PDA

Επιστροφή στο Forum : Λοιμώδης Μονοπυρήνωση



alwaysalone
06-07-07, 20:26
Εχω δέκατα και πονόλαιμο εδω και 20 μερες. Η παθολογος μου ειπε οτι μπορει να εχω λοιμώδη μονοπυρήνωση και με παρέπεμψε για εξετασεις αιματος. Μου είπε οτι δεν ειναι κατι σοβαρό, απλως αργεί να περασει. Μου κρύβει κατι; Εχει περασει ποτέ κανεις σας αναλογη ίωση;

Από το διαδίκυτο βρήκα διαφορα, οπως και διαφορες σπάνιες επιπλοκές αλλά επειδή ειμαι λίγο νοσοφοβική, καλύτερα να ακουσω γνωμη κάποιου που το εχει περάσει..
Φιλια :)

manoulamou
06-07-07, 20:42
Ο πρωτος που πρεπει να εμπιστευομαστε ειναι ο προσωπικος γιατρος μας
σε αυτον θα ομολογησουμε ολες τις ανησυχιες
και θα εκφρασουμε ολους τους προβληματισμους!
Περαν αυτων και μεχρι να ξεκαθαρισει πληρως η συγκεκριμενη ιστορια
πολυ καλα site για ιατρικα θεματα ειναι το medlook (http://www.medlook.net/article.asp?item_id=723) και το in.gr (http://health.in.gr/woman/Article.asp?ArticleId=18877&CurrentTopId=18661&IssueTitle=%CD%EF%F3%DE%EC%E1%F4%E1)!
Περαστικα, υπομονη και προπαντος να κανεις ο,τι σου πουν οι ειδικοι!!!:)

Νικαετός
06-07-07, 20:53
Έχεις γάτα στο σπίτι?? Από όσο ξέρω μπορεί να υπάρξουν επιπλοκές σε περιπτώσεις εγκυμοσύνης αν δηλαδή νοσήσεις ενώ είσαι έγκυος. (Παλαιότερα τουλάχιστον, σήμερα δεν γνωρίζω)

Spanos
06-07-07, 20:53
αλλά επειδή ειμαι λίγο νοσοφοβική

Δεν το έχουμε καταλάβει καθόλου...:p

Μετά την "ενδοσκόπηση", το "εντερικό σύνδρομο", τώρα και λοιμώδης μονοπυρήνωση:respekt:

stelpas
06-07-07, 20:55
Υπαρχει ενας συνφορμιτης που εχει εμπειρια.Δεν θελω να πω το ονομα του χωρις την αδεια του προηγουμενος.Θα του στειλω μήνυμα και εξαρταται απο αυτον...

zouzouni
06-07-07, 21:22
Ή αγγλιστί glandular fever (η κοινή ονομασία) ή infectious mononucleosis (η επιστημονική).
Ξεκούραση πολλή και καλή και να ακολουθήσεις τις οδηγίες της γιατρού σου.

Ό,τι και να έχεις προγραμματίσει ή να σου ζητήσουν να κάνεις από άποψη υποχρεώσεων, δουλειάς, κλπ, θα απέχεις, θα πεις όχι και θα αφήσεις τον οργανισμό σου να ξεκουραστεί πραγματικά και ουσιαστικά και για όσο διάστημα σου πει η γιατρός σου.

Αν πιέσεις τον εαυτό σου σε αυτή την φάση, της μεγάλης καταπόνησης για τον οργανισμό, μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα - να μην μπορείς στην ουσία να συνέλθεις.

Σκέψου το σαν μια μπαταρία αυτοκινήτου που έχει άδειασε γιατί εσύ ξέχασες τα φώτα αναμμένα όλο το βράδυ, και εσύ αντί να την αφήσεις να φορτιστεί σωστά την πρεσσάρεις και την πιέζεις γιατί και καλά επιμένεις να βάλεις μπρος το αμάξι. Στο τέλος το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κλατάρει η μπαταρία και να κάνεις και καμιά ζημιά στη μηχανή.

Κυριολεκτικά όπως λένε οι Άγγλοι "Τake it easy"!!!
Δες το σαν ευκαιρία για διακοπές και αφορμή για..."στοργή και προδέρμ" :lol:

Περαστικά και γρήγορα εύχομαι!:oneup:


@Nikoseagle
Νομίζω ότι μπέρδεψες την μονοπυρήνωση με την τοξοπλάσμωση, η οποία μεταδίδεται από τις γάτες και είναι επικίνδυνη για τις εγκύους, τα βρέφη και τα μικρά παιδιά.

KLG
06-07-07, 21:25
@Nikoseagle
Νομίζω ότι μπέρδεψες την μονοπυρήνωση με την τοξοπλάσμωση, η οποία μεταδίδεται από τις γάτες και είναι επικίνδυνη για τις εγκύους, τα βρέφη και τα μικρά παιδιά.


Αγγλιστί? toxoplasmosis?

:lol:

τρέχει στο οχυρό ....:shoot:

zouzouni
06-07-07, 21:29
Αγγλιστί? toxoplasmosis?

:lol:

* KLG τρέχει στο οχυρό ....:shoot:

Oh yes!!!
On both accounts! :p
:lol:

Νικαετός
06-07-07, 22:58
Ω, ναι !! Συγγνώμη :oops:

Βρήκα κάτι εδώ http://www.entgr.com/mononucleosis.htm

stelpas
06-07-07, 23:45
Βρήκα κάτι εδώ

Που εδω;

rcs
07-07-07, 00:06
Στα 15 είχα προσβληθεί αλλά αρκετά βαριά.Θέλει πολλή προσοχή και σωστή αντιμετώπιση.
Δεν είναι τόσο ασήμαντη όσο παρουσιάζεται γιατί μπορεί να σε γυρίσει σε μηνιγγίτιδα,όπως είχε συμβεί στην περίπτωσή μου.Σίγουρα ήταν επιπλοκή και δεν πρέπει να φοβάσαι αλλά κοίταξέ το με
μεγάλη προσοχή.Περαστικά

Martinstime
07-07-07, 13:44
Στα 8 είχα ακριβώς αυτό. Ήμουν στο νoσοκομείο μια εβδομάδα.... Το πέρασα μετα απο μήνα και βάλε. Με αντιβίωση... Νομίζω έπαιρνα erythrocin... και πολλά άλλα φάρμακα...

lamesaint
07-07-07, 17:01
περαστικά πάντως και γρήγορα...και όπως σου γράφει και το ζουζούνι ευκαιρία για ολίγον ρηλάξ ;)

alwaysalone
07-07-07, 17:21
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους..
Απο βδομάδα θα παρω τα αποτελεσματα, αλλά φοβαμαι οτι μπορεί να χρειαστει να τα επαναλαβω αν δε δείξουν κατι, γιατι κάπου διαβασα οτι θελουν τουλαχιστον 2 βδομαδες να περασουν για να δειξει ο ιος. :( :( ..

ευχαριστώ όλους για τις χρησιμες πληροφορίες..

l_satsok
08-07-07, 13:46
@alwaysalone

το εχω παθει στα 17 μου.
ειναι νοσος της εφηβειας κυριως,διαρκει ακριβως 3 εβδομαδες και η διαγνωση ειναι δυσκολη
τις πρωτες μερες γιατι τα συμπτωματα δεν ειναι ξεκαθαρα και μπορει πολυ ευκολα καποιος γιατρος να μπερδευτει νομιζοντας οτι προκειται περι τυφοειδους πυρετου.
εμενα μου το διαγνωσε ο τεταρτος που με εξετασε.
προκαλει χαμηλο πυρετο σε περιεργες ωρες,ας πουμε μπορει να εισαι απυρετη το βραδυ και να εχεις πυρετο το πρωι η το αντιθετο,υπαρχει και απωλεια βαρους.
ωφειλεται σε υιο που δοκιμαζει κυριολεκτικα το ανοσοποιητικο συστημα,ειναι οπως ενα pc που το
στρεσσαρεις να δεις αν ειναι σταθερο....γιαυτο ο ασθενης νιωθει εξαντλημενος και ολη η προσοχη των γιατρων ειναι στο να προλαβουν επιπλοκες με φαρμακα που ενισχυουν την αμυνα του οργανισμου αφου δεν υπαρχει θεραπεια για τον υιο.
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ πιθανες επιπλοκες μπορει να παρουσιαστουν σε οποιοδηποτε οργανο του οργανισμου και κυριως το συκωτι,καρδια,εγκεφαλο ....

αν ομως ακολουθησεις πιστα τις οδηγιες του γιατρου δεν υπαρχει περιπτωση να παθεις τιποτα,
σε 21 μερες ο υιος θα εχει φυγει,εσυ βεβαια θα χρειαστεις περιπου ενα μηνα ακομη να παρεις τα πανω σου αλλα θα το θυμασε σαν μια απλη περιπετεια.

πανω απ ολα ομως δεν χρειαζεται να φοβασαι,χρειαζεται για 3 εβδομαδες να μην κανεις τιποτα.

pan.nl
08-07-07, 17:47
Παθών εδώ...βέβαια δεν είναι σίγουρο, αλλά με ταλαιπωρεί 2 εβδομάδες τώρα. Μέχρι 39,6 C έφθασε ο πυρετός (ατομικό ρεκόρ για φέτος :p). Μέσα στην εβδομάδα θα γνωρίζω σίγουρα. Ξεκούραση και πάλι ξεκούραση.

alwaysalone
08-07-07, 18:14
Panayotis_ath περαστικά σου ευχομαι και καλη αναρρωση.. Μακαρι να ναι μια απλή γριπούλα αλλά πηγαινε στο γιατρό..

L_satsok σε ευχαριστώ πολύ.. Κλεινω σχεδον 3 βδομαδες, αλλά στον γιατρό πήγα προχθές. Με προβληματίζει γιατι η θερμοκρασία ανέβηκε ακριβως εκεινη τη βδομαδα που ηταν ο καυσωνας και χτυπαγε ο καιρος 48αρια (και ημουν συνεχως ολη μερα σε χωρο χωρίς κλιματιστικό). Υπάρχει καμιά περίπτωση να ειναι απο τον καιρό ή τσάμπα αυταπατώμαι;

Η αληθεια ειναι οτι δεν κανω κατι ιδιαίτερο σε ο,τι αφορα φαρμακα ή σωστή διατροφή. Πινω ας πουμε και καφε και αναψυκτικά. Η παθολογος προφανώς περιμένει τα αποτελέσματα του αίματος. Τα συμπτωματα παντως ειναι αυτα ακριβως που λες l_satsok. Θερμοκρασία 37-37,2 σχεδον ολη τη μερα εκτος απο καποιες στιγμές τη νύχτα. Ας πουμε αυτη τη στιγμή νιώθω ζεστή.

Ελπίζω να μην εξελιχθεί σε κατι σοβαρό. Ακομα αναρωτιέμαι ομως πώς κόλλησα.. :(

pan.nl
08-07-07, 18:22
Panayotis_ath περαστικά σου ευχομαι και καλη αναρρωση.. Μακαρι να ναι μια απλή γριπούλα αλλά πηγαινε στο γιατρό..

L_satsok σε ευχαριστώ πολύ.. Κλεινω σχεδον 3 βδομαδες, αλλά στον γιατρό πήγα προχθές. Με προβληματίζει γιατι η θερμοκρασία ανέβηκε ακριβως εκεινη τη βδομαδα που ηταν ο καυσωνας και χτυπαγε ο καιρος 48αρια (και ημουν συνεχως ολη μερα σε χωρο χωρίς κλιματιστικό). Υπάρχει καμιά περίπτωση να ειναι απο τον καιρό ή τσάμπα αυταπατώμαι;

Η αληθεια ειναι οτι δεν κανω κατι ιδιαίτερο σε ο,τι αφορα φαρμακα ή σωστή διατροφή. Πινω ας πουμε και καφε και αναψυκτικά. Η παθολογος προφανώς περιμένει τα αποτελέσματα του αίματος. Τα συμπτωματα παντως ειναι αυτα ακριβως που λες l_satsok. Θερμοκρασία 37-37,2 σχεδον ολη τη μερα εκτος απο καποιες στιγμές τη νύχτα. Ας πουμε αυτη τη στιγμή νιώθω ζεστή.

Ελπίζω να μην εξελιχθεί σε κατι σοβαρό. Ακομα αναρωτιέμαι ομως πώς κόλλησα.. :(

Περαστικά μας!

Είναι τραγικό να έχει 30 βαθμούς έξω και να ζητάω κουβέρτα για να κοιμηθώ :lol:. Φαίνεται να υποχωρεί ο πυρετός αλλά θα πάω αύριο για νέες αιματολογικές εξετάσεις και βλέπουμε. Παίρνω ήδη αντιβίωση και αντιπυρετικά.

Αλήθεια, μπορούμε να κολλήσουμε τους γύρω μας?

alwaysalone
08-07-07, 18:35
Περαστικά μας!

Είναι τραγικό να έχει 30 βαθμούς έξω και να ζητάω κουβέρτα για να κοιμηθώ :lol:. Φαίνεται να υποχωρεί ο πυρετός αλλά θα πάω αύριο για νέες αιματολογικές εξετάσεις και βλέπουμε. Παίρνω ήδη αντιβίωση και αντιπυρετικά.

Αλήθεια, μπορούμε να κολλήσουμε τους γύρω μας?

Η παθολογος δε μου ειπε λεπτομερειες γιατι περιεμενει τις αιματολογικές. Αλλά, απο ο,τι διαβασα μεταδίδεται με το φιλι (σαλιο) και με τη κοινη χρηση ποτηριων. Ακομα και με τα σταγονιδια του βηχα και του φταρνίσματος αλλά περισσότερο με το σάλιο.

Παντως ενα φραπεδάκι που επινα τωρα πηγα και το πέταξα, τρόμαξα λιγο με τις πιθανές επιπλοκές. Καλα, εσενα ο γιατρος σου, σου εδωσε αντιβίωση χωρίς να εχουν βγει οι αιματολογικές πρώτα;

Καλα αυτο με την εξω θερμοκρασία, ασε! Είναι δράμα να εχεις μεγαλύτερη θερμοκρασία απο το κανονικό. Ελπιζω να μη μου συμβεί τίποτα , γιατί δεν εχω παρει κανένα φάρμακο εως τωρα. Ενα αντιπυρετικό πηρα, (ντεπόν, οχι ασπιρινη) αλλά δεν έκανε τίποτα. Και αυτοι οι γιατροί ρε παιδί μου, τα ζώα μου αργα ειναι...

alwaysalone
08-07-07, 18:46
Απο ο,τι ειδα μενουμε και στην ιδια περιοχή.. ! Περαστικά σου ευχομαι , να περασει και να μήν ακουμπήσει :) ..

pan.nl
08-07-07, 18:48
Καλα, εσενα ο γιατρος σου, σου εδωσε αντιβίωση χωρίς να εχουν βγει οι αιματολογικές πρώτα;


Μου συνταγογράφησαν αντιβίωση στο νοσοκομείο, παρόλο που οι αιματολογικές εξετάσεις ήταν φυσιολογικές.

Αποχή από τα φιλιά λοιπόν :p

alwaysalone
08-07-07, 18:52
Μου συνταγογράφησαν αντιβίωση στο νοσοκομείο, παρόλο που οι αιματολογικές εξετάσεις ήταν φυσιολογικές.

Αποχή από τα φιλιά λοιπόν :p

χαχαχα ναι! Να γινουμε καλα μονο..

bannedteam
08-07-07, 19:24
περαστικα σας παιδια καλη αναρρωση :)

alwaysalone μην ανχόνεσαι σε βλεπω λιγο ανήσυχη.Θα περασει σιγα σιγα.. ήδη εισαι στη μεση

ο Panayotis_Ath τοχει παρει πιο χαλαρα και καλα κανεις φιλε κατα τη γνωμη μου:)

caloudika
08-07-07, 19:32
@awaysalone

οπως προ-ειπαν οι παθοντες προκειται για αρρωστια που καταπονει πολυ τον οργανισμο.
παρουσιαζει δεκατα σχεδον ολη την ημερα και μεταδιδεται με το σαλιο.
επισης ειναι δυσκολη η διαγνωση και μπορει να μπερδεψει τους γιατρους να νομισουν οτι
προκειται ακομα και για καλπαζουσα λευχαιμια, και αυτο γιατι συνηθως πρηζονται οι
λεμφαδενες που παραγουν λευκα αιμοσφαιρια (σπληνα) και τα λευκα αυξανονται κατα πολυ
στα αιμα..

η θεραπεια δεν ειναι πολυ δυσκολη απλα απαιτει πολυ χρονο και πολυ ξεκουραση, 2-3 εβδομαδες. σε καποιες περιπτωσεις χορηγειται ακομα και κορτιζονη, που ουτως ή αλλως
σε αναγκαζει να ξεκουραστεις, κοινως θα λιωσεις στον υπνο..

be cool λοιπον και υπομονη

alwaysalone
08-07-07, 21:58
Παιδιά ευχαριστώ.. Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι απλως αγχωμένη.. Την εχω τραγικοποιήσει εντελώς την κατάσταση. Ισως και να κανω καλά, (ειμαι προετοιμασμένη για τα χειρότερα) , ίσως και οχι (σε περιπτωση που δεν εξελιχθεί σε κάτι σοβαρό). Το σιγουρο ειναι οτι σιχαίνομαι να αρρωσταίνω και ακομα και ενα εξάνθημα ειναι ικανο για να μου χαρίσει αυπνία για μερες.

bannedteam
09-07-07, 00:53
cooοοl η καλύτερη λύση. κανε οτι σου λενε οι γιατροι και θασαι μια χαρα:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.