PDA

Επιστροφή στο Forum : e-dialogos : Πρωτοποριακή διαδικασία ηλεκτρονικής δημοκρατίας στα Τρίκαλα



wi fi thief
09-07-07, 17:50
Η διαρκής ωρίμανση της τοπικής κοινωνίας σε θέματα ψηφιακής τεχνολογίας , δίνει το ερέθισμα στο Δήμο Τρικκαίων να κάνει ένα τολμηρό βήμα. Αξιοποιώντας τις νέες τεχνολογίες δίνει φωνή στον πολίτη μέσα από μια πρωτοπόρα για την Ελλάδα διαδικασία Ηλεκτρονικής Δημοκρατίας.

Συγκεκριμένα ο Δήμος Τρικκαίων, το e-trikala και η περιφέρεια Θεσσαλίας ξεκινάει σήμερα Δευτέρα 9 Ιουλίου την πρώτη δημόσια διαβούλευση μέσα από το πρόγραμμα “e-dialogos”.

Πρόκειται για μία νέα και πρωτοποριακή ιστοσελίδα ανοιχτού διαλόγου που δίνει τη δυνατότητα στους δημότες, σε όσους ζούν και εργάζονται στα όρια του Δήμου Τρικκαίων , και όλους όσοι θέλουν να μετάσχουν στο διάλογο , να εμπλακούν άμεσα στη διαδικασία σχεδιασμού και υλοποίησης πολιτικής και δράσεων της πόλης τους.

Χρησιμοποιώντας το τρίπτυχο ενημερώνομαι, συμμετέχω, πολίτη η γνώμη σου έχει δύναμη ο καθένας κάνοντας μια απλή εγγραφή στην ιστοσελίδα http://www.edialogos.gr (http://www.edialogos.gr/) μπορεί να γίνει μέλος της κοινότητας του ηλεκτρονικού διαλόγου, να συμμετάσχει σε μια ανοιχτή συζήτηση και να προτείνει λύσεις πάνω σε θέματα που αφορούν την καθημερινότητα της πόλης μας.

Σε συνεργασία με τον έγκριτο δημοσιογράφο κο Λάζαρο Μάμαλη ο Δήμος Τρικκαίων αποφάσισε τα πρώτα τέσσερα θέματα στα οποία οι πολίτες καλούνται να πάρουν θέση και να πουν τη γνώμη τους. Συγκεκριμένα η ανάπλαση του κέντρου της πόλης, η μεταφορά του τρένου εκτός της πόλης, η ψηφιακή στρατηγική του Δήμου και τα αναπτυξιακά σχέδια για τις φυλακές αποτελούν ζητήματα που μας αφορούν όλους.


Πως δουλεύει το edialogos. Η διαδικασία είναι απλή.

1. Ο ενδιαφερόμενος επισκέπτεται την ιστοσελίδα http://www.edialogos.gr (http://www.edialogos.gr/)

2. Κάνει εγγραφή ως νέος χρήστης και ακολουθεί τις οδηγίες.

Πιο συγκεκριμένα, τι μπορώ να κάνω εδώ στο e-dialogos:

-Γράφομαι απαραίτητο για να συμμετάσχω
-Ενημερώνομαι για όλα τα θέματα που συζητάμε
-Συζητώ απλά και εποικοδομητικά με τους συμπολίτες μου
-Καταθέτω τη γνώμη μου σε δομημένα και αναλυτικά ερωτηματολόγια
-Βλέπω τα αποτελέσματα τι είπανε οι πολίτες στον ανοιχτό διάλογο
-Συμμετέχω στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου
-Μαζεύω e-πογραφές για όποιο θέμα με απασχολεί


Η υλοποίηση του προγράμματος γίνεται από το γραφείο του e-trikala σε συνεργασία με την εταιρία IMC και με το access to democracy.

Πηγή : www.trikalacity.gr (http://www.trikalacity.gr/news/view.article.php/2945/c1)

jimser
09-07-07, 19:55
Πολύ καλή προσπάθεια. Σίγουρα αξίζει ένα μεγάλο μπράβο. Μακάρι να ακολουθήσουν κι άλλοι δήμοι & κοινότητες.

GP
09-07-07, 20:02
Δήμαρχος Τρικκαίων :respekt: απλά. Παράδειγμα προς μίμηση.

harris
09-07-07, 20:37
Eίναι σίγουρος ότι ο Δήμος Τρικκαίων δείχνει τον δρόμο στην ψηφιακή εποχή! :oneup:

Ελπίζω σύντομα να τους ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι Δήμοι της χώρας...

turbojugend_gr
09-07-07, 20:41
Τα αποτελέσματα αυτής της προσέγγισης του δήμου θα φανούν στο μέλλον. Αν οι δημότες δεν αποδειχθούν "Ελληνάρες" και συνεχίζουν να αγκαλιάζουν τις ευκαιρίες που τους δίνει ο Δήμος τους, τα Τρίκαλα θα αποτελέσουν κέντρο υπηρεσιών και παιδείας στο μέλλον αν όχι δεν έχασαν τίποτα, απλά θα συνεχίσουν να πορεύονται στην δική μας βρομερή πραγματικότητα... Μακάρι και ο δήμος Ιωαννιτών να αντιμετώπιζε το θέμα παρομοίως, πολλώ δε μάλλον που είναι και μια από της μεγαλύτερες κοιτήδες φοιτητών και λοιπών ανήσυχων νέων.:(

stef2
09-07-07, 21:57
Eίναι σίγουρος ότι ο Δήμος Τρικκαίων δείχνει τον δρόμο στην ψηφιακή εποχή! :oneup:

Ελπίζω σύντομα να τους ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι Δήμοι της χώρας...

Πράγματι ο Δήμος Τρικκαίων δείχνει τον δρόμο.
Εμείς στην Αργυρούπολη ακολουθούμε κατά πόδας.
Αξίζουν συγχαρητήρια στα Τρίκαλα για την προσπάθεια τους.
Οπως αξίζει και κάθε υποστήριξη.

demollyon
09-07-07, 23:10
Μπράβο στον δήμο!!! Μπράβο!

kennyyy
10-07-07, 00:00
Έβλεπα τον Δήμαρχο στο τοπικό κανάλι και μου φάνηκε χρόνια μπροστά με αυτά που έλεγε...Τελικά πρέπει ναναι δεκαετίες μπροστά!!
Μόνο ελάττωμα...

Ποιό θεωρείτε ότι είναι το χαρακτηριστικό της πόλης των Τρικάλων;
Και δεν είχε επιλογή "το wifi" :):)
Πολλά μπράβο στον Δήμαρχο!!!

efd
10-07-07, 03:13
Τέλειο!! Μακάρι να πάει καλά το πείραμα και να υιοθετήσουν παρόμοια τακτική και άλλοι δήμοι και κοινότητες! Μία δόση πιο άμεσης δημοκρατίας..

hadderakk
10-07-07, 07:37
Αψογη οι Τρικκαιοι. Αξιομιμητοι ! Ευτυχως βλεπουν μπροστα.
Να δω και τους τοπικους βολεμενους να συμμετεχουν ηλεκτρονικα (μετα τα ουζα τους) και τι στον κοσμο...

tsopanos
10-07-07, 08:23
Όντως, αξίζουν πολύ περισσότερο από συγχαρητήρια στον δήμο Τρικκαίων.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Αυτές καθώς και τις άλλες, πάμπολλες τεχνολογικές καινοτομίες, τις χρησιμοποιούν οι δημότες ή περνάνε "στο ντούκου", αναφερόμενες και εκθειαζόμενες στις εκάστοτε ηλεκτρονικές ειδησοσελίδες και blogs;

BlindG
10-07-07, 09:22
Τα 3καλα (:rotfl: ) έχουν βαλθεί να βάλουν τα γυαλιά στην υπόλοιπη Ελλάδα και όχι μόνο... Μπράβο τους! Και μάλιστα το καλύτερο (που μερικοί δεν το καταλαβαίνουν) είναι πως αυτό είναι ένα από τα εναύσματα που χρειάζεται ο κόσμος για να ξεκινήσει και η αποκέντρωση! (όνειρο απατηλό αλλά λέμε τώρα...)

wi fi thief
10-07-07, 09:41
Η ερώτησή μου είναι η εξής: Αυτές καθώς και τις άλλες, πάμπολλες τεχνολογικές καινοτομίες, τις χρησιμοποιούν οι δημότες ή περνάνε "στο ντούκου", αναφερόμενες και εκθειαζόμενες στις εκάστοτε ηλεκτρονικές ειδησοσελίδες και blogs;

:oneup:
κρισιμοτατο, βασανιστικο ερωτημα...
Εδω θα δουμε πραγματικα ποιοι ειμαστε : ζηταμε απλα για να ζηταμε (γκρινια) ή ζηταμε και οταν μας δινουνε το εκμεταλλευομαστε - εξελισουμε?
Κλασικο διλημμα σχεδον σε καθε κοινωνικο-πολιτικο-τεχνολογικο θεμα.
Ας ελπισουμε...
Παντως ως κινηση ειναι ιδιαιτερα σημαντικη και μπορει (αν υποστηριχθει απο τους πολιτες πρωτα απο ολα) να προσφερει τεραστιο εργο.
;)

BlindG
10-07-07, 09:45
Θέλω να πιστεύω πως για να προχωράνε σε κάτι τέτοιο τα 3καλα (:rotfl: ) θα πρέπει να υπάρχει και κάποια ζήτηση. Για να είμαι όμως ειλικρινείς, με δεδομένο το γερασμένο του πληθισμού μας και με δεδομένο το γεγονός πως ο "νεαρότερος" πληθισμός πάει κατά Αθήνα (:scared: )είμαι περίεργος πως δουλεύει αυτό το πράγμα... :what:

Ασυρματοκλέφτη, τα παραπάνω δεν ήταν σπόντα :-k

[+=]Neo_Geo{Ech13}
10-07-07, 09:48
Μπραβο, ευγε! Αλλη μια φορα πρωτοπορος ο δημος στα Τρικαλα. Οταν κανουν παιχνιδι οι μηχανικοι τι να λεμε τωρα. Αφηστε του αμπαλους τους πολιτικατζες να διαβαζουν τους χαριτομενους λογους που τους γραψανε αλλοι και να κουνανε τα χερια πανω κατω. Ουστ ζωντανα !!! (μηπως προσβαλλω τα ζωα ετσι ομως τωρα;)

harris
10-07-07, 11:38
Θέλω να πιστεύω πως για να προχωράνε σε κάτι τέτοιο τα 3καλα θα πρέπει να υπάρχει και κάποια ζήτηση.

Kαλά, μην ορκίζεσαι κιόλας!!! Υπάρχουν πολλά από πίσω που παίζονται....:whistle:

Τουλάχιστον ο συγκεκριμένος Δήμος φροντίζει να γίνεται και έργο... είναι πια στα χέρια των πολιτών η αξιοποίησή του... αλλά εκεί προσωπικά έχω αρκετούς ενδιασμούς κατά πόσο θα το χρησιμοποιήσουν :whistle:

raspoutiv
10-07-07, 12:13
το μόνο που μένει να βελτιώσουν τώρα τα τρίκαλα είναι το τουπέ των κατοίκων τους. τουλάχιστον στον e-διάλογο δε θα φοράνε μάσκες νυχθημερών !

μπράβο

donref
10-07-07, 13:35
Καλησπερα παιδια
Εγω παλι που βρεθηκα πριν 15 ημερες στην πολη εβγαλα κωδικους μεσα σε 5 λεπτα για το wifi και μετα ελιωνα στους καφεδες στον πεζοδρομο της Ασκληπειου παρεα με το PDA μου οσο για τον αν εκμεταλευονται ολοι τις υπηρεσιες του αυτο θα γινει σιγα σιγα ηδη εχουν κανει πολλα βηματα εμπρος απλα μπραβο τους

zeppelin
10-07-07, 13:39
μπράβο σας. Κάνετε τα Τρίκαλα από ντεμοντέ σε χοτ!

frodo
10-07-07, 14:38
χαχα στην πράξη ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω πως αυτό βοηθά την αποκέντρωση, οκ είναι μια συμπαθητική χειρονομία που του Δήμου που κακώς δεν την έχουν κάνει και άλλοι δήμοι στην Ελλάδα σιγά το κόστος για έναν Ο.Τ.Α. Απο εκεί και πέρα είναι μόνο για τον χαβαλέ των wirelless και να λέμε ότι έχουμε e-Δημοκρατία... τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο

ZAfoddy
13-07-07, 00:08
Αρχίζουν να μ'αρέσουν τα Τρίκαλα. Ποιος έρχετε να μετακομίσει μαζί μου εκει ; :respekt:

kennyyy
14-07-07, 00:26
χαχα στην πράξη ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω πως αυτό βοηθά την αποκέντρωση, οκ είναι μια συμπαθητική χειρονομία που του Δήμου που κακώς δεν την έχουν κάνει και άλλοι δήμοι στην Ελλάδα σιγά το κόστος για έναν Ο.Τ.Α. Απο εκεί και πέρα είναι μόνο για τον χαβαλέ των wirelless και να λέμε ότι έχουμε e-Δημοκρατία... τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο
Βοηθάει στα πλαίσια του ότι όταν διαλέγεις που θα ζήσεις, κοιτάς τι υποδομές και οργάνωση έχει. Στην Ελλάδα φυσικά πολλές περιοχες των Β.Π. έχουν ίδιες ή χειρότερες υποδομές από τις "παραδοσιακές" γειτονιές αλλά μιλάμε πάντα για ορθολογικά κριτήρια...
Βοηθάει τον κόσμο να φεύγει από τα αστικά κέντρα και όσους είναι εκεί να μένουν στον τόπο τους. Χώρια τις ευκαιρίες που αναδύονται από τη δυναμική ενός ασύρματου δικτύου σε όλην την πόλη.
Σε επίπεδο τοπικής αυτοδιοίκησης μπορούμε και *πρέπει* να έχουμε e-democracy. Propositions στις εκλογές και όχι μόνο και αποφάσεις από αυτούς που ευνοούνται άμεσα για τέτοια θέματα.
Σίγουρα δεν είναι καμιά κοσμοιστορική αλλαγή αλλά είναι ένα παράδειγμα προς μίμηση και μια πολύ πολύ καλή αρχή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.