PDA

Επιστροφή στο Forum : ντροπη στην Otenet



nikp52
08-07-07, 01:27
εχω συνδεση 2μβ στην οτε νετ αλα εδω και 10 μερες εινε μονο 50-80 κιλμβ.εινε ντροπη τους να τους πληρωνεις 2 μβ και να σου προσφερουν τιποτε.ειμε στις παγασες στον βολο.το κεντρο του οτε ειναι απο το σπιτι μου 100 μετρα.ειμε πολυ προβλιματισμενος εαν πρεπει να εγαταληψω την οτενετ,αλα και που να παω?

DaveMurray
08-07-07, 01:39
100 μέτρα; Μόνο; Θα πρεπε να ήσουν αρχηγός, άρχοντας.... Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο δεν ξέρω αν έχεις γνώσεις αλλα είναι εύκολο να κατηγορούμε... Δες μήπως έχεις προβληματική, κακή εσωτερική καλωδίωση, δες αν το δίκτυο του ΟΤΕ έχει πρόβλημα στις γραμμές του, δες αν χρησιμοποιείς σωστό modem/router, δες εαν έχεις κάνει σωστά τις διαδικασίες για την σύνδεση του modem/router σου (σωστά τα καλώδια, φίλτρα η splitters) κτλ...Στο κατω κάτω η OTENET είναι ISP δεν είναι ΟΤΕ. Δες πρώτα αυτά και ας μην κατηγορούμε τόσο εύκολα. Και εγω έχω πολλά προβλήματα αλλά το ψάχνω πρώτα...

nikp52
08-07-07, 02:04
100 μέτρα; Μόνο; Θα πρεπε να ήσουν αρχηγός, άρχοντας.... Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο δεν ξέρω αν έχεις γνώσεις αλλα είναι εύκολο να κατηγορούμε... Δες μήπως έχεις προβληματική, κακή εσωτερική καλωδίωση, δες αν το δίκτυο του ΟΤΕ έχει πρόβλημα στις γραμμές του, δες αν χρησιμοποιείς σωστό modem/router, δες εαν έχεις κάνει σωστά τις διαδικασίες για την σύνδεση του modem/router σου (σωστά τα καλώδια, φίλτρα η splitters) κτλ...Στο κατω κάτω η OTENET είναι ISP δεν είναι ΟΤΕ. Δες πρώτα αυτά και ας μην κατηγορούμε τόσο εύκολα. Και εγω έχω πολλά προβλήματα αλλά το ψάχνω πρώτα...

φιλε DaveMurray ευχαριστω για την βοηθεια σου.τα εχω κοιταξει ολα δεν εχω πολα καλωδια ειμε διπλα στην γραμη,και πριν 10 μερες ολα δουλευαν καλα περιπου 7 μηνες και με τον προτο καυσωνα και μετα παρουσιαστηκε το προβλημα .εχω ενα μοτεμ sagem της οτε νετ οι γνωσεις μου εινε περιορισμενες.δεν θελω να κατηγορησω τον οτε αλα ειμε πολυ παθων απο παλια.ειχα φυγει και ξαναγυρησα.γιαφτω και η ασκημη αντιδραση μου

DaveMurray
08-07-07, 02:06
ψάχτο λίγο καλύτερα :) τα στατιστικά της γραμμής σου απο τον modem/router σου μπορείς να μας τα δείξεις;

voger
08-07-07, 03:03
Τηλέφωνο τους πήρες; Τι σου είπαν;

nikp52
08-07-07, 22:14
Τηλέφωνο τους πήρες; Τι σου είπαν;

τους πηρα τηλεφωνο πολυ καλη επικοινωνια.
τσεκαραμε την ταχητητα στην διευθηνση ftp://ftp.ntua.gr/ και μου ειπαν εινε λιγο χαμηλα περιπου 100 κλ και οταν χαμηλωσει και αλο να τουσ παρω τηλ.τι αλο να κανω.ποσο χαμηλα να πεσει ακομη.

nikp52
08-07-07, 22:19
ψάχτο λίγο καλύτερα :) τα στατιστικά της γραμμής σου απο τον modem/router σου μπορείς να μας τα δείξεις;
αυτην την στιγμη που μετρησα εινε

Το αποτέλεσμα δοκιμής της download ταχύτητάς σας είναι:

156 Kbps



Το αποτέλεσμά σας καταχωρήθηκε.

NoDsl
08-07-07, 22:51
100 μέτρα; Μόνο; Θα πρεπε να ήσουν αρχηγός, άρχοντας....

Έχει καμια σχέση το πόσο μακριά είναι με το πόσο πρέπει να κατεβάζει ή αν είναι φορτωμένο το dslam;;

slipknot
08-07-07, 23:06
@nikp52
Πάρε τους και πές ότι έχεις πολύ χαμηλή ταχύτητα.Όταν σου πούν να κάνεις το τέστ ταχύτητας κάνε το και πές τους ότι κατεβάζεις με 30-40 ώστε να το περάσουν ώς βλάβη και άν μπορεί να γίνει κάτι ίσως έχει αίσιο τέλος το πρόβλημά σου

chfilis
09-07-07, 13:25
@nikp52
Πάρε τους και πές ότι έχεις πολύ χαμηλή ταχύτητα.Όταν σου πούν να κάνεις το τέστ ταχύτητας κάνε το και πές τους ότι κατεβάζεις με 30-40 ώστε να το περάσουν ώς βλάβη και άν μπορεί να γίνει κάτι ίσως έχει αίσιο τέλος το πρόβλημά σου

εξυπνο μπράβο....θα το περάσουν βλάβη θα παει στον οτε θα δει οτι η ποιότητα της γραμμής σου ειναι καλή...δηλαδή
noise margin πάνω από 15db
attenuation κάτω από 40db

και θα σου κάνουν μία μεγαλοπρεπή άρση της βλάβης...το να καλείς ένα κέντρο και να λες φιδιές μάλλον δεν επιλύει το πρόβλημά σου. παλιότερα είχα πρόβλημα ταχύτητας. μίλησα μαζί τους και τους ειπα πραγματικές τιμές, και επιπλέον τους έδωσα όσα στοιχεία μου ζήτησαν(κάποια screenshot). με κάλεσαν πάλι και με ενημέρωσαν ότι ηταν καποιο πρόβλημα το οποίο με τα στοιχεία που τους εδωσα επιλυθηκε. και πράγματι η ταχύτητα ανέβηκε και πάλι.

η ταχύτητα μπορεί να επιρεάζεται είτε από την ποιότητα του δικτύου. είτε από θέματα ΙΡ και θέματα γεμάτων dslam. όσο περισσότερες λεπτομέριες δίνουμε τόσο πιο κοντά στο πρόβλημα είναι.


΄@nikp52 όσο για το πρόβλημά σου....δεν είναι λογικό. αλλά αντί να φωνάζεις προσπάθησε να μαζέψεις όσα παραπάνω στοιχεία μπορείς και να τα πεις οταν σε καλέσουν.

δηλαδή:

δοκίμασε διάφορες στιγμές την ημέρα για να δεις αν έχεις τα ίδια αποτελέσματα. δηλαδή μπες στο ftp.ntua.gr που σου λένε και δοκίμασε. παράλληλα δοκίμασε και από ενα αλλο site για να εχεις και μία δευτερη τιμή πχ μπες και www.tucows.gr (σου λέω δύο site που προτείνουν) και κράτα τιμές που κατεβάζεις το πρωί το μεσημέρι και το βράδυ. παράλληλα δες και τις τιμές της γραμμής σου εκείνες τις στιγμές. τότε πάρτους τηλ και θα έχεις μία πλήρη εικόνα της γραμμής σου. πίστεψέ με θα είσαι πολύ πιο δεκτικός παρά να πείς ότι κατεβάζεις με 10kb/s.

nikp52
09-07-07, 16:03
εξυπνο μπράβο....θα το περάσουν βλάβη θα παει στον οτε θα δει οτι η ποιότητα της γραμμής σου ειναι καλή...δηλαδή
noise margin πάνω από 15db
attenuation κάτω από 40db

και θα σου κάνουν μία μεγαλοπρεπή άρση της βλάβης...το να καλείς ένα κέντρο και να λες φιδιές μάλλον δεν επιλύει το πρόβλημά σου. παλιότερα είχα πρόβλημα ταχύτητας. μίλησα μαζί τους και τους ειπα πραγματικές τιμές, και επιπλέον τους έδωσα όσα στοιχεία μου ζήτησαν(κάποια screenshot). με κάλεσαν πάλι και με ενημέρωσαν ότι ηταν καποιο πρόβλημα το οποίο με τα στοιχεία που τους εδωσα επιλυθηκε. και πράγματι η ταχύτητα ανέβηκε και πάλι.

η ταχύτητα μπορεί να επιρεάζεται είτε από την ποιότητα του δικτύου. είτε από θέματα ΙΡ και θέματα γεμάτων dslam. όσο περισσότερες λεπτομέριες δίνουμε τόσο πιο κοντά στο πρόβλημα είναι.


΄@nikp52 όσο για το πρόβλημά σου....δεν είναι λογικό. αλλά αντί να φωνάζεις προσπάθησε να μαζέψεις όσα παραπάνω στοιχεία μπορείς και να τα πεις οταν σε καλέσουν.

chfilisδηλαδή:

δοκίμασε διάφορες στιγμές την ημέρα για να δεις αν έχεις τα ίδια αποτελέσματα. δηλαδή μπες στο ftp.ntua.gr που σου λένε και δοκίμασε. παράλληλα δοκίμασε και από ενα αλλο site για να εχεις και μία δευτερη τιμή πχ μπες και www.tucows.gr (http://www.tucows.gr) (σου λέω δύο site που προτείνουν) και κράτα τιμές που κατεβάζεις το πρωί το μεσημέρι και το βράδυ. παράλληλα δες και τις τιμές της γραμμής σου εκείνες τις στιγμές. τότε πάρτους τηλ και θα έχεις μία πλήρη εικόνα της γραμμής σου. πίστεψέ με θα είσαι πολύ πιο δεκτικός παρά να πείς ότι κατεβάζεις με 10kb/s.

chfilis

slipknot
09-07-07, 17:28
@chfilis
Το έχεις κάνει αυτό και είσαι τόσο απόλυτος;Εγώ λοιπόν είχα πρόβλημα ταχύτητας κάποια στιγμή με μια 1024 που είχα.Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι άν κατεβάζω πάνω από 16 kb/sec τότε δεν δηλώνουν βλάβη.Ε ξαναπήρα την άλλη μέρα αφού δεν είδα καμιά αλλαγή και είπα ότι κατεβάζω με 16.Το περάσαν ώς βλάβη και την μεθεπόμενη δούλευαν όλα ρολόι

Zer0c00L
09-07-07, 17:35
ναι αλλα σου θυμιζω φιλε οτι την ασκοπη κληση τεχνικου την χρεωνεσαι ως πελατης αν δινεις ψευδη στοιχεια αυτο να το ξερεις εσυ απλα ισως ησουν τυχερος και οντως υπηρχε βλαβη αλλος εδω στην περιοχη μου που το εκανε αυτο το κολπο ενω ειχε ταχυτητα 60-80 πληρωσε το συνεργειο που ηρθε και φυσικα εφυγε.

slipknot
09-07-07, 18:13
Μα δεν ήρθε τεχνικός σπίτι.΄Οτι ελέγξανε το κάνανε από τα κεντρικά

Zer0c00L
10-07-07, 17:09
Μα δεν ήρθε τεχνικός σπίτι.΄Οτι ελέγξανε το κάνανε από τα κεντρικά

ναι γιατι ειχες οντως βλαβη απο εκει προφανως αν ομως εκει ηταν οκ ολα και ερχοταν σπιτι σου θα σε χρεωναν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.