PDA

Επιστροφή στο Forum : Εντυπωσιακό ενδιαφέρον του ιδιωτικού τομέα για συμμετοχή στο έργο Ultra Fast Broadband



nnn
05-11-19, 21:02
Μεγάλο και σημαντικό ενδιαφέρον προσέλκυσε η προκήρυξη για συμμετοχή στον ανταγωνιστικό διάλογο της Γενικής Γραμματείας Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, για το έργο Ultra Fast Broadband (UFBB). Πρόκειται για το κομβικό έργο κατασκευής και λειτουργίας δικτύου οπτικών ινών, το οποίο θα υλοποιηθεί μέσω σύμπραξης δημοσίου και ιδιωτικού τομέα (ΣΔΙΤ).

Το UFBB αποτελεί το μεγαλύτερο έργο ΣΔΙΤ στην Ελλάδα σήμερα και είναι ένα από τα μεγαλύτερα του είδους του στην Ευρώπη. Έχει προϋπολογισμό 700 εκατ. ευρώ, με τα 300 εκατ. ευρώ να προέρχονται από δημόσια χρηματοδότηση. Το UFBB αφορά 2,4 εκατ. πολίτες και επιχειρήσεις, δημιουργεί περισσότερες από 810.000 συνδέσεις ταχύτητας τουλάχιστον 100 Μbps και περιλαμβάνεται στον σχεδιασμό της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για τη δημιουργία της «Κοινωνίας του Gigabit».

Ο Υπουργός Επικρατείας και Ψηφιακής Διακυβέρνησης Κυριάκος Πιερρακάκης δήλωσε: «Μια από τις κύριες αποστολές του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης είναι η ολοκλήρωση των μεγάλων έργων που χρειαζόμαστε για να αλλάξουμε εποχή. Το Ultra Fast Broadband είναι ένα πολύ σημαντικό έργο προς αυτή την κατεύθυνση. Μέσω αυτού του έργου δίνουμε σε εκατομμύρια πολίτες και επιχειρήσεις τη δυνατότητα πρόσβασης σε ταχύτητες που ανταποκρίνονται στις σύγχρονες απαιτήσεις. Στέλνουμε ένα μήνυμα συνεργασίας με τον ιδιωτικό τομέα και βλέπουμε ανταπόκριση στο κάλεσμά μας».

«Το έντονο ενδιαφέρον που εκδηλώθηκε για συμμετοχή στον ανταγωνιστικό διάλογο και μάλιστα από επιχειρήσεις που προέρχονται από διαφορετικούς κλάδους, όπως είναι οι τηλεπικοινωνίες, η ενέργεια και οι κατασκευές, καταδεικνύει τη σημασία του Ultra Fast Broadband» δήλωσε ο Γενικός Γραμματέας Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων Αντώνης Τζωρτζακάκης. «Είμαστε έτοιμοι για τα επόμενα βήματα προκειμένου εντός του 2020 να ξεκινήσουν οι εργασίες κατασκευής των νέων υποδομών οπτικών ινών που θα εξασφαλίσουν γρήγορη πρόσβαση στο διαδίκτυο για μεγάλο αριθμό νοικοκυριών και επιχειρήσεων», συμπλήρωσε.

Δέκα εταιρείες από διαφορετικούς κλάδους της οικονομίας εκδήλωσαν ενδιαφέρον για συμμετοχή στη συγκεκριμένη διαδικασία. Συγκεκριμένα, ενδιαφέρον για συμμετοχή δήλωσαν οι ακόλουθες εταιρείες:


Grid Telecom Μονοπρόσωπη Ανώνυμη Εταιρεία
Oman Fiber Optic SAOC
Vodafone Πάναφον Ανώνυμη Ελληνική Εταιρία Τηλεπικοινωνιών
Wind Ελλάς Τηλεπικοινωνίες Ανώνυμη Εμπορική και Βιομηχανική Εταιρεία
Άβαξ Ανώνυμη Εταιρεία Εργοληπτική Τουριστική Εμπορική Βιομηχανική Οικοδομικών Υλικών και Μηχανημάτων
Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού Ανώνυμη Εταιρεία
Ιντρακόμ Κατασκευές Ανώνυμη Εταιρεία Τεχνικών Έργων και Μεταλλικών Κατασκευών
Μυτιληναίος Ανώνυμη Εταιρεία Όμιλος Επιχειρήσεων
Οργανισμός Τηλεπικοινωνιών της Ελλάδος Ανώνυμη Εταιρεία
ΤΕΡΝΑ Ενεργειακή Ανώνυμη Βιομηχανική Εμπορική Τεχνική Εταιρεία Α.Ε.


Σημείωση: Ο ανταγωνιστικός διάλογος προβλέπεται ως διαγωνιστική διαδικασία από τη νομοθεσία κατ’ επιταγή οδηγίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης και εφαρμόζεται κατά κανόνα σε πολύπλοκα έργα υποδομής, όπως είναι το UFBB. Στο πλαίσιο του ανταγωνιστικού διαλόγου η Αναθέτουσα Αρχή διεξάγει διάλογο με τους ενδιαφερόμενους οικονομικούς φορείς, προκειμένου να βρεθούν οι βέλτιστες λύσεις για την υλοποίηση του εκάστοτε έργου.

Πηγή : Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης (https://mindigital.gr/archives/891)

chriszah
05-11-19, 21:16
Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού Ανώνυμη Εταιρεία


Που πας ρε καραμήτρο; :lol:

nnn
05-11-19, 21:18
Που πας ρε καραμήτρο; :lol:

Γιατί ? Έχει ήδη δίκτυο και θα έχει και προίκα για τον γαμπρό αγοραστή.

chriszah
05-11-19, 21:20
Γιατί ? Έχει ήδη δίκτυο και θα έχει και προίκα για τον γαμπρό αγοραστή.

Δεν έχει λεφτά να συντηρήσει το δίκτυό της και θέλει να επεκταθεί σε ξένη. προς την κύρια ασχολία της, αγορά;

nnn
05-11-19, 21:21
Δεν έχει λεφτά να συντηρήσει το δίκτυό της και θέλει να επεκταθεί σε ξένη. προς την κύρια ασχολία της, αγορά;

Αν πάρει κομμάτι του έργου, θα πουληθεί πιο εύκολα....

pier88
05-11-19, 21:27
Να αρχίσω να πιστεύω ότι θα αναβαθμιστούμε σε 100άρα;

emeliss
05-11-19, 21:41
Σχετικά με την συζήτηση για την ΔΕΗ. Το δίκτυο φαντάζομαι πως είναι του ΑΔΜΗΕ που επίσης συμμετέχει στο έργο με την θυγατρική του, Grid Telecom.

marcus1
05-11-19, 22:09
Που πας ρε καραμήτρο; :lol:

Aν θες να δεις τριτοκοσμική παρακμή ηλεκτρικού δικτύου, θα πρότεινα να κοιτάξεις άλλες άγορες ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/California_electricity_crisis

famous-walker
05-11-19, 22:23
Aν θες να δεις τριτοκοσμική παρακμή ηλεκτρικού δικτύου, θα πρότεινα να κοιτάξεις άλλες άγορες ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/California_electricity_crisis

Σωστός. Εκεί εργασίες υπογειοποίησης ούτε για πλάκα.

uncharted
05-11-19, 22:28
Άντε να δούμε, θα μπει το νερό στ' αυλάκι αυτή την φορά ή θα φάμε κανά μακέτο/πλαστελίνες πάλι;

ThReSh
05-11-19, 22:50
Σωστός. Εκεί εργασίες υπογειοποίησης ούτε για πλάκα.

Όνειρα θερινής νυχτός για μας κάτι τέτοιο.

famous-walker
05-11-19, 23:17
Όνειρα θερινής νυχτός για μας κάτι τέτοιο.

Γιατί; Μεγάλο μέρος είναι.

emskan
05-11-19, 23:30
Βρε λες να μου φέρουν οπτική στο σπίτι στο χωριό; (είμαι και στην white list!)
Θα τρελαθεί ο συνάδελφος που παλεύει με ψευτο-dsl και περιμένει να λήξουν οι παρατάσεις της wind μήπως και του βάλουν καμία καμπίνα...

Nozomi
05-11-19, 23:31
Μάλλον ξεχάσατε ή είστε αρκετά νέοι για να μην θυμάστε ότι η πρώτη τηλ. εταιρία στην Ελλάδα που καθιέρωσε τις δωρεάν αστικές και υπεραστικές κλήσεις στην Ελλάδα ήταν η Tellas της ΔΕΗ.

pier88
05-11-19, 23:36
Βρε λες να μου φέρουν οπτική στο σπίτι στο χωριό; (είμαι και στην white list!)
Θα τρελαθεί ο συνάδελφος που παλεύει με ψευτο-dsl και περιμένει να λήξουν οι παρατάσεις της wind μήπως και του βάλουν καμία καμπίνα...

Λογικά Vdsl 100άρι θα δώσουν στο 95% και στους υπόλοιπους ftth.

spiderman
05-11-19, 23:40
Έρχονται επενδύσεις σε πολλούς τομείς, και όχι μόνο από εγχώριους παράγοντες.
Μένει μόνο να δούμε την διάρκεια.

ThReSh
05-11-19, 23:42
Γιατί; Μεγάλο μέρος είναι.

Νομιζα πως εννοούσες της ΔΕΗ...

famous-walker
05-11-19, 23:45
Νομιζα πως εννοούσες της ΔΕΗ...

Για υπογειοποιημένα καλώδια ρεύματος μιλάω κυρίως σε αστικά κέντρα.

uncharted
05-11-19, 23:48
Μάλλον ξεχάσατε ή είστε αρκετά νέοι για να μην θυμάστε ότι η πρώτη τηλ. εταιρία στην Ελλάδα που καθιέρωσε τις δωρεάν αστικές και υπεραστικές κλήσεις στην Ελλάδα ήταν η Tellas της ΔΕΗ.
Έχει και εκτεταμένο δίκτυο οπτικών ινών πάνω στους πυλώνες υψηλής τάσης...

gatos_fc
06-11-19, 09:10
Μάλλον ξεχάσατε ή είστε αρκετά νέοι για να μην θυμάστε ότι η πρώτη τηλ. εταιρία στην Ελλάδα που καθιέρωσε τις δωρεάν αστικές και υπεραστικές κλήσεις στην Ελλάδα ήταν η Tellas της ΔΕΗ.

Teledome λέγεται η εταιρεία που ψάχνεις ;)

christakoss
06-11-19, 19:31
Ένα μικρό hijack από μέρους μου.
Εκείνες οι περιοχές ορισμένων πόλεων, όπου η απόσταση από το παλιό Α/Κ ήταν μικρότερη των 800-900 μέτρων και δεν στήθηκαν ποτέ καμπίνες VDSL, τι θα απογίνουν;

emeliss
06-11-19, 20:08
550 ήταν τα μέτρα. Σε πολλές έχουν ανακοινωθεί FTTH.

uncharted
07-11-19, 00:41
Έχει και εκτεταμένο δίκτυο οπτικών ινών πάνω στους πυλώνες υψηλής τάσης...
https://energypress.gr/news/poio-thisayro-vlepoyn-dei-kai-admie-sta-eyryzonika-diktya-dynatotita-axiopoiisis-ypodomon-kai

Κάτι που θα έπρεπε να είχε γίνει ήδη εδώ και 15+ χρόνια (εποχές παχέων αγελάδων)...

famous-walker
07-11-19, 00:48
https://energypress.gr/news/poio-thisayro-vlepoyn-dei-kai-admie-sta-eyryzonika-diktya-dynatotita-axiopoiisis-ypodomon-kai

Κάτι που θα έπρεπε να είχε γίνει ήδη εδώ και 15+ χρόνια (εποχές παχέων αγελάδων)...

Δεν υπήρχε περίπτωση, θα χαναν οι ιδιώτες. Δεν είναι τυχαίο που συζητιέται τώρα.

adiS
07-11-19, 09:33
https://energypress.gr/news/poio-thisayro-vlepoyn-dei-kai-admie-sta-eyryzonika-diktya-dynatotita-axiopoiisis-ypodomon-kai

Κάτι που θα έπρεπε να είχε γίνει ήδη εδώ και 15+ χρόνια (εποχές παχέων αγελάδων)...

με την δημιουργία της TELLAS, αρκετοί ήταν αυτοί που πιστεύαμε ότι αυτό θα γίνει, μια τύπου "βιομηχανικής επανάστασης" στον χώρο τον τηλεπικοινωνιών από την ΔΕΗ για αυτούς ακριβώς τους λόγους που διαβάζεις στο άρθρο.

Αυτό φυσικά ποτέ δεν έγινε, κατ εμέ ένας λόγος που ευσταθεί είναι, είχαμε τον ΟΤΕ τον πουλήσαμε-πουλάμε και πάμε να κάνουμε έναν δεύτερο ΟΤΕ ανταγωνιστικό στον πρώτο. Πάμε δηλαδή πάλι πίσω στο "δημόσιο" μοντέλο.

Σε ένα παράλληλο σύμπαν, θα έπρεπε να ακολουθηθεί άλλος δρόμος πριν πουληθεί ο ΟΤΕ.

Nozomi
07-11-19, 13:52
Κι η Tellas και ο πάλαι ποτέ behemoth ΟΣΕ είχε αναπτύξει ένα αρχικό δίκτυο με οπτικές και θα μπορούσε να δραστηριοποιηθεί στον χώρο, αλλά ο ΟΣΕ δεν ειναι ιαπωνική εταιρία, τα άτομα ενδιαφέρονταν μόνο ο (παχυλός) μισθουλάκος να πέφτει και ας πληρώνει ο φορολογούμενος.

n1h1l1sT
08-11-19, 13:05
Και εγώ είμαι σε χωριό της Γαλλίας εδώ και 2 χρόνια και έχω gigabit στο βουνοχώρι με 15ευρώ/μήνα, και με ρωτάει ο ISP (https://www.Free.fr) "γιατί δεν βάζεις το 10gigabit?"
Στο τελευταίο χωριουδάκι ρε φίλε - και τους απαντάω γιατί δεν έχω ακόμα υπολογιστή με 10gigabit ethernet.

Και στο Βόλο το περισσότερο που μπορώ να βάλω (και φυσικά έβαλα, όσο απίστευτα αργό κι αν μου φαίνεται) είναι 100άρα. Κέντρο πόλης τώρα.
Δεν μπορώ να μην κράξω, διότι, ρε φίλε... δεν μιλάμε για διπλάσια ταχύτητα, δεν μιλάμε για τριπλάσια.... 0.1gigabit με 10gigabit είναι 2 bloody ΤΑΞΕΙΣ ΜΕΓΕΘΟΥΣ διαφοράς.

Στο βόλο θέλω 11.1~ ώρες να κατεβάσω ένα big data dataset για ανάλυση, στο χωριό της Γαλλίας πρέπει να περιμένω 6.6~ λεπτά.
Αυτό θα πει διαφορά τάξεων μεγέθους. Δεν είναι αστείο.
Στο ένα χάνεις τη μέρα σου - στο άλλο δεν προλαβαίνεις να πας να κάνεις ένα τσάι/καφέ.

sdikr
08-11-19, 17:39
Και εγώ είμαι σε χωριό της Γαλλίας εδώ και 2 χρόνια και έχω gigabit στο βουνοχώρι με 15ευρώ/μήνα, και με ρωτάει ο ISP (https://www.Free.fr) "γιατί δεν βάζεις το 10gigabit?"
Στο τελευταίο χωριουδάκι ρε φίλε - και τους απαντάω γιατί δεν έχω ακόμα υπολογιστή με 10gigabit ethernet.

Και στο Βόλο το περισσότερο που μπορώ να βάλω (και φυσικά έβαλα, όσο απίστευτα αργό κι αν μου φαίνεται) είναι 100άρα. Κέντρο πόλης τώρα.
Δεν μπορώ να μην κράξω, διότι, ρε φίλε... δεν μιλάμε για διπλάσια ταχύτητα, δεν μιλάμε για τριπλάσια.... 0.1gigabit με 10gigabit είναι 2 bloody ΤΑΞΕΙΣ ΜΕΓΕΘΟΥΣ διαφοράς.

Στο βόλο θέλω 11.1~ ώρες να κατεβάσω ένα big data dataset για ανάλυση, στο χωριό της Γαλλίας πρέπει να περιμένω 6.6~ λεπτά.
Αυτό θα πει διαφορά τάξεων μεγέθους. Δεν είναι αστείο.
Στο ένα χάνεις τη μέρα σου - στο άλλο δεν προλαβαίνεις να πας να κάνεις ένα τσάι/καφέ.

Με 6.4% coverage σε οπτική; μάλλον το βουνοχώρι ήταν το πιλοτικο
http://ec.europa.eu/newsroom/document.cfm?doc_id=44445

208479

uncharted
08-11-19, 18:57
Και εγώ είμαι σε χωριό της Γαλλίας εδώ και 2 χρόνια και έχω gigabit στο βουνοχώρι με 15ευρώ/μήνα, και με ρωτάει ο ISP (https://www.Free.fr) "γιατί δεν βάζεις το 10gigabit?"
Στο τελευταίο χωριουδάκι ρε φίλε - και τους απαντάω γιατί δεν έχω ακόμα υπολογιστή με 10gigabit ethernet.

Και στο Βόλο το περισσότερο που μπορώ να βάλω (και φυσικά έβαλα, όσο απίστευτα αργό κι αν μου φαίνεται) είναι 100άρα. Κέντρο πόλης τώρα.
Δεν μπορώ να μην κράξω, διότι, ρε φίλε... δεν μιλάμε για διπλάσια ταχύτητα, δεν μιλάμε για τριπλάσια.... 0.1gigabit με 10gigabit είναι 2 bloody ΤΑΞΕΙΣ ΜΕΓΕΘΟΥΣ διαφοράς.

Στο βόλο θέλω 11.1~ ώρες να κατεβάσω ένα big data dataset για ανάλυση, στο χωριό της Γαλλίας πρέπει να περιμένω 6.6~ λεπτά.
Αυτό θα πει διαφορά τάξεων μεγέθους. Δεν είναι αστείο.
Στο ένα χάνεις τη μέρα σου - στο άλλο δεν προλαβαίνεις να πας να κάνεις ένα τσάι/καφέ.
Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο μέσος χρήστης θα παραμείνει στο 1 Gbps (μόλις γίνει ψωμοτύρι εννοώ) για πολύ καιρό, ίσως και δεκαετίες, κι ας έχει την δυνατότητα για 10 Gbps upgrade.

Σκέψου το σαν τα PC που αν δεν είσαι gamer, δεν υπάρχει πλέον κίνητρο να πας στο latest and greatest, σε αντίθεση με τα 90s που είχαμε συνεχή πρόοδο και ήθελες κάθε χρόνο upgrade για να τρέξουν σωστά ακόμα και τα Word/Excel.

10 Gbps υπάρχουν κι εδώ:

https://fiber.salt.ch/en/fiber/internet

Δεν θες μόνο 10 Gbps Ethernet, αλλά και NVMe SSD (οι HDD δεν φτουράνε ούτε σε RAID).

Δεν μπορώ να σκεφτώ ποιά εφαρμογή θα χρειάζεται 10 Gbps και δεν θα της φτάνει το 1 Gbps. Ίσως αν δούμε τίποτα πολύ προχώ/sci-fi (π.χ. τηλεμεταφορά) να θέλουμε Terabit συνδέσεις...

ThReSh
08-11-19, 19:22
Εντάξει λογικά θα υπάρξουν κι ενδιάμεσες επιλογές των 2.5 και 5Gbps, λόγω ύπαρξης αντίστοιχων καρτών/συσκευών.

uncharted
08-11-19, 20:31
Εντάξει λογικά θα υπάρξουν κι ενδιάμεσες επιλογές των 2.5 και 5Gbps, λόγω ύπαρξης αντίστοιχων καρτών/συσκευών.
Κανένα πρόβλημα. Ας είναι και premium η 10 Gbps για όσους θέλουν την Master Race σύνδεση.

Ο λαουτζίκος μια χαρά θα βολευτεί και με λιγότερα Gbps...

emeliss
08-11-19, 21:00
Το XG-PON (10G) θέλει άλλο εξοπλισμό σε σχέση με το παραδοσιακό G-PON. Κάποιοι πάροχοι βάζουν 10G μηχανάκια σε νέες εγκαταστάσεις. Ελάχιστοι προς κανένας δεν αναβαθμίζει το υφιστάμενο G-PON αφού είναι μεγάλο το κόστος σε σχέση με την αύξηση του δικτύου που είναι μόλις 4x (2.5 σε 10).
Και πάντα μιλάμε για την ταχύτητα της πόρτας που μοιράζεται σε 1 έως 128 συνδρομητές.

ThReSh
08-11-19, 21:26
Κανένα πρόβλημα. Ας είναι και premium η 10 Gbps για όσους θέλουν την Master Race σύνδεση.

Ο λαουτζίκος μια χαρά θα βολευτεί και με λιγότερα Gbps...

Προφανώς, μιλάμε σε βάθος χρόνου, όχι στα επόμενα 3-4...

uncharted
08-11-19, 22:11
Το XG-PON (10G) θέλει άλλο εξοπλισμό σε σχέση με το παραδοσιακό G-PON. Κάποιοι πάροχοι βάζουν 10G μηχανάκια σε νέες εγκαταστάσεις. Ελάχιστοι προς κανένας δεν αναβαθμίζει το υφιστάμενο G-PON αφού είναι μεγάλο το κόστος σε σχέση με την αύξηση του δικτύου που είναι μόλις 4x (2.5 σε 10).
Και πάντα μιλάμε για την ταχύτητα της πόρτας που μοιράζεται σε 1 έως 128 συνδρομητές.
Ο εξοπλισμός είναι το ζόρι ή το σκάψιμο για ίνα μέχρι το σπίτι; Νόμιζα το 2ο είναι το θέμα. Μια φορά θα μπει η ίνα για πάντα και μετά ας αλλάξει 100 φορές ο εξοπλισμός.

Ακόμα και με 128 συνδρομητές (32 δεν είναι το σύνηθες?) μιλάμε στην χειρότερη για 10.000 Mbps / 128 = 78 Mbps

Το θέμα είναι άλλο: είναι συμμετρικές αυτές οι συνδέσεις; Γιατί και μια καρα-overbooked symmetric 78/78 φαίνεται ονειρική σε σχέση με το τι έχουμε σήμερα, ειδικά στον τομέα του upload.

dimitri_ns
08-11-19, 22:13
Και 10 και 100 Gbps θέλω

Εχω να στήσω ΑPs, να τρώει η μάνα και του παιδιού να μην δίνει.
Να γίνουν οι οπτικές ίνες σαν το μπουρί της σόμπας.

emeliss
08-11-19, 22:56
Ο εξοπλισμός είναι το ζόρι ή το σκάψιμο για ίνα μέχρι το σπίτι; Νόμιζα το 2ο είναι το θέμα. Μια φορά θα μπει η ίνα για πάντα και μετά ας αλλάξει 100 φορές ο εξοπλισμός.

Ακόμα και με 128 συνδρομητές (32 δεν είναι το σύνηθες?) μιλάμε στην χειρότερη για 10.000 Mbps / 128 = 78 Mbps

Το θέμα είναι άλλο: είναι συμμετρικές αυτές οι συνδέσεις; Γιατί και μια καρα-overbooked symmetric 78/78 φαίνεται ονειρική σε σχέση με το τι έχουμε σήμερα, ειδικά στον τομέα του upload.
Εξαρτάται σε ποια φάση είσαι. Σε πολλές χώρες έχουν την ίνα και το ζόρι είναι στον εξοπλισμό. Το να μπει η ίνα και μετά θα έχω άπειρο bandwidth δεν ισχύει. Δεν ισχύει καν σε δίκτυα κορμού, πόσο μάλλον σε δίκτυα p2mp όπως τα παθητικά οπτικά δίκτυα πρόσβασης. Σε κάθε περίπτωση οι παράμετροι είναι αρκετές και εμείς είμαστε αρκετά πίσω για να συζητάμε για 10G.
Ο κανόνας για για ασύμμετρα δίκτυα. 2.5/1.2 το gpon, 10/2.5 το xgpon. Υπάρχουν και συμμετρικά πρωτόκολλα αλλά είναι η εξαίρεση αφού είναι πανάκριβα.

uncharted
08-11-19, 23:17
Εξαρτάται σε ποια φάση είσαι. Σε πολλές χώρες έχουν την ίνα και το ζόρι είναι στον εξοπλισμό. Το να μπει η ίνα και μετά θα έχω άπειρο bandwidth δεν ισχύει. Δεν ισχύει καν σε δίκτυα κορμού, πόσο μάλλον σε δίκτυα p2mp όπως τα παθητικά οπτικά δίκτυα πρόσβασης. Σε κάθε περίπτωση οι παράμετροι είναι αρκετές και εμείς είμαστε αρκετά πίσω για να συζητάμε για 10G.
Ο κανόνας για για ασύμμετρα δίκτυα. 2.5/1.2 το gpon, 10/2.5 το xgpon. Υπάρχουν και συμμετρικά πρωτόκολλα αλλά είναι η εξαίρεση αφού είναι πανάκριβα.
Άπειρο bandwidth σαφώς δεν υπάρχει. Η λογική είναι ότι έχεις το ίδιο καλώδιο για δεκαετίες (όπως ήδη κάνουμε με τον χαλκό) και με την πρόοδο (Moore's Law) των microchips (DSP) ανεβαίνεις σιγά-σιγά σε ταχύτητες.

Σίγουρα πάντως η ίνα έχει περισσότερα ψωμιά από τον χαλκό. Αν ο χαλκός τελικιάσει στα 10 Gbps με XG-Fast, η ίνα είναι για πολύ παραπάνω, ίσως δούμε και Tbps κάποια στιγμή.

- - - Updated - - -

Τεσπά, ας μπει η ίνα πρώτα και μετά θα κυλήσει το νερό (δηλαδή τα φωτόνια) στο αυλάκι... ακόμα δεν έχουμε ούτε αυτό για να μας απασχολεί ο εξοπλισμός.

@ ADSLgr.com All rights reserved.