PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 [136] 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

stamka
19-01-17, 16:30
178978

Πηγη¨https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/windows-10/

goku
19-01-17, 16:55
178978

Πηγη¨https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/windows-10/

Από ότι βλέπω μόνο το Avira και το Kaspersky έχουν σε όλα 5/5. Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το Avira (το Free όμως, όχι το Pro), και έχω μείνει ευχαρηστιμένος. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι το θεωρώ λιγάκι βαρύ για παλιά συστήματα με αργό σκληρό και λίγη ram.

biggeo65
19-01-17, 16:59
Λείπει από τα τεστ ο πιο βασικός παράγοντας.Ο Χρήστης.
Οπότε εμένα δεν μου λένε κάτι τα παραπάνω τεστ.

Αναφέρει 4-5 σαν ΤΟΡ;Ακόμη και με ένα από αυτά εγκατεαστημένο,
πάλι κάποιος μπορεί να κολλήσει ιο.

sweet dreams
19-01-17, 17:41
Προσπαθώ εδώ και πάνω από 15 χρόνια να κολλήσω ιό απεγνωσμένα και δεν μπορώ, έχει πεισμώσει αυτό το αναθεματισμένο το KIS και δεν με αφήνει με τίποτα.
Σαν χρήστης βέβαια...... μην τα συζητήσουμε...... ο πιο απαράδεκτος. :p

SpaceMarine13
19-01-17, 17:54
Ποια η διαφορά ανάμεσα σε MSE και Defender?

- - - Updated - - -


178978

Πηγη¨https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/windows-10/

Καλά, μας έβγαλε το Panda καλύτερο του Comodo. Χρησιμοποιούσα το Panda για χρόνια και με τη καμία δεν είναι καλύτερο του Comodo. Ότι θέλουνε λένε.

sweet dreams
19-01-17, 18:01
Κάτι τέτοια post διαβάζουμε και μετά λέμε ότι δεν αξίζει να απαντάμε στο συγκεκριμένο νήμα........ εμείς καλύτεροι από τα διάφορα κέντρα ερευνών..... άντε γεια. :hello

stamka
19-01-17, 18:11
Κάτι τέτοια post διαβάζουμε και μετά λέμε ότι δεν αξίζει να απαντάμε στο συγκεκριμένο νήμα........ εμείς καλύτεροι από τα διάφορα κέντρα ερευνών..... άντε γεια. :hello

και το συγκεκριμένο ειναι απ τα κορυφαια σιτε του ειδους ...

- - - Updated - - -

Το Malwarebytes Anti-Malware σταματησε ? Ξερει κανεις ?

cranky
19-01-17, 18:13
Το Malwarebytes Anti-Malware σταματησε ? Ξερει κανεις ?
Όχι μόνο δεν σταμάτησε, αλλα πήρε και το adwcleaner.

stamka
19-01-17, 18:15
Όχι μόνο δεν σταμάτησε, αλλα πήρε και το adwcleaner.

και απο που το κατεβάζουμε ? Δεν το βλεπω πια στο σιτε της Malwarebytes

cranky
19-01-17, 18:21
και απο που το κατεβάζουμε ?
Απο εδώ (https://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/).


Δεν το βλεπω πια στο σιτε της Malwarebytes
Υπάρχει (https://www.malwarebytes.com/adwcleaner/) κι' εδώ.

SpaceMarine13
19-01-17, 18:24
Κάτι τέτοια post διαβάζουμε και μετά λέμε ότι δεν αξίζει να απαντάμε στο συγκεκριμένο νήμα........ εμείς καλύτεροι από τα διάφορα κέντρα ερευνών..... άντε γεια. :hello

Aδερφέ, μιλάω από προσωπική εμπειρία. Με το Panda είχα συχνά θέματα ιών, με το Comodo όχι. To Panda απέτυχε να εντοπίσει ιούς που βρήκε το Comodo. Επίσης το ίδιο site μας λέει ότι το Panda έχει χειρότερο performance από τα AVG και AVIRA όταν είναι μακράν το ελαφρύτερο και το pc πάει δυο φορές ταχύτερα απ' ότι με τα άλλα δυο. Και ειδικά το AVG που μας το δίνει 5.5/6 στο performance, έχει από τα χειρότερα στο χώρο και αυτό μπορείς να το δεις στα reviews των χρηστών ή και των διάφορων sites που συγκρίνουν antivirus, αν δε πιστεύεις εμένα.

Το τι μου λέει λοιπόν το site όταν η εμπειρία μου το διαψεύδει, μου είναι αδιάφορο.

stamka
19-01-17, 18:27
Απο εδώ (https://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/).


Υπάρχει (https://www.malwarebytes.com/adwcleaner/) κι' εδώ.

Άλλαξε όνομα δηλαδη και νουμερο εκδοσης ...
Απο Malwarebytes Anti-Malware 2,2,1 εγινε AdwCleaner 6.042
Thanks

patrickdrd
19-01-17, 18:28
εισαι σιγουρος οτι ειναι ολοκληρωμενο αυτο; ή ειναι μονο το adw;

γιατι ολοκληρωμενο υπαρχει στην αρχικη:
https://www.malwarebytes.com/premium/
(πατας αριστερα που γραφει free trial)

- - - Updated - - -


Aδερφέ, μιλάω από προσωπική εμπειρία. Με το Panda είχα συχνά θέματα ιών, με το Comodo όχι. To Panda απέτυχε να εντοπίσει ιούς που βρήκε το Comodo. Επίσης το ίδιο site μας λέει ότι το Panda έχει χειρότερο performance από τα AVG και AVIRA όταν είναι μακράν το ελαφρύτερο και το pc πάει δυο φορές ταχύτερα απ' ότι με τα άλλα δυο. Και ειδικά το AVG που μας το δίνει 5.5/6 στο performance, έχει από τα χειρότερα στο χώρο και αυτό μπορείς να το δεις στα reviews των χρηστών αν δε πιστεύεις εμένα.

Το τι μου λέει λοιπόν το site όταν η εμπειρία μου το διαψεύδει, μου είναι αδιάφορο.

εγω συνδυασμο avg & mbam για 3+ χρονια δεν ειχα κανενα θεμα παντως και
σε λαπτοπ χαρχαλακι (1000m celeron επεξεργαστη),
οποτε προσωπικα θα απαντησω πως ολα ειναι υποκειμενικα

cranky
19-01-17, 18:29
εισαι σιγουρος οτι ειναι ολοκληρωμενο αυτο; ή ειναι μονο το adw;
Όχι, βρε σύ, μόνο το adwcleaner είναι, γιατί αυτό κατάλαβα οτι ζητάει ο σταμκα.

stamka
19-01-17, 18:30
εισαι σιγουρος οτι ειναι ολοκληρωμενο αυτο; ή ειναι μονο το adw;

γιατι ολοκληρωμενο υπαρχει στην αρχικη:
https://www.malwarebytes.com/premium/
(πατας αριστερα που γραφει free trial)

Στην εγκατασταση γραφει Malwarebytes AdwCleaner
Το Malwarebytes Anti-Malware ηταν free και το premium επι πληρωμη Το free τωρα δεν υπαρχει στο σιτε της Malwarebytes
Το περιεργο ειναι για Mac υπαρχει ακομα και ειναι free

cranky
19-01-17, 18:31
Άλλαξε όνομα δηλαδη και νουμερο εκδοσης ...
Απο Malwarebytes Anti-Malware 2,2,1 εγινε AdwCleaner 6.042
Όχι.
Άλλο το Malwarebytes Anti-Malware, άλλο το AdwCleaner.

stamka
19-01-17, 18:35
Όχι.
Άλλο το Malwarebytes Anti-Malware, άλλο το AdwCleaner.

το το Malwarebytes Anti-Malware που πηγε το free ?

SpaceMarine13
19-01-17, 18:37
εισαι σιγουρος οτι ειναι ολοκληρωμενο αυτο; ή ειναι μονο το adw;

γιατι ολοκληρωμενο υπαρχει στην αρχικη:
https://www.malwarebytes.com/premium/
(πατας αριστερα που γραφει free trial)

- - - Updated - - -



εγω συνδυασμο avg & mbam για 3+ χρονια δεν ειχα κανενα θεμα παντως και
σε λαπτοπ χαρχαλακι (1000m celeron επεξεργαστη),
οποτε προσωπικα θα απαντησω πως ολα ειναι υποκειμενικα

Eγώ σε αυτό το λάπτοπ (http://www.skroutz.gr/s/6907516/Lenovo-G70-70-i7-4510U-4GB-1TB-GeForce-GT-820M-No-OS.html) τόσο με το AVG όσο και με το AVIRA είδα τεράστια διαφορά σε σχέση με το Panda. Με το Panda το λαπτοπ πετάει, με τα άλλα σέρνεται.

- - - Updated - - -


το το Malwarebytes Anti-Malware που πηγε το free ?

Υπάρχει το antimalware free κανονικά.

https://www.malwarebytes.com/mwb-download/

Aπλά απενεργοποίησε την trial επιλογη (μέσα από το πρόγραμμα) αν θες μόνο τη free λειτουργία.

stamka
19-01-17, 18:49
Eγώ σε αυτό το λάπτοπ (http://www.skroutz.gr/s/6907516/Lenovo-G70-70-i7-4510U-4GB-1TB-GeForce-GT-820M-No-OS.html) τόσο με το AVG όσο και με το AVIRA είδα τεράστια διαφορά σε σχέση με το Panda. Με το Panda το λαπτοπ πετάει, με τα άλλα σέρνεται.

- - - Updated - - -



Υπάρχει το antimalware free κανονικά.

https://www.malwarebytes.com/mwb-download/

Aπλά απενεργοποίησε την trial επιλογη (μέσα από το πρόγραμμα) αν θες μόνο τη free λειτουργία.

Ναι σωστος Πηγα στη καρτελα My account και ενεργοποίησα το free
Thanks

SpaceMarine13
19-01-17, 18:50
Δε κάνει τίποτα. :oneup:

sweet dreams
19-01-17, 18:52
Aδερφέ, μιλάω από προσωπική εμπειρία. Με το Panda είχα συχνά θέματα ιών, με το Comodo όχι. To Panda απέτυχε να εντοπίσει ιούς που βρήκε το Comodo. Επίσης το ίδιο site μας λέει ότι το Panda έχει χειρότερο performance από τα AVG και AVIRA όταν είναι μακράν το ελαφρύτερο και το pc πάει δυο φορές ταχύτερα απ' ότι με τα άλλα δυο. Και ειδικά το AVG που μας το δίνει 5.5/6 στο performance, έχει από τα χειρότερα στο χώρο και αυτό μπορείς να το δεις στα reviews των χρηστών ή και των διάφορων sites που συγκρίνουν antivirus, αν δε πιστεύεις εμένα.

Το τι μου λέει λοιπόν το site όταν η εμπειρία μου το διαψεύδει, μου είναι αδιάφορο.


Καλά, μας έβγαλε το Panda καλύτερο του Comodo. Χρησιμοποιούσα το Panda για χρόνια και με τη καμία δεν είναι καλύτερο του Comodo. Ότι θέλουνε λένε.

To να λες "Ότι θέλουνε λένε" για ένα από τα μεγαλύτερα και πιο αξιόπιστα Ινστιτούτα ερευνών μπορείς να καταλάβεις και μόνος σου πως θα το ακούσουμε οι υπόλοιποι, μόνο σαν ανέκδοτο.
Υπάρχει κάτι πολύ απλό που μας πάει κατευθείαν στο μυαλό σε τέτοια τεστ και έρευνες, αν υπήρχε δόλος, αναξιοπιστία, ασάφεια, κ.λ.π. απλά οι εταιρίες οι οποίες θίγονται θα το είχανε κλείσει το συγκεκριμένο και όποιο άλλο έκανε κάτι τέτοιο. Θα είχανε φάει τέτοιες μηνύσεις για παραπλάνηση, διαφυγόντα κέρδη πελατών, κ.λ.π. που θα φεύγανε για τον Βόρειο Πόλο.
Δεν έχει καμία σχέση η εμπειρία του καθενός μας με το Know how και τις συνθήκες που δημιουργούν τα κέντρα ερευνών και δοκιμών, δηλαδή εμείς έχουμε στα χέρια μας ότι έχουν αυτοί ώστε να συγκριθούμε μαζί τους και να αντικρούσουμε τα αποτελέσματα που έχουν βγάλει;;

goku
19-01-17, 19:03
το το Malwarebytes Anti-Malware που πηγε το free ?

Κατεβάσεις το Pro, το εγκαθιστάς, και μετά από το μενού του επιλέγεις να απενεργοποιηθούν οι δυνατότητες του Pro (σου δίνει την επιλογή) οπότε γυρίζεις σε Free. Εκτός αν θες να περιμένεις μέχρι να λήξει η δοκιμαστική περίοδος οπότε σε γυρνάει πάλι σε Free (απλώς από το μενού πατώντας το σχετικό κουμπί, γίνεται άμεσα).

tripkaos
19-01-17, 19:05
Το μονο "κακο" στην ερευνα που κανουν ειναι οτι δεν την κανουν καθε 3 μηνες αλλα ειναι στο 6μηνο.

SpaceMarine13
19-01-17, 19:08
To να λες "Ότι θέλουνε λένε" για ένα από τα μεγαλύτερα και πιο αξιόπιστα Ινστιτούτα ερευνών μπορείς να καταλάβεις και μόνος σου πως θα το ακούσουμε οι υπόλοιποι, μόνο σαν ανέκδοτο.
Υπάρχει κάτι πολύ απλό που μας πάει κατευθείαν στο μυαλό σε τέτοια τεστ και έρευνες, αν υπήρχε δόλος, αναξιοπιστία, ασάφεια, κ.λ.π. απλά οι εταιρίες οι οποίες θίγονται θα το είχανε κλείσει το συγκεκριμένο και όποιο άλλο έκανε κάτι τέτοιο. Θα είχανε φάει τέτοιες μηνύσεις για παραπλάνηση, διαφυγόντα κέρδη πελατών, κ.λ.π. που θα φεύγανε για τον Βόρειο Πόλο.
Δεν έχει καμία σχέση η εμπειρία του καθενός μας με το Know how και τις συνθήκες που δημιουργούν τα κέντρα ερευνών και δοκιμών, δηλαδή εμείς έχουμε στα χέρια μας ότι έχουν αυτοί ώστε να συγκριθούμε μαζί τους και να αντικρούσουμε τα αποτελέσματα που έχουν βγάλει;;

Άκουσέ το όσο θες σαν ανέκδοτο. Όταν βλέπω ότι με το Panda ένα σύστημα με μηχανικό δίσκο 5.400 φορτώνει πλήρως πχ σε 45 δεύτερα ενώ με το AVG σε 1+1/2 λεπτό ή ότι το firefox με panda πετάει ενώ με avg σέρνεται, δύσκολα μπορεί να με πείσει ότι το ΑVG έχει καλύτερο performance. Και καμία μήνυση δε μπορεί να του κάνει γι' αυτό και τα reviews στα διάφορα site ανα το κόσμο ειναι διαφορετικά. Άλλος έχει το bitdefender ως το κορυφαίο, άλλος το avg, άλλος το avira, άλλος το avast. Άλλος λέει ότι το avast είναι πανάλαφρο, άλλος ότι είναι βαρύ (σου φέρνω και τα σχετικά reviews άμα θες που διάβασα πρόσφατα ψάχνοντας ελαφρύ av για το σχετικό σύστημα). Δεν είδα την avast να τους κάνει καμία μήνυση.

sweet dreams
19-01-17, 19:12
Άκουσέ το όσο θες σαν ανέκδοτο. Όταν βλέπω ότι με το Panda ένα σύστημα με μηχανικό δίσκο 5.400 φορτώνει πλήρως πχ σε 45 δεύτερα ενώ με το AVG σε 1+1/2 λεπτό ή ότι το firefox με panda πετάει ενώ με avg σέρνεται, δύσκολα μπορεί να με πείσει ότι το ΑVG έχει καλύτερο performance. Και καμία μήνυση δε μπορεί να του κάνει γι' αυτό και τα reviews στα διάφορα site ανα το κόσμο ειναι διαφορετικά. Άλλος έχει το bitdefender ως το κορυφαίο, άλλος το avg, άλλος το avira, άλλος το avast. Άλλος λέει ότι το avast είναι πανάλαφρο, άλλος ότι είναι βαρύ (σου φέρνω και τα σχετικά reviews άμα θες που διάβασα πρόσφατα ψάχνοντας ελαφρύ av για το σχετικό σύστημα). Δεν είδα την avast να τους κάνει καμία μήνυση.


Κάτι τέτοια post διαβάζουμε και μετά λέμε ότι δεν αξίζει να απαντάμε στο συγκεκριμένο νήμα........ εμείς καλύτεροι από τα διάφορα κέντρα ερευνών..... άντε γεια. :hello

:hello......

SpaceMarine13
19-01-17, 19:13
Στο καλό.

sdikr
19-01-17, 19:13
Και ας τελειώνουμε εδώ :oneup:

deniSun
19-01-17, 19:28
Απογοήτευση το bitdefender free.
Δεν σου δίνει καμιά δυνατότητα παραμετροποίησης παρά μόνο κατά την εμφάνιση κάποιας απειλής.
Αργό στην απόκρισή του, σαρώνει τα πάντα χωρίς επιλογή για exclude.
Επέστρεψα στο avast free.

jmk5
19-01-17, 19:49
Aπο το nod τι εντυπωσεις εχετε? ειναι βαρυ?

villasg
19-01-17, 21:56
Εγω ειμουν αρκετα χρονια χρηστης του Avast αρχικα το free και αργοτερα το IS σε συνδιασμο , αρχικα με το Sygate firewall και μετα οταν πουληθηκε και χαλασε με το Comodo firewall δεν "τσιμπησα" ποτε κατι καi εμπαινα και σε @@@
Τα τελευταια 3 χρονια ειμαι με Kaspersky IS σε συνδιασμο με malwarebytes premium και επικουρικα το win patrol και παραμενω "καθαρος".

adolf
20-01-17, 09:24
Λείπει από τα τεστ ο πιο βασικός παράγοντας.Ο Χρήστης.
Οπότε εμένα δεν μου λένε κάτι τα παραπάνω τεστ.

Αναφέρει 4-5 σαν ΤΟΡ;Ακόμη και με ένα από αυτά εγκατεαστημένο,
πάλι κάποιος μπορεί να κολλήσει ιο.
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι Ο ΧΡΗΣΤΗΣ και το τι κάνει είναι το Α και το Ω στο αν θα τσμπιση ιό ή ΟΧΙ.
Υ.Γ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΚΙΣ ΤΡΕΧΩ ΚΑΙ ΟΝ DEMAND TO MALWAREBYTES αφου πριν το τρέξω του κάνω ένα UPDATE kai είμαι πάντα ΟΚ.
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΤΟ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ antivirus"

biggeo65
20-01-17, 14:42
Κάτι τέτοια post διαβάζουμε και μετά λέμε ότι δεν αξίζει να απαντάμε στο συγκεκριμένο νήμα........ εμείς καλύτεροι από τα διάφορα κέντρα ερευνών..... άντε γεια. :hello

Το αν είμαστε εμεί καλύτεροι ή όχι αυτό δεν έχει καμιά σημασία.
Σημασία έχει η προσωπική εμπειρία του καθενός με τα διάφορα AV.
Το να "χλευάζουμε" αυτήν την προσωπική εμπειρία που έχει κάποιος,
μόνο βάση για διάλογο δεν δίνει.

Το έγραψα στο νήμα με την AI της Google για τους γιατρούς,θα το επαναλάβω κι εδώ.

Για μένα μεγαλύτερη σημασία έχει η εμπειρία του κάθε χρήστη / γιατρού,
παρά τα αποτελέσματα που θα πάρεις από μια AI ή από κάποια bots που θα τρέχουν AV tests.

Κανένα Bots ή ΑΙ δεν μπορεί να αντικαταστήσει την εμπειρία του χρήστη.

- - - Updated - - -


To να λες "Ότι θέλουνε λένε" για ένα από τα μεγαλύτερα και πιο αξιόπιστα Ινστιτούτα ερευνών μπορείς να καταλάβεις και μόνος σου πως θα το ακούσουμε οι υπόλοιποι, μόνο σαν ανέκδοτο.


Μόνο εσύ το ακούς σαν ανέκδοτο. :p Κι ο ίδιος ο Ευγένιος (EUGENE KASPERSKY) σε ανάρτηση σε blog του (https://eugene.kaspersky.com/2013/05/09/av-test-certification-devalued/),
ακριβώς τα ίδια αναφέρει και ειδικά για το AV TEST.org, που για σένα είναι το κορυφαίο.

Αναφέρει, μετά από κάποια αλλαγή που έγινε στους κανόνες του AV TEST.org


The changes mean that the certificates produced by the new rules are, to put it mildly,
pretty useless for evaluating the merits of different AV products.

Για να το θέσει με τακτ,τα πιστοποιητικά του AV TESTS, είναι τελείως άχρηστα,
στην αξιολόγηση των χαρακτηρηστικών των διάφορων προϊόντων AV.

Αλλά εγώ δεν λέω "Αντε γειά" γιατί εχω μάθει να ακούω όλες τις απόψεις,
και δεύτερον το μόνο άτομο που δεν χωνεύω στην ζωή μου είναι ο Τσουκαλάς. :p

adolf
20-01-17, 14:43
Το αν είμαστε εμεί καλύτεροι ή όχι αυτό δεν έχει καμιά σημασία.
Σημασία έχει η προσωπική εμπειρία του καθενός με τα διάφορα AV.
Το να "χλευάζουμε" αυτήν την προσωπική εμπειρία που έχει κάποιος,
μόνο βάση για διάλογο δεν δίνει.

Το έγραψα στο νήμα με την AI της Google για τους γιατρούς,θα το επαναλάβω κι εδώ.

Για μένα μεγαλύτερη σημασία έχει η εμπειρία του κάθε χρήστη / γιατρού,
παρά τα αποτελέσματα που θα πάρεις από μια AI ή από κάποια bots που θα τρέχουν AV tests.

Κανένα Bots ή ΑΙ δεν μπορεί να αντικαταστήσει την εμπειρία του χρήστη.
ΜΑ ΣΑΦΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΗΣΤΗ.
ΕΛΠΙΖΩ & ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΦΩΝΗΣΕΙΣ.
ΔΙΟΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΜΟΝΙΜΩΣ ΜΕ ΚΟΝΤΡΑΡΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ.

biggeo65
20-01-17, 14:52
ΜΑ ΣΑΦΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΗΣΤΗ.
ΕΛΠΙΖΩ & ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΦΩΝΗΣΕΙΣ.
ΔΙΟΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΜΟΝΙΜΩΣ ΜΕ ΚΟΝΤΡΑΡΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ.

Να σε κοντράρω σε αυτό γιατί. :p Δεν έχω να χωρίσω το παραμικρό με οποιονδήποτε.
Απόψεις εκφράζουμε κι αν υπάρχει κόντρα είναι για να συνεχιστεί ο διάλογος.
Μόνο μεσα από τον διάλογο βγαίνουν εποικοδομητικά συμπεράσματα.

Και πάντα το έλεγα κι όχι μόνο για τα AV. Σαν απλός χρήστης προτιμώ την εμειρία ένος απλού χρήστη από ένα προϊόν
παρά τα αποτελέσματα και τις κριτικές από εταιρείες που αγνοούν τον παράγοντα ΧΡΗΣΤΗ.

SpaceMarine13
20-01-17, 14:58
Biggeo65, σ' ευχαριστώ που μ' έβγαλες από τον κόπο! ;)

stamka
20-01-17, 15:22
179000

av-comparatives.org (https://www.av-comparatives.org/dynamic-tests/)

jmk5
20-01-17, 15:56
για το nod κανείς, τιποτα?

κανείς?


κανεις?


179002

biggeo65
20-01-17, 16:02
Τελικά ποιό από τα δύο τεστ είναι σωστό; Το AV TEST.org ή το AV Comparatives.org;
Για να ξέρει ο χρήστης ποιό από τα δύο να συμβουλευθεί για την αγορά AV.

To Quick heal είναι ΤΟP ή δεν είναι; Το Trend Micro με 67 False possitives είναι ΤΟΡ;
Οπότε και μετά από σύγκριση των δύο τεστ ισχύει αυτό που έγραψα:


Λείπει από τα τεστ ο πιο βασικός παράγοντας.Ο Χρήστης.
Σημασία έχει η προσωπική εμπειρία του καθενός με τα διάφορα AV.

sweet dreams
20-01-17, 16:03
Το αν είμαστε εμεί καλύτεροι ή όχι αυτό δεν έχει καμιά σημασία.
Σημασία έχει η προσωπική εμπειρία του καθενός με τα διάφορα AV.
Το να "χλευάζουμε" αυτήν την προσωπική εμπειρία που έχει κάποιος,
μόνο βάση για διάλογο δεν δίνει.

Το έγραψα στο νήμα με την AI της Google για τους γιατρούς,θα το επαναλάβω κι εδώ.

Για μένα μεγαλύτερη σημασία έχει η εμπειρία του κάθε χρήστη / γιατρού,
παρά τα αποτελέσματα που θα πάρεις από μια AI ή από κάποια bots που θα τρέχουν AV tests.

Κανένα Bots ή ΑΙ δεν μπορεί να αντικαταστήσει την εμπειρία του χρήστη.

- - - Updated - - -



Μόνο εσύ το ακούς σαν ανέκδοτο. :p Κι ο ίδιος ο Ευγένιος (EUGENE KASPERSKY) σε ανάρτηση σε blog του (https://eugene.kaspersky.com/2013/05/09/av-test-certification-devalued/),
ακριβώς τα ίδια αναφέρει και ειδικά για το AV TEST.org, που για σένα είναι το κορυφαίο.

Αναφέρει, μετά από κάποια αλλαγή που έγινε στους κανόνες του AV TEST.org



Για να το θέσει με τακτ,τα πιστοποιητικά του AV TESTS, είναι τελείως άχρηστα,
στην αξιολόγηση των χαρακτηρηστικών των διάφορων προϊόντων AV.

Αλλά εγώ δεν λέω "Αντε γειά" γιατί εχω μάθει να ακούω όλες τις απόψεις,
και δεύτερον το μόνο άτομο που δεν χωνεύω στην ζωή μου είναι ο Τσουκαλάς. :p


Tην φετινή άδεια για το δικό μου την πήρα από εδώ, (http://www.specialprice.gr/el/software/programmata-asfaleias/kaspersky-internet-security-2017-5-devices-1-year-retail-box-pc-mac-android)βάλε 10 ευρώ τον χρόνο για μια άδεια, σιγά τα ωά για να μην κάθομαι να λέω, να μπω-να μην μπω, να το ανοίξω-να μην το ανοίξω, να το τρέξω-να μην το τρέξω και διάφορα άλλα που απλά με αγχώνουν στα απλά τα καθημερινά.
Ρύθμιση του AV στο μέγιστο (για επικίνδυνα περιβάλλοντα), backup των αρχείων και Image του συστήματος, που τα έχουμε πει άλλωστε χιλιάδες φορές και είναι απαραίτητο να τα έχουμε όλοι μας.
Έχω πολύ πιο σοβαρά πράγματα να σκεφτώ και να αγχωθώ από το τι θα ανοίξω, τι θα πατήσω και που θα μπω. :p


Προσπαθώ εδώ και πάνω από 15 χρόνια να κολλήσω ιό απεγνωσμένα και δεν μπορώ, έχει πεισμώσει αυτό το αναθεματισμένο το KIS και δεν με αφήνει με τίποτα.
Σαν χρήστης βέβαια...... μην τα συζητήσουμε...... ο πιο απαράδεκτος. :p

Όλοι μας εκφράζουμε προσωπικές απόψεις και καλό είναι μείνουμε σ' αυτές. Το "Μόνο εσύ το ακούς σαν ανέκδοτο" δεν χωράει λοιπόν εδώ γιατί δεν νομίζω να εκφράζεις το σύνολο μελών και επισκεπτών.
Προσωπική σου άποψη να έχεις δωρεάν AV, να θεωρείς το MSE καλό ΑV και παράλληλα να έχεις και κάποια άλλα ή όχι και να προσέχεις κ.λ.π., κ.λ.π., κ.λ.π.,.... (τα έχουμε διαβάσει χ φορές), προσωπική μου άποψη να δίνω 10,20 ή 30 ευρώ το χρόνο και να έχω κάποιο πληρωμένο.
Όπως γράφω και παραπάνω είμαι εν γνώσει μου απρόσεκτος χρήστης, δεν έχω πάθει τίποτα μέχρι τώρα αλλά και να πάθω έχω κάνει τα κουμάντα μου, τα έχω γράψει κι' εγώ άπειρες φορές και ακόμη μία πιο πάνω τι θα πρέπει να έχουμε κάνει προληπτικά.
Επίσης, πάλι προσωπική άποψη, έχω μάθει να διαβάζω τι λένε τα διάφορα tests, όπως και πολλά άλλα μέλη από εδώ μέσα. Αυτό δεν χρειάζεται νομίζω ιδιαίτερη ικανότητα για να το καταλάβουμε, όλοι σε όλα τα νήματα αναφερόμαστε στα tests, είτε πρόκειται για επεξεργαστές, είτε πρόκειται για μνήμες, για δίσκους, για ρούτερ, για, για, για, για, πάντα τι λένε τα tests, στο μόνο νήμα που αμφισβητούνται, από ορισμένους ευτυχώς, τα tests είναι αυτό.
Μην προλάβει κάποιος να αναφέρει τον χρήστη γιατί τα tests γίνονται σε πανομοιότυπα μηχανήματα με πανομοιότυπα δείγματα, οπότε δεν υπάρχουν διαφορετικοί χρήστες, υπάρχει ένας που χειρίζεται τα μηχανήματα.
Το αν θεωρείς εσύ και κάποιοι άλλοι τον εαυτό σου ανώτερο από τα διάφορα Ινστιτούτα ερευνών και δοκιμών δεν μας λέει κάτι, μας το είπες, το εμπεδώσαμε, βγάζει ο καθένας τα συμπεράσματα του, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν εκφράζεις το σύνολο αυτών που σε διαβάζουν.
Ας μείνουμε εδώ λοιπόν με τις προσωπικές του απόψεις ο καθένας και αποφασίζοντας μόνος του πως θα προστατευτεί καλύτερα, δεν χρειάζεται επιπλέον προστάτες.

stamka
20-01-17, 16:06
Τελικά ποιό από τα δύο τεστ είναι σωστό; Το AV TEST.org ή το AV Comparatives.org;
Για να ξέρει ο χρήστης ποιό από τα δύο να συμβουλευθεί για την αγορά AV.

To Quick heal είναι ΤΟP ή δεν είναι; Το Trend Micro με 67 False possitives είναι ΤΟΡ;
Οπότε και μετά από σύγκριση των δύο τεστ ισχύει αυτό που έγραψα:

κανεις ενα σημαντικο λαθος
Δεν ψαχνουμε ποιος ειναι ο καλυτερος χρηστης αλλα το καλυτερο AV
O χρηστης ειναι παντα ο ιδιος
Αυτος ο χρηστης λοιπον με ποιο AV εχει καλυτερη προστασια ? Εσυ απαντας ο χρηστης!!!!

badweed
20-01-17, 16:07
ειναι νομιζω αυτονοητο στην εποχη μας οτι τα ινστιτουτα μπορει να εχουν βεβιασμενα αποτελεσματα , δηλαδη πληρωμενα αποτελεσματα .

εχουμε δει αρκετες εξαγορες και ολες ειναι λογο συμφεροντος , δεν θα εχουν γινει και αλλες εξαγορες που το συμφερον υπαγορευει την μυστικοτητα τους ;

stamka
20-01-17, 16:12
Τα καλυτερα ΑV αυτη την περιοδο ειναι το Kaspersky και το Bitdifender και το χειροτερο τον Windows σε ολα τα τεστ

- - - Updated - - -


ειναι νομιζω αυτονοητο στην εποχη μας οτι τα ινστιτουτα μπορει να εχουν βεβιασμενα αποτελεσματα , δηλαδη πληρωμενα αποτελεσματα .

εχουμε δει αρκετες εξαγορες και ολες ειναι λογο συμφεροντος , δεν θα εχουν γινει και αλλες εξαγορες που το συμφερον υπαγορευει την μυστικοτητα τους ;

για αυτο δεν παιρνεις τιποτα της μετρητης αλωστε υπαρχουν και δωρεαν επιλογες
Εχεις προσβαση σε πολλες πληροφοριες που θα σε βοηθησουν να βρεις τι ειναι καλυτερο για σενα
Οταν ομως το 99% τον τεστ λεει το ιδιο ειναι μια σοβαρη ενδειξη (οχι αποδειξη) που σε βοηθαει να αξιολογήσεις και να επιλέξεις
Το ερωτημα ομως ειναι ποιο ειναι το καλυτερο AV και οχι ποιος ειιναι ο καλυτερος χρηστης

SpaceMarine13
20-01-17, 16:26
Τελικά ποιό από τα δύο τεστ είναι σωστό; Το AV TEST.org ή το AV Comparatives.org;
Για να ξέρει ο χρήστης ποιό από τα δύο να συμβουλευθεί για την αγορά AV.

To Quick heal είναι ΤΟP ή δεν είναι; Το Trend Micro με 67 False possitives είναι ΤΟΡ;
Οπότε και μετά από σύγκριση των δύο τεστ ισχύει αυτό που έγραψα:

Το av-test δίνει Performance 5.5/6 στο AVG και 3.5/6 στο Avast.

To AV-Comparatives 3 αστέρια στο Avast και 2 sto ΑVG.

Είναι και τα δυο έγκριτα επομένως αποκλείεται να κάνουν λάθος γιατί θα τους μηνύσουν οι AVG/Avast. Άρα έχουν και τα δυο δίκιο ταυτόχρονα. Τι δεν καταλαβαίνεις? :p



Ας μείνουμε εδώ λοιπόν με τις προσωπικές του απόψεις ο καθένας και αποφασίζοντας μόνος του πως θα προστατευτεί καλύτερα, δεν χρειάζεται επιπλέον προστάτες.

Ούτε προστάτες χρειαζόμαστε, ούτε βέβαια άτομα που θα χλευάζουν και θα αποκαλούν ανέκδοτο αντίθετες απόψεις, παρ'ότι είναι οι ίδιοι που κάνουν λάθος και λένε απόψεις-ανέκδοτα.

biggeo65
20-01-17, 16:27
Όλοι μας εκφράζουμε προσωπικές απόψεις και καλό είναι μείνουμε σ' αυτές. Το "Μόνο εσύ το ακούς σαν ανέκδοτο" δεν χωράει λοιπόν εδώ γιατί δεν νομίζω να εκφράζεις το σύνολο μελών και επισκεπτών.
Προσωπική σου άποψη να έχεις δωρεάν AV, να θεωρείς το MSE καλό ΑV και παράλληλα να έχεις και κάποια άλλα ή όχι και να προσέχεις κ.λ.π., κ.λ.π., κ.λ.π.,.... (τα έχουμε διαβάσει χ φορές), προσωπική μου άποψη να δίνω 10,20 ή 30 ευρώ το χρόνο και να έχω κάποιο πληρωμένο.
Όπως γράφω και παραπάνω είμαι εν γνώσει μου απρόσεκτος χρήστης, δεν έχω πάθει τίποτα μέχρι τώρα αλλά και να πάθω έχω κάνει τα κουμάντα μου, τα έχω γράψει κι' εγώ άπειρες φορές και ακόμη μία πιο πάνω τι θα πρέπει να έχουμε κάνει προληπτικά.

Το ανέφερα το "Μόνο εσύ το ακούς σαν ανέκδοτο" ,γιατί αkόμη κι ο Kaspersky,
για να το πω κι εγώ με τακτ, "τα φτύνει" τα παραπάνω αποτελέσματα.

Άρα δεν είμαι μόνο εγώ που δεν δίνω βάση στα τεστ,αλλά κι ο κατασκευαστής του AV που χρησημοποιείς.



Επίσης, πάλι προσωπική άποψη, έχω μάθει να διαβάζω τι λένε τα διάφορα tests, όπως και πολλά άλλα μέλη από εδώ μέσα. Αυτό δεν χρειάζεται νομίζω ιδιαίτερη ικανότητα για να το καταλάβουμε, όλοι σε όλα τα νήματα αναφερόμαστε στα tests, είτε πρόκειται για επεξεργαστές, είτε πρόκειται για μνήμες, για δίσκους, για ρούτερ, για, για, για, για, πάντα τι λένε τα tests, στο μόνο νήμα που αμφισβητούνται, από ορισμένους ευτυχώς, τα tests είναι αυτό.

Γιατί όλα τα άλλα τεστ,ειδικά σε Hardware,γίνονται με βάση και κύριο παράγοντα τον χρήστη.
Στα προϊόντα AV δεν λαμβάνουν υπόψη τον παράγοντα ΧΡΗΣΤΗ.


Μην προλάβει κάποιος να αναφέρει τον χρήστη γιατί τα tests γίνονται σε πανομοιότυπα μηχανήματα με πανομοιότυπα δείγματα, οπότε δεν υπάρχουν διαφορετικοί χρήστες, υπάρχει ένας που χειρίζεται τα μηχανήματα.
Το αν θεωρείς εσύ και κάποιοι άλλοι τον εαυτό σου ανώτερο από τα διάφορα Ινστιτούτα ερευνών και δοκιμών δεν μας λέει κάτι, μας το είπες, το εμπεδώσαμε, βγάζει ο καθένας τα συμπεράσματα του, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν εκφράζεις το σύνολο αυτών που σε διαβάζουν.
Ας μείνουμε εδώ λοιπόν με τις προσωπικές του απόψεις ο καθένας και αποφασίζοντας μόνος του πως θα προστατευτεί καλύτερα, δεν χρειάζεται επιπλέον προστάτες.

Ξέχασες το πιο βασικό. Και σε πανομοιότυπο περιβάλλον. Πράγμα που δεν συμβαίνει με τους χρήστες.
Είναι αδύνατον εγώ να κάνω ίδια χρήση του υπολογιστή με τον οποιοδήποτε εδω μέσα.
Οπότε κανένα εργαστήριο δεν μπορεί να ξέρει σε τι περιβάλλον κινούμαι κι αν με προστατεύει το AV ή όχι.

Και δεν προστατεύω κάποιον. Απόψεις εκφράζω και σε αυτές τις απόψεις εν μέρει συμφωνεί κι ο Kaspersky.
Aλλά καμιά αναφορά δεν έκανες γι'αυτό. Το προσπέρασες. Γιατί άραγε;

stamka
20-01-17, 16:29
για το nod κανείς, τιποτα?

κανείς?


κανεις?


179002

γιατι δεν κατεβάζεις την trial εκδοση να δεις στο συστημα σου αν ειναι ελαφρυ
Μονο ετσι θα εισαι σιγουρος

biggeo65
20-01-17, 16:31
κανεις ενα σημαντικο λαθος
Δεν ψαχνουμε ποιος ειναι ο καλυτερος χρηστης αλλα το καλυτερο AV
O χρηστης ειναι παντα ο ιδιος
Αυτος ο χρηστης λοιπον με ποιο AV εχει καλυτερη προστασια ? Εσυ απαντας ο χρηστης!!!!

Μα ποτέ δεν ψάχνω τον καλύτερο χρήστη. Σε ΑV ειδικά τον "χειρότερο" χρήστη ψάχνω.
Για να μου πει ποιό AV χρησημοποιεί κι αν είναι ικανοποιημένος.

Μόνο έτσι μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα κι όχι από τα διάφορα τεστ.

badweed
20-01-17, 16:37
πλεον δεν βαζω καν antivirus , πιο παλια εχω δοκιμασει και χρησιμοποιησει ποικιλια απο αυτα ( norton , mcaffe , avg , avira , kaspersky , malwarebytes ,spydoctor, clamwin , eset και avast )
τα κριτηρια μου ειναι σιγουρα το τι βρισκουν , αλλα και τι κανουν περα απο το να ψαχνουν ιους και το ποσο βαρυα ειναι.
γενικα θελω το καθε προγραμμα που χρησιμοποιω να ειναι αφοσιωμενο σε μια εργασια και να μην με ζαλιζει με αλλες διαθεσιμες ασχετες επιλογες .

στο antivirus συγκεκριμενα , θελω να ελενχει οτι περναει απο την μνημη του υπολογιστη και ας μην το καθαριζει ,ας το εντοπισει και αν υπαρχει η δυνατοτητα να με ενημερωσει για τους κινδυνους και θα βρω τι θα κανω .

πχ με το avira μπορει να ηταν αποτελεσματικο , αλλα μου πεταγε popup δικα του , ε τι να το κανω το antivirus που το εχω για να με προστατευει απο popup οταν το ιδιο λειτουργει κατα αυτον τον τροπο ;


γενικα νομιζω οτι εχει πεσει κατα πολυ η διαχυση των ιων στο ιντερνετ , και αν βρεθει κατι καινουριο και απειλητικο , αμφιβαλω αν τα antivirus θα ειναι προετοιμασμενα για κατι τετοιο .
μετα απο λιγο καιρο θα προσφερουν αντιμετωπιση , εφοσων η ζημια εχει γινει .αυτα τουλαχιστον εχω συναντησει απο το παρελθον .

και σε υπολογιστες που συντηρω , διαφορων περιοικων , αν ο χρηστης ειναι βοδι , και παει καθε που το καθαριζω στα ιδια μερη , το ιδιο αποτελεσμα θα εχει .(ακομη και αν εχω φτιαξει λογαριασμο με περιορισμενα δικαιωματα γιατι τους κωδικους τους αφηνω στην διαθεση τους για να μην υπαρχει σχεση εξαρτησης )

SpaceMarine13
20-01-17, 16:57
Το Comodο Internet Security Premium κάνει τη δουλειά που θες γιατί έχει πολλές έξτρα λειτουργίες (VirusScope, Sandbox, HIPS κτλ) που μπλοκάρουν οποιαδήποτε δυνητικά επικίνδυνη εφαρμογή/διεργασία τρέχει στη μνήμη ή προσπαθήσει να αλλάξει κάτι στο σύστημα, ακόμα και αν δεν είναι καταχωρημένη ακόμα ως ιός στη βάση δεδομένων του. Μπορεί να έχει λίγο χειρότερη μηχανή εντοπισμού ιών από av όπως το Βitdefender ή το AVG αλλά οι έξτρα λειτουργίες που προανέφερα υπερκαλύπτουν τη διαφορά και προσθέτουν και πολλά πλεονεκτήματα. Για pop-ups δεν νομίζω ότι τα antivirus θα κάνουν κάτι. Καλύτερα να αρκεστείς σε μερικά adblockers στον περιηγητή σου. Όποτε χρησιμοποίησα AV για να μου μπλοκάρει Pop-up, μου μπλόκαρε και πολλές κανονικές σελίδες.

badweed
20-01-17, 17:07
τα popup ειναι πολλες φορες αποτελεσμα "ιωσης" μεχρι που βγηκε το avira και τα εκανε προσον του ( οτι χρησιμοποιουμε την φρι εκδοση και οτι καλυτερα να αναβαθμισουμε στο ολοκληρωμενο προιον , πραγμα που με οδηγησε στην απορριψη του )

sweet dreams
20-01-17, 17:57
Μα ποτέ δεν ψάχνω τον καλύτερο χρήστη. Σε ΑV ειδικά τον "χειρότερο" χρήστη ψάχνω.
Για να μου πει ποιό AV χρησημοποιεί κι αν είναι ικανοποιημένος.

Μόνο έτσι μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα κι όχι από τα διάφορα τεστ.

Πάνω σ' αυτό που έγραψες, γιατί τα υπόλοιπα δεν με αφορούν, μπορώ να συμπεριλάβω τον εαυτό μου στους χειρότερους χρήστες που υπάρχουν και το έχω γράψει και πολύ παλιότερα αυτό. Μπαίνω οπουδήποτε, τρέχω οτιδήποτε, ανοίγω οτιδήποτε χωρίς να έχω σκεφτεί ποτέ ούτε ένα δευτερόλεπτο αν είναι σωστό ή όχι, στέρηση της ελευθερίας μου με αυτόν τον τρόπο δεν θέλω.
Εσύ θεωρείσαι προσεκτικός χρήστης γιατί το έχεις γράψει επανειλημμένως και είναι το μόνο που λες συνέχεια, ο χρήστης και ο χρήστης και ο χρήστης και ο χρήστης...........
Αφού ψάχνεις λοιπόν έναν από τους χειρότερους χρήστες, τον βρήκες, μπορεί επίσης να σε διαβεβαιώσει ότι με το KIS που χρησιμοποιεί εδώ και πάρα πολλά-πολλά χρόνια και με την ρύθμιση για επικίνδυνα περιβάλλοντα δεν έχει πάθει τίποτα.

Ασφαλές συμπέρασμα λοιπόν, κατά τα λεγόμενα τα δικά σου στο τελευταίο post, απρόσεκτος+απαράδεκτος γενικώς+με το ζόρι να κολλήσει ιό χρήστης σε συνεργασία με KIS και ρύθμιση για επικίνδυνα περιβάλλοντα = ένας απόλυτα πετυχημένος συνδυασμός.
Πρσωπική εμπειρία λοιπόν μας δείχνει ότι ο παράγοντας χρήστης πάει περίπατο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.