PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα: USR 9105 ή οτε;



Finik
29-11-04, 18:52
Εδώ και μερικές μέρες το modem βλέπει τη γραμμή (ανάβει το λαμπάκι ADSL) αλλά ότι και αν δοκίμασα δεν μπορώ να συνδεθώ σε κάποιο ISP - ούτε με demo της forthnet, ούτε με netcarta. To $Q#@W$ το WAN IP λαμπάκι παραμένει κόκκινο.

Πέρασα τα στοιχεία ξανά και ξανά (και το @... στο τελος) χωρίς αποτέλεσμα, πήρα τηλέφωνο στο 1242 και μου είπαν (σήμερα) ότι η γραμμή μου είναι ενεργοποιημένη πλήρως. Στο support της forthnet και της ACN αφού δοκιμάσαμε τα πάντα (τι δοκιμαστικούς κωδικούς χωρίς σύμβολα, τι ακυρους κωδικούς) δεν κατάφερα να πάρω IP με τίποτα, και δεν βλέπουν τις προσπάθειές μου καν.

Το δήλωσα βλάβη στο 121 τώρα και περιμένω.

Κανένας με παρόμοιο πρόβλημα; Φταίει το modem ή ο πΟΤΕ; Το modem δεν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί, οπότε δεν ξέρω σίγουρα ότι δουλεύει.

Ευχαριστώ

PS Έχω περάσει το νέο firmware για PSTN

paradisegr
29-11-04, 18:57
Εδώ και μερικές μέρες το modem βλέπει τη γραμμή (ανάβει το λαμπάκι ADSL) αλλά ότι και αν δοκίμασα δεν μπορώ να συνδεθώ σε κάποιο ISP - ούτε με demo της forthnet, ούτε με netcarta. To $Q#@W$ το WAN IP λαμπάκι παραμένει κόκκινο.

Πέρασα τα στοιχεία ξανά και ξανά (και το @... στο τελος) χωρίς αποτέλεσμα, πήρα τηλέφωνο στο 1242 και μου είπαν (σήμερα) ότι η γραμμή μου είναι ενεργοποιημένη πλήρως. Στο support της forthnet και της ACN αφού δοκιμάσαμε τα πάντα (τι δοκιμαστικούς κωδικούς χωρίς σύμβολα, τι ακυρους κωδικούς) δεν κατάφερα να πάρω IP με τίποτα, και δεν βλέπουν τις προσπάθειές μου καν.

Το δήλωσα βλάβη στο 121 τώρα και περιμένω.

Κανένας με παρόμοιο πρόβλημα; Φταίει το modem ή ο πΟΤΕ; Το modem δεν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί, οπότε δεν ξέρω σίγουρα ότι δουλεύει.

Ευχαριστώ

PS Έχω περάσει το νέο firmware για PSTN

Ο μόνος τρόπος για να είσαι σίγουρος είναι να δοκιμάσεις με κάποιο modem φίλου σου ή δανεικό κάποιου ISP (νομίζω η HOL είχε δώσει σε έναν φίλο μου με ανάλογο πρόβλημα)

Finik
29-11-04, 19:01
Δυστυχώς δεν έχω κάποιο γνωστό. Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένω τον πΟΤΕ.

sdikr
29-11-04, 21:55
Μου έχει τύχει και εμένα, σε νέα γραμμή ενώ ο Οτε να λέει οτι όλα είναι καλά, να μην συνδέεται (πορτοκαλι/πρασινο σε speedtouch) δοκίμασα το speedtouch σε γραμμή που ήξερα οτι δουλέυει και μπήκε με την μία, δοκίμασα ενα zyxel που ήξερα οτι δουλέυει στην άλλη γραμμή και δεν έκανε connect.

ως δια μαγείας την τρίτη έφιαξε (σαββάτο τους πήρα τηλέφωνο για βλάβη)

Finik
30-11-04, 02:03
Ελπίζω να φτιάξει σύντομα διότι το pstn δεν υποφέρεται με τίποτα (ήμουν καλομαθημένος βλέπεις με isdn εδώ και 3 χρόνια).

Πάντως, εγώ το WAN IP λαμπάκι το έχω δει πράσινο κατά το reboot. Όλες τις υπόλοιπες φορές ειναι πορτοκαλί (το οποίο άρχισε να γίνεται "μισητό" χρώμα).

vaspiliop
30-11-04, 03:37
Μήπως είσαι σε dslam siemens προβληματικό? Ρώτα τους κ αυτό στον οτε.

sdikr
30-11-04, 03:44
Όλες τις υπόλοιπες φορές ειναι πορτοκαλί (το οποίο άρχισε να γίνεται "μισητό" χρώμα).

μπορείς να το καλύψεις ! με λίγο μονωτική και όλα θα είναι μια χαρά:shock:

Finik
30-11-04, 03:47
:D

Αν είχα Internet, τότε δεν θα μ' ένοιαζε το χρώμα.

hostolis
17-12-04, 02:27
Παιδιά έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το πρώτο ποστ στο θέμα! Είμαι σε DSLAM Intracom, και έχω καινούριο το 9105 (περασα και το τελευταίο firmware), και ο ΟΤΕ μου είπε πως έχω ενεργοποιηθεί. Έκανα τις ρυθμίσεις όπως στο howto, αλλά το λαμπάκι ADSL είναι πράσινο ενώ το WAN IP κόκκινο..
Οπότε πήγα και αγόρασα μια netcarta μπας και φταίει ο ISP μου. Οι οδηγίες στο site της netcarta (http://www.netcarta.gr/gr/instructions.htm)ς λένε για συνδεση ADSL:

Για να δημιουργήσετε μια νέα σύνδεση με τη NETCARTA (ADSL 384Kbps/128Kbps ή 512Kbps/128Kbps ή 1024Kbps/256Kbps)

1. Στο πεδίο "Mode" συμπληρώστε "routing"
2. Στο πεδίο "Εncapsulation" συμπληρώστε "pppoA"
3. Στο πεδίο "Μultiplex" συμπληρώστε "vc-mux"
4. Στο πεδίο "vpi" συμπληρώστε 8
5. Στο πεδίο "vci" συμπληρώστε 35
6. Στο πεδίο "username" συμπληρώστε "username@altecnet"
7. Στο πεδίο "ip" συμπληρώστε "automatically"
8. Στο πεδίο "translation" συμπληρώστε "NAT enabled" (αν έχει)
9. Στο πεδίο "dns" συμπληρώστε 213.5.17.21 & 213.5.41.8

Δεν καταλαβαίνω τίποτα! Που είναι αυτές οι επιλογές στο 9105;Μόνο μερικές βρίσκω! Όσο και να προσπάθησα, το WANIP παραμένει κόκκινο.

PLZ help δεν αντέχω πια την 56άρα!

John_Nastos
18-12-04, 14:53
Αυτές που αφορούν το Modem βρίσκονται στη σελιδα (μέσω Internet explorer) με διέυθυνση αυτή που έχεις δώσει στο Modem (π.χ. http://192.168.1.1). Απο εκεί γίνονται όλες οι ρυθμίσεις.

Αυτές που αφορούν τις διευθύνσεις IP τις τοπικής σύνδεσης γίνονται επίσης αν κάνεις κλικ στο εικονίδιο local connection και πας στο properties του TCP/IP.

Πάντως, καλού κακού, βεβαιώσου ότι έχεις δώσει διεύθυνση ip στο gateway 192.168.1.1 και στο pc σου 192.168.1.2.

@ ADSLgr.com All rights reserved.