PDA

Επιστροφή στο Forum : Level One wap0006 ρυθμίσεις



trellos
06-07-07, 14:15
Θα ήθελα να συνδεθώ ασύρματα με το δημοτικό ασύρματο δίκτυο στο χωριό μου.Το πρόβλημα μου είναι πως δεν έχω καλό σήμα (πιάνω μόνο στο μπαλκόνι μου) σκέφτηκα λοιπόν να πάρω την εν λόγω συσκευή που λειτουργεί και ώς repeater (λαμβάνει ασθενές σήμα και το αναμεταδίδει ισχυρότερο σε μεγαλύτερη εμβέλεια) .
Μπορεί κανείς που την έχει ή γνωρίζει σχετικά με αυτή την τεχνολογία να με βοηθήσει στις ρυθμίσεις του???

baskin
06-07-07, 20:01
Σου ξαναείπα και σε άλλο forum ποιος είναι ο σωστότερος και αποδοτικότερος τρόπος για να κάνεις αυτό που θέλεις.

trellos
06-07-07, 21:43
Το ξέρω ρε φίλε, όμως βρήκα πως μπορώ να κάνω τι δουλειά μου και χωρίς να αγοράσω άλλο μηχανάκι ή να του προσαρμόσω άλλη κεραία (κάνει μια χαρά και η μαμίσια του).
Το topic όμως το άνοιξα αν ξέρει κανείς τη ρύθμιση που χρειάζεται για να παίξει ως repeater

baskin
06-07-07, 22:22
Μπαίνεις στο web interface του και ενεργοποιείς το repeater mode.

trellos
07-07-07, 10:40
Ναι το έχω κάνει αυτό δεν χρειάζεται τίποτα άλλο? πχ ip του access point στο δύκτιο που θα συνδεθώ?

baskin
07-07-07, 10:54
Τις υπόλοιπες ρυθμίσεις στην καρτέλα του repeater mode τις έχεις κάνει;

trellos
07-07-07, 11:05
Οχι αυτές θα θελα να μου πείς αν μπορούσες.

baskin
07-07-07, 17:59
Που συγκεκριμένα έχεις πρόβλημα;

trellos
07-07-07, 19:25
Κοίτα το έχω σαν repeater και καταφέρνω να το συνδέσω με το δύκτιο μέσω του scan στο basic settings,έπειτα συνδέομαι με το λάπτοπ πάνω στο repeater αλλά δεν έχω ίντερνετ!!!
Πες μου σε παρακαλώ τη διαδικασία να δώ αν παρέλειψα κάτι να κάνω!

baskin
07-07-07, 19:48
Δεν έχω ίδιο μηχάνημα για να ξέρω ακριβώς, αλλά φαντάζομαι ότι πρέπει να δηλώσεις το Root AP, δηλαδή το SSID του δικτύου που θέλεις να συνδεθείς και να ορίσεις επίσης και το SSID του repeater.

Όταν λες ότι δεν έχεις internet, τι εννοείς;

ΙP Διεύθυνση παίρνεις αυτόματα από το δημοτικό δίκτυο;

trellos
08-07-07, 21:35
Δεν ξέρω για ip αλλά συνδεεται έτσι μου λέει τουλάχιστο το wap0006 ,οταν λεω δεν έχω ιντερνετ ενοω πως δεν ανοιγουν σελίδες ενω μου λέει πως είμαι συνδεδεμένος με το δύκτιο

baskin
08-07-07, 22:05
To Wap συνδέεται με το δημοτικό wifi;

Γιατί εσύ μπορεί να συνδέεσαι στο wap αλλά αυτό να μιλάει με τον Βούδα.

trellos
09-07-07, 11:11
Nαι ίσως αυτό να γίνεται ,στο wap να αλλάξω ip και να βάλω αυτές του δικτύου?
,συνδέομαι με το δύκτιο του δήμου κανονικά (έτσι λέει τουλάχιστον)

baskin
09-07-07, 20:21
Το δίκτυο του δήμου πως λειτουργεί;

Πρέπει να μας δώσεις κάποιες λεπτομέρειες για να σε βοηθήσουμε. Σου ζητάει κάποιο κωδικό; Σου δίνει αυτόματα IP; Είναι χύμα ανοιχτό.

Θα πρέπει να μας περιγράψεις λίγο την διαδικασία για να καταλάβουμε.

Είναι πολύ πιθανό πάντως να μην γίνεται αυτό που θέλεις, αναλόγως του πως είναι στημένο το δημοτικό wifi.

Χωρίς λεπτομέρειες δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι.

trellos
10-07-07, 16:41
το δύκτιο είναι χύμα ανοικτό (δήμου γαρ) με το που μπαίνεις σου δίνει αυτόματα ip απο dhcp server γι'αυτό ρωτάω αν πρέπει να δώσω στο repeater ip απο το δύκτιο ,μια static και να παρακαλάω να μην την έχει βάλει άλλος.
Και έχω καταφέρει να συνδεθώ μια φορά μέσω του repeater απλά δεν θυμάμαι αν του έδωσα ip απο το δύκτιο.
Μήπως με βολεύει να το δουλέψω σαν access point?

baskin
10-07-07, 21:33
Η ip που θα δώσεις στο wap δεν χρειάζεται να είναι του δημοτικού δικτύου. Απλά του δίνεις μία για να μπορείς να έχεις πρόσβαση στο web interface.

Λογικά εάν όλες οι ρυθμίσεις είναι σωστές τότε συνδεόμενος στο repeater θα πάρεις ip αυτόματα από το δημοτικό δίκτυο.

Αν το δουλέψεις σαν Access Point θα έχεις μόνο εσύ πρόσβαση σε αυτό και όχι εκείνο στο δημοτικό wifi.

Θα πρέπει να ελέγξεις ότι το wap συνδέεται με το δημοτικό δίκτυο σταθερά και με σχετικά καλό σήμα, γιατί μπορεί όλα τα προβλήματα σου να οφείλονται σε όχι καλή σύνδεση με το δημοτικό wifi.

Στο ξαναλέω, ο μόνος τρόπος για να μην παιδεύεσαι είναι να πάρεις άλλο ένα AP.
Το ένα θα το χρησιμοποιήσεις για να το συνδέσεις ως client στο δημοτικό wifi και το άλλο για να δημιουργήσεις ασύρματο δίκτυο μέσα στον χώρο σου. Μεταξύ τους θα τα ενώσεις με καλώδιο.

trellos
10-07-07, 23:04
ok Φίλε σε ευχαριστώ για τη βοήθεια

@ ADSLgr.com All rights reserved.