PDA

Επιστροφή στο Forum : Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης: η Google δεν υποχρεούται να εφαρμόζει παγκόσμια το right to be forgotten



nnn
24-09-19, 12:49
Απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου, δικαιώνει την Google στην υπόθεση της με την Γαλλική Ρυθμιστική αρχή CNIL, που το 2015 την υποχρέωσε με πρόστιμο να εφαρμόσει σε παγκόσμιο επίπεδο το Right to be Forgotten (δικαίωμα στην λήθη), που είναι υποχρεωμένη να τηρεί στην Ευρώπη.

Η CNIL ισχυριζόταν πως με την χρήση VPN, είναι δυνατή η παράκαμψη της Ευρωπαϊκής 'εκδοσης της Google, με την δεύτερη να ισχυρίζεται πως το 97% των χρηστών Internet της χώρας χρησιμοποιούν την τοπική εκδοχή της.



The dispute kicked off in 2015, when France's privacy regulator CNIL ordered Google to remove links allegedly containing misleading or damaging information about an individual. Google said it complied by geoblocking the results in Europe, but the CNIL insisted that the results needed to be removed around the world. It argued, among other things, that anyone in Europe can use a VPN to access information available in other countries.

Πηγή : Engadget (https://www.engadget.com/2019/09/24/google-wins-right-to-be-forgotten-case/)

konenas
24-09-19, 12:58
:rofl:

DVader
24-09-19, 14:56
:hmm::respekt::worthy::rofl:

Έλεος δηλαδή

jimger
24-09-19, 16:39
Βασικά θα έπρεπε να μην μπορεί να εφαρμοστεί σε καμία περίπτωση σε πρόσωπα δημοσίου ενδιαφέροντος καθώς και σε καταδικασθέντες κλπ.... Αλλιώς ευκολότατα ξαναγράφεις την ιστορία...

aiolos.01
25-09-19, 04:26
Ο κάθε απατεώνας, δολοφόνος, καταχραστής, παιδεραστής και δεν ξέρω τι άλλο έχει δικαίωμα να μην μάθουμε τι έκανε. Άντε σε μερικά χρόνια θα βγάλει απόφαση κάποιο δικαστήριο οτι τους χρωστάει η κοινωνία για τις "υπηρεσίες" που προσφέρουν και θα τους δώσει και καμια σύνταξη.

NeK
25-09-19, 08:46
Ο κάθε απατεώνας, δολοφόνος, καταχραστής, παιδεραστής και δεν ξέρω τι άλλο έχει δικαίωμα να μην μάθουμε τι έκανε. Άντε σε μερικά χρόνια θα βγάλει απόφαση κάποιο δικαστήριο οτι τους χρωστάει η κοινωνία για τις "υπηρεσίες" που προσφέρουν και θα τους δώσει και καμια σύνταξη.

Μα αυτό είναι το διακύβευμα.

θέλουμε εμείς δικαίωμα στην λήθη; ωραία, τότε και όλοι αυτοί που ανέφερες θα μπορούν να κρύβονται. Δεν θέλουμε να κρύβονται; εε ωραία τότε ούτε και εμείς θα μπορούμε να κρυβόμαστε.

Όταν παρατάς, δεν υποστηρίζεις και δεν διεκδικείς τα χρήσιμα και ουσιαστικά δικαιώματα σου, τότε κάπως, κάπου κάποτε όλοι μας θα το πληρώσουμε και θα το μετανιώσουμε.

adiS
25-09-19, 13:29
βασικά η απορία μου είναι πως προχώρησε κάτι τέτοιο σε δικαστήριο, τα δικαστήρια της Ευρώπης είναι αρμόδια για παγκόσμιες αποφάσεις? :hmm:

nnn
25-09-19, 18:25
βασικά η απορία μου είναι πως προχώρησε κάτι τέτοιο σε δικαστήριο, τα δικαστήρια της Ευρώπης είναι αρμόδια για παγκόσμιες αποφάσεις? :hmm:

Η Google έκανε έφεση στο πρόστιμο της Γαλλικής αρχής.

euri
25-09-19, 20:41
βασικά η απορία μου είναι πως προχώρησε κάτι τέτοιο σε δικαστήριο, τα δικαστήρια της Ευρώπης είναι αρμόδια για παγκόσμιες αποφάσεις? :hmm:

Δεν έβγαλε απόφαση με παγκόσμια ισχύ. Αντίθετα απεφάνθη ότι η απόφαση της γαλλικής ρυθμιστικής αρχής δεν μπορεί να έχει παγκόσμια ισχύ, αλλά περιορίζεται μόνο εντός επικράτειας ΕΕ.


"Currently, there is no obligation under EU law, for a search engine operator who grants a request for de-referencing made by a data subject... to carry out such a de-referencing on all the versions of its search engine," the European Court of Justice ruling said.

adiS
26-09-19, 07:51
τώρα το διάβασα σωστά, η CNIL της είχε επιβάλει παγκόσμια να εφαρμόσει το "Right to be Forgotten" και απλώς το δικαστήριο είπε ότι δεν ισχύει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.