PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 [135] 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

SfH
14-12-16, 14:57
Πρέπει να πληρώσουν οι 2 φίλοι, δε φτάνει απλά να μολυνθούν.

biggeo65
14-12-16, 23:52
Πρέπει να πληρώσουν οι 2 φίλοι, δε φτάνει απλά να μολυνθούν.

Δεν είναι απαραίτητο. Αν εσύ κι ο Skel έχετε Image του δίσκου και μολυνθώ εγώ,
απλά σαν φίλοι εσεις βοηθάτε εμένα και επαναφέρετε από Image.

Δεν αναφέρει ότι οι δυο φίλοι πρέπει να πληρώσουν.

Το αξιοσημείωτο δε είναι πως το πρόγραμμα του ransomware διαθέτει και ένα referral link λέγοντας πως
εάν ο χρήστης μολύνει δύο φίλους του τότε θα ξεκλειδωθούν τα αρχεία του ενώ ταυτόχρονα μολύνονται περισσότεροι χρήστες

Το ίδιο αναφέρει και το digitalTrends (http://www.digitaltrends.com/web/popcorn-time-ransomware-affiliate/)

a nefarious piece of ransomware malware is offering those affected the chance
to avoid having to pay to decrypt their files. The only catch is they have to infect two other people to get them back.

Kαι προς το παρόν από ότι αναφέρει το BleepingComputer (https://www.bleepingcomputer.com/news/security/new-scheme-spread-popcorn-time-ransomware-get-chance-of-free-decryption-key/) είναι σε δοκιμαστική φάση,
και μολύνει μόνο αρχεία στους φακέλους My Documents, My Pictures, My Music, and the desktop.

Οπότε αν κάποιος έχει Image τον C: εύκολα ξεμπερδεύει.

Τα άλλα Ransomware είναι χειρότερα γιατί στοχεύουν όλους τους δίσκους.

SfH
15-12-16, 13:07
Αρχικά το είχα διαβάσει στο guru3d και το bleepingcomputer, όπου αναφέρουν ότι τα θύματα που γίνουν refer πρέπει να πληρώσουν. Φυσικά δε μπορώ να πω κάτι με απόλυτη σιγουριά καθώς δεν έχω δει το σχετικό malware. Ή sophos επίσης έχει γράψει μία πιο λεπτομερή ανάλυση και αναφέρει τρόπους με τους οποίους το ξεπέρασαν.

biggeo65
15-12-16, 13:26
Αρχικά το είχα διαβάσει στο guru3d και το bleepingcomputer, όπου αναφέρουν ότι τα θύματα που γίνουν refer πρέπει να πληρώσουν. Φυσικά δε μπορώ να πω κάτι με απόλυτη σιγουριά καθώς δεν έχω δει το σχετικό malware. Ή sophos επίσης έχει γράψει μία πιο λεπτομερή ανάλυση και αναφέρει τρόπους με τους οποίους το ξεπέρασαν.

Όλα αυτά ευτυχώς ακόμη ακολουθούν την νοοτροπία και τεχνική του πρώτου Ransomware Cryptolocker.
Eγκαθίστανται και τρέχουν μέσα από τον φάκελο Appdata

Eίχα γράψει σέ άλλο νήμα τα βασικά για προστασία από Ransomware μήνυμα #24 (http://www.adslgr.com/forum/threads/763243-%CE%95%CE%BE%CE%B1%CF%81%CF%83%CE%B7-%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-pc-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CE%BD%CE%B5%CE%B9?p=5217922#post5217922).

Αν ο χρήστης κάνει τα παραπάνω δεν χρειάζεται να ανησυχεί σε γενικές γραμμές.
ςπίσης ένα πολύ καλό άρθρο έχει και η Microsoft (https://www.microsoft.com/en-us/security/portal/mmpc/shared/ransomware.aspx)

DOU
21-12-16, 00:23
Αυτο το Adwcleaner,που το εχει παρει η Malwarebytes πλεον,ειναι αξιοπιστο,το εχετε εμπιστοσυνη? Εχω το auslogic disk defrag και το βγαζει ως threat,το acestream extension που ειναι για streaming επισης μονιμα ως threat,χωρις να εχουν δημιουργησει αυτα τα δυο οσο καιρο τα χρησιμοποιω καποιο προβλημα η περιεργη συμπεριφορα.

deniSun
21-12-16, 00:27
Αυτο το Adwcleaner,που το εχει παρει η Malwarebytes πλεον,ειναι αξιοπιστο,το εχετε εμπιστοσυνη? Εχω το auslogic disk defrag και το βγαζει ως threat,το acestream extension που ειναι για streaming επισης μονιμα ως threat,χωρις να εχουν δημιουργησει αυτα τα δυο οσο καιρο τα χρησιμοποιω καποιο προβλημα η περιεργη συμπεριφορα.

Πολύ καλό.
Γενική η συγκεκριμένη εταιρεία είναι κορυφαίο στο τομέα των malware.
Χρησιμοποιώ χρόνια τα προϊόντα της.

sweet dreams
21-12-16, 00:51
Αυτο το Adwcleaner,που το εχει παρει η Malwarebytes πλεον,ειναι αξιοπιστο,το εχετε εμπιστοσυνη? Εχω το auslogic disk defrag και το βγαζει ως threat,το acestream extension που ειναι για streaming επισης μονιμα ως threat,χωρις να εχουν δημιουργησει αυτα τα δυο οσο καιρο τα χρησιμοποιω καποιο προβλημα η περιεργη συμπεριφορα.

Άλλαξε τα άλλα δύο.

biggeo65
21-12-16, 01:33
Αυτο το Adwcleaner,που το εχει παρει η Malwarebytes πλεον,ειναι αξιοπιστο,το εχετε εμπιστοσυνη? Εχω το auslogic disk defrag και το βγαζει ως threat,το acestream extension που ειναι για streaming επισης μονιμα ως threat,χωρις να εχουν δημιουργησει αυτα τα δυο οσο καιρο τα χρησιμοποιω καποιο προβλημα η περιεργη συμπεριφορα.

Ναι καλό είναι,αλλά αλλά δεν ψάχνει για απειλές ή malware. Ψάχνει για bloatware (http://www.webopedia.com/TERM/B/bloatware.html)

Σαν τέτοιο χαρακτηρίζεται κάθε πρόγραμμα που χρησημοποιεί ανεξήγητα υψηλούς πόρους,
επιβραδύνει το σύστημα ή επιβραδύνει το άνοιγμα και την περιήγηση σελίδων στο Internet.

Π.χ. το Acestream επειδή χρησημοποιεί p2p,ή το Auslogic ίσως επειδή ζητά σύνδεση online,
ή έχει επιλογή για δημιουργία μπάρας ή εγγραφής στο μενού τιυ δεξιού κλικ του ποντικιού, κλπ.
Ή απλά επειδή θεωρεί ότι τα παραπάνω προγράμματα επιβραδύνουν τον υπολογιστή.

Απλά αν τα εμπιστεύεσαι και τα χρησημοποιείς χρόνια μην του δίνεις σημασία.

Π.χ. εμένα αυτήν την στιγμή μου βγάζει σαν απειλές 311 αρχεία,που κανένα από αυτά δεν χρησημοποιείταιμ αυτή την στιγμή,
απλά υπάρχουν στο PC μου.Και δεν είναι καν απειλές.Μπάρες και extensions των browsers είναι.

Και όλα είναι απενεργοποιημένα. Απλά επειδή υπάρχουν τα εμφανίζει. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα τα σβύσω.
Π.χ. η μπάρα που βάζει το Winamp, ή το Yahoo στον ΙΕ.

Κάνει πολύ καλή δουλειά και ίσως είναι το μοναδικό που θα σε απαλλάξει
από περιπτώσεις όπως διαφημηστικά pop-ups στην επιφάνεια εργασίας ή στον browser,
ή το άνοιγμα τυχαίων συνεχόμενων σελίδων στον browser χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι,
αλλά αν δεν ξέρεις τι σβύνεις και τα σβύσεις όλα,θα χάσεις και extensions ή εφαρμογές που χρησημοποιείς και εμπιστεύεσαι.

goku
06-01-17, 13:00
Αν κάποιος έχει το Microsoft Security Essentials και βάλει το Windows Updates στο χειροκίνητο, το MSE θα ενημερώνεται ή θα πρέπει να τρέχω το WU κάθε φορά; Φίλος έχει αρκετά παλιό υπολογιστή ο οποίος είναι κάπως αργός, και κάθε φορά που τρέχει το WU γονατίζει. Για αυτό το έχω βάλει στο χειροκίνητο και του έχω εξηγήσει να το τρέχει μια φορά τον μήνα για να βλέπει να έχουν βγει αναβαθμίσεις. Για τον ίδιο λόγο (αργός υπολογιστής) του έχω βάλει το MSE που είναι αρκετά ελαφρύ. Ο υπολογιστής έχει Windows 7. Πάντως εντός του MSE έχει τσεκαρισμένο το "αυτόματη ενημέρωση" και ας έχω απενεργοποιήσει το WU.

sweet dreams
06-01-17, 14:06
Αν κάποιος έχει το Microsoft Security Essentials και βάλει το Windows Updates στο χειροκίνητο, το MSE θα ενημερώνεται ή θα πρέπει να τρέχω το WU κάθε φορά; Φίλος έχει αρκετά παλιό υπολογιστή ο οποίος είναι κάπως αργός, και κάθε φορά που τρέχει το WU γονατίζει. Για αυτό το έχω βάλει στο χειροκίνητο και του έχω εξηγήσει να το τρέχει μια φορά τον μήνα για να βλέπει να έχουν βγει αναβαθμίσεις. Για τον ίδιο λόγο (αργός υπολογιστής) του έχω βάλει το MSE που είναι αρκετά ελαφρύ. Ο υπολογιστής έχει Windows 7. Πάντως εντός του MSE έχει τσεκαρισμένο το "αυτόματη ενημέρωση" και ας έχω απενεργοποιήσει το WU.

Στα 7 δεν γίνεται τίποτα αυτόματα, αλλά αν το έχεις στο χειροκίνητο πάλι δεν σου βγάζει ειδοποίηση για εγκατάσταση;; π.χ. στο "Nα γίνεται λήψη ενημερώσεων..............εγκατάσταση".

goku
06-01-17, 14:09
Στα 7 δεν γίνεται τίποτα αυτόματα, αλλά αν το έχεις στο χειροκίνητο πάλι δεν σου βγάζει ειδοποίηση για εγκατάσταση;; π.χ. στο "Nα γίνεται λήψη ενημερώσεων..............εγκατάσταση".

Δεν μιλάω μόνο για την εγκατάσταση των ενημερώσεων, μόνο και μόνο που τρέχει το WU για να βρει νέες ενημερώσεις ο υπολογιστής πάλι σέρνεται. Το έχω βάλει εντελώς χειροκίνητο (να μην ψάχνει για νέες ενημερώσεις).

sweet dreams
06-01-17, 14:12
Δεν μιλάω μόνο για την εγκατάσταση των ενημερώσεων, μόνο και μόνο που τρέχει το WU για να βρει νέες ενημερώσεις ο υπολογιστής πάλι σέρνεται. Το έχω βάλει εντελώς χειροκίνητο (να μην ψάχνει για νέες ενημερώσεις).

Όσο και να σέρνεται είναι επικίνδυνο να μην ψάχνει καθόλου, βάλτο να ψάχνει αλλά να μην τις κατεβάζει.

biggeo65
06-01-17, 14:38
Στα 7 δεν γίνεται τίποτα αυτόματα, αλλά αν το έχεις στο χειροκίνητο πάλι δεν σου βγάζει ειδοποίηση για εγκατάσταση;; π.χ. στο "Nα γίνεται λήψη ενημερώσεων..............εγκατάσταση".

Πως δεν γίνεται τίποτα αυτόματα; Μια χαρά κατεβάζει το MSE ενημερώσεις τουλάχιστον σε μένα.
Κι ας έχω κι εγώ τις άλλες αναβαθμίσεις στο χειροκίνητο.

- - - Updated - - -


Δεν μιλάω μόνο για την εγκατάσταση των ενημερώσεων, μόνο και μόνο που τρέχει το WU για να βρει νέες ενημερώσεις ο υπολογιστής πάλι σέρνεται. Το έχω βάλει εντελώς χειροκίνητο (να μην ψάχνει για νέες ενημερώσεις).

Κι εγώ έτσι το έχω και το MSE αναβαθμίζεται. Άστο έτσι.

sweet dreams
06-01-17, 14:40
Πως δεν γίνεται τίποτα αυτόματα; Μια χαρά κατεβάζει το MSE ενημερώσεις τουλάχιστον σε μένα.
Κι ας έχω κι εγώ τις άλλες αναβαθμίσεις στο χειροκίνητο.

Eγώ το έχω στο "Να γίνεται έλεγχος.................... εγκατάσταση" και όταν βγαίνει ειδοποίηση βλέπω ότι έχει μέσα και ενημερώσεις του MSE.

Παιδιά γράψτε λάθος, το μπέρδεψα με το Defender :fool, αφού δεν έχω MSE. :whistle:

SpaceMarine13
10-01-17, 20:48
Από την προσωπική μου εμπειρία, δεν υπάρχει κάποιο antivirus που να κάνει την απολύτως τέλεια δουλειά. Όλα έχουν τα συν και τα πλην τους. Πχ το bitdefender ήταν το μοναδικό που βρήκε έναν ιό που έκανε τη gpu να δουλεύει στο 100% μόνιμα ενώ πρόσφατα απέτυχε να εντοπίσει έναν ιό που βρήκε το avg.

Η εμπειρία μου με κάποια free antivirus.

Comodo Internet Security Suite - Σχεδόν τέλειο. Μοιάζει με πακέτο που άλλες εταιρείες σου ζητούν να πληρώσεις για να έχεις, με πάρα πολλά εργαλεία που ακινητοποιούν ακόμη και άγνωστους ιούς πριν βλάψουν το σύστημά σου. Συνίσταται για πιο έμπειρους χρήστες. 9/10

AVG - Πολύ καλό αλλά τρώει τα περισσότερα resources ενώ έχουν αναφερθεί και προβλήματα με γενικότερο κρέμασμα του συστήματος. Στο δικό μου το pc το είχα βάλει πριν χρόνια και μου δημιούργησε τέτοιο θέμα που αναγκάστηκα να κάνω φορμάτ. Το χρησιμοποίησα πρόσφατα στο λάπτοπ του πατέρα μου και ήταν το μόνο που κατάφερε να αφαιρέσει οριστικά ένα ιό που κανένα από τα παρακάτω δεν μπόρεσε. 8/10 (θα έβαζα 9 αν ειχε λιγότερες απαιτήσεις)

Panda - Αξιόπιστο γενικά και εξαιρετικά ελαφρύ. Όσο και αν φαίνεται περίεργο, μου δημιουργούσε πρόβλημα στη σύνδεσή μου στο ίντερνετ (οι εκδόσεις του 2015 τουλάχιστον) και αναγκάστηκα να το βγάλω. Το ίδιο πρόβλημα είχε αναφερθεί από πολλούς χρήστες τότε. 7.5/10

Bitdefender - Ίσως η καλύτερη μηχανή εντοπισμού αλλά εξαιρετικά απλοϊκό και με αρκετά false positives. Με έσωσε μια φορά με έναν ιό που δεν εντόπιζε κανένα άλλο. 8/10

360 Total Security - Καλό στον εντοπισμό, σχεδόν όσο το Bitdefender αλλά με αρκετά αχρείαστα προγράμματα και μια σχετική επιβράδυνση του συστήματος. Πάρα πολλά false positives σε σημείο να σου σπάει τα νεύρα. 7/10

Avira - Δυνατή μηχανή εντοπισμού, απαράδεκτη απουσία μιας εύκολης επιλογής εξαίρεσης αρχείων. 7/10

Avast - Το είχα πριν χρόνια και ήταν σκέτο σουρωτήρι. Πολλά false positives. 6/10

jmk5
16-01-17, 19:30
Καλησπερα μετα απο 8 χρονια εκανα τη μεταβαση σε win10.

τοσα χρονια με vista είχα μονο το eset nod.

Ποιο firewall ή antivirus προτεινετε να βαλω τωρα?

tripkaos
16-01-17, 21:07
Eset internet security,ειναι λιγο ακριβο αλλα ποτε δεν με εχει απογοητευσει.

jmk5
16-01-17, 21:45
Eset internet security,ειναι λιγο ακριβο αλλα ποτε δεν με εχει απογοητευσει.

αυτο εχει και firewall και anitvirus?


τα win10 εχουν δικο τους firewall?

mzaf
16-01-17, 22:10
αυτο εχει και firewall και anitvirus?


τα win10 εχουν δικο τους firewall?

Όλες οι εκδόσεις των windows από τα XP και μετά, έρχονται με το δικό τους firewall.Αυτό των 10 είναι το πιό εξελιγμένο και κάνει μια χαρά τη δουλειά του.
Ένα καλό antivirus θέλεις π.χ Bitdefender,Avira,Kaspersky-για να αναφέρω μερικά και είσαι οκ,για μένα

biggeo65
16-01-17, 22:11
Aυτά που έχουν τα 10 δεν σε καλύπτουν; Defender και Windows Firewall;
Άσε το Defender κι αν θέλεις Firewall με περισσότερες ρυθμίσεις δες το Comodo (https://www.comodo.com/home/internet-security/firewall.php?track=8237&s_track=7639)
Και τα δύο δωρεάν.Και antivirus υπάρχουν πολλά δωρεάν εξίσου καλά.
Δεν χρειάζεται να πληρώνεις.

badweed
16-01-17, 22:14
Καλησπερα μετα απο 8 χρονια εκανα τη μεταβαση σε win10.

τοσα χρονια με vista είχα μονο το eset nod.

Ποιο firewall ή antivirus προτεινετε να βαλω τωρα?

:twisted: κανενα , τα windows 10 θα φροντισουν για την απροβληματιστη διοχετευση των συνηθειων σου χρησης στον υπολογιστη οπως αλλοτε θα εκανε ενα ικανο κακοβουλο trojan . λειτουργιες που μπορει ηδη να εχεις εξοικειωθει να μοιραζεσαι αν κανεις χρηση android
:p

tripkaos
16-01-17, 22:17
Το comodo δεν εχει και αντι-virus μαζι?

kostakislarisa
16-01-17, 22:32
Έχει ναι.

tripkaos
16-01-17, 22:44
Ε τοτε δεν χρειαζετε και anti-virus ξεχωριστα comodo και εισαι κομπλε.

jmk5
16-01-17, 23:01
με μπερδεψατε.... τελικα χρειαζεται να βαλω κατι εξτρα? αυτα που εχουν τα win10 απο μονα τους, αρκουν?

οσο για την ιδιωτικοτητα.. βρηκα αυτο.. το εχετε τρεξει, αξιζει>?
http://osarena.net/windows-10-giati-sas-parakoloythoyn-kai-pos-tha-stamatisete-ayto

skel
16-01-17, 23:07
με μπερδεψατε.... τελικα χρειαζεται να βαλω κατι εξτρα? αυτα που εχουν τα win10 απο μονα τους, αρκουν?

οσο για την ιδιωτικοτητα.. βρηκα αυτο.. το εχετε τρεξει, αξιζει>?
http://osarena.net/windows-10-giati-sas-parakoloythoyn-kai-pos-tha-stamatisete-ayto


αν δεν σε καλύπτει το antivirus που έχει το λειτουργικό τότε πας σε comodo που πρότειναν τα παιδιά αλλιώς μείνε όπως είσαι

δεν είναι αναγκαίο να κατεβάσεις ή να αγοράσεις κάποιο antivirus
ανάλογα με τις ανάγκες σου

SpaceMarine13
16-01-17, 23:09
Βάλε το Comodo αλλά το Comodo Internet Security Suite (https://www.comodo.com/home/internet-security/free-internet-security.php?track=8234), που είναι πλήρες πακέτο και δωρεάν.

tripkaos
16-01-17, 23:10
Αν εισαι νομιμος και δεν μπαινεις σε περιεργα site που εχουν crack-croock-ntoup εισαι μια χαρα και με των win.

deniSun
16-01-17, 23:28
Αν εισαι νομιμος και δεν μπαινεις σε περιεργα site που εχουν crack-croock-ntoup εισαι μια χαρα και με των win.

Αν δεν μπαίνεις σε αυτά που λες είσαι μια χαρά και χωρίς κανένα av.

biggeo65
16-01-17, 23:38
Εξ'άλλου στα 10 δεν χρειάζεσαι AV.Και ιό να μην κολλήσεις ,
κάποια στιγμή θα χαλάσουν από μόνα τους και θα χρφειαστείς Format. :p

deniSun
16-01-17, 23:43
Εξ'άλλου στα 10 δεν χρειάζεσαι AV.Και ιό να μην κολλήσεις ,
κάποια στιγμή θα χαλάσουν από μόνα τους και θα χρφειαστείς Format. :p

Την είπες την κακία σου βραδιάτικα... :)
Ε... δεν μας χάλασαν μέχρι τώρα... τι να κάνουμε... :cool:

cranky
16-01-17, 23:43
Εξ'άλλου στα 10 δεν χρειάζεσαι AV.Και ιό να μην κολλήσεις ,
κάποια στιγμή θα χαλάσουν από μόνα τους και θα χρφειαστείς Format. :p
:rofl: :rofl: :rofl:

biggeo65
16-01-17, 23:44
Την είπες την κακία σου βραδιάτικα... :)
Ε... δεν μας χάλασαν μέχρι τώρα... τι να κάνουμε... :cool:

Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. :p

sweet dreams
17-01-17, 10:18
Στα 10 το πιο απαραίτητο και σε πρώτη ζήτηση είναι το Image και όχι το AV. :tooth

jmk5
17-01-17, 16:50
Αν εισαι νομιμος και δεν μπαινεις σε περιεργα site που εχουν crack-croock-ntoup εισαι μια χαρα και με των win.

τι site ειναι αυτα? δε σε πιανω...
αν τρεχω προγραμματα απο τον θειο, θα εχω θεματα αν δεν εχω καποιο ειδικο av ή firewall?

deniSun
18-01-17, 00:49
τι site ειναι αυτα? δε σε πιανω...
αν τρεχω προγραμματα απο τον θειο, θα εχω θεματα αν δεν εχω καποιο ειδικο av ή firewall?

site που κάνουν τα μη νόμιμα, "νόμημα" ;)

tiffany
18-01-17, 22:46
Έβαλα το Kaspersky σε trial και μου έχει κάνει εντύπωση η απουσία του. Τι εννοώ; Ο IDM κατεβάζει τα αρχεία σε φακέλους ανάλογα με το είδος τους. Παλιά με τον Defender έμπαινα στον φάκελο Programs και σερνόταν ο τόπος. Τώρα μπαίνω σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Και γενικά δε βλέπω καμία πτώση στις επιδόσεις. Τώρα για ασφάλεια δεν ξέρω. Μια φορά που κατέβασα εν γνώση μου ένα νέο και άγνωστο πρόγραμμα μου σφύριξε. Επειδή γενικά έχω κόψει το άθλημα του κατεβάσματος δεν έχω σημείο αναφοράς ούτε με τον defender.

SpaceMarine13
18-01-17, 23:12
Αν μπαίνετε σε "κοινές" ιστοσελίδες, ο defender είναι υπερ-αρκετός. Καθότι ελαφρύτερος από κάθε antivirus, τον άφησα σαν βασική προστασία στο λάπτοπ (W10) του πατέρα μου που μολονότι είναι αρκετά γρήγορο, έχει αργό σκληρό 5.400 και οποιοδήποτε άλλο antivirus πλην του Panda το καθυστερεί (ειναι και ο πατέρας μου γκρίνιας με το παραμικρό). Δεν έχει αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα έως τώρα.

Αν όμως μπαίνετε συχνά σε site με torrents, warez, scene releases κτλ όπως εγώ, προτιμότερο είναι να βάλετε ένα καλό antivirus διότι ο defender δεν επαρκεί.

sdikr
18-01-17, 23:15
Αν μπαίνετε σε "κοινές" ιστοσελίδες, ο defender είναι υπερ-αρκετός. Καθότι ελαφρύτερος από κάθε antivirus, τον άφησα σαν βασική προστασία στο λάπτοπ (W10) του πατέρα μου που μολονότι είναι αρκετά γρήγορο, έχει αργό σκληρό 5.400 και οποιοδήποτε άλλο antivirus πλην του Panda το καθυστερεί (ειναι και ο πατέρας μου γκρίνιας με το παραμικρό). Δεν έχει αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα έως τώρα.

Αν όμως μπαίνετε συχνά σε site με torrents, warez, scene releases κτλ όπως εγώ, προτιμότερο είναι να βάλετε ένα καλό antivirus διότι ο defender δεν επαρκεί.

Αυτό είναι γιατί ο defender δεν κάνει έλεγχο στο traffic, ούτε στις σελίδες που επισκέπτεσαι, ναι λοιπόν είναι ποιο γρήγορος στο να μην κάνει κάτι :p

SpaceMarine13
18-01-17, 23:26
Ναι, δεν διαφωνώ καθόλου. ;)

biggeo65
19-01-17, 06:24
Αυτό είναι γιατί ο defender δεν κάνει έλεγχο στο traffic, ούτε στις σελίδες που επισκέπτεσαι, ναι λοιπόν είναι ποιο γρήγορος στο να μην κάνει κάτι :p

Ελέγχει ότι γράφεται στον δίσκο. Άρα κάτι κάνει. :p Και δεν σε καθυστερεί κατά την πλοήγηση,
εξετάζοντας την κάθε σελίδα που φορτώνει και την κάθε διεύθυνση.

Η διαφορά του Defender από τα άλλα antivirus είναι η διαφορά που έχει
ο οδηγός στην Εγναντία τρείς η ώρα την νύχτα και 3 η ώρα το μεσημέρι

Το βράδυ χρειάζεται για την διαδρομή Βαρδάρη-Έκθεση πέντε λεπτά ,το μεσημέρι χρειάζεται δυό ώρες.:p

adolf
19-01-17, 09:27
Έβαλα το Kaspersky σε trial και μου έχει κάνει εντύπωση η απουσία του. Τι εννοώ; Ο IDM κατεβάζει τα αρχεία σε φακέλους ανάλογα με το είδος τους. Παλιά με τον Defender έμπαινα στον φάκελο Programs και σερνόταν ο τόπος. Τώρα μπαίνω σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Και γενικά δε βλέπω καμία πτώση στις επιδόσεις. Τώρα για ασφάλεια δεν ξέρω. Μια φορά που κατέβασα εν γνώση μου ένα νέο και άγνωστο πρόγραμμα μου σφύριξε. Επειδή γενικά έχω κόψει το άθλημα του κατεβάσματος δεν έχω σημείο αναφοράς ούτε με τον defender.
Γειά χαρά.
Κατ'αρχην ο ΚΑΣΠΕΡΣΚΥ και ειδικά ο ΚΑΣΠΕΡΣΚΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕΚΙΟΥΡΙΤΥ ΕΚΔΟΣΗ 17.0.0.611 c δεν εχει καμμιά σχέση με τον DEFENDER.
Για περισσότερα μπες στο ΚΑΣΠΕΡΣΚΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΛΛΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ.
Υ.Γ. αυτή η εκδοση που είναι και η τελευταία συμβατότατη με τα 10'αρια και όχι μόνον και εφ'οσον ακολουθήσεις τα όσα γράφουν στα αγγλικά (δυστυχως δεν υπάρχουν στα Ελληνικά) θα καταλάβεις τα πάντα και το μηχάνημά σου δεν θα είναι βαρύ.
Καλημέρα.
ΚΑΠΕΡΣΚΥ ΦΟΡΟΥΜ

https://forum.kaspersky.com/index.php?showforum=4

deniSun
19-01-17, 11:03
Ελέγχει ότι γράφεται στον δίσκο. Άρα κάτι κάνει. :p Και δεν σε καθυστερεί κατά την πλοήγηση,
εξετάζοντας την κάθε σελίδα που φορτώνει και την κάθε διεύθυνση.

Η διαφορά του Defender από τα άλλα antivirus είναι η διαφορά που έχει
ο οδηγός στην Εγναντία τρείς η ώρα την νύχτα και 3 η ώρα το μεσημέρι

Το βράδυ χρειάζεται για την διαδρομή Βαρδάρη-Έκθεση πέντε λεπτά ,το μεσημέρι χρειάζεται δυό ώρες.:p

defender = bitdefender ;
Περίμενα να βγάλουν την free έκδοση για 10άρια.
Είδα ότι έβγαλαν και λέω να την δοκιμάσω γιατί διαβάζω πολύ καλές κρητικές.
Στην παλιά free δεν υπήρχε λειτουργικότητα.
Δηλαδή απλά έκανε αυτόματα scan/clean.
Δεν μπορούσες να κάνεις exclude κλπ.
Σε αυτή την έκδοση βλέπω ότι έχουν προσθέσει τέτοιες δυνατότητες.
Θα την δοκιμάσω.

biggeo65
19-01-17, 11:12
defender = bitdefender ;

Όχι καμιά σχέση. To Windows defender που υπηρχε στα 8 /8.1
Και στα 7 υπήρχε, αλλά μόνο για spyware.

SpaceMarine13
19-01-17, 12:30
Ελέγχει ότι γράφεται στον δίσκο. Άρα κάτι κάνει. :p Και δεν σε καθυστερεί κατά την πλοήγηση,
εξετάζοντας την κάθε σελίδα που φορτώνει και την κάθε διεύθυνση.

Η διαφορά του Defender από τα άλλα antivirus είναι η διαφορά που έχει
ο οδηγός στην Εγναντία τρείς η ώρα την νύχτα και 3 η ώρα το μεσημέρι

Το βράδυ χρειάζεται για την διαδρομή Βαρδάρη-Έκθεση πέντε λεπτά ,το μεσημέρι χρειάζεται δυό ώρες.:p

Εντάξει, έχουν κι άλλες διαφορές όπως εντοπισμός δυνητικά επιβλαβών εφαρμογών, ιων 1ης ημέρας και γενικά διαφορά ως προς τον επιτυχή εντοπισμο spyware/virus. Έχει λίγο πιο αδύνατη μηχανή από τα άλλα antivirus αλλά για έναν που κάνει μια απλή περιήγηση σε αθλητικά sites, facebook κτλ είναι υπερ-αρκετός. Αν και ο πατέρας μου κόλλησε ιό σε ένα site με συνταγές, είτε το πιστεύεις είτε όχι. Του πέταξε μούφα ενημέρωση για flash player, ο πατέρας μου ως άπειρος είπε "ναι" και εγκατέστησε έναν ιό που μου βγήκε ο πάτος για να αφαιρέσω.

sweet dreams
19-01-17, 13:17
Mία έτσι- μία αλλιώς :p χρειάζεται ή δεν χρειάζεται;;

Παίρνεις ένα σωστό για να προλαβαίνει τις μούφες και όλα τα συναφή, σιγά τα πολλά λεφτά για να μην τρέμεις που θα μπεις και τι θα πατήσεις. Με σωστή ρύθμιση, Βackup και Image μπες και στο Deep Web ή όπου αλλού θέλεις.

SpaceMarine13
19-01-17, 15:26
Μα δεν είπα ποτέ ότι δεν χρειάζεται. Είπα ότι το Windows Defender αρκεί όταν κάνεις απλή πλοήγηση, δεν αρκεί όταν επισκέπτεσαι πιο επικίνδυνες ιστοσελίδες διότι δεν εντοπίζει άμεσα τον ιό. ;)

Άποψή μου είναι ότι δεν χρειάζεται να πληρώσεις για να έχεις ένα καλό antivirus αφού υπάρχουν δωρεάν που εντοπίζουν τα πάντα. Βέβαια, να πω την αλήθεια, δεν έχω εμπειρία από πληρωτέα antivirus όπως το Kaspersky. Μπορεί να είναι κλάσεις ανώτερα, δεν γνωρίζω.

deniSun
19-01-17, 15:45
Όχι καμιά σχέση. To Windows defender που υπηρχε στα 8 /8.1
Και στα 7 υπήρχε, αλλά μόνο για spyware.

Α... οκ.

sweet dreams
19-01-17, 15:54
Tην φετινή άδεια για το δικό μου την πήρα από εδώ, (http://www.specialprice.gr/el/software/programmata-asfaleias/kaspersky-internet-security-2017-5-devices-1-year-retail-box-pc-mac-android)βάλε 10 ευρώ τον χρόνο για μια άδεια, σιγά τα ωά για να μην κάθομαι να λέω, να μπω-να μην μπω, να το ανοίξω-να μην το ανοίξω, να το τρέξω-να μην το τρέξω και διάφορα άλλα που απλά με αγχώνουν στα απλά τα καθημερινά.
Ρύθμιση του AV στο μέγιστο (για επικίνδυνα περιβάλλοντα), backup των αρχείων και Image του συστήματος, που τα έχουμε πει άλλωστε χιλιάδες φορές και είναι απαραίτητο να τα έχουμε όλοι μας.
Έχω πολύ πιο σοβαρά πράγματα να σκεφτώ και να αγχωθώ από το τι θα ανοίξω, τι θα πατήσω και που θα μπω. :p

biggeo65
19-01-17, 16:19
Εγώ την πήρα από MS (https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=5201)δωρεάν
και μπαίνω επίσης παντού χωρίς να σκεφτομαι.

Εξ'άλλου το έχω ξαναγράψει, το καλύτερο antivirus είναι ο ίδιος ο χρήστης,
Π.χ. αν ο πατέρας του SpaceMarine13 ήταν υποψιασμένος και δεν πατούσε download,
και χωρίς AV να ήταν δεν θα είχε πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.