PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 [131] 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

badweed
09-08-16, 15:56
Παιδιά έχετε στους λογαριασμούς σας πάνω απο 10.000 ευρώ;
πιο πολλα χωραει ενας κουμπαρας σε κερματα :D

cranky
09-08-16, 16:00
Παιδιά έχετε στους λογαριασμούς σας πάνω απο 10.000 ευρώ;
Τί σημασία έχει το ποσό ;;
Δηλαδή, αν το anivirus δεν δουλέψει και χάσω λεφτά, θα με αποζημιώσει ο developer ;

sdikr
09-08-16, 16:08
Τί σημασία έχει το ποσό ;;
Δηλαδή, αν το anivirus δεν δουλέψει και χάσω λεφτά, θα με αποζημιώσει ο developer ;

Για να μπορέσει κάποιος να σου πάρει λεφτά απο το webbanking θέλει και δεύτερο κωδικό, για να μπορέσει κάποιος να τον πάρει και να κάνει κάτι θα πρέπει να σε έχει στο μάτι, δύσκολα θα το κάνει αν έχεις 1000 ευρω μέσα και πάλι υπάρχει προστασία απο την τράπεζα.
Για πιστωτικές δεν το συζητάμε καν, υπάρχει 100% προστασία

Ακόμα και το live cd δεν είναι 100% ασφαλές, όποτε ποιος ο λόγος να μπώ σε μια μπελαλιδικη διαδικασία για να κάνω χρήση μιας υπηρεσίας που υποτίθεται πως είναι για την ευκολία μου;

το παραπάνω είναι λίγο ας το πω "χαζο" δεν θα σε αποζημιώσει ο developer όπως δεν θα σε αποζημιώσει αυτός που έχει κάνει το Live cd, κλπ κλπ

cranky
09-08-16, 16:15
... δεν θα σε αποζημιώσει αυτός που έχει κάνει το Live cd, κλπ κλπ
Αυτό είναι αποκλειστικά δική μου ευθύνη.
Εγώ επιλέγω αυτή τη λύση, εγώ επιλέγω το λειτουργικό, εγώ φτιάχνω το live usb / cd, με εφαρμογή που επιλέγω μόνος μου.

biggeo65
09-08-16, 16:17
Για πιστωτικές δεν το συζητάμε καν, υπάρχει 100% προστασία

Ακόμα και το live cd δεν είναι 100% ασφαλές, όποτε ποιος ο λόγος να μπώ σε μια μπελαλιδικη διαδικασία
για να κάνω χρήση μιας υπηρεσίας που υποτίθεται πως είναι για την ευκολία μου;



Ναι αλλά είναι πιο ασφαλές από οποιαδήποτε άλλη μέθοδο.
Και ποιά είναι η μπελαλίδικη διαδικασία, το ένα λεπτό που θα χάσεις για να μπεις σε LINUX;

Και μην λες ότι υπάρχει προστασία 100% για τις πιστωτικές,γιατί αν κάποιος κλέψει το νούμερο
και κάνει online αγορές,αντε να αποδείξεις ότι δεν τις έκανες εσύ

sdikr
09-08-16, 16:22
Αυτό είναι αποκλειστικά δική μου ευθύνη.
Εγώ επιλέγω αυτή τη λύση, εγώ επιλέγω το λειτουργικό, εγώ φτιάχνω το live usb / cd, με εφαρμογή που επιλέγω μόνος μου.

Συγνώμη που θα στο χαλάσω, αλλα εσύ δεν κάνεις τίποτα, κάποιος άλλος τα έχει κάνει και εσύ απλά τον εμπιστεύεσαι ότι αυτό που εκάνε είναι ασφαλές, υποθέτω το Livecd, το κατεβάζεις σαν source πρώτα, διαβάζεις όλο τον κώδικα και μετά παίρνεις ενα εργαλείο που να κάνει Boot usb, σε source πάντα, διαβάζεις τον κώδικα και μετά τα κάνεις όλα compile.

Ναι έτσι είσαι 100% υπεύθυνος εσύ

- - - Updated - - -


Ναι αλλά είναι πιο ασφαλές από οποιαδήποτε άλλη μέθοδο.
Και ποιά είναι η μπελαλίδικη διαδικασία, το ένα λεπτό που θα χάσεις για να μπεις σε LINUX;

Και μην λες ότι υπάρχει προστασία 100% για τις πιστωτικές,γιατί αν κάποιος κλέψει το νούμερο
και κάνει online αγορές,αντε να αποδείξεις ότι δεν τις έκανες εσύ

Και όμως την ευθύνη για να αποδείξει οτι τις αγορές τις έκανες εσυ την έχει το κατάστημα που δέχτηκε την αγορά

Δεν είναι ενα λεπτό, είναι αρκετά παραπάνω, εκτός φυσικά αμα δεν έχεις ανοιχτά προγράμματα ώστε να πρέπει να, σώσεις, να κλείσεις, να κάνεις shutdown, να βγάλεις τους δίσκους*, να βάλεις usb, να μπεις σε linux να τρέξεις τον browser, να κάνεις Login να κάνεις αυτό που θέλεις, να κλείσεις υπολογιστή, να βάλεις δίσκους να περιμένεις να κάνουν Boot τα win να ξανατρέξεις προγράμματα, να ανοίξεις αρχεία, να θυμηθείς οτι ξέχασες να κάνεις μια πληρωμή ......


* τους δίσκους θα τους βγάλεις για την περίπτωση που έχει περάσει κάποιο μαμούνι στον δίσκο σε επίπεδο hardware

Οκ ο καθένας όπως θέλει κάνει τις συναλλαγές του, απλά να μην νομίζει πως έχει τον ποιο ασφαλή τρόπο

cranky
09-08-16, 16:26
... κάποιος άλλος τα έχει κάνει και εσύ απλά τον εμπιστεύεσαι ότι αυτό που εκάνε είναι ασφαλές, ...
Συμφωνώ απολύτως. :up:
Και η εμπιστοσύνη που του δείχνω, δικιά μου επιλογή, κι' αυτή. :biggrin:


Να μην παρεξηγούμαι : καί antivirus έχω, καί κα'να δυό antimalware.

sdikr
09-08-16, 16:27
Συμφωνώ απολύτως. :up:
Και η εμπιστοσύνη που του δείχνω, δικιά μου επιλογή, κι' αυτή. :biggrin:


Να μην παρεξηγούμαι : καί antivirus έχω, καί κα'να δυό antimalware.

Και αμα σου πω όμως οτι δεν είναι δικιά σου επιλογή, γιατί αν δεν το είχε κάνει ο άλλος εσύ δεν θα επέλεγες αυτό που έκανε τι θα έλεγες;
:p

cranky
09-08-16, 16:28
:sorry:

biggeo65
09-08-16, 16:30
Και όμως την ευθύνη για να αποδείξει οτι τις αγορές τις έκανες εσυ την έχει το κατάστημα που δέχτηκε την αγορά

Δεν είναι ενα λεπτό, είναι αρκετά παραπάνω, εκτός φυσικά αμα δεν έχεις ανοιχτά προγράμματα ώστε να πρέπει να, σώσεις, να κλείσεις, να κάνεις shutdown, να βγάλεις τους δίσκους*, να βάλεις usb, να μπεις σε linux να τρέξεις τον browser, να κάνεις Login να κάνεις αυτό που θέλεις, να κλείσεις υπολογιστή, να βάλεις δίσκους να περιμένεις να κάνουν Boot τα win να ξανατρέξεις προγράμματα, να ανοίξεις αρχεία, να θυμηθείς οτι ξέχασες να κάνεις μια πληρωμή ......


* τους δίσκους θα τους βγάλεις για την περίπτωση που έχει περάσει κάποιο μαμούνι στον δίσκο σε επίπεδο hardware

Οκ ο καθένας όπως θέλει κάνει τις συναλλαγές του, απλά να μην νομίζει πως έχει τον ποιο ασφαλή τρόπο

Τώρα γίνεσαι παιδί. :p Γιατί να βγάλω τους δίσκους; Και να έχουνε μαμούνι θα είναι των Windows ,καμιά σχέση με Linux.
To CD /USB είναι Read only,και η RAM μετά από επανεκκίνηση "δεν θυμάται"

Κι αν θέλεις να αποφύγεις τις επανεκκινήσεις,στήνεις μια VM και τρέχεις το Linux live από εκεί.

sweet dreams
09-08-16, 16:52
H συζήτηση για μένα έχει πλέον φιλολογικό χαρακτήρα γιατί πάνω σ' αυτό που ρώτησε ο Σπύρος ποιο πάνω για τις καταθέσεις εγώ έχω μηδέν.
Πέρα από αυτό πιστεύω ότι ο καθένας μας έχει τις δικές του αντιλήψεις πάνω σ' αυτά τα θέματα οπότε είναι μάταιο να λέμε και τα επιχειρήματα μας.
Άλλος πιστεύει στα ΑV, άλλος στα Live CD και άλλοι, που μιλάω καθημερινά, πουθενά και πάνε κατευθείαν στον γκισέ μόνοι τους.
Το μόνο που θέλω να επισημάνω και χωρίς φυσικά να έχω πρόθεση να θίξω κανέναν, είναι ότι με το Live CD κάνουμε σαν να έχουμε ανακαλύψει εμείς τον τροχό και όλες οι άλλες μέθοδοι που υπάρχουν είναι για πέταμα. Πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο στον κόσμο της τεχνολογίας και σε όλα υπάρχουν προβλήματα και ευπάθειες.
Επειδή πιστεύω ακράδαντα ότι το όσο ποιο πολλά ξέρεις τόσο χειρότερα είναι, το ποιο σωστό για όλους εμάς είναι να πηγαίνουμε μόνοι μας στον γκισέ. :)

sdikr
09-08-16, 18:21
Τώρα γίνεσαι παιδί. :p Γιατί να βγάλω τους δίσκους; Και να έχουνε μαμούνι θα είναι των Windows ,καμιά σχέση με Linux.
To CD /USB είναι Read only,και η RAM μετά από επανεκκίνηση "δεν θυμάται"

Κι αν θέλεις να αποφύγεις τις επανεκκινήσεις,στήνεις μια VM και τρέχεις το Linux live από εκεί.

Και όμως ο virus που είναι σε επίπεδο firmware δίσκου δεν κοιτάει λειτουργικό, το usb sorry αλλά δεν είναι read only, αν κάνεις vm πάλι δεν είσαι 100% σίγουρος, οτι ο vm πρόγραμμα που έχεις δεν έχει κάποιο πρόβλημα με αποτέλεσμα να περάσει ότι είναι να περάσει.

Το ότι δεν έχεις 100.000 ευρώ στην τράπεζα σε σώζει ως τώρα :p

- - - Updated - - -


H συζήτηση για μένα έχει πλέον φιλολογικό χαρακτήρα γιατί πάνω σ' αυτό που ρώτησε ο Σπύρος ποιο πάνω για τις καταθέσεις εγώ έχω μηδέν.
Πέρα από αυτό πιστεύω ότι ο καθένας μας έχει τις δικές του αντιλήψεις πάνω σ' αυτά τα θέματα οπότε είναι μάταιο να λέμε και τα επιχειρήματα μας.
Άλλος πιστεύει στα ΑV, άλλος στα Live CD και άλλοι, που μιλάω καθημερινά, πουθενά και πάνε κατευθείαν στον γκισέ μόνοι τους.
Το μόνο που θέλω να επισημάνω και χωρίς φυσικά να έχω πρόθεση να θίξω κανέναν, είναι ότι με το Live CD κάνουμε σαν να έχουμε ανακαλύψει εμείς τον τροχό και όλες οι άλλες μέθοδοι που υπάρχουν είναι για πέταμα. Πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο στον κόσμο της τεχνολογίας και σε όλα υπάρχουν προβλήματα και ευπάθειες.
Επειδή πιστεύω ακράδαντα ότι το όσο ποιο πολλά ξέρεις τόσο χειρότερα είναι, το ποιο σωστό για όλους εμάς είναι να πηγαίνουμε μόνοι μας στον γκισέ. :)

Στον γκισέ είναι το ποιο επικίνδυνο, σε περιμένουν στην γωνία και σου παίρνουν τα λεφτά:p
Και πέρα απο την πλάκα, είναι ποιο εύκολο, απο το να κάτσει κάποιος να μάθει πως να χακάρει και να καταφέρει να σε χακάρει για να σου πάρει τα λεφτά μέσω web banking και όμως ο κόσμος συνεχίζει να πηγαίνει στο γκισέ

nnn
09-08-16, 18:49
Συμβουλές τύπου μπες από liveUSB/CD δεν είναι λύσεις, εκτός αν κάνεις ένα ebanking session τον μήνα.

Ένα "καλό" AV δεν χάλασε κανέναν και αποτελεί ένα επιπλέον επίπεδο προστασίας.

dimitri_ns
09-08-16, 19:04
Συμβουλές τύπου μπες από liveUSB/CD δεν είναι λύσεις, εκτός αν κάνεις ένα ebanking session τον μήνα.

Ένα "καλό" AV δεν χάλασε κανέναν και αποτελεί ένα επιπλέον επίπεδο προστασίας.

Συμβουλές του τύπου χρησιμοποίησε virtual machine σε bridge mode, μετράνε ? :p

nnn
09-08-16, 19:06
Συμβουλές του τύπου χρησιμοποίησε virtual machine σε bridge mode, μετράνε ? :p

:lol: ναι

villasg
09-08-16, 20:05
Και τελικα εαν αποφασισει ενας ασχετος με το Linux να το κανει με Live cd ποια ειναι η πιο προσιτη - ευκολη - καλη διανομη με ελληνικα να βαλει στο usb του ?

nnn
09-08-16, 20:06
Mint, Ubuntu.

- - - Updated - - -

Centos

cranky
09-08-16, 20:08
Όλες οι παραλλαγές του Ubuntu έχουν καί ελληνικά, οπότε βάζεις όποια θέλεις.
Άλλωστε, μόνο έναν browser χρειάζεσαι.

deniSun
09-08-16, 21:36
Και τελικα εαν αποφασισει ενας ασχετος με το Linux να το κανει με Live cd ποια ειναι η πιο προσιτη - ευκολη - καλη διανομη με ελληνικα να βαλει στο usb του ?

Προσιτή, εύκολη και καλή είναι μόνο αυτή που σε βολεύει εσένα προσωπικά.

biggeo65
10-08-16, 06:57
Και όμως ο virus που είναι σε επίπεδο firmware δίσκου δεν κοιτάει λειτουργικό, το usb sorry αλλά δεν είναι read only, αν κάνεις vm πάλι δεν είσαι 100% σίγουρος, οτι ο vm πρόγραμμα που έχεις δεν έχει κάποιο πρόβλημα με αποτέλεσμα να περάσει ότι είναι να περάσει.

Το ότι δεν έχεις 100.000 ευρώ στην τράπεζα σε σώζει ως τώρα :p

Τo VM είναι εικονικό σύστημα,δανείζεται τους πόρους του υπολογιστή σου,λίγο δύσκολο να είναι μολυσμένο.
Το USB εύκολα γίνεται Read-only ,κι αν ο ιος είναι σε επίπεδο FW δισκού όπως λες,ή ακόμη και στο BIOS,
θα το είχες καταλάβει πολύ πριν κάνεις το e-banking session.
Χώρια που οι πιο πολλοί δίσκοι δεν δουλεύουν με μεταλαγμένο FW.

VM /LIVECD και κάνε όσα sessions τον μήνα θέλεις.

dimitri_ns
10-08-16, 07:18
Τo VM είναι εικονικό σύστημα,δανείζεται τους πόρους του υπολογιστή σου,λίγο δύσκολο να είναι μολυσμένο.
Το USB εύκολα γίνεται Read-only ,κι αν ο ιος είναι σε επίπεδο FW δισκού όπως λες,ή ακόμη και στο BIOS,
θα το είχες καταλάβει πολύ πριν κάνεις το e-banking session.
Χώρια που οι πιο πολλοί δίσκοι δεν δουλεύουν με μεταλαγμένο FW.

VM /LIVECD και κάνε όσα sessions τον μήνα θέλεις.

Αλλωστε το VM backup είναι απλά ένα copy/paste file, για να έχεις πάντα ένα καθαρό VM, αν δεν βαριέσαι :p

sweet dreams
10-08-16, 09:12
Το προστατευμένο περιβάλλον που έχει το AV για να κάνεις την διαδικασία είπαμε και ποιο πάνω ότι είναι VM που το στήνει μόνο του, δεν είναι και τίποτα δύσκολο για να το κάνει.
Γιατί το VM που θα στήσει το AV είναι χειρότερο από το VM που θα στήσουμε μόνοι μας και δεν θα πρέπει να το εμπιστευτούμε;;
Αν λοιπόν με το VM είμαστε προστατευμένοι, υπάρχουν και συγκεκριμένες εταιρίες που θα πρέπει να χρησιμοποιούμε ή να το στήνουμε μόνοι μας;;

biggeo65
10-08-16, 10:08
Το προστατευμένο περιβάλλον που έχει το AV για να κάνεις την διαδικασία είπαμε και ποιο πάνω ότι είναι VM που το στήνει μόνο του, δεν είναι και τίποτα δύσκολο για να το κάνει.
Γιατί το VM που θα στήσει το AV είναι χειρότερο από το VM που θα στήσουμε μόνοι μας και δεν θα πρέπει να το εμπιστευτούμε;;
Αν λοιπόν με το VM είμαστε προστατευμένοι, υπάρχουν και συγκεκριμένες εταιρίες που θα πρέπει να χρησιμοποιούμε ή να το στήνουμε μόνοι μας;;

Γιατί το AV δεν στήνει VM ,στήνει προστατευμένο περιβάλλον λειτουργίας
Άστο να μην κουράζουμε την συζήτηση αν μπερδεύουμε τους όροιυς.
Άλλο προστατευμένο περιβάλλον λειτουργίας κι άλλο Virtual Machine.

To προστατευμένο περιβάλλον λειτουργίας δεν είναι VM
ενώ σε μια VM μπορείς να έχεις προστατευμένο περιβάλλον

VM σημαίνει να στήσω ένα εικονικό υπολογιστή και να τρέξω ότι λειτουργικό θέλω
χωρίς να βγώ από τα Windows.To AV δεν το κάνει αυτό.

sweet dreams
10-08-16, 10:28
Χωρίς παρεξήγηση, θα προτιμούσα μια ανάλυση από κάποιο τεχνικό που έχει φτιάξει την συγκεκριμένη μηχανή, ανεξαρτήτως εταιρίας. Δεν θεωρώ ότι είναι τόσο δύσκολο σε μια εταιρία AV να ενσωματώσει μια τέτοια λειτουργία ή έστω παραλλαγή αυτής, δεν θα κολλήσω καθόλου στην ορολογία.
Το θέμα είναι αν έχεις εμπιστοσύνη ή όχι, τα υπόλοιπα και πως λειτουργούν οι μηχανές της κάθε εταιρίας δεν νομίζω ότι φτάνουμε για να τα αναλύσουμε μέσα σε ένα νήμα, αυτοί έχουν φάει τα νιάτα τους και τα γηρατειά τους στην έρευνα για να βγάλουν ένα προιόν και χρειάζονται ανάλογες γνώσεις με τις δικές τους και δουλειά δίπλα τους για να ξέρουμε τι ακριβώς έχουν κάνει.
Καθένας λοιπόν με τις αντιλήψεις του και όχι απαραίτητα τις γνώσεις του, λειτουργεί αναλόγως.

biggeo65
10-08-16, 11:06
Χωρίς παρεξήγηση, θα προτιμούσα μια ανάλυση από κάποιο τεχνικό που έχει φτιάξει την συγκεκριμένη μηχανή, ανεξαρτήτως εταιρίας. Δεν θεωρώ ότι είναι τόσο δύσκολο σε μια εταιρία AV να ενσωματώσει μια τέτοια λειτουργία ή έστω παραλλαγή αυτής, δεν θα κολλήσω καθόλου στην ορολογία.
Το θέμα είναι αν έχεις εμπιστοσύνη ή όχι, τα υπόλοιπα και πως λειτουργούν οι μηχανές της κάθε εταιρίας δεν νομίζω ότι φτάνουμε για να τα αναλύσουμε μέσα σε ένα νήμα, αυτοί έχουν φάει τα νιάτα τους και τα γηρατειά τους στην έρευνα για να βγάλουν ένα προιόν και χρειάζονται ανάλογες γνώσεις με τις δικές τους και δουλειά δίπλα τους για να ξέρουμε τι ακριβώς έχουν κάνει.
Καθένας λοιπόν με τις αντιλήψεις του και όχι απαραίτητα τις γνώσεις του, λειτουργεί αναλόγως.

Δεν υπάρχει καμιά παρεξήγηση. Για να γίνει συζήτηση όμως θα πρέπει όλοι να γνωρίζουμε σε τι αναφερόμαστε.
Το AV δημιουργεί προστατευμένο περιβάλλον λειτουργίας στο λειτουργικό που έχουμε, κάτι παρόμοιο με αυτό που κάνει το Sandbox
Aν θέλεις να δεις τι ακριβώς είναι το Sandboxing δες την ανάλυση (http://www.dmst.aueb.gr/dds/pubs/conf/2001-Freenix-Sandbox/html/sandbox32final.pdf) δύο Ελλήνων καθηγητών της πληροφορικής
και ειδικά το παράδειγμα στην παράγραφο 5,αφού θέλεις ανάλυση από τεχνικούς.

Από την άλλη μια VM είναι ένας εικονικός υπολογιστής πάνω στον οποίο μποορείς να τρέξεις
όποιο λειτουργικό θέλεις και σε αυτό το λειτουργικό να έχεις αν θέλεις προστατευμένο περιβάλλον.
Δες το άρθρο του PCSteps (https://www.pcsteps.gr/61067-virtual-machine-%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE/) ή αν θέλεις την ανάλυση (http://www.cl.cam.ac.uk/research/srg/netos/papers/2003-xensosp.pdf) καθηγητών του Cambridge,

sdikr
10-08-16, 11:12
Τo VM είναι εικονικό σύστημα,δανείζεται τους πόρους του υπολογιστή σου,λίγο δύσκολο να είναι μολυσμένο.
Το USB εύκολα γίνεται Read-only ,κι αν ο ιος είναι σε επίπεδο FW δισκού όπως λες,ή ακόμη και στο BIOS,
θα το είχες καταλάβει πολύ πριν κάνεις το e-banking session.
Χώρια που οι πιο πολλοί δίσκοι δεν δουλεύουν με μεταλαγμένο FW.

VM /LIVECD και κάνε όσα sessions τον μήνα θέλεις.

Όλα είναι λίγο δύσκολο να είναι μολυσμένα μέχρι να μολυνθούνε,
Αλήθεια πες οτι μπαίνει κάποιο μαμούνι που δεν κάνει κάτι, πχ να σου σβήσει αρχεία κλπ, πως θα το καταλάβεις οτι είσαι μολυσμένος πρίν κάνεις την συναλλαγή;

dimitri_ns
10-08-16, 11:23
Όλα είναι λίγο δύσκολο να είναι μολυσμένα μέχρι να μολυνθούνε,
Αλήθεια πες οτι μπαίνει κάποιο μαμούνι που δεν κάνει κάτι, πχ να σου σβήσει αρχεία κλπ, πως θα το καταλάβεις οτι είσαι μολυσμένος πρίν κάνεις την συναλλαγή;

Κατά καιρούς se linux τρέχω κάποιο πρόγραμμα για rootkit. Κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει και για win

H VM μολύνεται πολύ πιό δύσκολα γιατι δεν είναι το βασικό μου σύστημα, με λίγα λόγια δεν τρέχει συνέχεια Σε dual boot win7/win10 είναι πολύ δύσκολο να μολυνθούν τα 7άρια, αν το καθημερινό σου σύστημα είναι τα 10άρια :p

sweet dreams
10-08-16, 11:34
Δεν υπάρχει καμιά παρεξήγηση. Για να γίνει συζήτηση όμως θα πρέπει όλοι να γνωρίζουμε σε τι αναφερόμαστε.
Το AV δημιουργεί προστατευμένο περιβάλλον λειτουργίας στο λειτουργικό που έχουμε, κάτι παρόμοιο με αυτό που κάνει το Sandbox
Aν θέλεις να δεις τι ακριβώς είναι το Sandboxing δες την ανάλυση (http://www.dmst.aueb.gr/dds/pubs/conf/2001-Freenix-Sandbox/html/sandbox32final.pdf) δύο Ελλήνων καθηγητών της πληροφορικής
και ειδικά το παράδειγμα στην παράγραφο 5,αφού θέλεις ανάλυση από τεχνικούς.

Από την άλλη μια VM είναι ένας εικονικός υπολογιστής πάνω στον οποίο μποορείς να τρέξεις
όποιο λειτουργικό θέλεις και σε αυτό το λειτουργικό να έχεις αν θέλεις προστατευμένο περιβάλλον.
Δες το άρθρο του PCSteps (https://www.pcsteps.gr/61067-virtual-machine-%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE/) ή αν θέλεις την ανάλυση (http://www.cl.cam.ac.uk/research/srg/netos/papers/2003-xensosp.pdf) καθηγητών του Cambridge,

Γιώργο δεν μου φτάνουν αυτές οι αναλύσεις δεν πάει να είναι και από επιστήμονες της ΝΑΣΑ, οι μόνοι που ξέρουν τι ακριβώς έχουν φτιάξει και πως δουλεύει είναι οι ίδιοι οι μηχανικοί της κάθε εταιρίας. Αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα θα φτιάχναμε και μόνοι μας από ένα AV και δεν θα είχαμε ανάγκη κανέναν.
Η γενική θεωρία πως θα δουλέψει κάτι δεν αρκεί για να σε κάνει μηχανικό τέτοιου μεγέθους εταιριών, χρειάζεται και πολύ έρευνα σε εξειδικευμένα εργαστήρια που εμείς δεν τα έχουμε δει ούτε στο όνειρό μας.
Τέλος πάντων, προσωπικά δεν φτάνω σε γνώσεις ούτε να προφέρω το όνομα του κάθε ερευνητή που είναι πίσω από αυτές τις εταιρίες, οπότε δεν θα πω και τίποτα περισσότερο για το έργο τους.
Μένουμε εδώ που είμαστε με τις δικές του αντιλήψεις ο καθένας μας. :)

biggeo65
10-08-16, 11:48
Όλα είναι λίγο δύσκολο να είναι μολυσμένα μέχρι να μολυνθούνε,
Αλήθεια πες οτι μπαίνει κάποιο μαμούνι που δεν κάνει κάτι, πχ να σου σβήσει αρχεία κλπ, πως θα το καταλάβεις οτι είσαι μολυσμένος πρίν κάνεις την συναλλαγή;

Tρέχεις ένα πρόγραμμα για rootkit π.χ. το SanityCheck (http://www.resplendence.com/sanity_whatsnew)κάνει θαυμάσια δουλειά,
ή το rootkitrevealer (https://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb795534.aspx) από την SysInbternal suite που κάνει θαυμάσια δουλειά επίσης.
Τα έχω / τρέχω και τα δύο ,δυο φορές τον μήνα. Για τα υπόλοιπα υπάρχει το AV και το Spybot & ΜΒΑΜ.

Kαι για να μολυνθεί η VM είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο γιατί την κλείνεις και την ξεκινάς όποτε θέλεις,
τόσο με διαφορετικό Hardware όσο και με διαφορετικό OS. Δεν είναι κάτι το μόνιμο.
Και ούτε παθαίνει ζημιά το OS ή το Hardware αν πατήσεις το κουμπί Power Off. :p

sdikr
10-08-16, 11:58
Tρέχεις ένα πρόγραμμα για rootkit π.χ. το SanityCheck (http://www.resplendence.com/sanity_whatsnew)κάνει θαυμάσια δουλειά,
ή το rootkitrevealer (https://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb795534.aspx) από την SysInbternal suite που κάνει θαυμάσια δουλειά επίσης.
Τα έχω / τρέχω και τα δύο ,δυο φορές τον μήνα. Για τα υπόλοιπα υπάρχει το AV και το Spybot & ΜΒΑΜ.

Kαι για να μολυνθεί η VM είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο γιατί την κλείνεις και την ξεκινάς όποτε θέλεις,
τόσο με διαφορετικό Hardware όσο και με διαφορετικό OS. Δεν είναι κάτι το μόνιμο.
Και ούτε παθαίνει ζημιά το OS ή το Hardware αν πατήσεις το κουμπί Power Off. :p

Οπότε αφού τα τρέχεις όλα αυτά στην ουσία έχεις antivirus έτσι δεν είναι;

biggeo65
10-08-16, 12:04
Γιώργο δεν μου φτάνουν αυτές οι αναλύσεις δεν πάει να είναι και από επιστήμονες της ΝΑΣΑ, οι μόνοι που ξέρουν τι ακριβώς έχουν φτιάξει και πως δουλεύει είναι οι ίδιοι οι μηχανικοί της κάθε εταιρίας. Αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα θα φτιάχναμε και μόνοι μας από ένα AV και δεν θα είχαμε ανάγκη κανέναν.


Ας μα πει η ίδια η Kaspersky τι έχει κάνει ,που έβαλες και φωτό παραπάνω.

Κατα την Kaspersky (http://www.kaspersky.com/downloads/pdf/kaspersky_lab_whitepaper_safe_money_eng_final.pdf) αφού δεν σου κάνουν οι άλλες αναλύσεις. Δες σελ.2-3

Επίσης αυτό που κάνει η Kaspersky (http://support.kaspersky.com/11736) σαν εταιρεία στα Windows 10:
Kaspersky Lab products do not support Microsoft Edge.
Δεν υποστηρίζουν τον Edge,οπότε όποιος χρησημοποιεί Edge ξεχνά το Safe money.

Kι επίσης στα Windows 10 υπάρχουν περιορισμοί στην λειτουργία του Safe money,
(limitations in clipboard protection, protection against screenshots, and protection from several types of attacks)
που σημαίνει μόνο safe money δεν είναι αν έχει περιορισμούς στην προστασία.

- - - Updated - - -


Οπότε αφού τα τρέχεις όλα αυτά στην ουσία έχεις antivirus έτσι δεν είναι;

Ποιός είπε ότι δεν έχω; Αυτό που δίνει η MS με τα Windows.

sweet dreams
10-08-16, 12:23
Ας μα πει η ίδια η Kaspersky τι έχει κάνει ,που έβαλες και φωτό παραπάνω.

Κατα την Kaspersky (http://www.kaspersky.com/downloads/pdf/kaspersky_lab_whitepaper_safe_money_eng_final.pdf) αφού δεν σου κάνουν οι άλλες αναλύσεις. Δες σελ.2-3

Επίσης αυτό που κάνει η Kaspersky (http://support.kaspersky.com/11736) σαν εταιρεία στα Windows 10:
Kaspersky Lab products do not support Microsoft Edge.
Δεν υποστηρίζουν τον Edge,οπότε όποιος χρησημοποιεί Edge ξεχνά το Safe money.

Kι επίσης στα Windows 10 υπάρχουν περιορισμοί στην λειτουργία του Safe money,
(limitations in clipboard protection, protection against screenshots, and protection from several types of attacks)
που σημαίνει μόνο safe money δεν είναι αν έχει περιορισμούς στην προστασία.


Δεν λειτουργώ ούτε με προκαταλήψεις ούτε και με κολλήματα, αν δεν μπορέσω να χρησιμοποιήσω το AV που έχω θα χρησιμοποιήσω κάτι άλλο. Σε προηγούμενο post είπα το παρακάτω και το επανέλαβα, δείχνω να έχω κάποιο κόλλημα με το AV;; :hmm:

Aν δεν είμαστε σίγουροι για την κατάσταση του υπολογιστή μας και επιπλέον έχουμε και ΑV περιορισμένων δυνατοτήτων που δεν το έχουμε ρυθμίσει και σωστά, τότε το Live CD είναι μονόδρομος.
Είπαμε ο καθένας μας τις απόψεις του, δεκτές ή όχι είναι πάντως σεβαστές από όλους, για μένα το συγκεκριμένο θέμα έχει λήξει γιατί στο τέλος θα το γυρίσουμε σε σήριαλ.

biggeo65
10-08-16, 13:25
Eσύ ανέφερες ότι:


Γιώργο δεν μου φτάνουν αυτές οι αναλύσεις δεν πάει να είναι και από επιστήμονες της ΝΑΣΑ,
οι μόνοι που ξέρουν τι ακριβώς έχουν φτιάξει και πως δουλεύει είναι οι ίδιοι οι μηχανικοί της κάθε εταιρίας.

Κι εγώ απλά σου παρέθεσα τι λένε οι τεχνικοί της εταιρείας που ανέβασες φωτό για το safe money.
Kαι δείχνει ότι δεν έχει σχέση με VM. Καμιά προκατάληψη και κανένα κόλλημα.

meletis
12-08-16, 08:04
εχω την free εκδοση του Avira απλα επειδη δουλεω πολυ e-banking και λαμβανω πολλα phising mails σκεφτηκα ηπως θα πρεπει να προβω σε αγορα antivirus. εσεις τι λετε? βρηκα το eset smart security με 43 ευρω για 3 χρονια


Όχι να μην αγοράσεις. Η καλύτερη λύση ότα δουλεύεις e-banking να ξεκινάς το PC
από ένα Linux Live USB.Mόνο έτσι είσαι σίγουρος ότι είναι ασφαλή η σύνδεση.
Δεν πιστεύω η αγορά antivirus να σε προστατέψει καλύτερα από αυτό που έχεις τώρα.

Και το phishing mail,αν δεν το ανοίξεις κι αν δεν πατήσεις κάποιο λινκ που περιέχει
πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμη και μέσα από τα Windows.

Πάντα πληκτρολογείς ο ίδιος την διεύθυνση της τράπεζας
και βάζεις τους κωδικούς με το εικονικό πληκτρολόγιο.
Και συχνός καθαρισμός της DNS Cache,γράφοντας σε γραμμή εντολών
ipconfig /flushdns και πατώντας Enter.


Yπάρχουν προγράμματα με λειτουργία ειδικά για e-banking που τρέχουν την διαδικασία σε προστατευμένο περιβάλλον. (http://support.kaspersky.com/12099?cid=KIS_16.0)

173461 173462 173463


Yπάρχουν και δωρεάν π.χ. Comodo και εικονικό πληκτρολόγιο Windows.
Δεν σε προστατεύουν όμως από phishing e-mails,όπως κι από μολυσμένο DNS

Το ασφαλείς τραπεζικές συναλλαγές που αναφέρουν, μόνο ασφαλείς δεν είναι
αν ο χρήστης πατήσει λινκ σε phishing e-mail,ή έχει μολυσνένο DNS
Καλημέρα, προσωπικά χρισημοποιώ το Comodo, ωστόσο υπάρχουν και χρήστες που γνωρίζουν τα πολύ βασικά, συγκεκριμένα ενημερώνει και το σύστημα της τράπεζας για phishing e-mail.
Τι περισσότερο μπορούμε να κάνουμε για την ασφάλεια τών λογαριασμών τους.
Εάν δέν έχουν γνώση για Boot απο Live Cd/Linux.
Μια λύση είναι εγκατασταθούν τα παραπάνω προγράμματα και να γίνεται προγραμματισμένος έλεγχος σε χρονοδιάγραμμα.

badweed
14-08-16, 08:12
Καλημέρα, προσωπικά χρισημοποιώ το Comodo, ωστόσο υπάρχουν και χρήστες που γνωρίζουν τα πολύ βασικά, συγκεκριμένα ενημερώνει και το σύστημα της τράπεζας για phishing e-mail.
Τι περισσότερο μπορούμε να κάνουμε για την ασφάλεια τών λογαριασμών τους.
Εάν δέν έχουν γνώση για Boot απο Live Cd/Linux.
Μια λύση είναι εγκατασταθούν τα παραπάνω προγράμματα και να γίνεται προγραμματισμένος έλεγχος σε χρονοδιάγραμμα.

παντα μπορεις να φτιαξεις χρηστες με περιορισμενα δικαιωματα και να τους κανεις προεπιλογμενη επιλογη χρηστη ωστε να μην μπορουν να κανουν εκτεταμενη "ζημια" .

lady_in_black
14-08-16, 18:40
Εχει βγει το kaspersky internet security 2017 και γραφουν πως ειναι πληρως συμβατο πλεον με windows 10.

skel
14-08-16, 22:41
όποιος θέλει δωρεάν Kaspersky Anti-Ransomware tool (https://go.kaspersky.com/Anti-ransomware-tool.html?ClickID=bnlglenk6nkkvynkm6knlzy1smndksgqygdg)

bill27
15-08-16, 00:16
Διαβασα τα τελευταια ποστς,μολυσμενοι DNS...αυτο δεν το ηξερα,πρωτη φορα το ακουσα

Αρα απ οσα καταλαβαινω αν εχεις ενα AV δεν λεει και κατι σε σχεση με αγορες η ebanking

Θελω να ρωτησω πως θα καταλαβω εγω αν ο υπολογιστης μου ειναι μολυσμενος??Αν πχ AV και malwarebytes κατα το σκαναρισμα δειχνουν πως δεν υπαρχει μολυνση,πρεπει εγω μετα να σκαναρω με το sanity check οπως λεει ο biggeo???Και αν και αυτο δειξει οκ τοτε...????ειμαι οκ??

Το av που χρησιμοποιω ειναι το avast,με την εγκατασταση σου βαζει και ενα browser,το Avast Safe Zone Browser Μηπως απο δω και στο εξης να κανω τις αγορες μου μεσω αυτου???

sweet dreams
15-08-16, 00:56
Αυτόματο έλεγχο για Rootkits έχουν ενσωματωμένο όλα τα καλά AV, επίσης έχει και το Μalwarebytes.

173613

Για τα υπόλοιπα είπες ότι τα διάβασες.

biggeo65
15-08-16, 02:17
Εχει βγει το kaspersky internet security 2017 και γραφουν πως ειναι πληρως συμβατο πλεον με windows 10.

Ναι, τώρα μπορεί να είναι συμβατό. Το θέμα μας ήταν ότι το safe money του Kaspersky
δεν είναι Virtual Μachine,πιο πολύ γι'αυτό έγινε η αναφορά παραπάνω.

cranky
15-08-16, 02:45
Ναι, τώρα μπορεί να είναι συμβατό.
Στην επόμενη αναβάθμιση των 10ριών, όμως ;;; :lol:

biggeo65
15-08-16, 06:03
Διαβασα τα τελευταια ποστς,μολυσμενοι DNS...αυτο δεν το ηξερα,πρωτη φορα το ακουσα

Αρα απ οσα καταλαβαινω αν εχεις ενα AV δεν λεει και κατι σε σχεση με αγορες η ebanking

Θελω να ρωτησω πως θα καταλαβω εγω αν ο υπολογιστης μου ειναι μολυσμενος??Αν πχ AV και malwarebytes κατα το σκαναρισμα δειχνουν πως δεν υπαρχει μολυνση,πρεπει εγω μετα να σκαναρω με το sanity check οπως λεει ο biggeo???Και αν και αυτο δειξει οκ τοτε...????ειμαι οκ??

Το av που χρησιμοποιω ειναι το avast,με την εγκατασταση σου βαζει και ενα browser,το Avast Safe Zone Browser Μηπως απο δω και στο εξης να κανω τις αγορες μου μεσω αυτου???

Το θέμα είναι αν εμπιστεύεσαι το AV και το σύστημα σου. Το sanity το ανέφερα σαν παράδειγμα.
Υπάρχουν κι άλλα που ψάχνουν για rootkit.Χρησημοποιείς όποιο θέλεις/

Προσωπικά δοκιμάζω διάφορα κατά καιρούς. Αλλά εγώ είμαι παρανοϊκός. :p
Γι'αυτό ανέφερα VM και Linux. Προτιμώ να στήνω ένα εικονικό σύστημα,
και να τρέχω ένα Luve Linux USB για να κάνω τις αγορές και το e-banking.

Αλλά δεν χρειάζεται πανικός. Ελέγχεις το σύστημα σου,με αυτά που έχεις,
καθαρίζεις την DNS Cache,ράφοντας σε γραμμή εντολών ipconfig /flushdns,
και χρησημοποιείς ότι θεωρείς εσύ πιο ασφαλές.

- - - Updated - - -


Στην επόμενη αναβάθμιση των 10ριών, όμως ;;; :lol:

Εκεί δεν ξέρουμε αν το σύστημα μας θα είναι συμβατό που τώρα είναι. :lol:
Πόσο μάλλον οι εφαρμογές. Είναι ότι αποφασίσει η MS. :lol:

prometheas
26-08-16, 09:46
Στο ενα λαπτοπ στο σπιτι εχω το Bitdefender Internet Security 2016 και στο αλλο το Avast Internet Security 2016. Και τα 2 αγορασμενα παμφθηνα από το ebay απο αξιοπιστους πωλητές

Το bitdefender ειναι πιο βαρύ σαν πρόγραμμα αλλά πολύ παραμετροποιήσιμο (σχεδον στα πάντα).

Δεν ξερω αν ειναι απαραίτητο 100% να έχουμε ενα καλό antivirus αλλά για εμας που δουλεύουμε και από το σπιτι και πλεον κανουμε ολες τις οικονομικές μας συναλλαγες (σχεδον) Online, θεωρώ οτι καλό ειναι να φυλάμε τα ρούχα μας για να εχουμε τουλάχιστον τα μισα. Το κόστος ενος AV ειναι πολυ μικρό..

skel
26-08-16, 17:47
Στο ενα λαπτοπ στο σπιτι εχω το Bitdefender Internet Security 2016 και στο αλλο το Avast Internet Security 2016. Και τα 2 αγορασμενα παμφθηνα από το ebay απο αξιοπιστους πωλητές

Το bitdefender ειναι πιο βαρύ σαν πρόγραμμα αλλά πολύ παραμετροποιήσιμο (σχεδον στα πάντα).

Δεν ξερω αν ειναι απαραίτητο 100% να έχουμε ενα καλό antivirus αλλά για εμας που δουλεύουμε και από το σπιτι και πλεον κανουμε ολες τις οικονομικές μας συναλλαγες (σχεδον) Online, θεωρώ οτι καλό ειναι να φυλάμε τα ρούχα μας για να εχουμε τουλάχιστον τα μισα. Το κόστος ενος AV ειναι πολυ μικρό..

δεν είναι αναγκαστικό να αγοράζουμε AV
και τα δωρεάν προγράμματα μπορούν να μας καλύψουν (πχ. ZoneAlarm firewall +καποιο AV,comodo firewall κλπ)αρκεί να ξέρουμε σε ποιες ιστοσελίδες πάμε και που πατάμε κλικ
ακόμα καλύτερα θα είναι να υπάρχει και ένα adblock

gravis
28-08-16, 14:59
Χρησιμοποιω το bitdefender απο την εκδοση 2014 έως και σήμερα με την έκδοση 2016. Ειδικά η τελευταία έκδοση ειναι πολυ βαριά.
Ποιός ειναι πλέον ο πιο "ελαφρύς"?

- - - Updated - - -

Να συμπληρώσω οτι ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος με το πρόγραμμα.

skel
28-08-16, 14:59
Χρησιμοποιω το bitdefender απο την εκδοση 2014 έως και σήμερα με την έκδοση 2016. Ειδικά η τελευταία έκδοση ειναι πολυ βαριά.
Ποιός ειναι πλέον ο πιο "ελαφρύς"?

προσωπικά απο αυτά που έχω δοκιμάσει είναι το Comodo Cloud Antivirus (https://antivirus.comodo.com/cloud-antivirus.php?s_track=7639)

Panda Free Antivirus (http://www.pandasecurity.com/usa/homeusers/solutions/free-antivirus/)

θεωρώ καλύτερο το comodo

Caret
28-08-16, 15:58
Έχει κάποιος γνώμη για το Immunet ή για το Comodo Cloud? Μέχρι τώρα είχα το Webroot αλλά λήγει η συνδρομή και λέω να πάω σε κάτι free.

nnn
28-08-16, 16:04
Τρομακτικά ελαφρύ και αξιόπιστο, είναι το Webroot.

Caret
28-08-16, 17:27
Τρομακτικά ελαφρύ και αξιόπιστο, είναι το Webroot.

Συμφώνω, αλλά είναι επί πληρωμή.

hellenicsun
04-09-16, 21:27
Συμφώνω, αλλά είναι επί πληρωμή.

26 δολάρια το χρόνο. Εφικτό ποσό θεωρώ, αρκεί βέβαια το επί πληρωμή να έχει νόημα έναντι των τόσων δωρεάν που κυκλοφορούν εκεί έξω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.