PDA

Επιστροφή στο Forum : Usr 9108 wi-fi smartphone πρόβλημα



dreamliner
07-07-07, 08:40
Γεια σας φίλοι μου.Έχω ένα 9108 σε γραμμή pstn και σε αυτό συνδέεται ένας σταθερός υπολογιστής μέσω καλωδίου utp.Πρόσφατα,αγόρασα ένα smartphone από την vodafone με ενσωματωμένη κάρτα wi-fi(μοντέλο vodafone v1240-ουσιαστικά πρόκειται για το μοντέλο 8310 της παλιάς Qtek).Δοκίμασα να ρυθμίσω το κινητό να συνδέεται ασύρματα με το 9108,πράγμα και που κατάφερα.Ενώ όμως έχει επιτευχθεί η σύνδεση,μόλις ανοίγω ton internet explorer του κινητού και πληκτρολογήσω το url μίας συγκεκριμένης σελίδας,το πρόγραμμα αδυνατεί να βρει την σελίδα μέσω του ρούτερ.Δίαβασα σε κάποιο ισπανικό φόρουμ ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στην αδυναμία του κινητού να βρει τους dns σερβερς του isp όπως έχουν ρυθμιστεί μέσα στο ρούτερ.

Πράγματι όταν προσπάθησα να πληκτρολογήσω στο κινητό τις ip διευθύνσεις των σελίδων και όχι τα ονόματα τους (80.265.128.χχχ αντί για www.xxyyyzz.com (http://www.xxyyyzz.com) πχ),οι σελίδες εφανίζονταν κανονικότατα.

Αναβάθμισα το firmware του ρούτερ βήμα προς βήμα και τεστάρισα την κάθε έκδοση (πρώτα η 1.0 μετά η 1.3 και μετά η 1.5)τα αποτελέσματα όμως είναι τα ίδια.Ρύθμισα το dhcp server του ρουτερ ώστε να δίνει ip διεύθυνση μόνο στο smartphone και άφησα τον στεθερό υπολογιστή με μία σταθερή ip,δοκιμάζοντας και το αντίστροφο αλλά και πάλι τίποτα.Τέλος τεστάρισα κάθε δυνατό τρόπο σύνδεσης του smartphone με το 9108 (από wep open,shared μέχρι και wpa-psk με tkip),το πρόβλημα όμως παρεμενε.

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε μόνο όταν συνέδεσα ΚΑΙ τον σταθερό υπολογιστή στο ρουτερ ασύρματα.Όταν όλα είναι στο wi-fi λειτουργουν όλα μια χαρά.Όταν όμως συνδέσω τα μισά με utp και τ' άλλα μισά με wi-fi τότε μπερδεύονται τα πράγματα.Σημειώνω πως δοκίμασα και έναν φορητό στο δίκτυο με wi-fi όταν το desktop ήταν μέσω utp συνδεδεμένο και δεν είδα προβλήματα.

Τι να φταίει άραγε:hmm:;

Υ.γ Ευχαριστώ προκαταβολικά για το
εδιαφέρον σας.

Kapnos
07-07-07, 12:04
Δοκίμασες να βάλεις static ΙP στο smartphone και να βάλεις ως DNS Servers στο smartphone αυτούς του ISP σου ή τους OpenDNS;

29gk
07-07-07, 12:21
Δοκιμασε τα εξης :

- Καμια κρυπτογραφηση
- Καρφωτες ΙΡ
- DNS του παροχεα σου στο smatphone
- Κλειστος ο DHCP στο 9108
- Μολις κανεις τις αλλαγες στο smartphone, κλειστο και ξανανοιξε το ( τραβανε κολληματα )

sdikr
07-07-07, 12:59
Δοκίμασες να βάλεις static ΙP στο smartphone και να βάλεις ως DNS Servers στο smartphone αυτούς του ISP σου ή τους OpenDNS;

Αυτό θα έλεγα και εγώ, γνωστό πρόβλημα σε windows mobile συσκευές

dreamliner
07-07-07, 23:26
δεν μπορώ όμως να βρω που θα βάλω τους dns στα windows mobile 5.0..

sdikr
07-07-07, 23:38
δεν μπορώ όμως να βρω που θα βάλω τους dns στα windows mobile 5.0..


πας στα connections, και κάπου έκεί έχει τις ρυθμίσεις για την Ip, Σε εμένα είναι settings, connections, όνομα σύνδεσης, advanced

29gk
07-07-07, 23:46
Συγκεκριμενα για να ανοιξουν τα μενου που περιγραφει ο sdikr, επιλεγεις πρωτα τον ανταπτορα απο την λιστα που θα ανοιξει.

Συνηθως ειναι ο πρωτος η ο δευτερος ο σωστος.

dreamliner
08-07-07, 16:58
παιδιά,δυστυχώς δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.Πήγα στα connections αλλά εκεί έχει μόνο το "wi-fi settings" όπου δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικόΊσως επειδή το v1240 φοράει τα windows Mobile 5.0 για smartphones..εν τω μεταξύ παρατήρησα και κάτι άλλο:στην έκδοση 1,5 του 9108,το κινητό ξεκινά πλοήγηση αλλά μετά από κάποια λέπτα κολλάει ο explorer..αν σβήσω το δίκτυο και το ξανα ενεργοποιήσω,τότε η πλοήγηση ξεκινά κανονικά για μικρό διαστημα όμως καθώς και πάλι κολλάει

29gk
08-07-07, 18:53
To προβλημα εχει να κανει με το pda. Οχι με το ( οποιο ) ρουτερ.

Κοιτα το βιβλιο οδηγιων η πηγαινε στηνν σελιδα υποστηριξης και διαβασε καλα τις οδηγιες.

Οι ρυθμισεις ειναι εκει.

koukou
12-07-07, 10:26
Εμενε στο Ρ3300 δε μου έβλεπε καθόλου το ίντερνετ!
Εκανα μια ρύθμιση στη registry του κινητού οπου ενεργοποιήθηκε στα 54Mbps η σύνδεση του κινητού καθώς έχει και μια ρύθμιση στο windows mobile όπου μειώνει την λειτουργικότητα του wifi για εξοικονόμηση ενέργειας!Εγώ το έβαλα στο φούλ κατανάλωση ενέργειας και δουλεύει σούπερ!

29gk
12-07-07, 14:02
Δεν μας την λες και μας μπας και μαθουμε και τιποτα παραπανω ?

Με δικη μας ευθυνη παντα η καθε αλλαγη στη registry

koukou
12-07-07, 19:03
http://mahmood1.com/tweaks.aspx

Πιο συγκεκριμένα αν και είμαστε off-topic

Enable Wireless G
o HKEY_LOCAL_MACHINE\COMM\TNETWLN1\PARMS
o Assign a value of 1 to dot11SupportedRateMask
o Assign a value of 8 to dot11SupportedRateMaskG
o Perform a soft reset

29gk
12-07-07, 20:32
Ευχαριστω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.