PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 [129] 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179

cool11
04-05-16, 00:12
Αυτο δεν μου το εχει ξανακανει το nod.
Δεν ανανεωνει τα virus definitions.
Ειχα μερες να ανοιξω το συγκεκριμενο pc, και τωρα βλεπω οτι εχει 'κολησει' στις 22 του Απριλη, και απο τη μια λεει οτι ειναι 'και καλα' το τελευταιο update, απο την αλλη βγαζει το γνωστο κοκκινο θαυμαστικο οτι τα virus definitions ειναι out of date!
Τι συμβαινει ρε παιδια;
170176

no_logo
04-05-16, 00:42
Το product update κανε. Ειναι αρχαιο

cool11
04-05-16, 22:11
Το product update κανε. Ειναι αρχαιο

Αφου λεει "...is up to date".

shocked
04-05-16, 23:21
Αφου λεει "...is up to date".

μπες εδω και κατεβασε τη νεοτερη εκδοση, η οποια ειναι η 9
http://www.eset.com/int/download//home/detail/family/5?installer=offline

δε χρειαζεται να κανεις απεγκατασταση το υπάρχον, απλα κατεβαστο και ξεκινα την εγκατασταση και θα το αναβαθμισει αυτοματα. εφοσον η αδεια χρησης σου ειναι εγκυρη και δεν ληγει σε συντομο χρονικο διαστημα θα εισαι ΟΚ.

cool11
05-05-16, 23:42
μπες εδω και κατεβασε τη νεοτερη εκδοση, η οποια ειναι η 9
http://www.eset.com/int/download//home/detail/family/5?installer=offline

δε χρειαζεται να κανεις απεγκατασταση το υπάρχον, απλα κατεβαστο και ξεκινα την εγκατασταση και θα το αναβαθμισει αυτοματα. εφοσον η αδεια χρησης σου ειναι εγκυρη και δεν ληγει σε συντομο χρονικο διαστημα θα εισαι ΟΚ.


Και ομως!
Εγινε οπως 'φοβομουν'.
Δεν κρατηθηκε κανενα licence. Ενω στην 8, ειχα licence, ή τελωσπαντως λειτουργουσε επι χρονια διχως ποτε να ασχοληθω με τα χαζοlicence.
Και ζητα ... τα ρεστα.
170233

Επιπλεον δε, διαπιστωνω κατι που μεχρι την 8 δεν το ειχα δει, και ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος (δεκτα και pm):
πλεον, το nod, λειτουργει με licences τα οποια ληγουν;
Μεχρι τωρα, ολα τα χρονια, ειχα τα nod στην καθε εκδοση τους επι χρονια, να λειτουργουν, διχως ποτε μα ποτε να ασχοληθω με licence.
Το περναγα σε υπολογιστη, εκδοση 6, εκδοση 7, εκδοση 8, και λειτουργουσαν μεχρι....να περασω νεα εκδοση. Δηλαδη για παντα.

Τωρα με την 9αρα;;;;
Εβαλα ενα licence μεχρι αρχες 2017.
Και μετα? Παπαλα τα updates?

Οι π@@@@ιες με τα licences ηταν ο λογος που παρατησα πριν πολλα χρονια, το κατα τα αλλα πολυ δυνατο και αξιολογο kaspersky.

Ατυχησα λοιπον, και στο update και το χασιμο του υπαρχοντος licence, και στα νεα φρουτα που βρηκα με licence που ληγει.

Περιμενω βοηθεια, και ει δυνατον...σταθερες και μονιμες λυσεις.
Το θεωρω τραγικο να ασχολουμαι με licences καθε λιγους μηνες.
Set it and forget it ειναι η λογικη μου, και ελπιζω να υπαρχει λύση.

:( :( :(

shocked
06-05-16, 00:36
ΟΛΑ τα προγραμματα (ειτε αυτα λεγονται eset, kaspersky, bit defender, κτλ.) εχουν μια αδεια χρησης που διαρκει ενα χρονικο διαστημα, συνηθως 1 χρονο ή 2 χρονια. εσυ κρακαρισμενο ειχες και σου διαρκουσε για αιωνες?
αν εχεις ακομα το username/password απο την εκδοση 8 ακολουθα τις οδηγιες εδω (http://support.eset.com/kb3762/) και θα στο μετατρεψει στη νεα μορφη που απαιτει το 9.

αν παλι δε θυμασαι τους παλιους κωδικους πηγαινε εδω (http://www.eset.com/us/support/lost-license/)

- - - Updated - - -

επισης μπορεις να βαλεις καποιο δωρεαν (με μικροτερη προστασια αλλα χωρις κωδικους αδειας χρησης.) οπως το αβαστ

ερωτηση. ειναι τοσο τρομερο να δαπανας μια φορα το χρονο 30 ευρω ας πουμε, για να εχεις μια ετησια συνδρομη στο AV που προτιμας και σε βολευει?

sdikr
06-05-16, 11:24
Και ομως!
Εγινε οπως 'φοβομουν'.
Δεν κρατηθηκε κανενα licence. Ενω στην 8, ειχα licence, ή τελωσπαντως λειτουργουσε επι χρονια διχως ποτε να ασχοληθω με τα χαζοlicence.
Και ζητα ... τα ρεστα.
170233

Επιπλεον δε, διαπιστωνω κατι που μεχρι την 8 δεν το ειχα δει, και ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος (δεκτα και pm):
πλεον, το nod, λειτουργει με licences τα οποια ληγουν;
Μεχρι τωρα, ολα τα χρονια, ειχα τα nod στην καθε εκδοση τους επι χρονια, να λειτουργουν, διχως ποτε μα ποτε να ασχοληθω με licence.
Το περναγα σε υπολογιστη, εκδοση 6, εκδοση 7, εκδοση 8, και λειτουργουσαν μεχρι....να περασω νεα εκδοση. Δηλαδη για παντα.

Τωρα με την 9αρα;;;;
Εβαλα ενα licence μεχρι αρχες 2017.
Και μετα? Παπαλα τα updates?

Οι π@@@@ιες με τα licences ηταν ο λογος που παρατησα πριν πολλα χρονια, το κατα τα αλλα πολυ δυνατο και αξιολογο kaspersky.

Ατυχησα λοιπον, και στο update και το χασιμο του υπαρχοντος licence, και στα νεα φρουτα που βρηκα με licence που ληγει.

Περιμενω βοηθεια, και ει δυνατον...σταθερες και μονιμες λυσεις.
Το θεωρω τραγικο να ασχολουμαι με licences καθε λιγους μηνες.
Set it and forget it ειναι η λογικη μου, και ελπιζω να υπαρχει λύση.

:( :( :(

Εμ τους κλέβεις εμ φωνάζεις; :worthy:

manoulamou
10-05-16, 10:06
Εμ τους κλέβεις εμ φωνάζεις; :worthy:
Η ιδιοκτησια ειναι κλοπη. ( Proudhon, αναρχικος) :rofl:

ΟΜΩΣ Γιατί να βάλεις το σπασμένο όταν υπάρχει free;;;
(by (http://www.adslgr.com/forum/threads/755502-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B9%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CF%83%CF%80%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%28crack-%CE%AE-serial%29-%CE%B7-free)hedgehog)

no_logo
10-05-16, 23:21
Set it and forget it ειναι η λογικη μου, και ελπιζω να υπαρχει λύση.

:( :( :(

avast, avg κοκ
οι υπόλοιποι θέλουν να βγάζουν προιόν και να πληρώνονται από την δουλειά τους, όπως θες και εσύ από την δική σου
Τι πίστεψες την είδηση πως υπάρχει άνθρωπος που ζει χωρίς τροφή και νερό; (http://www.newsit.gr/paraxenes-eidhseis/Apisteyto-Indos-zei-xoris-fai-kai-nero-apo-to-1940/24570)

adolf
11-05-16, 09:16
Τελικά μερικους από εσας ΔΕΝ μπορω να τους καταλάβω.Προτιμάτε να βάλετε σπασμένα antivirus αντι να βάλετε κάποια FREE( τζάμπα δλδη ) ή να δώσετε από 30- 45 ευρά τον χρόνο για 3 άδειες που σημαινει 3 μηχανήματα.
Ένα παράδειγμα.
Εισαστε 3 φίλοι ή 3 γνωστοί.Αν πάρει ο καθένας από εσας μίαν άδεια σημαινει 45 διά του 3 = 15 ευρά τον χρόνο για μια άδεια ή ένα μηχάνημα.
ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ 15 ευρώπουλα τον χρόνο για μιάν ΝΟΜΙΜΗ άδεια.
ΤΙ ΕΙΠΑΤΕ? δεν κατάλαβα??
Καλημέρα και καλά μυαλά.

jmakro
11-05-16, 12:38
αυτο που λες το κανουμε χρονια με φιλους με το kaspersky internet security φετος πηραμε για 2 χρονια 5 pc και μα βγηκε 9ευρω το ατομο!

thourios
11-05-16, 12:46
Πρέπει να ταυτίζονται οι ημερομηνίες. Έτσι και ξεκινήσει ο ένας χρήστης αρχίζει να μειώνεται ο χρόνος για όλους τους άλλους χρήστες
Άντε να βρεις και σωστά άτομα..
Εγώ πλέον προτιμώ τα δωρεάν γιατί τόσα χρόνια που πλήρωνα δεν είδα και τίποτα ουσιαστικό.
Επίσης δεν μου περισσεύουν χρήματα αυτή την στιγμή και για μένα τουλάχιστον είναι από τις πρώτες «πολυτέλειες» που έκοψα.
Φυσικά δεν με ενδιαφέρουν extra όπως parent control, διαχείριση κωδικών κτλ.

jmakro
11-05-16, 12:58
Πρέπει να ταυτίζονται οι ημερομηνίες. Έτσι και ξεκινήσει ο ένας χρήστης αρχίζει να μειώνεται ο χρόνος για όλους τους άλλους χρήστες

Φυσικα και το γνωριζουν αλλα ειμαστε παντα οι ιδιοι 5 οποτε τελειωνει σχεδον ταυτοχρονα σε ολους.

Χωρις να θελω να κανω διαφημηση το οσα χρονια βαζω το kas 5+ σιγουρα ποτε δεν ειχα θεμα με διαφορες απειλες και γι αυτο και το προτιμω. 9 ευρω στα δυο χρονια νομιζω ειναι τσαμπα!

parkost
11-05-16, 21:42
eset smart security 9 η και το 8 είναι και τα δυο μια χαρα.κανενα πρόβλημα στο pc μου ..παλιωτερα ετρεχα μια εκδοση του avast και ειχα θεματακια..το ιδιο ειδα κα σε pc φιλου..αυτά από εμενα.

adolf
12-05-16, 06:53
Επομένως αγαπητέ συμφωνεις και δεν γράφω κάτι παράλογο.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ σου.

- - - Updated - - -

Εχουνε γραφτεί σελίδες επι σελίδων για το ποιο αντιβάιρους είναι το καλό ή το καλλίτερο.
Οι περισσότεροι γράφοντες εδώ μέσα εχουν καταλήξει ότι το καλλίτερο είναι αυτό που βολευει τον καθένα πάντα με την βοήθεια ενός 2ου που δεν τρέχει σε πραγματικό χρόνο όπως το MALWAREBYTES to FREE ή κάτι αντίστοιχο.
Οσον αφορά αυτό που γράφεις ότι που θα βρεις 3 χρηστες που θα ξεκινάνε την ίδια ημερομηνία ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ.
Τέλος το Parental Control απαραίτητο μονάχα σε οσους εχουν μικρά παιδιά οσο για την διαχείρηση κωδικων χρειάζεται σε ανθρώπους που δεν εχουν ισχυρο μνημονικό.
Εμένα με βολευει το Kaspersky Internet Security το οποίο χρησιμοποιώ πολλά μα πάραπολλά χρόνια και δεν το αλλάζω με τίποτα το τρέχω μαζί με το Malwarebytes 2.2.1.1043.
Eπειδή τυχαίνει να εχω 2 DESKTOPS + 1 Laptop δινω τα 40 ευρώ το χρόνο και εχω το κεφάλι μου ήσυχο
Υ.Γ.ΟΠΩΣ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΠΟΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ 100% προστασία.ΕΣΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΠΟΙΟ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΠΟΥ ΠΑΣ,ποιες ιστοσελίδες επισκέπτεται ο καθένας μας.
Αυτά και πολλές καλημέρες.

thourios
12-05-16, 10:34
Καλά δεν χάθηκε και ο κόσμος αν δεν ταυτιστούν ακριβώς και οι ημερομηνίες.
Δυστυχώς όμως οι δικοί μου γνωστοί άμα τους πεις για τίποτε τέτοιες συμμετοχές θα σου πουν για καμιά συμμετοχή στο στοίχημα στο Κινο κτλ.

:)

patrickdrd
12-05-16, 15:12
ΠΟΥ ΠΑΣ,ποιες ιστοσελίδες επισκέπτεται ο καθένας μας.
Αυτά και πολλές καλημέρες.

αυτο το τελευταιο ειναι η καλυτερη προστασια antivirus ever!! αδιαπεραστο σου λεω!
τα εχουμε ξαναπει επισης, βαλε σε ενα ασχετο χρηστη 5 antivirus, τα πιο σουπερ ντουπερ ουαου και
σε εναν που ξερει που μπαινει, μην του βαζεις τιποτα απολυτως, ακαποτο!!! :D
ποιος απ τους δυο θα κολλησει ιο λετε; :p

- - - Updated - - -

γίνονται αυτα:

170422

:rofl:

sdikr
12-05-16, 16:02
αυτο το τελευταιο ειναι η καλυτερη προστασια antivirus ever!! αδιαπεραστο σου λεω!
τα εχουμε ξαναπει επισης, βαλε σε ενα ασχετο χρηστη 5 antivirus, τα πιο σουπερ ντουπερ ουαου και
σε εναν που ξερει που μπαινει, μην του βαζεις τιποτα απολυτως, ακαποτο!!! :D
ποιος απ τους δυο θα κολλησει ιο λετε; :p

- - - Updated - - -

γίνονται αυτα:

170422

:rofl:

Λογικό είναι, αυτό που κατεβάζεις έχει τα signatures για να βρει virus Κλπ, κάποιο άλλο πρόγραμμα διαβάζοντας τα signatures τα θεωρεί ότι είναι το virus

patrickdrd
12-05-16, 16:45
δεν το κανει παντα ομως...

manoulamou
13-05-16, 12:26
Ο χειροτερος ΙΟΣ ειναι ο απροσεκτος χρηστης, εκεινος δηλαδη ο οποιος μπαινει οπου να ΄ναι, κατεβαζει ο,τι να ΄ναι και ανοιγει ολα τα βιντεακια με τιτλους σοκ, παραξενο, απιστευτο, σεξι κοκ :twisted:
Ψαξτε στο παρον γιγαντονημα τα μηνυματα/αναφορες στο δυστυχως εξαφανισμενο μελος Patentman και θα καταλαβετε τι σημαινει ασφαλεια. Επισης ο WAntilles ειχε δημοσιευσει παλιοτερα αρκετα χρησιμες οδηγιες (http://www.adslgr.com/forum/threads/14350-How-To-%CE%92%CE%AD%CE%BB%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BB%CE%B9%CE%B3%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%84%CF%8C-%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%BF-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE)! :respekt:

patrickdrd
13-05-16, 15:09
και κατα φωνη μου σκασε ο πιο θεοασχετος χρηστης ολων των εποχων...
τον οποιο σιγα μην αναλαμβανα, αλλα... βλακειες του αδερφου μου... τεσπα

του θεοασχετου χρηστη λοιπον περσυ καποια στιγμη του σκασε μηνυμα να αναβαθμισει σε 10 και
επειδη ως ειθισται οι χρηστες πατανε "yes" οταν τους ρωτησεις κατι, την εκανε,
απο περσυ το καλοκαιρι λοιπον μας τα χει σπασει κοινως οτι το laptop σερνεται,
οτι εκανε μλκια και ειναι βαρυ το νεο λειτουργικο κλπ, κλπ και θελει τωρα rollback σε windows 8,
@@ λεω εγω, καθαρισμα θα θελει γιατι οπως ειπαμε, προφανως και
μπηκε οπου να ναι και θα χει κολλησει σε τοσο καιρο... την μανα του και τον πατερα του,
αρα εχουμε και λεμε:

malwarebytes scan; κατι αλλο για scan για τετοιες περιπτωσεις; hitman;
κανα portable antivirus για τετοιες δουλειες;

skel
13-05-16, 21:07
και κατα φωνη μου σκασε ο πιο θεοασχετος χρηστης ολων των εποχων...
τον οποιο σιγα μην αναλαμβανα, αλλα... βλακειες του αδερφου μου... τεσπα

του θεοασχετου χρηστη λοιπον περσυ καποια στιγμη του σκασε μηνυμα να αναβαθμισει σε 10 και
επειδη ως ειθισται οι χρηστες πατανε "yes" οταν τους ρωτησεις κατι, την εκανε,
απο περσυ το καλοκαιρι λοιπον μας τα χει σπασει κοινως οτι το laptop σερνεται,
οτι εκανε μλκια και ειναι βαρυ το νεο λειτουργικο κλπ, κλπ και θελει τωρα rollback σε windows 8,
@@ λεω εγω, καθαρισμα θα θελει γιατι οπως ειπαμε, προφανως και
μπηκε οπου να ναι και θα χει κολλησει σε τοσο καιρο... την μανα του και τον πατερα του,
αρα εχουμε και λεμε:

malwarebytes scan; κατι αλλο για scan για τετοιες περιπτωσεις; hitman;
κανα portable antivirus για τετοιες δουλειες;

δοκίμασε scan με malwarebytes και antivirus , υπάρχει και το eset online scan (https://www.eset.com/gr/online-scanner-popup/)
τρέξε κανενα ccleaner

badweed
13-05-16, 21:10
και κατα φωνη μου σκασε ο πιο θεοασχετος χρηστης ολων των εποχων...
τον οποιο σιγα μην αναλαμβανα, αλλα... βλακειες του αδερφου μου... τεσπα

του θεοασχετου χρηστη λοιπον περσυ καποια στιγμη του σκασε μηνυμα να αναβαθμισει σε 10 και
επειδη ως ειθισται οι χρηστες πατανε "yes" οταν τους ρωτησεις κατι, την εκανε,
απο περσυ το καλοκαιρι λοιπον μας τα χει σπασει κοινως οτι το laptop σερνεται,
οτι εκανε μλκια και ειναι βαρυ το νεο λειτουργικο κλπ, κλπ και θελει τωρα rollback σε windows 8,
@@ λεω εγω, καθαρισμα θα θελει γιατι οπως ειπαμε, προφανως και
μπηκε οπου να ναι και θα χει κολλησει σε τοσο καιρο... την μανα του και τον πατερα του,
αρα εχουμε και λεμε:

malwarebytes scan; κατι αλλο για scan για τετοιες περιπτωσεις; hitman;
κανα portable antivirus για τετοιες δουλειες;

και εναν ssd να του προτεινες να βαλει, δεν θα τον χαλαγε.

skel
18-05-16, 21:16
Κενό ασφαλείας στο Norton antivirus (http://gr.pcmag.com/keno-asphaleias/20762/news/keno-asphaleias-sto-norton-antivirus)

κάντε ένα LiveUpdate όσοι έχετε norton

adolf
19-05-16, 08:21
Προς κάθε ενδιαφερόμενο ή όπως λέμε σε άψογα Ελληνικά To Whom It May Concern.
Στην αρκετά μεγάλη πορεία μου (και λόγω ηλικίας) πάνω σε κάθε είδους λειτουργικό αλλά στην προκειμένη περίπτωση σε WINDOWS ξεκινώντας από τα 3.1 ή 3.11 εχω να πω τα παρακάτω.
Εχω δει πολλά antivirus να σκαννάρουν εναι ζιπαρισμένο αρχείο το οποίο βρίσκει πεντακάθαρο.
ΜΟΛΙΣ ΟΜΩΣ ΤΟ ΞΕΖΙΠΑΡΕΙΣ τότε γίνεται το ελα να δειίς.αρχιζουν να πετάγονται διάφορα malware και γίνεται στο μηχάνημά σου ενας κακός χαμός.
ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ??
Εχουν βρει έναν τρόπο να μολύνουν μηχανήματα μονάχα όταν το αρχείο ξεζιπάρεται.
ΟΠΟΤΕ όπως ευκολα μπορεί ο καθένας να καταλάβει αυτά τα malware δεν πιάνονται σχεδόν με τιποτα.Οπότε ακούω γνώμες και μην μου πείτε ότι δεν σας εχει συμβεί κάτι ανάλογο σε δικό σας μηχάνημα ή σε μηχάνμα φίλου ή πελάτη.
ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΣ με αγωνία μιάν απάντηση σας.Φιλικά
adolf.

badweed
19-05-16, 09:51
Προς κάθε ενδιαφερόμενο ή όπως λέμε σε άψογα Ελληνικά To Whom It May Concern.
Στην αρκετά μεγάλη πορεία μου (και λόγω ηλικίας) πάνω σε κάθε είδους λειτουργικό αλλά στην προκειμένη περίπτωση σε WINDOWS ξεκινώντας από τα 3.1 ή 3.11 εχω να πω τα παρακάτω.
Εχω δει πολλά antivirus να σκαννάρουν εναι ζιπαρισμένο αρχείο το οποίο βρίσκει πεντακάθαρο.
ΜΟΛΙΣ ΟΜΩΣ ΤΟ ΞΕΖΙΠΑΡΕΙΣ τότε γίνεται το ελα να δειίς.αρχιζουν να πετάγονται διάφορα malware και γίνεται στο μηχάνημά σου ενας κακός χαμός.
ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ??
Εχουν βρει έναν τρόπο να μολύνουν μηχανήματα μονάχα όταν το αρχείο ξεζιπάρεται.
ΟΠΟΤΕ όπως ευκολα μπορεί ο καθένας να καταλάβει αυτά τα malware δεν πιάνονται σχεδόν με τιποτα.Οπότε ακούω γνώμες και μην μου πείτε ότι δεν σας εχει συμβεί κάτι ανάλογο σε δικό σας μηχάνημα ή σε μηχάνμα φίλου ή πελάτη.
ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΣ με αγωνία μιάν απάντηση σας.Φιλικά
adolf.

δεν εχω συναντησει κατι τετοιο , εκτος απο ισως παλιοτερα sfx zip που ειναι αυτοεκτελουμενα ζιπαρισμενα αρχεια .
τα αντιβιρους , εχουνε καποια ρυθμιση μεχρι τι μεγεθους zip να σκαναρουν και μεχρι ποσα επιπεδα (αν εχει φακελους μεσα σε φακελους και ολο αυτο σε φακελο που ειναι σε καποιο αλλο φακελο και παει λεγοντας ) . ισως ετσι να βρεθηκες εκτεθειμενος .

cool11
19-05-16, 11:03
ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΞΗΛΩΜΑ
Ρε παιδια, πως ξηλωνουμε απο ενα παλιο pc, χαλασμενες εγκαταστασεις antivirus, panda, και avg, που δεν βγαινουν με τις νορμαλ διαδικασιες (uninstall-add/remove programs), αλλα επιμενουν να ειναι παροντα στο pc?
Μην ρωτατε ποιος εβαλε και τα δυο antivirus, γιατι δεν ξερω.
Αυτο που θα θελα, ειναι να βγουν με καποιο τροπο.
Οταν πας να τα βγαλεις, χτυπανε μηνυμα λαθους, και μπορεις μονο να ακυρωσεις, ή να στειλεις report, αλλα παντα δεν απεγκαθιστανται.
Και μιλαμε για εγκαταστασεις του 2012, δηλαδη παλιες.
Υπαρχει τροπος;

biggeo65
19-05-16, 11:23
ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΞΗΛΩΜΑ
Ρε παιδια, πως ξηλωνουμε απο ενα παλιο pc, χαλασμενες εγκαταστασεις antivirus, panda, και avg, που δεν βγαινουν με τις νορμαλ διαδικασιες (uninstall-add/remove programs), αλλα επιμενουν να ειναι παροντα στο pc?
Μην ρωτατε ποιος εβαλε και τα δυο antivirus, γιατι δεν ξερω.
Αυτο που θα θελα, ειναι να βγουν με καποιο τροπο.
Οταν πας να τα βγαλεις, χτυπανε μηνυμα λαθους, και μπορεις μονο να ακυρωσεις, ή να στειλεις report, αλλα παντα δεν απεγκαθιστανται.
Και μιλαμε για εγκαταστασεις του 2012, δηλαδη παλιες.
Υπαρχει τροπος;

Κάθε κατασκευαστής δίνει δικό του uninstaller έξτρα,όταν ο ενσωματωμένος στο πρόγραμμα δεν κάνει κάτι.
Panda generic uninstaller (http://www.pandasecurity.com/greece/support/card?id=82011), AVG Uninstaller (http://www.avg.com/ww-en/utilities)

Aν δεν κάνεις κάτι με τα παραπάνω πάντα υπάρχει το REVO Uninstalle (http://www.revouninstaller.com/revo_uninstaller_free_download.html)r

cool11
19-05-16, 11:34
Κάθε κατασκευαστής δίνει δικό του uninstaller έξτρα,όταν ο ενσωματωμένος στο πρόγραμμα δεν κάνει κάτι.
Panda generic uninstaller (http://www.pandasecurity.com/greece/support/card?id=82011), AVG Uninstaller (http://www.avg.com/ww-en/utilities)

Aν δεν κάνεις κάτι με τα παραπάνω πάντα υπάρχει το REVO Uninstalle (http://www.revouninstaller.com/revo_uninstaller_free_download.html)r


Ευχαριστω για τους uninstallers, θα γινει μια αποπειρα, αν και δεν ξερω αν ειναι καταλληλοι για ολες-και τις παλιες εκδοσεις, ή μονο για τις νεοτερες...

skel
19-05-16, 11:49
Προς κάθε ενδιαφερόμενο ή όπως λέμε σε άψογα Ελληνικά To Whom It May Concern.
Στην αρκετά μεγάλη πορεία μου (και λόγω ηλικίας) πάνω σε κάθε είδους λειτουργικό αλλά στην προκειμένη περίπτωση σε WINDOWS ξεκινώντας από τα 3.1 ή 3.11 εχω να πω τα παρακάτω.
Εχω δει πολλά antivirus να σκαννάρουν εναι ζιπαρισμένο αρχείο το οποίο βρίσκει πεντακάθαρο.
ΜΟΛΙΣ ΟΜΩΣ ΤΟ ΞΕΖΙΠΑΡΕΙΣ τότε γίνεται το ελα να δειίς.αρχιζουν να πετάγονται διάφορα malware και γίνεται στο μηχάνημά σου ενας κακός χαμός.
ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ??
Εχουν βρει έναν τρόπο να μολύνουν μηχανήματα μονάχα όταν το αρχείο ξεζιπάρεται.
ΟΠΟΤΕ όπως ευκολα μπορεί ο καθένας να καταλάβει αυτά τα malware δεν πιάνονται σχεδόν με τιποτα.Οπότε ακούω γνώμες και μην μου πείτε ότι δεν σας εχει συμβεί κάτι ανάλογο σε δικό σας μηχάνημα ή σε μηχάνμα φίλου ή πελάτη.
ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΣ με αγωνία μιάν απάντηση σας.Φιλικά
adolf.

έχει αναφερθεί εδώ και καιρό για τα ZIP αρχεία
θέλει μεγάλη προσοχή στο τι αρχεία zip κατεβάζεις
δεν είναι τυχαίο που στις περισσότερες ιστοσελίδες και βιντεάκια στο youtube του στιλ [best crack for....] βάζουν malware σε ZIP αρχεία

jmakro
19-05-16, 12:19
Ευχαριστω για τους uninstallers, θα γινει μια αποπειρα, αν και δεν ξερω αν ειναι καταλληλοι για ολες-και τις παλιες εκδοσεις, ή μονο για τις νεοτερες...

revo unistaller 3.1.6 οτι καλυτερο υπαρχει. Μετα απο απεγκατασταση πατας scan και τα βγαζει ολα.

cool11
19-05-16, 12:23
revo unistaller 3.1.6 οτι καλυτερο υπαρχει. Μετα απο απεγκατασταση πατας scan και τα βγαζει ολα.

Ok, για να το λετε...
Εχω κακη πειρα, παλαιοτερα βεβαια, και με αλλους uninstallers...ηταν για το γάιδαρο καβαλα...θυμαμαι κατι ashampoo uninstaller κλπ πριν καμια δεκαετια, δεν καθαριζαν τιποτε, ή τα εκαναν μανταρα ....

jmakro
19-05-16, 12:25
δοκιμασε το και μας ενημερωνεις αλλιώς οπως ειπαν και τα παιδια πανω απο το site του καθε antivirus suite κτλ εχει δικο του removal tool uninstaller.

cranky
19-05-16, 12:49
Εχω δει πολλά antivirus να σκαννάρουν εναι ζιπαρισμένο αρχείο το οποίο βρίσκει πεντακάθαρο.
Ακριβώς. :oneup:
Ό,τι θέλω να κρύψω, το συμπιέζω.


revo unistaller 3.1.6 οτι καλυτερο υπαρχει. Μετα απο απεγκατασταση πατας scan και τα βγαζει ολα.
Συντάσσομαι. :oneup:

tzelen
19-05-16, 13:27
Ακριβώς. :oneup:
Ό,τι θέλω να κρύψω, το συμπιέζω.

Εγώ ήθελα να το κάνω αυτό για διάφορα εκπαιδευτικά βίδεο που έχω, αλλά δεν κρύβονται καλά :cry:

:p

Alexcxvtr
19-05-16, 14:25
Revo Uninstaller και από μένα.
Κορυφαίο.

tzelen
19-05-16, 15:38
Revo Uninstaller και από μένα.
Κορυφαίο.

Και αν θέλεις να κάνεις uninstall το Revo uninstaller? :hmm:

:lol::lol:

sweet dreams
19-05-16, 16:30
Εγώ ήθελα να το κάνω αυτό για διάφορα εκπαιδευτικά βίδεο που έχω, αλλά δεν κρύβονται καλά :cry:

:p

Για τα "εκπαιδευτικά" η μόνη σίγουρη λύση είναι η Vera. (https://veracrypt.codeplex.com/) :)


Και αν θέλεις να κάνεις uninstall το Revo uninstaller? :hmm:
:lol::lol:

Έχει δικό του 170634 αυτοκαταστρέφεται :p

manoulamou
24-05-16, 17:23
http://www.techsupportalert.com/best-free-program-un-installer.htm
http://www.techsupportalert.com/content/revo-uninstaller.htm-0
ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ γιατι... "Can remove other unrelated files with disastrous consequences, can be slow in scanning"
:whistle:

sweet dreams
24-05-16, 17:48
Για κάθε είδους τέτοια ενέργεια υπάρχει και ο κίνδυνος κάτι να μην πάει καλά, ακόμη και με τις ενημερώσεις των Windows.

goku
24-05-16, 19:54
Πρόσφατα με ρώτησε κάποιος αν χρειάζεται να βάλουμε αντιβιοτικό σε κινητό/τάμπλετ Android.

1) Έχει νόημα να βάλουμε αντιβιοτικό; Εαν ναι:
2) Τα "δωρεάν" κάνουν δουλειά; Υπάρχει κάποιο που να είναι οντως δωρεάν;
3) Αξίζει κάποιος να πληρώσει για κάποιο εμπορικό αντιβιοτικό για Android;

biggeo65
24-05-16, 20:40
http://www.techsupportalert.com/best-free-program-un-installer.htm
http://www.techsupportalert.com/content/revo-uninstaller.htm-0
ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ γιατι... "Can remove other unrelated files with disastrous consequences, can be slow in scanning"
:whistle:

Το χρησημοποιώ εδώ και πέντε χρόνια, κι επειδή για να προτείνω κάποιο πρόγραμμα πρέπει να το έχω δοκιμάσει πρώτα,
έχω κατεβάσει "άπειρα" προγράμματα τα οποία απεγκαθιστώ με το REVO. Έχει τρία επίπεδα: Safe,medium,high.

Στο Safe και medium απεγκαθιστά αυτά που είναι ασφαλή και σεχετίζονται άμμεσα με το πρόγραμμα
Στο high ψάχνει τον σκληρό δίσκο και την Registry σε βάθος.Πάντα χρησημοποιώ high scan.
Στα πέντε χρόνια μια φορά μόνο μου δημιούργησε πρόβλημα κι αυτό γιατί έκανα διαγραφή χωρίς να ελέγξω.

Αλλά πάντα δημιουργεί σημείο επαναφοράς οπότε επανέφερα κι όλα καλά.
Οπότε δεν ισχύει το "Can remove other unrelated files with disastrous consequences"
αν χρησημοποιεί κάποιος το safe ή to medium scan

manoulamou
27-05-16, 12:02
... πάντα δημιουργεί σημείο επαναφοράς οπότε επανέφερα κι όλα καλά.
Οπότε δεν ισχύει το "Can remove other unrelated files with disastrous consequences"
αν χρησημοποιεί κάποιος το safe ή to medium scan

Πολυ χρησιμες οι διευκρινισεις! :respekt:

cool11
30-05-16, 09:05
NOD32 V.9
LICENCE
Τα licences του nod32 ειναι, ως επι το πλειστον, διμηνα;;;;
Υπαρχει δυνατοτητα αποκτησης, licence με αοριστη διαρκεια;

EXCLUDE
Επισης ας μου πει καποιος, πως μπορω να κανω exclude ενα file απο σκαναρισμα, στην εκδοση 9.
Αυτο που κανω τωρα, ειναι οτι για το επιμαχο αρχειο, κανω pause protection, εγκαθιστω, αλλα μετα μολις επανερχεται το nod, μου το σβηνει.
Εκανα δεξι κλικ πανω στο αρχειο, αλλα δεν βλεπω καποιο τροπο να μπορω να δηλωσω στο nod32, οτι εγω θελω αυτο να εξαιρειται, και να το αφησει στην θεση του.

shocked
30-05-16, 14:23
NOD32 V.9
LICENCE
Τα licences του nod32 ειναι, ως επι το πλειστον, διμηνα;;;;
Υπαρχει δυνατοτητα αποκτησης, licence με αοριστη διαρκεια;

EXCLUDE
Επισης ας μου πει καποιος, πως μπορω να κανω exclude ενα file απο σκαναρισμα, στην εκδοση 9.
Αυτο που κανω τωρα, ειναι οτι για το επιμαχο αρχειο, κανω pause protection, εγκαθιστω, αλλα μετα μολις επανερχεται το nod, μου το σβηνει.
Εκανα δεξι κλικ πανω στο αρχειο, αλλα δεν βλεπω καποιο τροπο να μπορω να δηλωσω στο nod32, οτι εγω θελω αυτο να εξαιρειται, και να το αφησει στην θεση του.

lifetime αδειες δεν εχει. 1 και 2 χρονια εχει.

1. ανοιξε το προγραμμα και πατα το F5 να ανοιξεις τις ρυθμισεις.
2.171071

deniSun
30-05-16, 17:28
https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/

Τα τελευταία χρόνια βολεύομαι με το avast free.
Σκέφτομαι να το αντικαταστήσω και είμαι μεταξύ avira free και bitdefender free.

Αρχικά κατέληξα στο bitdefender αλλά απ ότι είδα δεν έχει επιλογή για exclude folder κλπ
Δεν είμαι σίγουρος και κατά πόσο συμβατό είναι με τα 10άρια.
Η ίδια εταιρεία όταν πας να το κατεβάσεις δεν έχει τικ στην επιλογή για 10.

Δεύτερη σκέψη στο avira που παλιότερα με ταλαιπώρησε.
Έχει ακόμα τα αναδυόμενα παράθυρα, διαφημίσεις κλπ;
Μπορούν να απενεργοποιηθούν;

thourios
30-05-16, 17:37
Τρέχω το bitefender free στα 10 άρια χωρίς πρόβλημα. Δεν έχω ασχοληθεί με εξαιρέσεις.

deniSun
30-05-16, 18:09
Τρέχω το bitefender free στα 10 άρια χωρίς πρόβλημα. Δεν έχω ασχοληθεί με εξαιρέσεις.

Έχω διαβάσει αυτό (https://forum.bitdefender.com/index.php?showtopic=69517) και διστάζω να το εγκαταστήσω.
Επίσης έχω δει ότι στην free έκδοση έχει φτωχές ρυθμίσεις/παραμετροποιήσεις.
Αν βρει ένα μολυσμένο αρχείο σε ρωτάει πρώτα ή κατευθείαν διαγραφή.
Έχει τέτοια επιλογή παραμετροποίησης;

thourios
30-05-16, 18:20
Θα πρέπει να το δω γιατί τώρα είμαι σε tablet. Έχω την εντύπωση ότι ρωτάει. Είναι πολύ ελαφρύ και δεν έχεις λόγο να μην το δοκιμάσεις.

mzaf
30-05-16, 19:05
Έχω διαβάσει αυτό (https://forum.bitdefender.com/index.php?showtopic=69517) και διστάζω να το εγκαταστήσω.
Επίσης έχω δει ότι στην free έκδοση έχει φτωχές ρυθμίσεις/παραμετροποιήσεις.
Αν βρει ένα μολυσμένο αρχείο σε ρωτάει πρώτα ή κατευθείαν διαγραφή.
Έχει τέτοια επιλογή παραμετροποίησης;
Να μην το βάλεις,ούτε για αστείο...
Το bitdefender free δεν υποστηρίζει windows 10,ασχέτως με το οτι μπορεί να εγκατασταθεί σε αυτά.Επιπλέον,χρησιμοποιεί μια abandoned engine και όλα δείχνουν πως η μαμά δεν πολυασχολείται πλέον μαζί του.
Βάλε το avira free,σκάλισε λίγο τις ρυθμίσεις του(για detection,scan frequency,updates)και θα είσαι μια χαρά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.