PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 [130] 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

deniSun
30-05-16, 20:19
Οπότε πάμε για avira free.
Κάποιος τρόπος για την αφαίρεση των pop διαφημίσεων;

thourios
30-05-16, 20:28
Ευχαριστώ για την πληροφορία. Κάτι που δεν είχα προσέξει. Μόλις άνοιξα ticket στη Bitdefender. Για να δούμε τι θα απαντήσουν. Μάλλον τα ίδια που λένε στο forum τους.

mzaf
30-05-16, 20:40
Οπότε πάμε για avira free.
Κάποιος τρόπος για την αφαίρεση των pop διαφημίσεων;
Σε δυο-τρεις υπολογιστές που το έχω εγκαταστήσει τώρα τελευταία,δεν παρατήρησα καμιά διαφήμιση.Δεν είναι όπως παλιά το avira,που σου φόρτωνε υποχρεωτικά το άθλιο ask σαν μηχανή αναζήτησης.Εννοείται πως θα εγκαταστήσεις μόνοτο antivirus και όχι τα άλλα..."καλούδια" που σου προσφέρει

cool11
30-05-16, 20:43
Σε δυο-τρεις υπολογιστές που το έχω εγκαταστήσει τώρα τελευταία,δεν παρατήρησα καμιά διαφήμιση.Δεν είναι όπως παλιά το avira,που σου φόρτωνε υποχρεωτικά το άθλιο ask σαν μηχανή αναζήτησης.Εννοείται πως θα εγκαταστήσεις μόνοτο antivirus και όχι τα άλλα..."καλούδια" που σου προσφέρει

Υπαρχει full (offline) installer?

mzaf
30-05-16, 20:46
Υπαρχει full (offline) installer?
Απ'όσο ξέρω όχι,αλλά δεν είμαι σίγουρος....κάνε μια αναζήτηση

badweed
30-05-16, 20:54
Υπαρχει full (offline) installer?

http://www.avira.com/en/download/product/avira-free-antivirus

cool11
30-05-16, 20:55
lifetime αδειες δεν εχει. 1 και 2 χρονια εχει.

1. ανοιξε το προγραμμα και πατα το F5 να ανοιξεις τις ρυθμισεις.
2.171071

Ευχαριστω!

Λοιπον. Εκανα disable protection. Εκανα εγκατασταση αυτο που ηθελα.
Μετα πηγα απο τα exclusions οπως μου εδειξες, και προσθεσα το path με τον επιμαχο φακελο.
Μετα ενεργοποιησα παλι την προστασια.
Και πηγε και μου το σβησε!!!!
Το βρηκε λεει στο 'system startup'!
Τι εξαιρεση ειναι αυτη, που του λεω να μην πειραξει ενα φακελο, και παει και μου τον σβηνει;;;

goku
30-05-16, 20:56
Υπαρχει full (offline) installer?

Εδώ (https://www.avira.com/en/download/product/avira-free-antivirus). Από την αρχική σελίδα πας Support --> Downloads --> Avira Free Antivirus --> More Versions.

Το χρησιμοποιώ χρόνια και παλιά όντως πέταγε μερικές διαφημίσεις για αγορά της πλήρης σουΐτας, αλλά τον τελευταίο καιρό το βλέπω σπάνια.

shocked
30-05-16, 22:51
Ευχαριστω!

Λοιπον. Εκανα disable protection. Εκανα εγκατασταση αυτο που ηθελα.
Μετα πηγα απο τα exclusions οπως μου εδειξες, και προσθεσα το path με τον επιμαχο φακελο.
Μετα ενεργοποιησα παλι την προστασια.
Και πηγε και μου το σβησε!!!!
Το βρηκε λεει στο 'system startup'!
Τι εξαιρεση ειναι αυτη, που του λεω να μην πειραξει ενα φακελο, και παει και μου τον σβηνει;;;

για δωσε ενα παραδειγμα για το τι ειδους αρχειο/προγραμμα ειναι αυτο. γιατι να πηγαινει και να το σβηνει απο το system startup κατι δεν θα του αρεσει.
επισης πηγαινε tools > more tools > log files > detected threats απο τη λιστα και κανε αντιγραφη τη σειρα που λεει οτι ανιχνευτικε και το μπλοκαρε.

no_logo
30-05-16, 23:43
για δωσε ενα παραδειγμα για το τι ειδους αρχειο/προγραμμα ειναι αυτο. γιατι να πηγαινει και να το σβηνει απο το system startup κατι δεν θα του αρεσει.
επισης πηγαινε tools > more tools > log files > detected threats απο τη λιστα και κανε αντιγραφη τη σειρα που λεει οτι ανιχνευτικε και το μπλοκαρε.

patchακι για αιώνιο antivirus ; :whistle:

cool11
31-05-16, 09:54
για δωσε ενα παραδειγμα για το τι ειδους αρχειο/προγραμμα ειναι αυτο. γιατι να πηγαινει και να το σβηνει απο το system startup κατι δεν θα του αρεσει.
επισης πηγαινε tools > more tools > log files > detected threats απο τη λιστα και κανε αντιγραφη τη σειρα που λεει οτι ανιχνευτικε και το μπλοκαρε.

Θα το δω στο σπιτι, αλλα εγινε οπως σου το λεω. Θα το δω και θα σου πω, αλλα δεν ξερω αν εχει νοημα να πω εδω το ονομα του filename, γιατι....


patchακι για αιώνιο antivirus ; :whistle:

γιατι θα επρεπε να εχει αυτο, διαφορετικο χειρισμο απο το προγραμμα;
Εξοπλιζουν οι εταιριες των εμπορικων antivirus, με ρουτινες να σβηνουν ειδικα τα patches τους?

Απαξ και το δηλωσες στις εξαιρεσεις, δεν πα να ηταν η χειροτερη απειλη το κοσμου, πρεπει να το σεβαστει!

dimis_007
03-06-16, 12:12
παιδια ..βαση δικων μου τεστ...και ειδικα για RAT κτλ...το avira ειναι κορυφη ...!

sportguy
30-06-16, 15:07
Θα ηθελα να ρωτησω εαν το Internet Protection της Avast με πληρωμη ειναι αξιολογο και αξιοπιστο?

deniSun
30-06-16, 23:47
Θα ηθελα να ρωτησω εαν το Internet Protection της Avast με πληρωμη ειναι αξιολογο και αξιοπιστο?

https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/
Εγώ θα σου έλεγα για bitdefender.

sweet dreams
01-07-16, 00:01
https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/
Εγώ θα σου έλεγα για bitdefender.

Βάλε test εσύ να σε κράξουν. :lol:

biggeo65
01-07-16, 04:11
Θα ηθελα να ρωτησω εαν το Internet Protection της Avast με πληρωμη ειναι αξιολογο και αξιοπιστο?

Προσωπικά το έχω αναφέρει πολλές φορές ότι ο χρήστης κάνει ένα antivurus αξιόλογο κι αξιόπιστο.
Δεν χρειάζεται να πληρώσεις για να έχεις την καλύτερη δυνατή προστασία.
Ότι και να βάλεις αν δεν δίνεις κι εσύ την απαραίτητη προσοχή κάποια στιγμή κάτι θα "κολλήσει" το PC.

Eπίσης ποτέ δεν εμποιστεύτηκα τα TEST που κυκλοφορούν από τα διάφορα "ειδικά" εργαστήρια γιατί:

Α) Οι συνθήκες χρήσης του κάθε υπολογιστή είναι διαφορετικές και παίζει μεγάλο ρόλο ο παράγοντας ΧΡΗΣΤΗΣ.

Β) Γιατί αποκλείεται να συναντήσεις ότι και να κάνεις όλα μαζί από τα πάνω 100 χιλιάδες δείγματα
που εξετάζονται στα "ειδικά" αυτά εργαστήρια.

Γ) Γιατί με τον ρυθμό ανανέωσης και δημιουργίας ιων, περίπου ένα εκατομύριο (http://money.cnn.com/2015/04/14/technology/security/cyber-attack-hacks-security/) κάθε μέρα,
είναι αδύνατον τα διάφορα τεστ να σου πουν πιό είναι το καλύτερο antivirus,χωρίς να ξέρουν ποιός είναι ο χρήστης.

Δ) Γιατί δεν ξέρεις αν τα τεστ είναι αξιοκρατικά και αδιάβλητα ή παίζουν διάφορες "μίζες".

Με λίγα λόγια ,βάλε όποιο θέλεις κι εσύ θα κρίνεις αν σου κάνει ή όχι.

sportguy
01-07-16, 18:46
Προσωπικά το έχω αναφέρει πολλές φορές ότι ο χρήστης κάνει ένα antivurus αξιόλογο κι αξιόπιστο.
Δεν χρειάζεται να πληρώσεις για να έχεις την καλύτερη δυνατή προστασία.
Ότι και να βάλεις αν δεν δίνεις κι εσύ την απαραίτητη προσοχή κάποια στιγμή κάτι θα "κολλήσει" το PC.

Eπίσης ποτέ δεν εμποιστεύτηκα τα TEST που κυκλοφορούν από τα διάφορα "ειδικά" εργαστήρια γιατί:

Α) Οι συνθήκες χρήσης του κάθε υπολογιστή είναι διαφορετικές και παίζει μεγάλο ρόλο ο παράγοντας ΧΡΗΣΤΗΣ.

Β) Γιατί αποκλείεται να συναντήσεις ότι και να κάνεις όλα μαζί από τα πάνω 100 χιλιάδες δείγματα
που εξετάζονται στα "ειδικά" αυτά εργαστήρια.

Γ) Γιατί με τον ρυθμό ανανέωσης και δημιουργίας ιων, περίπου ένα εκατομύριο (http://money.cnn.com/2015/04/14/technology/security/cyber-attack-hacks-security/) κάθε μέρα,
είναι αδύνατον τα διάφορα τεστ να σου πουν πιό είναι το καλύτερο antivirus,χωρίς να ξέρουν ποιός είναι ο χρήστης.

Δ) Γιατί δεν ξέρεις αν τα τεστ είναι αξιοκρατικά και αδιάβλητα ή παίζουν διάφορες "μίζες".

Με λίγα λόγια ,βάλε όποιο θέλεις κι εσύ θα κρίνεις αν σου κάνει ή όχι.

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Πανω κατω με καλυψες και την ιδιας αποψης ειμαι και εγω αλλα εσυ πιο χρησημοποιες?

biggeo65
01-07-16, 21:30
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Πανω κατω με καλυψες και την ιδιας αποψης ειμαι και εγω αλλα εσυ πιο χρησημοποιες?

Eγώ έχω το Microsoft Security Essentials,σε συνδυασμό με Comodo Firewall.
Και που και που,μια φορά τον μήνα, τρέχω το MBAM (https://www.malwarebytes.com/antimalware/)

Επίσης μια φορά τον μήνα Ιmage του C: που είναι τα Windows και συχνό back-up των σημαντικών αρχείων.

Ακόμη κι αν κολλήσει κάτι το PC,μέχρι σήμερα δεν έτυχε,επαναφέρω το Image
και σε 15-20 λεπτά,επαναφέρω το PC όπως αξριβώς ήταν πριν την μόλυνση..

zaranero
01-07-16, 23:08
Εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτο το προγραμμα για ασφαλεια?

http://www.sandboxie.com/

Υπαρχει ενα site το http://www.cheathappens.com/ στο οποιο εχω γραφτει συνδρομητης γιατι μου αρεσει να ειμαι πλουσιος στα παιχνιδια και προσθετω σε αυτα αφθονο χρημα:) , τι 15.000 gold για αυτην την armour ... no problemo κλπ.

Το κακο ειναι οτι τα cheats πανε και πειραζουν τη μνημη του παιχνιδιου που τρεχει και το antivirus τα θεωρει υπουλα προγραμματα. Και ενταξει ξερω οτι δεν εχει κακο σκοπο o trainer , αλλα αν βρεθει οντως καποιος κακοβουλος?

Θα μπορουσα με αυτο το προγραμμα να τρεξω το παιχνιδι και το trainer μεσα σε ενα sandbox?

Εχει κανεις εμπειρια απο το χειρισμο αυτου του προγραμματος?

deniSun
01-07-16, 23:16
Εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτο το προγραμμα για ασφαλεια?

http://www.sandboxie.com/

Υπαρχει ενα site το http://www.cheathappens.com/ στο οποιο εχω γραφτει συνδρομητης γιατι μου αρεσει να ειμαι πλουσιος στα παιχνιδια και προσθετω σε αυτα αφθονο χρημα:) , τι 15.000 gold για αυτην την armour ... no problemo κλπ.

Το κακο ειναι οτι τα cheats πανε και πειραζουν τη μνημη του παιχνιδιου που τρεχει και το antivirus τα θεωρει υπουλα προγραμματα. Και ενταξει ξερω οτι δεν εχει κακο σκοπο o trainer , αλλα αν βρεθει οντως καποιος κακοβουλος?

Θα μπορουσα με αυτο το προγραμμα να τρεξω το παιχνιδι και το trainer μεσα σε ενα sandbox?

Εχει κανεις εμπειρια απο το χειρισμο αυτου του προγραμματος?

Αντίστοιχα boxes διαθέτουν και τα av πχ avast.
Προσωπικά δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ γιατί μου εμφανίζουν διάφορα προβλήματα κατά το compiling κώδικα.
Άλλα προβλήματα δεν έχω διαπιστώσει.

zaranero
01-07-16, 23:20
Χμ χρησιμοποιω τη free εκδοση του avast και για να εχω sandbox πρεπει να πληρωσω ...

- - - Updated - - -

Αχα ,μολις ειδα οτι και το sandboxie στο λινκ δεν ερχεται δωρεαν ...

deniSun
01-07-16, 23:22
Χμ χρησιμοποιω τη free εκδοση του avast και για να εχω sandbox πρεπει να πληρωσω ...

- - - Updated - - -

Αχα ,μολις ειδα οτι και το sandboxie στο λινκ δεν ερχεται δωρεαν ...

Δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν την επιλέγω ποτέ κατά την εγκατάσταση.
Νομίζω ότι αρχικά ήταν free γιατί πάντα την free έκδοση του avast έχω και θυμάμαι πολύ καλά ότι μου την είχε περασμένη και ενεργοποιημένη.

zaranero
01-07-16, 23:48
Ναι και εγω για free θυμαμε αλλα μολις τσεκαρα ... και λεει να πληρωσω... μαλλον αλλαγη πολιτικης.

- - - Updated - - -

Εχει νοημα να προσπαθησω να τρεξω παιχνιδια του στυλ Witcher 3 ... (οχι μικρα παιχνιδακια) σε sandbox ωστε να ενεργοποιησω το cheat ή θα κολλησει το συμπαν αραγε? Εχει δοκιμασει κανεις?

- - - Updated - - -

Μολις εκανα ενα ποστ στο φορουμ του sandboxie πανω σε αυτο , μιας και ειναι αρκετα "περιεργη" ερωτηση , πρεπει να εγκριθει πρωτα για να προστεθει στο φορουμ ... ελπιζω να μην εχουν καμμια πολιτικη "περιεργη".

Το ωραιο ειναι οτι κατα την εγγραφη μου εκανε δυο ερωτησεις για να διαπιστωσει αν ειμαι bot ... ή μια ηταν εαν ειμαι real person lol ... χμ μαλλον ισως εχει σχεση και με τα spider του ιστου ... ετσι νομιζω τα λενε τα εργαλεια των μηχανων αναζητησης.

cranky
02-07-16, 00:40
Το Comodo έχει free sandbox, αλλα δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ.

deniSun
02-07-16, 09:35
...

Μολις εκανα ενα ποστ στο φορουμ του sandboxie πανω σε αυτο , μιας και ειναι αρκετα "περιεργη" ερωτηση , πρεπει να εγκριθει πρωτα για να προστεθει στο φορουμ ... ελπιζω να μην εχουν καμμια πολιτικη "περιεργη".

Το ωραιο ειναι οτι κατα την εγγραφη μου εκανε δυο ερωτησεις για να διαπιστωσει αν ειμαι bot ... ή μια ηταν εαν ειμαι real person lol ... χμ μαλλον ισως εχει σχεση και με τα spider του ιστου ... ετσι νομιζω τα λενε τα εργαλεια των μηχανων αναζητησης.

Πολλά forum με μεγάλο αριθμό χρηστών ακολουθούν αυτή την πολιτική.

shocked
03-07-16, 21:34
Πολλά forum με μεγάλο αριθμό χρηστών ακολουθούν αυτή την πολιτική.

και για τα φρεσκα μελη πρεπει να ελεγχουν τα ποστ τους πριν τα δημοσιευσουν.

patrickdrd
07-07-16, 13:18
Αγορά της AVG από την Avast έναντι 1,3 δις δολλαρίων (http://www.adslgr.com/forum/threads/943020-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CF%82-AVG-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-Avast-%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9-1-3-%CE%B4%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD)

skel
10-07-16, 19:29
ενημερωτικά σε περίπτωση που δεν αφαιρείτε κάποιος ιός κάνει ακόμα δουλεία το Avira rescue ?
βλέπω πως έχει να ενημερωθεί απο το 2015....

biggeo65
10-07-16, 20:45
ενημερωτικά σε περίπτωση που δεν αφαιρείτε κάποιος ιός κάνει ακόμα δουλεία το Avira rescue ?
βλέπω πως έχει να ενημερωθεί απο το 2015....

Υποθέτω πως κάνει. Μπορεί η μηχανη να είναι του 2015,αλλά ανανεώνουν το αρχείο με τα τελευταία signatures.
Eπισης η ανανέωαη αυτή γίνεται και αυτόματα αν έχεις σύνδεση στο Internet.

Και μια που είπες για AVIRA ενδιαφέρον έχει το γράφημα (https://www.avira.com/en/threats-landscape)
Όλοι με τους Γερμανούς τα έχευν. :p 1.7 εκατομύρια επιθέσεις την ημέρα.

cool11
10-07-16, 21:05
To avira δεν κανει automatic updates?
Σημερα ειδα το pc των γονιων μου, που μπαινει καθε μερα στο internet, και τα signatures ειχαν να ανανεωθουν...ενα δεκαημερο!
Οταν το εβαλα να κανει update, το εκανε φυσικα, και πλεον δεν ελεγε οτι τελευταια ενημερωση εγινε πριν δεκα μερες.

biggeo65
10-07-16, 21:14
To avira δεν κανει automatic updates?
Σημερα ειδα το pc των γονιων μου, που μπαινει καθε μερα στο internet, και τα signatures ειχαν να ανανεωθουν...ενα δεκαημερο!
Οταν το εβαλα να κανει update, το εκανε φυσικα, και πλεον δεν ελεγε οτι τελευταια ενημερωση εγινε πριν δεκα μερες.

Λογικά κάνει, αλλά το ρυθμίζεις κι εσύ το πόσο συχνά να κάνει.

deniSun
11-07-16, 22:44
To avira δεν κανει automatic updates?
Σημερα ειδα το pc των γονιων μου, που μπαινει καθε μερα στο internet, και τα signatures ειχαν να ανανεωθουν...ενα δεκαημερο!
Οταν το εβαλα να κανει update, το εκανε φυσικα, και πλεον δεν ελεγε οτι τελευταια ενημερωση εγινε πριν δεκα μερες.

Πικρή ιστορία αυτό το av.
Ποτέ δεν μου κάθισε σε κανένα σύστημα.

lak100
08-08-16, 00:42
εχω την free εκδοση του Avira απλα επειδη δουλεω πολυ e-banking και λαμβανω πολλα phising mails σκεφτηκα ηπως θα πρεπει να προβω σε αγορα antivirus. εσεις τι λετε? βρηκα το eset smart security με 43 ευρω για 3 χρονια

biggeo65
08-08-16, 07:06
εχω την free εκδοση του Avira απλα επειδη δουλεω πολυ e-banking και λαμβανω πολλα phising mails σκεφτηκα ηπως θα πρεπει να προβω σε αγορα antivirus. εσεις τι λετε? βρηκα το eset smart security με 43 ευρω για 3 χρονια

Όχι να μην αγοράσεις. Η καλύτερη λύση ότα δουλεύεις e-banking να ξεκινάς το PC
από ένα Linux Live USB.Mόνο έτσι είσαι σίγουρος ότι είναι ασφαλή η σύνδεση.
Δεν πιστεύω η αγορά antivirus να σε προστατέψει καλύτερα από αυτό που έχεις τώρα.

Και το phishing mail,αν δεν το ανοίξεις κι αν δεν πατήσεις κάποιο λινκ που περιέχει
πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμη και μέσα από τα Windows.

Πάντα πληκτρολογείς ο ίδιος την διεύθυνση της τράπεζας
και βάζεις τους κωδικούς με το εικονικό πληκτρολόγιο.
Και συχνός καθαρισμός της DNS Cache,γράφοντας σε γραμμή εντολών
ipconfig /flushdns και πατώντας Enter.

sweet dreams
08-08-16, 10:58
εχω την free εκδοση του Avira απλα επειδη δουλεω πολυ e-banking και λαμβανω πολλα phising mails σκεφτηκα ηπως θα πρεπει να προβω σε αγορα antivirus. εσεις τι λετε? βρηκα το eset smart security με 43 ευρω για 3 χρονια

Yπάρχουν προγράμματα με λειτουργία ειδικά για e-banking που τρέχουν την διαδικασία σε προστατευμένο περιβάλλον. (http://support.kaspersky.com/12099?cid=KIS_16.0)

173461 173462 173463

biggeo65
08-08-16, 13:53
Yπάρχουν και δωρεάν π.χ. Comodo και εικονικό πληκτρολόγιο Windows.
Δεν σε προστατεύουν όμως από phishing e-mails,όπως κι από μολυσμένο DNS

Το ασφαλείς τραπεζικές συναλλαγές που αναφέρουν, μόνο ασφαλείς δεν είναι
αν ο χρήστης πατήσει λινκ σε phishing e-mail,ή έχει μολυσνένο DNS

cranky
08-08-16, 14:26
Η καλύτερη λύση ότα δουλεύεις e-banking να ξεκινάς το PC από ένα Linux Live USB.
:oneup:
Δεν υπάρχει πιό ασφαλής τρόπος.

lak100
08-08-16, 15:41
Πως μολυνεται ο dns? δεν το ειχα ξαναακουσει αυτο

sweet dreams
08-08-16, 16:03
Η διεύθυνση της τράπεζας είναι σε πρωτόκολλο https, εκτός από αυτό για προστασία από τον ίδιο σου τον υπολογιστή ή από άλλες ευπάθειες η λειτουργία γίνεται σε Virtual περιβάλλον.

When entering your online payment system or banking account the program prompts you to open the website in Safe Money mode to protect your personal data and prevent data theft. If you agree, the program runs Protected Browser marked with a green frame. If either the Protected Browser fails to run or your OS has critical vulnerabilities, the frame becomes orange and an error message occurs.
Αν θέλεις να κάνεις δοκιμή υπάρχει και η δοκιμαστική έκδοση.

biggeo65
08-08-16, 16:45
Πως μολυνεται ο dns? δεν το ειχα ξαναακουσει αυτο

A) cache poisoning (http://searchsecurity.techtarget.com/definition/cache-poisoning) Ένα malware μπορεί να τροποποιήσει την DNS Cache ενος συστήματος και να ανακατευθύνει
την πληκτρολογημένη διεύθυνση σε server που ελέγχεται από τον δημιουργό του malware,]
κι από εκεί μετά γίνεται ανακατεύθυνση στον κανονικό προορισμό.

Με τον τρόπο αυτό μπαίνει ένας τρίτος ανάμεσα στον server και τον πελάτη.(Man In The Middle)
Δες την ανάλυση στο VERACODE (http://www.veracode.com/security/man-middle-attack)

DNS Injection. Aν και χρησημοποιείται κυρίως για άλλους σκοπούς αλλά είναι δυνατόν,
ένα malware να τροποποιήσει το DNS ενός συστήματος και να το στέλνει σε μολυσμένους name servers.
Aπό εκεί μετά ανακατευθύνεται οπουδήποτε θέλει ο δημιουργός του malware.
Π.χ. Εσύ μπορεί να πληκτρολογείς www.adslgr.com και να ανοίγει μια σελίδα με διαφημίσεις.

Αλλά επίσης μπορεί να γίνει και το A) μέσω του DNS Injection

- - - Updated - - -


Η διεύθυνση της τράπεζας είναι σε πρωτόκολλο https, εκτός από αυτό για προστασία από τον ίδιο σου τον υπολογιστή ή από άλλες ευπάθειες η λειτουργία γίνεται σε Virtual περιβάλλον.

Αν θέλεις να κάνεις δοκιμή υπάρχει και η δοκιμαστική έκδοση.

Εντάξει και τι έγινε; Πως θα αποκλείσει την κλοπή δεδομένων από έναν ενδιάμεσο.
Ο δικός σου ο browser είναι προστατευμένος, το DNS μολυσμένο,
πληκτρολογείς www.pireaus.gr π.χ. και πρώτα σε στέλνει σε server που έχω στήσει εγώ
και μετά στον server της Πειραιώς.
Ότι ανταλλαγή δεδομένων γίνεται μεταξύ πελάτη και τράπεζας,περρνάνε κι από τον δικό μου server.

Mια εικόνα από το site Veracode τα λεει όλα
173475

sweet dreams
08-08-16, 17:20
Εντάξει και τι έγινε; Πως θα αποκλείσει την κλοπή δεδομένων από έναν ενδιάμεσο.
Ο δικός σου ο browser είναι προστατευμένος, το DNS μολυσμένο,
πληκτρολογείς www.pireaus.gr π.χ. και πρώτα σε στέλνει σε server που έχω στήσει εγώ
και μετά στον server της Πειραιώς.
Ότι ανταλλαγή δεδομένων γίνεται μεταξύ πελάτη και τράπεζας,περρνάνε κι από τον δικό μου server.

Mια εικόνα από το site Veracode τα λεει όλα
173475

Το Live CD πως θα σε προστατέψει από κάτι τέτοιο;; υποτίθεται ότι το τρέχουμε για προστασία από τoν υπολογιστή μας, από τον Browser πως θα σε προστατέψει;;
Aν ο υπολογιστής είναι καθαρός όταν βγούνε έξω τις ίδιες διαδρομές θα ακολουθήσουν με τους ίδιους ακριβώς κινδύνους.

lak100
08-08-16, 19:01
για να γινει αυτο πρεπει να αλλαξουν τα νουμερα του dns server?

sweet dreams
08-08-16, 19:27
Για να γίνει μια ανακατεύθυνση θα πρέπει να έχει μολυνθεί ο υπολογιστής με malware που θα αλλάξει την DNS Cache που χρησιμοποιεί ο Browser. Aν ο υπολογιστής είναι προστατευμένος και καθαρός από μολύνσεις και κυρίως αν ο Browser λειτουργεί σε προστατευμένο περιβάλλον που εννοείται ότι δεν χρησιμοποιεί την DNS Cache του υπολογιστή αλλά δική του βάση δεδομένων, τότε δεν υπάρχει περίπτωση ανακατεύθυνσης της διεύθυνσης.

Λέμε ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε ένα Live CD για να αποφύγουμε κάποια τέτοια περίπτωση μόλυνσης του υπολογιστή μας. Όταν όμως έχουμε έναν υπολογιστή σωστά προστατευμένο και εκτελούμε ενέργειες σε Virtual περιβάλλον είμαστε το ίδιο προστατευμένοι όσο και με το Live CD.

Aν δεν είμαστε σίγουροι για την κατάσταση του υπολογιστή μας και επιπλέον έχουμε και ΑV περιορισμένων δυνατοτήτων που δεν το έχουμε ρυθμίσει και σωστά, τότε το Live CD είναι μονόδρομος.

biggeo65
09-08-16, 01:39
Το Live CD πως θα σε προστατέψει από κάτι τέτοιο;; υποτίθεται ότι το τρέχουμε για προστασία από τoν υπολογιστή μας, από τον Browser πως θα σε προστατέψει;;
Aν ο υπολογιστής είναι καθαρός όταν βγούνε έξω τις ίδιες διαδρομές θα ακολουθήσουν με τους ίδιους ακριβώς κινδύνους.

ΑΝ...Αυτό ποιός στο εξασφαλίζει σε περιβάλλον Windows;
To LiveCD δεν θα έχει πιθανή μολυσμένη cache,ή πιθανό malware
που ξέφυγε από το antivirus και μόλυνε την Cache .

Θα συνδεθεί απ'ευθείας με τον DNS server του παρόχου ή όποιον DNS έχεις ορίσει εσύ.

Tώρα αν εννοείς προστατευμένο περιβάλλον,σύνδεση με server της εταιρείας antivirus,
και μετά ανακατεύθυνση ώστε να αποφευχθεί το DNS poissoning μια που θα ελέγχεται,
ποιός μου εξασφαλίζει εμένα ότι κάποιος στην εταιρεία δεν παίζει το ρόλο του MITM;

Ότι antivirus και να έχουμε ακόμη κι αν έχει πολλές επιλογές και δυνατότητες
δεν θα μας προφυλάξει απά όλα τα malware. Aν το πιστεύαμε αυτό θα ήμασταν αφελείς.

- - - Updated - - -


για να γινει αυτο πρεπει να αλλαξουν τα νουμερα του dns server?

Όχι δεν αλλάζουν τα νούμερα του DNS Server. Aπλά σε κάθε υπολογιστή υπάρχει DNS CACHE.
Προσωρινός χώρος αποθήκευσης ονομάτων και διευθύνσεων.
Εκεί αποθηκεύονται διευθυνσεις σελίδων που έχεις επισκευθεί.

Αυτό γίνεται και για να είναι πιο γρήγορη η επιλυση ονόματος αλλά και για να
αποσυμφορίζονται οι DNS server από μεγάλο φόρτο εργασίας.

Π.χ. πληκτρολογείς www.adslgr.com αυτό στέλνεται σε ένα DNS server
o DNS server αλλάζει το όνομα σε νούμερα206.222.31.106 που είναι η IP address
και μετά τα αποθηκεύει στην DNS cache του υπολογιστή.

Την επόμενη φορά που θα πληκτρολογήσεις www.adslgr.com θα διαβάσει τηυν IP από την cache.
Kαι πιο γρήγορα θα σε συνδέσει αλλά και δεν θα στείλει νέο αίτημα στον DNS server.
Anν τώρα κάποιο malware P.X. αλλάξει την παραπάνω IP σε 206.222.31.116
σε στέλνει σε άλλον server που δεν έχει σχέση με το ADSLGR.
O διαχειριστής του ννέου server μετά μπορεί να κάνει ότι θέλει.

sweet dreams
09-08-16, 09:12
Θα συνδεθεί απ'ευθείας με τον DNS server του παρόχου ή όποιον DNS έχεις ορίσει εσύ.



Για να γίνει μια ανακατεύθυνση θα πρέπει να έχει μολυνθεί ο υπολογιστής με malware που θα αλλάξει την DNS Cache που χρησιμοποιεί ο Browser. Aν ο υπολογιστής είναι προστατευμένος και καθαρός από μολύνσεις και κυρίως αν ο Browser λειτουργεί σε προστατευμένο περιβάλλον που εννοείται ότι δεν χρησιμοποιεί την DNS Cache του υπολογιστή αλλά δική του βάση δεδομένων, τότε δεν υπάρχει περίπτωση ανακατεύθυνσης της διεύθυνσης.

Λέμε ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε ένα Live CD για να αποφύγουμε κάποια τέτοια περίπτωση μόλυνσης του υπολογιστή μας. Όταν όμως έχουμε έναν υπολογιστή σωστά προστατευμένο και εκτελούμε ενέργειες σε Virtual περιβάλλον είμαστε το ίδιο προστατευμένοι όσο και με το Live CD.

Aν δεν είμαστε σίγουροι για την κατάσταση του υπολογιστή μας και επιπλέον έχουμε και ΑV περιορισμένων δυνατοτήτων που δεν το έχουμε ρυθμίσει και σωστά, τότε το Live CD είναι μονόδρομος.

To ίδιο κάνει και το AV όταν λειτουργεί ο Browser σε προστατευμένο περιβάλλον, το γράφω στο παρακάτω post.

Eπίσης δεν χρειάζεται να έχεις τίποτα αποθηκευμένο, μόλις επιλέξεις διεύθυνση για e-banking σου βγάζει απευθείας την κάρτα αν θέλεις να συνδεθείς με προστασία, απλά πράγματα.

173487 173488 173489

biggeo65
09-08-16, 10:34
Ποια δική του βάση δεδομένων; Εγκαθιστα DNS server το antivirus και δεν το ήξερα;
΄Ή έχει δική του DNS Cache; Την DNS cache του υπολογιστή θα χρησημοποιήσει.

Κι ας πούμε ότι έχει δική του DNS Cache που την αποθηκεύει;Στον τοπικό υπολογιστή;

Και ποτέ δεν ψάχνεις την διεύθυνση της τράπεζας στο Google.
Δεν μπορείς να ξέρεις αν το λινκ θα ανοίξει καθαρή σελίδα ή μολυσμένη.
Πάντα πληκτρολογείς μόνος την διεύθυνση.

sweet dreams
09-08-16, 10:55
Αφού λέμε να χρησιμοποιούμε πρώτα κάτι για να μπορούμε μετά να το κρίνουμε............... :)

Έχω βάλει screenshots και οδηγίες για όλα τα παραπάνω.
Αν θέλεις πατάς κατευθείαν στην διεύθυνση, θα ελέγξει το πρόγραμμα την αυθεντικότητα της διεύθυνσης και ανάλογα θα σου βγάλει ειδοποίηση.
Αποθηκεύεις την διεύθυνση μέσα στο πρόγραμμα και ανοίγει πάντα σε προστατευμένο περιβάλλον.
Ανοίγεις τον Browser σε προστατευμένο περιβάλλον, που είπαμε και ποιο πάνω ότι δεν χρησιμοποιεί την DNS cache του υπολογιστή και βάζεις την διεύθυνση που θέλεις χειροκίνητα.
Από τα παραπάνω διαλέγεις και παίρνεις.
Για να σε προλάβω όμως και να καλύψω περιπτώσεις ανθρώπων που δεν εμπιστεύονται με τίποτα αυτές τις μεθόδους έκλεισα το post #6493 (http://www.adslgr.com/forum/threads/113486-Τελικά-ποιο-antivirus-είναι-αρκετά-αξιόπιστο?p=5992009#post5992009) με το παρακάτω:

Aν δεν είμαστε σίγουροι για την κατάσταση του υπολογιστή μας και επιπλέον έχουμε και ΑV περιορισμένων δυνατοτήτων που δεν το έχουμε ρυθμίσει και σωστά, τότε το Live CD είναι μονόδρομος.

οπότε πιστεύω ότι μένουμε όλοι ευχαριστημένοι ώστε να σταματήσουμε την ατέρμονη συζήτηση που σίγουρα δεν βγάζει πουθενά. :)

biggeo65
09-08-16, 14:48
Αφού λέμε να χρησιμοποιούμε πρώτα κάτι για να μπορούμε μετά να το κρίνουμε............... :)

Έχω βάλει screenshots και οδηγίες για όλα τα παραπάνω.
Αν θέλεις πατάς κατευθείαν στην διεύθυνση, θα ελέγξει το πρόγραμμα την αυθεντικότητα της διεύθυνσης και ανάλογα θα σου βγάλει ειδοποίηση.
Αποθηκεύεις την διεύθυνση μέσα στο πρόγραμμα και ανοίγει πάντα σε προστατευμένο περιβάλλον.
Ανοίγεις τον Browser σε προστατευμένο περιβάλλον, που είπαμε και ποιο πάνω ότι δεν χρησιμοποιεί την DNS cache του υπολογιστή και βάζεις την διεύθυνση που θέλεις χειροκίνητα.
Από τα παραπάνω διαλέγεις και παίρνεις.
Για να σε προλάβω όμως και να καλύψω περιπτώσεις ανθρώπων που δεν εμπιστεύονται με τίποτα αυτές τις μεθόδους έκλεισα το post #6493 (http://www.adslgr.com/forum/threads/113486-Τελικά-ποιο-antivirus-είναι-αρκετά-αξιόπιστο?p=5992009#post5992009) με το παρακάτω:


οπότε πιστεύω ότι μένουμε όλοι ευχαριστημένοι ώστε να σταματήσουμε την ατέρμονη συζήτηση που σίγουρα δεν βγάζει πουθενά. :)

Κι επειδή ακριβώς τα έχω χρησημοποιήσει όλα αυτά και είμαι και σίγουρος για την κατάσταση του υπολογιστή μου,
το μόνο εικονικό και ασφαλές περιβάλλον που εμπιστεύομαι είναι Linux Live CD ή USB και την μνήμη RAM,
που δεν μπορούν να αλλοιωθούν και όταν κάνεις επανεκκίνηση ,ξεχνάνε τα πάντα.

sweet dreams
09-08-16, 14:58
Λοιπόν με έπεισες, δεν χρησιμοποιώ ποτέ ξανά το Kasperky, μόνο Linux Live CD ή USB, τελεία και παύλα. :closed:

sdikr
09-08-16, 15:52
Παιδιά έχετε στους λογαριασμούς σας πάνω απο 10.000 ευρώ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.