PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποίηση Zisto - Πόσο καιρό χωρίς τηλέφωνο;



shodanjr_gr
06-07-07, 22:34
Καλησπέρα!

Θεωρητικά σήμερα η Tellas μου ενεργοποιεί το Zisto (με την αίτηση να έχει γίνει τέλη Φλεβάρη....).

Πόσες μέρες κρατάει η διαδικασία;

Αυτή τη στιγμή πλησιάζουν 12 ώρες από την στιγμή που κόπηκε το τηλέφωνο, και δεν έχει επανέλθει ακόμα....(έχω αγοράσει φίλτρο PSTN και το έχω συνδέσει, και δεν δίνει dial tone το τηλέφωνο....).

Καμία ιδέα;

harry79
06-07-07, 22:37
Εμένα φίλε 09:00 το πρωί κόπηκε το τηλέφωνο. Στις 17:00 το απόγευμα άνοιξαν οι εισερχόμενες και στις 18:00 έπαιζαν και οι εξερχόμενες. Το ίντερνετ ήρθε μια εβδομάδα μετά γιατί δεν υπήρχε ένας τεχνικός να κάνει με ένα κλικ του ποντικιού reset τη γραμμή.

shodanjr_gr
06-07-07, 22:49
Τί να πω...στην αναμονή....

supermario
06-07-07, 23:03
Αν μπορεις να παρεις και ενα τηλεφωνο στο 13800 (ο θεος μαζι σου) να τους ρωτησεις τι γινεται.

Γιατι κανονικα θα επρεπε να λειτουργει το τηλεφωνο.

harry79
06-07-07, 23:15
Στο 13800! Σώθηκε! Πάρε φίλε 3 φορές. Θα ακούσεις 3 διαφορετικές εκδοχές...

shodanjr_gr
06-07-07, 23:17
Πήρα τηλέφωνο τώρα. Το ίδιο με το μεσημέρι....

"Περιμένετε και θα ενεργοποιηθεί"

Μόνο που η προθεσμία τους πήγε από σήμερα το βράδυ σε αύριο το μεσημέρι......


Με δουρμπέλο μπλέξαμε...

supermario
07-07-07, 00:25
Στο 13800! Σώθηκε! Πάρε φίλε 3 φορές. Θα ακούσεις 3 διαφορετικές εκδοχές...

Οσες φορες παρει, τοσες διαφορετικες εκδοχες θ'ακουσει. Το μονο σιγουρο.Απλα μπορει να τυχει σε κανεναν που να ξερει που πανε τα 4 και να του πει κατι σωστο.

shodanjr_gr
07-07-07, 14:24
Ενημερωτικά, ακόμα δεν έχω τηλέφωνο....

minovg
07-07-07, 14:38
Ίντερνετ έχεις;

shodanjr_gr
07-07-07, 15:28
Δεν μπορώ να το δοκιμάσω αυτή τη στιγμή, δεν έχω PSTN modem.

minovg
07-07-07, 16:02
Δεν μπορώ να το δοκιμάσω αυτή τη στιγμή, δεν έχω PSTN modem.
H παλιά σου DSL over ISDN είναι σε ισχύ ακόμα; Ή μήπως δεν είχες δσλ πριν;

Spanos
07-07-07, 16:13
Με δουρμπέλο μπλέξαμε...

Aφού τα ξέρεις, γιατί βρίζεις; Απο τέλος Φλεβάρη περιμένεις και έχουμε Ιούλιο.

Κάποιες φορές πρέπει να κοιτάμε και τις δικές μας ευθήνες, ως καταναλωτές. Αφού με όλα αυτά που έχεις ακούσει και με ολη αυτή την αναμονη, δεν ακύρωσες την αίτηση τώρα θα τα λουστείς.

shodanjr_gr
07-07-07, 22:32
Γιατί δεν με απασχολεί ΤΟΣΟ πολύ...την αίτηση την έκανα σε δεύτερη γραμμή, στην κεντρική αυτή τη στιγμή λειτουργεί ADSL over ISDN του OTE, και από εκεί είμαι συνδεδεμένος.

Τώρα όσον αφορά τα περί καταναλωτικής ευθύνης, συμφωνώ μαζί σου, αλλά δυστυχώς λόγω χρόνου και κόστους δεν μπορούσα να μπω στην διαδικασία ακύρωσης/επιβεβαίωσης ακύρωσης/αίτησης σε άλλο provider/αναμονή για σύνδεση από τον άλλο provider/κλπ κλπ κλπ...


PS: Ενημερωτικά, ακόμα δεν έχω τηλέφωνο :Ρ

harry79
08-07-07, 18:28
Οσες φορες παρει, τοσες διαφορετικες εκδοχες θ'ακουσει. Το μονο σιγουρο.Απλα μπορει να τυχει σε κανεναν που να ξερει που πανε τα 4 και να του πει κατι σωστο.

Ποιον να πιστέψει όμως;;;; :)

Το τηλέφωνο παίζει τώρα;

shodanjr_gr
09-07-07, 01:44
Τσου. Μέχρι στιγμής δεν έχει επανέλθει...

minovg
09-07-07, 01:47
Τσου. Μέχρι στιγμής δεν έχει επανέλθει...
Είμαι πολύ περίεργος για την περίπτωσή σου. Θέλω να δω αν παίρνεις και ΙΡ για το ίντερνετ... Γιατί κάτι μου μυρίζει ότι οι νέες συνδέσεις έχουν πρόβλημα με τη λήψη ΙΡ... Άλλος μπελάς κι αυτός βέβαια, γιατί ο νταλκάς σου τώρα είναι το σταθερό και με το δίκιο. :hmm:

shodanjr_gr
09-07-07, 02:51
Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω 2 αδέρφια σπίτι σε κρίσιμη ηλικία και περνάνε 2-3 ώρες ημερισίως ο καθένας στο τηλέφωνο. Και στην συγκεκριμένη γραμμή είχαμε βάλεί Zisto (απεριόριστες κλήσεις) περιμένοντας την μετάβαση σε Full LLU, οπότε όπως καταλαβαίνεις τους κρατάω με τα χίλια ζόρια μακριά από τη γραμμή του ΟΤΕ....

supermario
09-07-07, 09:44
Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω 2 αδέρφια σπίτι σε κρίσιμη ηλικία και περνάνε 2-3 ώρες ημερισίως ο καθένας στο τηλέφωνο. Και στην συγκεκριμένη γραμμή είχαμε βάλεί Zisto (απεριόριστες κλήσεις) περιμένοντας την μετάβαση σε Full LLU, οπότε όπως καταλαβαίνεις τους κρατάω με τα χίλια ζόρια μακριά από τη γραμμή του ΟΤΕ....

Εδω που εμπλεξες φιλε μου, μονο υπομονη μπορεις να κανεις. Α, και καμμια προσευχη.

shodanjr_gr
09-07-07, 11:51
Γενικά στην Tellas υπάρχει κάποιο Αρμόδοιο τμήμα για αυτό το θέμα; Ή παίρνουμε στο 13800 και ότι μας κάτσει;

Πριν από λίγο τηλεφώνησα στο 211-1201212 (βλάβες Zisto) και μου είπαν ότι μέχρι το τέλος της μέρας θα έχει επανέλθει.....

supermario
09-07-07, 12:00
Γενικά στην Tellas υπάρχει κάποιο Αρμόδοιο τμήμα για αυτό το θέμα; Ή παίρνουμε στο 13800 και ότι μας κάτσει;

Πριν από λίγο τηλεφώνησα στο 211-1201212 (βλάβες Zisto) και μου είπαν ότι μέχρι το τέλος της μέρας θα έχει επανέλθει.....

Οπως το ειπες. Οτι κατσει. Πηρες και σου ειπαν οτι μεχρι το τελος της μερας θα εχεις τηλεφωνο. Αν ξαναπαρεις σε καμμια ωρα και δεν σου τυχει ο ιδιος, θα σου πουν αλλα.

shodanjr_gr
09-07-07, 14:27
Ακόμα τίποτα....έχω αρχίσει και τσαντίζομαι...

Αν πάρω στο 13800 και ζητήσω να συνδεθώ με κάποιον αρμόδοιο/προιστάμενο, θα πετύχω κάτι;

PS: Μία ολίγον ηλίθια ερώτηση...έπρεπε να έχει έρθει κάποιος τεχνικός να κάνει κάποια εργασία πάνω στη γραμμή στο σπίτι μου;

minovg
09-07-07, 14:38
Ακόμα τίποτα....έχω αρχίσει και τσαντίζομαι...

Αν πάρω στο 13800 και ζητήσω να συνδεθώ με κάποιον αρμόδοιο/προιστάμενο, θα πετύχω κάτι;

PS: Μία ολίγον ηλίθια ερώτηση...έπρεπε να έχει έρθει κάποιος τεχνικός να κάνει κάποια εργασία πάνω στη γραμμή στο σπίτι μου;
Ζήτησες αριθμοδότηση/νέα γραμμή ή είναι απλά φορητότητα προϋπάρχοντος αριθμού; Αν είναι το πρώτο τότε ναι πρέπει να περάσει τεχνικός για μικτονόμηση. Αν το δεύτερο, όχι δε κάνεις απολύτως τίποτα.

shodanjr_gr
09-07-07, 14:44
Φορητότητα αριθμού ΟΤΕ.

Thanks για την απάντηση, απλά είχα διαβάσει για την μικτονόμηση και ήθελα να το αποσαφηνίσω.

Όσον αφορά αυτό:



Αν πάρω στο 13800 και ζητήσω να συνδεθώ με κάποιον αρμόδοιο/προιστάμενο, θα πετύχω κάτι;
Καμία ιδέα;


PS: Θεωρητικά σήμερα έχω κλείσει και ραντεβού με το courier τους για να μου στείλουν τον εξοπλισμό....

minovg
09-07-07, 14:55
Όσον αφορά αυτό:
Αν πάρω στο 13800 και ζητήσω να συνδεθώ με κάποιον αρμόδοιο/προιστάμενο, θα πετύχω κάτι;
Καμία ιδέα;
Όχι δε θα πετύχεις τίποτα εκτός από το να εκνευριστείς ακόμα περισσότερο.

supermario
09-07-07, 15:00
Ακόμα τίποτα....έχω αρχίσει και τσαντίζομαι...

Αν πάρω στο 13800 και ζητήσω να συνδεθώ με κάποιον αρμόδοιο/προιστάμενο, θα πετύχω κάτι;

PS: Μία ολίγον ηλίθια ερώτηση...έπρεπε να έχει έρθει κάποιος τεχνικός να κάνει κάποια εργασία πάνω στη γραμμή στο σπίτι μου;

Δεν υπαρχουν υπευθυνοι. Μονο ανευθυνους εχει η τελλας.

shodanjr_gr
09-07-07, 15:04
Επιτέλους το τηλέφωνο επανήλθε...μακάρι να έρθει σήμερα ο εξοπλισμός να δοκιμάσω και την DSL

minovg
09-07-07, 15:26
Επιτέλους το τηλέφωνο επανήλθε...μακάρι να έρθει σήμερα ο εξοπλισμός να δοκιμάσω και την DSL
Συνήθως το dsl το συνδέουν 1-2 μέρες μετά. Όσο για τον εξοπλισμό πάρε τηλέφωνο στην εταιρεία κούριερ (ζήτησέ το από το 13800 το τηλέφωνο) και συνεννοήσου μαζί τους. ;)

shodanjr_gr
09-07-07, 15:30
Έχω συννενοηθεί από την Παρασκευή, και είχαμε κλείσει ραντεβού σήμερα 1-3μμ... Αν δεν έρθουν μέχρι τις 4μμ θα ξαναπάρω.

minovg
09-07-07, 15:31
Έχω συννενοηθεί από την Παρασκευή, και είχαμε κλείσει ραντεβού σήμερα 1-3μμ... Αν δεν έρθουν μέχρι τις 4μμ θα ξαναπάρω.
Α ναι το είπες πριν. :sorry:

shodanjr_gr
09-07-07, 16:04
Το κορυφαίο. To courrier δεν έβρισκε το όνομα στα κουδούνια (το τηλέφωνο είναι στο όνομα της μητέρας μου και το κουδούνι γράφει το όνομα του πατέρα μου), και έπερνε τηλέφωνο στο υπο-Tellas-οποίηση νούμερο το οποίο δεν δούελευε....

Τελικά θα περάσει σήμερα το απόγευμα κατά τις 7.

Πολύ συνεργάσιμοι αυτοί στην courrier πάντως :)

minovg
09-07-07, 16:09
Το κορυφαίο. To courrier δεν έβρισκε το όνομα στα κουδούνια (το τηλέφωνο είναι στο όνομα της μητέρας μου και το κουδούνι γράφει το όνομα του πατέρα μου), και έπερνε τηλέφωνο στο υπο-Tellas-οποίηση νούμερο το οποίο δεν δούελευε....

Τελικά θα περάσει σήμερα το απόγευμα κατά τις 7.

Πολύ συνεργάσιμοι αυτοί στην courrier πάντως :)
Οικογενειακή επιχείρηση απότι κατάλαβα. Σιγά τους κούριερ. :lol:

shodanjr_gr
09-07-07, 16:10
Αν ήταν και η Tellas οικογενιακή επιχείρηση ίσως ήταν καλύτερα τα πράμματα.... :Ρ

edit:

Κάτι που μόλις πρόσεξα.

Ενώ κάνω κλήσεις κανονικά εγώ, ΔΕΝ μπορούν να με καλέσουν ακόμα...Δοκίμασα από κινητό Vodafone και σταθερό OTE....Υποθέτω ότι αυτό θα στρώσει σε καμιάδυο μέρες, έτσι;

kmixalis
09-07-07, 17:00
:evil::evil:

minovg
09-07-07, 17:02
edit:

Κάτι που μόλις πρόσεξα.

Ενώ κάνω κλήσεις κανονικά εγώ, ΔΕΝ μπορούν να με καλέσουν ακόμα...Δοκίμασα από κινητό Vodafone και σταθερό OTE....Υποθέτω ότι αυτό θα στρώσει σε καμιάδυο μέρες, έτσι;
Ναι. Η φορητότητα μέχρι να ενημερωθούν όλοι οι πάροχοι κρατάει 24-48 ώρες μαξ.

:evil::evil:
Παρακαλώ;

shodanjr_gr
09-07-07, 17:40
Μόλις ήρθε ο εξοπλισμός.


Siemens Speedstream 4200 το modem.

Το έστησα και συγχρόνησε στα 17 megabit....οπότε ή η Tellas άρχισε τις αναβαθμίσεις, ή κάτι δεν πάει καλά ακόμα :Ρ

minovg
09-07-07, 17:41
Μόλις ήρθε ο εξοπλισμός.


Siemens Speedstream 4200 το modem.

Το έστησα και συγχρόνησε στα 17 megabit....οπότε ή η Tellas άρχισε τις αναβαθμίσεις, ή κάτι δεν πάει καλά ακόμα :Ρ
Με πόσο κατεβάζεις; :shock: Έκανες την ενεργοποίηση; Σου έδωσαν activation ID?

shodanjr_gr
09-07-07, 17:46
Δεν έχω πάρει Activation ID ακόμα, ούτε έχω στήσει το modem....

Τώρα τηλεφωνώ στο 13800.

edit: Μου δώσαν activation ID το οποίο δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα. Μου είπαν να δοκιμάσω πάλι αύριο.

edit: Μόλις πέρασα κωδικούς και περιμένω να ενημερωθεί το σύστημά τους για να κάνω login.

Το username στο speedstream το βάζουμε στη μορφή xxxxxxx@tellas.gr;

armodios
09-07-07, 22:15
Το username στο speedstream το βάζουμε στη μορφή xxxxxxx@tellas.gr;

Ναι.


Το έστησα και συγχρόνησε στα 17 megabit....οπότε ή η Tellas άρχισε τις αναβαθμίσεις, ή κάτι δεν πάει καλά ακόμα :Ρ

Μπα, και σε μένα όταν με ενεργοποιήσανε για πολλές μέρες (ίσως και μήνα) συγχρόνιζα στα 17-18 Mbps, αλλά κατέβαζα μέχρι 4 Mbps. Προφανώς, αρχικά αφήνουν τον συγχρονισμό ελεύθερο δοκιμάζοντας να δουν μέχρι που αντέχει να συγχρονίσει η γραμμή σου και μετά σε κλειδώνουν στα 4 Mbps.

shodanjr_gr
09-07-07, 22:32
Αυτή τη στιγμή περιμένω να πάρει μπροστά ο server τους και να περάσει το username/password δίδυμο στο σύστημά τους για να γίνω authenticated.

minovg
09-07-07, 22:42
Αυτή τη στιγμή περιμένω να πάρει μπροστά ο server τους και να περάσει το username/password δίδυμο στο σύστημά τους για να γίνω authenticated.
Με zisto, zisto μπήκες κανονικά δηλαδή; Πήρε ΙΡ κανονικά;

shodanjr_gr
09-07-07, 22:47
Δεν το δοκιμάσα να σου πω την αλήθεια....Μπήκα με την OTE DSL να βάλω τους κωδικούς...μπορώ να το δω σε λίγο.

PS: Η φορητότητα φαίνεται να λειτουργεί πλέον από ΟΤΕ και Vodafone

PS2: Με zisto/zisto παίρνω ΙΡ κανονικά.

minovg
09-07-07, 22:54
Δεν το δοκιμάσα να σου πω την αλήθεια....Μπήκα με την OTE DSL να βάλω τους κωδικούς...μπορώ να το δω σε λίγο.

PS: Η φορητότητα φαίνεται να λειτουργεί πλέον από ΟΤΕ και Vodafone

PS2: Με zisto/zisto παίρνω ΙΡ κανονικά.
Μια χαρά είσαι τότε. Καλορίζικη η σύνδεσή σου. :oneup:

shodanjr_gr
09-07-07, 23:11
Κάτσε να ξυπνήσουν οι servers τους και να ενεργοποιήσουν το username και το password μου.

Και αύριο έχω ολόκληρη ιστορία να κάνω με την τοπογραφία του δικτύου του σπιτιού μου (να πάρω 2ο access point, να στήσω wireless bridge κλπ).

minovg
10-07-07, 00:01
Κάτσε να ξυπνήσουν οι servers τους και να ενεργοποιήσουν το username και το password μου.

Και αύριο έχω ολόκληρη ιστορία να κάνω με την τοπογραφία του δικτύου του σπιτιού μου (να πάρω 2ο access point, να στήσω wireless bridge κλπ).
Μισή ώρα με 45 λεπτά κάνουν για να ενημερωθούν οι σέρβερ τους απόσο ξέρω. Ακόμα; :hmm:

shodanjr_gr
10-07-07, 00:03
Μέχρι πριν μισή ώρα δεν έπαιζε.....


edit:

12:52 ακόμα τίποτα. Το παρατάω για απόψε, αύριο πρωί πάλι....

shodanjr_gr
11-07-07, 02:56
Ενεργοποιήθηκα κάποια στιγμή σήμερα. Το απόγευμα δούλευε κανονικά.

Ταχύτητες από το Speedtest της 4net γύρω στα 3.4 Mbps

edit:

από torrent χτύπησα 353 kBps :D

netharis
11-07-07, 14:03
Τυχερός είσαι, εγώ απο τη Τετάρτη που έφυγε ο οτε μόνο τηλέφωνο έχω...(Aίτηση το Δεκέμβριο)
Το netgear συγχρονίζεται στα 20MBIT down και 1 up αλλά ip δεν πέρνει με τίποτα.(ούτε με zisto/zisto ούτε με guest@tellas.gr/tellas)
Ήμουν σε pre-zisto πρόγραμμα, και είχα κάνει τότε την ενεργοποίηση με το activation id. Χρειάζεται να το ξανακάνω;
Aν έχω καταλάβει καλά είναι θέμα restart της γραμμής. Και οι τρισκατάρατοι δεν μου δίνουν το τηλέφωνο των τεχνικών!!!
Ξέρει κανείς πώς μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους αφού πρόκειται για θέμα restart;
Προς το παρόν τη βγάζω στα gnet...

shodanjr_gr
11-07-07, 16:10
Δοκίμασε στο 1212, δήλωσω βλαβών Zisto να δεις αν μπορούν να κάνουν κάτι...

apostol70
12-07-07, 10:24
Ήμουν σε pre-zisto πρόγραμμα, και είχα κάνει τότε την ενεργοποίηση με το activation id. Χρειάζεται να το ξανακάνω;


Δεν χρειάζεται να ξανακάνεις ενεργοποίηση βάλε στο router τις παλιές ρυθμίσεις και θα μπεις με αυτές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.