PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με δυο συνδέσεις ADSL.



Panosfg
07-07-07, 19:16
Στο σπίτι έχω δύο τηλεφωνικές γραμμες.Στη μία έχω σύνδεση double play,στην αλλη της on Telecoms.Mεχρι να γίνει η αναβαθμιση από την forthnet δεν ειχα κανένα πρόβλημα.Η forthnet συχρονιζε στα 10mbit και η ON περίπου στα 11mbit. αφού έγινε η αναβαθμιση απο την forthnet για τα 24 mbit, έβλεπα πως η σύνδεση μου δεν παέι παραπάνω, ώσπου σήμερα αποσύνδεσα την ΟΝ απο τη γραμμή και είδα πως η forthnet εφτασε στα 15mbit.Εβαλα την ΟΝ πάνω πάλι έπεσε στα 10mbit. ειχα προσέξει πως η κενρικη πρίζα τηλεφωνου στο σαλόνι είναι ένα μονο καλωδιο που καταληγει σε μία συσκευή σαν splitteraki από το οποίο υπάρχουν δύο έξοδοι , που είναι οι δύο τηλεφωνικες Γραμμες.Ρώτησα τον πατέρα μου και μου είπε πως ο ΟΤΕ πέρασε την δεύτερη τηλεφωνική γραμμή πάνω από την πρώτη ή κάτι τετοιο τουλάχιστον.Επομένως όταν λειτουργουν και οι δύο συνδέσεις η γραμμή φάνει στα όρια της και δεν πορεί να πάει παραπάνω από 22mbit.Υπάρχει λύση γαιυτό το προβλημα και σε ποιον πρεπει να απευθυνθώ , στον ΟΤΕ ή στους παρόχουςΠροφανως πρέπει να γινει κάποιος διαχωρισμός και να μην πέφτει η μία γραμμή πάνω στην άλλη.Κάποιος τεχνικός μπορεί να κάνει αυτήν την εργασία?

nmakry
07-07-07, 19:57
Αυτό το "κάτι τέτοιο τουλάχιστον" είναι πολύ "όχι κάτι τέτοιο"... Δεν μπορείς να έχεις στην ίδια γραμμή και τις δύο συνδέσεις... Δεν γίνεται τεχνικά.

Άρα, κάτι άλλο από αυτό το τέτοιο συμβαίνει... Δες τις καλωδιώσεις σου, δες ποια γραμμή έχεις δηλώσει που, δες ποια γραμμή έχει ενεργοποιηθεί με τι, δώσε αυτά τα στοιχεία και μετα βλέπουμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.