PDA

Επιστροφή στο Forum : Laptop ερωτήσεις



Durdyn
01-12-04, 21:17
1) Γνώμες για τα μηχανήματα της HP. Έχω ακούσει αρκετά αρνητικά. Ξέρω ότι έχουν κακό service, αλλά είναι όντως τόσο κακά σαν laptops ? Βγάζουν προβλήματα ;

2) Οι P4 είναι πολύ χειρότεροι από τους Μ ; Γνωρίζω ότι οι τελευταίοι είναι "οικονομικότεροι" ενεργειακά , αλλά οι διαφορές είναι τέτοιες ώστε να μην αξίζει αγορά laptop με Ρ4 ; Αληθεύει ότι η "ονομαστική" ταχύτητα ενός Μ δεν παίζει και τόσο ρόλο ; Δηλαδή ότι π.χ. ένας 1.8 Μ μπορεί να είναι πολύ πιο ταχύτερος από κάποιον P4 με μεγαλύτερη ταχύτητα ;
(ελπίζω να έγινα κατανοητός)

ronaldinio
01-12-04, 21:34
Οι P4 σε laptop ζεματάνε!
Αστο καλύτερα...

McAli
01-12-04, 22:13
Ο αδερφός μου έχει ένα HP και το μόνο που θυμάμαι είναι ότι τον αγόρασε το καλοκαίρι του 2001. Από τότε μέχρι σήμερα, με καθημερινή χρήση γραφείου-διασκέδασης-διαδίκτυο δεν του έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.

sdikr
01-12-04, 22:18
1) Γνώμες για τα μηχανήματα της HP. Έχω ακούσει αρκετά αρνητικά. Ξέρω ότι έχουν κακό service, αλλά είναι όντως τόσο κακά σαν laptops ? Βγάζουν προβλήματα ;

προβλήματα όλα βγάζουν, το service της hp είναι μια απο τα ίδια με τα υπόλοιπα service.



2) Οι P4 είναι πολύ χειρότεροι από τους Μ ; Γνωρίζω ότι οι τελευταίοι είναι "οικονομικότεροι" ενεργειακά , αλλά οι διαφορές είναι τέτοιες ώστε να μην αξίζει αγορά laptop με Ρ4 ; Αληθεύει ότι η "ονομαστική" ταχύτητα ενός Μ δεν παίζει και τόσο ρόλο ; Δηλαδή ότι π.χ. ένας 1.8 Μ μπορεί να είναι πολύ πιο ταχύτερος από κάποιον P4 με μεγαλύτερη ταχύτητα ;
(ελπίζω να έγινα κατανοητός)

με τον p4 (αλλά και amd) έχεις πρόβλημα συνήθως με μπαταρία και θερμοκρασία (και θόρυβο απο τον ανεμιστήρα).
Ναι οι M εκτελούν περισότερες εντολές ανα κύκλο ρολογιου, συνήθως είναι και ελαφρύτερα σαν φορητά.

Durdyn
01-12-04, 22:43
Οπότε αυτά που ακούω για ΗΡ να μην τα παίρνω και τόσο σοβαρά...


Όσον αφορά στη δεύτερη ερώτηση, είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ώστε να με οδηγήσει στην αγορά ενός Μ ; Θα προτιμούσες έναν Intel Pentium M στα 1.4 ή 1.6 από έναν Ρ4 στα 2,6 ;
Και επίσης... Οι Celeron M πόσο καλοί είναι ;

sdikr
01-12-04, 22:47
Όσον αφορά στη δεύτερη ερώτηση, είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ώστε να με οδηγήσει στην αγορά ενός Μ ; Θα προτιμούσες έναν Intel Pentium M στα 1.4 ή 1.6 από έναν Ρ4 στα 2,6 ;

Ναι, λόγο βάρους του φορητού και αυτονομίας.

ibok
01-12-04, 23:05
Γνώμη για τα Laptops H.P. δεν εχω.Αλλά αν κρίνω απο το δικό μου με P4 3.20 και 1 Giga μνήμη (ΑΤΙ 9700 κάρτα γραφικών+ 80αρι δίσκο) από αυτονομία ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ (MAXIMUM 1.30'με μπαταρία)το δε καλοκαίρι ζεματάει.
Πήρα ενα εξτρα κούλερ σαν βάση για να μπορώ να δουλέψω.
Προτίμησε τους νέους επεξεργαστές διότι αν το laptop δεν έχει μεγάλη αυτονομία τότε δεν λέει.
Προσωπικά μάλλον εχω μετανοιώσει για την αγορά μου.
Φιλικά

Durdyn
01-12-04, 23:09
Αν η αυτονομία είναι τόσο μικρή και ζεσταίνεται τόσο, θα το ξανασκεφτώ.
Ψάχνοντας σε διάφορα boards είδα ότι και στην ταχύτητα υπάρχει διαφορά. Ένας Pentium M στα 1.6 είναι στα επίπεδα (και ίσως πιο ψηλά) από έναν Ρ4 2.4
Γιατί βλέποντας ταχύτητες 1.4 και 1.6 στους Μ ψιλοτρόμαξα αρχικά.

Αν έχει κανείς άποψη για τους Celeron M θα με βοηθούσε. Από ότι ξέρω δεν είναι τόσο οικονομικοί όσο τα ξαδερφάκια τους Pentium M.

giokas
01-12-04, 23:43
Τα hp δεν μου αρεσουν για την πολυπλοκοτητα και την ποσοτητα των drivers που βρισκεις προεγκατεστημενα.Αχρηστα προγραμματακια τρεχουν υποχρεωτικα απο την hp και κανουν τον υπολογιστη πολυ αργο σε fresh εγκατασταση.Ειναι δυνατον να ειναι ο driver πχ για την καρτα δικτυου 20 mb?Τι εχουν γραψει δηλαδη?Πολυ καλη εντυπωση μου εχουν αφησει τα dell.

sdikr
02-12-04, 00:07
Τα hp δεν μου αρεσουν για την πολυπλοκοτητα και την ποσοτητα των drivers που βρισκεις προεγκατεστημενα.Αχρηστα προγραμματακια τρεχουν υποχρεωτικα απο την hp και κανουν τον υπολογιστη πολυ αργο σε fresh εγκατασταση.Ειναι δυνατον να ειναι ο driver πχ για την καρτα δικτυου 20 mb?Τι εχουν γραψει δηλαδη?Πολυ καλη εντυπωση μου εχουν αφησει τα dell.

δυστηχώς πλέον driver που να μην είναι κάτω απο 10 mb δύσκολα βρίσκεις!!

έχω δουλέψει με τα "φθηνά" των dell, acer, hp απο αυτά θα διάλεγα τα hp, (με μια αναβάθμιση εγγύησης!)

μακριά απο p4, celeron 4, amd (πριν 64), καλύτερα pentioum m, centrino.

Αν θές επιδόσεις, ξέχνα το φορητό και πάρε ένα desktop να βρείς την υγειά σου!

McAli
02-12-04, 07:44
Τα hp δεν μου αρεσουν για την πολυπλοκοτητα και την ποσοτητα των drivers που βρισκεις προεγκατεστημενα.Αχρηστα προγραμματακια τρεχουν υποχρεωτικα απο την hp και κανουν τον υπολογιστη πολυ αργο σε fresh εγκατασταση


Μπορώ να πω ότι συμφωνώ με τον φίλο....Το HP μηχάνημα που ανέφερα πιο πάνω είχε κάποιες φορές τη συμπεριφορά "κάνω άλλα πράγματα τώρα, μη μου μιλάς"...Βέβαια με ΧΡ πάνω δεν είχαμε τίποτα κολλήματα, αλλά να, κάποιες φορές ήταν αργός...

έχω δουλέψει με τα "φθηνά" των dell, acer, hp απο αυτά θα διάλεγα τα hp, (με μια αναβάθμιση εγγύησης!)



Αν θές επιδόσεις, ξέχνα το φορητό και πάρε ένα desktop να βρείς την υγειά σου!


ΑΠό την άλλη δεν έχω κάτσει μπροστά σε άλλο laptop οπότε δεν ξέρω αν το παραπάνω είναι χαρακτηριστικό της εν λόγω τεχνολογίας ή των ΗΡ γενικώτερα...

euri
02-12-04, 12:55
Κατά καιρούς έχω δουλέψει με διάφορα laptops. Μπορώ να πω ότι τα καλύτερα ήταν τα Dell. Τώρα που η Dell γιορτάζει 20 χρόνια παρουσίας της, έχει κάποιες προσφορές στο site της. Για ρίξτε μια ματιά. Επίσης πολύ καλή αίσθηση και πολύ καλά ποιοτικά είναι τα ΙΒΜ, καθώς και τα Toshiba.

Προσωπικά έχω έναν Gericom P4 2.66 GHz, 512 MB RAM. Από πλευράς επιδόσεων είναι καλός, δεν έχω παράπονο (XP Professional SP1). Μεγάλο μειονέκτημα είναι το βάρος του (ξεπερνάει τα 3 kg και με τα παρελκόμενα η τσάντα είναι βαριά...) και φυσικά ζεσταίνεται αρκετά.

Παλιότερα είχα έναν εταιρικό Compaq PIII 700MHz, ο οποίος γενικώς ήταν "άχρωμος". Το μοναδικό σημείο που με είχε ενθουσιάσει ήταν τα πολύ ποιοτικά ηχειάκια της JBL.

Για τα ΗΡ να πω ότι όντως είναι λίγο περισσότερο "δυσκίνητα" από ό,τι άλλα, τουλάχιστον στην πολύ αρχική τους μορφή.

WAntilles
02-12-04, 12:59
Εάν ποτέ χρειαστώ (και πάρω laptop) μακριά από Dull.

Διότι θα είναι Athlon-64.

Αυτά τα 2 ως γνωστόν δεν πάνε μαζί.

porosis
02-12-04, 13:16
Εάν ποτέ χρειαστώ (και πάρω laptop) μακριά από Dull.

Διότι θα είναι Athlon-64.

Αυτά τα 2 ως γνωστόν δεν πάνε μαζί.

Εννοείς ότι δεν ταιριάζει Athlon-64 σε laptop; Γιατί;

teacake
02-12-04, 14:49
porosis, ο Wan μάλλον εννοεί ότι η Dull δεν χρησιμοποιεί AMD
επεξεργαστές και θέλει να πάρει Laptop με Athlon 64.

harros
02-12-04, 16:15
Έχεις σκεφτεί τη λύση της σύνθεσης laptop? Είναι ολίγον δύσκολη επιλογή γιατί ως γνωστόν συνήθως στα λαπτοπ μόνο η μπαταρία, η μνήμη, και ο σκλήρος μπορούν να αλλαχτούν/αναβαθμιστούν.
Εγώ επέλεξα απο γνωστή εταιρία συναρμολόγησης ένα Pentium 1.6 Centrino me 512 μνήμη, Intel Xtreme graphics 64MB, 80 σκληρό και WINXP Pro. Το εργαλείο το είχα σε όλο το στρατό όταν είμουν, και μπορούσα ακόμα και να παίζω στα γ*****μενα νυχτερινά περίπολα με αυτονομία απο 2,5 έως 4.5 ώρες. (E to Need for speed underground όσο ναναι την αδειαζε τη μπαταρία....τόσο νιτρο εκαιγα!!!)

alatasst
02-12-04, 16:22
Τα πρώτα στον κόσμο και με διαφορά φορητά είναι τα Toshiba. Μετά ακολουθάει η Compaq και όλοι οι υπόλοιποι πιο κάτω με μεγάλη διαφορα απο την Compaq.
Άν πάρεις toshiba,compaq να το ξέρεις πως δεν θα ζεματάει, θα έχει ποιότητα, τροφοδοτικό που είναι σκυλί-ελαφρύ-ηλεκτρονικό-ότι καλύτερο υπάρχει, θα είναι ελαφρύ και "φορητό", θα έχει ανταγωνιστική τιμή αγοράς, θα έχει καλή τιμή μεταπώλησης και το κυριότερο, θα πεθάνει απο γήρατειά. Βέβαια η compaq έχει κάνει μερικές πατατιές στο παρελθόν γι' αυτό την βάζω δεύτερη.
Παράδειγμα: Ένα φιλαράκι έριξε το τροφοδοτικό κάτω, και το πάτησε και μια κλοτσιά. Όπως καταλαβαίνεις δεν έμεινε τίποτα :-( Μέχρι να παραγγείλει άλλο προσπαθούσε να βρεί κανένα πρόχειρο να δουλεύει. 19V και 3.5Ampere τροφοδοτικό έχει τουλάχιστον 100ευρώ και είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ απο αυτά του εμπορίου. Της toshiba το γνήσιο που είναι μισή μερίδα είχε 50euro και ήρθε την άλλη μέρα. Για ρίξε μια ματιά τα Lite-On τα τροφοδοτικά της ACER που είναι σαν κοτρόνες για να ανοίγεις κεφάλια και θα καταλάβεις.
ΌΤΙ φορητό βρείς άλλης μάρκας που να έχει ίδια χαρακτηριστικά και ίδια τιμή με τα Compaq-Toshiba είναι μισό με ένα κιλό βαρύτερο συμπεριλαμβανομένου το τροφοδοτικό και τα παρελκόμενα.
Τα Compaq τα συντηρεί η Quest και κάνουν πολύ καλή δουλειά τα παλικάρια. Τα Compaq έχουν καμένα pixels και η Compaq δεν κάνει τίποτα γι' αυτό σε αντιθεση με την Toshiba που έχει 0-pixel εγγύηση αλλά γενικά όχι και πολύ καλό service απο την IDEAL Electronics. Η DELL είναι σα να μην έχει υποστίρηξη και γενικά δεν είναι φτιαγμένα για την Ελλάδα (ξέρω τι λέω).
Τα Compaq έχουν γενικά λίγο καιρό εγγύηση σε σχέση με τα Toshiba που έχουν απο 2 χρόνια και πάνω. Αυτά που έχουν 2 χρόνια αναβαθμίζεται σε 3 με κάποιο χρηματικό πόσό (γύρω στα 100-150ευρώ). Τα toshiba έχουν 1 χρόνο ασφάλεια απο την Interamerican για κλοπή, πτώση και διάφορα άλλα.

Αυτά ξέρω απο προσωπική εμπειρία
Δεν τα παίρνω απο κανέναν απλά σε συμβουλεύω :lol:

Durdyn
02-12-04, 18:38
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για τις συμβουλές.
Για τους Celeron M δεν μου απάντησε κανείς, φαντάζομαι ότι δεν έχετε εμπειρία ή ότι δεν είναι άξιοι αναφοράς
:wink:

nnn
03-12-04, 01:01
Μάλλον το δεύτερο :mrgreen: .
Ότι πάρεις πάντως φρόντισε να έχει mobile pentium.
Μικρό βάρος,μεγάλη αυτονομία,χαμηλή παραγωγή θερμότητας,ενσωματωμένη δυνατότητα δικτύωσης κλπ.
Έχω εδώ και ένα χρόνο notebook με βάρος μόνο 2,4 κιλά,άλλη αίσθηση.
Βέβαια δεν είναι desktop replacement αλλά συμπληρωματικό.

Αν θέλεις raw power χτύπα έναν Athlon 64 και καθάρισες.
:twisted:

danoiz
07-12-04, 02:21
Με πρόσφατη εμπειρία τριών εντελώς διαφορετικών laptop έχω να πω και προτείνω τα εξής :

- Σαφέστατα οι M επεξεργαστές υπερτερούν σε θερμοκρασία και αυτονομία (αυτό δεν είναι νέο).
- Όπως και για κάθε Η/Υ σημασία έχει ο καθορισμός των αναγκών. Αν, για παράδειγμα προέχει η ποιότητα της οθόνης, ερμ, δε θα το συζητήσω για πολύ : Vaio.
- Ένα φορητό "ιδιοκατασκευή" από γνωστή αλυσίδα, παρατήρησα οτι έκανε θόρυβο. Εκνευριστικά δυνατό. Και μάλιστα μετά από ελάχιστο χρόνο. Προσοχή στο cooler να πω;

Και κάτι τελείως υποκειμενικό : το Vaio δε μ έχει προδώσει σε πάνω απο 10 live εμφανίσεις. Tο ευχαριστώ θερμά.

McAli
07-12-04, 06:32
Όπα...να τος...


το Vaio δε μ έχει προδώσει σε πάνω απο 10 live εμφανίσεις.


Τι προγραμμα χρησιμοποιείς φίλε μου;

(ελπίζω όταν έγραψες εμφανίσεις, να μην εννοούσες σε συνέδρια και business meeting :lol: :lol: )

kadronarxis
07-12-04, 10:45
Όταν βλέπω να αναφέρετε ότι οι καλύτεροι φορητοί είναι οι toshiba ή οι compaq, καταλαβαίνω ότι δεν γνωρίζετε επί του θέματος. :D
Στο πρώτο εξάμηνο του 2004, η πρώτη σε πωλήσεις laptop παγκοσμίως ήταν ποιά άλλη εκτός από τη Σιδηρά Κυρία IBM.
Αυτό δεν χωράει αμφισβήτηση, ότι ίσως είναι και οι καλύτεροι.

Τα προτερήματά τους είναι πολλά: απίστευτη αίσθηση πληκτρολογίου, μεγάλο σχήμα, καταπληκτική οθόνη, στιβαρή κατασκευή, ποιότητα με όλη τη σημασία της λέξης, μεγάλη διάρκεια μπταρίας.

Τα μειονεκτήματα: μάπα κάρτα γραφικών, ίσως τσιμπημένη τιμή.

Το εργαλείο απευθύνεται σε επαγγελματίες και μόνο, όσοι θέλουν να παίζουν far cry στον φορητό ας δουν κάτι από sony, compaq, acer, toshiba.

Αυτά και άντε γερά.
:D

ΥΓ: από προσωπική εμπειρία, ένα χρόνο ασταμάτητης λειτουργίας με ένα G40 Thinkpad, ούτε ένα καμμένο pixel, και ποτέ μα ποτέ bsod, και άλλα κολλήματα.

danoiz
07-12-04, 13:57
Όπα...να τος...


το Vaio δε μ έχει προδώσει σε πάνω απο 10 live εμφανίσεις.


Τι προγραμμα χρησιμοποιείς φίλε μου;

(ελπίζω όταν έγραψες εμφανίσεις, να μην εννοούσες σε συνέδρια και business meeting :lol: :lol: )

χεχε :lol:

Όχι, δεν εννοώ τέτοιες live εμφανίσεις. Εννοώ τις άλλες, που ως μουσικός πάς, στήνεις, παίζεις.

Επειδή πολλές φορές χρειάζομαι VST Host (ω ναι, ο πληκτράς παίρνει ήχους από το laptop) ανοίγω πρώτα το Cubase. Και μετά, φυσικά, το Ableton Live. Το οποίο αξίζει κάθε cent της τιμής του. Αν συνεχίσει να βγαίνει τόσο ποιοτικό audio software και για pc μόνο ένας λόγος θα μου μείνει ν αγοράσω mac : logic platinum 7.

McAli
07-12-04, 14:30
Όπα...να τος...


το Vaio δε μ έχει προδώσει σε πάνω απο 10 live εμφανίσεις.


Τι προγραμμα χρησιμοποιείς φίλε μου;

(ελπίζω όταν έγραψες εμφανίσεις, να μην εννοούσες σε συνέδρια και business meeting :lol: :lol: )

χεχε :lol:

Όχι, δεν εννοώ τέτοιες live εμφανίσεις. Εννοώ τις άλλες, που ως μουσικός πάς, στήνεις, παίζεις.

Επειδή πολλές φορές χρειάζομαι VST Host (ω ναι, ο πληκτράς παίρνει ήχους από το laptop) ανοίγω πρώτα το Cubase. Και μετά, φυσικά, το Ableton Live. Το οποίο αξίζει κάθε cent της τιμής του. Αν συνεχίσει να βγαίνει τόσο ποιοτικό audio software και για pc μόνο ένας λόγος θα μου μείνει ν αγοράσω mac : logic platinum 7.

Ααα, οκ...Εγώ νόμιζα ότι είσαι DJ και ήθελα να δω τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς για mix ή composing.
Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.
......συνέδρια και business meeting :lol: :lol:

Durdyn
10-12-04, 19:00
Επανέρχομαι στο θέμα...

Οι επεξεργαστές Athlon 64 είναι καλοί για laptop ?
Πάλι υπάρχουν διακρίσεις με "ειδικούς" που είναι μόνο για laptop ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.