PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 [128] 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

bathan
07-04-16, 14:44
Γιατί εσύ είχες πρόβλημα με το Panda; Και όπως το έχουμε ξαναγράψει εδώ,
ο χρήστης κάνει ένα AV καλό ή κακό, κι όχι το ανάποδο.

Εδώ και 4 χρόνια είμαι με το Windows defender της MS που όλοι θεωρούν το χειρότερο.
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με ιούς ή άλλο malware. Και μπαίνω παντού κάνω τα πάντα με το PC.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν είσαι ευχαριστημένος από ένα AV μέχρι σήμερα,
δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξεις επειδή κάποιος φίλος με το ίδιο κόλλησε ιό.

Το Panda το έχω 2 χρόνια χωρίς πρόβλημα, απλώς λέω να βάλω το Comodo για δοκιμή
Ο φίλος μου δεν ξέρω που μπήκε και τί έκανε πάντως μου είπε πως κάτι κόλλησε και του κάνει συχνά reboot.
Μπορεί να κόλλησε κανένα malware, του είπα να κατεβάσει το mbam και να κάνει scan

villasg
07-04-16, 20:34
Εγω παντος δεν βγαζω με τιποτα το ΜΒΑΜ pro ( εχω ισοβια αδεια ) , οποιος δεν παιζει μαζι του φευγει ! ! ! ! !
Κατι νερα μου εκανε το KIS περσυ , αλλα τωρα συνεργαζονται αψογα .

Το comodo ηταν η βασικη μου επιλογη παλια ( ειχε αντικαταστησει αψογα το Sygate personal firewall οταν αγοράστηκε απο την symantec ) που ηταν σε σκετο firewall , μετα που εγινε σουιτα δεν μου αρεσε και εφυγε ....

biggeo65
08-04-16, 12:52
Πάλι υπάρχει Comodo μόνο Firewall, αλλά μου αρέσουν και τα Extra που έχει.
Defence+ και SandBox. Kαι όλα με ,μόλις 4MB RAM.

Το defence+ δουλεύει σαν το UACαλλά με πολύ περισσότερες επιλογές,
κι αν θεωρείς μια εφαρμογή ύποπτη την τρέχεις μέσω Sandbox.

Eίχα το Zone Alarm σαν FREE Firwall, αλλά από τότε που το πήρε η Checkpoint
άρχισε να βγάζει συχνα pop-ups για αναβάθμιση σε PRO και το έβγαλα.

Πάντως γεγονός είναι ότι προϊόντα που ήταν κορυφαία στον τομέα τους,
αγοράστηκαν από μεγάλες εταιρίες κι εξαφανίστηκαν ή δεν δουλεύουν το ίδιο.

ch2
09-04-16, 17:28
To Comodo Firewall το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια (από version 2.x αν θυμάμαι καλά) και δεν το αλλάζω για κανένα λόγο. 'Οτι antivirus και να έχει κάποιος, ένα σωστά σεταρισμένο firewall είναι το πρώτο επίπεδο ασφαλείας που πρέπει να υπάρχει.
Από τα υπόλοιπα που έχει το CIS χρησιμοποιώ μόνο το AV (το HIPS το σκάλιζα παλιότερα σε επίπεδο χαοτικού ψυρίσματος, ενώ για sandbox έχω μια ισόβια άδεια του Sandboxie).
Πολύ καλό επί πληρωμή ΑV είναι το Emsisoft Antimalware με behavior blocker, ίσως από τα ελαφρύτερα που παίζουν, ενώ για μόνο τσάμπα σκανάρισμα παίζει το Emsisoft Emergency Kit.
Σαν έξτρα επίπεδο προστασίας μπορεί κάποιος να σκαλίσει το τσάμπα EMET της microsoft ή να βάλει κάτι επι πληρωμή με περισσότερες δυνατότητες όπως το hitman.pro.alert (http://www.surfright.nl/en/alert) (κορυφαίο για τα τελευταία ζιζάνια που ζητάνε bitcoins:p)

biggeo65
13-04-16, 15:03
Αν κάποιος ψάχνει για σουϊτα προστασίας, υπάρχει το Panda Globad (http://www.windowsdeal.com/w/panda-global-protection-discount-coupon-code/) δωρεάν για έξι μήνες.

Alexcxvtr
21-04-16, 23:20
Χρησιμοποιούσα χρόνια KIS και από πέρυσι το BitDefender IS.
Όλα τέλεια, δεν έχω παράπονο.
Όμως, λόγω του ότι μου βαραίνουν αρκετά το σύστημα, αποφάσισα να βάλω κάτι καινούριο.
Βλέποντας τα συγκριτικά στο AVtest, κατέληξα στο Avira. Στη δωρεάν έκδοση.
Το εγκατέστησα ήδη και φαίνεται κομπλέ.
Το συνδυάζω με MBAM premium.

Τι λέτε;

thourios
22-04-16, 00:16
Δεν νομίζω να συνδυάζεται με MBAM premium. Γιατί ταυτόχρονα λειτουργούν και τα δύο.

biggeo65
22-04-16, 00:36
Χρησιμοποιούσα χρόνια KIS και από πέρυσι το BitDefender IS.
Όλα τέλεια, δεν έχω παράπονο.
Όμως, λόγω του ότι μου βαραίνουν αρκετά το σύστημα, αποφάσισα να βάλω κάτι καινούριο.
Βλέποντας τα συγκριτικά στο AVtest, κατέληξα στο Avira. Στη δωρεάν έκδοση.
Το εγκατέστησα ήδη και φαίνεται κομπλέ.
Το συνδυάζω με MBAM premium.

Τι λέτε;

Αν σε ικανοποιεί εσένα,τότε το κρατάς. Το έχω γράψει αρκετές φορές,
ο χρήστης κάνει ένα Antivirus καλό ή κακό κι όχι τα διάφορα online tests.

Aν και τα δύο λειτουργούνξ στην Taskbar,δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, αλλά αυτό εσύ θα το δεις.
Αν το MBAM και το AVIRA είναι σε conflict.

Alexcxvtr
22-04-16, 10:27
Μόλις χθες έβαλα το Avira.
Είναι σε conflict; Πώς το τσεκάρουμε αυτό;
Καταλαβαίνω αυτό που λες για τον χρήστη, αλλά ένα all around αξιόπιστο πρόγραμμα για απλούς χρήστες είναι ιδανική περίπτωση.
Έψαχνα μια δωρεάν σουίτα και κατέληξα στο Avira.
Λες να βάλω Avast free ή τα Microsoft Essentials;
Υπάρχει και μια προσφορά για το Ashampoo στο αντίστοιχο νήμα. Καμιά γνώμη;

Το δικό μου Mbam γράφει premium σε παρένθεση όταν το ανοίγω. Δεν ξέρω τι σημαίνει, αλλά έτσι γράφει.

sweet dreams
22-04-16, 10:43
Χρησιμοποιούσα χρόνια KIS και από πέρυσι το BitDefender IS.
Όλα τέλεια, δεν έχω παράπονο.
Όμως, λόγω του ότι μου βαραίνουν αρκετά το σύστημα, αποφάσισα να βάλω κάτι καινούριο.
Βλέποντας τα συγκριτικά στο AVtest, κατέληξα στο Avira. Στη δωρεάν έκδοση.
Το εγκατέστησα ήδη και φαίνεται κομπλέ.
Το συνδυάζω με MBAM premium.

Τι λέτε;

Δεν μπορείς να έχεις "και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο", δεν φτιάξανε ακόμη πρόγραμμα να ξεπετάει το σύστημα στο "φτερό", να μην το αργεί καθόλου, να έχεις την μέγιστη δυνατή προστασία, κ.λ.π., κ.λ.π. (φυσικά θα ήταν καλοδεχούμενο να ήταν και τζάμπα).
Αν θέλεις βαθειά και λεπτομερή σάρωση για να έχεις την όσο ποιο καλή γίνεται προστασία θα υποστείς και τις συνέπειες, αλλιώς πας ψάχνοντας να συνδυάσεις τα διάφορα προγράμματα μεταξύ τους και στο τέλος να γίνεις BETA tester του τι γίνεται με το ανακάτεμα και τις διαφορετικές συνταγές που εφαρμόζει ο καθένας μας.
Γνώμες υπάρχουν άπειρες, η δική σου μετράει γιατί εσύ ξέρεις πως δουλεύεις, που μπαίνεις και τι θέλεις να έχεις, μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν.

Alexcxvtr
22-04-16, 11:15
Οκ, αντεληφθην.
Επομένως θα τσεκάρω 2-3 ακόμα trial σουίτες για να δω αν πρέπει να επιστρέψω σε KIS ή Bitdefender.
Πάντως, το conflict του mbam με Avira που αναφέρθηκε με ενδιαφέρει.
Εννοώ θα ήθελα να γνωρίζω ποιες σουίτες δεν τα πάνε καλά μαζί του ώστε να τις αποφύγω.
Διότι το mbam δεν βγαίνει με τίποτα.
Λέω να δοκιμάσω Avast, Norton 360, Ashampoo, Eset.

goku
22-04-16, 11:17
Μόλις χθες έβαλα το Avira.
Είναι σε conflict; Πώς το τσεκάρουμε αυτό;
Καταλαβαίνω αυτό που λες για τον χρήστη, αλλά ένα all around αξιόπιστο πρόγραμμα για απλούς χρήστες είναι ιδανική περίπτωση.
Έψαχνα μια δωρεάν σουίτα και κατέληξα στο Avira.
Λες να βάλω Avast free ή τα Microsoft Essentials;
Υπάρχει και μια προσφορά για το Ashampoo στο αντίστοιχο νήμα. Καμιά γνώμη;

Το δικό μου Mbam γράφει premium σε παρένθεση όταν το ανοίγω. Δεν ξέρω τι σημαίνει, αλλά έτσι γράφει.

Εγώ χρησιμοποιώ το Avira + MBAM χρόνια τώρα και δεν έχω συναντήσει ποτέ κάποιο πρόβλημα με conflicts. Στο MBAM χρησιμοποιώ την free έκδοση και όχι την premium.

tzelen
22-04-16, 11:39
Εγώ χρησιμοποιώ το Avira + MBAM χρόνια τώρα και δεν έχω συναντήσει ποτέ κάποιο πρόβλημα με conflicts. Στο MBAM χρησιμοποιώ την free έκδοση και όχι την premium.

Δεν έχεις conflict γιατί το free version δεν έχει real-time monitoring (αν δεν κάνω λάθος)

biggeo65
22-04-16, 11:41
Οκ, αντεληφθην.
Επομένως θα τσεκάρω 2-3 ακόμα trial σουίτες για να δω αν πρέπει να επιστρέψω σε KIS ή Bitdefender.
Πάντως, το conflict του mbam με Avira που αναφέρθηκε με ενδιαφέρει.
Εννοώ θα ήθελα να γνωρίζω ποιες σουίτες δεν τα πάνε καλά μαζί του ώστε να τις αποφύγω.
Διότι το mbam δεν βγαίνει με τίποτα.
Λέω να δοκιμάσω Avast, Norton 360, Ashampoo, Eset.

Conflict εννοώ,ότι όταν τρέχουν και τα δύο μαζί στην taskbar,(δίπλα στο ρολόϊ),
και κάνουν ταυτόχρονα έλεγχο σε πραγματικό χρόνο, μπορεί το ένα να αναιρεί το άλλο,
ή να επιβραδύνουν αισθητά τον υπολογιστή ή την σύνδεσή σου,*άνοιγμα σελίδων) κλπ.

Αν δεν έχεις τέτοια προβλήματα τότε δεν υπάρχει θέμα.

patrickdrd
22-04-16, 11:46
avg εχω εγω με mbam realtime (premium), παρατηρησα τελευταια εντωμεταξυ οτι το avg μου για καποιο λογο ειναι 32-bit και
σκεφτομαι να το ξηλωσω για να βαλω το 64-bit; τι λετε;

sweet dreams
22-04-16, 16:33
Οκ, αντεληφθην.
Επομένως θα τσεκάρω 2-3 ακόμα trial σουίτες για να δω αν πρέπει να επιστρέψω σε KIS ή Bitdefender.
Πάντως, το conflict του mbam με Avira που αναφέρθηκε με ενδιαφέρει.
Εννοώ θα ήθελα να γνωρίζω ποιες σουίτες δεν τα πάνε καλά μαζί του ώστε να τις αποφύγω.
Διότι το mbam δεν βγαίνει με τίποτα.
Λέω να δοκιμάσω Avast, Norton 360, Ashampoo, Eset.

Eίχες τα δύο ποιο αξιόπιστα για χρόνια ΑV και ψάχνεσαι για άλλα;;; :hmm: Kαι μέσα από τα τεστ (https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/windows-7/)ειδικά το ΚΙS παίρνει πάντα την κορυφαία βαθμολογία.
Σε real time Protection δεν κάνει να δουλεύουν στον υπολογιστή 2 διαφορετικά προγράμματα, αν το Googlαρεις θα το διαβάσεις από όλες τις εταιρίες και σε όλα τα site. Άλλο είναι το χειροκίνητο σκανάρισμα που κάνουμε με το Malwarebytes και άλλο το real time Protection που έχει η Premium έκδοση. Δύο διαφορετικές μηχανές που ψάχνουν για τα ίδια πράγματα δεν είναι και ότι καλύτερο για τον υπολογιστή.

Alexcxvtr
22-04-16, 17:57
Ψάχνω για άλλα για έναν και μόνο λόγο. Ελαχιστοποίηση πόρων συστήματος.
Το λάπτοπ δεν είναι ακριβώς τελευταίας τεχνολογίας, οπότε προσπαθώ να το ελαφρύνω όσο μπορώ.
Προφανώς και θα παραμείνω σε KIS ή Bitdefender, αν δεν υπάρχει κάτι καλύτερο.
Εξάλλου το Avira, λόγω του AVtest το δοκίμασα, αφού το έχουν για άριστο πρόγραμμα. Στο Windows 8/8.1 section, το έχουν ως κορυφαίο (την 2015 έκδοση).

Άρα για το real time τι προτείνεις;
Να έχω την free έκδοση του mbam όπου δεν δουλεύει το feature ή μπορώ κάπως να το απενεργοποιήσω μέσα από το πρόγραμμα;
Ή να απενεργοποιήσω το real time όποιου antivirus χρησιμοποιήσω.
Δεν ξέρω ακριβώς αν γίνεται κάτι από αυτά.
Μπορείς να μου εξηγήσεις;

sweet dreams
22-04-16, 18:21
Ψάχνω για άλλα για έναν και μόνο λόγο. Ελαχιστοποίηση πόρων συστήματος.
Το λάπτοπ δεν είναι ακριβώς τελευταίας τεχνολογίας, οπότε προσπαθώ να το ελαφρύνω όσο μπορώ.
Προφανώς και θα παραμείνω σε KIS ή Bitdefender, αν δεν υπάρχει κάτι καλύτερο.
Εξάλλου το Avira, λόγω του AVtest το δοκίμασα, αφού το έχουν για άριστο πρόγραμμα. Στο Windows 8/8.1 section, το έχουν ως κορυφαίο (την 2015 έκδοση).

Άρα για το real time τι προτείνεις;
Να έχω την free έκδοση του mbam όπου δεν δουλεύει το feature ή μπορώ κάπως να το απενεργοποιήσω μέσα από το πρόγραμμα;
Ή να απενεργοποιήσω το real time όποιου antivirus χρησιμοποιήσω.
Δεν ξέρω ακριβώς αν γίνεται κάτι από αυτά.
Μπορείς να μου εξηγήσεις;

To είπαμε και ποιο πάνω, κανένα ΑV το οποίο θα το ρυθμίσεις σε Full προστασία και βαθειά σάρωση δεν μπορεί να δανειστεί πόρους από άλλον υπολογιστή για να το κάνει, από τον δικό σου θα τους πάρει. Το ελαφρύ θα κάνει και ελαφρύ ψάξιμο, απλά πράγματα. :)

Όσον αφορά το Malwarebytes, η Free έκδοση είναι μια χαρά για χειροκίνητο ψάξιμο. Αν πρόκειται να έχεις κάποια σουίτα για προστασία, θα ακυρώσεις το real time Protection της σουίτας που είναι και το βασικότερο στοιχείο του κάθε προγράμματος και θα το έχεις έτσι απλά να υπάρχει και να δουλεύει μόνο το Malwarebytes για real time Protection;;; δεν έχει κανένα νόημα να υπάρχει η σουίτα σε λειτουργία.
Αν έχεις δει ότι το Malwarebytes έχει όσες λειτουργίες έχουν και οι σουίτες που έχεις δοκιμάσει, βάλε αυτό.

Alexcxvtr
22-04-16, 18:26
Άρα, λες ότι δεν χρειάζεται να έχω το mbam και κάποιο antivirus μαζί, αλλά μόνο ένα από τα δύο, αφού ουσιαστικά και τα δύο κάνουν παρόμοια δουλειά. Σωστά;
Διότι αυτό κάνω εδώ χρόνια.
Μάλλον εγώ βαραίνω τον υπολογιστή.:(

sweet dreams
22-04-16, 18:33
Μιλάμε πάντα για την Premium έκδοση του Malwarebytes και να τρέχει συνέχεια με ανοικτό το real time Protection. Το διευκρινίζουμε πάλι για να μην υπάρξει κάποια παρανόηση με το χειροκίνητο ψάξιμο. Αν υπάρχει και άλλο ΑV με real time Protection δεν θα πρέπει να τρέχουν μαζί, ένα από τα δύο.

Alexcxvtr
22-04-16, 18:46
Ναι, ναι, ακριβώς.
Ωραία, κατάλαβα.
Να 'σαι καλά.:oneup:

MustGK
23-04-16, 00:31
Καλησπέρα, έχω πρόβλημα με το bitdefender δεν με αφήνει να κάνω εγκατάστασει το malwarebytes, κόβει την εγκατάσταση σαν ύποπτη. Έχει κανείς καμία ιδέα τι πρέπει να κάνω για να το λύσω το πρόβλημα?Ακόμα και οταν απενεργοποιώ το bitdefender παλι με το μπλοκάρει. Δεν ξέρω αν δεν κάνω σωστά την ρυθμιση. είχε κανένας το ίδιο πρόβλημα;

skel
23-04-16, 00:36
Καλησπέρα, έχω πρόβλημα με το bitdefender δεν με αφήνει να κάνω εγκατάστασει το malwarebytes, κόβει την εγκατάσταση σαν ύποπτη. Έχει κανείς καμία ιδέα τι πρέπει να κάνω για να το λύσω το πρόβλημα?Ακόμα και οταν απενεργοποιώ το bitdefender παλι με το μπλοκάρει. Δεν ξέρω αν δεν κάνω σωστά την ρυθμιση. είχε κανένας το ίδιο πρόβλημα;

τι πρόβλημα σου βγάζει ακριβώς ?
στο βλέπει σαν ιο το setup ?
το malwarebytes το έχεις κατεβάσει απο την επίσημη ιστοσελίδα ?

MustGK
23-04-16, 19:58
τι πρόβλημα σου βγάζει ακριβώς ?
στο βλέπει σαν ιο το setup ?
το malwarebytes το έχεις κατεβάσει απο την επίσημη ιστοσελίδα ?

Μου το μπλοκαρει σαν ιό ή malware κινδυνο και δεν αφήνει να γινει το setup. Μολις ξεκινήσει το setup απότομα διακόπτεται και πάω στο Bitdefender - Events - και μου εμφανίζει αυτό ''Pontentially malicious process detected. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο; Τι πρέπει να κάνω για να ολοκληρωθεί το set up; Ναι το έχω κατεβάσει από την επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας.

sweet dreams
23-04-16, 20:06
Πως είναι δυνατόν να απενεργοποιείς το ΑV και αυτό να μπορεί να επεμβαίνει;;; :hmm: μήπως είναι κάπου αλλού η απενεργοποίηση;;; Άσχετα από αυτό, δεν έχει ρύθμιση να σε ρωτάει τι ενέργεια να κάνει για να την αλλάξεις;;; προφανώς είναι στο αυτόματο.

MustGK
23-04-16, 20:08
Ναι είναι στο Autopilot.

sweet dreams
23-04-16, 20:19
Ναι είναι στο Autopilot.

Αν δεν βρεις την πλήρη απενεργοποίηση άλλαξε την αυτόματη λειτουργία σε ερώτηση.

MustGK
23-04-16, 20:24
Το έβγαλα από το autopilot και έβαλα και το πρόγραμμα στα exclusions και πάλι με το μπλοκάρει σαν malicious.

sweet dreams
23-04-16, 20:28
Το έβγαλα από το autopilot και έβαλα και το πρόγραμμα στα exclusions και πάλι με το μπλοκάρει σαν malicious.

Δεν το έχω δουλέψει για να σου πω λεπτομέρειες, αν δεν βρεις άλλη λύση απεγκατέστησε το, βάλε το Malwarebytes και εγκατέστησε το πάλι. Είναι περίεργο πάντως αυτό που κάνει με επίσημο exe προγράμματος.

shocked
23-04-16, 21:29
κατεβασα και ετρεξα τη δωρεαν εκδοση. το Eset Smart Security δε μου εμφανισε καμια προειδοποιηση οτι ειναι επικίνδυνο. πιθανον να ειναι καποιο false positive του Bit Defender.
(αν δεν ξερεις. δηλαδη να βλεπει καθαρα και αθωα αρχεια σαν επικίνδυνα.)

θα ηταν προτιμότερο να τους κανεις μια αναφορα και να τους πεις οτι το ταδε προγραμμα ενω ειναι ΟΚ το AV σας το βλεπει σαν απειλη.

MustGK
24-04-16, 13:14
Μέχρι στισγμής τα 2 προγράμματα που δοκίμασα και έτρεξα KIS και BITD δεν με έχουν εντυπωσιάσει στο θέμα της συμβατότητας με τα Windows και άλλα προγράμματα. Ίσως να φταίω εγώ σαν χρήστης ίσως το πολύ μαρκετινγκ και η διαφήμηση.

- - - Updated - - -


κατεβασα και ετρεξα τη δωρεαν εκδοση. το Eset Smart Security δε μου εμφανισε καμια προειδοποιηση οτι ειναι επικίνδυνο. πιθανον να ειναι καποιο false positive του Bit Defender.
(αν δεν ξερεις. δηλαδη να βλεπει καθαρα και αθωα αρχεια σαν επικίνδυνα.)

θα ηταν προτιμότερο να τους κανεις μια αναφορα και να τους πεις οτι το ταδε προγραμμα ενω ειναι ΟΚ το AV σας το βλεπει σαν απειλη.

Έστειλα email στην BD με το πρόβλημα μου και η απάντηση ήταν δυστυχώς κάτι μου ήδη δοκίμασα και δεν πιάνει. Αναμένω καινούργια απάντηση.

sweet dreams
24-04-16, 20:11
Μέχρι στισγμής τα 2 προγράμματα που δοκίμασα και έτρεξα KIS και BITD δεν με έχουν εντυπωσιάσει στο θέμα της συμβατότητας με τα Windows και άλλα προγράμματα.

Τι ακριβώς θέλεις να πεις με το θέμα της συμβατότητας;;; :hmm:

MustGK
25-04-16, 09:44
Τι ακριβώς θέλεις να πεις με το θέμα της συμβατότητας;;; :hmm:

Μπορεί να μην το εκφράζω και σωστά λόγο της ερασιτεχνικής μου σχέσης με το θέμα. Για να γίνω ποιο συγκεκριμένος και αναλυτικός στο KIS είχα θέμα με το protection στο mozilla που δεν ενεργοποιούταν (έχω αναφέρει και πιο πριν συγκερκιμένα τι γινόταν) και όταν έβαλα ποιο κανούργια έκδοση το Pc πήγαινε παρά πολύ αργά. Για το BD με νευριάζει για το θέμα με το mlwarebytes που με κόβει το setup συνεχεια παρά τις προσπάθειες μου που έχω κάνει να το περάσεσω και παρά την ακολουθία που δέχτηκα από την εταιρεία και την έκανα αλλά τίποτα [πάλι.

sweet dreams
25-04-16, 10:11
Μπορεί να μην το εκφράζω και σωστά λόγο της ερασιτεχνικής μου σχέσης με το θέμα. Για να γίνω ποιο συγκεκριμένος και αναλυτικός στο KIS είχα θέμα με το protection στο mozilla που δεν ενεργοποιούταν (έχω αναφέρει και πιο πριν συγκερκιμένα τι γινόταν) και όταν έβαλα ποιο κανούργια έκδοση το Pc πήγαινε παρά πολύ αργά. Για το BD με νευριάζει για το θέμα με το mlwarebytes που με κόβει το setup συνεχεια παρά τις προσπάθειες μου που έχω κάνει να το περάσεσω και παρά την ακολουθία που δέχτηκα από την εταιρεία και την έκανα αλλά τίποτα [πάλι.

To πρόβλημα το είχε ο ίδιος ο Firefox και όχι το KIS, μόλις βγήκε καινούργια έκδοση τότε αναγνώρισε και το Protection, άσχετα βέβαια από αυτό η επέκταση λειτουργούσε κανονικά αν ήθελες να την χρησιμοποιήσεις.
Για την επιβράδυνση του συστήματος τα έχουμε πει και ποιο πάνω (http://www.adslgr.com/forum/threads/113486-Τελικά-ποιο-antivirus-είναι-αρκετά-αξιόπιστο?p=5923619#post5923619), είναι ανάλογα το επίπεδο προστασίας και σάρωσης που θα διαλέξεις, αν έχεις παλιό μηχάνημα και δεν μπορεί να δώσει τους κατάλληλους πόρους στο AV θα έχεις και επιβράδυνση, ελαφρύ πρόγραμμα >>> ελαφρύ ψάξιμο και ελαφριά προστασία, μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν.

169953

biggeo65
25-04-16, 14:53
αν έχεις παλιό μηχάνημα και δεν μπορεί να δώσει τους κατάλληλους πόρους στο AV θα έχεις και επιβράδυνση, ελαφρύ πρόγραμμα >>> ελαφρύ ψάξιμο και ελαφριά προστασία, μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν.


"Ελαφρύ" πρόγραμμα δεν σημαίνει απαραίτητα κι ελαφριά προστασία.
Κι ένα "βαρύ" πρόγραμμα δεν σημαίνει ότι έχεις την τέλεια προστασία.

Μπορεί ένα πρόγραμμα με λίγους πόρους να σου παρέχει ικανοποιητική προστασία.

Για το KIS είναι γεγονός ότι σε αρκετά Review διαβάζω

but it will drastically slow down a game or other processor-heavy task.
Kaspersky users should make sure to schedule full scans for the middle of the night.

Κι έχω ακούσει από πολλούς να λένε ότι το KIS είναι "βαρύ"

Δεν ασχολούμαι με reviews,το έχω ξαναγράψει ότι ο χρήστης κάνει μια Security suite καλή ή κακή
κι ο καθένας χρησημοποιεί αυτή που τον βολεύει και του ταιριάζει.

Αλλά για να ακούγεται από πολλούς πρέπει να κρύβει μια δόση αλήθειας ότι το KIS είναι βαρύ

sweet dreams
25-04-16, 15:05
Eίναι "βαρύ" γιατί έχει βαριά προστασία, :) όταν τσεκάρει το παραμικρό που ξεκινάει ή που κινείται μέσα στον υπολογιστή, είναι φυσιολογικό να φαίνεται βαρύ και να κάνει το σύστημα ποιο αργό, είπαμε ότι το θέμα είναι τι ακριβώς ζητάς από το ΑV που έχεις και γι' αυτό είναι εντελώς προσωπική υπόθεση το θέμα προστασίας.
Για μένα και γι' αυτά που κάνω και εκεί που μπαίνω δεν με ενοχλεί να μου το αργήσει και περισσότερο, αρκεί να μην βρεθώ κάποια στιγμή να ψάχνω τα αρχεία μου, απλά πράγματα.

MustGK
30-04-16, 19:28
σήμερα σε αναζήτηση που έκανα για ένα antimalware πρόγραμμα διάβασα καλά λόγια για το Zemana και για το Hitman Pro. Τα ξέρει κανείς αυτά; Τα έχει δουλεψει κανείς;

thourios
30-04-16, 19:50
Το hitman pro το είχα χρησιμοποιήσει σε έναν υπολογιστή που είχε «φορτώσει» το babylon toolbar που δεν έβγαινε με τίποτα σε συνδυασμό με κάποιο άλλο που δεν θυμάμαι.
Νομίζω ότι μου το είχαν προτείνει σε ένα chat που είχα κάνει με την malwarebytes.

biggeo65
01-05-16, 01:11
σήμερα σε αναζήτηση που έκανα για ένα antimalware πρόγραμμα διάβασα καλά λόγια για το Zemana και για το Hitman Pro. Τα ξέρει κανείς αυτά; Τα έχει δουλεψει κανείς;

Έχουνη βγει πολλά που μπορεί να ακούγονται άγνωστα, αλλά το καθένα εκτελεί έναν ειδικό σκοπό.
Π.χ. το Malwarebytes είναι το καλύτερο για την εύρεση κι απομάκρυνση malware.
Αλλά ακόμη κι αυτό δεν τα πιάνει όλα. Εκεί έρχονται εφαρμογές όπως το Zemana,Ηitman Pro,ad-aware, κλπ.
Το Zemana κάνει πολύ καλή δουλεια με τα keyloggers,(malware που καταγράφουν τα πλήκτρα που χησημοποιείς).
Το Hitman Pro κ;aνει πολύ καλή δουλειά με εκνευριστικές μπάρες ή σελίδες που φορτώνουν στον browser.

Mπορείς να τα χρησημοποιείς συμπληρωματικά όταν το antivirus ή το Malwarebytes
δεν μπορούν να καθαρίσουν κάποιο malware ή κάποιο ενοχλητικό pop-up ή μπάρα.

MustGK
01-05-16, 09:41
Έχουνη βγει πολλά που μπορεί να ακούγονται άγνωστα, αλλά το καθένα εκτελεί έναν ειδικό σκοπό.
Π.χ. το Malwarebytes είναι το καλύτερο για την εύρεση κι απομάκρυνση malware.
Αλλά ακόμη κι αυτό δεν τα πιάνει όλα. Εκεί έρχονται εφαρμογές όπως το Zemana,Ηitman Pro,ad-aware, κλπ.
Το Zemana κάνει πολύ καλή δουλεια με τα keyloggers,(malware που καταγράφουν τα πλήκτρα που χησημοποιείς).
Το Hitman Pro κ;aνει πολύ καλή δουλειά με εκνευριστικές μπάρες ή σελίδες που φορτώνουν στον browser.

Mπορείς να τα χρησημοποιείς συμπληρωματικά όταν το antivirus ή το Malwarebytes
δεν μπορούν να καθαρίσουν κάποιο malware ή κάποιο ενοχλητικό pop-up ή μπάρα.

O μόνος λόγος που κοιτάω για άλλα προγράμματα εκτός από το malwrebytes είναι ότι ακομα δεν μπορω να το εγκαταστήσω με το bit defender έστειλα mail στην εταιρεία και ακόμα έσω το ίδιο πρόβλημα. έβαλα και φώτο μπας και μπορέσει να βοηθήσει κανένας για να το εγκαταστήσω.

badweed
01-05-16, 09:47
O μόνος λόγος που κοιτάω για άλλα προγράμματα εκτός από το malwrebytes είναι ότι ακομα δεν μπορω να το εγκαταστήσω με το bit defender έστειλα mail στην εταιρεία και ακόμα έσω το ίδιο πρόβλημα. έβαλα και φώτο μπας και μπορέσει να βοηθήσει κανένας για να το εγκαταστήσω.

δεν μπορεις να απενεργοποιησεις το bitdefender κατα την εγκατασταση του malwarebytes ή σου παρουσιαζει και ετσι προβλημα ;

MustGK
01-05-16, 09:55
δεν μπορεις να απενεργοποιησεις το bitdefender κατα την εγκατασταση του malwarebytes ή σου παρουσιαζει και ετσι προβλημα ;

το απενεργοποιω από modules - antivirus - on access scanning off (το βάζω μόνιμη απενεργοποιήση) και βάζω και permissive, επίσης βάζω και στο active threat control off και permissive. επίσης προσφέτω το αρχείο mbam στα exclusions. Και παρόλα αυτά με κόβει την εγκατάσταση όπως βλέπετε στην φώτο.

badweed
01-05-16, 10:28
το απενεργοποιω από modules - antivirus - on access scanning off (το βάζω μόνιμη απενεργοποιήση) και βάζω και permissive, επίσης βάζω και στο active threat control off και permissive. επίσης προσφέτω το αρχείο mbam στα exclusions. Και παρόλα αυτά με κόβει την εγκατάσταση όπως βλέπετε στην φώτο.
σε μια ματια που εριξα στο ιντερνετ ,ειδα οτι ειναι αρκετα κοινοτυπη δυσλειτουργια μεταξυ των δυο αυτων , αλλα ξεπερνιεται συμφωνα με τις αναφορες , συνηθως με την προσθηκη εξαιρεσεων και στα δυο μεσα προστασιας ( δεν ξερω ποσο βοηθαει στην περιπτωση σου που δεν μπορεις καν να εγκαταστησεις το malwarebytes)
επισης διαβαζω για διαφορετικη συμπεριφορα του bitdefender απεναντι σε free και premium εκδοσεις .

thourios
01-05-16, 10:49
Χρησιμοποιώ και τα δύο ταυτόχρονα στους υπολογιστές μου. Τις free εκδόσεις χωρίς κανένα πρόβλημα πλην αυτού που είχα αναφέρει σε προηγούμενο post σε έναν υπολογιστή με vista. Μετά από reinstall δεν ξανά είχα πρόβλημα.

biggeo65
01-05-16, 14:27
O μόνος λόγος που κοιτάω για άλλα προγράμματα εκτός από το malwrebytes είναι ότι ακομα δεν μπορω να το εγκαταστήσω με το bit defender έστειλα mail στην εταιρεία και ακόμα έσω το ίδιο πρόβλημα. έβαλα και φώτο μπας και μπορέσει να βοηθήσει κανένας για να το εγκαταστήσω.

Δοκίμασε να βάλεις στις εξαιρέσεις του BitCiffender προσωρινά όλο τον φάκελο C:Users\emi29\Appdata.
Aν αυτό δεν βοηθήσει δοκίμασε να κατεβάσεις / εγκαταστήσεις το MBAM σε ασφαλή λειτουργία.(Safe Mode).

Eπίσης εκτέλεσε το setup κάνοντας δεξι κλικ κι επιλέγοντας "Εκτέλεση σαν Διαχειριστής"

mzaf
01-05-16, 20:43
Πολύ περίεργο πρόβλημα αυτό...έχω το bitdefender σε τρεις υπολογιστές(με windows -trojan 10)μαζί με το malwarebytes free,χωρίς κανένα πρόβλημα.
Αν δεν βγάλεις άκρη,κάνε ένα τηλ. στην υποστήριξη(υποθέτω πως είσαι legal user...;))
2155353030

MustGK
01-05-16, 21:34
Δοκίμασε να βάλεις στις εξαιρέσεις του BitCiffender προσωρινά όλο τον φάκελο C:Users\emi29\Appdata.
Aν αυτό δεν βοηθήσει δοκίμασε να κατεβάσεις / εγκαταστήσεις το MBAM σε ασφαλή λειτουργία.(Safe Mode).

Eπίσης εκτέλεσε το setup κάνοντας δεξι κλικ κι επιλέγοντας "Εκτέλεση σαν Διαχειριστής"
Δυστυχώς δεν έγινε με κανένα τρόπο.

- - - Updated - - -


Πολύ περίεργο πρόβλημα αυτό...έχω το bitdefender σε τρεις υπολογιστές(με windows -trojan 10)μαζί με το malwarebytes free,χωρίς κανένα πρόβλημα.
Αν δεν βγάλεις άκρη,κάνε ένα τηλ. στην υποστήριξη(υποθέτω πως είσαι legal user...;))
2155353030

Ναι κανονικότατα αγορασμένο. και καλά που έδωσες τηλέφωνο να πάρω εδώ στην ελλάδα γτ με τα email δεν έβγαλα άρκη με τους τρόπους που με είπαν. Και είμαι περέργος να δω τι θα μου πουν. Ίσως απεγκαταστήσω το BD, εγκαταστήσω το Mbam και μετά ξαναεγκαταστήσω το BD.

- - - Updated - - -

Λοιπόν κύριοι η λύση βρέθηκε και ήταν η ρύθμιση στο BD - intrusions detection - permissive. Και η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε κανονικά. Κατα λάθος το βρήκα.

biggeo65
01-05-16, 23:18
Σημασία έχει ότι το βρήκες. :oneup: Αλλά μου κάνει εντύπωση που δούλευε ακόμη και με κλειστό το BitDefender.
Kαι σε ασφαλή λειτουργία υποτίθεται δεν φορτώνει το Antivirus και καμιά άλλη διεργασία από την σουίτα.

MustGK
01-05-16, 23:43
Σημασία έχει ότι το βρήκες. :oneup: Αλλά μου κάνει εντύπωση που δούλευε ακόμη και με κλειστό το BitDefender.
Kαι σε ασφαλή λειτουργία υποτίθεται δεν φορτώνει το Antivirus και καμιά άλλη διεργασία από την σουίτα.

Ξέρω και εγώ τι να πω. Τώρα είμαι σε αναζήτηση antimalware premium. Σε ψάξιμο που έκανα βρήκα ατά για zemana, hitman pro και malwarebytes. https://www.youtube.com/watch?v=80ctgYxL9cQ. ποιο αξίζει να βάλω; μηπως είναι μεγάλη η διαφορά που λέει το τεστ;

biggeo65
02-05-16, 12:43
Ξέρω και εγώ τι να πω. Τώρα είμαι σε αναζήτηση antimalware premium. Σε ψάξιμο που έκανα βρήκα ατά για zemana, hitman pro και malwarebytes. https://www.youtube.com/watch?v=80ctgYxL9cQ. ποιο αξίζει να βάλω; μηπως είναι μεγάλη η διαφορά που λέει το τεστ;

Γιατι ψάχνεις για PRO; Αν θέλεις μπορείς να τα έχεις και τα τρία και να τα τρέχεις μια φορά στις 15 μέρες.
Δεν χρειάζεται απαραίτητα να βρίσκονται στην taskbar και να κάνουν σάρωση σε πραγματικό χρόνο.

Εξ'άλλου έχεις το BD suite για έλοεγχο σε πραγματικό χρόνο.Βέβαια αυτό εσύ το ξέρεις καλύτερα και από εμένα.
Αν χρειάζεσαι κάποιο antimalware για Έλεγχο σε πραγματικό χρόνο,προσωπικά θα διάλεγα το Μalwarebytes.
Kαι θα είχα και τα άλλα δύο για περιοδικό έλεγχο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.