PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 [127] 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

skel
01-02-16, 01:50
Tι διαφορα εχει το ransomware απο το antimalware?

εδώ (http://www.pcsteps.gr/1543-%CF%84%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CE%B9%CF%8C%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE-%CE%AD%CE%BD/#Ransomware) τα έχει όλα !

cool11
01-02-16, 10:28
εδώ (http://www.pcsteps.gr/1543-%CF%84%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CE%B9%CF%8C%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE-%CE%AD%CE%BD/#Ransomware) τα έχει όλα !

Να σαι καλα ρε φιλε, αλλα ομως, για καθε κατηγορια 'κινδυνου', θελουμε πλεον και ενα ξεχωριστο προγραμμα;
Δεν λεω, καλη ειναι μεν η εξειδικευση, αλλα θελουμε πχ καμια δεκαρια προγραμματακια να τρεχουμε, αλλο για antivirus, αλλο για malware, αλλο για ransomware, και ουτω καθεξης;;;;

DOU
02-02-16, 00:33
Tι αναξιοπιστο ειναι αυτο το software updater που εχει το avast,ενω εχω την τελευταια εκδοση της java,απο το επισημο site,εμφανιζει update νεα version,στο firefox βγαζει error,για το flash player δεν βγαζει update,ενω εχει βγει νεα εκδοση flash player στο επισημο site της adobe.Δεν ξερω απο ποιους servers τσεκαρει,αλλα το εκανα disable και τελος.

Ακομη,θελω να ρωτησω οσοι εχουν το acestream plug in και ace player,το adwcleaner σε scan βγαζει τα registry του acestream και τους φακελους του για cleaning,μαλλον ειναι καποιο false alarm καθως δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα.

biggeo65
02-02-16, 00:37
Να σαι καλα ρε φιλε, αλλα ομως, για καθε κατηγορια 'κινδυνου', θελουμε πλεον και ενα ξεχωριστο προγραμμα;
Δεν λεω, καλη ειναι μεν η εξειδικευση, αλλα θελουμε πχ καμια δεκαρια προγραμματακια να τρεχουμε, αλλο για antivirus, αλλο για malware, αλλο για ransomware, και ουτω καθεξης;;;;

Κυρίως προσοχή από εμάς χρειάζεται. Κανένα από τα παραπάνω
δεν μπορεί να κάνει ζημιά στο PC, αν δεν το εγκαταστήσουμε πρώτα εμείς οι ίδιοι.

Αν έχουμε:
- ένα ενεργό antivirus,
- ενεργό Firewal,
- κάνουμε έλεγχο μια φορά το μήνα με κάποιο άλλο πρόγραμμα amtimalware,
- δεν ανοίγουμε e-mails που δεν ξέρουμε την προέλευση τους
- δεν πατάμε σε links που δεν ξέρουμε σε τι σελίδα οδηγούν
και δεν εγκαθιστούμε εφαρμογές που δεν είμαστε σίγουροι
- κι έχουμε ένα καθαρό Image (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows/back-up-programs-system-settings-files#1TC=windows-7) του συστήματος,καθώς και backup των σημαντικών μας αρχείων,
δεν χρειάζεται να έχεουμε διαφορετικά προγράμματα προστασίας.

Kι επίσης αν έχουμε έναν ισχυρό κωδικό για τα Windows σαν διαχειριστές
κι ενεργοποιημένο το UAC ώστε να μας ειδοποιεί για τυχόν αλλαγές στο σύστημα.

manoulamou
02-02-16, 21:56
Πρωτη φορα... αριστερα, χτες το real-time protection του δωρεαν AVira πεταξε συναγερμο στελνοντας στην καραντινα μια υποπτη ως trojan εφαρμογη, οπότε μπηκα αμεσως σε safemode όπου εκανα σκαναρισμα τοσο με το AVira οσο και με το SuperAntispyware. Δεν βρηκαν κατι πλην ομως η τριτη ερευνα με το Malwarebytes ανακαλυψε μια ακομη απειλη, που εξουδετερωσε. Ακολουθησε μια ακομη επαληθευση καθαροτητας μεσω online σκαναρισματος απ το Eset.
ΙΣΩΣ ο ενοχος της μολυνσης ηταν ο υιος, οταν λειπει η γατα τρυπωνουν τα ποντικια. :p

cool11
03-02-16, 08:59
To SuperAntispyware κανει δουλεια;

manoulamou
03-02-16, 20:34
Μια χαρα ειναι, αρκει να εχεις ξετσεκαρει την επιλογη για τα cookies...
:p

kosmous
02-03-16, 18:27
Προσωπικα χρησιμοποιω επι πολλα ετη τα εντελως δωρεαν AVira, Malwarebytes και SuperAntispyware


Μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις τα επίσημα λινκ μέσα από τις 3 εφαρμογές που έχεις ?

biggeo65
02-03-16, 19:32
Μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις τα επίσημα λινκ μέσα από τις 3 εφαρμογές που έχεις ?

SuperAntispyware (http://www.superantispyware.com/) και πάτα το κουμπί Free Edition.
AVIRA (http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus)
Malwarebytes (https://www.malwarebytes.org/mwb-download/)

kosmous
03-03-16, 13:42
Ευχαριστώ , κατέβασα τα superantispyware και malwarebytes το οποίο αν κατάλαβα καλά μου δίνει δωρεάν τις τέσσερις πρώτες λειτουργίες ?

Το avira όχι ακόμη προσπαθώντας να αποφασίσω μεταξύ του και του bitdefender .

biggeo65
04-03-16, 00:43
Ευχαριστώ , κατέβασα τα superantispyware και malwarebytes το οποίο αν κατάλαβα καλά μου δίνει δωρεάν τις τέσσερις πρώτες λειτουργίες ?

Το avira όχι ακόμη προσπαθώντας να αποφασίσω μεταξύ του και του bitdefender .

Ναι το Malwarebytes είναι δωρεάν,για τις 4 πρώτες λειτουργίες.

Για 14 μέρες που είναι δοκιμαστική περίοδος θα τρέχει πλήρες.
Θα έχει και εικονίδιο στην Taskbar για να κάνει έλεγχο σε πραγματικό χρόνο ακριβώς όπως το antivirus.
Μετά από 14 μέρες σταματά ο έλεγχος σε πραγματικό χρόνο και θα πρέπει να το τρέχεις εσύ
όποτε νομίζεις ότι χρειάζεται και να κάνει έλεγχο το PC σου.

kosmous
04-03-16, 10:34
Ευχαριστώ για την βοήθεια , κάτι ακόμη σχετικά με το superantispyware , μου έβγαλε προτεινόμενο για διαγραφή ένα .exe το οποίο αντιστοιχεί στον φορολογικό μηχανισμό , ευτυχώς το πρόσεξα και το αποεπέλεξα ειδάλλως θα χρειαζόταν ένα 30αρι για τον τεχνικό για επανεγκατάσταση . Υπάρχει καμία περίπτωση να μου το διαγράψει σε ανύποπτο χρόνο ? Διότι δεν είδα κάποια white list ώστε να το προσθέσω εκεί .

biggeo65
04-03-16, 11:03
Ευχαριστώ για την βοήθεια , κάτι ακόμη σχετικά με το superantispyware , μου έβγαλε προτεινόμενο για διαγραφή ένα .exe το οποίο αντιστοιχεί στον φορολογικό μηχανισμό , ευτυχώς το πρόσεξα και το αποεπέλεξα ειδάλλως θα χρειαζόταν ένα 30αρι για τον τεχνικό για επανεγκατάσταση . Υπάρχει καμία περίπτωση να μου το διαγράψει σε ανύποπτο χρόνο ? Διότι δεν είδα κάποια white list ώστε να το προσθέσω εκεί .

Θα πρέπει να το προσέχεις εσύ. Αυτό βρίσκει ότι θεωρεί σαν επικίνδυνο ή άχρηστο λογισμικό.
Κατά την σάρωση που κ΄πανεις σου βγάζει μια λιστα με ότι βρήκε.

Αν πατήσεις πάνω στο χέρι προσθέτει το πρόγραμμα σε μια λίστα με τα εμπιστεύσιμα προγράμματα
έτσι στον επόμενο έλεγχο που θα κάνεις δεν θα το ξαναβγάλει στην λίστα. Δες φωτό.
167786

Αλλά για σιγουριά πάντα ρίχνε μια ματιά. Αν και δεν τα διαγράφει τελείως ,
τα βάζει σε "καραντίνα" κι αν θέλεις τα επαναφέρεις.
Αν πατήσεις Advanced settings θα ανοίξει ένα άλλο παράθυρο κι από εκεί
αν πατήσεις Μοdify defected threats, θα δεις μια λίστα κι επαναφέρεις όποια θέλεις.

167787 167788

Να'σαι καλά.

iJohnnyCash
06-03-16, 17:40
Δοκίμασα το Bit Defender 2016 antivirus plus (κατέβαζα από την εταιρεία το total security και αυτό με εγκαταστούσε το total antivirus plus) με άρεσε πολύ που ήταν ελαφρύ, αλλά σπάστηκα που δεν με αφησε να δοκιμάσω το προιον που ήθελα και το θεωρώ απαράδεκτο να μην με αφήνει trial εκδοση σε αυτό που θέλω, και τελικά έβαλα το Kaspersksy total internet 2016. Θα δειξει αν έιναι καλύτερη επιλογή από το άλλο. Πάντως μου φαίνεται πολυ πιο βαρύ από το Bitdefender.
Επειδή μου φάνηκε πολύ ακριβό το ESET εδώ και ένα χρόνο αγόρασα τριπλή άδεια για 2 χρόνια για το Bitdefender Total Security 2016. Παίζει να εντοπίζει λίγο περισσότερα κακόβουλα στοιχεία από το ESET ή έστω σε παρόμοιο επίπεδο αλλά:

Αν έχεις καλή εξοικείωση με την τεχνολογία έχει λίγες αλλά και γενικές επιλογές. Π.χ. το firewall είτε θα έχεις ανοιχτά http connection από το Windows Explorer ή τα Modern Apps θα δυσλειτουργούν.
Το feature AutoPilot έχει μόνο 5 επιλογές και δεν μπορείς να ξεπεράσεις το μπλοκάρισμα του notification center
Είναι αρκετά ασύμβατο με OpenVPN
Support team δεν υπάρχει και το forum τους είναι zombie


Είναι καλό όμως στο detection με έχει προστατέψει websites και στικάκια πολλές φορές ενώ το feature Anti-Ransomware αν και εντελώς απλοϊκό στην λειτουργία του αυξάνει το αίσθημα ασφάλειας. Το αποκαλώ απλοϊκό επδιή απλά ελέγχει αν κάποιο πρόγραμμα πάει να πειράξει αρχεία σε φακέλους που έχεις ορίσει με αποτέλεσμα να χρειαστεί να βάλεις ολόκληρη την Java στην whitelist μόνο και μόνο για χρησιμοποιήσεις το PDFsam

stamka
06-03-16, 18:28
το Bitdefender (πληρης εκδοση Total Security και Internet Security) ολοι δωρεαν το εχουν αφου αφου καθε 2 μηνες βγαινει προσφορα για 6 μηνες δωρεαν χρηση

iJohnnyCash
06-03-16, 18:39
Άρα έχουν σίγουρα user base για το απαραίτητο feedback, δεν δικαιολογούνται λοιπόν :)

stamka
06-03-16, 19:09
δεν τους δικαιολογώ σε κατι. Εγω το ειπα γιατι δεν χρειαζόταν να πληρωσεις για να το εχεις Οποτε βγαινει η προσφορα ολο και καποιος το αναφερει και στο φορουμ
Μαζι με το Kaspersky παντως ειναι οι καλυτερες σουιτες συμφωνα με τα τεστ. Προσωπικα χρησιμοποιώ kaspersky Internet security

athletic
17-03-16, 16:54
Απο τον χρηστη εξαρταται...αν δεν κανεις σωστες επιλογες,δηλαδη σε ποια sites ...βολταρεις...υπαρχει προβλημα...προσοχη λοιπον που μπαινουμε...

turboirc
17-03-16, 17:09
Τα antivirus ειναι σχεδον αχρηστα:

1. Το signature based definition ειναι αναποτελεσματικο στα zero day που ειναι χιλιαδες την μερα.
2. Το heuristic detection ειναι αχρηστο και επικινδυνο διοτι πολυ απλα οποιος φτιαχνει ιο, τον τεσταρει πρωτα απεναντι στα κυριαρχα προγραμματα πριν τον βγαλει εξω. Σημερα με τα virtual machines κατι τετοιο ειναι πολυ απλο για τους κατασκευαστες ιων που δεν ειναι αρχαριοι, ειναι επαγγελματιες που τους πληρωνουν εγκληματικες οργανωσεις.
3. Το τελειο προγραμμα να βρεις, τρεχει με τις ιδια προσβαση οπως και ο ιος, λογω της αρχιτεκτονικης του x86. Επομενως ειναι απλα θεμα ποιος θα προλαβει να βρει τον αλλον.

Το τελευταιο ειναι και το σοβαροτερο επιχειρημα, αν κρινουμε και τις μορφες του πολυμορφικου και παραλλαγων κωδικα.

Η μονη χρησιμοτητα του antvirus ειναι να σε αποκοιμησει σε μια ψευδαισθηση ασφαλειας, να παρεις ιο, να τα κανεις σκατα στο σπιτι σου η ακομα χειροτερα στην δουλεια σου (ενδεχομενως και να απολυθεις), και να καταλαβεις οτι αυτο που πραγματικα θα σε σωσει ειναι

1. Ενημερωμενο λογισμικο
2. Αντιγραφα ασφαλειας
3. Γνωσεις
4. Μυαλο
5. Να βγαλεις απο το κεφαλι σου οτι παω σε ενα συστημα που θεωρητικα δεν εχει ιους, βασισμενο στο security through obscurity.


Το πρωτο στο παρεχουν τα windows,linux,osx,android,iOS η οποιο αλλο συστημα χρησιμοποιεις. Σχεδον ολα τα σοβαρα προγραμματα εχουν live update, εγω εχω υιοθετησει τη λογικη του αμεσου update χρονια τωρα.
Το δευτερο ειναι αποκλειστικα δικο σου προβλημα, αλλα υπαρχουν παρα πολλα και αξιοπιστα προγραμματα για βοηθησουν. Στην τελικη και ενα rar αρκει.
Το τριτο δεν αποκτιεται με την πειρα ουτε την μπυρα, θελει διαβασμα και συμβουλες απο ειδικο.
Το τεταρτο ειναι θεμα παιδειας και,
το πεμπτο ειναι θεμα ξεροκεφαλιας.

sweet dreams
17-03-16, 17:42
Τα antivirus ειναι σχεδον αχρηστα:
1. Το signature based definition ειναι αναποτελεσματικο στα zero day που ειναι χιλιαδες την μερα.
2. Το heuristic detection ειναι Αχρηστο και επικινδυνο διοτι πολυ απλα οποιος φτιαχνει ιο, τον τεσταρει πρωτα απεναντι στα κυριαρχα προγραμματα πριν τον βγαλει εξω.

Η μονη χρησιμοτητα του antvirus ειναι να σε αποκοιμησει σε μια ψευδαισθηση ασφαλειας, να παρεις ιο, να τα κανεις σκατα στο σπιτι σου η ακομα χειροτερα στην δουλεια σου (ενδεχομενως και να απολυθεις), και να καταλαβεις οτι αυτο που πραγματικα θα σε σωσει ειναι

1. Ενημερωμενο λογισμικο
2. Αντιγραφα ασφαλειας
3. Γνωσεις
4. Μυαλο
5. Να βγαλεις απο το κεφαλι σου οτι παω σε ενα συστημα που θεωρητικα δεν εχει ιους, βασισμενο στο security through obscurity.

Mε αυτή την θεωρία προσωπικά θα πρέπει να θεωρηθώ ο ποιο τυχερός άνθρωπος του κόσμου. Επειδή έχω όπως είναι απαραίτητο αντίγραφα ασφαλείας και Image του λειτουργικού, προσπαθώ απεγνωσμένα (μάλλον από διαστροφή) να κολλήσω ιό μπαίνοντας παντού και ανοίγοντας ότι βρώ μπροστά μου. Βέβαια επειδή το ΑV που έχω είναι σε FULL κατάσταση μπλοκάρει σελίδες και διάφορα exe που προσπαθούν να τρέξουν, μου αργεί λίγο το σύστημα βέβαια αλλά χαλάλι του, δεν έχω καταφέρει μέχρι τώρα να το βγάλω σκάρτο. Εδώ και καμιά 15αρια χρόνια συνεχίζω να κάνω πλάκα με σελίδες και exe χωρίς να έχει καταφέρει να τρέξει κάτι.
Αυτό το αναφέρω όχι για να προτρέψω κάποιον να κάνει τα ίδια, αλλά απλά να καταθέσω και μια διαφορετική άποψη των αποκοιμισμένων από τα AV και των άχρηστων που δουλεύουν σ' αυτές τις εταιρίες και μας παίρνουν τα λεφτά μας χωρίς να προσφέρουν τίποτα.
Τα ίδια λέγαμε και πριν από χρόνια, τα ίδια λέμε και τώρα και τα ίδια θα λέμε, καλά να είμαστε και μετά από άλλα τόσα χρόνια. Θα βγούνε παλιοί φίλοι και θα πούνε για τα sandbox, άλλοι για τα Deep Freeze, άλλοι για συνδυασμούς ΑV και Firewall, άλλοι για τον χρήστη, για τον ανάδρομο Ερμή, για την τρίτη και 13 και άλλα πολλά ωραία και ενδιαφέροντα, απλά για να βρισκόμαστε σε συζήτηση και να περνάμε ωραία. :)

turboirc
17-03-16, 17:52
Mε αυτή την θεωρία προσωπικά θα πρέπει να θεωρηθώ ο ποιο τυχερός άνθρωπος του κόσμου. Επειδή έχω όπως είναι απαραίτητο αντίγραφα ασφαλείας και Image του λειτουργικού, προσπαθώ απεγνωσμένα (μάλλον από διαστροφή) να κολλήσω ιό μπαίνοντας παντού και ανοίγοντας ότι βρώ μπροστά μου. Βέβαια επειδή το ΑV που έχω είναι σε FULL κατάσταση μπλοκάρει σελίδες και διάφορα exe που προσπαθούν να τρέξουν, μου αργεί λίγο το σύστημα βέβαια αλλά χαλάλι του, δεν έχω καταφέρει μέχρι τώρα να το βγάλω σκάρτο. Εδώ και καμιά 15αρια χρόνια συνεχίζω να κάνω πλάκα με σελίδες και exe χωρίς να έχει καταφέρει να τρέξει κάτι.
Αυτό το αναφέρω όχι για να προτρέψω κάποιον να κάνει τα ίδια, αλλά απλά να καταθέσω και μια διαφορετική άποψη των αποκοιμισμένων από τα AV και των άχρηστων που δουλεύουν σ' αυτές τις εταιρίες και μας παίρνουν τα λεφτά μας χωρίς να προσφέρουν τίποτα.
Τα ίδια λέγαμε και πριν από χρόνια, τα ίδια λέμε και τώρα και τα ίδια θα λέμε, καλά να είμαστε και μετά από άλλα τόσα χρόνια. Θα βγούνε παλιοί φίλοι και θα πούνε για τα sandbox, άλλοι για τα Deep Freeze, άλλοι για συνδυασμούς ΑV και Firewall, άλλοι για τον χρήστη, για τον ανάδρομο Ερμή, για την τρίτη και 13 και άλλα πολλά ωραία και ενδιαφέροντα, απλά για να βρισκόμαστε σε συζήτηση και να περνάμε ωραία. :)

Θα ηθελα να κανω συγκριση με κατι σεξουαλικο αλλα δεν νομιζω οτι αρμοζει.

sweet dreams
17-03-16, 17:55
Θα ηθελα να κανω συγκριση με κατι σεξουαλικο αλλα δεν νομιζω οτι αρμοζει.

Δεν κατάλαβα το υπονοούμενο, ίσως λόγω ηλικίας, λίγο ποιο συγκεκριμένος;;;

turboirc
17-03-16, 18:03
Δεν κατάλαβα το υπονοούμενο, ίσως λόγω ηλικίας, λίγο ποιο συγκεκριμένος;;;

Εσυ ειπες για διαστροφη. Διαστροφες συνηθως ειναι σεξουαλικες, αλλα τελος παντων ας τις παραδεχτω και στη χρηση υπολογιστων.

Η λογικη σου ομως ειναι παραδειγμα προς αποφυγη. Μπορει να εισαι τυχερος, αλλα αλλοι δεν ειναι.

sweet dreams
17-03-16, 18:20
Mε αυτή την θεωρία προσωπικά θα πρέπει να θεωρηθώ ο ποιο τυχερός άνθρωπος του κόσμου. Επειδή έχω όπως είναι απαραίτητο αντίγραφα ασφαλείας και Image του λειτουργικού, προσπαθώ απεγνωσμένα (μάλλον από διαστροφή) να κολλήσω ιό μπαίνοντας παντού και ανοίγοντας ότι βρώ μπροστά μου. Βέβαια επειδή το ΑV που έχω είναι σε FULL κατάσταση μπλοκάρει σελίδες και διάφορα exe που προσπαθούν να τρέξουν, μου αργεί λίγο το σύστημα βέβαια αλλά χαλάλι του, δεν έχω καταφέρει μέχρι τώρα να το βγάλω σκάρτο. Εδώ και καμιά 15αρια χρόνια συνεχίζω να κάνω πλάκα με σελίδες και exe χωρίς να έχει καταφέρει να τρέξει κάτι.
Αυτό το αναφέρω όχι για να προτρέψω κάποιον να κάνει τα ίδια, αλλά απλά να καταθέσω και μια διαφορετική άποψη των αποκοιμισμένων από τα AV και των άχρηστων που δουλεύουν σ' αυτές τις εταιρίες και μας παίρνουν τα λεφτά μας χωρίς να προσφέρουν τίποτα.
Τα ίδια λέγαμε και πριν από χρόνια, τα ίδια λέμε και τώρα και τα ίδια θα λέμε, καλά να είμαστε και μετά από άλλα τόσα χρόνια. Θα βγούνε παλιοί φίλοι και θα πούνε για τα sandbox, άλλοι για τα Deep Freeze, άλλοι για συνδυασμούς ΑV και Firewall, άλλοι για τον χρήστη, για τον ανάδρομο Ερμή, για την τρίτη και 13 και άλλα πολλά ωραία και ενδιαφέροντα, απλά για να βρισκόμαστε σε συζήτηση και να περνάμε ωραία. :)


Εσυ ειπες για διαστροφη. Διαστροφες συνηθως ειναι σεξουαλικες, αλλα τελος παντων ας τις παραδεχτω και στη χρηση υπολογιστων.

Η λογικη σου ομως ειναι παραδειγμα προς αποφυγη . Μπορει να εισαι τυχερος, αλλα αλλοι δεν ειναι.

Σε πρόλαβα πριν το πεις.
Αυτό που κάνω είναι πολύ απλό, τεστάρω το προιόν που έχω πληρώσει προσπαθώντας να ανακαλύψω πότε θα δεν θα μπορέσει να με καλύψει, απλά πράγματα. Είμαι προετοιμασμένος για ότι μπορεί να προκύψει και φυσικά γι' αυτό έγραψα και το παραπάνω, για να προλάβω κάποιον να μου πει αυτό που είπες εσύ.
Δεν μου αρέσουν οι αφορισμοί και το θάψιμο ελαφρά τη καρδία διαφόρων τέτοιων προιόντων και αντικατάσταση τους μόνο με την προσοχή και γνώσεις των χρηστών. Όλα είναι απαραίτητα και όλα χρειάζονται για να είναι στα καλά του ο υπολογιστής μας και αν κάποιος πιστεύει ότι μόνο με το ένα ή μόνο με το άλλο είναι καλυμμένος, απλά..... sweet dreams. :)

turboirc
17-03-16, 18:24
Σε πρόλαβα πριν το πεις.
Αυτό που κάνω είναι πολύ απλό, τεστάρω το προιόν που έχω πληρώσει προσπαθώντας να ανακαλύψω πότε θα δεν θα μπορέσει να με καλύψει, απλά πράγματα. Είμαι προετοιμασμένος για ότι μπορεί να προκύψει και φυσικά γι' αυτό έγραψα και το παραπάνω, για να προλάβω κάποιον να μου πει αυτό που είπες εσύ.
Δεν μου αρέσουν οι αφορισμοί και το θάψιμο ελαφρά τη καρδία διαφόρων τέτοιων προιόντων και αντικατάσταση τους μόνο με την προσοχή και γνώσεις των χρηστών. Όλα είναι απαραίτητα και όλα χρειάζονται για να είναι στα καλά του ο υπολογιστής μας και αν κάποιος πιστεύει ότι μόνο με το ένα ή μόνο με το άλλο είναι καλυμμένος, απλά..... sweet dreams. :)

Δεν εχεις τις γνωσεις για να ξερεις ποτε δεν θα σε καλυψει (αν τις εχεις, μπραβο, αλλα εισαι το 0.5%). Η τεχνολογια πισω απο την οποια δουλευουν αυτα τα προγραμματα ειναι πολυ περα απο την κατανοηση καποιου "κομπιουτερα" που απλα ξημεροβραδιαζεται στον υπολογιστη και δεν μαθαινεται με την πειρα.

Αν οντως εχεις αυτες τις γνωσεις, μπραβο. Αλλα οπως ειπα σε αυτη την περιπτωση η συζητηση μας δεν εχει νοημα.

Απλα η λογικη μου ειναι να κατσει κατω καποιος να μαθει, αν θελει. Αν δεν θελει δεν τρεχει τιποτα, πληρωνει για να του λυσουν τα προβληματα αλλοι - κατι που με βολευει πολυ.

sweet dreams
17-03-16, 18:42
Τα antivirus ειναι σχεδον αχρηστα:.


Σε πρόλαβα πριν το πεις.
Αυτό που κάνω είναι πολύ απλό, τεστάρω το προιόν που έχω πληρώσει προσπαθώντας να ανακαλύψω πότε θα δεν θα μπορέσει να με καλύψει, απλά πράγματα. Είμαι προετοιμασμένος για ότι μπορεί να προκύψει και φυσικά γι' αυτό έγραψα και το παραπάνω , για να προλάβω κάποιον να μου πει αυτό που είπες εσύ.
Δεν μου αρέσουν οι αφορισμοί και το θάψιμο ελαφρά τη καρδία διαφόρων τέτοιων προιόντων και αντικατάσταση τους μόνο με την προσοχή και γνώσεις των χρηστών. Όλα είναι απαραίτητα και όλα χρειάζονται για να είναι στα καλά του ο υπολογιστής μας και αν κάποιος πιστεύει ότι μόνο με το ένα ή μόνο με το άλλο είναι καλυμμένος, απλά..... sweet dreams. :)


Δεν εχεις τις γνωσεις για να ξερεις ποτε δεν θα σε καλυψει (αν τις εχεις, μπραβο, αλλα εισαι το 0.5%). Η τεχνολογια πισω απο την οποια δουλευουν αυτα τα προγραμματα ειναι πολυ περα απο την κατανοηση καποιου "κομπιουτερα" που απλα ξημεροβραδιαζεται στον υπολογιστη.

Αν οντως εχεις αυτες τις γνωσεις, μπραβο. Αλλα οπως ειπα σε αυτη την περιπτωση η συζητηση μας δεν εχει νοημα.

Απλα η λογικη μου ειναι να κατσει κατω καποιος να μαθει, αν θελει. Αν δεν θελει δεν τρεχει τιποτα, μαθαινει πληρωνοντας - κατι που με βολευει πολυ.

H συζήτηση ξεκίνησε από το παραπάνω:
Τα antivirus ειναι σχεδον αχρηστα:

Πάλι βιάστηκες να απαντήσεις, φυσικά και δεν ξέρω πότε δεν θα με καλύψει, γι' αυτό έγραψα:
Είμαι προετοιμασμένος για ότι μπορεί να προκύψει και φυσικά γι' αυτό έγραψα και το παραπάνω

Να μάθουν όλοι υπολογιστές όπως το εννοείς εσύ δεν γίνεται, να έχουν όμως όλοι αντίγραφα ασφαλείας, Image του λειτουργικού, ένα σωστό και ενημερωμένο λειτουργικό, ένα σωστά ρυθμισμένο και ενημερωμένο AV και αρκετή προσοχή από την πλευρά τους, γίνεται.

cranky
18-03-16, 00:48
Mε αυτή την θεωρία προσωπικά θα πρέπει να θεωρηθώ ο ποιο τυχερός άνθρωπος του κόσμου. Επειδή έχω όπως είναι απαραίτητο αντίγραφα ασφαλείας και Image του λειτουργικού, προσπαθώ απεγνωσμένα (μάλλον από διαστροφή) να κολλήσω ιό μπαίνοντας παντού και ανοίγοντας ότι βρώ μπροστά μου. Βέβαια επειδή το ΑV που έχω είναι σε FULL κατάσταση μπλοκάρει σελίδες και διάφορα exe που προσπαθούν να τρέξουν, μου αργεί λίγο το σύστημα βέβαια αλλά χαλάλι του, δεν έχω καταφέρει μέχρι τώρα να το βγάλω σκάρτο. Εδώ και καμιά 15αρια χρόνια συνεχίζω να κάνω πλάκα με σελίδες και exe χωρίς να έχει καταφέρει να τρέξει κάτι.
Πάνω-κάτω, τα ίδια κάνω στο μηχάνημα με τα 10άρια.
Δεν αποθηκεύω τίποτα εκεί, έχω image της καθαρής εγκατάστασης, και κανένα antivirus.

Έχω απενεργοποιήσει και τον Defender, καί τις προειδοποιήσεις των Win.

Ας πάει να κολλήσει ό,τι θέλει.
Θα ξαναφορτώσω το είδωλο, και τέλος.

Τί θέλω να πώ :
Αν είσαι απρόσεχτος (απο άποψη ή απο συνήθεια), φτιάξε έναν υπολογιστή μόνο για το Intrnet.

goku
18-03-16, 02:33
Πάνω-κάτω, τα ίδια κάνω στο μηχάνημα με τα 10άρια.
Δεν αποθηκεύω τίποτα εκεί, έχω image της καθαρής εγκατάστασης, και κανένα antivirus.

Έχω απενεργοποιήσει και τον Defender, καί τις προειδοποιήσεις των Win.

Ας πάει να κολλήσει ό,τι θέλει.
Θα ξαναφορτώσω το είδωλο, και τέλος.

Τί θέλω να πώ :
Αν είσαι απρόσεχτος (απο άποψη ή απο συνήθεια), φτιάξε έναν υπολογιστή μόνο για το Intrnet.

Υποθέτω δεν μπαίνεις ούτε στο email σου, ούτε στο e-banking, ούτε οπουδήποτε αλλού που μπορεί να ζητάει όνομα χρήστη και κωδικό από τον συγκεκριμένο υπολογιστή; Αν δεν έχεις έστω και μια υποτυπώδη ασφάλεια, πως θα γνωρίζεις ότι έχεις κολλήσει κάτι και ότι δεν υπάρχει κάτι που τρέχει χωρίς να το έχεις πάρει χαμπάρι και σου κλέβει τα στοιχεία σου, ή χειρότερα;

cranky
18-03-16, 02:36
Τα mail τα παίρνω απο τον υπολογιστή με το Kubuntu.

Για το e-banking / Taxis / ΟΑΕΔ, πάντα και μόνο με Linux live cd.

kosmous
18-03-16, 09:51
Άρα τα windows είναι μόνο για το net . Αυτό με το live cd πως ακριβώς γίνεται ?

cranky
18-03-16, 10:12
Τρέχεις Linux απο cd ή usb stick χωρίς να το εγκαταστήσεις στον υπολογιστή.
Μόλις φορτώσει, ανοίγεις τον browser, και επισκέπτεσαι όποια σελίδα θέλεις, δίνεις username και κωδικούς, που δεν αποθηκευονται πουθενά.
Όταν τελειώσεις τη δουλειά σου και βγάλεις το cd / usb, δεν έχει μείνει τίποτα που να μπορεί να υποκλαπεί.

kosmous
18-03-16, 11:02
Ευχαριστώ , ποια έκδοση (φαντάζομαι υπάρχουν αρκετές) είναι πιο απλή/μικρή σε μέγεθος για usb stick/ελαφριά και από που προτείνεις να την κατεβάσω ?
Τέλος το of topic από μέρους μου .

cranky
18-03-16, 20:11
Ευχαριστώ , ποια έκδοση (φαντάζομαι υπάρχουν αρκετές) είναι πιο απλή/μικρή σε μέγεθος για usb stick/ελαφριά και από που προτείνεις να την κατεβάσω ?
Ubuntu 14.04.4 LTS (http://releases.ubuntu.com/15.10/ubuntu-15.10-desktop-amd64.iso)

DOU
27-03-16, 00:42
Εχω ρωτησει και αλλη φορα για το ιδιο αλλα δεν απαντηθηκε,το adwcleaner βρισκει ως υποπτα τα αρχεια του acestream,ειναι false alarm,να τα αγνοησω,να τα σβησω?

168781



***** [ Registry ] *****


Key Found : HKCU\Software\Classes\Applications\ace_player.exe
Key Found : HKCU\Software\Classes\MIME\Database\Content Type\application/x-acestream-plugin
Key Found : HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.acelive
Key Found : HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.acemedia
Key Found : HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.acestream
Key Found : HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.tslive
Key Found : HKCU\Software\MozillaPlugins\@acestream.net/acestreamplugin,version=3.0.12
Key Found : HKCU\Software\Classes\.acelive
Key Found : HKCU\Software\Classes\.acemedia
Key Found : HKCU\Software\Classes\.acestream
Key Found : HKCU\Software\Classes\.tslive
Key Found : HKCU\Software\Classes\acestream
Key Found : HKCU\Software\Classes\AceStream.file
Key Found : HKU\S-1-5-21-1921127416-2772997908-3708734485-1001\Software\Classes\.acelive
Key Found : HKU\S-1-5-21-1921127416-2772997908-3708734485-1001\Software\Classes\.acemedia
Key Found : HKU\S-1-5-21-1921127416-2772997908-3708734485-1001\Software\Classes\.acestream
Key Found : HKU\S-1-5-21-1921127416-2772997908-3708734485-1001\Software\Classes\.tslive
Key Found : HKU\S-1-5-21-1921127416-2772997908-3708734485-1001\Software\Classes\acestream
Key Found : HKU\S-1-5-21-1921127416-2772997908-3708734485-1001\Software\Classes\AceStream.file
Key Found : HKCU\Software\Classes\CLSID\{79690976-ED6E-403C-BBBA-F8928B5EDE17}
Key Found : HKLM\SOFTWARE\Classes\CLSID\{6E993643-8FBC-44FE-BC85-D318495C4D96}
Key Found : HKCU\Software\AceStream
Key Found : HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\AceStream
Key Found : HKU\S-1-5-21-1921127416-2772997908-3708734485-1001\Software\AceStream
Key Found : HKU\S-1-5-21-1921127416-2772997908-3708734485-1001\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\AceStream
Value Found : HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SharedAccess\Parameters\FirewallPolicy\FirewallRules [TCP Query User{DFA67FE9-FEC9-4684-B49F-7189A361F392}C:\users\iceman\appdata\roaming\acestream\engine\ace_engine.exe]
Value Found : HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SharedAccess\Parameters\FirewallPolicy\FirewallRules [UDP Query User{1E59202E-878E-41E2-A25C-9DB483D10F09}C:\users\iceman\appdata\roaming\acestream\engine\ace_engine.exe]
Value Found : HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run [AceUpdater]
Value Found : HKU\S-1-5-21-1921127416-2772997908-3708734485-1001\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run [AceUpdater]
Value Found : HKU\S-1-5-21-1921127416-2772997908-3708734485-1001\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\StartupApproved\Run [AceUpdater]

-21grams
27-03-16, 11:00
Στην θέση σου θα αγνοούσα την υπόδειξη.

Παρεμπιπτόντως, έχω κι εγώ εγκατεστημένο το Ace Stream και απ' την αρχή παρατήρησα κάτι ενοχλητικό, όχι όμως απαραίτητα και ύποπτο:
Ακόμα και μετά τον τερματισμό λειτουργίας του Ace Player HD, εξακολουθούν να τρέχουν 2 executable του προγράμματος [ace_engine.exe *32 | ace_udate.exe *32] τα οποία και πρέπει να κλείσεις χειροκίνητα.
Το πρώτο με δεξί click στο σχετικό εικονίδιο του System Tray και το 2ο αναγκαστικά μέσω του Task Manager.
Δεν δημιουργεί και τις καλύτερες εντυπώσεις...

cranky
27-03-16, 11:08
Στον φάκελο AppData/Roaming, αποθηκεύονται ρυθμίσεις των εφαρμογών.
Οπότε, και να σβήσεις ό,τι βρήκε το adwcleaner, μόλις ξαναχρησιμοποιήσεις την εφαρμογή, θα ξαναδημιουργηθεί.

thourios
03-04-16, 15:22
Τι στα κομμάτια είναι αυτό; Blue screen of death τις τελευταίες μέρες σε σύστημα με Vista
antivirus Bitdefender free

Αρχείο από το Who crashed


Crash Dump Analysis
--------------------------------------------------------------------------------

Crash dump directory: C:\Windows\Minidump

Crash dumps are enabled on your computer.

On Sun 3/4/2016 10:55:16 ðì GMT your computer crashed
crash dump file: C:\Windows\Minidump\Mini040316-02.dmp
This was probably caused by the following module: bdselfpr.sys (bdselfpr+0x4F24)
Bugcheck code: 0x1000008E (0xFFFFFFFFC0000005, 0xFFFFFFFF9FBAA425, 0xFFFFFFFFBB8A8A88, 0x0)
Error: KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED_M
file path: C:\Program Files\Bitdefender\Antivirus Free Edition\bdselfpr.sys
product: BitDefender Firewall
company: BitDefender LLC
description: BitDefender Self Protection Driver
Bug check description: This indicates that a kernel-mode program generated an exception which the error handler did not catch.
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem.
A third party driver was identified as the probable root cause of this system error. It is suggested you look for an update for the following driver: bdselfpr.sys (BitDefender Self Protection Driver, BitDefender LLC).
Google query: BitDefender LLC KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED_M



On Sun 3/4/2016 10:55:16 ðì GMT your computer crashed
crash dump file: C:\Windows\memory.dmp
This was probably caused by the following module: bdselfpr.sys (bdselfpr+0x4F24)
Bugcheck code: 0x8E (0xFFFFFFFFC0000005, 0xFFFFFFFF9FBAA425, 0xFFFFFFFFBB8A8A88, 0x0)
Error: KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
file path: C:\Program Files\Bitdefender\Antivirus Free Edition\bdselfpr.sys
product: BitDefender Firewall
company: BitDefender LLC
description: BitDefender Self Protection Driver
Bug check description: This bug check indicates that a kernel-mode application generated an exception that the error handler did not catch.
A third party driver was identified as the probable root cause of this system error. It is suggested you look for an update for the following driver: bdselfpr.sys (BitDefender Self Protection Driver, BitDefender LLC).
Google query: BitDefender LLC KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED



On Sun 3/4/2016 5:45:34 ðì GMT your computer crashed
crash dump file: C:\Windows\Minidump\Mini040316-01.dmp
This was probably caused by the following module: ntkrnlpa.exe (nt+0x4DE6D)
Bugcheck code: 0xA (0x0, 0x1B, 0x1, 0xFFFFFFFF84AC9710)
Error: IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
file path: C:\Windows\system32\ntkrnlpa.exe
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: NT Kernel & System
Bug check description: This indicates that Microsoft Windows or a kernel-mode driver accessed paged memory at DISPATCH_LEVEL or above.
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem.
The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver that cannot be identified at this time.





--------------------------------------------------------------------------------
Conclusion
--------------------------------------------------------------------------------

3 crash dumps have been found and analyzed. A third party driver has been identified to be causing system crashes on your computer. It is strongly suggested that you check for updates for these drivers on their company websites. Click on the links below to search with Google for updates for these drivers:

bdselfpr.sys (BitDefender Self Protection Driver, BitDefender LLC)

If no updates for these drivers are available, try searching with Google on the names of these drivers in combination with the errors that have been reported for these drivers. Include the brand and model name of your computer as well in the query. This often yields interesting results from discussions on the web by users who have been experiencing similar problems.


Read the topic general suggestions for troubleshooting system crashes for more information.

Note that it's not always possible to state with certainty whether a reported driver is responsible for crashing your system or that the root cause is in another module. Nonetheless it's suggested you look for updates for the products that these drivers belong to and regularly visit Windows update or enable automatic updates for Windows. In case a piece of malfunctioning hardware is causing trouble, a search with Google on the bug check errors together with the model name and brand of your computer may help you investigate this further.


:hmm:

biggeo65
03-04-16, 17:08
Αναβάθμισε το BitDefender και ξαναδέστο. Κάποια αναβάθμιση των Windows
έκανε μάλλον την ζημια,ή για κάποιο λόγο το bdselfpr.sys έγινε corrupt.

Πάντως και οι δυο κωδικοί σφάλματος 0XA και 0X8E είναι συνηθισμένοι και οφείλονται σε Software.

Eπίσης τρέξε από γραμμή εντολής και το Chkdsk /R για έλεγχο επιφάνειας.
ΠΡΟΣΟΧΗ Αν έχεις SSD τρέχεις το Chkdsk /F

thourios
03-04-16, 17:24
Thanks.
Δεν τον πολύ χρησιμοποιώ αυτό τον υπολογιστή. Έστειλα και log στην bitdefender. Έκανα και το δικό τους διαγνωστικό και τους το έστειλα.
Μάλλον πρέπει να το βγάλω τελείως. Αν και είναι updated βλέπω ότι λέει στο About copyright 2011

bathan
06-04-16, 14:31
Προσανατολίζομαι να βάλω το Comody Internet Security. Εχει κάποιος εντυπώσεις ;

skel
06-04-16, 15:44
Προσανατολίζομαι να βάλω το Comody Internet Security. Εχει κάποιος εντυπώσεις ;

αρκετά καλό,βολικό και ελαφρύ
δεν σε ενοχλεί με ειδοποιήσεις παρά μόνο αν δει κάτι ύποπτο και στην είσοδο των usb
έχει και δικό του firewall αν θες να βάλεις

bathan
06-04-16, 17:27
αρκετά καλό,βολικό και ελαφρύ
δεν σε ενοχλεί με ειδοποιήσεις παρά μόνο αν δει κάτι ύποπτο και στην είσοδο των usb
έχει και δικό του firewall αν θες να βάλεις
Σκέφτομαι να βγάλω το Panda γιατί το laptop φίλου μου με Panda cloud AV κόλλησε ιό

biggeo65
06-04-16, 23:30
Σκέφτομαι να βγάλω το Panda γιατί το laptop φίλου μου με Panda cloud AV κόλλησε ιό

Γιατί εσύ είχες πρόβλημα με το Panda; Και όπως το έχουμε ξαναγράψει εδώ,
ο χρήστης κάνει ένα AV καλό ή κακό, κι όχι το ανάποδο.

Εδώ και 4 χρόνια είμαι με το Windows defender της MS που όλοι θεωρούν το χειρότερο.
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με ιούς ή άλλο malware. Και μπαίνω παντού κάνω τα πάντα με το PC.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν είσαι ευχαριστημένος από ένα AV μέχρι σήμερα,
δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξεις επειδή κάποιος φίλος με το ίδιο κόλλησε ιό.

balandis
07-04-16, 00:06
εχω το panda στα windows 10.μου αρεσει πολυ που εχει ελληνικα,και εχει και εξειρεση για φακελους η ολοκληρο το δισκο που εσυ το κανονιζεις,μια χαρα ηταν και το mse της microsoft.ξερω που μπαινω και τη κατεβαζω.βαζεις και αναπληρωματκο το malwarebytes.γιατι να αλλαζω antivirus afoy den exω κανενα προβλημα.!!!

thourios
07-04-16, 10:31
Τι στα κομμάτια είναι αυτό; Blue screen of death τις τελευταίες μέρες σε σύστημα με Vista
antivirus Bitdefender free

Αρχείο από το Who crashed


Crash Dump Analysis
--------------------------------------------------------------------------------

Crash dump directory: C:\Windows\Minidump

Crash dumps are enabled on your computer.

On Sun 3/4/2016 10:55:16 ðì GMT your computer crashed
crash dump file: C:\Windows\Minidump\Mini040316-02.dmp
This was probably caused by the following module: bdselfpr.sys (bdselfpr+0x4F24)
Bugcheck code: 0x1000008E (0xFFFFFFFFC0000005, 0xFFFFFFFF9FBAA425, 0xFFFFFFFFBB8A8A88, 0x0)
Error: KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED_M
file path: C:\Program Files\Bitdefender\Antivirus Free Edition\bdselfpr.sys
product: BitDefender Firewall
company: BitDefender LLC
description: BitDefender Self Protection Driver
Bug check description: This indicates that a kernel-mode program generated an exception which the error handler did not catch.
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem.
A third party driver was identified as the probable root cause of this system error. It is suggested you look for an update for the following driver: bdselfpr.sys (BitDefender Self Protection Driver, BitDefender LLC).
Google query: BitDefender LLC KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED_M



On Sun 3/4/2016 10:55:16 ðì GMT your computer crashed
crash dump file: C:\Windows\memory.dmp
This was probably caused by the following module: bdselfpr.sys (bdselfpr+0x4F24)
Bugcheck code: 0x8E (0xFFFFFFFFC0000005, 0xFFFFFFFF9FBAA425, 0xFFFFFFFFBB8A8A88, 0x0)
Error: KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
file path: C:\Program Files\Bitdefender\Antivirus Free Edition\bdselfpr.sys
product: BitDefender Firewall
company: BitDefender LLC
description: BitDefender Self Protection Driver
Bug check description: This bug check indicates that a kernel-mode application generated an exception that the error handler did not catch.
A third party driver was identified as the probable root cause of this system error. It is suggested you look for an update for the following driver: bdselfpr.sys (BitDefender Self Protection Driver, BitDefender LLC).
Google query: BitDefender LLC KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED



On Sun 3/4/2016 5:45:34 ðì GMT your computer crashed
crash dump file: C:\Windows\Minidump\Mini040316-01.dmp
This was probably caused by the following module: ntkrnlpa.exe (nt+0x4DE6D)
Bugcheck code: 0xA (0x0, 0x1B, 0x1, 0xFFFFFFFF84AC9710)
Error: IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
file path: C:\Windows\system32\ntkrnlpa.exe
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: NT Kernel & System
Bug check description: This indicates that Microsoft Windows or a kernel-mode driver accessed paged memory at DISPATCH_LEVEL or above.
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem.
The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver that cannot be identified at this time.





--------------------------------------------------------------------------------
Conclusion
--------------------------------------------------------------------------------

3 crash dumps have been found and analyzed. A third party driver has been identified to be causing system crashes on your computer. It is strongly suggested that you check for updates for these drivers on their company websites. Click on the links below to search with Google for updates for these drivers:

bdselfpr.sys (BitDefender Self Protection Driver, BitDefender LLC)

If no updates for these drivers are available, try searching with Google on the names of these drivers in combination with the errors that have been reported for these drivers. Include the brand and model name of your computer as well in the query. This often yields interesting results from discussions on the web by users who have been experiencing similar problems.


Read the topic general suggestions for troubleshooting system crashes for more information.

Note that it's not always possible to state with certainty whether a reported driver is responsible for crashing your system or that the root cause is in another module. Nonetheless it's suggested you look for updates for the products that these drivers belong to and regularly visit Windows update or enable automatic updates for Windows. In case a piece of malfunctioning hardware is causing trouble, a search with Google on the bug check errors together with the model name and brand of your computer may help you investigate this further.


:hmm:

Οι τύποι σε επικοινωνία μαζί τους και στέλνοντας το log που ζήτησαν, μου λένε να αφαιρέσω το malwarebytes free το οποίο θεωρούν υπεύθυνο για τα crash. Εγώ απεγκατέστησα το bitdefender free και το επαναεγκατέστησα και δεν ξανά εμφανίστηκε το πρόβλημα. Σημειώνω ότι στο παρελθόν δεν είχα ποτέ τέτοιο
θέμα. Το real time protection δεν λειτουργεί για να πω πως υπάρχει conflict.

First of all I would like to thank you for taking the time to follow the steps from our email and provide us with the necessary files.

After analyzing the information we received from you we concluded that there are other security solutions or applications installed on your system, which could conflict with Bitdefender:

- Malwarebytes Anti-Malware

Running multiple security solutions on the same PC affects their proper functionality as they compete for access to the same system resources. Even if they are turned off, there may still remain some active processes running in the background.

That is why, we recommend you to uninstall the other security solutions in order for Bitdefender to work properly.


;)

biggeo65
07-04-16, 11:21
Έχουν δίκιο σε αυτό
Running multiple security solutions on the same PC affects their proper functionality...

Αλλά το αρχείο που "κράσαρε" στην περίπτωση σου ήταν το bdselfpr.sys,
που είναι ο driver για το Bitdefender,και μάλιστα με κωδικό 0Χ8Ε

Γι'αυτό σου έγραψα κάνε αναβάθμιση. Αυτός ήταν που προκάλεσε το πρόβλημα στον πυρήνα των windows.

thourios
07-04-16, 11:39
Δεν υπήρχε αναβάθμιση είχα τις τελευταίες.
Βλέπω στο mail τους το εξής στο κάτω μέρος:
Το real time protection το έχω πάντα απενεργοποιημένο. Άλλωστε δεν λειτουργεί στην free edition.


However, if you would like to keep Malwarebytes Anti-Malware and to stop it from interfering with Bitdefender, you will need to turn off its Real-Time Protection.
The real-time protection can be disabled by right clicking the Malwarebytes Anti-Malware icon in the system tray > click on Enable Protection > a message window will appear, click Yes to disable. The Malwarebytes Anti-Malware icon in the system tray will turn Black signifying that its real-time protection is disabled.

zaranero
07-04-16, 11:42
Θελω ενα antivirus που να καταναλωνει μηδαμινους πορους στον υπολογιστη , να εντοπιζει παντα τους ιους , να μην δινει false alarms , να ειναι γρηγορο και διακριτικο ... α και να ειναι δωρεαν :)

Αστειευομαι βασικα , εγω χρησιμοποιω το avast free... ισως και απο συνηθεια μιας και το χρησιμοποιω χρονια , αν και εχω ακουσει οτι ειναι "βαρυ" σε συγκριση με αλλα ...

biggeo65
07-04-16, 12:00
Δεν υπήρχε αναβάθμιση είχα τις τελευταίες.
Βλέπω στο mail τους το εξής στο κάτω μέρος:
Το real time protection το έχω πάντα απενεργοποιημένο. Άλλωστε δεν λειτουργεί στην free edition.

Mα αναβάθμιση είναι και η απεγκατάσταση -εγκατάσταση.
Δεν χρειάζεται να είναι καινούργια έκδοση, αρκεί που απεγκαθιστας την τωρινή
με το προβληματικό αρχείο και το εγκαθιστάς ξανά.

Κι όχι στην Free έκδοση του MBAM δεν τρέχει το RTP .

thourios
07-04-16, 14:39
Thanks. Είμαι κομπλέ.
μέχρι να εξαφανίσω οριστικώς τα Vista

@ ADSLgr.com All rights reserved.