PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 [133] 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

sweet dreams
19-09-16, 11:21
Αυτό πάλι ποιός το λέει. Τα άλλα που χρηυσημοποιούν λιγότερους πόρους επιφανειακή σάρωση κάνουν;



H απορία μου ήταν πάνω σε αυτό που είπες κι όχι στον τρόπο προφύλαξης.
Αν το stick έχει προστασία εγγραφής πως θα περάσει ο ιός;

Το λένε τα τεστ και η απλή λογική, όσο περισσότερο και με περισσότερη λεπτομέρεια γίνεται η σάρωση τόσο και περισσότερο χρόνο και πόρους δεν θα χρειαστεί;;
Βέβαια το λέει και η Kaspersky, το έβαλα και ποιο πάνω και απλά επαναλαμβανόμαστε, αλλά εντάξει ποιος την λαμβάνει υπ' όψιν;;

174575

To ότι το AVIRA καταναλώνει λιγότερους πόρους ποιος το λέει;;; δεν σου βάζω τα τεστ γιατί επιλεκτικά δεν τα δέχεσαι. Αν πάντως θέλεις, ξέρεις που θα τα βρείς, Windows 7 που χρησιμοποιώ, ενότητα Performance.

Για το USB είπαμε, αν θελήσεις να το χρησιμοποιήσεις και να κάνεις μεταφορές αρχείων δεν θα ακυρώσεις την προστασία;; τότε δεν θα περάσει ο ιός;;

cranky
19-09-16, 11:55
Με τι τσεκάρεις αν κόλλησες;; ή περιμένεις να το καταλάβεις στο κρασάρισμα;; :p
Ακριβώς. :oneup:
Θα το καταλάβω άν χαλάσουν τα win. :biggrin:

Prince Of Persia
29-09-16, 14:41
Παιδια αν τρεχω τον υπολογιστη μου χωρις antivirus με καλυπτει μονο το windows defender;

cranky
29-09-16, 14:47
Αν δεν μπαίνεις όπου νά 'ναι, κι' αν τρέχεις πότε-πότε και κανένα Malwarebytes Antimalware (https://www.malwarebytes.com/), είσαι καλυμένος.

Prince Of Persia
29-09-16, 15:00
Κυριως μπαινω στο facebook,να δω καμια ταινια και σε ενημερωτικα sites,εχω το 360 total security και το malwarebytes antimalware.

biggeo65
29-09-16, 15:18
Κυριως μπαινω στο facebook,να δω καμια ταινια και σε ενημερωτικα sites,εχω το 360 total security και το malwarebytes antimalware.

Eγώ έχω το defender και μπαίνω παντού. Αν προσέχεις τι κάνεις
δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμη και χωρίς antivirus.

Αλλα όποιο antiviru να βάλεις,πρέπει να έχεις ένα Image τo λειτουργικό και backup τα σημαντικά αρχεία.

skel
29-09-16, 15:23
γιατι δεν ενεργοποιείται ο defender ?
δεν έχω κανένα άλλο, είχα το comodo αλλά το έβγαλα

175050

thourios
29-09-16, 15:31
γιατι δεν ενεργοποιείται ο defender ?
δεν έχω κανένα άλλο, είχα το comodo αλλά το έβγαλα

175050

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. Με τίποτα δεν μπορούσα να το ενεργοποιήσω. Η πήγαινε να ενεργοποιηθεί αλλά μετά από λίγο τίποτα.
Είναι γνωστό το πρόβλημα αυτό. Δεν βρήκα όμως λύση.
Τελικά τα παράτησα και του έβαλα το Avast free για να μην μπλέξω πειράζοντας την registry.
Δοκίμασες με κάποιο εργαλείο αφαίρεσης του Comodo.
Εμένα είχε το Mcafee μέσα από την αγορά του laptop. Το αφαίρεσα με το δικό του removal tool αλλά πάλι τίποτα.
Αυτά βέβαια πριν το annual update των Windows. Έκτοτε δεν ασχολήθηκα.

:hmm:

skel
29-09-16, 16:09
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. Με τίποτα δεν μπορούσα να το ενεργοποιήσω. Η πήγαινε να ενεργοποιηθεί αλλά μετά από λίγο τίποτα.
Είναι γνωστό το πρόβλημα αυτό. Δεν βρήκα όμως λύση.
Τελικά τα παράτησα και του έβαλα το Avast για να μην μπλέξω πειράζοντας την registry.
Δοκίμασες με κάποιο εργαλείο αφαίρεσης του Comodo.
Εμένα είχε το Mcafee μέσα από την αγορά του laptop. Το αφαίρεσα με το δικό του removal tool αλλά πάλι τίποτα.
Αυτά βέβαια πριν το annual update των Windows. Έκτοτε δεν ασχολήθηκα.

:hmm:

μάλιστα οπότε θα το ψάξω και εγώ λίγο, διαφορετικά θα βάλω το comodo IS

thourios
29-09-16, 16:14
μάλιστα οπότε θα το ψάξω και εγώ λίγο, διαφορετικά θα βάλω το comodo IS

Ενημέρωσε αν θες για το αποτέλεσμα της προσπάθειας σου. Έχει αρκετό ενδιαφέρον.

manoulamou
30-09-16, 10:59
Eγώ έχω το defender και μπαίνω παντού. Αν προσέχεις τι κάνεις
δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμη και χωρίς antivirus.

Αλλα όποιο antiviru να βάλεις,πρέπει να έχεις ένα Image τo λειτουργικό και backup τα σημαντικά αρχεία.
:oneup: ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ :respekt:
Προσεχεις πού μπαινεις, πού κανεις κλικ και τι κατεβαζεις ΚΑΙ (εντος και εκτος facebook) καλο θα ηταν να μην ανοιγετε βιντεακια με τιτλους οπως σοκ - δενθαπιστευετε - σεξι κοκ ουτε καν τα δηθεν απο "φιλους" αλλά με περιεργα urls μονον τα youtube.com !

skel
01-10-16, 21:44
Ενημέρωσε αν θες για το αποτέλεσμα της προσπάθειας σου. Έχει αρκετό ενδιαφέρον.

το έψαξα 2 μέρες....λύση δεν βρήκα
έκανα restarτ την υπηρεσία Κέντρο ασφάλειας...χωρίς αποτέλεσμα
να πειράξω registry δεν γίνετε διότι τα home edition δεν υποστηρίζουν τον Group Policy Editor (gpedit.msc)
οι περισσότεροι που είχαν το πρόβλημα απλά έβαλαν ένα άλλο AV και δεν ασχολήθηκαν και μάλλον αυτό θα κανω και εγώ
είναι πρόβλημα των windows δεν εξηγείται αλλιώς, κατάλοιπα απο άλλο AV δεν υπάρχουν

όποιος θέλει να προσπαθήσει εδώ (http://answers.microsoft.com/en-us/protect/wiki/mse-protect_start/list-of-anti-malware-product-removal-tools/2bcb53f7-7ab4-4ef9-ab3a-6aebfa322f75) τα removal tool

sweet dreams
01-10-16, 21:51
το έψαξα 2 μέρες....λύση δεν βρήκα
έκανα restarτ την υπηρεσία Κέντρο ασφάλειας...χωρίς αποτέλεσμα
να πειράξω registry δεν γίνετε διότι τα home edition δεν υποστηρίζουν τον Group Policy Editor (gpedit.msc)
οι περισσότεροι που είχαν το πρόβλημα απλά έβαλαν ένα άλλο AV και δεν ασχολήθηκαν και μάλλον αυτό θα κανω και εγώ
είναι πρόβλημα των windows δεν εξηγείται αλλιώς, κατάλοιπα απο άλλο AV δεν υπάρχουν

όποιος θέλει να προσπαθήσει εδώ (http://answers.microsoft.com/en-us/protect/wiki/mse-protect_start/list-of-anti-malware-product-removal-tools/2bcb53f7-7ab4-4ef9-ab3a-6aebfa322f75) τα removal tool

Μπορείς να κάνεις ενεργοποίηση (https://www.itechtics.com/enable-gpedit-windows-10-home/)του Group Policy, απλά μετά κάνε και ένα SFC/Scannow μήπως χρειάζεται να γίνει επιδιόρθωση αρχείων.

thourios
01-10-16, 22:00
Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Έβαλα άλλο και τέλος.

skel
02-10-16, 16:25
το έψαξα 2 μέρες....λύση δεν βρήκα
έκανα restarτ την υπηρεσία Κέντρο ασφάλειας...χωρίς αποτέλεσμα
να πειράξω registry δεν γίνετε διότι τα home edition δεν υποστηρίζουν τον Group Policy Editor (gpedit.msc)
οι περισσότεροι που είχαν το πρόβλημα απλά έβαλαν ένα άλλο AV και δεν ασχολήθηκαν και μάλλον αυτό θα κανω και εγώ
είναι πρόβλημα των windows δεν εξηγείται αλλιώς, κατάλοιπα απο άλλο AV δεν υπάρχουν

όποιος θέλει να προσπαθήσει εδώ (http://answers.microsoft.com/en-us/protect/wiki/mse-protect_start/list-of-anti-malware-product-removal-tools/2bcb53f7-7ab4-4ef9-ab3a-6aebfa322f75) τα removal tool


Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Έβαλα άλλο και τέλος.

επανερχομαι με νεότερα

προσπάθησα σήμερα να βάλω το comodo is και δεν με άφηνε οπότε κατάλαβα πως υπήρχαν κατάλοιπα στο μητρόω απο το comodo av
οπότε ξαναεγκατέστησα το comodo av και το απεγκατέστησα με το revo unistaller πατώντας την τελευταία επιλογή

175154

έπειτα απο επανεκκίνηση το πρόβλημα λύθηκε

175156

αρα για να δουλέψει ο defender πρέπει να μην υπάρχει ίχνος απο άλλο av

thourios
02-10-16, 16:37
Με το Mcafee με την ίδια διαδικασία δεν δούλεψε.

skel
02-10-16, 16:42
Με το Mcafee με την ίδια διαδικασία δεν δούλεψε.

δοκίμασες και με το removal tool (http://answers.microsoft.com/en-us/protect/wiki/mse-protect_start/list-of-anti-malware-product-removal-tools/2bcb53f7-7ab4-4ef9-ab3a-6aebfa322f75) της Mcafee ?

thourios
02-10-16, 16:56
Ναι και με αυτό. Δεν ξέρω τώρα τι γίνεται μετά το μεγάλο update των windows. Δεν το έχω πειράξει.
Είμαι με το avast free.
Με το update διορθώθηκαν κάποια προβλήματα όπως ο συγχρονισμός των εφαρμογών του windows store ειδήσεις καιρός κτλ.

MITSOSCHIOS
15-10-16, 23:05
Μια ερωτησουλα βρε παιδια (μπορει να ακουγεται παιδαριωδης).Εδω και μια βδομαδα οταν παω να ελεγξω ενα φακελο με το Microsoft Security Essentials, οταν κανω δεξι κλικ πανω στο φακελο που με ενδιαφερει να σκαναρω,δε μου εμφανιζει την επιλογη του συγκεκριμενου antivirus παρα μονο του Malwarebytes.Γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω?

thourios
15-10-16, 23:25
Μήπως είναι απενεργοποιημένο το Microsoft Security Essentials ή μήπως έχεις ενεργοποίησει την real time protection του Malwarebytes.
Έχουν αναφερθεί προβλήματα με το Microsoft Security Essentials. Αν έχει εγκατασταθεί άλλο antivirus software και δεν έχει αφαιρεθεί εντελώς το antivirus αυτό της microsoft δεν λέει να «πάρει μπροστά» και να λειτουργήσει σωστά.

MITSOSCHIOS
15-10-16, 23:49
Μήπως είναι απενεργοποιημένο το Microsoft Security Essentials ή μήπως έχεις ενεργοποίησει την real time protection του Malwarebytes.
Έχουν αναφερθεί προβλήματα με το Microsoft Security Essentials. Αν έχει εγκατασταθεί άλλο antivirus software και δεν έχει αφαιρεθεί εντελώς το antivirus αυτό της microsoft δεν λέει να «πάρει μπροστά» και να λειτουργήσει σωστά.

Ειναι κανονικα ενεργοποιημενο.Πηγα στις ρυθμισεις του Malwarebytes αλλα δε μπορω να βρω που ειναι η επιλογη για real time protection.Εχω την εκδοση Premium.Αλλο antivirus ειχα βαλει πολυ παλια αλλα πιστευω οτι οταν το αφαιρεσα,το εβγαλα ολοκληρωτηκα.

thourios
16-10-16, 00:05
Εφόσον έχεις την premium είναι ενεργοποιημένο. Γίνεται conflict μεταξύ τους. Δεν γίνεται να έχεις και τα δύο ενεργοποιημένα.
Στην θέση σου θα απενεργοποιούσα το Microsoft Essentials.
Εφόσον μιλάμε για δοκιμαστική του Malwarbytes στη λήξη του αφού δεν θα ανανεώσεις ενεργοποιείς πάλι το antivirus της microsoft.

cranky
16-10-16, 01:20
Εφόσον έχεις την premium είναι ενεργοποιημένο. Γίνεται conflict μεταξύ τους. Δεν γίνεται να έχεις και τα δύο ενεργοποιημένα.
Δεν υπάρχει κανένα conflict μεταξύ τους.
Το ένα είναι anti-malware και το άλλο anti-virus, και μπορούν όχι μόνο να είναι ενεργοποιημένα και τα δυό, αλλα να τρέχουν και ταυτόχρονα.

thourios
16-10-16, 07:28
Δεν υπάρχει κανένα conflict μεταξύ τους.
Το ένα είναι anti-malware και το άλλο anti-virus, και μπορούν όχι μόνο να είναι ενεργοποιημένα και τα δυό, αλλα να τρέχουν και ταυτόχρονα.
Την απάντηση μου την έχει δώσει ή malwarebytes σε chat που είχα μαζί τους σε παρόμοιο πρόβλημα. Δεν πρέπει να τρέχει το real time. Είχα το bitefender. Antivirus είναι και αυτό.

biggeo65
16-10-16, 08:29
Ειναι κανονικα ενεργοποιημενο.Πηγα στις ρυθμισεις του Malwarebytes αλλα δε μπορω να βρω που ειναι η επιλογη για real time protection.Εχω την εκδοση Premium.Αλλο antivirus ειχα βαλει πολυ παλια αλλα πιστευω οτι οταν το αφαιρεσα,το εβγαλα ολοκληρωτηκα.

Για το πρόβλημα πρώτα
Καλά που το ανέφερες για να θυμηθώ να φτιάξω και το δικό μου.:p
Πολλοί το έχουν,κι εγώ το έχω, έψαξα στο Internet και βρήκα διάφοα,καθώς και διάφορες λύσεις.

Α) Κάποιοι αναφέρουν ότι ευθύνεται η αναβάθμιση KB3193414
που αφορούσε το MSE και το αναβάθμισε στην έκδοση 4.10.205.0
Αν έχεις αυτή την έκδοση όπως εγώ μάλλον αυτή είναι η αιτία.

Β) Άλλοι λένε ότι φταίει κάποιο άλλο antivirus-antimalware που τρέχει ταυτόχρονα
κι αυτό δημιουργεί πρόβλημα στο αρχείο shellext.dll που είναι υπεύθυνο για την συντόμευση στο δεξι κλικ.
Eγώ δεν είχα ποτέ αυτό το πρόβλημα. Ούτε με το Μαlwarebytes,ούτε με το Spybot
που και τα δυο έτρεχαν σε πραγματικό χρόνο. Τώρα τρέχει μόνο το spybot.

Γ) Άλλοι πάνε πιο πίσω και λένε ότι ευθύνονται κάποιες άλλες ενημερώσεις όπως η KB3076895 (https://support.microsoft.com/en-us/kb/3092627) κλπ.

Λύσεις για το πρόβλημα

Α)
1. Κάποιοι αναφέρουν ότι δεν είναι πρόβλημα κι ότι μετα την αναβάθμιση του MSE
στην έκδοση 4.10.205.0 επίτηδες δεν προστέθηκε μια που πλέον το MSE
ελέγχει αυτόματα οποιονδήποτε φάκελο ή αρχείο μετακινείς,αντιγράφεις,κατεβάσεις κλπ.

2. Άλλοι δίνουν σαν μερική λύση στο πρόβλημα αυτή που αναφέρεται στο μήνυμα #10 (http://www.sevenforums.com/windows-updates-activation/401125-windows-calls-kb3193414-update-important-but.html#post3286403) στο Windows forum.
Δεν μου άρεσε γιατί τρέχει το MSE από γραμμή εντολών.

3. Κάποιοι προτείνουν σαν λύση αυτή που αναφέρεται στο άρθρο (http://vlaurie.com/right-click/customize-context-menu.html) του vlaurie.com.
Aπλά αντι για το παράδειγμα που έχει εσύ βάζεις το εκτελέσιμο του MSE.
Aαλλά δουλέυει μόνο για μεμονωμένα αρχεία. Δεν δουλεύει για φακέλους ή δίσκους.


4. Αυτό που έκανα εγώ, ήταν να προσθέσω χειροκίνητα καταχωρήσεις στην Registry
scan with MSE,για αρχεία ,φακέλους,υποφακέλους,δίσκους.
175639

Πάντως πριν ανεβάσω την λύση σκέψου κάποια από τα παραπάνω.

Αυτό που λένε κάποιοι ότι ψάχνει αυτόματα πλέον και δεν χρειάζεται να υπάρχει στο δεξι κλικ
ισχύει,το επιβεβαιώσα με διάφορα αρχεία "επικίνδυνα" ποου έχω.
Αν θέλεις να το δοκιμάσεις απενεργοποίησε το προσωρινά,κατέβασε το αρχείο EICAR (http://www.amtso.org/feature-settings-check-download-of-malware/)
βάλτο σε οποιοδήποτε φάκελο,ενεργοποίησε ξανά το MSE και άνοιξε τον φάκελο
ή προσπάθησε να τρέξεις το αρχείο. Θα διακοπεί η λειτουργία και θα σου βγάλει μήνυμα το MSE.
To ΕICAR είναι απόλυτα ασφαλές. Το έχουν για να δοκιμάζουν την λειτουργία των antivirus.

Παρόλα αυτά εγώ πρόσθεσα το MSE στο δεξι κλικ να υπάρχει. :p

Aν τελικά θέλεις σου ανεβάζω την λύση που εφάρμοσα εγώ.
Δεν μπορώ να την πω δική μου μια που η επεξεργασία μητρώου και τα κλειδιά του
ήταν γνωστά πολύ πριν εγώ μάθω τι είναι το μητρώο.

MITSOSCHIOS
16-10-16, 19:34
Σε ευχαριστω πολυ φιλε biggeo65 για την απαντηση. Θα προτημουσα τη δικια σου λυση.Αν σου ειναι ευκολο να την ανεβασεις.Το δεξι κλικ νομιζω οτι ειναι το καλυτερο.

biggeo65
17-10-16, 05:14
Kατέβασε το αρχείο zip αποσυμπίεσε το στην επιφάνεια εργασίας και μετά:

Α) Αντέγραψε το εικονίδιο στον C:\ . Mην το βάλεις σε κάπιοιο φάκελο,
γιατι η διαδρομή που έδωσα είναι C:\Microsoft_Security_Essentials_icon.ico

B) Θα βρεις πέντε αρχεία με την κατάληξη .reg.
Κάνε δεξι κλικ στο καθένα από αυτά κι επέλεξε Συγχώνευση.

Δεν χρειάζεται επανεκκίνηση το αποτέλεσμα θα φανεί αμέσως.
175655

Μετά,αν θέλεις, σβύσε τον φάκελο και το αρχείο .zip από την επιφάνεια εργασίας.
Σε μένα το έχω δοκιμάσει και δουλεύει. Απλά σε κάθε scan ανοίγει το παράθυρο του MSE.

MITSOSCHIOS
19-10-16, 23:03
Φιλε biggeo65 σε ευχαριστω πολυ!Μαλλον κατι δε εκανα σωστα γιατι ενω εβαλα ενα στικακι και πατησα δεξι κλικ, μου εμφανιζει την επιλογη για σκαναρισμα με το MSE ,αλλα ενω ανοιγει το προγραμμα,αλλα δε σκαναρει το φακελο.

biggeo65
20-10-16, 08:27
Φιλε biggeo65 σε ευχαριστω πολυ!Μαλλον κατι δε εκανα σωστα γιατι ενω εβαλα ενα στικακι και πατησα δεξι κλικ, μου εμφανιζει την επιλογη για σκαναρισμα με το MSE ,αλλα ενω ανοιγει το προγραμμα,αλλα δε σκαναρει το φακελο.

Το πιο πιθανό εγώ να έκανα κάτι λάθος,γιατί εγώ ανέβασα τα αρχεία που χρησημοποίησες.
Ίσως να μου διέφυγε κάτι αν και τι δοκίμασα με το EICAR.
175752

Αν δεν δουλεύει για σένα μπορείς να τρέχεις το Scan από γραμμή εντολών,
το ίδιο πράγμα είναι κι αν βρει κάτι απλά θα σε ειδοποιεί.
Αν δεν βρει κάτι και τα αρχεία είναι μικρά το παράθυρο θα ανοίγει και θα κλείνει στιγμιαία.

Π.χ. θα ανοίγει παράθυρο γραμμής εντολών θα σκανάρει τον USB,
κι αν βρει κάτι θα σταματά και θα σου βγάζει το παρακάτω μήνυμα
ακόμη και με απενεργοποιημένη την προστασία σε πραγματικό χρόνο,όπως το δοκίμασα.
175753
Απλά κατέβασε ,αποσυμπίεσε και κάνε δεξι κλικ στα παρακάτω αρχεία κι επέλεξε Συγχώνευση
Μετά δεξι κλικ στον δίσκο που θέλεις να τσεκάρεις,επιλέγεις Scan with MSE,και θα ανοίγει γραμμή εντολών.
Η διαδικασία είναι η ίδια απλά αντι να ανοίγει το παράθυρο του MSE θα ανοίγει γραμμή εντολών.

175754

- - - Updated - - -

Κι αν δεν δουλεύει σε σένα ούτε και το παραπάνω ή δεν σε βολεύει,
μπορείς πάντα να κάνεις προσαρμοσμενη σάρωση από το ίδιο το MSE.

Άνοιξε το ,πάτα προσαρμογή,Άμεση σάρωση, επέλεξε αρχεία ή δισκους που θέλεις να ελέγξεις και πάτα ΟΚ.
175755
175756

MITSOSCHIOS
21-10-16, 19:41
Σε ευχαριστω πολυ φιλε biggeo65!

MITSOSCHIOS
22-10-16, 20:16
Επανερχομαι με νεες ερωτησεις μιας και πολυ φοβαμαι οτι κατι κολλησα....Το λοιπον,ειπα να περασω σε 2 υπολογιστες στη δουλεια το MSE σε συνδιασμο με το malwarebytes(μιας και δεν τους ειχαν σχεδον καμια προστασια).O ενας εκ των 2 δεν εχει καθολου συνδεση στο ιντερνετ.Αρχισα λοιπον με αυτον που εχει συνδεση και του εγκατεστησα τα παραπανω προγραμματα.Το πρωτο θεμα ηταν οτι το MSE εκανε περιπου μιση ωρα μεχρι να ανανεωθουν οι βασεις δεδομενων (πραγμα που γινεται καθε φορα που κανω την ενεργεια της ενημερωσης).Στο τελος εγινε κανονικα η ενημερωση.Κανω το λοιπον ενα σκαναρισμα και με τα 2 προγραμματα και βρηκαν 2 ιους (τους οποιους ομως δε θυμαμαι τα ονοματα).Τους καθαρισα και αμεσως μετα ειπα να περασω με usb στικ αυτα προγραμματα και στο αλλο pc που ειχα βασιμες υποψιες οτι ειχε μεσα αρκετους ιους.Πραγματι κανω την εγκατασταση,αλλα λογω ελλειψης ιντερνετ δε μπορουσαν να ενημερωθουν οι βασεις δεδομενων του MSE με αποτελεσμα να μη μπορω να το δουλεψω.Ενεργοποιηθηκε ομως και το defender το οποιο αμεσως μου εμφανισε 7 επικινδυνα αρχεια (με την ενδειξη "σοβαρο").Τα εσβησα,εκανα και σκαναρισμα με malwarebytes,το οποιο βρηκε άλλα 2 επικινδυνα αρχεια και έτσι πιστεψα οτι ολα καλα.Ελα ομως που στο στικακι που χρησιμοποιησα,ειχα και κατι δικα μου αρχεια (σε word μορφη) τα οποια πλεον δε τα βλεπω πουθενα!Με εκοψε κρυος υδρωτας....Εκανα σκαναρισμα και στο στικακι,αλλα δε βρίσκει τιποτα!Τι συμβαινει βρε παιδια?Οχι τιποτε άλλο,αλλά φοβαμαι να βαλω το στικακι σε κανενα άλλο pc,μην τυχον και εχει ιο και το κολλησει.Επισης,υπαρχει τροπος να ενημερωθει το MSE χωρις να υπαρχει συνδεση ιντερνετ(π.χ. να κατεβασω τις ενημερωσεις απο αλλο pc και να τις εγκαταστησω στο pc που δεν εχει συνδεση)?
Συγγνωμη για το σεντονι ,αλλά ειμαι πολυ προβληματισμενος.Καθε βοηθεια,δεκτη.

stamka
22-10-16, 20:29
βαλε στο στικακι το McAfee Stinger Portable και ψαξε με αυτο το πισι που δεν εχει ιντερνετ

MITSOSCHIOS
22-10-16, 21:05
βαλε στο στικακι το McAfee Stinger Portable και ψαξε με αυτο το πισι που δεν εχει ιντερνετ

Το εψαξα και το pc και το στικακι αλλά δε βρηκε κατι.
Πως εξηγειται το γεγονος οτι οι φακελοι (συγκεκριμενα οσοι ειχαν εγγραφα word) που ειχα στο στικακι δεν εμφανιζονται πουθενα ενω κατα τη διαρκεια του ψαξηματος φαίνονταν οι τιτλοι και οι ονομασιες τους?

biggeo65
23-10-16, 00:26
Το εψαξα και το pc και το στικακι αλλά δε βρηκε κατι.
Πως εξηγειται το γεγονος οτι οι φακελοι που ειχα στο στικακι δεν εμφανιζονται πουθενα ενω κατα τη διαρκεια του ψαξηματος φαίνονταν?

Μήπως αυτοί οι φάκελοι-αρχεία Word ήταν από αυτά που διαγράφτηκαν;
Πρόσεξες τι διέγραψε το Defender ή το MalwareBytes;

Όσο για ενημέρωση του MSE χωρίς σύνδεση το πράγμα είναι απλό.

Από ένα PC που έχει σύνδεση στο Internet κατεβάζεις σε ένα USB στικ
το αρχείο από την διεύθυνση MSE Update (https://support.microsoft.com/el-gr/kb/971606) και το κάνεις εγκατάσταση.

Ανανεώνεται καθημερινά,απλά να προσέξεις να κατεβάσεις το σωστό,
32-bit ή 64-bit ανάλογα με τα Windows που έχεις.

MITSOSCHIOS
23-10-16, 00:31
Δοκιμασα το EASEUS και φαινεται να τους εμφανιζει ολους τους φακελους.Το θεμα ειναι οτι δε μπορω να τους παρω.Μου λεει οτι πρεπει να πληρωσω για να παρω το πληρες προγραμμα...Παω να τρελαθω γιατι μου ειναι πολυ χρησιμα αυτα τα αρχεια.Σιγουρα δεν ηταν απο τα αρχεια που διαγραφτηκαν.Το ερώτημά μου ειναι πως γινεται να εμφανιζονται μονο οι φακελοι με τα προγραμματα(MSE ,malwarebytes) που εγκατεστησα στα 2 pc και να μην εμφανιζονται οι φακελοι με τα αρχεια word...

biggeo65
23-10-16, 00:49
Μήπως έγινε διαμόρφωση στο στικ; Κατέβασε το Recuva (https://www.piriform.com/recuva) και δοκίμασε το. Είναι δωρεάν.
Ή το PhotoRec (http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download).Kατεβαίνει μαζί με το testdisk,
αλλά εσΎ θα τρέξεις μόνο το Photorec. Αυτό χρειάζεσαι.

Και μην γράφεις στο στικ ,μέχρι να πάρεις τα αρχεία σου πίσω.

Πες μου αν τα παραπάνω δούλεψαν. Αν όχι να βρούμε κάτι άλλο.

MITSOSCHIOS
23-10-16, 01:31
Δυστυχως φιλε biggeo65 μαλλον ειναι ασχημα τα μαντατα.Δοκιμασα με το Recuva και ναι μεν μου τα επανεφερε,αλλα τα περισσοτερα ηταν κατεστραμενα.Με το αλλο προγραμμα δεν εγινε κατι.

biggeo65
23-10-16, 02:02
Δυστυχως φιλε biggeo65 μαλλον ειναι ασχημα τα μαντατα.Δοκιμασα με το Recuva και ναι μεν μου τα επανεφερε,αλλα τα περισσοτερα ηταν κατεστραμενα.Με το αλλο προγραμμα δεν εγινε κατι.

Μήπως όταν έκανες εγγραφή στο στικ το MSE και το Malwarebytes έγινε και Format,
και κάτι γράφτηκε πάνω από τα αρχεία; Υπάρχουνξ κι άλλα δωρεάν να δοκιμάσεις.
Αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα κ΄'ανουν δουλειά αφού δεν έκανε το Recouva.

Mπορείς να δεις τα Glary Undelete (http://www.glarysoft.com/glary-undelete/) και το puran
Kι ένας οδηγός για το Photorec (http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec_Step_By_Step)

MITSOSCHIOS
23-10-16, 11:19
Μήπως όταν έκανες εγγραφή στο στικ το MSE και το Malwarebytes έγινε και Format,
και κάτι γράφτηκε πάνω από τα αρχεία; Υπάρχουνξ κι άλλα δωρεάν να δοκιμάσεις.
Αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα κ΄'ανουν δουλειά αφού δεν έκανε το Recouva.

Mπορείς να δεις τα Glary Undelete (http://www.glarysoft.com/glary-undelete/) και το puran
Kι ένας οδηγός για το Photorec (http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec_Step_By_Step)

Σε ευχαριστω πολυ φιλε biggeo65.Θα τα δοκιμασω και θα ενημερωσω.Πιστευεις οτι μπορει να εχει κολλησει καποιο ιο το στικακι?Με MSE και malwarebytes δε βρηκε κατι.Σκεφτομαι μην τυχον και εχω κολλησει και το pc μου.

stamka
23-10-16, 11:56
κυκλοφορεί ψεύτικο Microsoft Security Essentials (https://blogs.technet.microsoft.com/mmpc/2016/10/21/beware-of-hicurdismos-its-a-fake-microsoft-security-essentials-installer-that-can-lead-to-a-support-call-scam/)

biggeo65
23-10-16, 12:08
Σε ευχαριστω πολυ φιλε biggeo65.Θα τα δοκιμασω και θα ενημερωσω.Πιστευεις οτι μπορει να εχει κολλησει καποιο ιο το στικακι?Με MSE και malwarebytes δε βρηκε κατι.Σκεφτομαι μην τυχον και εχω κολλησει και το pc μου.

Δεν νομίζω να έχει κάτι το στικ.Εξ'άλλου αφού έκανες έλεγχο
με Malwarebytes κι ΜSE και δεν βρήκες κάτι,άρα όλα καλά.

MITSOSCHIOS
23-10-16, 20:14
Το λοιπον.Επανερχομαι με οχι καλα αποτελεσματα.Εγινε επαναφορα των αρχειων αλλα στο 95% ειναι κατεστραμενα.Μολις παω να τα ανοιξω μου εμφανιζονται διαφορα συμβολα και διαφορα ακαταλαβηστηκα.Εκανα τελικα διαμορφωση (μιας και ευτυχως τα περισσοτερα αρχεια τα βρηκα σε back up που ειχα).Του εκανα ελεγχο με το hard dich sentinel και το βρισκει 100% health (για το στικακι).Τι μπορει να συμβαινει?Ενας συναδελφος απο τη δουλεια,μου ειπα οτι πριν απο καιρο,σε ενα λαπτοπ που χρησιμοποιουσαν εκει,ειχε μπει χακερ και κρυπτογραφηθηκαν ολα τα εγγραφα,με αποτελεσμα να μη μπορουν να δουν τιποτα σε οποιοδηποτε εγγραφο(και τους εμφανιζοταν μηνυμα οτι πρεπει να πληρωσουν).Υπαρχει περιπτωση να ειχε γινει τιποτα τετοιο και να μπορει να επιρρεαστει και ενα στικακι ? Μπορει αυτα που ρωταω να ειναι και επιστημονικης φαντασιας,αλλα μου κανει φοβερη εντυπωση το γεγονος οτι το sentinel βρισκει το στικακι μια χαρα,αλλα τα αρχεια ξαφνικα χαθηκαν.Εδω να τονισω οτι το στικακι δεν ειναι και καμια μαρκα της οφελιάς (emtec).

stamka
23-10-16, 21:25
ιος crypοtlocker (trojan για την ακριβεια)

MITSOSCHIOS
23-10-16, 21:35
ιος crypοtlocker (trojan για την ακριβεια)

Λες να κολλησε τετοιο ιο το στικακι ή λες για την ιστορια του λαπτοπ?Αντιμετωπιζεται με το MSE και malwarebytes που εχω?Υπαρχει κινδυνος να εχει περασει μεσω του στικ στο pc μου?
Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις,αλλα δεν ειμαι γνωστης του θεματος...:)

stamka
23-10-16, 21:57
cryptolocker (https://en.wikipedia.org/wiki/CryptoLocker)
...the malware encrypts certain types of files stored on local and mounted network drives using RSA public-key cryptography, with the private key stored only on the malware's control servers. The malware then displays a message which offers to decrypt the data if a payment (through either bitcoin or a pre-paid cash voucher) is made by a stated deadline...
προσωπικα το MSE δεν το εμπιστευομαι καθολου (και σε ολα τα τεστ αλλωστε πατώνει ) Δες εδω (https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/) και διαλεξε Μπορεις πχ να βαλεις το Kaspersky σε trial εκδοση 30 μερες και να το δοκιμασεις

biggeo65
24-10-16, 04:42
προσωπικα το MSE δεν το εμπιστευομαι καθολου (και σε ολα τα τεστ αλλωστε πατώνει ) Δες εδω (https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/) και διαλεξε Μπορεις πχ να βαλεις το Kaspersky σε trial εκδοση 30 μερες και να το δοκιμασεις

Δεν το εμπιστεύεσαι επειδή πατώνει σε όλα τα τεστ ή επειδη το δοκίμασες προσωπικά και κόλλησες κάτι;

Δεν υπάρχει antivirus που να σε προφυλλάσει από Ransomware (Cryptolocker,cryptowall κλπ.)
από την στιγμή που τρέξεις το εκτελέσιμο.Η κρυπτογράφηση αρχείων θα γίνει.

Άλλοι είναι οι τρόποι (http://www.adslgr.com/forum/threads/763243-%CE%95%CE%BE%CE%B1%CF%81%CF%83%CE%B7-%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-pc-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CE%BD%CE%B5%CE%B9?p=5217922#post5217922) για να προφυλαχθείς και είναι ανεξάρτητοι από antivirus.
Kι ευτυχώς ισχύουν ακόμη,γιατί σχεδόν τίποτα δεν άλλαξε στον τρόπο εκτέλεσης του Ransomware.

Προσωπικά χρησημοποιώ το MSE από την ημέρα που βγήκε και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Το script για κρυπτογράφηση αρχείων είναι μερικά bytes κι εύκολα μπορεί να κρυφτεί,
σε κάποια φωτο JPEG που θα ανοίξουμε,σε κάποιο αρχείο torrents κλπ.

Ή μήπως ελέγχεις το cheksum από όλα τα αρχεία που κατεβάζεις / ανοίγεις;

Προσοχή από την μεριά μας χρειάζεται άσχετα με το antivirus που έχουμε.
Αυτό μόνο του δεν μπορεί να μας σώσει από Ransomware.

stamka
24-10-16, 11:09
Δεν το εμπιστεύεσαι επειδή πατώνει σε όλα τα τεστ ή επειδη το δοκίμασες προσωπικά και κόλλησες κάτι;

Δεν υπάρχει antivirus που να σε προφυλλάσει από Ransomware (Cryptolocker,cryptowall κλπ.)
από την στιγμή που τρέξεις το εκτελέσιμο.Η κρυπτογράφηση αρχείων θα γίνει.

Άλλοι είναι οι τρόποι (http://www.adslgr.com/forum/threads/763243-%CE%95%CE%BE%CE%B1%CF%81%CF%83%CE%B7-%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-pc-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CE%BD%CE%B5%CE%B9?p=5217922#post5217922) για να προφυλαχθείς και είναι ανεξάρτητοι από antivirus.
Kι ευτυχώς ισχύουν ακόμη,γιατί σχεδόν τίποτα δεν άλλαξε στον τρόπο εκτέλεσης του Ransomware.

Προσωπικά χρησημοποιώ το MSE από την ημέρα που βγήκε και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Το script για κρυπτογράφηση αρχείων είναι μερικά bytes κι εύκολα μπορεί να κρυφτεί,
σε κάποια φωτο JPEG που θα ανοίξουμε,σε κάποιο αρχείο torrents κλπ.

Ή μήπως ελέγχεις το cheksum από όλα τα αρχεία που κατεβάζεις / ανοίγεις;

Προσοχή από την μεριά μας χρειάζεται άσχετα με το antivirus που έχουμε.
Αυτό μόνο του δεν μπορεί να μας σώσει από Ransomware.

Το ειχα δοκιμασει στο παρελθον και αφου ειχα κολλήσει ιο Ουτε τον ειχε βρει ουτε να τον καθαρισει μπορουσε φυσικα
Ουτε το Bitdiffender (που το εχουν στα τοπ) με ειχε καλυψη για αλλους λογους οχι προστασιας αλλα προβληματων
Λεμε συχνα να μην ανοιγουμε μαιλ απο αγνωστους για προστασια αλλα εγω ειχα κολλησει απο γνωστο μου που μου ειχε στειλει μαιλ χωρις να το ξερει (αυτο εκανε ο ιος)...
Επειδη με ενδιαφερει περισσοτερο το firewall και καποιες αλλες λειτουργιες κατέληξα στο kaspersky οπου εμενα με καλύπτει σε ολα οσα χρειαζομαι
Δεν κανω συγκρισει με ανόμοια πραγματα γιατι το ενα ειναι δωρεαν και το αλλο επι πληρωμη
Γενικα υπαρχουν επιλογες για ολες της αναγκες

biggeo65
24-10-16, 11:40
Μα δεν ανοίγις attachment σε e-mails αν δεν τα ελέγξεις πρώτα.
Ακόμη κι αν το e-mail το έστειλες εσύ στον εαυτό σου.

Και μην ξεχνάς ότι το MS είναι απλό antivirus/Malware, δεν είναι σουϊτα.
Με αυτό, με το UAC,και με ρύθμιση του Firewall στα Windows έχεις το ίδιο με μια σουϊτα.

Και με τόσα δωρεάν γιατί να πληρώνει κάποιος για προστασία;
Το μόνο που έχω επι πληρωμεί είναι το WinPatrol κι αυτό γιατί το χρησημοποιούσα χρόνια
και το έβγαλε μια φορά σε προσφορά 9.99€ μια άδεια για πάντα.

Αλλοιώς "νταβατζή" στο PC μου δεν βάζω. :p Δεν μου πουλά κανείς προστασία.
Ή μου την προσφέρει και την δέχομαι ή αλλοιώς υπάρχουν κι άλλοι τρόποι.

Donations σε δωρεάν προγράμματα έχω κάνει αρκετές φορές όμως.

stamka
24-10-16, 12:51
Μα δεν ανοίγις attachment σε e-mails αν δεν τα ελέγξεις πρώτα.
Ακόμη κι αν το e-mail το έστειλες εσύ στον εαυτό σου.

Και μην ξεχνάς ότι το MS είναι απλό antivirus/Malware, δεν είναι σουϊτα.
Με αυτό, με το UAC,και με ρύθμιση του Firewall στα Windows έχεις το ίδιο με μια σουϊτα.

Και με τόσα δωρεάν γιατί να πληρώνει κάποιος για προστασία;
Το μόνο που έχω επι πληρωμεί είναι το WinPatrol κι αυτό γιατί το χρησημοποιούσα χρόνια
και το έβγαλε μια φορά σε προσφορά 9.99€ μια άδεια για πάντα.

Αλλοιώς "νταβατζή" στο PC μου δεν βάζω. :p Δεν μου πουλά κανείς προστασία.
Ή μου την προσφέρει και την δέχομαι ή αλλοιώς υπάρχουν κι άλλοι τρόποι.

Donations σε δωρεάν προγράμματα έχω κάνει αρκετές φορές όμως.

και το Kaspersky 10€ κοστίζει αν αγοραστεί απο 4 ατομα (4 αδειες) η αν αγοραστει μονο κλειδί απο αλλου
Οπως εσυ εδωσες 10 για WinPatrol εγω εδωσα 10 για Kaspersky suite :) και περιοδικα ελεγχο με manual με malwarebyte free

biggeo65
24-10-16, 13:29
Ναι το Winpatrol το χρησημοποιούσα χρόνια δωρεάν (υπήρχε και Free έκδοση),
κι αποφάσισα να το αγοράσω,σαν να έκανα donation,μόνο και μόνο επειδή βαριοόμουν,
να ποαρατηρώ συνέχεια τις εγγραφές στην Registry με το Regmon.
To winpatrol το κάνει αυτόματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.