PDA

Επιστροφή στο Forum : Προς όλους τους Πετρουπουλιοτες...



Σελίδες : [1] 2

NetJim
06-07-07, 17:22
Καλησπερα . μετα απο σχετικη αναζητηση διαπιστωσα πως ολη η πετρουπολη και πιο συγκεκριμενα οσον τα τηλεφωνα ξεκινουν απο 50(1,2,5)XXXX, 506(0~5,7~9)XXX, 504(0~3)XXX ανηκει στο dslam του ΟΤΕ που βρισκεται στη Προκοπιου 7 χαμηλα και σχεδον κοντα στο 1οΤΕΕ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ.
Το attenuation μου κυμενεται στα 45db δηλαδη απεχω καπου 3,26km και φυσικα εψαξα να βρω αν ισχυει η αποσταση και ναι ισχυει.
Το ερωτημα μου ειναι το εξης καλα για τοση αποσταση οι γραμμες αντεχουν και 768 και 1 και 2mbps τι θα γινει ομως οταν θα ερθει η forthnet με το ιδιοκτητο της στις 20-08 ??
Αν βαλει τα dslam της εκει που ειναι τωρα και του ΟΤΕ οσοι μενουμε απο Αγια τριαδα και πανω και οσοι βρισκονται ψηλα στην πετρουπολη θα απεχουν παρααα πολυ απο τα dslam και με το ζορι θα πιανουν 8 αντεε και 10mbps..... και πολλα λεω μαλλον ... μιλαμε για αποστασεις ανω τον 2km

Τι προτεινετε να κανουμε ?? :hmm:
Ολες οι ιδεες δεκτες απο ολους !!

hemlock
06-07-07, 17:25
Να μην βαλεις forthnet (αν ακολουθησεις αυτο το σκεπτικο):?:

NetJim
06-07-07, 17:27
Ναι το θεμα είναι πως θελω να βαλω και εγω και σιγουρα και πολλοι αλλοι που βρισκονται αγια τριαδα και ψηλα πετρουπολη ...........

hemlock
06-07-07, 17:30
Αν τα εχεις μετρημενα και υπολογισμενα τοτε να μην βαλεις...

NetJim
06-07-07, 17:34
Φιλε δεν ζητησα να μου πεις αν θα βαλω η οχι.... ιδεες ζητησα για το πως να βελτιωσουμε την κατασταση μας.. και να βαλω ειναι τα ιδια λεφτα με το 1mbps και σιγουρα παλι κερδισμενος θα ειμαι γιατι σιγουρα δεν θα πιανω 1mbps αλλα παραπανω .. το θεμα ειναι να βελτιωσουμε την κατασταση ....

hemlock
06-07-07, 17:38
Φιλε δεν ζητησα να μου πεις αν θα βαλω η οχι.... ιδεες ζητησα για το πως να βελτιωσουμε την κατασταση μας.. και να βαλω ειναι τα ιδια λεφτα με το 1mbps και σιγουρα παλι κερδισμενος θα ειμαι γιατι σιγουρα δεν θα πιανω 1mbps αλλα παραπανω .. το θεμα ειναι να βελτιωσουμε την κατασταση ....

Δηλαδη, λες οτι "θες να μαζεψεις ,κατι ,του στυλ υπογραφες" για να στησουν dslam στη γειτονια σου:whistle:
Sorry αλλα δεν νομιζω να γινει κατι τετοιο...Αν εισαι τυχερος, το μονο που θα μπορεσεις να μαθεις ειναι ο χωρος που τελικα θα στηθει το dslam-που μπορει να μην ειναι τα κεντρικα του ΟΤΕ...

NetJim
06-07-07, 17:44
Δεν ζητησα να μπουν στην γειτονια μου αλλα σε κεντρικο σημειο οπου θα μας καλυπτει ολους γιατι εαν τα εγκαταστησουν τωρα εκει που ειναι του ΟΤΕ σιγουρα θα εχουμε παρα πολλοι προβληματα... Βασικα ελπιζω σε μια εγκατασταση μακρια απο εκει που ειναι του ΟΤΕ :p (πιο ψηλα στην Πετρουπολη)

realestate
06-07-07, 18:11
Σήμερα ξεκίνησε η συμπλήρωση αιτήσεων για 2play στην Πετρούπολη , για πλήρη ενεργοποίηση σε ένα περίπου μήνα . Είναι γεγονός βέβαια οτι το dslam είναι αρκετά μακρυά απο τα πεύκα βέρδη αλλά το δίκτυο είναι σχετικά καινούργιο ( δεκαετία του ΄80 ) και πιστεύω οτι δεν θα έχουμε μεγάλα προβλήματα με τίς ταχύτητες .

realestate
06-07-07, 18:17
Καλησπερα . μετα απο σχετικη αναζητηση διαπιστωσα πως ολη η πετρουπολη και πιο συγκεκριμενα οσον τα τηλεφωνα ξεκινουν απο 50(1,2,5)XXXX, 506(0~5,7~9)XXX, 504(0~3)XXX ανηκει στο dslam του ΟΤΕ που βρισκεται στη Προκοπιου 7 χαμηλα και σχεδον κοντα στο 1οΤΕΕ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ.
Το attenuation μου κυμενεται στα 45db δηλαδη απεχω καπου 3,26km και φυσικα εψαξα να βρω αν ισχυει η αποσταση και ναι ισχυει.
Το ερωτημα μου ειναι το εξης καλα για τοση αποσταση οι γραμμες αντεχουν και 768 και 1 και 2mbps τι θα γινει ομως οταν θα ερθει η forthnet με το ιδιοκτητο της στις 20-08 ??
Αν βαλει τα dslam της εκει που ειναι τωρα και του ΟΤΕ οσοι μενουμε απο Αγια τριαδα και πανω και οσοι βρισκονται ψηλα στην πετρουπολη θα απεχουν παρααα πολυ απο τα dslam και με το ζορι θα πιανουν 8 αντεε και 10mbps..... και πολλα λεω μαλλον ... μιλαμε για αποστασεις ανω τον 2km

Τι προτεινετε να κανουμε ?? :hmm:
Ολες οι ιδεες δεκτες απο ολους !!


γιατί είσαι τόσο ψηλά σε attenuation την στιγμή που είμαστε στην ίδια περιοχή ?

DSL Status: UP
DSL Modulation Mode: GDMT
DSL Path Mode: FAST
Downstream Rate: 2048 Kbps
Upstream Rate: 256 Kbps
Downstream Margin: 27 db
Upstream Margin: 28 db
Downstream Line Attenuation: 37
Upstream Line Attenuation: 19
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

NetJim
06-07-07, 18:17
Σιγουρα θα εχουμε προβλημα αν τα dslam της forthnet τα εγκαταστησουν μαζι με του ΟΤΕ :down:

Που ακριβως μενεις ?? Πες αν μπορεις κιολας κανα καταστημα η κατι γνωστο να καταλαβω στο περιπου ....

realestate
06-07-07, 18:19
Σιγουρα θα εχουμε προβλημα αν τα dslam της forthnet τα εγκαταστησουν μαζι με του ΟΤΕ :down:

Που ακριβως μενεις ?? Πες αν μπορεις κιολας κανα καταστημα η κατι γνωστο να καταλαβω στο περιπου ....

Κοντά στον ανεμο ( καφετέρια )

NetJim
06-07-07, 18:19
Φιλε παντως 2 γνωστα ατομα που μενουμε στην ιδια γειτονια ο ενας που ειναι κοντα μου εχει και εκεινος 45db και ο αλλος που ειναι λιγα σπιτια πιο επανω έχει 50db αστα να πανε..
να επισημανω πως δεν εχω router adsl2+ σκοπευω να παρω ομως


Καταλαβα που εισαι .. και συ λογικα θα εχεις προβλημα εισαι πολυ μακρια

realestate
06-07-07, 18:36
Λογικά αν αλλάξεις τον router με έναν adsl2+ δεν θα έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα. Το γεγονός όμως είναι οτι οι ταχύτητές μας δεν θα ξεπεράσουν τα 13mbs

NetJim
06-07-07, 18:42
Ναι ηδη σκευτομαι να παρω ενα linksys . επισης σκευτομαι να βαλω το router για δοκιμη κατευθείαν πανω στα καλωδια απο εκει που ερχετε το καλωδιο του οτε στο σπίτι να δω αν θα εχω το ίδιο attenuation αν και μαλλον το ιδιο θα εχω αλλα αξιζει να δοκιμασω.
τι router εχεις αν επιτρεπεται ???

realestate
06-07-07, 18:45
Ναι ηδη σκευτομαι να παρω ενα linksys . επισης σκευτομαι να βαλω το router για δοκιμη κατευθείαν πανω στα καλωδια απο εκει που ερχετε το καλωδιο του οτε στο σπίτι να δω αν θα εχω το ίδιο attenuation αν και μαλλον το ιδιο θα εχω αλλα αξιζει να δοκιμασω.
τι router εχεις αν επιτρεπεται ???

linksys wag54g και δουλεύει άψογα μέρα νύχτα.

chrvez
06-07-07, 18:52
Δεν γίνεται να έχεις και σπίτι στο βουνό και ADSL2+ (προς το παρόν). Σας κάψαν και το δάσος πίσω σας στην πάρνηθα άστα να πάνε...:(

NetJim
06-07-07, 18:53
Ολοκληρο adslgr μονο 2 πετρουπουλιοτες εχει ?? :p:p:p:p:p:p

NetJim
06-07-07, 18:54
Αστα να πανε με τη φωτια .

chrvez
06-07-07, 18:55
Ολοκληρο adslgr μονο 2 πετρουπουλιοτες εχει ?? :p:p:p:p:p:p
Οι άλλοι έχουν δορυφορικό internet :pεκει πάνω που έχετε φτάσει:p

NetJim
06-07-07, 18:57
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: τεσπα περιμενουμε γνωμες και απο αλλους που ειναι απο πετρουπολη για το dslam

EnDLess
06-07-07, 19:26
Κάτσε πρώτα να δούμε που θα βάλουν το δικό τους dslam. (99% κοντά στου πΟΤΕ).

EnDLess
06-07-07, 19:28
Αλλά και πάλι δεν πιστεύω να καταφέρεις οτιδήποτε εγώ είμαι στην κεντρική πλατεία.

MADx2
06-07-07, 19:45
Παιδιά εγω ειμαι χαμηλά κοντά στον θερινό και όλα οκ.
Και η 4Νετ να ερθει 24 θα δουν μονο οσοι ειναι πολύ κοντά....
Εγω προσωπικά προτιμώ να εχω πχ 10 αλλα όσο γινεται πραγματικά 10 παρα να εχω 24 και να κατεβάζω με 10....
Οσο για να κανει κατι ο ΟΤΕ στην περιοχή , δύσκολο τα βλέπω εδω δεν βελτιώνει αλλες περιοχές με περισσότερο κόσμο.
αυτη την στιγμή ειμαι σταθερα στα 70-80kb/s

NetJim
06-07-07, 19:49
Παιδια και γω με 10 χαρουμενος θα ειμουν αλλα ουτε 10 δεν θα πιανω ... :down:

MADx2
06-07-07, 20:17
Η μονη περίπτωση για βελτιωση ειναι να φτασει καποια στιγμη οπτική μεχρι το ΚΑΦΑΟ

NetJim
06-07-07, 20:43
Που σιγα μην γινει ..................

o_mayros_gatos
06-07-07, 21:26
Εγω ειμαι στην Αγ. Τριαδος προς τα γηπεδα και το attenuation μου ειναι στα 37db. Εχω την εντυπωση ομως οτι συνδεομαι με το dslam περιστεριου γιατι ειχα μεταφερει το τηλεφωνο μου και εχω κρατησει τον ιδιο αριθμο (21057χχχχχ). Τουλαχιστον το κεντρο που αναφερει στον λογαριασμο ο οτε ειναι του περιστεριου. Εκανα και εγω αιτηση σημερα για τα 24mbps. Αντε να δουμε τι θα γινει. Ελπιζω μονο να μην περασουν παλι 6 χαμενοι μηνες οπως με την @#$@$#$%τελλας.

NetJim
07-07-07, 01:23
Για σου γειτονα :p ας ελπισουμε ολοι σε μια εγκατασταση κοντα μας :p

karavagos
07-07-07, 01:37
Δεν ζητησα να μπουν στην γειτονια μου αλλα σε κεντρικο σημειο οπου θα μας καλυπτει ολους γιατι εαν τα εγκαταστησουν τωρα εκει που ειναι του ΟΤΕ σιγουρα θα εχουμε παρα πολλοι προβληματα... Βασικα ελπιζω σε μια εγκατασταση μακρια απο εκει που ειναι του ΟΤΕ :p (πιο ψηλα στην Πετρουπολη)

Οπουδήποτε αλλού τα βάλουν, πάλι θα πρέπει να περάσουν από το κέντρο του ΟΤΕ. Οπότε να εύχεσαι να τα βάλουν στο κέντρο του ΟΤΕ ;)

NetJim
07-07-07, 02:02
Τι σχεση εχει με τον οτε μιλαμε για ιδιοκτητο της forthnet ......

giatros.net
07-07-07, 02:14
Τι σχεση εχει με τον οτε μιλαμε για ιδιοκτητο της forthnet ......

Τα καλώδια των συνδρομητών (χάλκινα συνεστραμένα) καταλήγουν στο τοπικό κέντρο επικοινωνιών του ΟΤΕ που ανήκουν, από εκεί και πέρα, ή δρομολόγηση γινεται με οπτική ίνα, είτε σε φυσική συνεγκατάσταση, είτε σε απομακρυσμένη.

karavagos
07-07-07, 02:15
Τι σχεση εχει με τον οτε μιλαμε για ιδιοκτητο της forthnet ......

Το καλώδιο που φτάνει σπίτι του είναι στην "δικαιοδοσία" του ΟΤΕ και "νοικιάζεται" στον εκάστοτε πάροχο. Θες, δεν θες, το καλώδιό σου θα περνάει από το κέντρο του ΟΤΕ, είτε σε ιδιόκτητο είσαι, είτε όχι.

ΥΓ: Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις διάφορα χρήσιμα άρθρα (περί ιδιόκτητων δικτύων, LLU, κλπ) στο forum. Θα σου λυθούν αρκετές απορίες ;)

NetJim
07-07-07, 02:35
Θα ρίξω μια ματια στο αρθρο.. αλλα για την ωρα ξεχναω τα 10mbps δεν προκεται να τα πιασω με τιποτα ..

ilvou
07-07-07, 12:07
Και εγω ειμαι κατω απο το θετρο Πετρας και εχω Att 37 .. Ελπιζω να πιασω γυρω στα 11-12 ..

cretan
07-07-07, 21:46
φίλοι Πετροπουλιώτες καλησπέρα, εγώ μένω Αγ. Νικολάου, κοντά στο Βερόπουλο και έχω Downstream Margin: 31 db
Upstream Margin: 30 db
Downstream Line Attenuation: 25 db
Upstream Line Attenuation: 6.5 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 17 db
με linksys wag200 με το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, έχω κάνει την αίτηση για το 10 Mbs την 1η Ιουνίου και ακόμα περιμένω, ελπίζω όταν γίνει το ιδιόκτητο να πιάσουμε καμια καλή ταχύτητα!:rolleyes:

NetJim
07-07-07, 21:56
Ζηλευω το attenutation σου ... :p

cretan
07-07-07, 22:03
Ζηλευω το attenutation σου ... :p

Kαι να φανταστείς όταν συνδέθηκα αρχικά, πίστευα οτι η γραμμή μου ήταν χάλια! άμα είσαι άσχετος...:lol:

NikoLakis
07-07-07, 22:45
Όπου και να το βάλουν το Dslam της Forthnet το καλώδιο που ερχεται σπίτι σου θα περνάει αναγκαστικά απο το κέντρο του ΟΤΕ. Οπότε υπολόγισε οτι η απόσταστη σου απο το dslam της Forthnet θα είναι η απόσταση σου απο το κέντρο του ΟΤΕ+η απόσταση του κέντρου της Forthnet απο το κέντρο του ΟΤΕ.

skarpelos
07-07-07, 22:55
Παιδια που παω για να κανω και εγω αυτο το test για να δω τι παιζει?Εγω μενω 2 στενα πανω απο το 2ο Λυκειο(Περικλεους)...

cretan
08-07-07, 12:46
Παιδια που παω για να κανω και εγω αυτο το test για να δω τι παιζει?Εγω μενω 2 στενα πανω απο το 2ο Λυκειο(Περικλεους)...

Δεν είναι κάποιο τεστ, δεσ απλά τα χαρακτηριστικά τις γραμμής σου που σου δίνει το ίδιο το modem-router πρέπει να φαίνονται στο status της γραμμής

skarpelos
08-07-07, 17:53
Αυτα τα στοιχεια βρηκα στο router μου:
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,0 / 14,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15,5 / 33,0
Τι ειναι ακριβως αυτο το Attenuation??Απ'οτι καταλαβα και μενα ψιλοσκ@τ@ ειναι..?

cretan
08-07-07, 18:32
Χα!:rolleyes: Ας μας απαντήσει κάποιος! Κι εγώ να τα διαβάζω ξέρω, όχι να τα ερμηνεύω!:cool:

iKoms
08-07-07, 18:58
Χα!:rolleyes: Ας μας απαντήσει κάποιος! Κι εγώ να τα διαβάζω ξέρω, όχι να τα ερμηνεύω!:cool:

Μιας και από ότι βλέπω υπάρχει όρεξη και διάθεση για διάβασμα...
αρχίστε από εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205
Θα βρήτε τα πάντα για τα στατιστικά της γραμμής σας

arial
08-07-07, 19:55
Αυτα τα στοιχεια βρηκα στο router μου:
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,0 / 14,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15,5 / 33,0
Τι ειναι ακριβως αυτο το Attenuation??Απ'οτι καταλαβα και μενα ψιλοσκ@τ@ ειναι..?

Εχεις λιγο ψιλοχαλια attenuation :p Οσο μικροτερο ειναι , τοσο καλυτερα.. και εσυ με 33 attenuation θα πιανεις μεχρι 14 mbps ταχυτητα... υπομονη :)

cretan
08-07-07, 19:59
Η μαγεία των φόρουμ! Κάνεις μια ερώτηση και αμέσως υπάρχουν άτομα πρόθυμα να σε βοηθήσουν με τις γνώσεις τους! Ευχαριστώ παιδιά:clap:

skarpelos
09-07-07, 17:25
Εχεις λιγο ψιλοχαλια attenuation :p Οσο μικροτερο ειναι , τοσο καλυτερα.. και εσυ με 33 attenuation θα πιανεις μεχρι 14 mbps ταχυτητα... υπομονη :)

Καλα και τοσα δε με χαλανε σε σχεση με την 768 που εχω τωρα!Ποσο καιρο θελει για να γινει η ενεργοποιηση?Ελεγα να κανω την αιτηση πριν φυγω για διακοπες ωστε οταν εχω γυρισει να ειναι ετοιμο και να μην υπαρχουν διακοπες οσο θα ειμαι εδω...20 Αυγουστου θα εχει φτασει εδω η Forthnet οποτε μεχρι τοτε θα εχω 1Mbit αλλα μετα...:twisted:

cretan
09-07-07, 23:34
Καλα και τοσα δε με χαλανε σε σχεση με την 768 που εχω τωρα!Ποσο καιρο θελει για να γινει η ενεργοποιηση?Ελεγα να κανω την αιτηση πριν φυγω για διακοπες ωστε οταν εχω γυρισει να ειναι ετοιμο και να μην υπαρχουν διακοπες οσο θα ειμαι εδω...20 Αυγουστου θα εχει φτασει εδω η Forthnet οποτε μεχρι τοτε θα εχω 1Mbit αλλα μετα...:twisted:

Καλα, μην είσαι και τόσο σίγουρος εκτός και αν σκοπεύεις να κάνεισ 2 μηνες διακοπές. εγώ ακόμα περιμένω την ενεργοποίηση με αίτηση απο τις 2/06/07:evil:

skarpelos
10-07-07, 21:58
Καλά, μην είσαι και τόσο σίγουρος εκτός και αν σκοπεύεις να κάνεις 2 μήνες διακοπές. εγώ ακόμα περιμένω την ενεργοποίηση με αίτηση από τις 2/06/07:evil:

Μακαρι να μπορουσα να κανω τοσες μερες διακοπες...:oops:Anyway θα δω μηπως κανω την αιτηση την αλλη βδομαδα και αν ναι θα παω να τη παραδοσω ο ιδιος στα κεντρικα τους γραφεια γιατι αλλιως...Μηπως ξερετε που ειναι?Καπου ειχα δει παλεοτερα κοντα στο κεντρο αν δε κανω λαθος.

dmal
21-07-07, 22:42
Καλα και τοσα δε με χαλανε σε σχεση με την 768 που εχω τωρα!Ποσο καιρο θελει για να γινει η ενεργοποιηση?Ελεγα να κανω την αιτηση πριν φυγω για διακοπες ωστε οταν εχω γυρισει να ειναι ετοιμο και να μην υπαρχουν διακοπες οσο θα ειμαι εδω...20 Αυγουστου θα εχει φτασει εδω η Forthnet οποτε μεχρι τοτε θα εχω 1Mbit αλλα μετα...:twisted:

Παιδιά, μην υπολογίζετε το μαξιμουμ της γραμμής σας μόνο βάση του attenuation, έχετε υπόψη σας ότι όσοι τώρα έχετε μικρές ταχύτητες νκαι αναβαθμιστήτε σε μεγάλες, θα αυξηθεί και ο θόρυβος της γραμμής σας (noise margin) πράγμα που θα επηρεάσει αρκετά την μέγιστη δυνατότητα της γραμμής σας.
Εγώ με 2αρα γραμμή είχα attenuation 38,5 και θόρυβο 23, όταν η γραμμή έγινε 8αρα το attenuation πήγε στα 39 και ο θόρυβος στα 11,5-13,5.

cretan
24-07-07, 18:49
Το πήρατε πρέφα οτι η forthnet άλλαξε την ημερομηνία κάλυψης του ιδιόκτητου απο 24/8 σε 20/9; μπορεί μέχρι τα Χριστούγεννα να έχουμε κάλυψη:down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.