PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχει μέλλον το Android Studio?



Red Yonko
19-09-19, 22:10
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει νόημα να μάθεις android studio (java) ή αν υπάρχουν πιο εξελιγμένα εργαλεία πλέον.

MitsakosGR
20-09-19, 19:16
Αν θέλεις να φτιάξεις εφαρμογές για Android, τότε είναι μια χαρά... Είναι αυτό που προτείνει η Google.
Σαν IDE υπάρχουν πάρα πολλά, αλλά εξαρτάται πόσα θέλεις να πληρώσεις και ποιο βολεύει εσένα προσωπικά .

Red Yonko
20-09-19, 20:02
Θα χρειαστεί να γράψω java? Γιατί δεν γνωρίζω, c# ας πούμε είμαστε οκ

MitsakosGR
20-09-19, 20:11
Αν πας σε android studio τότε σίγουρα πας σε java ή kotlin.
Και το IntelliJ Idea (https://www.jetbrains.com/idea/download/#section=windows) είναι πολύ καλό.

Αν θέλεις να γράψεις σε C# τότε πρέπει να πας σε Visual Studio και Xamarin (https://docs.microsoft.com/en-us/xamarin/get-started/installation/windows).

Red Yonko
20-09-19, 20:14
Σαν γλώσσα η java πως σου φαίνεται; Εύκολη; C# Ευκολότερη;

MitsakosGR
21-09-19, 10:01
Πάντα αυτή που ξέρεις είναι η ευκολότερη!
Εγώ προτιμώ C# γιατί ξεκίνησα με C++ και μου φαίνεται ότι έχει περισσότερα πράγματα από τη Java. Κάποιος που ξέρει java έχει πολλά επιχειρήματα γιατί ξέρει καλύτερα τη java και θα σου πει ότι είναι καλύτερη.

Αν πας για προγραμματισμό σε android όμως, πιστεύω, ότι πρέπει να πας σε java ή kotlin καθώς αυτή είναι η γλώσσα προγραμματισμού του. Τώρα αν υπάρχουν άλλα project που γράφεις σε άλλη γλώσσα και το μεταφράζουν, οκ αλλά, δεν είναι και πανάκεια!

objecto
06-02-20, 08:51
Πάντα αυτή που ξέρεις είναι η ευκολότερη!
Εγώ προτιμώ C# γιατί ξεκίνησα με C++ και μου φαίνεται ότι έχει περισσότερα πράγματα από τη Java. Κάποιος που ξέρει java έχει πολλά επιχειρήματα γιατί ξέρει καλύτερα τη java και θα σου πει ότι είναι καλύτερη.

Αν πας για προγραμματισμό σε android όμως, πιστεύω, ότι πρέπει να πας σε java ή kotlin καθώς αυτή είναι η γλώσσα προγραμματισμού του. Τώρα αν υπάρχουν άλλα project που γράφεις σε άλλη γλώσσα και το μεταφράζουν, οκ αλλά, δεν είναι και πανάκεια!

Δες Xamarin και xamarin forms και αν δεν σου κάνει φύγε. Για Business εφαρμογές είναι πολύ καλή, για παιχνίδια δεν ξέρω. Αν πας σε απαιτήσεις όπως games ίσως να πρέπει όντως να μείνεις στα της Google.

@ ADSLgr.com All rights reserved.