PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά παίζει DSL over προσωρινή διακοπή?



kostas_pav
01-12-04, 14:16
Hello παιδιά! Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να ενεργοποιήσω το DSL μέσο ΟΤΕ εαν έχω ενεργοποιήσει την προσωρινή διακοπή στο τηλέφωνο(δηλαδή να καλώ μονο 100, 166 κτλ!) Ενδιαφέρομαι για DSL IN A BOX αλλά θα πάρω το alcatel 530 για router. :P

tasakis
01-12-04, 14:26
Σε αυτό το ερώτημα πραγματικά δύσκολα θα απαντήσει κάποιος!! Και στον ΟΤΕ να πάρεις τηλ δεν νομίζω να ξέρουν να απαντήσουν.
Πάντως μην αγοράσεις πρώτα το in a box πριν βεβαιωθείς οτι γίνεται αυτό και οτι έχεις διαθεσιμότητα.

sdikr
01-12-04, 21:39
Hello παιδιά! Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να ενεργοποιήσω το DSL μέσο ΟΤΕ εαν έχω ενεργοποιήσει την προσωρινή διακοπή στο τηλέφωνο(δηλαδή να καλώ μονο 100, 166 κτλ!) Ενδιαφέρομαι για DSL IN A BOX αλλά θα πάρω το alcatel 530 για router.

καλά θα κάνεις να τους πάρεις τηλέφωνο,
γνώμη μου είναι οτι μπορείς, γιατί το adsl είναι ξεχωριστή υπηρεσία (γίνεται ενεργοποίηση και διακοπή απο άλλον υπολογιστή)
Σε περιπτώσεις που είχε λυξει ο λογαριασμός σε αρκετούς το adsl δούλευε για εναν μήνα μετά απο την διακοπή της επικοινωνίας στην τηλεφωνική γραμμή.
Αν δεν κάνω λάθος πληρώνεις πάγιο για την τηλεφωνική γραμμή τώρα που έχεις την προσωρινή διακοπή.

tasakis
01-12-04, 23:28
Τους ρώτησα εγώ, δεν γίνεται κάτι τέτοιο μου είπαν..μάλλον!!Ούτε αυτοί έχουν επίσημη απάντηση από την διέυθυνση τους.Θεωριτικά πιστεύω ότι δεν γίνεται γιατί η adsl θεωρείται ψηφιακή ευκολία πάνω στην γραμμή, όπως μια κοινή αναγνώριση κλήσης!!Το πάγιο,σου λένε,οφείλεις να το πληρώνεις για να μην χάσεις το δικαιώμα της γραμμής σου.
Πάντως αναφορικά με τους λογαριασμούς που έχουν λύξει,έχω την εντύπωση ότι απλά τους ξέχασαν!!

sdikr
02-12-04, 00:03
Θεωριτικά πιστεύω ότι δεν γίνεται γιατί η adsl θεωρείται ψηφιακή ευκολία πάνω στην γραμμή, όπως μια κοινή αναγνώριση κλήσης!!Το πάγιο,σου λένε,οφείλεις να το πληρώνεις για να μην χάσεις το δικαιώμα της γραμμής σου.

η προσωρινή διακοπή είναι κάτι που κάνεις εσύ αίτηση (και συνεχίζεις να πληρώνεις τα πάγια) είναι διαφορετικό απο την διακοπή που κάνει ο οτε αν δεν πληρώσεις τον λογαριασμό.



Πάντως αναφορικά με τους λογαριασμούς που έχουν λύξει,έχω την εντύπωση ότι απλά τους ξέχασαν!!

όχι απλα είναι διαφορετικά τα πάγια που πληρώνεις για το adsl

tasakis
02-12-04, 01:37
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται ανάλυση τι είναι προσωρινή διακοπή και πως γίνεται,για να είμαι ειλικρινής το γνωρίζω. Όσο αφορά τα πάγια για το adsl σαφώς είναι διαφορετικά,τυπώνονται στον ίδιο λογαριασμό,εκδίδωνται από την ίδια υπηρεσία μηχανογράφησης και σε τέτοια περίπτωση προφάνως παραλείψαν να ενημερώσουν τους τεχνικούς στο BBRAS να κλειδώσουν την απλήρωτη adsl.

sdikr
02-12-04, 01:42
Όσο αφορά τα πάγια για το adsl σαφώς είναι διαφορετικά,τυπώνονται στον ίδιο λογαριασμό,εκδίδωνται από την ίδια υπηρεσία μηχανογράφησης και σε τέτοια περίπτωση προφάνως παραλείψαν να ενημερώσουν τους τεχνικούς στο BBRAS να κλειδώσουν την απλήρωτη adsl.

και ξαναλέω, πληρώνεις διαφορετικό χρονικό διαστημα για την adsl

tasakis
02-12-04, 01:55
Αναφορικά με αυτό το μόνο που γνωρίζω είναι ότι προπληρώνεις 2 μήνες πάγια στην adsl όπως και στην τηλεφωνική γραμμή.

kostas_pav
04-12-04, 18:26
Παιδιά καταλάβατε τι θέλω να κάνω?? Θέλω να έχω κομμένο το τηλέφωνο με δικιά μου αίτηση(όπως και το έχω) και να βάλω από πάνω DSL in a box(δηλαδή ΑΡΥΣ από forthnet...)....?? Καταλάβατε? :P :D

tasakis
05-12-04, 20:55
Το ίδιο ερώτημα έχει σταλεί από το 134 σε αντίστοιχη διέυθυνση του ΟΤΕ αλλά δεν έχουν λάβει καμία απάντηση!!Με λίγα λόγια πάντως,δεν γίνεται από ότι γνωρίζω γιατί όπως προανέφερα το adsl θεωρείται ψηφιακή ευκολία πάνω στην τηλεφωνική γραμμή.

Bororo
07-12-04, 03:37
Το γεγονός οτι τα πληρώνεις ξεχωριστά φίλε sdikr δεν παίζει κανέναν ρόλο γιατί όπως είπε και ο tasakis περνάνε απ την ίδια μηχανογράφηση και για τον ΟΤΕ η adsl είναι ψηφιακή ευκολία. Τώρα το αν θα μπορείς να έχεις adsl με ηθελημένα κομμένο τηλέφωνο λογικά γίνετε αφου θα πληρώνεις τα πάγια! Αλλα δεν καταλαβαίνω γιατι να το κάνεις αυτό και να μπλέκεσε. Πλήρωνε τα πάγια με κανονικά ενεργοποιημένο τηλεφωνο και απλά μην έχεις καμία τηλεφωνική συσκευη για να μην πέρνεις τηλέφωνα (άν δεν μπορείς να κρατηθείς :lol: )!

sdikr
07-12-04, 21:23
Το γεγονός οτι τα πληρώνεις ξεχωριστά φίλε sdikr δεν παίζει κανέναν ρόλο γιατί όπως είπε και ο tasakis περνάνε απ την ίδια μηχανογράφηση και για τον ΟΤΕ η adsl είναι ψηφιακή ευκολία.

η διακοπή του τηλεφωνου, γίνεται απο άλλο κομμάτι απο την διακοπή του adsl.
Αυτή την στιγμή η γραμμή μου είναι κομενη, αλλά το adsl δουλέυει.

tasakis
07-12-04, 23:40
Για ποιόν λόγο είναι κομένη η γραμμή σου;

sdikr
07-12-04, 23:41
Για ποιόν λόγο είναι κομένη η γραμμή σου;

γιατί δεν τους πλήρωσα ακόμα :oops:

tasakis
07-12-04, 23:46
τότε πιθανόν θα σε έχουν ξεχάσει. Συμβαίνουν και αυτά όπως προήπα,αλλά όπως και είδα σε άλλο thread.Δεν νομίζω να σε χαλάει :lol:

sdikr
08-12-04, 00:10
Δεν νομίζω να σε χαλάει

errrrr όχι!!

georarg
03-01-05, 13:58
το ζητημα ειναι ποσο μπορει να δουλευει η adsl σου,εφοσον ειναι κομενη η γραμμη σου και δεν εχεις τακτοποιησει το θεμα πληρωμης λογαριασμου????το ρωταω αυτο για να ξερω ποσο περιθορειο εχω πριν χασω και το adsl!!!μεχρι να πληρωσω τον λογαριασμο.

Bororo
19-01-05, 10:33
Μπορεί να κάνουν και μία εβδομάδα να στην κόψουν! Άγνωσται αι βουλαί του ΟΤΕ!
Επίσης όταν τακτοποιήσεις το χρηματίκο και ξανάπαρεις την τηλεφωνική σου γραμμή το adsl παίζει να καθυστερήση κανά 2ήμερο!

Άγνωσται αι βουλαί του ΟΤΕ!

Η παραπάνω ρήση ισχύει και εδώ! :wink:

Hik
19-01-05, 17:48
Το ADSL είναι ξεχωριστό από το τηλέφωνο και δεν κόβεται μαζί.

Το ξέρω γιατί είχα μια καλή εμπειρία με τον ΟΤΕ πριν κανά 6μηνο και την τέλεια μηχανοργάνωση του.

Μένω Λάρισα. Κόπηκε ξαφνικά το ADSL. Μετά από δήλωση βλάβης, μου είπανε ότι έχω ανεξόφλητους λογαριασμούς εδώ και μήνες (από 3-4 μήνες πριν) και με παρέπεμψαν στον τοπικό ΟΤΕ. Εκεί είχα μια πολύ ωραία συνομιλία με υπάλληλο του τοπικού ΟΤΕ που επέμενε ότι αφού δεν λειτουργεί η ADSL μου, φταίει η ΟΤΕnet (έχω Forthnet εντωμεταξύ αλλά δε μπορούσε να καταλάβει τη διαφορά!!!).

Μέχρι και τηλέφωνο στο helpdesk της OTEnet πήρε ο αθεόφοβος, μπροστά μου στον ΟΤΕ (του χάνε δώσει αυτό το νούμερο για οτιδήποτε είχε σχέση με ADSL).

Αναλυτική Συνομιλία

Υπ. HelpDesk: OTEnet παρακαλώ πως μπορώ να σας εξυπηρετήσω
Εγώ: Ναι γεια σας, βρίσκομαι στον ΟΤΕ, έχω ένα πρόβλημα στην ADSL μου και ο υπάλληλος επιμένει ότι φταίτε εσείς!
Υπ. HelpDesk: Ναι, μπορείτε να μου πείτε το username σας παρακαλώ;
Εγώ: Δεν έχω
Υπ. HelpDesk: Τι εννοείτε δεν έχετε
Εγώ: Forthnet χρησιμοποιώ σαν ISP
Υπ. HelpDesk: 2 sec σιγής (προφανώς εδώ έπεσε από τη καρέκλα του)
Εγώ: Να σας δώσω τον υπάλληλο να του τα εξηγήσετε εσείς καλύτερα;
Υπ. HelpDesk: Ναι (φαίνεται ότι τον έχουν ποιάσει τα γέλια τον άνθρωπο, άλλωστε και εγώ γελάω)
Υπάλληλος ΟΤΕ: Ναι γεια σας, έχουμε ένα πρόβλημα με την ΑΔΣΛ και μου πάνε για ότι πρόβλημα υπάρχει να πάρω εσάς (ποιός του το πε; Καταραμένοι προϊστάμενοι!)

Και αφού του έκανε ένα μικρό μαθηματάκι για το πως δουλεύει η ΑΔΣΛ συνεχίζουμε...

Του δίνω το τηλ του υπαλλήλου του ΟΤΕ που με είχε πάρει από την Θεσσαλονίκη (που μου είχε πει από την αρχή για τους ανεξόφλητους λογαριασμούς). Φυσικά δεν απάνταγε. Εδώ δεν απαντάνε στους πελάτες, γιατί να απαντήσει τώρα.

Κοιτάει (επιτέλους!) στο pc του. Μου λέει το τηλέφωνο σου είναι κομμένο! Του λέω δεν είναι. Μου λέει είναι. Του λέω ΔΕΝ είναι. Μου λέει είναι κομμένο από 3-4 μήνες πριν. Του λέω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, ΜΙΛΑΓΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ (είχα μπροστά μου και τους λογαριασμούς). Μου λέει ναι αλλά εδώ φαίνεται ότι είναι. ΧΕΣΤΗΚΑ του λεω.

Εκεί βασικά που μου το είπε αυτό ότι φαινόταν το κομμένο τηλέφωνο, ψιλιάστικα την κατάσταση.

Οπότε συμπερασματικά,
Ο ΟΤΕ Λάρισας είχε βάλει το τηλέφωνο σαν κομμένο. Κάποιος μαλ...ας υπάλληλος εκεί που αναλαμβάνει στον τοπικό ΟΤΕ αυτή τη δουλεία δεν το είχε κόψει. Εγώ μιλούσα κανονικά μιας και πλήρωνα κανονικά και τους επόμενους μήνες.

Στη Θεσσαλονίκη τώρα, ήμουν στην λίστα με τα τηλέφωνα που έχουν κοπεί.
Όλο αυτό το μπέρδεμα είχε γίνει επειδή δεν είχα πληρώσει ποτέ τέλος επανασύνδεσης για το τηλέφωνο που ποτέ δεν κόψανε! Αφού έριξα ένα γερό βρισίδι (γιατί ο ΙΔΙΟΣ υπάλληλος επέμενε ότι πρέπει να πληρώσω το τέλος επανασύνδεσης για το τηλέφωνο που ποτέ δεν κόπηκε) μου είπε οτι θα το τακτοποιήσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.