PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα έρθει κάποτε και δω?



silicon
05-07-07, 15:01
Αγαπητοι συνφορουμίστες καλησπέρα σας,

Παρακολουθώ το φόρουμ εδω κ 2 χρόνια και έχω λύσει πολλές απορίες μου για τις DSL.
Ήρθε η στιγμή όμως να γράφω για το πραγματικό μου προβλημα, που δεν είναι αλλο απο το...
ΔΕΝ ΕΧΩ ADSL!!!!! Γιατί όμως? Ας δώσουμε κάποια στοιχεία...

Κατοικώ μόνιμα στην Πορταριά Χαλκιδικής, ενα χωριό με απόσταση ~5χλμ απο το κέντρο του ΟΤΕ που βρίσκεται στα Ν.Μουδανιά (23730). Όταν ήρθε λοιπόν το ADSL στην περιοχή, λέω παώ να κάνω αίτηση...Ελα μου ντε...οι φίλοι ΟΤΕτζήδες μου είπαν πολύ ευγενικά να το ξεχάσω λόγω κακής λεει υποδομής...Σωστό, γιατί ούτε ISDN δεν έρχεται καλα καλά (4συρματο κτλπ)
Εντάξει λέω, θα περίμενω κανα χρόνο μπας και.... (εν ετει 2005) Περασε ο καιρός, έφυγα φαντάρος και μια μέρα μιλουσα στο τηλ με τον πατερα, μου λεει ήρθαν στο σπίτι να δοκιμάσουν για adsl αλλά δεν έρχεται...Απελπισία, αρχισα να σκέφτομαι αλλους τρόπους (ασυρματο, δορυφορικό κτλπ). Το κακό είναι οτι παίρνουν συνεχεια απο τον ΟΤΕ και τους παρόχους να μας πουν οτι "βλέπουμε οτι χρησιμοποιείτε αρκετα το internet, ξέρετε για το adsl?"...ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ.....

Το καλύτερο όμως είναι αυτό...Μετά απο την Πορταριά, βρίσκεται το χωρίο Σήμαντρα...ακομα πιο μακριά απο το κέντρο του ΟΤΕ. ΕΚΕΙ ΔΩΣΑΝ ADSL!!!!!:down:
Γιατί? Έχει αυτόνομο τηλεφωνικό κέντρο και βάλαν dslam εκεί!!! Να τρελαθείς τελείως!!!!!

Μετά απο αυτή την ιστορία και με τις μόνιμες πλεον απαντήσεις του OTE για το αν θα έρθει ποτε adsl στο χωρίο "σε καμια 10αρια χρόνια και βλέπουμε" έχω καταλήξει να υλοποιήσω ασυρματη σύνδεση που ευτυχώς γίνεται, αλλα οι δουλείες μου το έχουν τρενάρει...

Πρίν όμως φτάσω στο ασυρματο, σας ρωτώ ως γνώστες του θέματος, τι μπορούμε να κάνουμε για να αναγκάσουμε τον ΟΤΕ να φέρει ADSL στο χωρίο? Οι κάτοικοι ειναι κάτω απο 2000, και μεσω μιας έρευνας απο γνωστούς και μη, το 30-40% των κατοίκων ενδιαφέρεται για adsl!!! Έχουν κάνει αίτηση στον ΟΤΕ, αλλά μας σύνδεσε με Κάϊρο:whistle:..... Να ανοίξω κανα προποτζίδικο? Τι να κάνω??? Μήπως να έρθουμε σε επαφή με κάποιον αλλο πάροχο
που μπορεί παραδόξως να θέλει να εγκαταστήσει εξοπλισμό στο χωρίο?

Ζητώ συγγμνώμη για το μακροσκελές ποστ, αλλά έπρεπε να αποδώσω σωστά το πρόβλημα μου (μας).

Ευχαριστώ
Ελπίζω κάποιος να βοηθήσει...

Νικαετός
05-07-07, 15:08
To προποτζίδικο, είναι ένας καλός τρόπος πάντως. ;) Εσείς δεν έχετε εκεί? Αν ναι μπορείς να ρωτήσεις, τι είδους σύνδεση έχει. ;)

poscaman
05-07-07, 15:37
To προποτζίδικο, είναι ένας καλός τρόπος πάντως. ;) Εσείς δεν έχετε εκεί? Αν ναι μπορείς να ρωτήσεις, τι είδους σύνδεση έχει. ;)
υπαρχουν και οι always-on pstn συνδεσεις για τα προποτζιδικα.πριν το dsl δηλ πως δουλευαν?

ssonic
05-07-07, 15:49
Με dial-up

Jazzer
05-07-07, 16:17
Φίλε silicon, σου συνιστώ να συνταχθεί ομαδική επιστολή προς τη Διοίκηση του ΟΤΕ η οποία να υπογραφεί από όλους τους ενδιαφερόμενους στην περιοχή σου και να κοινοποιηθεί στην Ε.Ε.Τ.Τ.
Αν με αυτή την ομαδική ενέργεια σας δεν υπάρξει ανταπόκριση, καλό θα είναι να ασκηθεί και "πίεση" από πολιτικά πρόσωπα του Νομού, επειδή όλοι μας γνωρίζουμε πολύ καλά πως λειτουργούν τα πράγματα στην Ελλάδα.;)
Διεκδικήστε το δικαίωμα στην ευρυζωνικότητα, δεν ζητάτε παράλογα πράγματα ! :)

loukoumaki
05-07-07, 17:00
μποϋκοτάζ στον δημαρχο .δεν κανω πλακα , δεν εχει ιντερνετ ?δεν εχει ψηφο

ax8os.arouris
05-07-07, 19:23
μποϋκοτάζ στον δημαρχο .δεν κανω πλακα , δεν εχει ιντερνετ ?δεν εχει ψηφο

Δε θα μπορούσες να έχεις περισσότερο δίκιο!!:oneup:
Αν οι υπεύθυνοι του ΟΤΕ δεν ανταποκρίνονται στις επιστολές των κατοίκων, τότε ο μόνος μοχλός πίεσης είναι ο τοπικός άρχοντας. Αν δεν τα καταφέρει τότε μάλλον δεν κάνει ο τύπος...

stmour
07-07-07, 10:20
Φιλαράκο εκμεταλεύσου το!!
Χτύπα καμια δορυφορική και άνοιξε νετκαφέ.
Αν 30-40% των κατοίκων (υπολογίζω συντηρητικά 500) θέλουν adsl προσβαση την έκανες την περιουσία!

silicon
07-07-07, 13:26
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά, αλλά απ ότι κατάλαβα δεν είναι για να μπλεξουμε με ΕΕΤ κτλπ,
όμως έμαθα οτι ο Δήμος εδώ ετοιμάζει δίκτυο ασυρματο για τις κοινότητες με 10mbit μισθωμένο, οπότε αν καταφέρουμε θα "πάρουμε" και μεις λίγο και με μια omni κεραια θα το εκπεμψουμε στο χωριό!!
Πάντως έτσι όπως το κόβω κανονικό dsl μπααααααααααααααααααααα!!!!

Αρε Ελαδδάρα με τα ωραία σου....

@ ADSLgr.com All rights reserved.