PDA

Επιστροφή στο Forum : PPPoATM ή PPPoEthernet στην Forthnet - Παιζει ρολο το Modem?



petrakis
30-11-04, 22:17
Καλημερα σε ολους!
Σκεφτομαι να βαλω ADSL μεσω Forthnet και απο οτι ειδα στην αιτηση της, υπαρχει επιλογη για PPPoATM ή PPPoEthernet.
Μπορει καποιος να με βοηθησει ως προς το τι πρεπει να επιλεξω?

Αν δεν κανω λαθος στην επιλογη παιζει ρολο το modem.
Σκεφτομαι να αγορασω το Zyxel Prestige 652HW. Ξερει κανεις αν υποστηριζει PPPoATM?

JohnGR
30-11-04, 23:49
Τα περισσότερα modems/routers υποστηρίζουν και τα δύο πρωτόκολλα. Το ZyXel σίγουρα και τα δύο!

Για την επιλογή σου διάβασε αυτό: http://www.adslgr.com/forum/thread4104.html και αυτό: http://www.adslgr.com/forum/thread8283.html#a

petrakis
01-12-04, 02:52
Ευχαριστω θερμα για την βοηθεια φιλε JohnGR,
Διαβασα με προσοχη τα threads που μου υπεδειξες. Αν καταλαβα καλα ειναι θεμα OTE το πιο απο το τα πρωτοκολλα θα πρεπει να επιλεξω στην αιτηση της Forthnet.
Και απο οτι ειδα για Θεσσαλονικη (οπου μενω) πιο σιγουρη επιλογη ειναι το PPPoE. Φανταζομαι στο 134 η σε καποιο απο τα κεντρικα του ΟΤΕ θα ειναι σε θεση να το επιβεβαιωσουν.

billpeppas
01-12-04, 02:57
"Φανταζομαι στο 134 η σε καποιο απο τα κεντρικα του ΟΤΕ θα ειναι σε θεση να το επιβεβαιωσουν."

LOL !!!
Αν ξέρουν τι σημαίνει !!!
Χι χι.


petrakis , αν δεν θα έχεις LAN , καλύτερα να διαλέξεις PPPoA.
Η διαφορά με τα πρωτόκολλα στην Θεσ/ικη είναι ότι πρέπει να κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ για να αλλάξεις.
Κάτι που δεν ισχύει για όσους είναι στο BRAS της Κωλέτη... [ sorry για τα typos αν υπάρχουν , είμαι λίγο ψώφιος σήμερα... ]

SuddenStrike
01-12-04, 03:20
Ήθελα να ήξερα ποιος έβγαλε αυτή τη φήμη. Οτι ώρα θες αλλάζεις απο PPPoA σε PPPoE και το αντίστροφο.

Nick2k2
01-12-04, 06:14
Δεν είναι φήμη φίλε SuddenStrike.Μάλιστα παλιότερα πριν κανενα χρόνο για να αλλάξεις πρωτόκολλο έπρεπε να πληρώσεις 25-30€ για την αλλαγή στον οτε.Αργότερα βέβαια το κατέργησαν το ποσό και απλά με μια αίτηση στον οτε σου άλλαζαν το πρωτόκολλο δωρεάν.Τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.Στον bbras της Κωλέτη ήταν απο ανέκαθεν autosense και άλλαζες πρωτόκολλο όποτε ήθελες,κάτι που δεν ισχύει στον bbras της Ερμού!

@ ADSLgr.com All rights reserved.