PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδού τα πρώτα (και σημαντικότερα) προβλήματα για την ενεργοποίηση του 2play.



grsaint13
05-07-07, 23:47
Αποφάσισα,λοιπόν,σήμερα μιας και έκλεισα ακριβώς ένα μήνα από την ημερομηνία της αίτησής μου,να επικοινωνήσω με το τμήμα πωλήσεων της HOL για να δω τι γίνεται,μιας και τη Δευτέρα συμπληρώνονται οι γνωστές 25 μέρες....
Ιδού η online συνομιλία μου με την πωλήτριά μου:

** Συνομιλείτε με ΠΩΛΗΤΡΙΑ, HELP ONLINE (RSD). **
ΠΩΛΗΤΡΙΑ : Καλησπέρα σας ΕΓΩ , πώς μπορώ να εξυπηρετήσω;
ΕΓΩ : Γεια σας
ΕΓΩ : έχουμε κάνει μαζί την αίτηση για το 2play
ΕΓΩ : θα ήθελα να μου πείτε τώρα σε τι σημείο είμαστε σχετικά με την ενεργοποίηση.
ΠΩΛΗΤΡΙΑ : μισο λεπτο παρακαλώ
ΕΓΩ : φυσικά...
ΠΩΛΗΤΡΙΑ: λοιπον απο οτι βλεπω
ΠΩΛΗΤΡΙΑ : κυριε ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
ΠΩΛΗΤΡΙΑ : δεν υπάρχουν διαθέσιμες πορτες αυτή τη στιγμή
ΠΩΛΗΤΡΙΑ : πράγμα που σημαίνει οτι η αιτηση σας
ΠΩΛΗΤΡΙΑ : βρισκεται σε σειρα προτεραιτότητας
ΠΩΛΗΤΡΙΑ : και με το που θα μπουν νεες πορτες
ΠΩΛΗΤΡΙΑ : θα προωθηθει το αιτημα σας
ΕΓΩ : δηλαδή για πόσο χρονικο διαστημα μιλαμε περιπου;
ΠΩΛΗΤΡΙΑ : πιστευω οτι οι πορτες θα ανοιξουν κατα την διάρκεια του μήνα
ΕΓΩ : δηλαδή η νέα σύνδεση δεν μπορεί να "πατήσει" πάνω στην υπάρχουσα πόρτα που "έχω" αυτή τη στιγμή;
ΠΩΛΗΤΡΙΑ : τι εννοείται?
ΕΓΩ: ίσως είναι τεχνικής φύσης το θέμα και να σας δυσκολεύω
ΕΓΩ : τέλος πάντων το πρόβλημα είναι θέμα ΟΤΕ ή HOL;
ΕΓΩ : αν δε γνωρίζετε δεν πειράζει.θα επικοινωνήσω με την τεχνική υποστήριξη
ΕΓΩ : είστε εκεί;
ΕΓΩ : έχετε κάποια απάντηση να μου δώσετε;
Ο συνομιλητής σας αποχώρησε.

Εδώ περίμενα σχεδόν κανά 15λεπτο και...ιδού πιο πάνω τα αποτελέσματα!


Αποφάσισα,λοιπόν,να επικοινωνήσω με τον ίδιο τρόπο,με την τεχνική υποστήριξη.Οίστε η συζήτηση:

** Συνομιλείτε με ΤΕΧΝΙΚΟΣ, HELP ONLINE (CC). **
ΤΕΧΝΙΚΟΣ : Καλησπέρα σας ΕΓΩ , πώς μπορώ να εξυπηρετήσω;
ΕΓΩ : Καλησπέρα και πάλι
ΕΓΩ : έχω κάνει αίτηση για 2play από 5/6
ΕΓΩ : σήμερα σε επικοινωνία που είχα με το τμήμα πωλήσεων
ΕΓΩ : μου είπαν ότι η ενεργοποίηση θα καθυστερήσει λόγω του ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες στην περιοχή μου
ΕΓΩ : είναι αυτό δυνατόν;
ΕΓΩ: από τη στιγμή που είμαι ήδη συνδρομητής;
ΕΓΩ : άρα έχω ήδη στην "κατοχή" μου πόρτα;
ΤΕΧΝΙΚΟΣ : έχετε ήδη πόρτα στο dslam του οτε και όχι της hol
ΤΕΧΝΙΚΟΣ : αυτό που σας είπαν οι πωλήσεις ισχύει
ΕΓΩ : άρα το πρόβλημα είναι ευθυνη της ΧΟΛ
ΕΓΩ : η οποία ένα μήνα τώρα δεν έχει προνοήσει να εγκαταστήσει πόρτα για την αίτησή μου
ΤΕΧΝΙΚΟΣ : δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα απλώς έλλειψη πορτών στο dslam λόγω αρκετών χρηστών στην αναμονή για ενεργοποίηση double play
ΕΓΩ : συμφωνώ σε αυτό που λέτε
ΕΓΩ : δε θα επρεπε ομως ενα μηνα μετα την αιτηση μου
ΕΓΩ : και ενω είμαι από τους πρώτους αιτούντες να μην έχω τέτοιο πρόβλημα;
ΤΕΧΝΙΚΟΣ : δεν είστε ο μόνος που περιμένετε να ενεργοποιηθείτε σε αυτό το πακέτο...
ΕΓΩ: το γνωριζω
ΕΓΩ : πειτε μου σας παρακαλώ πότε περιμένετε ότι θα υπάρξουν ανοιχτές πόρτες για να ενεργοποιηθώ;
ΤΕΧΝΙΚΟΣ : και για να έχετε την καλύτερη δυνατή υποστήριξη για την υπηρεσία dsl
ΤΕΧΝΙΚΟΣ : αυτό δεν το γνωρίζουμε διότι είναι θέμα πωλήσεων
ΤΕΧΝΙΚΟΣ : τους οποίους ενημερώνουν για τις διαθέσιμες πόρτες και ενεργοποιούν τους πελάτες
ΕΓΩ : ποιοι είναι αυτοί που ενημερώνουν το πωλήσεων ώστε να επικοινωνήσω μαζί τους;
ΕΓΩ : εννοώ ποιο τμήμα της HOL
ΤΕΧΝΙΚΟΣ : δεν το γνωρίζουμε απλώς μηχανικοί που ασχολούνται με τα dslam της hellas on line
ΕΓΩ : μάλιστα
ΕΓΩ : σας ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια
ΤΕΧΝΙΚΟΣ : Ευχαριστούμε που επιλέξατε την υπηρεσία Live Support της Hellas On Line. Στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης της Hellas on Line μπορείτε να απευθύνεστε 24ώρες το 24ωρο, 7 ημέρες την εβδομάδα, 365 ημέρες το χρόνο.


Έναν ολόκληρο μήνα,λοιπόν,μετά την αίτηση και από τη στιγμή που είμαι από τους πρώτους που έχω κάνει θα μπω ήδη στην αναμονή και ποιος ξέρει για πόσο.:down:

Δεν προδικάζω τίποτα,μπορεί να μην ενεργοποιηθώ στις 25 εργάσιμες,μπορεί να ενεργοποιηθώ στις 30.Άραγε,όμως,αυτοί που έκαναν π.χ. σήμερα αίτηση,πότε θα ενεργοποποιηθούν;:hmm::hmm:

Τα συμπεράσματα και τα σχόλια δικά σας....:evil:

trellos
06-07-07, 00:37
Αυτά είναι έτσι την πάτησα και εγώ με trellas περίμενα 6 μήνες ,ευτηχώς οχι χωρίς adsl να'ναι καλά το awmn .
Γι αυτό έκανα αίτηση για 8 mbt adsl μόνο και τέλος!
Στην Ελλαδα ΔΕΝ ειναι έτοιμος κανένας παροχός για 2 play
Και τα παραμύθια τύπου ''πόρτες Οτε κλπ.'' να τα αφήσουν απλά για λόγους μάρκετινγκ λανσάρουν στην αγορά ένα προιόν το οποίο δεν μπορούν να υποστηρίξουν με της υπάρχουσες υποδομές και ανθρώπινο δυναμικό,και έτσι απλά βάζουν άσχετους στα τηλέφωνα και λένε ανέκδοτα ή κλείνουν τα τηλέφωνα όταν δεν ξέρουν να απαντήσουν τα στοιχειώδη.:down::down::down:

nm96027
06-07-07, 00:54
Aυτο που λενε ισχύει: πορτα εχεις στο dslam του ΟΤΕ και οχι στο dslam της HOL.
Απο εκει και κατω ομως το πραγμα χολαίνει...τελείως...
Τί θα πει δεν εχουν πορτες...Η πωλήτρια σου δεν το ειχε δει; Και πότε περιμεναν να το δουν για να στο πουν; Μετα απο 25 εργ. μέρες; Και δεν καταλαβαίνω: ολοι η Hλιουπολη τρέχει να παρει συνδρομη απο την HOL;
Ασφαλως και μπορει οντως να τελείωσαν οι πορτες, οι να εχουν θεμα με τον ΟΤΕ αφου η συνεγκατασταση ειναι απομακρυσμενη (να μην υπαρχουν ζευγη δλδ).
Το μονο καλο ειναι οτι συνηθως νεες πορτες εγκαθίστανται ευκολα.
Bεβαια αναρωτιεμαι αν κρυβεται κατι αλλο απο αυτην την ιστορία. Μηπως παίζουν παρατασεις γενικως....

Αν θες να το ψάξεις μιλα με την πωλητρια σου αυριο και ακομα καλυτερα ζήτα τον προιστάμενο πωλήσεων. Αν δεν βαριέσαι. Και ζήτα εξήγησεις.
Αλλιως πες στην κοπέλα που καθαρίζει το σπιτι σου να το σφουγγαρίσει (με σφουγγαροπανο).:p
(εγω θα εκανα το δευτερο.):oneup:

papajohn
06-07-07, 01:00
Με κοψοHOLιάσατε πάλι! :p
Μάλλον ο φίλος είναι Ηλιούπολη αλλα στο αστικό κέντρο Δαφνης (τηλ 21097χχχχχ) και όχι Ηλιούπολης (21099χχχχχ) διότι απο τον wizard βλέπω πως στη Δάφνη μόνο έχουν πρόβλημα...

grsaint13
06-07-07, 08:48
Aυτο που λενε ισχύει: πορτα εχεις στο dslam του ΟΤΕ και οχι στο dslam της HOL.
Απο εκει και κατω ομως το πραγμα χολαίνει...τελείως...
Τί θα πει δεν εχουν πορτες...Η πωλήτρια σου δεν το ειχε δει; Και πότε περιμεναν να το δουν για να στο πουν; Μετα απο 25 εργ. μέρες; Και δεν καταλαβαίνω: ολοι η Hλιουπολη τρέχει να παρει συνδρομη απο την HOL;
Ασφαλως και μπορει οντως να τελείωσαν οι πορτες, οι να εχουν θεμα με τον ΟΤΕ αφου η συνεγκατασταση ειναι απομακρυσμενη (να μην υπαρχουν ζευγη δλδ).
Το μονο καλο ειναι οτι συνηθως νεες πορτες εγκαθίστανται ευκολα.
Bεβαια αναρωτιεμαι αν κρυβεται κατι αλλο απο αυτην την ιστορία. Μηπως παίζουν παρατασεις γενικως....

Αν θες να το ψάξεις μιλα με την πωλητρια σου αυριο και ακομα καλυτερα ζήτα τον προιστάμενο πωλήσεων. Αν δεν βαριέσαι. Και ζήτα εξήγησεις.
Αλλιως πες στην κοπέλα που καθαρίζει το σπιτι σου να το σφουγγαρίσει (με σφουγγαροπανο).:p
(εγω θα εκανα το δευτερο.):oneup:

Ξαναλέω,είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ένα μήνα μετά την παραλαβή της αίτησής μου να λένε ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες και ενώ τόσο καιρό δεν μου είχε καν αναφερθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα!

Με την πωλήτριά μου μίλησα εχθές και μου είπε αυτά που μου είπε.Αν στα μέσα της άλλης βδομάδας δεν έχω τελικά ενεργοποιηθεί,ας ετοιμαστούν να αρχίσουν τα όργανα...:evil:

Δεν διαφωνώ ότι το να μπουν πόρτες είναι τίποτα δύσκολο,αλλά δυστυχώς αυτό ισχύει για εμάς και όχι για αυτούς!:down:

Και άσε την κοπέλα ήσυχη επιτέλους.Μου έχει κρυώσει και τον τελευταίο καιρό και ζω μες στη μπίχλα!!!:p:p


Με κοψοHOLιάσατε πάλι! :p
Μάλλον ο φίλος είναι Ηλιούπολη αλλα στο αστικό κέντρο Δαφνης (τηλ 21097χχχχχ) και όχι Ηλιούπολης (21099χχχχχ) διότι απο τον wizard βλέπω πως στη Δάφνη μόνο έχουν πρόβλημα...

Θα σε απογοητεύσω.Είμαι στο Α/Κ Ηλιούπολης...:oops:

papajohn
06-07-07, 10:33
Χτύπα ξύλο βρε, χτύπα ξύλο!!
Βασικά το δικό μου αίτημα για φορητότητα έχει πάει (επιβεβαιωμένα) στον ΟΤΕ απο την προηγούμενη βδομάδα, οπότε μάλλον θα έχουν δεσμευμένη θύρα για μένα. Γιατί αν δεν έχουν... :twisted:
Δε μου λες, έχεις PSTN ή ISDN? Εγω είμαι με ISDN, και ίσως έχει και αυτό μια σχέση τελικά...

grsaint13
06-07-07, 10:37
Χτύπα ξύλο βρε, χτύπα ξύλο!!
Βασικά το δικό μου αίτημα για φορητότητα έχει πάει (επιβεβαιωμένα) στον ΟΤΕ απο την προηγούμενη βδομάδα, οπότε μάλλον θα έχουν δεσμευμένη θύρα για μένα. Γιατί αν δεν έχουν... :twisted:
Δε μου λες, έχεις PSTN ή ISDN? Εγω είμαι με ISDN, και ίσως έχει και αυτό μια σχέση τελικά...

Συγνώμη αλλά και πάλι θα σε απογοητεύσω.Εμένα η αίτηση έχει πάει στον ΟΤΕ εδώ και 20 μέρες!!:oops:

Ωστόσο,αυτό που λες σχετικά με το isdn,ίσως και να ισχύει και να μην αντιμετωπίσεις παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου...;)

NIB
06-07-07, 11:38
Ρε παιδιά, δεν μπορούνε να πουλάνε πράγματα που δεν έχουν. Δεν είναι παραβίαση συμβολαίου αυτό; Σαν το overbooking στα πλοία/αεροπλάνα; Δεν είναι παράνομο;

netlag
06-07-07, 11:44
δεν εχει νοημα να μπλεξει κανεις με το τι ειναι νομιμο και τι παρανομο... δεν θα βγει ακρη.

gkosto
06-07-07, 11:48
o οτε δίνει γραμμες κάθε φορά που ο ενναλακτικός συμπληρωνει 750 θεσει σε καθε καρτα που κουμπωνει στο dlam, αυτο λενε ανθρωποι μεσα απο τον οτε καιειναι μια προσπαθεια να καθυστερησουν τους πελατες .
πολλες φορες λενε την αληθεια οι ενναλακτικοι αλλα δεν μπορουμε να τους πιστεψουμε , αν αυτο δεν ισχυει που μου ειπαν μεσα απο τον οτε τοτε θεωρηστε την απαντηση μου ακυρη

grsaint13
06-07-07, 12:52
o οτε δίνει γραμμες κάθε φορά που ο ενναλακτικός συμπληρωνει 750 θεσει σε καθε καρτα που κουμπωνει στο dlam, αυτο λενε ανθρωποι μεσα απο τον οτε καιειναι μια προσπαθεια να καθυστερησουν τους πελατες .
πολλες φορες λενε την αληθεια οι ενναλακτικοι αλλα δεν μπορουμε να τους πιστεψουμε , αν αυτο δεν ισχυει που μου ειπαν μεσα απο τον οτε τοτε θεωρηστε την απαντηση μου ακυρη

Δηλαδή αν εγώ είμαι ο πρώτος από τους 750,θα πρέπει να περιμένω 2 χρόνια;;;Να πάνε να κλείσουν και τις 750 θέσεις και να περιμένουν αυτοί για νέους πελάτες.Όχι εγώ για την ενεργοποίηση!:mad:

gkosto
06-07-07, 13:01
φιλε ετσι κανουν ολοι , δεν παει αιτηση - αιτηση , ο οτε θελει ετσι και ετσι γινεται , βεβαια και οι εταιρειες δεν κανουν και κατι να πιεσουν περιισότερο . εμεις περιμένουμε να κάνουν γρήγορα τις ενεργοποιήσεις αλλα δεν καίγονται αυτοί , εμείς καιγόμαστε!!!!!!!!:worthy:

vasim
06-07-07, 14:49
Έχω τρομάξει στην ιδέα ότι οι δικοί σου μου είπαν να μην κάνω ΚΑΝ τον κόπο να κανω αίτηση πριν τις 15 Ιουλίου γιατί δεν υπάρχουν πόρτες.

Βασικά χ#$@$κα αφου ΑΔΣΛ έχω..θα την κάνω και ας κάνει και 1 χρόνο....

papajohn
06-07-07, 16:01
Συγνώμη αλλά και πάλι θα σε απογοητεύσω.Εμένα η αίτηση έχει πάει στον ΟΤΕ εδώ και 20 μέρες!!:oops:

Ωστόσο,αυτό που λες σχετικά με το isdn,ίσως και να ισχύει και να μην αντιμετωπίσεις παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου...;)
Ωραία λοιπόν, απο 'δω και πέρα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι... :worthy:
:whistle:

No-Name
06-07-07, 16:17
Toν Τάκη τον έχουν συνδεσει με Καϊρο πάντως.....ακόμα αναμενει 2play....από 7/6

dimitris233
06-07-07, 16:50
ρε παιδιά τι παίζει τελικά με την ηλιούπολη?μήπως οτε και δήμος κάνουνε "κουμάντο" και δεν ακούνε και κανέναν,ούτε ρυθμιστικές αρχές ούτε τίποτα? η HOL δεν έχει πόρτες, η forthnet δεν έχει πόρτες, η netone έχει τελειώσει την εγκατάσταση του δικτύου της εδώ και 3 μήνες αλλά ο δήμος δεν της δίνει ρεύμα με το έτσι θέλω,ενώ την έχει αδειοδοτήσει για το δίκτυο, η tellas δεν ενεργοποιεί ποτέ (καλά αυτό είναι άλλη ιστορία!)....τελικά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις,μαντέψτε τι,ΟΤΕ!!!τελικά τι μπορεί να συμβαίνει? είναι δυνατόν ένας δήμος σχεδόν 200.000 κατοίκων να είναι τόσο ριγμένος???

Tem
06-07-07, 18:46
Toν Τάκη τον έχουν συνδεσει με Καϊρο πάντως.....ακόμα αναμενει 2play....από 7/6
το 7140 το πήρε τουλάχιστον ?

kloklo
07-07-07, 16:29
Οντως, ειναι απαραδεκτη αυτη η συμπεριφορα....:down:

Δηλαδή, περιμένανε να περασουν 30 μέρες και να τους πάρεις εσυ τηλέφωνο για να σε ενημερωσον οτι δεν υπάρχει πόρτα....

Κατά την γνωμη μου, καθε σοβαρη εταιρία θα πρέπει να δέχεται νέες αιτησεις εφόσον επιβεβαιώνει ΠΡΩΤΑ οτι υπάρχουν διαθεσιμες πόρτες....Γιατι δηλαδή να ταλαιπωρουν τους πελάτες να κάνουν πρωτα αιτησεις χωρις να εχουν πόρτες??

Και κατα δευτερον, ακόμη και αυτο να συμβαινει, θα πρεπει εγκαιρως με το που διαπιστωνουν οτι δεν υπάρχει πόρτα για καποιον πελάτη, να το παιρνουν αμεσως τηλεφωνο και να τον ενημερωνουν, ωστε να μην περιμενει αδικα σαν ηλίθιος....:whistle:

koliarman
07-07-07, 17:39
ΝΑΙ έχει δίκιο ο grsaint13 σ'αυτά που λέει. Αυτό που δεν γνωρίζει είναι (σύμφωνα με αυτά που μου είπε ο προιστάμενος πωλήσεων - και πριν κάνω την αίτηση) πως η HOL "δεσμεύει" μια πόρτα στο dslam της με το που καταθέτεις την αίτηση, συνεπώς δεν υπάρχει καμμία δικαιολογία για παραπάνω από 25 μέρες. Όταν δε το εν λόγω dslam της, φτάσει στο 51% της χωρητικότητάς του, τότε απλά προσθέτουν πόρτες. ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΥΤΑ ΛΕΩ !! Εγώ περιμένω ενεργοποίηση στις 12/07, οπότε αναμονή και θα σαας ξαναπώ.

grsaint13
08-07-07, 22:44
ΝΑΙ έχει δίκιο ο grsaint13 σ'αυτά που λέει. Αυτό που δεν γνωρίζει είναι (σύμφωνα με αυτά που μου είπε ο προιστάμενος πωλήσεων - και πριν κάνω την αίτηση) πως η HOL "δεσμεύει" μια πόρτα στο dslam της με το που καταθέτεις την αίτηση, συνεπώς δεν υπάρχει καμμία δικαιολογία για παραπάνω από 25 μέρες. Όταν δε το εν λόγω dslam της, φτάσει στο 51% της χωρητικότητάς του, τότε απλά προσθέτουν πόρτες. ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΥΤΑ ΛΕΩ !! Εγώ περιμένω ενεργοποίηση στις 12/07, οπότε αναμονή και θα σαας ξαναπώ.

Απ'ότι φαίνεται,όμως,δεν ισχύει τίποτε από αυτά.:down:

Μένει να αποδειχτεί βέβαια μεθαύριο που υποτίθεται ότι πρέπει να ενεργοποιηθώ.:evil:

djT
11-07-07, 01:40
Geia xara se olous

Ενδιαφεροντα και ενημεροτικά όλα αυτά για τις αιτήσεις

Εγώ έκανα την αίτηση στην ΗΟL πριν λίγες μέρες (Τηλεφωνικά) και μου είπαν τα ίδια όπως σε όλους σας για τοθλάχιστον 25 εργάσιμες μέρες (αλλά καλύτερα μου είπε η πωλήτρια βάλε περίπου 35 μέρες)

Θα περιμένω λοιπόν! Μου είπε επίσης ότι θα μου στείλουν την αίτηση με Courier για να την υπογράψω περίπου 5-6 μέρες πριν την ενεργοποίηση.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:
Τι γίνεται αν κάποιος ακούγοντας διάφορα για την μια η την άλλη εταιρία αλλάξει γνώμη σε αυτές τις 25 μέρες και αποτανθεί σε άλλη εταιρία για να κάνει καινούρια αίτηση εκεί;
Θα ακυρώσει η προγούμενη την αίτηση; ή θα πέσουν μηνύσεις;

Ευχαριστώ

nm96027
11-07-07, 08:31
Geia xara se olous

Ενδιαφεροντα και ενημεροτικά όλα αυτά για τις αιτήσεις

Εγώ έκανα την αίτηση στην ΗΟL πριν λίγες μέρες (Τηλεφωνικά) και μου είπαν τα ίδια όπως σε όλους σας για τοθλάχιστον 25 εργάσιμες μέρες (αλλά καλύτερα μου είπε η πωλήτρια βάλε περίπου 35 μέρες)

Θα περιμένω λοιπόν! Μου είπε επίσης ότι θα μου στείλουν την αίτηση με Courier για να την υπογράψω περίπου 5-6 μέρες πριν την ενεργοποίηση.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:
Τι γίνεται αν κάποιος ακούγοντας διάφορα για την μια η την άλλη εταιρία αλλάξει γνώμη σε αυτές τις 25 μέρες και αποτανθεί σε άλλη εταιρία για να κάνει καινούρια αίτηση εκεί;
Θα ακυρώσει η προγούμενη την αίτηση; ή θα πέσουν μηνύσεις;

Ευχαριστώ


Aν η αίτηση δεν εχει παει στον ΟΤΕ και δεν βρίσκεται σε τελικο σταιο ενεργοποιησης ναι μπορεις να το ακυρώσεις.
Αν ομως βρισκεται στο τελικο σταδιο ενεργοποιησης που σημαίνει οτι η HOL εχει ηδη καταβαλει στον ΟΤΕ το τελος ενεργοποιησης, τοτε μαλλον οχι...

grsaint13
13-07-07, 18:31
Σήμερα,αποφάσισα να ξαναεπικοινωνήσω με το πωλήσεων για να δω τι γίνεται.Ιδού η (αρκετά ενδιαφέρουσα) συζήτηση που είχα με τον πωλητή,ο οποίος όπως θα προσέξετε είναι από τους ελάχιστους που ίσως γνωρίζουν κάποια πράγματα παραπάνω στο αντικείμενο...Οφείλω να το πω γιατί η συζήτησή μας ήταν τουλάχιστον 30 λεπτών και ούτε μία φορά δεν απέφυγε να κου πει κάτι.

** Συνομιλείτε με ΠΩΛΗΤΗΣ, HELP ONLINE (RSD). **
ΠΩΛΗΤΗΣ: Καλησπέρα σας ΕΓΩ , πώς μπορώ να εξυπηρετήσω;
ΕΓΩ : Καλησπέρα
ΕΓΩ : Έχω κάνει αίτηση για 2play από 5/6 και θα ήθελα να μου πείτε πότε περίπου θα ενεργοποιηθώ
ΕΓΩ: έχουν ήδη περάσει οι 25 εργάσιμες μέρες που είχαμε πει
ΠΩΛΗΤΗΣ: Το πακετο double play
ΠΩΛΗΤΗΣ: ενδεχομενως
ΠΩΛΗΤΗΣ: οπως στην περιπτωση σας
ΠΩΛΗΤΗΣ: να καθυστερησει
ΕΓΩ : και γιατί αυτό;
ΠΩΛΗΤΗΣ: λιγο παραπανω
ΠΩΛΗΤΗΣ: δυστυχως οι περισσοτερες καθυστερησεις παρουσιαζονται στο οτι αργει ο ΟΤΕ να μας παραδοσει την γραμμη για να μπορεσουμε να την ενεργοποιησουμε
ΕΓΩ : α μάλιστα
ΕΓΩ : δηλαδή πάλι ο ΟΤΕ φταίει
ΠΩΛΗΤΗΣ: δεν ειναι θεμα οτι φταει ο ΟΤΕ
ΠΩΛΗΤΗΣ: ο ΟΤΕ πραττει καλως
ΕΓΩ : τότε...;
ΠΩΛΗΤΗΣ : το προβλημα ειναι ομως
ΠΩΛΗΤΗΣ: οτι υπαρχει προβλημα στις εγκρισεις για τις φορητοτητες των γραμμων
ΕΓΩ: το οποίο ποιανού θέμα είναι;
ΠΩΛΗΤΗΣ: και δεν ειναι θεμα αποκλειστικα κωλυσιεργιας του ΟΤΕ
ΠΩΛΗΤΗΣ: Δεν γινεται σκοπιμως
ΠΩΛΗΤΗΣ: απλα ειναι καποιες διαδικασιες που πρπει να τηρηθουν και καμια φορα ξεφευγουν απο τα χρονοδιαγραΜΜΑΤΑ
ΕΓΩ: και πώς εσείς εξηγείτε το γεγονός ότι πολλοί που έχουμε κάνει πάνω κάτω μαζί την αίτηση
ΕΓΩ : έχουν αρχίσει και ενεργοποιούνται;
ΕΓΩ : σε αυτούς οι διαδικασίες δεν τηρούνται;
ΠΩΛΗΤΗΣ: δεν υπαρχει παντα σειρα προτεραιοτητας
ΠΩΛΗΤΗΣ: και η καθυστερηση ειναι αναποφευκτη
ΠΩΛΗΤΗΣ: παντα στο ADSL υπαρχουν καθυστερησεις και ειδικα στο double play
ΠΩΛΗΤΗΣ: δεν μιλαμε φυσικα για 3 και 4 μηνες αλλα καποιες διαδικασιες δυστυχως καθυστερουν
ΕΓΩ : όταν οι φορητότητα εγκριθεί τα dslams της HOL είναι έτοιμα να μας δεχτούν;
ΠΩΛΗΤΗΣ: απο την στιγμη που εγκριθει και φυσικα καλυπτεστε απο το δικτυο μας και υπαρχουν ενεργες πορτες τοτε το μονο που απομενει ειναι να κανει και η HOL την εγκριση για να συνδεθειτε
ΕΓΩ: α μάλιστα
ΕΓΩ : δηλαδή θέλετε να επίτε ότι η HOL ακόμα δεν έχει εγκρίνει την αίτησή μου και δεν έχει πιάσει πόρτα στο dslam για τη σύνδεσή μου
ΕΓΩ: εδώ και 40 μέρες περίπου
ΕΓΩ : πάρα πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά
ΠΩΛΗΤΗΣ: δεν ειπα εγω κατι τετοιο
ΠΩΛΗΤΗΣ: αυτο που σας λεω
ΕΓΩ : σίγουρα
ΕΓΩ: απλά μπορεί να ισχύει και αυτό
ΠΩΛΗΤΗΣ: ειναι οτι κατ αρχην εσεις την πορτα την εχετε απο την πρωτη στιγμη που κανετε αιτηση στη HOL
ΠΩΛΗΤΗΣ: δεν θα την παρετε
ΠΩΛΗΤΗΣ: αργοτερα με το που κανετε αιτηση απλά μπορεί να μην είναι ακόμα εγκατεστημένη
ΠΩΛΗΤΗΣ: δεν μπορει να γινει αυτο εαν ισχυει αυτο κλινετε την πορτα και ας μην ειναι εγκατεστημενη
ΠΩΛΗΤΗΣ: βγαινει συγκεκριμμενος αριθμος πορτων και απο την στιγμη που τελειωσουν περιμενουμε να βγουν καινουριες
ΠΩΛΗΤΗΣ: για αυτο και σε καποιες περιοχες σε καποια διαστηματα δεν εχει πορτες και ανοιγουν μετα
ΠΩΛΗΤΗΣ: εαν δεν εχει πορτα τοτε ο πελατης κανει αιτηση και παιρνει πακετο μεσω του ΟΤΕ
ΕΓΩ : αυτό λέω κι εγώ ότι μπορεί αυτή τη στιγμή να εγκριθεί η φορητότητα,η αίτησή μου και να είμαι έτοιμος για ενεροποίηση αλλά να μην υπάρχουν πόρτες για να προχωρήσει.
ΠΩΛΗΤΗΣ: εαν δεν υπηρχαν πορτες θα σας το λεγαμε οταν θα κανατε την αιτηση
ΠΩΛΗΤΗΣ: δεν υπαρχει λογος να μην σας το πουμε
ΠΩΛΗΤΗΣ: σας λεω απο την στιγμη που υπαρχει δικτυο στην περιοχη σας δεν γινεται να μην παρετε πορτα
ΠΩΛΗΤΗΣ: και να κινηθει οποιαδηποτε διαδικασια για φορητοτητα
ΠΩΛΗΤΗΣ: για να εγκριθει και μια φορητοτητα πρπει να εχετε ηδη πορτα αλλιως δεν γινεται καν αιτημα
ΕΓΩ : πώς,λοιπόν,εξηγήτε το γεγονός ότι την προηγούμενη βδομάδα σε τηλέφωνο που έκανα μου είπαν αυτό το πράγμα;;;
ΠΩΛΗΤΗΣ: πειτε σας παρακαλω τι ακριβως σας ειπαν?
ΕΓΩ : αυτό ακριβώς που σας είπα
ΕΓΩ : ότι αυτή τη στιγμή στην Ήλιούπολη δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες
ΠΩΛΗΤΗΣ: να μην υπαρχουν πορτες μπορει αλλα να εχει παει το αιτημα για φορητοτητα αποκλειεται εαν δεν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες και ανοιγουν σε λιγοτερο απο 15 ημερες
ΠΩΛΗΤΗΣ: τοτε το αιτημα προχωραει κανονικα
ΠΩΛΗΤΗΣ: εαν οχι τοτε ενεργοποιειται μεσω ΟΤΕ και με το που υπαρχει διαθεσιμοτητα γυρνατε στο ιδοκτητο δικτυο μας
ΠΩΛΗΤΗΣ: οταν κανατε την αιτηση τι σας ειπαν?
ΠΩΛΗΤΗΣ: οτι υπαρχουν πορτες?
ΕΓΩ : δεν τέθηκε καν τέτοιο θέμα
ΕΓΩ: με ρώτησαν το τηλέφωνο μου και μου είπαν ότι υποστηρίζεατι από το ιδιόκτητο της ΧΟΛ
ΕΓΩ : έχω ήδη λάβει τον εξοπλίσμό και τη Δευτέρα θα στείλω και την αίτηση
ΕΓΩ : έτσι έλεγα μέχρι τώρα τουλάχιστον
ΕΓΩ : αλλά με προβληματίζετε με αυτά που μου λέτε
ΠΩΛΗΤΗΣ: πειτε μου εαν θελετε το τηλεφωνο σας να σας πω εαν υπαρχουν πορτες
ΠΩΛΗΤΗΣ: μα δεν σας ειπα κατι διαφορετικο
ΠΩΛΗΤΗΣ: απλα καταλαβατε λαθος
ΕΓΩ : ίσως
ΕΓΩ : εσείς μπροστά σας δε βλέπετε την πορεία της αίτησής μου;
ΠΩΛΗΤΗΣ: αυτα που σας λεω
ΕΓΩ : εννοώ στον υπολογιστή σας
ΠΩΛΗΤΗΣ: εαν δεν μου πειτε καποιο στοιχειο
ΕΓΩ : στο σύστημά σας
ΠΩΛΗΤΗΣ: ειναι αδυνατον να δω κατι για την αιτηση σας
ΕΓΩ : το τηλέφωνο προφανώς
ΕΓΩ : ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
ΠΩΛΗΤΗΣ: περιμενε ενε λεπτο παρακαλω
ΕΓΩ : νόμιζα ότι το Username μου σας βοηθάει
ΕΓΩ : μάλιστα
ΠΩΛΗΤΗΣ: το username στο livesupport
ΠΩΛΗΤΗΣ: δεν ειναι απαραιτητο
ΕΓΩ : ναι το ξέρω
ΠΩΛΗΤΗΣ: να ειναι και του πακετου σας
ΕΓΩ : ευχαριστώ πάντως
ΕΓΩ : δεν σας έχασα πιστεύω,έτσι;
ΕΓΩ : αναμένω για την απάντησή σας
ΠΩΛΗΤΗΣ: λοιπον
ΠΩΛΗΤΗΣ: επεστρεψα
ΠΩΛΗΤΗΣ: υπαρχουν κανονικα θυρες για το κυκλωμα σας
ΠΩΛΗΤΗΣ: το κοιταξα μαζι με την κυρια ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
ΠΩΛΗΤΗΣ: που κανατε το πακετο σας
ΠΩΛΗΤΗΣ: υπαρχουν και για pstn και για isdn γραμμη
ΕΓΩ : πάντως και η κ.ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ μου είχε πει για τις πόρτες αυτό που σας είπα
ΕΓΩ : σε τι φάση λοιπόν βρισκόμαστε τώρα;
ΕΓΩ : αυτό μπορείτε να το δείτε;
ΠΩΛΗΤΗΣ: θα πρεπει να καλεσετε το 13844
ΠΩΛΗΤΗΣ: η να σας καλεσει η κ χχχχχχχχχχχ
ΠΩΛΗΤΗΣ: για να σας πει η ιδια αναλυτικα
ΕΓΩ : εντάξει
ΕΓΩ : θα επικοινωνήσω εγώ μαζί της
ΠΩΛΗΤΗΣ: ωραια
ΕΓΩ : σας ευχαριστώ πάρα πολύ
ΠΩΛΗΤΗΣ: ελπιζω να σας ελυσα καποιες αποριες
ΕΓΩ : με βοηθήσατε όσο δεν περίμενα
ΠΩΛΗΤΗΣ: καλο σας σαββατοκυριακο
ΠΩΛΗΤΗΣ: Ευχαριστούμε που επιλέξατε την υπηρεσία Live Support της Hellas On Line. Στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης της Hellas on Line μπορείτε να απευθύνεστε 24ώρες το 24ωρο, 7 ημέρες την εβδομάδα, 365 ημέρες το χρόνο.
ΕΓΩ : ευχαριστώ και πάλι



Τώρα τι να σχολιάσω εγώ;Δεν ξέρω αν κατάλαβα κάποια πράγματα ή μπερδεύτηκα περισσότερο...:hmm:

Το σίγουρο είναι ότι υπάρχει ασυννενοησία σε αυτά που (τους έχουν πει να) λένε στους πελάτες.
Άλλα λέει ο ένας τη μία μέρα,άλλα λέει ο άλλος την επόμενη...:down::down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.