PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Activation ID και ενεργοποίηση



nils287
08-07-07, 12:21
Παρασκευή 6-7-07 ήρθε ο τεχνικός της Tellas για τη μικτονόμιση. Την ίδια ημέρα προσπάθησα να ενεργοποιήσω το Activation ID που μου είχαν δώσει. Το modem συγχρόνιζε και το τηλέφωνο λειτουργούσε αλλά με το zisto zisto δεν συνδεόταν με τον provider. Ευτυχώς που στο σπίτι υπάρχει και δεύτερη γραμμή με σύνδεση OteNet. Μπαίνω από εκεί στην σελίδα http://go.tellas.gr και βάζω τον κωδικό αλλά ο κωδικός έλεγε ότι δεν είναι σωστός, παίρνω τηλέφωνο στο 13800 να κάνω επιβεβαίωση μήπως το έχω γράψει λάθος. Μετά από το τηλεφώνημα ο κωδικός τελικά ήταν σωστός αλλά ήταν δικό τους λάθος, δεν τον είχαν ενεργοποιήσει στην καρτέλα μου και αναφέρανε να προσπαθήσω αύριο. Σάββατο 7-7-07 12 η ώρα το μεσημέρι κάνω προσπάθεια αλλά μάταια. Παίρνω ξανά τηλέφωνο και καθώς μιλάω μου το ενεργοποιεί, επιτέλους φτιάχνω username, password και customer ID password. Αφού μου βεβαιώνει ότι περάστηκαν κλείνω το τηλέφωνο. Και κάνω προσπάθεια να συνδεθώ, αλλά για άλλη μια φορά τίποτα. Μπαίνω να δω στο Tellas e-Care αλλά οι κωδικοί που έβαζα δεν ήταν σωστοί. Έχει πάει απόγευμα και παίρνω ξανά τηλέφωνο. Τους αναφέρω το πρόβλημα και με ενημερώνουν, έκπληκτος ότι δεν έχω κάνει την ενεργοποιήσει με το activation ID. Αφού την κάνω για δεύτερη φορά προσπαθώ να συνδεθώ αλλά τίποτα. Μπαίνω στο e-Care
http://activation.tellas.gr/ServiceActivation/ServiceActivation.html?gid=22&lang=2.
Πλέων μπαίνει στο Service Authentication αλλά στο Customer Authentication μου λέει ότι το Customer ID είναι λάθος το οποίο το κάνω copy - paste μέσα από το Service Authentication. Αφού έχει νυχτώσει και έχω προσπαθήσει να συνδεθώ με 2 διαφορετικά modem άπυρες φορές, τα οποία και τα 2 συγχρονίζουν, (κατά ένα περίεργο λόγω, το ένα είναι το Ovislink Airlive ARM104, συγχρονίζει UL στα 1088 και DL στα 8600 περίπου). Παίρνω για ακόμα μια φορά στο 13800 και τους ενημερώνω, για ακόμα μια φορά, για το πρόβλημα μου. Μετά από αρκετή συζήτηση και προσπάθειας με τις οδηγίες του τεχνικού τμήματος να συνδεθώ, μου αναφέρουν για πρώτη φορά, ότι μετά από την επίσκεψη του τεχνικού για την μικτονόμιση, πρέπει να περάσει ένα 48 για να αναβαθμιστεί η γραμμή στα 4Mbit, βεβαία το πρόβλημα με το μη σωστό Customer ID παραμένει αναπάντητο με την δικαιολογία των 48 ωρών.

Συμπέρασμα: Κάθε φορά που θα πάρεις στο 13800 θα ακούσεις και διαφορετική εκδοχή.

Περιμένω τις απόψεις σας στο πρόβλημα μου.

minovg
08-07-07, 14:22
Φίλε καταρχάς ο τίτλος να είναι περιεκτικός και να αναφέρεται στο θέμα αυτό καθεαυτό. Ο δικός σου ο τίτλος είναι γενικός για όλα τα τόπικς της Τελλάς. :lol:

Για διάβασε και την περίπτωση που έγραψα πριν λίγο εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=113185). Πρέπει να έχετε το ίδιο πρόβλημα. Κακώς προσπάθησες να ενεργοποιήσεις την συνδρομή σου μέσω του activation code.

Εφόσον δεν παίρνεις ΙΡ (δε συνδέεται δηλαδή με zisto, zisto) τότε είναι πρωτογενές πρόβλημα. Πρώτα να λυθεί εκείνο και μετά ενεργοποιείς τη συνδρομή σου. Για να μη τρέχει από τώρα ο λογαριασμός σου. Να αρχίσει να τρέχει όταν πάρεις επιτέλους ΙΡ. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.