PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα: OTE & OTEnet & USR 9105 (PSTN)



harisfr
01-12-04, 14:27
Παιδια, εχω το εξης προβλημα. ADSL γραμμη, ενργοποιημένη απο τον ΟΤΕ (οι οποιοι διατινονται οτι και το port στο dslam δουλευει κανονικα και η γραμμη ειναι ok). Αγορασα και συνδεση ADSL με την OTEnet, την οοπια ενεργοποιησα μια χαρα (βλεπω email, το dialup κομματι της λειτουργει κανονικα κλπ κλπ). Το USR βγάζει πρασινο λαμπακι στο ADSL και κοκκινο στο WAN IP. Ολα τα setting στο modem ειναι normal (8/35, PAP, VCMus, PPPoA - δοκιμασα και το PPPoE μπας και... αλλα τιποτα) και δεν παιζει. Μονιμα κοκκινο το WAN IP. Δοκιμασα και το τζαμπατζιδικο otenet@otenet.gr, παλη τιποτα. Στα diagnostics του modem, βγαζει PASS στο Ethernet Connection, PASS στο ADSL synchronization και FAIL στα δυο που λενε για ΑΡΜ ΑΟΜ ping (segment και end-to-end). Οι βλαμενοι στο 1242 μου λενε οτι δεν ειναι μεσα στα modem που ξερουν αυτοι
(Intrecom, Alcatel, Siemens ) και δεν μπορουν να με βοηθησουν. Εχει κανεις να προτινει τιποτα πριν πας να βρω ενα απο τα "δικα" τους modem και να τους το τριψω στα μουτρα οταν δεν θα δουλεψει ουτε και αυτο;
Χρειαζεται τιποτα απο τα MER κλπ?

frap
01-12-04, 15:05
Η πεπατημένη είναι αυτή. Ή τουλάχιστον ένα άλλο μόντεμ. Ή να πάρεις το δικό σου και να το συνδέσεις σε γραμμή φίλου σου που λειτουργεί. Έτσι θα εξαφανίσεις και την παραμικρή υποψία να φταίει κάτι από τη δική σου μεριά.

Αν όντως τα πράγματα είναι όπως φαίνονται, τότε έχεις φυσική σύνδεση στο dslam (το μοντεμ σου συγχρονίζει) αλλά όχι λογικό κανάλι με τον bbRAS... Αυτή είναι μια ρύθμιση που γίνεται κεντρικά από την Αθήνα (Κωλλέτη) για όλη την Ελλάδα, οπότε απλά πείσε τους να ελέγξουν και το λογικό μέρος της σύνδεσής σου. Αυτού του είδους οι "βλάβες" ήταν πολύ συνιθισμένες παλιότερα...

Πάντως στη θέση σου θα σιγουρευόμουν ότι η δική μου μεριά είναι οκ και μετά θα κυνηγούσα άλλους...

vaspiliop
01-12-04, 15:35
Πάρε 121 και δώσε βλάβη μάλλον δε φταίει το modem απ' όσα λες. Αν μπορείς πάντως δοκίμασέ το και σε κανα φίλο σου

Finik
01-12-04, 20:22
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα κι εγώ με νέα σύνδεση. Με 1242 και 121 δεν θα βγάλεις άκρη (όπως δεν εβγαλα ούτε κι εγώ). Το δήλωσα βλάβη τη Δευτέρα, και μέχρι τώρα δεν με πήρε κανείς τηλέφωνο για να ρωτήσει τη μορφή της βλάβης ή για να μου πει ότι το έφτιαξαν (σιγά μην το έφτιαξαν).

Κάθε μία ώρα δοκιμάζω αλλά τιποτα!

harisfr σε ποιά περιοχή είσαι;

EvilHawk
01-12-04, 20:47
Αν όντως τα πράγματα είναι όπως φαίνονται, τότε έχεις φυσική σύνδεση στο dslam (το μοντεμ σου συγχρονίζει) αλλά όχι λογικό κανάλι με τον bbRAS... Αυτή είναι μια ρύθμιση που γίνεται κεντρικά από την Αθήνα (Κωλλέτη) για όλη την Ελλάδα, οπότε απλά πείσε τους να ελέγξουν και το λογικό μέρος της σύνδεσής σου. Αυτού του είδους οι "βλάβες" ήταν πολύ συνιθισμένες παλιότερα...


Λογικά ισχύει το παραπάνω και απλά πρέπει να κάνετε υπομονή μεχρι να ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση του λογαριασμού σας!

harisfr
01-12-04, 22:07
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα κι εγώ με νέα σύνδεση. Με 1242 και 121 δεν θα βγάλεις άκρη (όπως δεν εβγαλα ούτε κι εγώ). Το δήλωσα βλάβη τη Δευτέρα, και μέχρι τώρα δεν με πήρε κανείς τηλέφωνο για να ρωτήσει τη μορφή της βλάβης ή για να μου πει ότι το έφτιαξαν (σιγά μην το έφτιαξαν).

Κάθε μία ώρα δοκιμάζω αλλά τιποτα!

harisfr σε ποιά περιοχή είσαι;

been there, done that...το δηλωσα στο 121 και με
πηραν 2 εργασιμες μετα να μου πουν οτι ολα ειναι
μια χαρα... :shock:
το courier με το φίλτρο ηρθε την περασμενη τρλιτη
(8 μερες τωρα) και τη συνδεση με την οτενετ την
εκανα δυο μερες αργοτερα...και ειμαι χολαργο

sdikr
01-12-04, 22:13
been there, done that...το δηλωσα στο 121 και με
πηραν 2 εργασιμες μετα να μου πουν οτι ολα ειναι

Ξαναπάρε τους,
Δεν είναι η πρώτη φορά που σου λένε οτι είναι εντάξει ενώ δεν είναι

@ ADSLgr.com All rights reserved.