PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα - Timeout in LCP negotiation



tsalin
05-07-07, 19:24
Καλησπέρα σε όλους,

Χρησιμοποιώ κύκλωμα OTE και σύνδεση HOL σε χωριστά συμβόλαια. Το router μου είναι ένα 3COM WL-552 / Officeconnect wireless ADSL modem router. Με ελεγμένες τις ρυθμίσεις της HOL και φυσικά συγχρονισμένη γραμμή του ΟΤΕ δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα. Το router δίνει ότι έχει συγχρονίσει την γραμμή αλλά δεν μπορεί να πάρει διεύθυνση.

Από τα logs του router πήρα το μήνυμα "Timeout in LCP negotiation". Άλλαξα το router με ένα άλλο US Robotics αλλά επίσης δεν κατάφερα να συνδεθώ.

Οι συνήθεις ρυθμίσεις φαίντονται σωστές... Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει είμαι υπόχρεος...

Φιλικά

sdikr
05-07-07, 20:17
με user otenet@otenet.gr pass otenet μπαίνει;

Αν θελεις πες δώσε και ενα screenshot απο τις ρυθμίσεις

tsalin
07-07-07, 14:29
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Δυστυχώς δεν μπαίνει με τίποτα, έχω δοκιμάσει διαφορετικούς λογαριασμούς μάταια. Ψάχνωντας στο net όμως διαπίστωσα ότι υπάρχει παρόμοιο πρόβλημα που οφείλεται στις γραμμές του ΟΤΕ΄.

Είμαι σε φάση να εξαντλήσω το ζήτημα από πλευράς ΟΤΕ και στη συνέχεια να δω τι γίνεται από την πλευρά μου.

Ευχαριστώ!

sdikr
07-07-07, 15:07
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Δυστυχώς δεν μπαίνει με τίποτα, έχω δοκιμάσει διαφορετικούς λογαριασμούς μάταια. Ψάχνωντας στο net όμως διαπίστωσα ότι υπάρχει παρόμοιο πρόβλημα που οφείλεται στις γραμμές του ΟΤΕ΄.

Είμαι σε φάση να εξαντλήσω το ζήτημα από πλευράς ΟΤΕ και στη συνέχεια να δω τι γίνεται από την πλευρά μου.

Ευχαριστώ!

Αυτό το πρόβλημα συνήθως υπάρχει στην αρχή της σύνδεση όταν δεν έχουν γίνει δηλάδη όλα τα βημάτα ενεργοποιήσης

Εμένα μου είχε τυχεί σε πελάτη, να μην μπαίνει με τίποτα παρα μόνο με altecnet (είχα δοκιμάσει, Οτενετ, Forthnet, Tellas) Τηλέφωνο στον παρόχο σου (εφόσον η γραμμη είναι στο όνομα του) και του λές το πρόβλημα

tolisp
11-07-07, 19:21
Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο router αλλα μήπως θέλει να πας στα routing tables και να ανοίξεις το port 80? (κάποια router το έχουν default block και ενώ συγχρονίζουν με το dslam δεν παίρνουν IP)

sdikr
11-07-07, 20:58
Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο router αλλα μήπως θέλει να πας στα routing tables και να ανοίξεις το port 80? (κάποια router το έχουν default block και ενώ συγχρονίζουν με το dslam δεν παίρνουν IP)

Τι δουλεία έχει η 80 με το Ip απο τον παρόχο;

tolisp
13-07-07, 22:08
Τι δουλεία έχει η 80 με το Ip απο τον παρόχο;



Nαι σωστά... δεν είναι ότι δεν σερφάρει αλλα δεν "βλέπει" τους dns servers αν κατάλαβα καλά.
Και πάλι όμως μήπως έχει block *.* όχι στο routing αλλα στο σε κάποιο firewall?
Εγώ πχ στο Cisco είχα το ίδιο πρόβλημα (μπλόκαρε default τους dns) μέχρι που τους έκανα allow...

@ ADSLgr.com All rights reserved.