PDA

Επιστροφή στο Forum : Παροχή τηλεφωνικής σύνδεσης μέσω modem



pantazis
08-07-07, 14:40
Γεια χαρά σε όλους! Είμαι νέος συνδρομητής της netone και τα έχω πάρει άσχημα για δύο λόγους: 1) Κανένας δεν μου είπε ότι ο άριθμός του σταθερού μου που έφερα από τον ΟΤΕ δεν θα λειτουργούσε από τις πρίζες του σπιτιού. Κοινώς, δεν ήξερε κανείς οτι η netone δεν στέλνει την γραμμή από τη εσωτερική καλωδίωση αλλά από το modem. Δηλαδή 10 πρίζες άχρηστες σε ένα σπίτι και γονείς φρικαρισμένοι...
2)Μετά από 5 μέρες σύνδεσης δεν έχω πιάσει ταχύτητα μεγαλύτερη από 380Kbps...ενώ με τη Vivodi ήμουν άνετος στα 2+
'Οποιος έχει καμιά ιδέα ή ξέρει κάτι περισσότερο ας πει γιατί με βλέπω να τη κάνω πρίν το 10ημερο

Avvocato
08-07-07, 15:29
Εμεις τι να σου πουμε για την ταχυτητα ????
Γιατι δεν τηλεφωνεις στην ΝΕΤΟΝΕ να τους ρωτησεις τι συμβαινει ???


Για τις μπριζες του σπιτιου τωρα μπορεις να λυσεις το προβλημα ανετα βαζοντας μια ασυρματι συσκευη

Skaf
08-07-07, 15:35
(...)
Για τις μπριζες του σπιτιου τωρα μπορεις να λυσεις το προβλημα ανετα βαζοντας μια ασυρματι συσκευη

Η απλά να συνδέσει τις πρίζες στην έξοδο VoIP του router.

voithostyrempora2
08-07-07, 15:37
Εμεις τι να σου πουμε για την ταχυτητα ????
Γιατι δεν τηλεφωνεις στην ΝΕΤΟΝΕ να τους ρωτησεις τι συμβαινει ???


Για τις μπριζες του σπιτιου τωρα μπορεις να λυσεις το προβλημα ανετα βαζοντας μια ασυρματι συσκευη

Για να δεις την πραγματική σου ταχύτητα κατέβασε κάτι από τον ftp server του Πολυτεχνείου με κλειστά όλα τα άλλα προγράμματα που σου τραβάνε bandwidth .

Για την τηλεφωνία πάρε ασύρματες συσκευές . Εχω την εντύπωση πως μπορείς να βάλεις παραπάνω από μία σε κάθε τηλεφωνική θύρα του ρούτερ σου . Ετσι λύνεται αυτό το πρόβλημά σου . Για το άλλο , κάνε τη μέτρηση και κάτι μου λέει ότι θα είσαι ΟΚ :oneup: .

giatros.net
08-07-07, 15:49
Γεια χαρά σε όλους! Είμαι νέος συνδρομητής της netone και τα έχω πάρει άσχημα για δύο λόγους: 1) Κανένας δεν μου είπε ότι ο άριθμός του σταθερού μου που έφερα από τον ΟΤΕ δεν θα λειτουργούσε από τις πρίζες του σπιτιού. Κοινώς, δεν ήξερε κανείς οτι η netone δεν στέλνει την γραμμή από τη εσωτερική καλωδίωση αλλά από το modem. Δηλαδή 10 πρίζες άχρηστες σε ένα σπίτι και γονείς φρικαρισμένοι...
2)Μετά από 5 μέρες σύνδεσης δεν έχω πιάσει ταχύτητα μεγαλύτερη από 380Kbps...ενώ με τη Vivodi ήμουν άνετος στα 2+
'Οποιος έχει καμιά ιδέα ή ξέρει κάτι περισσότερο ας πει γιατί με βλέπω να τη κάνω πρίν το 10ημερο

Δεν ήξερες... δεν ρώταγες?
Εν πάση περιπτώση, ένας τεχνικός μπορεί να σου συνδέσει την υπάρχουσα τηλεφωνική δομή με το modem/router που σου παρέχει η netone. (αν κόβει το μυαλό σου μπορείς να το κάνεις και εσύ)

'Οσο για το bandwidth allocation μιλάς με το τεχνικό τμήμα της netone και ακολουθείς τις οδηγίες τους.

Οι δε, γονείς φρικάρουν γιατί αυτή είναι η δουλειά τους, θα σε αμφισβητούν μέχρι να τους αποδείξεις, για τις σωστές αποφάσεις σου.;)

lewton
08-07-07, 15:56
Γεια χαρά σε όλους! Είμαι νέος συνδρομητής της netone και τα έχω πάρει άσχημα για δύο λόγους: 1) Κανένας δεν μου είπε ότι ο άριθμός του σταθερού μου που έφερα από τον ΟΤΕ δεν θα λειτουργούσε από τις πρίζες του σπιτιού. Κοινώς, δεν ήξερε κανείς οτι η netone δεν στέλνει την γραμμή από τη εσωτερική καλωδίωση αλλά από το modem. Δηλαδή 10 πρίζες άχρηστες σε ένα σπίτι και γονείς φρικαρισμένοι...
2)Μετά από 5 μέρες σύνδεσης δεν έχω πιάσει ταχύτητα μεγαλύτερη από 380Kbps...ενώ με τη Vivodi ήμουν άνετος στα 2+
'Οποιος έχει καμιά ιδέα ή ξέρει κάτι περισσότερο ας πει γιατί με βλέπω να τη κάνω πρίν το 10ημερο
Καλύτερα να λες ότι δεν σου το είπε κανείς, όχι ότι δεν το ήξερε κανείς.

sdikr
08-07-07, 15:59
Όταν λες ότι δεν το ήξερε κανείς, καλύτερα να μιλάς για τον εαυτό σου.
Προσωπικά το ήξερα.

Νομίζω οτι αναφέρεται στο ότι όταν κάνεις την αίτηση δεν το αναφέρει πουθενά (όπως δεν αναφέρει και η αίτηση για isdn στον ΟΤΕ)

Το ότι εσύ το ήξερες, μπράβο σου, αλλά δεν έχει καμία σχεσή με το νήμα

lewton
08-07-07, 16:04
Νομίζω οτι αναφέρεται στο ότι όταν κάνεις την αίτηση δεν το αναφέρει πουθενά (όπως δεν αναφέρει και η αίτηση για isdn στον ΟΤΕ)

Το ότι εσύ το ήξερες, μπράβο σου, αλλά δεν έχει καμία σχεσή με το νήμα
Το σωστό όμως νομίζω ότι θα ήταν να πει ότι δεν του το είπε κανείς, όχι ότι δεν το ήξερε κανείς.

kx5
08-07-07, 16:09
Το αναφέρει εδώ: http://www.netone.gr/Docs/Quick%20Start%20Guide.pdf
Όμως είναι ψιλά γράμματα :rolleyes: Όσοι δε γνωρίζουν έρχονται αντιμέτωποι με μια δυσάρεστη έκπληξη.

Κανονικά θα έπρεπε να το αναφέρουν πρώτο πρώτο στη σελίδα τους, αλλά οι νέες τεχνολογίες φοβίζουν τον Έλληνα οπότε λίγοι θα τους επιλέγανε.
Φυσικά δεν περιμένουν να βγάλουν πελάτες μονάχα μέσα από τα τεχνολογικά φόρουμ...

lewton
08-07-07, 16:11
Το αναφέρει εδώ: http://www.netone.gr/Docs/Quick%20Start%20Guide.pdf
Όμως είναι ψιλά γράμματα :rolleyes: Όσοι δε γνωρίζουν έρχονται αντιμέτωποι με μια δυσάρεστη έκπληξη.

Κανονικά θα έπρεπε να το αναφέρουν πρώτο πρώτο στη σελίδα τους, αλλά οι νέες τεχνολογίες φοβίζουν τον Έλληνα οπότε λίγοι θα τους επιλέγανε.
Φυσικά δεν περιμένουν να βγάλουν πελάτες μονάχα μέσα από τα τεχνολογικά φόρουμ...
Προσωπικά είμαι σίγουρος ότι μου το τόνισαν όλοι όσοι μίλησα από το 13860.

kx5
08-07-07, 16:17
Εμένα δεν μου ανέφεραν τίποτα για τον τρόπο σύνδεσης. Ότι γνώριζα ήταν χάρη στο adslgr.
Οι άλλοι όμως?

voithostyrempora2
08-07-07, 16:39
Εμένα δεν μου ανέφεραν τίποτα για τον τρόπο σύνδεσης.

Ούτε σε μένα . Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί τόση VoIP-οφοβία :hmm:...

kx5
08-07-07, 16:45
Ούτε σε μένα . Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί τόση VoIP-οφοβία :hmm:...
Δεν έχει σχέση με το voip αλλά με τον τρόπο σύνδεσης. Η πλειοψηφία των πελατών δεν είναι μαστορόπουλα :p ούτε γνωρίζουν ότι υπάρχει περιορισμός στις τηλεφωνικές συσκευές που μπορεί να δεχθεί η κάθε πόρτα στο router.

Αυτά πρέπει να αναφέρονται ξεκάθαρα στους υποψήφιους πελάτες.

Skaf
08-07-07, 16:54
Ούτε σε μένα . Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί τόση VoIP-οφοβία :hmm:...

Εγω προσωπικά δε θέλω να είμαι αποκλειστικά με VoIP, αφενός επειδή διάβασα ότι υπάρχουν δυσκολίες με την αποστολή φαξ, αφετέρου επειδή θέλω ανα πάσα στιγμή (δηλαδή ακόμα και σε διακοπή ρεύματος) να μπορώ να κάνω κλήσεις ανάγκης απο το σταθερό.

pantazis
08-07-07, 18:04
Καλά παιδιά χαλαρώστε, δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν ότι δεν το ήξερε! Εγώ δεν το ήξερα. Και δεν το ήξερα γιάτι ούτε στη netone μου το ανέφεραν τις άπειρες φορές που πήρα στο 13860 για πληροφορίες, ούτε το αναφέρει η αίτηση, ούτε οι γενικοί όροι, ούτε στο site δεν το είδα πουθενά. Απλά γίνεται λόγο γενικά και αόριστα για φορητότητα αριθμού..Στην ουσία όμως η εταιρεία πρέπει να επεξηγεί αυτό. Όσο για τη voipo- φοβία δεν είναι εκνευριστικό να ανοίγεις σελίδα την ώρα που μιλάς στο τηλέφωνο και να μή σε ακούει ο άλλος; Ευχαριστώ πάντως πολύ για τις απαντήσεις όλων και ελπίζω να βγάλω άκρη..

voithostyrempora2
08-07-07, 19:21
Κ Όσο για τη voipo- φοβία δεν είναι εκνευριστικό να ανοίγεις σελίδα την ώρα που μιλάς στο τηλέφωνο και να μή σε ακούει ο άλλος;

Αυτά είναι λυμένα προβλήματα με τη χρήση σωστού QoS ;) .

ssotiris
08-07-07, 20:00
Υποτίθεται, ότι ο βασικότερος λόγος που η netone δίνει κλειδωμένο μόντεμ, χωρίς δικαιώματα admin στον χρήστη, είναι για να μην υπάρχει πιθανότητα να χαλάσει το QoS, έτσι ώστε ΠΑΝΤΑ να υπάρχει τηλεφωνία (όσο υπάρχει ρεύμα εννοώ).

Τώρα σε συνθήκες έντονου traffic ή μερικών εκαντοντάδων connections ανοικτών σε p2p, δεν ξέρω πόσο αποδοτικό μπορεί να είναι το QoS του μόντεμ.

Για το θέμα των υπολοίπων πριζών στο σπίτι, όταν είχα τηλεφωνήσει εγώ, μου είχαν πει πως την γραμμή από το κατανεμητή μέχρι την κεντρική πρίζα θα την οδηγήσω στο μόντεμ.
Πάνω στο μόντεμ θα βάλω ένα τηλέφωνο (όχι isdn) και από την δεύτερη πόρτα θα στείλω καλώδιο μέσα στην κεντρική πρίζα που από κει θα μεταφερθεί σττις υπόλοιπες πρίζες στο σπίτι.
Κάθε πρίζα θα έχει φίλτρο πριν την τηλεφωνική συσκευή.

kx5
08-07-07, 20:23
Για το θέμα των υπολοίπων πριζών στο σπίτι, όταν είχα τηλεφωνήσει εγώ, μου είχαν πει πως την γραμμή από το κατανεμητή μέχρι την κεντρική πρίζα θα την οδηγήσω στο μόντεμ.
Πάνω στο μόντεμ θα βάλω ένα τηλέφωνο (όχι isdn) και από την δεύτερη πόρτα θα στείλω καλώδιο μέσα στην κεντρική πρίζα που από κει θα μεταφερθεί σττις υπόλοιπες πρίζες στο σπίτι.
Κάθε πρίζα θα έχει φίλτρο πριν την τηλεφωνική συσκευή.
Έτσι όπως το περιγράφεις φίλτρα δε χρειάζονται.

lewton
08-07-07, 23:30
Όσο για τη voipo- φοβία δεν είναι εκνευριστικό να ανοίγεις σελίδα την ώρα που μιλάς στο τηλέφωνο και να μή σε ακούει ο άλλος;
Μόλις τώρα μίλησα κανένα δίλεπτο στο τηλέφωνο με τον φίλτατο βοηθό_δεύτερου_τυρέμπορα κατεβάζοντας συγχρόνως από rapidshare με 800-850 Kbps σταθερά, και η συνομιλία μας ήταν άψογη. :oneup:

voithostyrempora2
08-07-07, 23:36
Μόλις τώρα μίλησα κανένα δίλεπτο στο τηλέφωνο με τον φίλτατο βοηθό_δεύτερου_τυρέμπορα κατεβάζοντας συγχρόνως από rapidshare με 800-850 Kbps σταθερά, και η συνομιλία μας ήταν άψογη. :oneup:

Δεν ξέρω για ποιο πράγμα μιλάς , εγώ διαβάζω Βιομηχανική Ηλεκτρονικη ffs :p.

Πράγματι , συνομίλησα με τον lewton και η συνομιλία μας ήταν άφογη , αν και βρίσκεται στα πυκνά και βαθιά δάση του Χιρουλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :lol: :p . Δεν καταλαβαίνω προς τί η συζήτηση για το VoIP , αφού και στη σχετική δημοσκόπηση που είχε ξεκινήσει ο lewton , φαίνεται ότι η τηλεφωνία της NetOne είναι άψογη ...

magnan
09-07-07, 00:09
στειλε απο το phone1 ενα καλωδιο πισω στην πριζα στο 2ο ομως ζευγαρι ( αν εχει 2 ζευγη σε καθε πριζα το σπιτι σου, δλδ 2 γραμμες ), και μετα φτιαξε την καλωδιωση στις υπολοιπες πριζες του σπιτιου ωστε να εχουν τη γραμμη phone1. Αν δεν μπορεις τοτε βρες την κεντρικη πριζα ( σε μερικα σπιτια ειναι μεσα στο κουτι του συναγερμου ) και δωσε εκει τη phone1. Αν δε μπορεις φωναζεις εναν ηλεκτρολογο και στο κανει! ειναι ακριβως η ιδια διαδικασια με το netmod ISDN.

ΥΓ γιατι λετε οτι εχει περιορισμο στις συσκευες? εγω εχω συνδεσει 4 συσκευες με τον παραπανω τροπο στην phone1 και κουδουνουζουν ολες! ειναι ενσυρματες

rdaniel
09-07-07, 09:02
Όσο για τη voipo- φοβία δεν είναι εκνευριστικό να ανοίγεις σελίδα την ώρα που μιλάς στο τηλέφωνο και να μή σε ακούει ο άλλος; Ευχαριστώ πάντως πολύ για τις απαντήσεις όλων και ελπίζω να βγάλω άκρη..

Εκνευριστικό θα ήταν όντως ΑΝ συνέβαινε. Και συνέβαινε κατά κορον στον ΟΤΕ, ακόμη και αν ΔΕΝ χρησιμοποιούσες τη σύνδεση ταυτόχρονα για κάτι άλλο (ανέβασμα ή κατέβασμα). Στην NetOne όμως δεν έχει παρατηρηθει τίποτε τέτοιο, ακόμη και αν ανεβοκατεβάζεις στο φουλ :respekt:Οπότε είναι non-issue :)


Εγω προσωπικά δε θέλω να είμαι αποκλειστικά με VoIP, αφενός επειδή διάβασα ότι υπάρχουν δυσκολίες με την αποστολή φαξ, αφετέρου επειδή θέλω ανα πάσα στιγμή (δηλαδή ακόμα και σε διακοπή ρεύματος) να μπορώ να κάνω κλήσεις ανάγκης απο το σταθερό.

Δεν υπάρχει πρόβλημα με το φαξ ρε παιδιά,πού είδατε κάτι τέτοιο;! Μιλάμε πάντα για την ΝετΟne, το τι γίνεται αλλού δεν πάιζει ρόλο. Όσο για το ρεύμα, ναι, πράγματι αν κοπεί δεν έχεις τηλέφωνο. Βάλε ένα UPS, και καθάρισες (άσε που θα έχεις προστασία και για άλλες συσκευές π.χ. PC ...;))

vagskarm
09-07-07, 09:22
Δεν υπάρχει πρόβλημα με το φαξ ρε παιδιά,πού είδατε κάτι τέτοιο;!

Επιβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το fax, έχω κάνει δοκιμή και παίζει μια χαρά :oneup:

Avvocato
09-07-07, 18:55
[QUOTE=pantazis;1293324 Όσο για τη voipo- φοβία δεν είναι εκνευριστικό να ανοίγεις σελίδα την ώρα που μιλάς στο τηλέφωνο και να μή σε ακούει ο άλλος; Ευχαριστώ πάντως πολύ για τις απαντήσεις όλων και ελπίζω να βγάλω άκρη..[/QUOTE]


φιλε πανταζη ακομη και για αυτο που λες οτι αμα ανοιγεις σελιδα και δεν θα σε ακουει ο αλλος, δεν ισχυει στην ΝΕΤΟΝΕ.

Εγω κατεβαζω και ανεβαζω με μαξιμουμ ταχυτητα και δεν εχω αντιμετοπισει ποτε το παραμικρο προβλημα στην τηλεφωνια, ουτε με delay ουτε με χαμενη φωνη κτλπ.

dimpard
09-07-07, 23:11
φιλε πανταζη ακομη και για αυτο που λες οτι αμα ανοιγεις σελιδα και δεν θα σε ακουει ο αλλος, δεν ισχυει στην ΝΕΤΟΝΕ.

Εγω κατεβαζω και ανεβαζω με μαξιμουμ ταχυτητα και δεν εχω αντιμετοπισει ποτε το παραμικρο προβλημα στην τηλεφωνια, ουτε με delay ουτε με χαμενη φωνη κτλπ.

Τo μόνo προβλήμα, που είχα για 10 μέρες ήταν να μην παίζει το 2ο νούμερο της Net One. Τώρα όμως λειτουργεί κανονικά.
Κανένα θέμα με ταυτόχρονο άνοιγμα σελίδων. Πολύ καλή ποιότητα ήχου.

Skaf
09-07-07, 23:20
Επιβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το fax, έχω κάνει δοκιμή και παίζει μια χαρά :oneup:

'Εχεις δοκιμάσεις μέσω συσκευής φαχ ή μεσω υπολογιστή με μόντεμ; Η Netone τα φαξ τα χρεώνει επιπλέον;

gmarousi
21-09-07, 08:47
τελικά έχει συνδέσει κανείς την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού του με το voice του router ώστε να έχει πολλές τηλ. συσκευές παράλληλα? Όταν το δοκίμασα, συνδέοντας δηλ. ένα τηλ καλώδιο την έξοδο voice του router στο δεύτερο μπριζάκι του τοίχου που πάει μέσα στο σπίτι, δεν συντονιζόταν ο router. και φυσικά η netone σου απαντά ότι η αρμοδιότητα μας είναι μέχρι τον router.

rdaniel
21-09-07, 09:01
ναι, το χρησιμοποιώ εγώ και δουλεύει άψογα, όπως και θα έπρεπε να δουλεύει στην περίπτωσή σου.

Ή κάτι έχεις κάνει λάθος ή η καλωδίωση στο διαμέρισμά σου δεν είναι σωστή. Μάλλον κάπου υπάρχει βραχυκύκλωμα, και για αυτό αποσυντονίζεται το router.

Το πιθανότερο είναι ότι επειδή οι πρίζες του διαμερίσματος περιμένουν να βρουν σήμα τηλεφωνικό στην γραμμή 1 και εσύ στέλνεις το σήμα στην γραμμή 2, αυτό που τελικά βρίσκουν οι συσκευές τηλεφώνου είναι το σήμα ADSL, με αποτέλεσμα να αποσυγχρονίζεται το router.

Να φροντίσεις ώστε το καλώδιο που φέρνει το σήμα από την NetOne να ΣΥΝΔΈΕΤΑΙ μονο ΣΤΟ ROUTER και ΟΧΙ στην κεντρική πρίζα του διαμερίσματος. Μετά, στείλε το σήμα από την έξοδο του Router στο καλώδιο που μεταφέρει την 1η γραμμή του διαμερίσματος στις υπόλοιπες πρίζες και θα είσαι οκ.

gmarousi
21-09-07, 09:40
στον τοίχο έχω δυο μπριζάκια στο ένα έρχεται το σήμα απο την netone και το στελνω στο DSL του router. Από το PHONE 1 στέλνω το σήμα στο άλλο μπριζάκι που οδηγείτε στο εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού και συνδέω ένα τηλ. (οχι ασύρματο) σε μπρίζα στο εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού. Με αυτή την συνδεσμολογία ο router δεν συντονίζεται.

XPHSTOS29
21-09-07, 09:42
Μια υποθεση που μπορω να κανω ειναι οτι υπαρχει το ενδεχομενο να κανει επιστροφη το σημα στο dslam
(εφοσον δεν υπαρχει ενεργος διαχωρισμος εκει) εκτος αν εχουν και εκει φιλτρα για τις συχνοτητες του τηλεφωνου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.