PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια από τους ειδικούς



TheThing
09-07-07, 13:38
Παιδιά μάλλον θα χρειαστούμε την βοήθεια των ειδικών για να λύσουμε αυτό το ανεξήγητο που απ'ότι φαίνεται "στοιχειώνει" πολλούς.

Το πρόβλημα προς απάντηση είναι τι θα μπορούσε να προκαλεί τον μη συγχρονισμο σε adsl2+, adsl2 ακόμα και adsl1 μόνο μετά τις 9 το βράδι και μέχρι το πρωι σε κάποιες περιοχές. Αυτό το θέμα το ανοίγω γιατι ξέρω ότι υπάρχουν άτομα με πολλές τεχνολογικές γνώσεις στο forum που ίσως θα μπορούσαν να δώσουν μια εξήγηση.

Περιμένουμε την βοήθεια των ειδικών:oneup:

melon_meragon
09-07-07, 13:39
X-FILES μου λεει αυτο!!!:p

No-Name
09-07-07, 13:53
To έχετε αφήσει σε auto modulation?

TheThing
09-07-07, 14:01
Σε auto και adsl2+ συγχρονίζει για 5 δευτερόλεπτα και μετα πέφτει. Χθες καταφερα να μπω με adsl2
αλλα μόνο για 1 ώρα. Απο εκεί και πέρα μπορούσα μόνο με G.Lite. Το παράξενο είναι ότι γίνεται απο μια ώρα και μετά, λες και έχει χρονοδιακόπτη.:hmm:

No-Name
09-07-07, 14:02
Βγάλε το σπλίτερ και δοκίμασε το auto....μετά πές μου εντυπώσεις

giatros.net
09-07-07, 14:05
Στο καλύτερο σενάριο, κακή/γηρασμένη γραμμή μεταφοράς + κακές συνδέσεις. Επιρρεάζεται από εξωτερικούς παράγοντες.

Στο χειρότερο σενάριο, προγραμματιζόμενα (scheduled) DSLAMS με αλλαγή συμπεριφοράς στο χρόνο. Επιρρεάζεται από εσωτερικούς παράγοντες.

TheThing
09-07-07, 14:07
Το έκανα και αυτό...δεν γινόταν τίποτα, απο τις 10 και μετα δεν συγχρόνιζε. (Όταν συγχρονιζε για 5 δευτερόλεπτα και προλάβαινα να μπω στο adsl status οι τιμές ήταν ίδιες με τις τιμές που έχω την υπόλοιπη ημέρα!)

No-Name
09-07-07, 14:09
Το να αλλάξεις ρούτερ το έχεις σκεφτεί?

TheThing
09-07-07, 14:15
Το ρούτερ δουλεύει κανονικά την υπόλοιπη μέρα, τι μπορει να το κανει να δυσλειτουργεί απο τις 10 και μετα; (Λες να δουλεύει με ηλικακή ενέργεια?) :p

TheThing
09-07-07, 14:16
Στο χειρότερο σενάριο, προγραμματιζόμενα (scheduled) DSLAMS με αλλαγή συμπεριφοράς στο χρόνο. Επιρρεάζεται από εσωτερικούς παράγοντες.

Γιατρε τι εννοείς?

No-Name
09-07-07, 14:17
Eνδεχομένως να πάιζουν εκεινη την ώρα που θεωρητικά δεν υπάρχει μεγάλη κίνηση στη δίκτυο γιαυτό και έχεις προβλήματα

giatros.net
09-07-07, 14:17
Το ρούτερ δουλεύει κανονικά την υπόλοιπη μέρα, τι μπορει να το κανει να δυσλειτουργεί απο τις 10 και μετα; (Λες να δουλεύει με ηλικακή ενέργεια?) :p

Να κόψεις τα λιπαρά στο συσσίτιο.:whistle:

TheThing
09-07-07, 14:19
το Draytek Vigor 2700VG είναι καλό; Κόστος; Τώρα που φεύγεις το πουλάς;:p

No-Name
09-07-07, 14:25
όχι θα το παρω μαζί μου στην Ολλανδία έδω θα αφήσω κάποιο άλλο μιας και μπάινουν και οι δικοί μου στο διαδίκτυο.

TheThing
09-07-07, 14:26
Στο χειρότερο σενάριο, προγραμματιζόμενα (scheduled) DSLAMS με αλλαγή συμπεριφοράς στο χρόνο. Επιρρεάζεται από εσωτερικούς παράγοντες.

Γιατρέ τι έιναι τα προγραμματιζόμενα DSLAMS, όταν λες εσωτερικούς παράγοντες τι εννοεις;

Jazzer
09-07-07, 14:32
Γιατρέ τι έιναι τα προγραμματιζόμενα DSLAMS, όταν λες εσωτερικούς παράγοντες τι εννοεις;
Είναι σαν τα προγραμματιζόμενα ραντεβού στο ΙΚΑ μάλλον. :lol::rofl:
Αυτό που συμβαίνει στην γραμμή σου είναι από τα πιο απίστευτα πάντως.:p

giatros.net
09-07-07, 14:34
Γιατρε τι εννοείς?

Δεν είμαι σεναριογράφος για να μπώ σε λεπτομέρειες.

giatros.net
09-07-07, 14:36
Είναι σαν τα προγραμματιζόμενα ραντεβού στο ΙΚΑ μάλλον. :lol::rofl:


:worthy::worthy::worthy::worthy:

TheThing
09-07-07, 14:38
Αυτό που συμβαίνει στην γραμμή σου είναι από τα πιο απίστευτα πάντως.

Και συμβαίνει και σε άλλους!!!

TheThing
09-07-07, 14:45
Ίσως φταίει το Link type στο adsl2+ είναι fast path, σε όλα τα άλλα ειναι interleaved:hmm:

giatros.net
09-07-07, 14:48
Και συμβαίνει και σε άλλους!!!

Μήν ανυσηχείς... ;) και στη δικιά μου γραμμή συμβαίνει, αλλά από τις 11:55 έως 23:55. Μάλλον θα υπάγομαι σε άλλη βάρδια.

Jazzer
09-07-07, 14:49
Τα παλικάρια της 4net τι σου λένε φίλε The Thing ? Έχεις ζητήσει τεχνικό έλεγχο της γραμμής ? Ανταποκρίθηκαν ή αναμονή της αναμονής, ω αναμονή ?

Fat Freddy
09-07-07, 14:50
Για περάστε κι' άλλοι "ειδικοί" να δώσετε τα φώτα σας στο άνθρωπο που δεινοπαθεί.

TheThing
09-07-07, 14:53
Τα παλικάρια της 4net τι σου λένε φίλε The Thing ? Έχεις ζητήσει τεχνικό έλεγχο της γραμμής ? Ανταποκρίθηκαν ή αναμονή της αναμονής, ω αναμονή ?

τα παλικάρια της 4net μου έλεγαν κάτι για φωτεινές επιγραφές που ανάβουν μετά τις 9 το βράδι και βραχυκυκλωνουν:worthy: Μου έιπαν επισης να τους πάρω την ώρα που παρουσιάζεται το πρόβλημα( 5 μέρες προσπαθω να τους μιλήσω την ώρα που παρουσιάζεται το προβλημα και με γειώνουν συνεχως!!!)

giatros.net
09-07-07, 15:04
τα παλικάρια της 4net μου έλεγαν κάτι για φωτεινές επιγραφές που ανάβουν μετά τις 9 το βράδι και βραχυκυκλωνουν:worthy: Μου έιπαν επισης να τους πάρω την ώρα που παρουσιάζεται το πρόβλημα( 5 μέρες προσπαθω να τους μιλήσω την ώρα που παρουσιάζεται το προβλημα και με γειώνουν συνεχως!!!)

Αγνόησε τα παληκάρια της 4νετ στο 1ο level support και ζήτα να μιλήσεις με το 2ο level. Το οποίο φυσικά για να επιτευχθεί απαιτεί Ιώβεια υπομονή.

Η μόνη λύση, αν καταφέρεις να επικοινωνήσεις, είναι να ζητήσεις να στο περάσουν ως βλάβη της γραμμής (που είναι και το πιθανότερο). Από εκεί και έπειτα αρχίζει ο γολγοθάς με τον ΟΤΕ.

TheThing
09-07-07, 15:10
Αγνόησε τα παληκάρια της 4νετ στο 1ο level support και ζήτα να μιλήσεις με το 2ο level. Το οποίο φυσικά για να επιτευχθεί απαιτεί Ιώβεια υπομονή.

Η μόνη λύση, αν καταφέρεις να επικοινωνήσεις, είναι να ζητήσεις να στο περάσουν ως βλάβη της γραμμής (που είναι και το πιθανότερο). Από εκεί και έπειτα αρχίζει ο γολγοθάς με τον ΟΤΕ.

Υπαρχει και 2ο level support;;;!!! Όταν δηλώνεις βλάβη(και κατα την διαρκεια του ψαξιματος και της επιδιόρθωσης) έχεις net και τηλεφωνια ή σου τα κόβουν προσωρινα;

A_gamer
09-07-07, 15:21
Αγνόησε τα παληκάρια της 4νετ στο 1ο level support και ζήτα να μιλήσεις με το 2ο level. Το οποίο φυσικά για να επιτευχθεί απαιτεί Ιώβεια υπομονή.

Η μόνη λύση, αν καταφέρεις να επικοινωνήσεις, είναι να ζητήσεις να στο περάσουν ως βλάβη της γραμμής (που είναι και το πιθανότερο). Από εκεί και έπειτα αρχίζει ο γολγοθάς με τον ΟΤΕ.

Μήπως καλύτερα να πάει στα γραφεία τους;

giatros.net
09-07-07, 15:23
Υπαρχει και 2ο level support;;;!!! Όταν δηλώνεις βλάβη(και κατα την διαρκεια του ψαξιματος και της επιδιόρθωσης) έχεις net και τηλεφωνια ή σου τα κόβουν προσωρινα;

Φυσικά το support είναι διαβαθμισμένο σε επίπεδα, αυτό έλειπε να απαντά στο τηλέφωνο ο super duper μηχανικός. ;)
Ανάλογα τη στρατηγική της εκάστοτε εταιρείας και το αντικείμενο που ασχολείται μπορεί να φτάσει και 5 επίπεδα. Τα δύο είναι το σύνηθες.

Τίποτα δεν σταματά να λειτουργεί κατά την διάρκεια troubleshooting, εκτός αν προβούν σε αλλαγή υλικών (πχ. καλώδια, κάρτες) αλλά και αυτό είναι μικρής διάρκειας και προγραμματίζεται σε ώρες νεκρές (πχ. 03:00-04:00)

karavagos
09-07-07, 22:19
Μάλλον κάποια παρεμβολή ενεργοποιείται την συγκεκριμένη ώρα...

TheThing
09-07-07, 22:22
πάλι τα ίδια...απο21:55 συνδέομαι μονο με adsl1 και σε λίγο μόνο με G.Lite

TheThing
09-07-07, 22:23
Μάλλον κάποια παρεμβολή ενεργοποιείται την συγκεκριμένη ώρα...

τι είδους παρεμβολή θα μπορουσε να ειναι αυτη karavagos:

anthoula
09-07-07, 22:23
Μάλλον κάποια παρεμβολή ενεργοποιείται την συγκεκριμένη ώρα...
Κάποιος πειρατικός σταθμός AM; :whistle:

TheThing
09-07-07, 22:25
Κάποιος πειρατικός σταθμός AM; :whistle:

????????????????????????

therion
09-07-07, 22:28
NoName αυτο το draytek μου έβαλες φυτίλια να το αγοράσω,Το θέμα είναι οτι δε το βρίσκω απο κανένα μαγαζί γνωστο.Μπορείς να μου πεις απο που το αγόρασες;

nnn
09-07-07, 22:30
τι είδους παρεμβολή θα μπορουσε να ειναι αυτη karavagos:
Λάμπες νέον/φθορίου και δεν μιλάω για τις οικιακές αλλά τις μεγάλες φωτεινές επιγραφές,πειρατικός σταθμός κλπ

Την ώρα της αποσύνδεσης τι στοιχεία θορύβου κλπ δίνει η γραμμή ?

dgourlis
09-07-07, 22:37
Ta ίδια και σε εμένα., και δεν υπάρχουν λάμπες φθορίου στην περιοχή. Μετά από 9 βραδιε΄ς ταλιπωρίας, αφού άκουσα 9 διαφορετικές "εξυπνάδες" το πρόβλημα υφίσταται από 2100 μέχρι 6-700. Εγώ πιστεύω πως κάποιος παίζει με τους διακόπτες.....

karavagos
09-07-07, 22:51
Κατευθείαν στον κατανεμητή μπορείτε να κουμπώσετε το modem?

mastelos
09-07-07, 23:35
εχω και εγώ αποσυγχρονισμούς στις 9 αλλα δεν εδινα και τοση σημασια στην ωρα γιατι γίνεται επανασύνδεση αμεσως αλλα απο την αναβάθμιση και μετα εχω σε τακτα χρονικά διαστηματα αποσυνδεσεις πχ 13.00 17.00 και 21.00 παντα βεβαια γινεται επανασύνδεση.

μονο ο γιατρος μπορει να βοηθήσει γιατι οπως βλέπω σαν να παίρνει το φαρμακο ειναι οι ωρες......



παντως γενικά αυτο που εχουν τα παιδια μου φαινεται για λαμπες του δημου με χρονοδιακόπτη.

TheThing
10-07-07, 03:15
Λάμπες νέον/φθορίου και δεν μιλάω για τις οικιακές αλλά τις μεγάλες φωτεινές επιγραφές,πειρατικός σταθμός κλπ

Την ώρα της αποσύνδεσης τι στοιχεία θορύβου κλπ δίνει η γραμμή ?

Τα στοιχεια την ώρα της αποσύνδεσης είναι ολόιδια με αυτα κατα την διαρκεια της ημέρας που ειμαι με adsl2+. Υπενθυμίζω ότι μετά τις 10 το βράδι μπορώ να συνδεθώ μερικές φορές με adsl2, περισσοτερες με adsl1 και οταν δεν τα καταφέρνω με τα προηγουμενα συνδεόμαι μόνο με G.Lite. Αυτο δεν συνεβαινε πριν την αναβάθμιση. Αν πράγματι έχει να κάνει με λάμπες και διακόπτες του δήμου, τότε τι μπορούμε να κάνουμε ρε παιδια? Γενικά τα στοιχεία μου είναι
SNR up 28
down 6

Attenuation up 33
down 33

Κάτι είχα διαβάσει στο forum και για τα link type (interleaved και fast path) αλλα δεν ξέρω αν ισχύουν στην περίπτωση μας!

TheThing
10-07-07, 09:49
Αν πάρω τηλ την Τ.Υ την ώρα που θα υφίσταται το πρόβλημα, θα μπορέσουν να το δουν το πρόβλημα και να καταλάβουν τι ειναι ή θα τους φαίνονται όλα κανονικά;

A_gamer
10-07-07, 10:58
Αν πάρω τηλ την Τ.Υ την ώρα που θα υφίσταται το πρόβλημα, θα μπορέσουν να το δουν το πρόβλημα και να καταλάβουν τι ειναι ή θα τους φαίνονται όλα κανονικά;

Ίσως να μπορέσουν. Μήπως όμως μέχρι να πιάσεις γραμμή θα έχει σταματήσει το πρόβλημα;

dgourlis
10-07-07, 11:25
Αν πάρω τηλ την Τ.Υ την ώρα που θα υφίσταται το πρόβλημα, θα μπορέσουν να το δουν το πρόβλημα και να καταλάβουν τι ειναι ή θα τους φαίνονται όλα κανονικά;


Δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι, τους έχω καλέσει 9 συνεχόμενες φορές με το πρόβλημα να υφίσταται και το μόνο που παρατήρησαν ήταν ότι η σύνδεσή μου χάνεται και επανέρχεται και απλά διαπίστωσαν την κακή ποιότητα της γραμμής. Φυσικά κατηγόρησαν τον ΟΤΕ για αυτό.

Εύλογα τους επισήμανα ότι θεωρητικά έχω σύνδεση με το δικό τους δίκτυο. Η απάντηση ήταν πως ναι, έτσι είναι, αλλά, χρησιμοποιούν τα κακής πόιότητας (σύμφωνα με τα λεγόμενά τους) καλώδια του OTE.

Σε τελική επισήμανσή μου πως οι διαφημίσεις τους τότε οφείλουν να προειδοποιούν για την ενδεχόμενη κακής ποιότητας σύνδεση λόγω του δικτύου του ΟΤΕ και πως ειδάλλως η διαφήμιση για το ιδιόκτητο δίκτυο ήταν παραπλανητική, υπήρξε σιγή ιχθύος...

kadronarxis
10-07-07, 11:37
Φίλε ΤοΠράμα, άκουσέ με και ΔΕΝ θα χάσεις.

Λύση 1

Πηγαίνεις και αγοράζεις το speedtouch 536(45 ευρώ), το οποίο(όπως και όλα τα speedtouch) αποδεδειγμένα συμπεριφέρονται άψογα σε "δύσκολες" καταστάσεις (6dB κόφτης).

Λύση 2

Αν έχεις ελέγξει εσωτερική καλωδίωση σπιτιού, και είσαι ΒΕΒΑΙΟΣ ότι όλα είναι cool and dry, πάρε τηλέφωνο forthnet και πες τους να σου αλλάξουν πόρτα στο dslam.


Τσίτα.

mastelos
10-07-07, 13:15
εμενα παντως συνεχιζει η ιδια κατασταση παλι τωρα πριν λιγο στις 13.00 ειχα αποσυνδεση και επανανασυνδεση σε χαμηλοτερη ταχυτητα περιμενω τωρα την αποσυνδεση των 17.00.......

πιστευω οτι ειναι θεμα προφιλ που αλλαζουν απο μονοι τους εκει στην ΤΥ

Ζητησα παλι να με επαναφερουν στο αρχικο και περιμενω.

τους εχω ξαναζητησει και δεν το εκαναν εδω και 1 εβδομαδα........

@ ADSLgr.com All rights reserved.