PDA

Επιστροφή στο Forum : App Defense Alliance: συνεργασία της Google και 3 εταιριών ασφαλείας, για την μείωση των Android malware



nnn
07-11-19, 13:08
Η Google μαζί με τις εταιρίες ασφαλείας ESET, Lookout και Zimperium, ιδρύουν την App Defense Alliance, με στόχο το σταμάτημα των κακόβουλων εφαρμογών για Android, πριν αυτές καταφέρουν να ανέβουν στο Google Play Store.

Με πάνω από 2,5 δισεκατομμύρια συακευές, το Android είναι στόχος για τις απανταχού κακόβουλες οντότητες παγκοσμίως. Αν και η Google έχει ενσωματώσει το Google Play Protect στο λειτουργικό της -με αυτό να σκανάρει δισεκατομμύρια εφαρμογές καθημερινά- δεν είναι αρκετό για να περιορίσει το πρόβλημα του malware. "Αναγκάζεται" έτσι να φέρει ενισχύσεις στην μορφή του App Defense Alliance.

Πηγή : The Verge (https://www.theverge.com/2019/11/6/20952333/google-android-app-defense-alliance-eset-lookout-zimperium-bad-apps-play-store?utm_campaign=theverge&utm_content=chorus&utm_medium=social&utm_source=twitter)

Zus
07-11-19, 13:41
Υπάρχουν κάπου στατιστικά για το αν το Google Play Protect κόβει τίποτα?

dkgr_ser
07-11-19, 16:14
Υπάρχουν κάπου στατιστικά για το αν το Google Play Protect κόβει τίποτα?

Δε νομίζω πως μπορείς να μετρήσεις με ακρίβεια τον αριθμό των κακόβουλων εφαρμογών που θα υπήρχαν, αν δεν υπήρχε το google play protect, όπως και κάθε άλλο μέτρο ασφάλειας. Αυτό γιατί, όταν εγώ που θα ήθελα να ενσωματώσω κακόβουλο κώδικα στο app μου ξέρω ότι υπάρχει αυτό το επίπεδο ασφάλειας, δε θα μπω καν στον κόπο να το κάνω, αν δεν είμαι σίγουρος ότι έχω τη δυνατότητα να το ξεπεράσω. Άρα υπό αυτή την έννοια ο μετρητής αποτροπών γράφει μεν μηδέν, αλλά στην πράξη δεν είναι.

Zus
07-11-19, 16:54
Δε νομίζω πως μπορείς να μετρήσεις με ακρίβεια τον αριθμό των κακόβουλων εφαρμογών που θα υπήρχαν, αν δεν υπήρχε το google play protect, όπως και κάθε άλλο μέτρο ασφάλειας. Αυτό γιατί, όταν εγώ που θα ήθελα να ενσωματώσω κακόβουλο κώδικα στο app μου ξέρω ότι υπάρχει αυτό το επίπεδο ασφάλειας, δε θα μπω καν στον κόπο να το κάνω, αν δεν είμαι σίγουρος ότι έχω τη δυνατότητα να το ξεπεράσω. Άρα υπό αυτή την έννοια ο μετρητής αποτροπών γράφει μεν μηδέν, αλλά στην πράξη δεν είναι.

Ναι αλλά σίγουρα πολλοί θα δοκίμασαν η πίστεψαν ότι το ξεπερνάνε και τους τσακωσε. Ίσως αυτό να συνέβη και με κάποια αναβάθμιση του Protect και να το βρήκε και μετά το αρχικό ανέβασμα?

aiolos.01
07-11-19, 21:01
Υπάρχουν κάπου στατιστικά για το αν το Google Play Protect κόβει τίποτα?

Δημοσιεύει κάποια γενικά στατιστικά κάθε χρόνο.

tsigarid
08-11-19, 23:25
Σημαντική ήττα της google, που στην ουσία παραδέχεται ότι η δική της προστασία δεν αρκεί, και ζητάει βοήθεια. Πέραν του μάρκετινγκ όμως, η είδηση είναι καλή για τον τελικό χρήστη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.