PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος



mhtsos123
07-07-07, 22:43
Ρε παιδιά πήρα OTENET OnDSL Kit Over PSTN πριν καμιά βδομάδα (από Γερμανό) και ως άσχετος στο χώρο έχω κάποιες απορίες.
Λοιπόν έρχεται:
GATE
1)τι ακριβώς έκανε ο τυπάς στο Γερμανό στον η/υ του οεο?Απ' ότι φαίνεται χρειάστηκε το σ/ν του κουτιού. υποψιάζομαι ότι είναι η αίτηση ADSL γραμμής από ΟΤΕ αλλά θα μπορούσα να το χα κάνει και μονός μου?
GATE
2)προχτές με πήρε τηλέφωνο ο οτε και μου πε από πλευράς του είμαι καλυμμένος και ενεργοποιήθηκε.
GATE
3)παίρνω λοιπόν την ΟΤΕΝΕΤ να ρωτήσω την πρόοδο της αίτησης και μου λένε ότι έχει φτάσει η αίτηση αλλά δεν έχουν ακόμα το ΟΚ απ' τον ΟΤΕ.
έχει συμβεί σε κανέναν σας αυτό???

sdikr
07-07-07, 22:51
1) όταν πουλάει κάποιος μεταπωλήτης Ondsl kit (η κάποια άλλη υπηρεσία της Οτενετ) πρέπει να περάσει "ενεργοποιήσει" το serial number που πούλησε, Kit, ή cd εγκατάστασης
Στα προϊόντα της Οτενετ, δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου
2 και 3, Ναι μερικές φορές καθηστερούν την ενημέρωση 1 με 2 μέρες

Στο χαρτί απο τον γερμανο δεν σου δώσαν κωδικό πελάτη και συνθηματικό;

mhtsos123
07-07-07, 22:55
Kαλά ποτε πρόλαβες τωρα θα το λεγα:
Ξέχασα μια GATE:
4)Μέσα στο box είναι ενας φακελος με εναν σειριακο αριθμο και ενα PIN.Που χρησιμεύουν?
οταν λες χαρτί?

Υ.Γ που μου κολλησε τωρα το gate e???

Gordito
07-07-07, 23:23
Οταν σε ενργοποιησουν θα πρεπει να πας πρωτα στο my.otenet.gr, να δωσεις τα συνθηματικα αυτα και να γινει η τελικη ενεργοποιηση.
Να τους παρεις τηλ για περισσοτερες λεπτομερειες.

Εμενα δεν με ειχαν ενημερωσει θυμαμαι και εψαχνα μια μερα να δω πως θα μπω στο ιντερνετ.

mhtsos123
07-07-07, 23:36
Δηλαδή θα με πάρουν τηλ. να μου πούν ότι ενεργοποιήθηκε και μετά θα πάω στο my.otenet και θα πατήσω ενεργοποίηση ή εγγραφή?(να υποθέσω ενεργοποίηση?)Δεν θα μου δώσουν και έναν κωδικό και ονομα χρήστη για τη σύνδεση?

l_satsok
08-07-07, 00:59
οταν θα δεις ενεργοποιημενη την aDSL γραμμη σου(αναμμενο το φωτακι της aDSL)
θα βαλεις user : otenet@otenet.gr και password : otenet και θα συνδεθεις στο ιντερνετ με περιορισμενη προσβαση
ωστε να πας στο my.otenet.gr και να ενεργοποιησεις την υπηρεσια.

θα μας λοιπον στο my.otenet.gr
εκει θα δωσεις κωδικο πελατη και σειριακο,(αυτα που ειναι στο χαρτι που σου εδωσαν)

και θα ενεργοποιησεις την υπηρεσια aDSL δινοντας το user και το password που θελεις εσυ.
to user αυτο ειναι αυτοματα και το πρωτο απο τα 5 email acounts που σου δινουν,αργοτερα μπορεις να ενεργοποιησεις και τα αλλα 4 εννοειται.

μετα θα αποσυνδεθεις και θα συνδεθεις βαζοντας τα νεα στοιχεια που μολις ενεργοποιησες(user,password)

mhtsos123
09-07-07, 13:44
τότε το μόνο που μένει είναι να περιμένω....

chfilis
09-07-07, 13:46
satsok....λαθος

@mhtsos123 εχεις πάρει ondsl kit όπως λες.

στο γερμανο σου ανοιξαν το πακέτο και εστειλαν για σένα την αίτηση?αν ναι τότε δεν κανεις τίποτε αλλο μέχρι να σε παρουν και να σου δώσουν username και pass. αυτό ίσως αργήσει μία μέρα από την μέρα που θα δείς το adsl να ανάβει. και αυτό είναι λογικό. είμαι τεχνικός. ΔΕΥΤΕΡΑ πρωί φτιάχνω την γραμμή και όταν πάει μεσημέρι στέλνω όλα τα κυκλώματα που έφτιαξα....άρα απο τα κεντρικά του ΟΤΕ ενημερώνουν την ΟΤΕΝΕΤ ΔΕΥΤΕΡΑ απόγευμα. άρα η ΟΤΕΝΕΤ θα το ενεργοποηήσει ΤΡΙΤΗ πρωί. άρα ΤΡΙΤΗ απόγευμα Τετάρτη πρωί θα σε τηλ για τους κωδικούς

αν ο γερμανός δεν σου άνοιξε το πακέτο τότε θα πρέπει να το ανοίξεις και να στείλεις την αίτηση που έχει μέσα. και μετά να περιμένεις. δεν μπαίνεις ουτε στο my.otenet.gr ούτε πουθενά.

mhtsos123
09-07-07, 15:33
(την αίτηση εγώ την έστειλα καθώς ο γερμαναράς-κολυμπάς προφανώς στη δουλειά-βαριόταν...)
chfilis απ' ότι φαίνεται είσαι σωστος. Αφού άκουσα όλες τις συμφωνίες του Μότσαρτ με σύνδεσαν επιτελούς με τηλεφωνήτρια που ήξερε και μου 'πε ότι βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο η αίτηση και θα με πάρουν αυτοί για usename-password σήμερα ,το πολύ αύριο...άρα όπως και να 'χει περιμένω...

l_satsok
09-07-07, 18:17
τα μπερδεψα με το connex

mhtsos123
11-07-07, 01:07
Λοιπόν παίδες σήμερα ενεργοποιήθηκε η σύνδεση και όλα πήγαν κατ' ευχήν (κατέβασμα σταθερά πάνω από 100kb/sec και συνήθως πάνω από 110 σχεδόν όλη τη μέρα! τα π2π δουλεύουν δεν κάνει διακοπές η αλλά ευτράπελα και ...ευχαριστώ όλους για την (όχι και τόσο)πολύτιμη βοήθεια!@#$%^&*() τις επιδώσεις του υπολογιστή μου δεν βλέπω σε τόσο καλή μοίρα αλλά αυτό μάλλον της τεχνολογίας usb είναι παράπτωμα...ελπίζω μόνο να αντέξει το κακόμοιρο το sagemακι...

DaveMurray
11-07-07, 01:13
χαιρόμαστε, μπράβο σου :) :oneup:

Gordito
11-07-07, 01:20
ευχαριστώ όλους για την (όχι και τόσο)πολύτιμη βοήθεια!

Εμεις φταιμε, σου ζηταμε ταπεινα συγνωμη.
Να παρεις ρουτερ να κανεις δουλεια.

DaveMurray
11-07-07, 01:23
έλα μωρέ, να είμαστε μετριόφρωνες, ας είναι καλά το παιδί που τα κατάφερε :)

mhtsos123
11-07-07, 11:46
καλά δεν έκανα και καμία μεγαλοεγκατάσταση.Παρολ' αυτά θέλω να ευχαριστήσω τους γονείς μου...

DaveMurray
11-07-07, 19:17
αν δεν ήταν και αυτοί φίλε μου, θα είχαμε dialup ακόμα. δόξα σοι οι γονείς :)

mhtsos123
15-07-07, 21:50
και ολους οσους με εμπιστευτηκαν και πιστεψαν σε μενα και τις δυνατοτητες μου

mhtsos123
15-07-07, 21:52
α και στον κυρ γιαννη τον ψιλικατζη
καλα τωρα νομιζω (αρχιζει να) καταντα γελοιο....

pan05
15-07-07, 22:08
καλά δεν έκανα και καμία μεγαλοεγκατάσταση.Παρολ' αυτά θέλω να ευχαριστήσω τους γονείς μου...


και ολους οσους με εμπιστευτηκαν και πιστεψαν σε μενα και τις δυνατοτητες μου


α και στον κυρ γιαννη τον ψιλικατζη
καλα τωρα νομιζω (αρχιζει να) καταντα γελοιο....

:rofl::respekt:

l_satsok
20-07-07, 18:05
της ηλικιας ειναι,θα του περασει.

mhtsos123
24-07-07, 17:20
μπα αυτο μου ελεγαν και οταν ημουν μικρος...

geodian
24-07-07, 17:42
μπα αυτο μου ελεγαν και οταν ημουν μικρος...

στη μάνα σου το πες; :):p

mhtsos123
24-07-07, 21:01
ναι μου πε να μπουταρω σε safe mode να διαγραψω το system 32

geodian
25-07-07, 00:12
:respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.