PDA

Επιστροφή στο Forum : Ubuntu



paradisegr
29-11-04, 19:21
Εκανα εγκατάσταση το Ubuntu από το PCmag, το έχει δκιμάσει κανένας άλλος (επειδή εγώ δε μπορώ να το αξιολογήσω λόγω απειρίας, αφού δε γνωρίζω άλλες διανομές πέρα από κάτι παμπάλαια που είχα εγκατατήσει πρίν 5-6 χρόνια για λίγες μέρες.
Εχω και ένα προβληματάκι δε μπορώ να βρώ να εγκαταστήσω το switcher μεταξύ ελληνικών και αγγλικών από το πληκτρολόγιο. Μου δουλεύει μόνο εαν πάω και το αλλάξω με το ποντίκι αλλά αυτό δεν είναι λειτουργικό. Επίσης το Ιντερνετ είναι λίγο αργό στο browsing πρεπει να ορίσω τους DNS του ISP ή μέσω του ρουτερ είναι οκ? Μήπως μέσω του ρουτερ υπάρχει καθυστέρηση?

Η fedora core 2 είναι το ίδιο εύκολη στην εγκατάσταση της? Τέλος KDE ή Gnome είναι πιο εύχρηστο (ξέρω είναι υποκειμενικό αλλά απλώς ρωτάω), μπορώ να τα έχω και τα δύο και να κάνω switch από το ένα στο άλλο?

Mazinga_GR
30-11-04, 00:18
Ubuntu rocks!!!! :guitar

Για το προβλημα που λες ψαξε στα keybord-shortcuts και βαλε at-shift ή οτι θες εσυ. Χμμ για το ιντερνετ που λες δεν ειμαι σιγουρος τι μπορει να ειναι, κατι που ειχα διαβασει στα forums της ubuntu (www.ubuntuforums.org <---φοβερο community) ειναι οτι μπορεις να απενεργοποιησεις το IPv6 για τον Μοτζιλα σε ενα αρχειο στο /etc - Νομιζω στο /etc/modules.conf αλλα δεν ξερω τι επιπτωσεις εχει στην ταχυτητα του browsing...

Για μενα ειναι ισως η πιο στυλατη διανομη που κυκλοφορει, πολυ απλη και to-the-point. Stick with ubuntu :wink:

Η Φεντορα ειναι πολυ απλη στην εγκατασταση (anaconda graphical installer).
Παλια ημουν οπαδος του KDE αλλα τωρα πια GNOMEEEEEE!! Απλα λειτουργει.

Slammer
30-11-04, 00:55
Ειναι πολυ ευχαριστο να μαθαίνουμε για νεες διανομές! Αλλη μια αποδειξη οτι η ανοιχτή κοινοτητα με το τροπο που λειτουργεί παράγει νέες ιδέες...
Χωρις να εχω δοκιμάσει το ubuntu ακουω καλά σχόλια. Ετσι με το τροπο αυτό εξελλίσονται τα πράγματα... οτι είναι φρέσκο και έχει κατι να προσφέρει προχωρά, ότι μένει απολιθωμένο πεθαίνει.... ο νομος της φυσικής επιλογής στο μεγαλείο του...

meddling_mage
30-11-04, 14:33
Για screenshots μπορεις να δείς εδώ : http://shots.osdir.com/slideshows/slideshow.php?release=156&slide=1
Ενα απο τα θετικά του Ubuntu είναι το Synaptic... κατεβάζεις rpm's αρχεία τα οποια τα κατεβάζεις και τα κάνεις install χωρίς να σου ζητά independencies. Debian based!!!

ggeorgan
30-11-04, 17:24
Δύο παρατηρήσεις για το Ubuntu :
1. Το live CD του είναι πολύ κατώτερο του Knoppix. Δεν λειτουργεί ο ήχος και το networking είναι πολύ μπερδεμένο στην εγκατάσταση. Αν, μάλιστα, δεν πετύχει, το όλο σύστημα παραλύει χωρίς να δίνει εξήγηση.
2. Οι δημόσιες σχέσεις του είναι πολύ καλύτερες από το προϊόν του. Στα forums τα μισά post είναι για το logo του που μερικοί το βρήκαν σκανδαλιστικό.

Mazinga_GR
30-11-04, 17:33
ggeorgian: 1. Σε γενικες γραμμες το live-cd ειναι πολυ καλο (μιας που οι προσπαθεις ενωθηκαν με το Gnoppix). Οντως το Knoppix φαινεται να εχει καλυτερο hardware detection αλλα ας ξεχναμε οτι πρωτευων στοχος του ubuntu ειναι το hard-disk-install...

2. Οντως υπηρχε ενα προβλημα με την μερικη γυμνοτητα ανθρωπων που φαινονταν στο gdm και στο background (τωρα πια αποσυρθηκε). Φαινονταν λιγο ωμοι και κοιλιες ανθρωπων κατι που θεωρειται προσβλητικο για την κουλτουρα ορισμενων χωρων (!). Που να τους δειχναν και τσοντα δηλαδη... :D

ggeorgan
30-11-04, 18:34
Στο linux πάμε για να μην έχουμε να κάνουμε με τις πρόωρες ανακοινώσεις λαγωών με επιτραχήλια που συνηθίζει η Microsoft. Δεν πρέπει να βγάζει κανείς μισή δουλειά, να κάνει post σε πεντακόσια forum και, τελικά, να δίνει σύστημα που να λειτουργεί μόνον κατά το ήμισυ.
Και ο ΟΤΕ τα ίδια κάνει. Προχθές διαφήμιζε ασύρματο γραφείο των 4Mbps σε συνδυασμό με ISDN των 128Kbps ! Ο ΟΤΕ το κάνει για να ταΐσει εκδότες, η Microsoft για να τρομοκρατήσει τους ανταγωνιστές. Η Canonical, που έχει το Ubuntu, γιατί το κάνει ;

tvelocity
01-12-04, 00:41
Τέλος KDE ή Gnome είναι πιο εύχρηστο (ξέρω είναι υποκειμενικό αλλά απλώς ρωτάω), μπορώ να τα έχω και τα δύο και να κάνω switch από το ένα στο άλλο?

Φυσικά, μπορείς να έχεις και τα 2 και να αλλάζεις κατα βούληση. Υποκειμενικό είναι το ποιο DE είναι "καλύτερο", αλλα δεν υπάρχει σταγόνα υποκειμενικότητας για το ποιό είναι πιο εύχρηστο· το KDE είναι απλά... ΧΑΟΣ. Καμία σχέση με το gnome που έχει περάσει και τα win σε ευχρηστία.


Ενα απο τα θετικά του Ubuntu είναι το Synaptic... κατεβάζεις rpm's αρχεία τα οποια τα κατεβάζεις και τα κάνεις install χωρίς να σου ζητά independencies. Debian based!!!

ΒΛΑΣΦΗΜΕ το ubuntu δεν είναι rpm based! Το λές και μόνος σου, είναι debian-based. (ΘΑΝΑΤΟΣ στο rpm!)

Αυτά απο μένα. Το ubuntu όπως έχω πει και σε άλλο thread θα το περάσω σε ένα παλιό μηχάνημα που έχω. Θα rulάρει! :)

giorgosc61
23-12-04, 16:38
Καλησπέρα.
Έχω αυτή τη στιγμή Fedora Core 3. Αξίζει να το αλλάξω με ubuntu? Έχει κάοποιος δοκιμάει και τα δύο και να έχει βρει το ubuntu καλύτερο και αν ναι σε ποιο τομέα έινιαι καλύτερο?

tvelocity
23-12-04, 22:12
Σας μιλάω μέσα απο ubuntu. :D

Λοιπόν, η διανομή είναι πραγματικά άψογη. Έχει κάποιες 'παιδικές ασθένειες' για τις οποίες υπάρχει όμως άφθονο documentation πώς να τις αντιμετωπίσετε (τα forums του ubuntu είναι άψογα! www.ubuntuforums.org).


Καλησπέρα.
Έχω αυτή τη στιγμή Fedora Core 3. Αξίζει να το αλλάξω με ubuntu? Έχει κάοποιος δοκιμάει και τα δύο και να έχει βρει το ubuntu καλύτερο και αν ναι σε ποιο τομέα έινιαι καλύτερο?

Το μείον στο ubuntu σε σχέση με το fedora είναι οι 'παιδικές ασθένειες' που λέγαμε. Κάτι δε θα ρυθμίσει αυτόματα, κάποια συσκευή δε θα βρεί κτλ. Υπάρχει μπόλικο documentation πώς να τα εντιμετωπίσεις αυτά.
Το κύριο θετικό δεν είναι παρά το apt-get. Σίγουρα, στο redhat μπορείς να περάσεις το apt-rpm, αλλα δεν είναι το ίδιο!
Το άλλο θετικό είναι το πολύ προσεγμένο περιβάλον του. Μιλάμε για ΠΟΛΥ προσεγμένο περιβάλον. Κοντά στο τέλειο.

Εγώ θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις :)

giorgosc61
24-12-04, 08:00
tvelocity,
το έβαλα το ubuntu και μέχρι στιγμής είμαι με τις καλύτερες εντυπώσεις. Διάβασα και εδώ http://ubuntuguide.org/ έναν οδηγό και τώρα κάνω upgrade με το apt-get. Μέχρι στιγμής αυτά που διαπίστωσα:
- Πολύ πιο γρήγορα εγκατάσταση, boot, shutdown, φόρτωμα εφαρμογών, πλοήγηση στο internet.
- Σου δημιουργεί την αίσθηση ότι είναι πιο ελαφρύ
- Έβαλα και ένα cron για αυτόματο upgrade κάθε μέρα
- Στο synaptic φαίνεται μετά από τις ρυθμίσεις του guide έχει περισσότερες εφαρμογές από το fedora

Αυτό το ποστ μέσα από Ubuntu !! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.