PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz!Box και απενεργοποίηση NAT



ki8aras
09-07-07, 17:38
Προσπάθησα να στήσω ραδιοφωνικό σταθμό με την χρήση του SHOUTCast αλλά μου βγάζει πρόβλημα ότι πρέπει να απενεργοποιήσω το ΝΑΤ στο router. Ανοίγω κανονικά πόρτες στο ρουτερ αλλά και πάλι δεν γίνομαι ορατός.Πως μπορούν οι άλλοι να δουν απευθείας την εξωτερική μου IP?Αυτο το παθαινω και όταν προσπαθώ να στήσω server για online παιχνίδια όπου φαίνεται μόνο η εσωτερική IP(LAN) και όχι η εξωτερική(WAN) όπως θα έπρεπε.Καμιά ιδέα;Ευχαριστώ

deniSun
11-07-07, 08:43
Μήπως έχεις κανένα ΝΑΤ software;
Λογικά θα πρέπει να φαίνεται η εξωτερική ΙΡ.

giatros.net
11-07-07, 09:07
'Εκανες forward port σε UDP και TCP πρωτόκολλα? (πχ. TCP8888, UDP8888)

Παρεπιπτόντως αν δεν έχεις static IP πρέπει να ενεργοποιήσεις κάποιο DYNDNS account στο router, που έχεις ήδη δημιουργήσει, οπότε οι ακροατές θα δίνουν (πχ. radionet.ath.cx:8888)

Είναι φύση αδύνατον να βλέπουν την LAN IP οι WAN clients.

deniSun
11-07-07, 09:11
Είναι φύση αδύνατον να βλέπουν την LAN IP οι WAN clients.

Μπορεί να γίνει.
IP masquerade

ki8aras
11-07-07, 09:44
Όχι έχω ανοίξει κανονικά τις πόρτες στο Router και έχω και Static IP.Παρόλο αυτά δεν βλέπουν την εξωτερική IP μου

giatros.net
11-07-07, 12:52
Μπορεί να γίνει.
IP masquerade

Σωστός, αλλά είναι παρέμβαση μόνο στο Linux, όπως και η γιαγιά αν είχε ρουλεμάν θα ήταν πατίνι, μόνο σ'αυτήν.;)



Όχι έχω ανοίξει κανονικά τις πόρτες στο Router και έχω και Static IP.Παρόλο αυτά δεν βλέπουν την εξωτερική IP μου

Πάνω σε linux πλατφόρμα είσαι?

ki8aras
12-07-07, 15:06
Όχι σε Windows.Αν και ξέρω ότι θα δουλέψει στα Linux.Κάπου διάβασα ότι πρέπει να κάνω Static Routing και να απενεργοποιήσω το DHCP server. Αυτό ξέρετε αν θα βοηθούσε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.