PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 [123] 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

cool11
22-06-15, 07:44
Ξερει κανεις αν νεοτερη εκδοση του eset, εγκαθισταται απο πανω απο παλαιοτερη σε στυλ upgrade? Πχ να περασω την 8 πανω απο την 7?
Ή θελει απεγκατασταση η παλια, και εκ νεου εγκατασταση η καινουρια;

sweet dreams
22-06-15, 08:51
Μεταξύ σοβαρού και αστείου, το Comodo είναι 2ο στις προτιμήσεις μου.
[Προς το παρόν χρησιμοποιώ μόνο τους Secure Browsers της εταιρείας σαν εναλλακτικούς του Firefox]

τς, τς, τς, τς, τς, με απογοητεύεις........ από Kaspersky σε Comodo (http://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/windows-8/)........τι καταβαράθρωση είναι αυτή....... σε λίγο θα πας και σε ...................................

Security Essentials :tooth :tooth :tooth 157147

Περιμένω ενορχηστρωμένη επίθεση mod + Βiggeo :sneer: :biggrin:

-21grams
22-06-15, 09:20
Δεν έλαβες υπ' όψη σου κάτι πολύ σημαντικό: Πως προσφέρεται ΔΩΡΕΑΝ.
Κατά συνέπεια εμπίπτει σε *άλλη* κατηγορία και αξιολογείται βάσει ελαστικότερων κριτηρίων.
Για να πω την αμαρτία μου πάντως, είχα μείνει με την εικόνα συγκριτικών δοκιμών παλαιοτέρων τριμήνων/εξαμήνων στις οποίες υπερείχε των άλλων free/freemium AVs.
Στο link που παραθέτεις, κατατάσσεται στις τελευταίες θέσεις [ταξινομημένο βάσει της στήλης "Protection"], 4ο απ' το τέλος :shock:

cool11
22-06-15, 09:25
Παντως, το avast ειναι μαλλον 'βαρυτερο' απο το eset. Αποψεις;

Πειτε και για την 'αποτελεσματικοτητα' του eset, ημουν παλια χρηστης nod32, κι αφου περιηγηθηκα σε διαφορα free, τωρα κανω την επιστροφη.

sweet dreams
22-06-15, 09:47
Δεν έλαβες υπ' όψη σου κάτι πολύ σημαντικό: Πως προσφέρεται ΔΩΡΕΑΝ.
Κατά συνέπεια εμπίπτει σε *άλλη* κατηγορία και αξιολογείται βάσει ελαστικότερων κριτηρίων.
Για να πω την αμαρτία μου πάντως, είχα μείνει με την εικόνα συγκριτικών δοκιμών παλαιοτέρων τριμήνων/εξαμήνων στις οποίες υπερείχε των άλλων free/freemium AVs.
Στο link που παραθέτεις, κατατάσσεται στις τελευταίες θέσεις [ταξινομημένο βάσει της στήλης "Protection"], 4ο απ' το τέλος :shock:

Nα σου πώ την αλήθεια, δεν έχω ασχοληθεί με τα Free, ότι διαβάζω από τα test, γιατί οι γνώμες μας είναι πάντα υποκειμενικές. Πάντως πρόσφατα

που χρειάστηκε να βάλω σε ένα φίλο, του έβαλα το Bitdefender. (http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2388652,00.asp)

dimitri_ns
22-06-15, 11:57
Εγώ πάντως έχω καταλήξει ότι όλα τα antivirus είναι καλά.
Οτι και νάχω βάλει σε χρήστες win, θεωρούν τον εαυτό τους προστατευμένο και δεν δίνουν καμμία σημασία.
Μετά από λίγο καιρό οι περισσότεροι έχουν προβλήματα, χάνουν αρχεία, format και άγιος ο θεός.

Ασπρίζουν λίγο, μετά κιτρινίζουν γιατί δεν έχουνε backup, σε λίγο καιρό είναι πάλι ρόζ, ανθρώπινοι, δεν τους καίγεται καρφάκι, εξακολουθούν να κάνουν τα ίδια και η ζωή συνεχίζεται. :p

sweet dreams
22-06-15, 12:17
Εγώ πάντως έχω καταλήξει ότι όλα τα antivirus είναι καλά.
Οτι και νάχω βάλει σε χρήστες win, θεωρούν τον εαυτό τους προστατευμένο και δεν δίνουν καμμία σημασία.
Μετά από λίγο καιρό οι περισσότεροι έχουν προβλήματα, χάνουν αρχεία, format και άγιος ο θεός.

Ασπρίζουν λίγο, μετά κιτρινίζουν γιατί δεν έχουνε backup, σε λίγο καιρό είναι πάλι ρόζ, ανθρώπινοι, δεν τους καίγεται καρφάκι, εξακολουθούν να κάνουν τα ίδια και η ζωή συνεχίζεται. :p

Ακριβώς έτσι!!!!! σωστότατος. :oneup:

goku
22-06-15, 12:49
Εγώ πάντως έχω καταλήξει ότι όλα τα antivirus είναι καλά.
Οτι και νάχω βάλει σε χρήστες win, θεωρούν τον εαυτό τους προστατευμένο και δεν δίνουν καμμία σημασία.
Μετά από λίγο καιρό οι περισσότεροι έχουν προβλήματα, χάνουν αρχεία, format και άγιος ο θεός.

Ασπρίζουν λίγο, μετά κιτρινίζουν γιατί δεν έχουνε backup, σε λίγο καιρό είναι πάλι ρόζ, ανθρώπινοι, δεν τους καίγεται καρφάκι, εξακολουθούν να κάνουν τα ίδια και η ζωή συνεχίζεται. :p

Σωστός. Ένα σύστημα είναι τόσο δυνατό όσο ο ποιό αδύναμος κρίκος. Και ο ποιο αδύναμος κρίκος είναι ο άνθρωπος. Όσο καλό αντιβιοτικό και να έχεις, ότι ρυθμίσεις ασφαλείας και να έχεις κάνει, ο άνθρωπος που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ θα κάνει πάντα βλακείες.

Εγώ προσωπικά πάντως χρησιμοποιώ πολλά χρόνια το Avira και δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα. Μόνο μου φαίνεται λίγο βαρύ για παλιούς υπολογιστές.

shocked
22-06-15, 15:55
Ξερει κανεις αν νεοτερη εκδοση του eset, εγκαθισταται απο πανω απο παλαιοτερη σε στυλ upgrade?

μπορεις ναι

jmakro
22-06-15, 16:18
Εδω και 4 χρονια με το Kaspersky αγορασμενο παντα απο ebay και δια 3 πληρωμενο για ενα χρονο τρεις αδειες ειμαστε πολυ ικανοποιημενοι και ποτε δεν ειχαμε προβλημα για ιόυς οτιδήποτε.

balandis
22-06-15, 19:45
το θεμα ειναι που σερφαρεις και σε τι.εχω αφησει το microsoft security..μια χαρα παει αφου ξερω που μπαινω και τι κατεβαζω.εχω βαλει και το u block origin για τις ιστοσελιδες για τις διαφιμισεις και τελος!!

sweet dreams
22-06-15, 20:24
το θεμα ειναι που σερφαρεις και σε τι. εχω αφησει το microsoft security..μια χαρα παει αφου ξερω που μπαινω και τι κατεβαζω.εχω βαλει και το u block origin για τις ιστοσελιδες για τις διαφιμισεις και τελος!!

Πέρα από την πλάκα που μπορεί να κάνουμε μεταξύ μας για τo AV που έχει ό καθένας και χωρίς καμιά διάθεση να σε θίξω, αυτό θα πρέπει σιγά-σιγά

να μην το λέμε γιατί ιό μπορείς να κολλήσεις πλέον από οπουδήποτε. Έπειτα το βλέπω και πολύ περιοριστικό να κάθομαι να κοσκινίζω μόνος μου

που θα μπώ, λες και είμαι η βάση δεδομένων του κάθε AV. Ας μην αναφερθούμε στα false alarms και στις διάφορες άλλες δυσλειτουργίες των

διάφορων AV που μόνο καλό δεν κάνουν στο σύστημα. Όπως σε όλα τα άλλα πράγματα έτσι και στα AV, κάποια κάνουν καλύτερα την δουλειά τους

από κάποια άλλα, κάποια έχουν καλύτερη βάση δεδομένων από κάποια άλλα, κάποια σε προειδοποιούν όταν πας να κάνεις π@@@@@α ενώ

κάποια άλλα κοιμούνται, κ.λ.π. Αν πάλι δεν έχεις εμπιστοσύνη στα AV πας σε τύπου Sandbox προγράμματα, αλλά ποτέ σε προγράμματα που δεν μπαίνουν

πλέον στον κόπο να τα συμπεριλάβουν ούτε σε δοκιμές. Το "εγώ δεν έχω πάθει τίποτα με αυτό" ισχύει μέχρι την μέρα που θα το πάθεις. :)

Βackup, κρυπτογράφηση των σημαντικών μας αρχείων και ένα αξιοπρεπές AV, μήπως και μπορέσουμε να προλάβουμε τα χειρότερα.

dimitri_ns
22-06-15, 20:59
Αν ο υπολογιστής το σηκώνει (πάρα πολλοί πλέον έχουν 4 ραμ)
για το σερφάρισμα όπου θέλετε και χωρίς αντιβίωση
υπάρχουν και οι VM (virtual machines)
όπου το backup είναι ένα copy/paste

Kai για μετά, αφού κατεβάσετε ένα αρχείο και το θέλετε στο κυρίως λειτουργικό, κάντε του ένα σκανάρισμα

Υπάρχει βέβαια και το ωχ αδερφέ, δεν βαριέσαι κλπ

cranky
22-06-15, 21:31
Αν πάλι δεν έχεις εμπιστοσύνη στα AV πας σε τύπου Sandbox προγράμματα, αλλά ποτέ σε προγράμματα που δεν μπαίνουν

πλέον στον κόπο να τα συμπεριλάβουν ούτε σε δοκιμές. Το "εγώ δεν έχω πάθει τίποτα με αυτό" ισχύει μέχρι την μέρα που θα το πάθεις. :)

Βackup, κρυπτογράφηση των σημαντικών μας αρχείων και ένα αξιοπρεπές AV, μήπως και μπορέσουμε να προλάβουμε τα χειρότερα.
Βάλ' τε Linux. :p

cool11
22-06-15, 21:43
Το sadbox στο eset, πως λειτουργει;
Μπορω μονο κανω εγκατασταση εντος sandbox, και πως;

sweet dreams
22-06-15, 21:52
Βάλ' τε Linux. :p

Μακάρι να μπορούσαμε Θράσο να δουλεύουμε αποκλειστικά με τα Linux, αλλά μπορούμε να σερφάρουμε από εκεί. :oneup:

cranky
22-06-15, 21:58
..., αλλά μπορούμε να σερφάρουμε από εκεί. :oneup:
Γι' αυτό το είπα.
Μου βγήκε σελίδα του Metropolitan virus, και απλώς, την έκλεισα. :dance:

biggeo65
23-06-15, 03:06
Αν πάλι δεν έχεις εμπιστοσύνη στα AV πας σε τύπου Sandbox προγράμματα,
αλλά ποτέ σε προγράμματα που δεν μπαίνουνπλέον στον κόπο να τα συμπεριλάβουν ούτε σε δοκιμές.

Το "εγώ δεν έχω πάθει τίποτα με αυτό" ισχύει μέχρι την μέρα που θα το πάθεις. :)

Βackup, κρυπτογράφηση των σημαντικών μας αρχείων και ένα αξιοπρεπές AV, μήπως και μπορέσουμε να προλάβουμε τα χειρότερα.

Oι δοκιμές είναι καθαρά κομμάτι του marketing. Να πουλάνε προϊόνξητα οι εταιρείες.
Κανεένας χρήστης δεν θα αντιμετωπίσει ποτέ τα εκατοντάδες χιλιάδες δείγματα που χρησημοποιούν στα τεστ.
Και με κανένα antivirus δεν είσαι 100% καλλυμένος.

Το μαν κάποια μπαίνουν σε test ή όχι, λίγο ενδιαφέρει τον χρήστη.
Τα τεστ γίνοινται καθημερινά από τον ίδιο τον χρήστη και την χρήση που κάνει.
Αν είναι ικανοποιημένος από το AV που χρησημοποιεί, τα τεστ λίγο τον ενδιαφέρουν.

Όταν πάθει κάτι, όπως μπορεί να συμβεί με όλα τα AV ,τότε προχωρά παρακάτω.
Αρκεί να έχει ένα καθαρό Image του λειτουργικού και backup των σημαντικών αρχείων.

Χρησημοποιώ MSE από το 2011, από την μέρα που βγήκε, και ποτέ δεν περιόρισα τις σελίδες που μπαίνω.
Ποτέ μέχρι σήμερα δεν είχα πρόβλημα. Ο χρήστης κάνει το AV να αξίζει κι όχι το AV τον χρήστη.

- - - Updated - - -


Βάλ' τε Linux. :p

Και το Linux δεν είναι ασφαλές.Απλά λόγω της μικρής διάδοσης του,
το πρόβλημα δεν είναι τόσο έντονο.

Η Wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Linux_malware) έχει μια λίστα με τα malware.
Στο forum του Ubuntu (https://help.ubuntu.com/community/Antivirus) υπάρχει άρθρο γιατί χρειάζεται AV ο χρήστης Linux.

MitsosDaBest13
23-06-15, 03:09
Κάποτε το αγαπημένο μου ήταν το Avast. Εγώ όμως 4 φορές έχω βάλει Avast σε Windows 8 και τις 3 φορές χρειάστηκε να κάνω φορμάτ, επειδή το PC μετά από ενημερώσεις, δεν άνοιγε! Στην τελευταία μάλιστα, έχασα και όλα μου τ' αρχεία και δεν υπήρχε τρόπος να σωθούν! Δεν υπήρχαν, απλά σβήστηκαν, χωρίς φορμάτ! Πάνε ακόμα και οι φωτογραφίες από ταξίδια στο εξωτερικό, αυτές που είχα κατεβάσει για τρολλάρισμα, ακόμα και αυτές από τότε που ήμουν μικρός, πάνε όλα!! Μετά βλέπω το εικονίδιο του OneDrive και καταριέμαι που δεν το χρησιμοποίησα νωρίτερα... Thank you Avast, που μου π@δηξες το PC, για τέταρτη φορά και καλή! :cry:

Τις τελευταίες μέρες λοιπόν δοκιμάζω το ESET Smart Security 9. Είναι ΒΕΤΑ έκδοση, αλλά το θα το έχω μέχρι 30/11... Φαίνεται καλό και έχω χρησιμοποιήσει και παλιότερα ESET...

biggeo65
23-06-15, 03:15
Δεν ξέρω τι πρόβλημα είχες με το AVAST στα 8, αλλά δεν φταίει το AV.
Aν είχες Image και backup δεν θα έχανες αρχεία και μάλιστα σημαντικά.

sweet dreams
23-06-15, 10:28
Το μαν κάποια μπαίνουν σε test ή όχι, λίγο ενδιαφέρει τον χρήστη.

Τα τεστ γίνοινται καθημερινά από τον ίδιο τον χρήστη και την χρήση που κάνει.

Αν είναι ικανοποιημένος από το AV που χρησημοποιεί, τα τεστ λίγο τον ενδιαφέρουν.

Όταν πάθει κάτι, όπως μπορεί να συμβεί με όλα τα AV ,τότε προχωρά παρακάτω.





Aυτή η λογική δεν μου αρέσει και φυσικά δεν αφορά έμπειρους και ψαγμένους χρήστες. Τι πάει να πει το δοκιμάζω μόνος μου και μόλις πάθω κάτι

πάω παρακάτω;;;; Καλό το Backup και το Image και η κρυπτογράφηση και όλα τα καλούδια, αλλά και μόνο που θα μπείς στην διαδικασία να τα

περάσεις όλα από την αρχή, φτάνει για να σου χαλάσει την ημέρα. Θα κάνουμε δηλαδή μόνοι μας πειράματα με το κάθε "μπάζο" που αποφάσισε

να βγάλει η κάθε εταιρία;;; Tι πάει να πεί "Αν είναι ικανοποιημένος από το AV που χρησημοποιεί";;;;; όταν δεν θα είναι ικανοποιημένος θα είναι

και πολύ αργά για τον υπολογιστή του. Έχω έναν υπολογιστή για δοκιμές, του έχω πάνω το Kaspersky και κάνω πειράματα μέχρι που μπορεί

να φτάσει η προστασία που μου παρέχει μπαίνοντας και τρέχοντας ότι βλακεία βρω μπροστά μου, δεν με πειράζει όμως αν ανατιναχτεί ο υπολογιστής

γιατί δεν είναι αυτός που δουλεύω. Αν μπορεί ο οποιοσδήποτε χρήστης να κάνει έτσι δοκιμές εντάξει, αλλά όχι στον υπολογιστή που δουλεύει

να κάνει δοκιμές AV και αν κάποιο αποδειχτεί άχρηστο να καθήσει να φτιάξει τον υπολογιστή του και πάμε στο επόμενο, τι θα γίνουμε;;;;

Beta Testers των εταιριών AV καταστρέφοντας τους υπολογιστές και την διάθεση μας;;;; Eυτυχώς που υπάρχουν εργαστήρια που κάνουν δοκιμές

πριν από μας και μπορούμε να διαβάζουμε τα τέστ και να αποφασίζουμε. Έτσι κάνουμε άλλωστε για όλα τα άλλα πράγματα που θέλουμε να αγοράσουμε,

εκτός αν ξαφνικά τα AV δεν εμπίπτουν σ' αυτήν την κατηγορία και θα πρέπει "να πάθουμε, για να μάθουμε". Έτσι αγοράζουμε δίσκους, μητρικές,

επεξεργαστές, μνήμες, τηλέφωνα, αυτοκίνητα, ανεμιστήρες, τηλεοράσεις και ........ κατσαρόλες, από τέστ και τις περισσότερες, αν όχι όλες,

τις φορές τα παραθέτουμε εδώ για να τα δούνε και οι συμφορουμίτες. Ξαφνικά τα τέστ είναι για πέταμα, οπότε ας τα δοκιμάζουμε όλα μόνοι μας

με κλειστά τα μάτια;;;;

Είπαμε πολλές φορές για Backup, Ιmage, κρυπτογράφηση, προσοχή, αλλά και ένα σωστό και αξιοπρεπές σύστημα προστασίας, όπως και αν λέγεται

αυτό.

MITSOSCHIOS
23-06-15, 10:54
Γεια σας ρε παλικαρια.Οπως παντα θα ηθελα τη πολυτιμη βοήθειά σας στο θεμα του αντιικου.Εχω 2 θεματα που με απασχολουν.Το πρωτο ειναι οτι στη δουλεια εχουμε 2 υπολογιστες οι οποιοι εχουν ενα antivirus με ονομα Κ7 καθως και το malwarebytes.Ολα ωραια και καλα μεχρι χθες, που (επειδη δουλευουν πολλα ατομα τους συγκεκριμενους Η/Υ και μερικοι μπαινουν σε οποια σελιδα τους καπνισει ) ξαφνικα οι υπολογιστες αρχισαν να ειναι αρκετα αργοι και σε καθε σελιδα στο ιντερνετ εμφανιζονταν πλαισια με διαφημησεις.Οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες αλλα ξερω οτι και το καλυτερο antivirus να βαλει καποιος,αν μπαινει οπου να ειναι σιγουρα θα τη πατησει.Σκεφτικα να τους προτεινω καποιο antivirus επι πληρωμη (π.χ. kaspersky που το ειχα πιο παλια και ημουν ευχαριστημενος), αλλα απο την αλλη λεω "και τι με αυτο αν ο καθε χρηστης δε προσεχει και μπαινει οπου θελει?".Καμια πρωταση?
Το δευτερο θεμα ειναι ο Η/Υ του πατερα μου στον οποιο το εβαλα τη δωρεαν εκδοση του avast.Απο τη μερα που το εβαλα,σε καθε σελιδα που ανοιγω, μου πεταει μια ειδοποιηση οτι εγινε φραγη απο το να ανοιξει η "ταδε" σελιδα.Τι μπορει να φταιει για αυτες τις ειδοποιησεις?
Σας ευχαριστω για το χρονο σας.

knemtzas
23-06-15, 11:13
Από τα συμβατικά γνωστά antivirus το καλύτερο είναι το Nod με διαφορά αλλά για εταιρείες προτείνω το webroot http://www.webroot.com/us/en/ που έχει διαφορετική φιλοσοφία και είναι το Νο1 σε πωλήσεις στην Αμερική

Από τα free καλύτερa είναι το avast και το avg αλλά καθυστερούν τον Η/Υ σε σχέση με το avira ή το panda (που έβγαλε πριν λίγο καιρό λάθος update κανοντας μεγάλη ζημιά σε Η/Υ!!!)

biggeo65
23-06-15, 15:20
Είπαμε πολλές φορές για Backup, Ιmage, κρυπτογράφηση, προσοχή, αλλά και ένα σωστό και αξιοπρεπές σύστημα προστασίας, όπως και αν λέγεται

αυτό.

Για μένα τον balandis και το 27% των χρηστών (https://www.opswat.com/resources/reports/antivirus-october-2014) Windows μέχρι σήμερα το MSE είναι μια χαρά.
Και ας το βγάζουν άχρηστο τα διάφορα τεστ. Marketing η υπόθεση, γιατί άρχισαν να χάνουν λεφτά.
Από τότε που βγήκε το MSE και τα άλλα δωρεάν AV, λίγοι είναι οι οικιακοί χρήστες που θα πληρώσουν για antivirus.

Το Kaspersky από το 6% μεριδίου αγοράς που κατείχε το 2010 τώρα είναι στο 3%.
Symantec από 10% στο 7%, ΕΣΕΤ από 8% στο 5%. Όλοι χάσανε από 30-50%.
Λογικό είναι να χρησημοποιούν διάφορες εταιρείες δοκιμών για να ανεβάσουν τα ποσοστά.
Χάνουν χρήμα κι αυτό δεν είναι καλό για τις επιχειρήσεις τους.

Δεν είναι τυχαίο ότι ό ένας στους δύο χρήστες χρησημοποιεί καποιο δωρεάν
ανάμεσα στα MSE ,AVAST, AVG, όπως δείχνει και η αναφορά. (https://www.opswat.com/resources/reports/antivirus-october-2014)

Για να ανεβαίνει το ποσοστό των δωρεάν και να πέφτει των υπολοίπων
σημαίνει ότι οι χρήστες που τα χρησημοποιούν δεν έχουν πρόβλημα
Το MSE από το 9% των χρηστών με Windows τώρα είναι στο 27%.

Γι'αυτό θα το γράψω μια φορά ακόμη και τέλος η κουβέντα για ΑΩ.

Image και backup κι ο καθένας χρησημοποιεί όποιο AV του αρέσει,
κι όχι όποιο λένε οι διάφορες εταιρείες. Αυτός ξέρει την χρήση που κάνει.

Αν δει ότι έχει πρόβλημα με το AV που χρησημοποιεί η μολύνθηκε ο υπολογιστής
επαναφέρει το καθαρό Image και αλλάζει antivirus

- - - Updated - - -


Γεια σας ρε παλικαρια.Οπως παντα θα ηθελα τη πολυτιμη βοήθειά σας στο θεμα του αντιικου.Εχω 2 θεματα που με απασχολουν.Το πρωτο ειναι οτι στη δουλεια εχουμε 2 υπολογιστες οι οποιοι εχουν ενα antivirus με ονομα Κ7 καθως και το malwarebytes.Ολα ωραια και καλα μεχρι χθες, που (επειδη δουλευουν πολλα ατομα τους συγκεκριμενους Η/Υ και μερικοι μπαινουν σε οποια σελιδα τους καπνισει ) ξαφνικα οι υπολογιστες αρχισαν να ειναι αρκετα αργοι και σε καθε σελιδα στο ιντερνετ εμφανιζονταν πλαισια με διαφημησεις.Οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες αλλα ξερω οτι και το καλυτερο antivirus να βαλει καποιος,αν μπαινει οπου να ειναι σιγουρα θα τη πατησει.Σκεφτικα να τους προτεινω καποιο antivirus επι πληρωμη (π.χ. kaspersky που το ειχα πιο παλια και ημουν ευχαριστημενος), αλλα απο την αλλη λεω "και τι με αυτο αν ο καθε χρηστης δε προσεχει και μπαινει οπου θελει?".Καμια πρωταση?
Το δευτερο θεμα ειναι ο Η/Υ του πατερα μου στον οποιο το εβαλα τη δωρεαν εκδοση του avast.Απο τη μερα που το εβαλα,σε καθε σελιδα που ανοιγω, μου πεταει μια ειδοποιηση οτι εγινε φραγη απο το να ανοιξει η "ταδε" σελιδα.Τι μπορει να φταιει για αυτες τις ειδοποιησεις?
Σας ευχαριστω για το χρονο σας.

To Κ7 σαν antivirus πρώτη φορά το ακούω.
Καταρχήν κάνε σε κάθε υπολογιστή ένα σκανάρισμα με το Malwarebytes.Καθάρισε ότι βρει.

Ποιόν browser χρησημοποιείς για περιήγηση; Firefox, Chrome ή κάποιον άλλο;
Τις διαφημίσεις τις βγάζει μόνο όταν κάνεις περιήγηση στο Internet;

Καλύτερη λύση για σένα ,κατά την γνώμη μου,αν θέλεις κάποιο δωρεάν είναι το Comodo IS (https://www.comodo.com/home/internet-security/free-internet-security.php?key5sk0=2128&key5sk1=7709f70b855b4f587e8d04f967e071e2a6cc507a)

Είναι ελαφρύ κι έχει πολλά έξτρα που δεν τα έχει ένα απλό antivirus.
Αν κάτι θεωρηθεί επικίνδυνο σε ειδοποιεί.

Τώρα θα μου πεις και να ειδοποιεί, αν ο χρήστης πατήσει παράβλεψη
πάλι μπορεί να μολυνθεί ο υπολογιστής. Στο χέρι του χρήστη είναι.

Αλλά έχει πολλά έξτρα που βοηθάνε παραπάνω από ένα απλό antivirus

MITSOSCHIOS
23-06-15, 16:56
Ναι φιλε biggeo65, κι εγω δεν το εχω ξαναδει.Με Malwarebytes εχω κανει σκαναρισμα και το μονο υποπτο που βρίσκει ειναι λεει κατι "κλειδια" (τα οποια να σου πω την αληθεια δε ξερω τι κανουν και για αυτο δε του δινω εντολη να τα σβήσει).Τον firefox χρησιμοποιουν ολοι στη δουλεια.Τις διαφημισεις τις βγαζει σε οποιαδηποτε σελιδα και αν ανοιξουμε.Θα το δοκιμασω το Comodo IS,αν και ξερω οτι πανω απο ολα παιζει ρολο ο ιδιος ο χρηστης.Σχετικα με αυτες τις ειδοποιησεις που βγαζει το avast συνεχεια στον Η/Υ του πατερα μου,τι λες να ειναι?
Ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια.:)

Snoo
23-06-15, 20:19
Avira Avast Avg. γενικά ότι είναι με αλφα χαχα :D

MitsosDaBest13
23-06-15, 20:32
Avira Avast Avg. γενικά ότι είναι με αλφα χαχα :D

Το τρίπτυχο των πιο άχρηστων AV που έχω δοκιμάσει... :clap: Ειδικά το Firewall σε Avira και AVG, δεν παλεύεται με τίποτα, τα μπλοκάρει όλα και μου τα πρήζει... Το Avira είναι και πολύ αργό.

Snoo
23-06-15, 20:34
έχεις εναλλακτική σε free;;

MitsosDaBest13
23-06-15, 20:37
έχεις εναλλακτική σε free;;

A, για Free μιλάμε? Στα Free δεν έχουν καν Firewall... :D Εγώ έχω χρησιμοποιήσει και το 360 Total Security. Είναι Κινέζικο και free. Καλούτσικο είναι, αλλά μερικές φορές έσβηνε αρχεία χωρίς να το λέει! Από μόνος μου πήγαινα στην Καραντίνα και τα έβρισκα εκεί, όταν έβλεπα πως κάποια έλειπαν... Πέρα από αυτό, δεν έχω εντοπίσει κάποιο άλλο θέμα στο 360.

Snoo
23-06-15, 20:40
αν σεταρεις σωστά το firewall στο ρουτερακι σου δεν έχεις θέμα. βέβαια αν θέλεις συγκεκριμένα προγράμματα να μην έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο τότε sw firewall χρειάζεσαι.

biggeo65
24-06-15, 02:21
Ναι φιλε biggeo65, κι εγω δεν το εχω ξαναδει.Με Malwarebytes εχω κανει σκαναρισμα και το μονο υποπτο που βρίσκει ειναι λεει κατι "κλειδια" (τα οποια να σου πω την αληθεια δε ξερω τι κανουν και για αυτο δε του δινω εντολη να τα σβήσει).Τον firefox χρησιμοποιουν ολοι στη δουλεια.Τις διαφημισεις τις βγαζει σε οποιαδηποτε σελιδα και αν ανοιξουμε.Θα το δοκιμασω το Comodo IS,αν και ξερω οτι πανω απο ολα παιζει ρολο ο ιδιος ο χρηστης.Σχετικα με αυτες τις ειδοποιησεις που βγαζει το avast συνεχεια στον Η/Υ του πατερα μου,τι λες να ειναι?
Ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια.:)

Αν το Malwarebytes δεν βρίσκει κάτι δεν νομίζω να υπάρχει Malware στους υπολογιστές.
Βάλε στον Firefox το ABP (https://addons.mozilla.org/En-us/firefox/addon/adblock-plus/)αν δεν το έχεις περασμένο, για να κόβει τις διαφημίσεις.
H εγκατάσταση πρέπει να γίνει μέσα από τον Firefox.Πάνε στο παραπάνω λινκ με τον Firefox,
πάτα Download κι άσε να εγκαταστήσει το ABP.

Καθάριζε συχνά την cache του Firefox.
Άνοιξε τον Firefox και πάτα τα πλήκτρα CTRL+SHIFT+DEL μαζί και θα ανοίξει το παρακάυω παράθυρο:
157230
Ρυθμισε το όπως το βλέπεις στην φωτο και πάτα Εκκαθάριση τώρα.

Άλλος τρόπος για να ανοίξεις το παραπάνω παράθυρο είναι ο παρακάτω
157229
και μετά επέλεξε clear History,(Eκκαθάριση Ιστορικού).

Oι υπολογιστές στην δουλειά συνδέονται στο Internet με καλώδιο ή με Wi-Fi;

Για το ΑVAST

Το AVAST στην δωρεάν έκδοση βγάζει συχνά ειδοποιήσεις για αναβάθμιση
στην έκδοση επι πληρωμή για να έχεις περισσότερα πλκεονεκτήματα.

Ή μπορεί απλά να είναι ειδοποίηση ότι ενημερώθηκε το AVAST. Bγάζει παρόμοιες ειδοποιήσεις.
Αν μπορείς να μου πεις τι λέει το παράθυρο θα μπορούσα να σου πω περισσοτερα.

Αν είναι αυτό μπορείς να το απενεργοποιήσεις δες την φωτό (http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--6EJY_9Xr--/c_fit,fl_progressive,q_80,w_636/19gt39be2aax2jpg.jpg)
Απλά ηετσεκάρισε το τετραγωνάκι που δείχνει το βέλος.

Πάντως δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω αν δεν ξέρω ακριβώς το μήνυμα.

graal
24-06-15, 07:10
Snoo, υπερπλήρες και δωρεάν! https://www.comodo.com/home/internet-security/free-internet-security.php

johnny_s23b
24-06-15, 10:52
από χθες, έχω πρόβλημα με τη real-time protection στα antivirus, είχα avg, εβαλα avira , microsoft essential αλλά τίποτα. μόνο το antivirus του zonealarm φαίνεται να λειτουργεί.Τώρα δοκιμάζω το avast...
το scan λειτουργεί σε όλα. Να κρατήσω το zonealarm? λέτε να είναι αρκετό?

biggeo65
24-06-15, 10:58
από χθες, έχω πρόβλημα με τη real-time protection στα antivirus, είχα avg, εβαλα avira , microsoft essential αλλά τίποτα. μόνο το antivirus του zonealarm φαίνεται να λειτουργεί.Τώρα δοκιμάζω το avast...
το scan λειτουργεί σε όλα. Να κρατήσω το zonealarm? λέτε να είναι αρκετό?

Τι πρόβλήμα είχες με το real time; Είχε κάποιο μήνυμα;

johnny_s23b
24-06-15, 11:07
λοιπόν, το περίεργο που μου εμφανίζει, κάθε φορά που βάζω antivirus είναι το μήνυμα του zonealarm: "process hacker is trying to comunicate with..." (+ενα αρχείο του antivirus) και μετά το antivirus δε λειτουργεί πια...
με όλα αυτό μου κάνει. ακόμα και αν αρνηθώ, δημιουργεί πρόβλημα.
πρόγραμμα process hacker δεν έχω πια, το απεγκατέστησα χθές.

- - - Updated - - -


Τι πρόβλήμα είχες με το real time; Είχε κάποιο μήνυμα;

το μύνημα στα antivirus(εκτός zonealarm) είναι ότι δε λειτοyργεί το real-time

- - - Updated - - -

χαχα ούτε το avast ξεκινάει...

cool11
24-06-15, 11:08
Σας βλεπω μιλατε για το ενσωματωμενο(?) av της ms, και εγω σε 8.1 συστηματα, δεν το εχω δει σχεδον(?-δεν θυμαμαι) ποτε, αόρατο ειναι;
Ενημερωνεται, προστατευει κλπ, διχως καν εγω να παιρνω ειδηση;

Snoo
24-06-15, 22:07
Μήπως αυτό το όλα σε ένα comodo free is είναι λίγο κουκουρουκου;;;

johnny_s23b
24-06-15, 23:17
για το zonealarm free antivirus+firewall τι λέτε, να το εμπιστευτώ? δε μπορώ να εγκαταστήσω κανένα άλλο, μου βγάζουν πρόβλημα ...

sweet dreams
24-06-15, 23:21
για το zonealarm free antivirus+firewall τι λέτε, να το εμπιστευτώ? δε μπορώ να εγκαταστήσω κανένα άλλο, μου βγάζουν πρόβλημα ...

Δεν σου πάει το μυαλό ότι μπορεί να υπάρχει γενικά πρόβλημα με το λειτουργικό και να πας σε format;;;;

johnny_s23b
24-06-15, 23:24
ναι, αλλά δε μου αρέσουν τα format. δεν έχω άλλα προβλήματα ακόμα.

- - - Updated - - -

δοκίμασα το αρχείο eicar.com , το αναγνωρίζει σαν ιο. οπότε λειτουργεί...

sweet dreams
24-06-15, 23:32
ναι, αλλά δε μου αρέσουν τα format. δεν έχω άλλα προβλήματα ακόμα.

- - - Updated - - -

δοκίμασα το αρχείο eicar.com , το αναγνωρίζει σαν ιο. οπότε λειτουργεί...

Αν δεν σου αρέσουν τα format, καλό είναι να κρατάς και Image του συστήματος για να το επαναφέρεις. Τρέξε από γραμμή εντολών σαν διαχειριστής

το sfc/scannow, για να τσεκάρεις αν έχουν πειραχτεί τα αρχεία των Windows.

Όσον αφορά την ερώτηση σου για το AV, αν σου πω εγώ ότι είναι καλό, θα εμπιστευτείς την ασφάλεια του υπολογιστή σου σε μια ξεκάρφωτη γνώμη

δικιά μου;;; Από κάτω μπορεί να βγεί κάποιος μετά και να πει ότι είναι μάπα, τι θα κάνεις;;; θα το παίξεις κορώνα-γράμματα;;;;

johnny_s23b
24-06-15, 23:40
έχω διαβάσει κριτικές, καλή γνώμη έχω σχηματίσει. Το χρησιμοποιώ ως firewall, απλά τώρα άνοιξα και το antivirus. Μια γνώμη παραπάνω βοηθάει. Μόλις τελειώσει το scannow τι να προσέξω?

sweet dreams
24-06-15, 23:48
έχω διαβάσει κριτικές, καλή γνώμη έχω σχηματίσει. Το χρησιμοποιώ ως firewall, απλά τώρα άνοιξα και το antivirus. Μια γνώμη παραπάνω βοηθάει. Μόλις τελειώσει το scannow τι να προσέξω?

Aν το έχεις δοκιμάσει μόνος σου και έχεις μείνει ευχαριστημένος, ΟΚ.

To sfc/scannow θα πρέπει να σου βγάλει το:"H προστασία πόρων των Windows δεν βρήκε παραβιάσεις ακεραιότητας". Aν δεν σου βγάλει αυτό θα

πρέπει να επαναλάβεις την διαδικασία από ασφαλή λειτουργία και αν δεν γίνει τίποτα πάλι, τότε από DVD αποκατάστασης.

Snoo
24-06-15, 23:50
με dvd αποκατάστασης θα γίνει καλύτερα νομίζω....

sweet dreams
24-06-15, 23:52
με dvd αποκατάστασης θα γίνει καλύτερα νομίζω....

Τρέξτο πρώτα όπως σου είπα και η τελευταία λύση είναι το DVD αποκατάστασης.

johnny_s23b
24-06-15, 23:53
ok. ευχαριστώ για τη βοήθεια.

biggeo65
25-06-15, 00:03
ναι, αλλά δε μου αρέσουν τα format. δεν έχω άλλα προβλήματα ακόμα.

- - - Updated - - -

δοκίμασα το αρχείο eicar.com , το αναγνωρίζει σαν ιο. οπότε λειτουργεί...

Μήπως το PC σου είναι ήδη μολυσμένο; Υπάρχουν ιοί και Malware
που εμποδίζουν την εκκίνηση του Real time protection.

Κάνε έναν έλεγχο για σιγουριά, τόσο με το Malwarebytes (https://www.malwarebytes.org/mwb-download/)
όσο και με το Bitdefender online (http://www.bitdefender.com/scanner/online/free.html). Aν είναι καθαρό το PC τότε:

Συνήθως για προβλήματα Software υπάρχουν αναφορές στις καταγραφές υων Windows
καθώς και στις πληροφορίες συστήματος. Εκεί ίσως βρεις περισσότερερς πληροφορίες.

Πάτα τα πλήκτρα WIN+R για να ξεκινήσει η εκτέλεση. Γράψε μέσα msinfo32.exe και πάτα ΟΚ.
Δες στο περιβάλλον λογισμικού\Αναφορές σφαλμάτων των Windows,μήπως αναφέρει κάτι.

Πάτα τα πλήκτρα WIN+R για να ξεκινήσει η εκτέλεση.Γράψε μέσα eventvwr.exe και πάτα ΟΚ.
Θα ανοίξει η προβολή συμβάντων, δες στις καταγραφές Windows αν αναφ΄ερει κάτι.

Ή αν θέλεις τρέξε το SF_Diagnostig (http://www.adslgr.com/forum/threads/776658-%CE%94%CE%B5%CE%BD-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%89-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%83%CF%89-%CF%84%CE%BF-skype-%CF%83%CE%B5-windows-7?p=5247819#post5247819) κι ανέβασε τα αρχεία για να τα δω.

villasg
25-06-15, 10:35
Παντως εγω σε 2 υπολογιστες ( οικιακους ) που εχω δεν ειχα ποτε προβλημα .

Το setup ειναι

1. Win 7 Με Kaspersky Internet Security 2015 ( update apo to 2014

2. Win 8.1 Με Avast inernet security + malwarebytes antimalware + Zemana Antilogger

Avast χρησιμοποιώ πολλα χρονια , πιο παλια το Free σε συνδιασμο με comodo firewall , και ποτε δεν μου δημιουργησε ποτε κανενα προβλημα .
Kaspersky Internet Security εχω το προβλημα οτι δεν μπορω να τρεξω αλλη σουιτα ( malwarebytes antimalware - Zemana Antilogger ) μαζι του .
Τα αλλα προβληματα που ειχε ( 100% cpu load κλπ ) εχουν λυθει με το patch b που βγηκε .


:whistle: Τι καλα θα ηταν και εδω στην Ελλαδα οι τραπεζες να εδιναν δωρεαν στους πελατες Internet banking καποια σουτια ασφαλειας .... οπως η barclays

http://www.barclays.co.uk/Helpsupport/FreeInternetSecuritySoftwarefromKasperskyBarclays/P1242557966961/P1242557966961

sweet dreams
25-06-15, 10:57
Kaspersky Internet Security εχω το προβλημα οτι δεν μπορω να τρεξω αλλη σουιτα ( malwarebytes antimalware - Zemana Antilogger ) μαζι του .
Τα αλλα προβληματα που ειχε ( 100% cpu load κλπ ) εχουν λυθει με το patch b που βγηκε .


Aν και δεν χρειάζεται, γιατί δεν μπορείς να τρέξεις το malwarebytes;;; εγώ το είχα βάλει για δοκιμή χωρίς πρόβλημα για μήνα και παραπάνω.

Όσον αφορά το 100% cpu load, αυτό γίνεται σε μερικά σημεία της πλήρους και βαθιάς σάρωσης. Το έχω πάντα ρυθμισμένο σε full προστασία

και δεν έχω πρόβλημα με ανεβασμένη λειτουργία του επεξεργαστή στην idle λειτουργία, όλα είναι φυσιολογικά.

cool11
25-06-15, 11:03
To malwarebytes, δεν ειναι μονο για περιστασιακη χρηση;
Εννοω, μπορει καποιος (μπορει, αλλα το θεμα δεν ειναι να σκισουμε το pc), να εχει αλλο κανονικο av, και παραλληλα να τρεχει μονιμως και το malwarebytes?

@ ADSLgr.com All rights reserved.