PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεκρό τηλέφωνο



ΣπύροςΜ
09-11-19, 14:39
Κύριοι καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας.
Είμαι στην cosmote εδώ και μερικά χρόνια και στην σταθερή και κινητή τηλεφωνία. Πριν απο μερικούς μήνες εκανα αναβάθμιση στο internet με vdsl και υψηλές ταχύτητες ... έως 100 Mbps;; Τα κινητά μας στο σπίτι λειτουργούν μόνο μέσω internet και το "Τέλειο Σήμα" της cosmote διότι δεν έχουμε καλο σήμα καμίας κινητής στη περιοχή μας!!!!! Στο πρόβλημα τώρα:
Στις 31 Οκτωβρίου 2019 σταμάτησε να λειτουργεί το σταθερό μας τηλέφωνο. Εχουμε κάνει άπειρα τηλέφωνα στο 13888 και κάθε φορά ακούμε τα ίδια. Σε εμάς φαίνεται οτι το τηλέφωνο σας λειτουργεί κανονικά αλλά θα δηλώσουμε τη βλάβη. Μέχρι σήμερα 9/11/19 το πρόβλημα παραμένει!!! Στο router Speedport Plus συνδέω μία τηλεφωνική συσκευή αλλά η γραμμή έιναι νεκρή όπως και σε όλες τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού. Το φως στο router με την ένδειξη Telephony είναι αναμένο κανονικά αλλά σήμα μηδέν. Σε όλες τις τηλεφωνικές πρίζες έχω φίλτρα για vdsl αλλά σήμα τίποτα.

Μπορέι κάποιος με κάποια ιδέα να βοηθήσει; Ευχαριστώ και καλό σ/Κ σε όλους

sweet dreams
09-11-19, 16:08
Τι συνδεσμολογία έχεις κάνει για να έχεις τηλέφωνο και στις υπόλοιπες πρίζες;; αυτή που προτείνει ο ΟΤΕ στο φυλλάδιο του με την επιστροφή σήματος;;

Κάνε ένα Hard reset στο ρούτερ(ΠΡΟΣΟΧΗ!! θα χαθούν διάφορες ρυθμίσεις που πιθανόν έχεις κάνει και θα γυρίσει στις εργοστασιακές), σύνδεσε το κατευθείαν πάνω στην κεντρική πρίζα του χώρου χωρίς τίποτε άλλο πάνω του και βάλε ένα τηλέφωνο που έχεις τσεκάρει ότι λειτουργεί σίγουρα στις εξόδους PHONE, δοκίμασε και τις δύο.

ΣπύροςΜ
09-11-19, 17:54
Ευχαριστώ και ξεκινάω την επιχείρηση σε λίγο. Θα ενημερώσω για αποτελέσματα.

griniaris
09-11-19, 21:08
Τι συνδεσμολογία έχεις κάνει για να έχεις τηλέφωνο και στις υπόλοιπες πρίζες;; αυτή που προτείνει ο ΟΤΕ στο φυλλάδιο του με την επιστροφή σήματος;;

Κάνε ένα Hard reset στο ρούτερ(ΠΡΟΣΟΧΗ!! θα χαθούν διάφορες ρυθμίσεις που πιθανόν έχεις κάνει και θα γυρίσει στις εργοστασιακές), σύνδεσε το κατευθείαν πάνω στην κεντρική πρίζα του χώρου χωρίς τίποτε άλλο πάνω του και βάλε ένα τηλέφωνο που έχεις τσεκάρει ότι λειτουργεί σίγουρα στις εξόδους PHONE, δοκίμασε και τις δύο.

Αυτο ακριβως... και επισης να βγαλεις οτιδηποτε αλλο εχεις συνδεδεμενο στις υπολοιπες πριζες του σπιτιου.

ΣπύροςΜ
10-11-19, 11:02
Έκανα κάθε πιθανό συνδυασμό που λέει η cosmote, hard reset, έβγαλα τα πάντα απ τις πρίζες κλπ αλλά η telephony δεν δίνει σήμα. Απ την cosmote μου έστειλαν γραπτό μήνυμα οτι ο τεχνικός τους θα μας επισκεφτεί αύριο οπότε άντε ολα όπως ήταν απ την αρχή. Η η έξοδος telephony δεν λειτουργεί ή άλλαξαν κάτι στη cosmote διότι μέχρι 31/10/19 όλα λειτουργούσαν κανονικά. Ευχαριστώ για την βοήθεια και θα ενημερώσω ανάλογα

sweet dreams
10-11-19, 11:07
Mπορεί να έχει πρόβλημα το ρούτερ και δεν βγάζει σήμα στις εξόδους PHONE.

Παρεμπιπτόντως, η επιστροφή σήματος είναι ότι χειρότερο για να έχεις σήμα στις υπόλοιπες πρίζες, αν έχεις δυνατότητα κάνε συνδεσμολογία με διαχωρισμό των γραμμών(βέλτιστη σύνδεση).

https://www.adslgr.com/forum/threads/900889-Speedport-Entry-2i?p=6094927#post6094927

Kostinos
11-11-19, 00:56
Μπορεί να έπεσες σε ελαττωματικό ρούτερ

ΣπύροςΜ
14-11-19, 09:35
Επιτέλους έχω σταθερό τηλέφωνο!!! Απλά κάποιος Άγιος υπάλληλος στο 13888 άκουσε προσεχτικά το πρόβλημα μου και τις διάφορες ενέργειες που είχα κάνει και μου είπε: μα προφανώς στο router σας δεν λειτουργεί η έξοδος telephony. Σε 5 λεπτά το αντικατέστησα στον Γερμανό με ένα καινούργιο και ως διά μαγείας έχω ξανά σταθερό τηλέφωνο!!!!

griniaris
14-11-19, 11:49
Επιτέλους έχω σταθερό τηλέφωνο!!! Απλά κάποιος Άγιος υπάλληλος στο 13888 άκουσε προσεχτικά το πρόβλημα μου και τις διάφορες ενέργειες που είχα κάνει και μου είπε: μα προφανώς στο router σας δεν λειτουργεί η έξοδος telephony. Σε 5 λεπτά το αντικατέστησα στον Γερμανό με ένα καινούργιο και ως διά μαγείας έχω ξανά σταθερό τηλέφωνο!!!!


Mπορεί να έχει πρόβλημα το ρούτερ και δεν βγάζει σήμα στις εξόδους PHONE.



Μπορεί να έπεσες σε ελαττωματικό ρούτερ


Μα ολοι σου αναφεραν ελλατωματικο ρουτερ και χαλασμενη εξοδο PHONE.

@ ADSLgr.com All rights reserved.