PDA

Επιστροφή στο Forum : Λογαριασμός ΟΤΕ και διαφορά παγίου



nnn
29-11-04, 23:28
Σήμερα έλαβα τον λογαριασμό τηλεφώνου στον οποίο τα πάγια της ADSL για το διάστημα 1-11 έως 31-12,είναι υπολογισμένα όπως είναι φυσικό με τις τιμές που ισχύουν από 1-10-2004.

Όμως από τον λογαριασμό δεν έχει αφαιρεθεί η διαφορά του παγίου (που ως γνωστό προπληρώνεται) για τον Οκτώβριο.

Γι'αυτό μόλις λάβετε τον λογαριασμό ελέγξτε αν σας έχουν αφαιρέσει την διαφορά και αν όχι πηγαίντε στον ΟΤΕ και απαιτείστε να σας την αφαιρέσουν.

Αυτό θα κάνω και εγώ αύριο πρωί-πρωί με τη δροσιά :twisted: .

guru
03-12-04, 02:27
Με πρόλαβες. 8)

Το ίδιο συνέβη και στο δικό μας λογαριασμό. Μόλις ήρθε, το πρώτο που κοίταξα (αμέσως μόλις έλεγξα ότι δεν υπάρχει δόση 7/6 για το μόντεμ :lol: ) ήταν αν αφαιρέθηκε η διαφορά. Ο ΟΤΕ φαίνεται ότι «ξέχασε» να την αφαιρέσει. Φυσικά το είπα στον πατέρα μου και όταν πάει να τον πληρώσει (εφοδιασμένος με τις σελίδες ανάλυσης τελών) θα σας πω νεότερα.

WAntilles
03-12-04, 02:39
Στον προηγούμενο λογαριασμό είχαν χρεώσει τον Οκτώβριο με το παλιό ακριβότερο πάγιο.

Το είχα δει τότε και το πλήρωσα υποθέτωντας ότι θα το αφαιρέσουν από τον καινούριο που ήρθε πριν από μερικές μέρες.

Ε, δεν το αφαίρεσαν.

Τις προσεχείς ημέρες θα πέσει Sith Lightning στον ΟΤΕ Νέας Σμύρνης. :evil:

Τους πήρε και τους... έψησε. :evil:

guru
03-12-04, 02:44
Μάλλον το «λαθάκι» έγινε σε όλους τους λογαριασμούς. :twisted:

blizard
03-12-04, 04:22
Αργούνε πολύ παιδιά... χαρακτηρίστηκα θυμάμαι παλιά που χρέωναν 59 ευρώ το πάγιο της dsl, και έκαναν 6 μήνες να αφαιρέσουν την έκπτωση του 50% που υπήρχε.
Συνολικά 90 ευρώ αφαιρέθηκαν από εμένα , με 6 μήνες καθυστέρηση !!! και χωρίς να χρεώσουν στον εαυτό τους τόκους καθυστέρησης βέβαια .

Lord_British
03-12-04, 06:01
Μια απο τα ιδια και εδω.Αυριο κιολας θα παω στον ΟΤΕ για να συνταξω επιστολη προς το λογιστηριο ωστε να μου διορθωσουν το λαθος στον επομενο λογαριασμο.Το ειχα ξανακανει περυσι οταν μου ειχαν χρεωσει 50 ευρω + ΦΠΑ για εγκατασταση χωρις αυτη να γινει ποτε και μου ειχαν επιστρεψει ολοκληρο το ποσο.Και επειδη βλεπω οτι μαλλον εχει γινει σε ολους το ιδιο "λαθος" θα ηθελα να σας προτρεψω να κανετε ολοι αυτη τη διαδικασια.Η διαφορα για ενα μηνα ειναι (24,99-19,9)*1,18,δηλαδη 6 ευρω ακριβως ή 2000 παλιες καλες δραχμουλες.Τις χρωστετε σε κανενα;


Φιλικα

nnn
04-12-04, 00:33
Φαίνεται ότι δεν έχουν λεφτά να πληρώσουν το δώρο στους υπαλλήλους τους και είπαν να το δώσουμε εμείς :mrgreen: .

Το αφαιρούνε πάντως χωρίς πολλά πολλά.


:twisted:

ckbond
07-12-04, 16:08
Ερώτηση :roll: :roll: :roll:

Εγώ την σύνδεση ADSL την έκανα μέσω τις HOL, δεν έκανα αίτηση στον ΟΤΕ, όλα τα έκανε η HOL, με την προϋπόθεση να τους πληρώσω τα πάγια για ένα χρόνο γιατί λέει τους τα ζητάει ο ΟΤΕ.
Και ερωτώ τώρα που μειώθηκε η τιμή του παγίου εγώ τι πρέπει να κάνω :?: :?: :?:

thama
07-12-04, 16:14
Για να κάνουμε μερικές πράξεις.
Πόσοι είναι οι χρήστες του ADSL στην Ελλάδα που τους έφαγαν τα 10 € ?
Έστω 5000.
Συνολικό ποσό 50.000 +18%ΦΠΑ (το οποίο δεν απέδωσαν λόγω της επιστροφής) =59.000€
Δεν είναι πολλά για το δώρο των υπαλλήλων.......

apnea73
07-12-04, 17:04
Αμέσως μόλις έλαβα τον λογαριασμό που είχα το πρόβλημα επικοινώνησα με το λογιστήριο του ΟΤΕ Ιωαννίνων όπου μου είπαν ότι θα αφαιρεθεί στον επόμενο και καλά κανω που το κοίταξα :shock: :shock:

Απλώς περιμένω να δώ τώρα τον επόμενο!!!

Valder
07-12-04, 18:08
Κι εδω μια απ τα ίδια! Ας τα βγάλει απ την τσέπη του το Δ.Σ. ΟΤΕ να τους κάνει Χριστουγεννιάτικο δώρο,αν τελικά αποφάσισε κάτι τέτοιο. Τα λεφτά που δουλεύουμε δεν αντέχω να μου τα κλέβουν οι ΟΤΕδες. Είτε είναι 1 είτε 10 είτε 100 Ευρώ.

Ετοιμαστείτε στον ΟΤΕ Αμπελοκήπων να τ' ακούσετε! Μου θέλουν και δωράκια οι κουνέλες! :shock:

Θα φάτε ξέχεσμα αφού δεν επιστρέψατε τα λεφτά στον Άρχοντα! :mrgreen:

Α! Εκτός απο λάθος ήρθε και ληγμένος ο λογαριασμός! :evil:

Πάω να κάνω μονόζυγο και να πιω ωμό αυγουλάκι,έχω αγώνα αύριο στον ΟΤΕ μετα φωνής και ξύλου. (Πλάκα κάνω για το ξύλο....Να μαγαρίσει τα χέρια του πάνω σε ΟΤΕδες ο Άρχοντας; Δε λέει... Να ταν για καμιά κοπέλα να πω πάει στην ευχή...)

dimkrom
08-12-04, 00:57
Και μένα πιστεύω το ίδιο έκανε ο οτε αλλά δεν φαίνεται ξεκάθαρα. Ήρθε ο
λογαριασμός και επειδή έβαλα adsl από 24/9 (ημερομηνία ενεργοποίησης) μου έχει
χρεωμένα αναδρομικά 56.64 € που είναι για τα πάγια adsl από 23/9 έως 30/11 μάλλον.
Για Δεκέμβρη και Ιανουάριο γράφει καθαρά 19.94€ ο μήνας.

Δηλαδή:
25 € για Οκτώβριο
25 € για Νοέμβριο
6.64 € για 8 μέρες του Σεπτέμβρη από 23/9 έως 30/9.
Αν σκεφτείς ότι ο μήνας έχει 30 μέρες (μέσο όρο άλλοι έχουν 30 άλλοι 31) τότε
25 € / 30 μέρες = 0.83 €/μέρα άρα 8 μέρες x 0.83 € = 6.64 €

Έτσι υπολογίζω, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, αύριο
θα πάω από εκεί να δω τι γίνεται.

Αν έχουν βάλει και άλλοι adsl γύρω στο Σεπτέμβρη καλό είναι να δουν τα
αναδρομικά που τους έχει χρεωμένα ο οτε και να ζητούσουν εξήγηση.
Κανονικά θα έπρεπε να αναφέρετε στο λογαριασμό τι είναι τα αναδρομικά ακριβώς.
Το έχει παρακάνει ο οτε, και μετά μας λένε από τον οτε να μην είμαστε
προκατειλημμένοι μαζί του(έτσι μου είπε υπάλληλος του οτε σε τεχνική υπηρεσία).

dimkrom
09-12-04, 13:32
Πήγα στον οτε σήμερα και με έστειλαν σε ένα γραφείο που έλυνε σταυρόλεξο ο
κύριος εκεί και ρώτησα για τα αναδρομικά. Μου λέει είναι για Οκτώβρη Νοέμβρη
και 8 μέρες του Σεπτέμβρη. Του λέω καλά αφού από 1η Οκτωβρίου έγινε 20€ το
πάγιο και μου είπε ‘α ναι δεν ξέρω, αν είναι έτσι θα σας το αφαιρέσουν στον
επόμενο, το σύστημα είναι αυτόματο, αλλιώς ελατέ από δω τότε να δούμε τι θα
κάνουμε'.Έλεος.

apnea73
18-12-04, 17:43
Μόλις μου ήρθε ο λογαριασμός χωρίς να έχουν αφαιρέσει το πάγιο...Δευτέρα επίσκεψη στον ΟΤΕ!!!

kostaspapadimas
18-12-04, 21:48
τεσετφφφ φφφφφ

del_ahmettt
19-12-04, 19:23
Επειδή πριν λίγο έτυχε και βρήκα τον τελευταίο λογαριασμό μου (δε θυμόμουν που τον είχα «πετάμένο» :roll: ), θα κάνω την εκπληξη στο thread και θα πω ότι όλα ήρθαν κανονικότατα! :)

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ: 20/8/2004 - 19/10/2004
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ: 21/10/2004
--------------------------------------------------
ΠΑΓΙΑ ΤΕΛΗ ADSL ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ (Π1) 01/10/04 - 30/11/04 : 39,80 € 8)
...

Μπορεί εδώ πέρα ταχύτητες να μην έχουμε, αλλα απο λογιστήριο σκίζουμε! :lol:
Βεβαια μου την έχουν «κάνει» άλλη φορά, με το ΤΕΛΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, όπου χρειάστηκε να τους «ενοχλήσω» δύο φορές για να μου το αφαιρέσουν! :x

l3ft3r1s
22-12-04, 05:24
...Για Δεκέμβρη και Ιανουάριο γράφει καθαρά 19.94€ ο μήνας.
...


...ΠΑΓΙΑ ΤΕΛΗ ADSL ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ (Π1) 01/10/04 - 30/11/04 : 39,80 € 8)
...


Όπα κάπου χάθηκα... Γιατί ο dimkrom προπληρώνει τα επόμενα πάγια ενώ ο del_ahmettt απλώς πληρώνει τα πάγια του τελευταίου διμήνου? :shock: :?

apnea73
23-12-04, 19:13
Παιδιά τα πάγια προπληρώνονται...
Και εμένα τα πάγια 12-01 είναι κανονικά..
θα πρέπει να μας επιστραφεί η διαφορά που πληρώσαμε για τα πάγια 10-11 που εώ ίσχυει η 19,90το μήνα, μας χρέωσαν 24,90....!!!

Corto
30-12-04, 12:33
Λοιπόν, όλα τα παραπάνω ισχύουν και για μένα. Στον δικό μου λογαριασμό τα τέλη ήταν από 1/10 - 30/11 και με τις παλιές τιμές. Ο νέος λογαριασμός (1/12 - 31/01) ήρθε με τις νέες τιμές αλλά πουθενά αναφορά σε έκπτωση / επιστροφή. Πήγα λοιπόν σήμερα στον ΟΤΕ Πλ. Δημοκρατίας (Θεσ/νίκη), έθεσα το θέμα στην "Εξυπηρέτηση πελατών" :lol: :lol: :lol: αλλά δήλωσαν άγνοια, ότι αυτοί δεν μπορούν να κάνουν τίποτε, είναι θέμα της μηχανογράφησης τους και να περιμένω μήπως γίνει η έκπτωση στον επόμενο λογαριασμό. Μάλιστα άκουσα και το σχόλιο (από τους κατά τα άλλα ευγενικούς υπαλλήλους) "... ώχ, θα αρχίσουν να έρχονται και άλλοι τώρα..."
Λοιπόν, επειδή ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να περιμένω τον επόμενο λογαριασμό, ξέρει κανένας ή έχει κάνει κάποια ενέργεια που να έχει αποτέλεσμα, να μας την πει για να πράξουμε ανάλογα?

Επίσης, όσοι ανήκετε σ' αυτό το κέντρο (ή και σε άλλο) για δείτε λίγο τους λογαριασμούς σας και κάντε τους μια επισκεψούλα, κατά προτίμηση πρωϊ πρωϊ όπως εγώ, που τρώγανε ακόμα το ...κουλούρι τους :P

apnea73
04-01-05, 01:57
Εγω θα πάω αύριο αν προλάβω, να τον πληρώσω...Μου είπανε να επικοινωνήσω με το λογιστήριο...
(ΟΤΕ Ιωαννίνων)
Κάποιοι άλλοι απο τα Ίωάννινα???

birdbrain
04-01-05, 02:09
Απίστευτοι απατεώνες και τεμπέληδες εκεί στα Ιωάννινα. Πλήρωνα με το ISDN τακτικά 300 και 400 Ευρώ Internet με το ΕΠΑΚ.
Ζήτω η Βιβο-τώρα πληρώνω 40 Ευρώ τηλέφωνο και 37 Ε όλο-όλο ADSL.
Να ψηθούν στη κόλαση. Ποτέ ξανά ΟΤΕ-ΠΟΤΕ…!! :evil:

ZoltriX
04-01-05, 03:01
αν αυτοι ειναι απατεωνες εσυ γιατι τους εσκαγες 400ε το μηνα, ησουν αναγκασμενος?

τελως παντων, επειδη κι εγω εχω το ιδιο προβλημα, δε μου εχουν αφαιρεσει το αναδρομικο κερατιατικο 10ευρω και δε θελω να περιμενω 6 μηνες για το γαμωτο, τι ενεργεια μπορει να κανει κανεις?

Corto
04-01-05, 13:07
Να υπενθυμήσω ότι ακόμα ψάχνω (ψάχνουμε και άλλοι πιστεύω) για ρεαλιστική ενέργεια σχετικά. Αν κάποιος την έχει (κάνει ή την έχει ακούσει), ας μπει στον κόπο να μας την πει.

Corto
10-01-05, 00:37
Ρε κανένας????

(bump λέγεται αυτό)

guru
09-02-05, 20:46
Ούτε στον επόμενο λογαριασμό επιστράφηκαν τα περίπου 6 ευρώ (για 384 / 128 k). Φανταστείτε σε πόσες δεκάδες χιλιάδες περιπτώσεις (όσοι και οι συνδρομητές ADSL τον Οκτώβριο) έγινε το «λαθάκι» αυτό και υπολογίστε το ποσόν.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, ο πατέρας μου κανόνισε από τον τρέχοντα λογαριασμό να πληρώνεται μέσω τραπέζης. Επαφίεται λοιπόν στην καλή θέληση του πΟΤΕ να μας επιστρέψει τη διαφορά των παγίων;

:arrow: Έκανε κανείς καμία κίνηση; Είχε αποτέλεσμα; (Δεν θα τα χαρίσουμε ούτε τα 6 €!)

dimkrom
13-02-05, 04:01
Και μένα μου χρέωσαν στα αναδρομικά 25€ αντί για 20€ για Οκτώβρη και Νοέμβρη (δείτε παλαιότερο post μου στην πρώτη σελίδα) και είχα πάει από εκεί να δω τι γίνετε, μου είπαν να δω αν αφαιρεθεί στον επόμενο αλλιώς να πάω από εκεί πάλι. Τελικά ήρθε ο καινούριος λογαριασμός και δεν έχουν αφαιρέσει τίποτα όποτε θα πάω από εκεί να δούμε τι θα γίνει.
Τα 10€ δεν είναι τόσο πολλά που να αξίζουν τόσο ταλαιπωρία με τον ΟΤΕ αλλά δεν ανέχομαι να με κλέβουν. Δυστυχώς όμως δεν το ψάχνουν πολλοί ή άλλοι το αφήνουν να περάσει έτσι εν γνώση τους και παίρνει θάρρος ο ΟΤΕ, γι’αυτό καλό είναι όσοι έχουν το ίδιο πρόβλημα να πάνε από τον ΟΤΕ και να μη το αφήσουν έτσι.

nnn
13-02-05, 14:44
Για όσους δεν τα αφαίρεσαν ακόμα.

Θα πάτε στον ΟΤΕ με τον προηγούμενο και τον τρέχων λογαριασμό μαζι με τον αναλυτικό λογαριασμό που γράφει τις διάφορες χρεώσεις(εκεί φαίνεται τι πληρώνουμε και πόσο).

Θα τους εξηγήσετε τι έγινε,το πιθανότερο είναι να μην ξέρουν ό,τι έγινε μείωση,θα τους πείτε να δουν την σχετική εγκύκλιο(υπάρχει στο σύστημα τους) και αφού κρατήσουν τα στοιχεία σας θα πρέπει να κρατήσουν και φωτοτυπίες των λογαριασμών σας.

Μην περιμένετε να πάρετε τα λεφτά πίσω,η επιστροφή θα εμφανιστεί στον επόμενο λογαριασμό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.