PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποτέλεσμα καταγγελίας



dgourlis
05-07-07, 19:38
Σήμερα παρέλαβα με το ταχυδρομείο από τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή αντίγραφο της καταγγελίας που έκανα προφορικά πριν 10 μέρες. Υπάρχει κοινοποίηση προς ΕΕΤΤ και Forthnet και ζητούν μεταξύ των άλλων την ενημέρωσή μου.

Παράλληλα, σήμερα μπορούν να με καλέσουν στο σπίτι από Tim και Panafon. Δεν έχω ελέξει την Cosmote. Σε περίπτωση που δε διακοπεί το internet το βράδυ, θα πιστέψω πως η καταγγελία έπιασε τόπο....

body125z
05-07-07, 20:09
Φιλε και εγω εχω κανει καταγγελια σε ΕΕΤΤ σε ΙΝΚΑ και τους εχω στειλει τα απειρα μαιλ επιστολες και τηλεφωνηματα για να μου διακοψουν τη συνδεση και να μου εκδωσουν κατι πιστωτικα.. τα πιστωτικα ευτυχως και μετα απο 1 τριμηνο επικοινωνιων ηρθαν... διακοπη θα δουμε στις 17 που ληγει.... αν και δεν με εχουν ενημερωσει ακομη

autospdf
05-07-07, 23:37
From: "FORTHnet Dialup Statistics Report" <internet-support@forthnet.gr>
To: <xxxxath.forthnet.gr>
Sent: Thursday, July 05, 2007 10:55 PM
Subject: Αναλυτική Κατάσταση Συνδέσεων Internet


> Αγαπητέ συνδρομητή,
>
> Σας αποστέλλουμε τα στατιστικά στοιχεία χρήσης της συνδρομής σας στο
> Internet απο την FORTHnet σε ηλεκτρονική μορφή για τη χρονική περίοδο που
> επιλέξατε.
>
> Με εκτίμηση,
> Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης,
> FORTHnet Α.Ε.
Κύριοι,κατόπιν σχετικής διαφήμισης της εταιρείας FORTHNET,προέβη στη σύναψη
σύμβασης με την ως άνω εταιρεία για την παροχή πρός εμέ υπηρεσίας σταθερής
τηλεφωνίας και internet,η οποία υποτίθεται ότι υλοποιήθηκε από
25/5/2007.Έκτοτε και κατά το πλείστον δεν διαθέτω σταθερή τηλεφωνία,ούτε
πρόσβαση στο διαδίκτυο,όπως θα διαπιστώσετε από το συνημένο αρχείο .Παρά τις
άποιρες επικοινωνίες μου με την ως άνω εταιρεία δεν έχει δοθεί λύση παρά
μάλλον εμπαιγμός.Παρακαλώ για τις ενέργειές σας ως αρμόδια αρχή.Με τιμή
Δημήτρηςxxxxx τηλ.επικ.69xxxxx.Το τηλ στο οποίο έγινε η
ενεργοποίηση της υπηρεσίας 2playαλλά το οποίοο δεν λειτουργεί είναι
210973xxxx


Αυτό έστειλα σήμερα σε ΕΕΤΤ με κοινοποίηση forthnet με τις αποσυνδέσεις μου για μήνα Ιούνιο και Ιούλιο.Λέτε να δώσουν καμμία σημασία?

dgourlis
06-07-07, 00:53
Αυτό έστειλα σήμερα σε ΕΕΤΤ με κοινοποίηση forthnet με τις αποσυνδέσεις μου για μήνα Ιούνιο και Ιούλιο.Λέτε να δώσουν καμμία σημασία?

ΟΧΙ .
Σε συνομιλία που είχα με ΤΥ προολίγων ωρών (μετά από πολύωρη προσπάθεια κλήσης) απλά διεπιστώθη για 4η φορά το νεότερο πρόβλημα και προωθήθηκε στην αρμόδια υπηρεσία. Απλά, αυτή τη φορά, ο ομολογουμένως ευγενικός και με παιδεία υπάλληλος, επισήμανε ότι έχει απευθυνθεί στον "Προιστάμενο". Όπως λένε και οι φίλοι σύμμαχοί μας ... "ΓΟΥΑΑΑΑΟΟΟΟ"

Αύριο πάντως θα καταγγείλω στο συνήγορο του πολίτη και τη Δευτέρα στις Βρυξέλλες και βλέπουμε. Απλά τους βαρέθηκα, αλλά έχω πεισμώσει και δε θα τους χαριστώ

killer_instinct
06-07-07, 01:29
Αύριο πάντως θα καταγγείλω στο συνήγορο του πολίτη και τη Δευτέρα στις Βρυξέλλες και βλέπουμε. Απλά τους βαρέθηκα, αλλά έχω πεισμώσει και δε θα τους χαριστώ


Ο συνήγορος του πολίτη αφορά διαφορές των πολιτών με το δημόσιο ή τις εταιρίες κοινής οφέλειας (ΔΕΗ <= ο θεός να την κάνει εταιρία, ΕΥΔΑΠ <= άλλη από κει :p) και όχι για διαφορές των πολιτών με ιδιώτες.



Από το site (http://site):


Είναι αρμόδιος για υποθέσεις που αναφέρονται στις υπηρεσίες:
του δημοσίου
των οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης (κοινότητες, δήμοι, νομαρχίες)
των λοιπών νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου
των επιχειρήσεων κοινής ωφέλειας (ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ, ΕΛΤΑ κ.λπ.)
των κρατικών νομικών προσώπων ιδιωτικού δικαίου, των δημόσιων επιχειρήσεων, των επιχειρήσεων των οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης και των επιχειρήσεων των οποίων τη διοίκηση ορίζει άμεσα ή έμμεσα το δημόσιο με διοικητική πράξη ή ως μέτοχος. Εξαιρούνται οι τράπεζες και το Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών.

body125z
06-07-07, 03:28
Συνηγορο του καταναλωτη για τον πιο πανω φιλο μας αυτοσ ειναι υπευθυνος για υποθεσεις μεταξυ ιδιωτων;)

dgourlis
06-07-07, 09:08
Συνηγορο του καταναλωτη για τον πιο πανω φιλο μας αυτοσ ειναι υπευθυνος για υποθεσεις μεταξυ ιδιωτων;)

Ευχαριστώ πολύ για αυτή τη χρήσιμη πληροφόρηση. Μόλις μίλησα μαζί τους, πολύ εξυπηρετικοί και κατατοπιστικοί. Κατέληξα στην εξής απόφαση, λαμβάνοντας υπόψιν την κοινοποίηση της καταγγελίας μου προς τη Forthnet μέσω της γραμματείας του καταναλωτή. Θα περιμένω μέχρι να μου απαντήσει η εταιρεία εγγράφως σχετικά με το πρόβλημά μου και στη συνέχεια, με όλα τα στοιχεία θα κάνω επώνυμα την καταγγελλία στο Συνήγορο του Καταναλωτή.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα σας ενημερώσω με την εξέλιξη του θέματος.

body125z
06-07-07, 10:14
και εμεις ολα μεσα απο αυτο το φορουμ τα μαθαμε...:cool:
παλι καλα που υπαρχει κ το adsl.gr και ξερουμε και τα δικαιωματα μας αλλιως οι κλεφτες (παροχοι) θα μας κανανε οτι θελανε:closed:

dgourlis
01-08-07, 19:19
Σήμερα έλαβα κοινοποίηση από ΕΕΤ σαν συνέχεια της καταγγελίας που έκανα προ μηνός στη γραμματεία του καταναλωτή. Μαζί με εμένα, έγινε κοινοποίηση και σε άλλους 5 χρήστες από αθήνα και Θεσσαλονίκη, οι οποίοι προφανώς έχουν ίδια αιτήματα και ο ΕΕΤ ζητά από τη Forthnet να μας δώσει απάντηση σε 10 ημέρες.

Εξυπακούεται πως παρόλο που η σύνδεση πλέον δε διακόπτεται το βράδυ, θα εξακολουθήσω να διεκδικώ τα χρήματα που εισέπραξαν όλο τον καιρό που είχα ημιτελή υπηρεσία και ίσως να ζητήσω αποζημίωση και για τα περίπου 450 λεπτά που έμεινα στο ακουστικό αναζητώντας λύση από αυτούς.

Πιστεύω πως πρέπει πλέον να αποκτήσουμε καταναλωτική συνείδηση και να διεκδικούμε τα αυτονόητα. Εκτός και αν σας περισσεύουν τα χρήματα ή τα αποκτάται ακόπιαστα....

cash365
01-08-07, 21:00
Καλησπέρα σας.
Τραβάω ένα μαρτύριο απο τις 17/01/2007 απ' ότι θυμάμαι, που πήγα με τον πατέρα μου να υπογράψει ένα συμβόλαιο για 2play στα κεντρικά γραφεία της Θεσ/νίκης (Ναυαρίνου).
Το username και το password θα έρχονταν με ξεχωριστά sms μου είπανε.
Μετά απο 10 μέρες χωρίς internet με το που "λόκαρε το μοντεμ" ήρθε μόνο το username.
Για το password αναγκάστηκα να πάρω Κυριακάτικα στο 801 για πρώτη φορά για να μου πέι ενας τύπος ότι θα πρέπει να στείλω την φωτοτυπία της ταυτότητας του πατέρα μου στην Αθήνα για μου το δώσει.
Την Δευτέρα πηγαίνει ο πατέρας ξανά στα κεντρικα για να δώσει ξανά την ταυτότητα του για να την στείλουν απο εκεί, γιατί φοβόταν για fishing απο τον εν λόγω υπάλληλο... και του λένε οτι μέχρι το μεσημέρι θα με πάρουν τηλ για το password.
Το απόγευμα ξαναπαίρνω στο 801 και μια κοπέλα μου λέει ότι δεν είχε φτάσει ποτέ το φαξ απο την Θεσ/νίκη!!! αλλά ευτυχώς μου έδωσε το password!!!
Όλα καλά. Είχα 100-110 download και 22-24 upload!!!
Μετά απο κανένα 2 μηνο έρχονται οι 2 πρώτοι λογαριασμοί της Forthnet και το ποσό που ζητούσαν για 2 μήνες 250 ευρώπουλα το τριπλάσιο απο τα 39,90 το μήνα που έλεγαν.
Παρνω ξανά στο 801 και μου λένε ότι για το χρονικό διάστημα που θα είμαι ακόμη στον ΟΤΕ θα πρέπει να πληρώνω τις αστικές και υπεραστικές κλήσεις...
Απο τότε δεν έδωσα σημασία και το ξέχασα.
Πριν απο 5 μέρες κοίταξα το wizard της για να δώ αν καλύπτομαι απο το δικτυό της, γιατί θα έπρεπε να είμαι απο τους πρώτους στην Χαριλαόυ που θα έμπαινε στο δικτυό της, και είδα ότι είναι διαθέσιμο το δίκτυο της για το τηλεφωνό μας.
Παίρνω στο 801... και μου λεέι ένας απο το help-desk αν είμαι σίγουρος ότι έχω 2play!!!
Τότε μου μπήκαν ψίλοι στα αυτιά ότι κάτι παιζόταν...
Κοιτάω την επομένη ξανά τις αποδείξεις της Forthnet πιο μεθοδικά και είδα ότι είμασταν ακόμη στα προηγούμενα πακέτα της Forthnet Telephony και ADSL 1Bll αορίστου χρόνου!!!
Παίρνω ξανά τηλ. και μου λέει αυτή την φορά μια κοπέλα.... ότι δεν υπάρχει στο σύστημα η αιτησή μου!!!, αλλά μόνο τα προηγούμενα προγράμματα που είχαμε.
Μετά απο 10 λεπτά μιλάω με τον πατέρα μου και μου λέει οτι την Παρασκευή είχε πάει στα κεντρικά για να ρωτήσει για το 2play πως πάει και του είπαν ότι δεν είχαμε κάνει ποτέ συμβόλαιο για 2play, και τον έβαλαν να ξαναυπογράψει καινούργιο συμβόλαιο.
Βέβαια τους είπε ότι είχαμε υπογράψει ένα συμβόλαιο στις 17/01 και επιβεβαίωσαν και αυτοί ότι έστειλαν κάτι που μας αφορούσε κάτω στην Αθήνα στις 01/02 αλλά δεν μπορούσαν να βρούν τί είχαν στείλει!!!
Ξαναπαίρνω τηλ και αυτή τη φορά ένα παιδί μου λεέι ότι επειδή άλλαξαν μηχανογράφηση ,πήγαν απο καρτέλες σε ψηφιακή καταχώρηση, πολλές αιτήσεις χάθηκαν και έγινε ένα μεγάλο μπέρδεμα γενικώς.
Το ερώτημα λοιπόν που θέτω είναι το εξής:
1) Τι θα πρέπει να κάνω.
2) Πώς θα πρεπει να κινηθώ απο εδώ και στο εξής.
3) Πού θα πρέπει να απευθυνθώ.

Ευχαριστώ για την κατανοηση σας για το μακροσκελές κείμενο.

loverman
01-08-07, 21:55
Γεια σου cash!!! Λοιπόν τα ίδια τραβάει και ο πατέρας μου!!!Έκανε αίτηση για 2play, μετά από σχετικά γρήγορο χρόνο έστειλαν τουσ κωδικούς αλλά κάνανε το πλέον τραγικό!!!::: Δέν έχουν στείλει το Modem ακόμα και όχι μόνο αυτό αλλά έστειλαν λογαριασμό πάγιου 2play 80 € χωρίς να είναι στο δίκτυο της Forthnet αφού θα περάσει η γραμμή από το Χαϊδάρι 25/9 !!!!Δηλαδή πληρώνουμε "αέρα" ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΖΑΜΠΑ.....αυτό δεν είναι αδικία??????????Μετά από σχετικό τηλέφωνημα στους άσχετους τεχνικούς τους δεν ξέρανε τι να πούνε..Εγω τι να κάνω τώρα??ΕΕΤΤ καταγγελεία?ΙΝΚΑ???

antreas9
02-08-07, 09:19
Μετά απο κανένα 2 μηνο έρχονται οι 2 πρώτοι λογαριασμοί της Forthnet και το ποσό που ζητούσαν για 2 μήνες 250 ευρώπουλα το τριπλάσιο απο τα 39,90 το μήνα που έλεγαν.
Παρνω ξανά στο 801 και μου λένε ότι για το χρονικό διάστημα που θα είμαι ακόμη στον ΟΤΕ θα πρέπει να πληρώνω τις αστικές και υπεραστικές κλήσεις...


Συγγνώμη που κόλλησα στο συγκεκριμένο σημείο,αλλά μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά!
Δηλαδή,σε χρέωσαν υπηρεσία 2πλαίη (=39,9/μήνα),αλλά σου παρήχαν υπηρεσία 1πλαίη(=ίντερνετ ΜΟΝΟ), και αντί να σε χρεώσουν λιγότερο,σε χρέωσαν ΠΑΡΑΠΑΝΩ?
και τι σχέση έχει ο οτε?
(εκτός αν εννοούν ότι πρέπει εσύ να πληρώσεις τις κλήσεις στη φόρθνετ,και αυτοί να πληρώσουν τον οτε)!

billy14
02-08-07, 16:43
Σήμερα έφτασε και σε εμένα η γνωστή κοινοποίηση της ΕΕΤΤ σχετικά με τη δεύτερη καταγγελία μου. Την πρώτη φορά με ενημέρωσε μόνο η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, τωρα φαίνεται ήταν η σειρά της ΕΕΤΤ.

Το τι γράφει είναι λίγο πολύ γνωστά, αλλά επί της ουσίας τίποτα και αυτό είναι που πρέπει να μας απασχολεί μιας και δεν απαντάει η 4νετ όπως υποχρεούται.

DOU
02-08-07, 17:21
Κουραγιο και τπτ αλλο... Αν μπλεξεις με αυτους στη forthnet..βοηθα παναγια μετα.. Αν ειναι να βαζει καποιος 2play η οποιαδηποτε αλλη υπηρεσια και να περναει τετοιο λουκι κ ταλαιπωρια...αστα να πανε στο διαολο... Τουλαχιστον στο οτε μπορεις να βρεις κ καποια ας το πουμε ακρη(λεμε τωρα)..με αυτους με τπτ. Επισης σημαντικο ειναι για το αν θα πρεπει οι πελατες να ζητουν αποζημιωση για τα απειρα τηλεφωνηματα στην ταχα μου δηθεν εξυπηρετηση πελατων της forthnet.

:mad::worthy::rant::jedi::protest:

dgourlis
02-08-07, 18:37
Κουραγιο και τπτ αλλο... Αν μπλεξεις με αυτους στη forthnet..βοηθα παναγια μετα.. Αν ειναι να βαζει καποιος 2play η οποιαδηποτε αλλη υπηρεσια και να περναει τετοιο λουκι κ ταλαιπωρια...αστα να πανε στο διαολο... Τουλαχιστον στο οτε μπορεις να βρεις κ καποια ας το πουμε ακρη(λεμε τωρα)..με αυτους με τπτ. Επισης σημαντικο ειναι για το αν θα πρεπει οι πελατες να ζητουν αποζημιωση για τα απειρα τηλεφωνηματα στην ταχα μου δηθεν εξυπηρετηση πελατων της forthnet.

:mad::worthy::rant::jedi::protest:

Τη Δευτέρα ή Τρίτη θα περάσει από τα γραφεία τους και θα απαιτήσω να με πληρώσουν επί τόπου τα λεφτά που μου πήραν για την περίοδο που η υπηρεσία τους δεν λειτουργούσε καθώς και για κάθε λεπτό που πέρασα στην αναμονή χωρίς να μου δώσουν λύση.

Θα σας πω τι θα προκείψει. Το σίγουρο είναι πως αν δεν πληρώσουν επί τόπου, ΔΕ ΘΑ ΦΥΓΩ

cash365
02-08-07, 22:31
Καλησπέρα. Λοιπόν τώρα κοιτάω τους λουγααριασμους που έστειλαν απο τον Φεβρουάριο και μετά:
1) 29,90 για τηλεφωνία Αστικά Υπεραστικά κλπ Προγραμμα Αγαπημένοι προορισμοί από 10-2 εως 09-03-07
2) 132,57 13-03-2007 Forthnet Fast Internet ADSL 2048 dynamic την οποία την παραγγείλα 3 μέρες περίπου πρίν αποφασίσω να πάω στο 2play αλλά απο ότι βλέπω μου την χρέωσαν... Ενώ τους είχα πεί να την ακυρώσουν...
3) 70,69 δεν ξέρω για ποιό λόγο τα χρέωσαν αυτά. 19-04-07
Το 2 και το 3 ήταν με στάπλερ κολλημένα.
Οπότε δεν πήγα ποτέ σε 2play και παρέμεινα στα προηγούμενα προγράμματα Forthnet telephony και 1 bill 1024 adsl. ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΡΕΩΣΑΝ και την αλλαγή που πήγα να κάνω σε 2048 ADSL IN A BOX την οποιά την ακύρωσα και νόμιζα οτι δεν θα μου την χρεώναν. ΑΛΛΑ απ΄οτι φαίνεται δεν χαμπαριάζουν σε κάτι τέτοια.
Επίσης στον ΟΤΕ πλήρωνα μέχρι και τις 15-04-2007 68,50 κάθε 2μηνο για πάγεια γραμμής ΟΤΕ γραμμής ADSL 1024 προφανώς.

dgourlis
04-08-07, 16:19
Καλησπέρα. Λοιπόν τώρα κοιτάω τους λουγααριασμους που έστειλαν απο τον Φεβρουάριο και μετά:
1) 29,90 για τηλεφωνία Αστικά Υπεραστικά κλπ Προγραμμα Αγαπημένοι προορισμοί από 10-2 εως 09-03-07
2) 132,57 13-03-2007 Forthnet Fast Internet ADSL 2048 dynamic την οποία την παραγγείλα 3 μέρες περίπου πρίν αποφασίσω να πάω στο 2play αλλά απο ότι βλέπω μου την χρέωσαν... Ενώ τους είχα πεί να την ακυρώσουν...
3) 70,69 δεν ξέρω για ποιό λόγο τα χρέωσαν αυτά. 19-04-07
Το 2 και το 3 ήταν με στάπλερ κολλημένα.
Οπότε δεν πήγα ποτέ σε 2play και παρέμεινα στα προηγούμενα προγράμματα Forthnet telephony και 1 bill 1024 adsl. ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΡΕΩΣΑΝ και την αλλαγή που πήγα να κάνω σε 2048 ADSL IN A BOX την οποιά την ακύρωσα και νόμιζα οτι δεν θα μου την χρεώναν. ΑΛΛΑ απ΄οτι φαίνεται δεν χαμπαριάζουν σε κάτι τέτοια.
Επίσης στον ΟΤΕ πλήρωνα μέχρι και τις 15-04-2007 68,50 κάθε 2μηνο για πάγεια γραμμής ΟΤΕ γραμμής ADSL 1024 προφανώς.


Xμμμμ, οι φίλοι της ομάδας συζήτησής μας που τόσο εύκολα όταν πρωτοεγγράφηκα και έκανα τις αναφορές μου σχετικά με την τραγικότητα της αθλιότητας που ονομάζεται όμιλος Forthnet, ας δώσουν μία απάντηση στον κύριο. Και εκείνος έχει πληγεί από τον καύσωνα?

cash365
05-08-07, 12:06
Φίλε μου την Δευτέρα θα πάω με τον πατέρα μου απο την Ναυαρίνου για να δώ τι θα γίνει.
Έβαλα και αυτά τα post στο thread ADSL ΘΕσ/νίκη αλλά τα παιδιά δεν μου είπαν πώς να κινηθώ νομικώς ή με κάποιον άλλο τρόπο.
Αν έχει κανείς απο εδώ καμιά ιδαέα ας μου προτείνει κάτι.
Ευχαριστώ.

Fat Freddy
07-08-07, 21:16
Μου 'ρθε και μένα σήμερα η επιστολή-απάντηση της ΕΕΤΤ σε 3 καταγγελίες που είχα κάνει τον Ιούνιο. (Ομαδική επιστολή, είμαι μαζί με άλλους 2 συνδρομητές).

Ζητάει από την 4νετ να τους απαντήσει μέσα σε 10 μέρες ποια είναι η θέση της σχετικά με τα καταγγελλόμενα.

Η αίσθηση που μου αφήνει είναι ότι ο γραφειοκρατικός τρόπος που λειτουργεί η δήθεν ανεξάρτητη αρχή -έχουν περάσει 2 μήνες και ακόμα είμαστε στα σου 'πα μου 'πες- στην ουσία ενεργεί ως ασπίδα προστασίας των εναλλακτικών.

Iannis
07-08-07, 21:28
Εμενα εχει λήξει η συνδρομή μου απο 27-7 και δεν μου το έχουν κόψει ακόμη (ιντερνετ 2αρα γραμμη)

Ψιλιάζονται οτι θα την κάνω για αλλού??

dgourlis
07-08-07, 22:00
Μου 'ρθε και μένα σήμερα η επιστολή-απάντηση της ΕΕΤΤ σε 3 καταγγελίες που είχα κάνει τον Ιούνιο. (Ομαδική επιστολή, είμαι μαζί με άλλους 2 συνδρομητές).

Ζητάει από την 4νετ να τους απαντήσει μέσα σε 10 μέρες ποια είναι η θέση της σχετικά με τα καταγγελλόμενα.

Η αίσθηση που μου αφήνει είναι ότι ο γραφειοκρατικός τρόπος που λειτουργεί η δήθεν ανεξάρτητη αρχή -έχουν περάσει 2 μήνες και ακόμα είμαστε στα σου 'πα μου 'πες- στην ουσία ενεργεί ως ασπίδα προστασίας των εναλλακτικών.


Πού μπορώ να καταγγείλω την γενική γραμματεία καταναλωτή και την ΕΕΕΤ για ολιγωρία? :rofl::rofl:

Fat Freddy
07-08-07, 22:05
Η γ.γ. καταναλωτή δεν ξέρω που ανήκει, την δήθεν ανεξάρτητη ΕΕΤΤ μπορείς να την καταγγείλεις στον υπουργό μεταφορών που τους διόρισε. :lol::rofl:

Jazzer
07-08-07, 22:09
Η Γ. Γ. Καταναλωτή υπάγεται στο Υπουργείο Ανάπτυξης άρα Σιούφας, η Ε.Ε.Τ.Τ. είναι ανεξάρτητη ή "ανεξάρτητη" αν προτιμάτε;)

pcxp
07-08-07, 23:30
Φίλε dgourlis,

είμαι στην ίδια κατάσταση, δηλ. έξω φρενών με την εν λόγω εταιρεία.
Έχω κάνει αίτηση διακοπής από 1.8 (με το... έντυπο), μόνο που υποψιάζομαι ότι θα αργήσουν επίτηδες να με κόψουν μπας και με μεταπείσουν ή μπας και τσιμπήσουν άλλα 80 ευρώ από τον επόμενο λογαριασμό.

Από ό,τι κατάλαβα από όσα γράφεις, οι καταγγελίες δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα:
Τί θα γίνει αν δεν πληρώσω κανέναν λογαριασμό μετά την αίτηση διακοπής που έκανα, δεδομένου ότι εμένα δεν με ενδιαφέρει ΠΟΤΕ θα θυμηθούν ή θα θελήσουν να διακόψουν την υπηρεσία που ούτως ή άλλως δεν ήταν σε θέση να μου παράσχουν ολοκληρωμένα για δύο μήνες; Αυτοί μπορεί να μη σε κόψουν για 5, 6, 12 μήνες - λέει πουθενά ότι εσύ πρέπει να συνεχίζεις να τους πληρώνεις;

Δεν νομίζω να γράφω τίποτε παράλογα πράγματα. Απλή λογική...

dgourlis
07-08-07, 23:44
Δεν νομίζω να γράφω τίποτε παράλογα πράγματα. Απλή λογική...

Ένας γνωστός μου είχε προβλήματα με άλλη εταιρεία στο παρελθόν και τους δήλωσε εγγράφως πως εάν δεν επιδιορθώσουν τις συνεχείς διακοπές ολίγων δευτερολέπτων, δε θα τους ξαναπληρώσει, και έτσι έκανε. Μετά από 1 χρόνο τον επισκέφτηκαν κάτι τυπάκια και είπαν ή πληρώνεις ή σε πάμε δικαστικώς. Τελικά, πλήρωσε...

Πάντως το θέμα πλέον είναι κωμικότατο και για αυτό το λόγο θα το τραβήξω στα άκρα. Αύρι θα καταγγείλω στη γενική γραμματεία καταναλωτή και τη forthnet ξανά αλλά και την ΕΕΕΤ για αδιαφορία και ολιγωρία. Για να δούμε τι θα κάνει η ΕΕΕΤ. Αυτοκοινοποίηση?

Ή μήπως η κοινοποίηση θα γίνει από τη forthnet προς την ΕΕΕΤ αφού είναι ίδιοι οργανισμοί?

Ακούω στοιχήματα.

Fat Freddy
07-08-07, 23:52
@ pcxp

Νομίζω πως το "νόμιμο" χρονικό περιθώριο που έχουν για να κάνουν τη διακοπή είναι 30 μέρες, αυτό που ισχύει και για τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας δλδ. Πέραν αυτού δεν έχεις καμιά υποχρέωση.

Δεν κάνεις και μια ερώτηση στην "ανεξάρτητη" ΕΕΤΤ για να σιγουρευτείς?

pcxp
08-08-07, 00:02
@ pcxp

Νομίζω πως το "νόμιμο" χρονικό περιθώριο που έχουν για να κάνουν τη διακοπή είναι 30 μέρες, αυτό που ισχύει και για τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας δλδ. Πέραν αυτού δεν έχεις καμιά υποχρέωση.

Δεν κάνεις και μια ερώτηση στην "ανεξάρτητη" ΕΕΤΤ για να σιγουρευτείς?

Χρήσιμη πληροφορία! Το πολύ-πολύ δηλαδή να τους πληρώσω άλλον έναν λογαριασμό.
Ε, αν έχουν ανάγκη άλλα 39 ευρώ, να τσοντάρω κι εγώ, κρίμα τα παιδιά... :rofl:

25 και σήμερα... Διότι, όπως μου είπαν από τον ΟΤΕ, ο εναλλακτικός πάροχος δεν θα αποδεσμεύσει τον αριθμό του τηλεφώνου (για να επιστρέψω στον ΟΤΕ) αν δεν τους έχω εξοφλήσει.

Fat Freddy
08-08-07, 00:20
Χρήσιμη πληροφορία! Το πολύ-πολύ δηλαδή να τους πληρώσω άλλον έναν λογαριασμό.
Ε, αν έχουν ανάγκη άλλα 39 ευρώ, να τσοντάρω κι εγώ, κρίμα τα παιδιά... :rofl:

25 και σήμερα... Διότι, όπως μου είπαν από τον ΟΤΕ, ο εναλλακτικός πάροχος δεν θα αποδεσμεύσει τον αριθμό του τηλεφώνου (για να επιστρέψω στον ΟΤΕ) αν δεν τους έχω εξοφλήσει.

Λογικά έτσι πάει, φτάνει να είσαι σίγουρος ότι έχουν παραλάβει το αίτημα σου κανονικά.

Δεν είναι λίγες οι φορές όπως έχει γραφτεί εδώ στο φόρουμ που ισχυρίζονται ότι χάθηκαν φαξ ή ότι κόλλησε το σύστημα τους και δεν έχουν παραλάβει αιτήσεις... (αυτό συμβαίνει συνήθως με αιτήσεις διακοπής και ακύρωσης)

Δυστυχώς όταν ξέρουνε ότι η χαρακτηριστική ολιγωρία της εεττ τους δίνει περιθώριο πολλών μηνών, κάνουνε ότι θέλουνε και στην ουσία λειτουργούν υπό την προστασία της εεττ.

cash365
08-08-07, 20:56
Αν χαθεί συμβόλαιο που υπογράφτηκε στα κεντρικά στη Ναυαρίνου? Τι γίνεται τότε?

miky_7
09-08-07, 15:02
Αν χαθεί συμβόλαιο που υπογράφτηκε στα κεντρικά στη Ναυαρίνου? Τι γίνεται τότε?

Ψυχραιμια, ξεχεσμα και δυστυχως μαλλον ξαναπας να υπογραψεις εκ νεου. Η καλυτερη λυση ειναι να το επιβεβαιωσεις τηλεφωνικα.:down:

arouamparena
09-08-07, 20:54
Η αίσθηση που μου αφήνει είναι ότι ο γραφειοκρατικός τρόπος που λειτουργεί η δήθεν ανεξάρτητη αρχή -έχουν περάσει 2 μήνες και ακόμα είμαστε στα σου 'πα μου 'πες- στην ουσία ενεργεί ως ασπίδα προστασίας των εναλλακτικών.


Είναι κι αλλονών αίσθηση πως δεν κάνει τίποτε γιατί δε θέλει (για όλους κι όχι μόνο τους εναλλακτικούς). Και με αυτό το δε θέλει ίσως έτσι εννοείται η ρύθμιση κατ΄αυτήν. θα τσακωθούν, θα τσακωθούν, κάποια στιγμή θα το πάρουν απόφαση και θα δεχτούν ο ένας τον άλλον έτσι όπως είναι.

Στις επόμενες καταγγελίες σου βάλε κοινοποίηση και στοι μαιλ της αντιπροσωπείας της ΕΕ στην Αθήνα. Σου απαντάνε γραπτά αμέσως, έχουν και δωρεάν δικηγόρο, όπου μπορείς να κλείσεις ραντεβού και να συζητήσεις μαζί του για το πώς θα έχεις αποτέλεσμα στην καταγγελία σου.

dgourlis
09-08-07, 21:54
Στις επόμενες καταγγελίες σου βάλε κοινοποίηση και στοι μαιλ της αντιπροσωπείας της ΕΕ στην Αθήνα. Σου απαντάνε γραπτά αμέσως, έχουν και δωρεάν δικηγόρο, όπου μπορείς να κλείσεις ραντεβού και να συζητήσεις μαζί του για το πώς θα έχεις αποτέλεσμα στην καταγγελία σου.

Μπορείς να μας δώσεις διεύθυνση, στοιχεία?

cash365
11-08-07, 16:59
Χμμ θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να στείλω καταγγελία στην ΕΕ για την Forthnet και τις υπηρεσίες της. :rtfm:
Αν μπορείς φίλε στείλε κανένα στοιχείο.

Ευχαριστώ.

Fat Freddy
11-08-07, 17:20
Νομίζω ότι ο arouamparena εννοεί αυτά που έχει αναφέρει σε άλλο νήμα,

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1355963&postcount=5

cash365
12-08-07, 10:18
Ευχαριστώ :respekt:

stereok78
13-08-07, 20:14
Ένας γνωστός μου είχε προβλήματα με άλλη εταιρεία στο παρελθόν και τους δήλωσε εγγράφως πως εάν δεν επιδιορθώσουν τις συνεχείς διακοπές ολίγων δευτερολέπτων, δε θα τους ξαναπληρώσει, και έτσι έκανε. Μετά από 1 χρόνο τον επισκέφτηκαν κάτι τυπάκια και είπαν ή πληρώνεις ή σε πάμε δικαστικώς. Τελικά, πλήρωσε...

Πάντως το θέμα πλέον είναι κωμικότατο και για αυτό το λόγο θα το τραβήξω στα άκρα. Αύρι θα καταγγείλω στη γενική γραμματεία καταναλωτή και τη forthnet ξανά αλλά και την ΕΕΕΤ για αδιαφορία και ολιγωρία. Για να δούμε τι θα κάνει η ΕΕΕΤ. Αυτοκοινοποίηση?

Ή μήπως η κοινοποίηση θα γίνει από τη forthnet προς την ΕΕΕΤ αφού είναι ίδιοι οργανισμοί?

Ακούω στοιχήματα.

Παιδες, δεν υπαρχουν "τυπακια"...Αν δεν ερθει δικ.επιμελητης με καποιο εξωδικο, αγωγη ή διαταγη πληρωμης, μην ψαρωνεται...Αυτα τα "τυπακια" ειναι καποιοι υπαλληλοι απο τις λεγομενες "εισπρακτικες εταιρειες" οι οποιες ειναι παρανομες και απλα δεν μπορουν να σας κανουν απολυτος τιποτα. Απλα σας ψαρωνουν για να σας τα παρουν. Αν δεν δειτε επισημο χαρτι απο την εισαγγελεια, απλα αγνοηστε τους. :whistle:

ΥΓ: καποτε ειχα κανει διακοπη απο μια εταιρεια "φθηνης τηλεφωνιας" και μετα απο 2-3 μηνες μου ηρθε μια απλη επιστολη υπογεγραμμενη απο εναν δικηγορο οτι υπαρχει ενα μικρο υπολοιπο λογω της διακοπης κλπ και οτι πρεπει να το πληρωσω αλλιως 8α με πανε δικαστικος κλπ. Φυσικα δεν το πληρωσα και απο τοτε δεν με εχει ξαναενοχλησει κανεις...Τα συμπερασματα δικα σας....

@ ADSLgr.com All rights reserved.