PDA

Επιστροφή στο Forum : Pirelli Pirelli και ασύρματο δίκτυο



Cacofonix
06-07-07, 12:24
Επειδή δεν αντέχω άλλο με τα καλώδια εδώ μέσα, θα ήθελα κάποιος να μου πει τι ακριβώς πρέπει να κάνω έτσι ώστε να στήσω ένα secure ασύρματο δίκτυο με το Pirelli.
Όταν προσπαθώ να βάλω κωδικό δεν μπορώ να μπω στο δίκτυ.ο μου και μπαίνει μόνο στα ανοιχτά δίκτυα.
Ευχαριστώ

ΥΓ. Κάπου είχα δει έαν παρεμφερές θέμα, αλλά δεν κατάφερα να το ξαναβρώ...

Avesael
06-07-07, 12:34
Απλά ενεργοποιείς το Wireless και ασφαλώς το κλειδώνεις κιόλας. Έχεις ενεργοποιημένο το DHCP και το μόνο που θα σου ζητήσουν τα Pc σου όταν βρούν το Pirelli είναι το key για να έχουν πρόσβαση στο pirelli και συνεπώς στο Ιντερνετ. Το μόνο που θα συνεχίσεις να χρησιμοποιείς με καλώδιο είναι το TVbox μιας και δεν έχει ασύρματη κάρτα δικτύου πάνω του...

thanassisg
06-07-07, 12:49
Επειδή δεν αντέχω άλλο με τα καλώδια εδώ μέσα, θα ήθελα κάποιος να μου πει τι ακριβώς πρέπει να κάνω έτσι ώστε να στήσω ένα secure ασύρματο δίκτυο με το Pirelli.
Όταν προσπαθώ να βάλω κωδικό δεν μπορώ να μπω στο δίκτυ.ο μου και μπαίνει μόνο στα ανοιχτά δίκτυα.
Ευχαριστώ

ΥΓ. Κάπου είχα δει έαν παρεμφερές θέμα, αλλά δεν κατάφερα να το ξαναβρώ...

Πρέπει κατ'αρχάς να κλειδώσεις τον router.

Βάλε π.χ. WPA2 και κωδικό πρόσβασης.

Μετά πρέπει να πάς στα windows --> "Network Connections"-->
δεξί κλίκ στην wireless κάρτα του PC ή του Laptop--> Tab "Wireless Networks"--> Βρίσκεις τον router με search και πατάς "properties" και βάζεις, "Network authentication : WPA2" και "Data Encryption : AES" και φυσικά στο "Network key" βάζεις 2 φορές τον κωδικό πρόσβασης που είναι ίδιος και τον κωδικό που έβαλές και στον router.

Εάν έχει Laptop και αποσπόμενη κάρτα τότε δεν πρέπει να κάνεις τις ρυθμίσεις μέσα από τα windows.

Επλίπω να βοήθησα λίγο. Εάν έχεις απορίες στείλε pm...

Cacofonix
06-07-07, 13:39
Ξέχασα να σας πω, ένα Aspire 1350 της Acer έχω (11b).

themisvaf
30-07-07, 04:16
Γειά σε όλους! Είμαι νέος συνδρομητής στην on στο πεδίον του Άρεως και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Θέλω αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει σε κάποιες απορίες μου γιατί με τα pc γενικά η σχέση μου είναι μάλλον αδιάφορη.
1. Στο σπίτι έχω 2 desctop που θέλω να τα συνδέσω ασύρματα με το Pirelli. Είναι καλύτερα να βάλω κάρτες ασύρματες σε κάθε υπολογιστή ή να πάρω το άλλο εξάρτημα ποθ μοιάζει με φλασάκι σε κάποια USB θύρα?
2. Ποιό ακριβώς εξάρτημα θα μου προτείνατε (κατασκευαστής, μοντελο...) που να συνεργάζεται καλά με το Pirelli?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Avesael
30-07-07, 13:34
Γειά σε όλους! Είμαι νέος συνδρομητής στην on στο πεδίον του Άρεως και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Θέλω αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει σε κάποιες απορίες μου γιατί με τα pc γενικά η σχέση μου είναι μάλλον αδιάφορη.
1. Στο σπίτι έχω 2 desctop που θέλω να τα συνδέσω ασύρματα με το Pirelli. Είναι καλύτερα να βάλω κάρτες ασύρματες σε κάθε υπολογιστή ή να πάρω το άλλο εξάρτημα ποθ μοιάζει με φλασάκι σε κάποια USB θύρα?
2. Ποιό ακριβώς εξάρτημα θα μου προτείνατε (κατασκευαστής, μοντελο...) που να συνεργάζεται καλά με το Pirelli?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πρώτα πρώτα, Καλωσήλθες φίλε μου.
Τώρα, κατά σειρά:

1. Κατά τη γνώμη μου, αγόρασε 2 Wireless USB. Και πολύ εύκολα στην εγκατάσταση (Δε χρειάζεται να ανοίγεις τα PC,να ψάχνεις για ελεύθερο slot,να τρέχεις με πιθανά conflicts κ.α.) είναι και ακριβώς την ίδια απόδοση έχουν με τις PCI Wireless κάρτες. Έγώ προσωπικά έχω 2 sticks για τα 2 desktops μου, το ένα της Netgear και το άλλο της LevelOne, και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

2. Δεν έχω να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο, μιας και πάνω κάτω όλα ίδια είναι. Όπως είδες έχω και Netgear και LevelOne και λειτουργούν απροβλήματιστα με το Pirelli. Γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα μιας και στα 2 laptops μου υπάρχουν ενσωματομένες κάρτες της Intel.

@ ADSLgr.com All rights reserved.