PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά από Full Vivodi σε 2 play



geopgr
06-07-07, 13:09
Γεια σε όλους...

Είμαι ένας από τους άτυχους σε full LLU της Vivodi στην Πάτρα το οποίο κλείνει η Βοϊβόδι. Από άψογες υπηρεσίες 2 χρόνια σε σχεδόν full bandwidth με το απόλυτο uptime, θα πρέπει να πάρουμε τα μπογαλάκια μας και να πάμε αλλού...

Μαζί με το internet είχα και dslphone, δηλαδή 2 γραμμές τηλεφώνου (2611...).

Χθες πήρα στη forthnet για να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω για να μεταφερθώ στο δίκτυό τους και αφού περίμενα τα γνωστά έτη στην αναμονή και στην συνέχεια για κάθε ερώτηση είχα πάλι αναμονή (ρωτάνε κάποιον φωστήρα που ξέρει ή απλά βαριούνται να απαντήσουν; ) μου είπαν τα εξής:

1. Θα χάσω τους αριθμούς τηλεφώνου μου φεύγοντας από την βίβο. Η φορητότητα ισχύει μόνο όταν παίρνεις το νούμερο από τον ΟΤΕ και το πας σε ενναλλακτικό. Ρώτησε μάλιστα δύο φορές (τον φωστήρα; ) και μου είπε ότι εγώ έχω καταλάβει λάθος.

Προφανώς δεν ισχύει κάτι τέτοιο, κοίταξα και στην ΕΕΤΤ αλλά άντε να του εξηγήσεις.

2. Δεν υπάρχει τρόπος να περάσω από το full LLU της vivo στο full της forthnet. Θα πρέπει να περάσω από τον τρισκατάρατο ΟΤΕ κάνοντας νέα σύνδεση PSTN (προφανώς μεταφέροντας με φορητότητα το ένα νούμερό μου εκεί το άλλο το χάνω) και στην συνέχεια να κάνω την αίτηση στην forthnet. Μετά στην αίτηση της forthnet θα πρέπει να ζητήσω πάλι την φορητότητα για να πάρουν το νούμερο (κάπου εδώ το μπουζούκι -εεε- υπάλληλος είχε μπερδευτεί ήδη με το πρόβλημα όταν του είπα ότι θα έχω νούμερο 2611 και όχι 2610 και άρχισε πάλι να μου λέει ότι δεν γίνεται και τέτοια).

Άρα, ο μόνος τρόπος είναι:
1. Νέα σύνδεση στον ΟΤΕ pstn (γιατί έμαθα ότι τις ISDN δεν τις περνάνε στο 2play - αν και ο υπάλληλος μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο - τελικά τι ισχύει; ) με φορητότητα του ενός νούμερου της vivodi
2. Αίτηση για 2play και αναμονή
3. Διατήρηση της full LLU γραμμής της vivo μόνο για ίντερνετ μέχρι να κλείσει ή να έχω ίντερνετ στην forthnet

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ώστε να μην είμαι στον ΟΤΕ, να κρατήσω (ιδανικά και τα δύο) νούμερα που έχω και να κάνω την μετάβαση πιο εύκολα;

No-Name
06-07-07, 13:10
Kαι isdn να έχεις πάλι στη μεταφορά του LLU θα γίνει stn

baltazar1999
06-07-07, 13:12
Επειδη η 4νετ δεν δινει αριθμοδοτηση θα πρεπει πρωτα να εχεις οπωσδηποτε αριθμο ΟΤΕ και μετα να πας για full llu.

No-Name
06-07-07, 13:20
Μα δεν θέλει ο φίλος αριθμοδότηση φορητότητα θέλει αλλά έχουμε πει η 4νετ δέχεται μόνο αίτησεις φορητότητας από ΟΤΕ...ακόμα

baltazar1999
06-07-07, 13:22
Και εγω το ιδιο λες ρε Νοname.
Οτι δεν δινει αριθμοδοτηση και οτι θελει ΟΤΕ πρωτα.

Αρα, πρεπει να παρει πρωτα γραμμη απο ΟΤΕ και μετα να κανει αιτηση.

No-Name
06-07-07, 13:25
Επειδη η 4νετ δεν δινει αριθμοδοτηση θα πρεπει πρωτα να εχεις οπωσδηποτε αριθμο ΟΤΕ και μετα να πας για full llu.

Ότι αριθμό και να είχες εκτός δίκτυου ΟΤΕ θα μπορόυσε να τον μεταφέρει στη 4νετ.Αυτό λέω....το πρόβλημα είναι ότι η 4νετ δεν το δέχεται ως διαδικασία.

geopgr
06-07-07, 16:20
Ότι αριθμό και να είχες εκτός δίκτυου ΟΤΕ θα μπορόυσε να τον μεταφέρει στη 4νετ.Αυτό λέω....το πρόβλημα είναι ότι η 4νετ δεν το δέχεται ως διαδικασία.

Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει "δεν το δέχεται ως διαδικασία". Είναι υποχρέωσή τους από την νομοθεσία να το δεχθούν θέλουν δεν θέλουν.

Το ερώτημα (οκ, το παραδέχομαι δεν ξέρω!) είναι... τι είναι η "4νετ";

No-Name
06-07-07, 16:24
forthnet=4net,4νετ

Τσου υποχρεωμένη δεν είναι εφόσον το WCRM-LLU δεν είναι έτοιμο.....

geopgr
06-07-07, 17:13
forthnet=4net,4νετ

Τσου υποχρεωμένη δεν είναι εφόσον το WCRM-LLU δεν είναι έτοιμο.....

Από ΕΕΤΤ:

18. Μπορεί ένας πάροχος να αρνηθεί τη φορητότητα και υπό ποιες προϋποθέσεις;

Οι αιτήσεις για φορητότητα αριθμών απορρίπτονται από τον πάροχο-δέκτη στις ακόλουθες περιοριστικά περιπτώσεις:

α) Εάν η αίτηση φορητότητας είναι ελλιπής.
β) Εάν διαπιστωθεί διαφοροποίηση στα στοιχεία του υποβάλλοντος την αίτηση φορητότητας συνδρομητή από τα ήδη καταχωρημένα στοιχεία του κατόχου του αριθμού στον πάροχο- δότη.
γ) Εάν ο συνδρομητής βρίσκεται σε κατάσταση προσωρινής διακοπής λόγω οικονομικών εκκρεμοτήτων (ληξιπρόθεσμες και απαιτητές οφειλές).

επίσης

Έτσι, ο συνδρομητής αποδεσμεύεται από την ανάγκη αλλαγής αριθμού, όταν αλλάζει εταιρία. Η παροχή της φορητότητας αριθμών αποτελεί υποχρέωση των παρόχων.

Εγώ δεν βλέπω κανένα λόγο να το αρνηθούν...

Επαναλαμβάνω η διαδικασία είναι (αφού με αναγκάζουν να περάσω από ΟΤΕ), φορητότητα του νούμερου της vivodi στον ΟΤΕ και φορητότητα του νούμερου του ΟΤΕ (δηλ. του παλιού βιβόντι) στην forthnet...

Το ιδανικό θα ήταν από το ένα full LLU να πάω στο άλλο, αλλά απ' ότι φαίνεται δεν γίνεται...

No-Name
06-07-07, 17:17
Σου εξηγώ από FULL LLU σε FULL LLU δεν γίνεται από το σύστημα του ΟΤΕ.Αν θες το καταλαβαίνεις...

Το πώς το κάνει η netone/on κτλ το έχουμε ξαναπέι πρώτα φέρνει ανενεργό βρόχο και μετά σου κάνει τη φορητότητα,απευθείας μεταβαση δεν γίενται.

Την Φορητότητα δεν στην αρνείται η 4νετ....

geopgr
06-07-07, 17:30
Σου εξηγώ από FULL LLU σε FULL LLU δεν γίνεται από το σύστημα του ΟΤΕ.Αν θες το καταλαβαίνεις...

Κοίτα φίλε, δεν κάνουμε αντιπαράθεση και το ύφος "αν θες το καταλαβαίνεις" δεν ταιριάζει στη διάθεσή μου... Στο κάτω κάτω αν νομίζεις ότι δεν καταλαβαίνω μην απαντάς.

Διάβασε λοιπόν μια δεύτερη φορά τα μηνύματά μου και αν θες και εσύ θα καταλάβεις ότι η forthnet μου είπε ότι δεν γίνεται να φέρω το νούμερο της βιβόντι (με κανένα τρόπο) στο δίκτυό της, είτε αν πρώτα περάσει μέσω φορητότητας στον ΟΤΕ.

Αν αυτό είναι το ίδιο που λες με την φράση "Τσου υποχρεωμένη δεν είναι εφόσον το WCRM-LLU δεν είναι έτοιμο....." και δεν ισχύει η διαδικασία που σκέφτομαι μέσω διαδοχικής φορητότητας και θέλεις να βοηθήσεις, απλά πες το σε ελληνικά και όχι με ακρονύμια.

Ευχαριστώ

No-Name
06-07-07, 17:39
Νομίζω έχω απαντήσει ήδη.Καλή συνέχεια με ότι ζητάς

geopgr
06-07-07, 17:42
Λυπάμαι γιατί ενώ σου λέω ότι δεν καταλαβαίνω τι απάντησες επιμένεις να το παίζεις δήθεν...

Ευχαριστώ πάντως για την "βοήθεια".

Αν κάποιος άλλος κατάλαβε και θέλει να μου πει και εμένα ευπρόσδεκτος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.