PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 [137] 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

stamka
20-01-17, 18:24
και εγω KIS (με 10€ οσο 3 καφεδες) και περιστασιακα ελεγχος με με Malware Anti malware και δεν εχω το παραμικρο θεμα εδω και χρονια
Σημαντικη σημειωση δεν μιλαω για μονο antivirus

man with no name
20-01-17, 21:16
Καλησπέρα στη κοινότητα,θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω άδεια του avira antivirus pro 2015 στην τελευταία έκδοση;

biggeo65
20-01-17, 22:13
Καλησπέρα στη κοινότητα,θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω άδεια του avira antivirus pro 2015 στην τελευταία έκδοση;

Μόνο αν κάνεις ερώτηση στην AVIRA θα σου πούνε με σιγουριά.
Πάντως παλιότερα δυο χρονιές που χρησημοποιούσα AVIRA,είχα αγοράσει δύο κλειδιά λόγω προσφοράς,
μου πρόσφεραν έκπτωση 30% για την νέα έκδοση κι όχι ενεργοποίηση με το κλειδί που είχα.
Έτσι παρέμεινα στην έκδοση που είχα και τον δεύτερο χρόνο.

man with no name
20-01-17, 22:21
Μάλιστα,ευχαριστώ για την απάντηση.

sdikr
20-01-17, 22:21
Ας μην αρχίσουμε πάλι ίδια, μείνετε στο θέμα,

Για να βοηθήσω, είναι μια ερώτηση προς χρήστες με ποιο αισθάνονται ασφαλείς, αν ήταν απλά να βλέπουμε τι δηλώνει η κάθε σελίδα με μετρήσεις (άσχετα αν είναι σωστές ή λάθος) τότε δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης του θέματος. :oneup:

biggeo65
20-01-17, 22:45
Ασφαλές συμπέρασμα λοιπόν, κατά τα λεγόμενα τα δικά σου στο τελευταίο post, απρόσεκτος+απαράδεκτος γενικώς+με το ζόρι να κολλήσει ιό χρήστης σε συνεργασία με KIS και ρύθμιση για επικίνδυνα περιβάλλοντα = ένας απόλυτα πετυχημένος συνδυασμός.
Πρσωπική εμπειρία λοιπόν μας δείχνει ότι ο παράγοντας χρήστης πάει περίπατο.

Δεν μου το έχεις αποδείξει ότι είσαι ο "χειρότερος" χρήστης,συν του ότι απαντάς επιλεκτικά,
και αφήνεις αναπάντητα ή προσπερνάς κομμάτια που δεν σε ενδιαφέρουν.

Το νήμα είναι για γόνιμο εποικοδομητικό διάλογο κι όχι για να διαστρέβλωση όσων διαβάζουμε.
Ναι το έγραψα και θα επιμένω. Μεγάλο ρόλο παίζει ο χρήστης.

Τα AV TEST δεν με ενδιαφέρουν γιατί γίνονται σε πανομοιότυπο περιβάλλον.
Λίγα συμπεράσματα μπορώ να εξάγω από αυτά γιατί ο κάθε χρήστης δουλεύει σε διαφορετικό περιβάλλον.

Εξ'άλλου το έγραψε κι ο Ευγένιος

to put it mildly, pretty useless for evaluating the merits of different AV products

Κι εντάξει εγώ μπορώ να γράφω ότι θέλω μια που δεν ξέρω.
Όταν όμως η ίδια άποψη βγαίνει κι από έναν κατασκευαστή AV και μάλιστα του AV που εσύ χρησημοποιείς,
αυτό με κάνει να πιστεύω ότι δεν είμαι τελείως λάθος.

Αλλά δεν σε είδα να σχολιάζεις την παραπάνω δήλωση του Kaspersky.
Απλά πιάνεις επιλεκτικά κομμάτια των όσων έγραψα κι απαντάς όπως σε συμφέρει.

Όταν θα έχεις όρεξη για διάλογο με παραδείγματα και λινκς κι όχι για διαστρέβλωση,
τότε πολύ ευχαρίστως να κάνω διάλογο με την συμμετοχή κι όσων θέλουν,
ώστε να αφήσει και κάτι ο διάλογος. Αλλά αυτό που κπάνεις δεν είναι διάλογος.

sweet dreams
20-01-17, 23:09
Προσωπική άποψη χωρίς να απαντάω σε κανέναν και σεβόμενος αυτό που συνέστησε ο mod και τους υπόλοιπους αναγνώστες.
Έχει γραφτεί παλιότερα και από άλλους συμφορουμίτες και απλά θα το επαναφέρω πάλι και εγώ. Το συγκεκριμένο νήμα και με τον συγκεκριμένο τίτλο δεν εξυπηρετεί τίποτα και ούτε προσφέρει κάτι σε όποιον το διαβάζει γιατί οι αυστηρά προσωπικές εμπειρίες και απόψεις πάνω στο θέμα ασφάλειας είναι και αυστηρά προσωπικό θέμα του καθενός.
Για μένα, π.χ., μετράει περισσότερο το AV από τον χρήστη, για άλλον περισσότερο ο χρήστης από το ΑV, για κάποιον είναι καλό το ένα AV για κάποιον άλλον αυτό είναι απαράδεκτο και καλό κάποιο άλλο, πως μπορεί λοιπόν να βοηθηθεί κάποιος που διαβάζει τέτοιες αντικρουόμενες και εντελώς προσωπικές απόψεις;;;
Το μόνο που καταφέρνουμε πιστεύω, είναι να μπερδεύουμε περισσότερο όποιον μας διαβάζει και να μην ξέρει τι να κάνει τελικά. Υπάρχουν τόσες διαφορετικές απόψεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, όσοι είμαστε και όλοι αυτοί που γράφουμε εδώ.
Ακόμη και πάνω στο θέμα αν θέλει κάποιος να διαθέσει ένα ευτελές ποσό για να αγοράσει AV υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, πόσο μάλλον για το ίδιο το θέμα της ασφάλειας και πως την βιώνει ο καθένας μας.
Πρόταση μου να αλλάξει το νήμα σε κάτι γενικό που να έχει απλά πληροφορίες και νέα από τον κόσμο των AV, το τι θεωρώ εγώ ή κάποιος άλλος πιο αξιόπιστο είναι εντελώς αδιάφορο γιατί ο καθένας μας είναι διαφορετικός, έχει διαφορετικό σύστημα, διαφορετικές ανάγκες και διαφορετική νοοτροπία πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

jmk5
20-01-17, 23:09
lays.gr το macaffe Μου εβγαλε οτι ειναι high risk site!!!!

sdikr
20-01-17, 23:11
lays.gr το macaffe Μου εβγαλε οτι ειναι high risk site!!!!

Αυτό είναι γιατί κανείς δεν μπορεί να φάει μόνο ένα :p


Δεν δείχνει πάντως να έχει κάποιο θέμα, ακόμα και το https Που έχει είναι valid

biggeo65
20-01-17, 23:44
Μάλιστα,ευχαριστώ για την απάντηση.

Να'σαι καλά.

Συγκεκριμένα είχα αγοράσει Δεκέμβριο 2008 δυο άδειες ΑVIRA Premium suite 9,
στα 29,90€ και οι δύο, γιατί ήθελε μία κι ένας φίλος. Τελικά δεν την πήρε και μου έμεινε.
Όταν τον επόμενο Δαεκέμβριο κατέβασα την 10 και ρώτησα αν μπορώ να κάνω χρήση του κλειδιού,
μου είπαν ότι το κλειδί είναι για την 9 κι απλά μου έκαναν έκπτωση για την 10.

Έτσι παρέμεινα στην 9, μια που μέχρι το 2011 τα XP είχα.
Το γράφω γιατί η ίδια έκδοση μπορεί να συμπεριφέρεται διαφορετικά αν αλλάξει το λειτουργικό.

- - - Updated - - -


lays.gr το macaffe Μου εβγαλε οτι ειναι high risk site!!!!

ΜacAffee ΑV έχεις ή Internet security; Aν έχεις το Internet security,
μπορεί να πιάνει κατι στα headers της ιστοσελίδας που παραπέμπουν σε Adware.
Ή μπορεί να χρησημοποιεί tracking cookies κι από τρίτες εταιρείες.

Οι πιο πολλές "σουϊτες" τα αντιμετωπίζουν σαν απειλή.

Πάντως όπως έγραψε κι ο sdikr δεν δείχνει κάτι το μεμπτό η σελίδα.
Και το htpps ποιστοποιητικό που έχει, είναι έγκυρο.

- - - Updated - - -


Προσωπική άποψη χωρίς να απαντάω σε κανέναν και σεβόμενος αυτό που συνέστησε ο mod και τους υπόλοιπους αναγνώστες.
Έχει γραφτεί παλιότερα και από άλλους συμφορουμίτες και απλά θα το επαναφέρω πάλι και εγώ. Το συγκεκριμένο νήμα και με τον συγκεκριμένο τίτλο δεν εξυπηρετεί τίποτα και ούτε προσφέρει κάτι σε όποιον το διαβάζει γιατί οι αυστηρά προσωπικές εμπειρίες και απόψεις πάνω στο θέμα ασφάλειας είναι και αυστηρά προσωπικό θέμα του καθενός.


Ισα -ίσα όπως ακριβώς το ανέφερε κι ο mod, το συγκεκριμένο νήμα εξυπηρετει όλους.

Γιατί σκοπός του είναι να εκφράζεται η ιδαιτερότητα του κάθε χρήστη κατά την περιήγηση στο Internet,
τις συνήθειες του και πιο antivirus χρησημοποιεί κι αν είναι ικανοποιημένος.

Γιατί μπορεί μεν ο κάθε χρήστης να είναι διαφορετικός και να χρησημοποιεί διαφορετικό AV,
αλλά μέσα από αυτές τις διαφορετικές απόψεις όλοι εμείς μαζεύουμε εμπειρίες,
και μπορούμε να σχηματίσουμε άποψη για ένα συγκεκριμένο προϊόν.

Εξ'άλλου με το παραπάνω συμφωνεί κι ο Kaspersky,αν διάβασες το άρθρο του.

iakoboss7
29-01-17, 19:39
παιδια την τελευταια βδομαδα το kaspersky εχει αρχισει και πεταει για invalid certificate σε πολλα site (αλλα και μερικα διαφημιστικά email, πχ ακομα και του plaisio) ενω πριν δεν υπηρχε κανενα προβλημα.

εχει ακουσει κανεις κατι?
kaspersky total security 2017 αυθεντικο και ενημερωμένο διαρκος! δεν ειναι θεμα ρυθμίσεων (δεν αλλαχτηκαν).

sweet dreams
29-01-17, 19:54
Το KIS Multi-Device σε 5+3+3 άδειες και σε όλα τα λειτουργικά (7/8.1/10), δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι τέτοιο.

iakoboss7
29-01-17, 20:08
ωραια, ευχαριστω πολυ, θα το ψαξω τοτε να δω τι εχει γινει αν δεν φτιαξει μονο του σε μερικες μερες.

adolf
30-01-17, 00:23
Να σε κοντράρω σε αυτό γιατί. :p Δεν έχω να χωρίσω το παραμικρό με οποιονδήποτε.
Απόψεις εκφράζουμε κι αν υπάρχει κόντρα είναι για να συνεχιστεί ο διάλογος.
Μόνο μεσα από τον διάλογο βγαίνουν εποικοδομητικά συμπεράσματα.

Και πάντα το έλεγα κι όχι μόνο για τα AV. Σαν απλός χρήστης προτιμώ την εμειρία ένος απλού χρήστη από ένα προϊόν
παρά τα αποτελέσματα και τις κριτικές από εταιρείες που αγνοούν τον παράγοντα ΧΡΗΣΤΗ.
Δλδη δεν θυμάσαι τίποτα από τα οσα μου εγρφες στο παρελθον και μιλάω για πριν 5-10 χρόνια όταν το ΝΙΚ ΝΑΜΕ ΜΟΥ δεν ηταν adolf.
Τεσπάντων εγώ αποφευγω να μπαίνω εδώ μέσα γιατι κάποιοι από εσας εχουν δημιουργήσει ΟΜΑΔΙΤΣΕΣ με σκοπό να δείξουν την εξυπνάδα τους άραγε.???????
ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ.
Υ.Γ. ΟΤΑΝ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΣΤΗΣΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΑΙΤ ΟΥΔΕΙΣ ΤΟ "ΕΠΑΙΖΕ" ΕΞΥΠΝΟΣ καλή ώρα.
ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΕΡΜΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΥΑΛΑ

biggeo65
30-01-17, 06:39
ωραια, ευχαριστω πολυ, θα το ψαξω τοτε να δω τι εχει γινει αν δεν φτιαξει μονο του σε μερικες μερες.

To βγάζει το Kaspersky μόνο; Άνοιξε κάποιο HTTPS site με IE.
Aν κι εκεί έχεις το ίδιο πρόβλημα ,κάνε έναν έλεγχο ημερομηνία και ώρα.

goku
08-02-17, 12:47
Αυτή τη περίοδο τι αντιβιοτικό προτείνετε για netbook με Windows XP, επεξεργαστή Atom και 1GB ram;

sdikr
08-02-17, 12:54
Αυτή τη περίοδο τι αντιβιοτικό προτείνετε για netbook με Windows XP, επεξεργαστή Atom και 1GB ram;

Οτι και να βάλεις θα πάει πολύ αργά, ακόμα και χωρίς :p
Δοκίμασε το Panda, είναι αρκετά ελαφρύ, ποιο ελαφρύ απο avast, avg

goku
08-02-17, 12:59
Οτι και να βάλεις θα πάει πολύ αργά, ακόμα και χωρίς :p
Δοκίμασε το Panda, είναι αρκετά ελαφρύ, ποιο ελαφρύ απο avast, avg

Το ξέρω ότι θα πηγαίνει αργά, αλλά όσο και να εξήγησα στον κάτοχο του υπολογιστή ότι έχει σταματήσει η υποστήριξη στα XP και ότι τα τεχνικά χαρακτηριστικά του είναι πολύ χάλια, είναι τόσο άσχετος με τους υπολογιστές που μάλλον δεν καταλάβαινε τι του έλεγα. Προς το παρόν δεν είναι διατεθειμένος να πάρει άλλον, να σκεφτείς και αυτόν του του δώσανε δώρο αλλιώς δεν πρόκειται να έπαιρνε. Τέλος πάντων, θα δοκιμάσω το Panda.

stamka
08-02-17, 13:01
θα συμφωνήσω Τιποτα δε θα δουλεύει με 1Gb ram
Βαλε το malware antιmalware αλλα να μη τρεχει αυτοματα Να το ενεργοποιείς χειροκίνητα για περιοδκο ελεγχο και ενα portable antivirus οπως McAfeeStingerPortable επισης για περιοδικο ελεγχο

thourios
08-02-17, 16:21
Πριν του περάσω 10άρια και αφού πρόσθεσα 1GB μνήμη το μέγιστο που δέχεται δηλαδή χρησιμοποιούσα Bitdefender free.
Έτσι το χρησιμοποιούσα για δύό χρόνια σε τάξη σχολείου με σύνδεση προτζέκτορα και προβολή εκπαιδευτικού υλικού
video, power point word και λίγο αναζήτηση στο internet.

Τώρα με τα 10άρια χρησιμοποιώ το antivirus της microsoft αλλά και σέρνεται νομίζω το ίδιο.
Απλά έκανα την αναβάθμιση για να μην το πετάξω.

badweed
08-02-17, 17:51
Αυτή τη περίοδο τι αντιβιοτικό προτείνετε για netbook με Windows XP, επεξεργαστή Atom και 1GB ram;

θα προτεινα καποιο antivirus που δεν κανει live scan, θα το γονατισει οτι και αν τρεξει κατα την χρηση .

νομιζω εχουν τα xp το defender , μπορεις να εχεις και malware bytes με απενεργοποιημενο οτι ξεκιναει αυτοματα .

SpaceMarine13
10-02-17, 02:10
Αυτή τη περίοδο τι αντιβιοτικό προτείνετε για netbook με Windows XP, επεξεργαστή Atom και 1GB ram;

Σε λάπτοπ 13 ετών (Toshiba Satelite A60) με Pentium 4, δίσκο ΑΤΑ και 1GB Ram τρέχω το Comodo Antivirus και δεν κολλάει καθόλου. Οτιδήποτε άλλο είχα δοκιμάσει, το καθυστερούσε αρκετά.

Σκέτο το Comodo Antivirus όμως, όχι το πακέτο με το Firewall. Οι υπόλοιπες επιλογές με χαμηλές απαιτήσεις είναι τα Panda και Bitdefender.



θα προτεινα καποιο antivirus που δεν κανει live scan, θα το γονατισει οτι και αν τρεξει κατα την χρηση .

νομιζω εχουν τα xp το defender , μπορεις να εχεις και malware bytes με απενεργοποιημενο οτι ξεκιναει αυτοματα .

Το defender έχει ακυρωθεί πλέον στα XP. Μπορείς να κατεβάσεις τα Essentials κτλ αλλά η βάση υπογραφών των ιών έχει σταματήσει να ενημερώνεται από το 2015 νομίζω.

goku
10-02-17, 02:38
Τελικά εγκατέστησα το Panda που αναφέρθηκε σε προηγούμενο μήνυμα. Ο υπολογιστής ήταν φορτωμένος με άχρηστα προγράμματα (είχε 3 αντιβιοτικά, απορώ πως δεν σερνόταν) και έτρωγαν 700 MB από το 1GB που είχε για RAM. Μετά από καθαρισμό που του έκανα και απεγκατάσταση ή/και απενεργοποίηση άχρηστων προγραμμάτων που φόρτωναν στην ram, έριξα την χρησιμοποιούμενη μνήμη στα 170MB σε κατάσταση idle. Με το Panta ανέβηκε στα 300MB (+130 δηλαδή), επίσης σε idle. Δοκίμασα τον Firefox με μόνο μία καρτέλα ανοιχτή και δεν σερνόταν και τόσο.

skel
10-02-17, 02:54
Τελικά εγκατέστησα το Panda που αναφέρθηκε σε προηγούμενο μήνυμα. Ο υπολογιστής ήταν φορτωμένος με άχρηστα προγράμματα (είχε 3 αντιβιοτικά, απορώ πως δεν σερνόταν) και έτρωγαν 700 MB από το 1GB που είχε για RAM. Μετά από καθαρισμό που του έκανα και απεγκατάσταση ή/και απενεργοποίηση άχρηστων προγραμμάτων που φόρτωναν στην ram, έριξα την χρησιμοποιούμενη μνήμη στα 170MB σε κατάσταση idle. Με το Panta ανέβηκε στα 300MB (+130 δηλαδή), επίσης σε idle. Δοκίμασα τον Firefox με μόνο μία καρτέλα ανοιχτή και δεν σερνόταν και τόσο.

για browser δοκίμασε opera ή maxthlon που δεσμεύουν λίγοτερη ραμ απο ff/chrome

johnmegarythmos
10-02-17, 09:39
Εγώ χρόνια χρησιμοποιώ commondo αλλά το free internet security και είναι αρκετά βαρύ και σκέφτομαι να το αλλάξω. Το έχω στο laptop της μητέρας μου με διπύρηνο επεξεργαστή 2.16 και μνήμη ραμ 4 gb αλλά και στον υπολογιστή σταθερό του θείου μου με επεξεργαστή triple core με 2 gb ram τελευταία μου είπανε για το bit finder ότι είναι καλό αλλά δεν ξέρω. Από τότε που είχα ακούσει για δωρεάν internet security κάθε χρόνο χρησιμοποιουσα το comondo.

SpaceMarine13
10-02-17, 11:00
Εγώ χρόνια χρησιμοποιώ commondo αλλά το free internet security και είναι αρκετά βαρύ και σκέφτομαι να το αλλάξω. Το έχω στο laptop της μητέρας μου με διπύρηνο επεξεργαστή 2.16 και μνήμη ραμ 4 gb αλλά και στον υπολογιστή σταθερό του θείου μου με επεξεργαστή triple core με 2 gb ram τελευταία μου είπανε για το bit finder ότι είναι καλό αλλά δεν ξέρω. Από τότε που είχα ακούσει για δωρεάν internet security κάθε χρόνο χρησιμοποιουσα το comondo.

Το πακέτο του Comodo είναι βαρύ γιατί εκτός από antivirus έχει να κάρο προγραμματάκια που τρέχουν όπως Firewall, sanbdox, HIPS, Viruscope, φιλτράρισμα ιστοσελίδων και κατ' επέκτασιν είναι πολύ πιο βαρύ αλλά και ασφαλές από ένα απλό antivirus. Πρόγραμμα Βit finder δεν ξέρω. Μήπως εννοείς bit defender? Έχει τη καλύτερη μηχανή εντοπισμού από τα "ελαφριά" antivirus επομένως στο προτείνω και εγώ. Πάντως το Comodo βγάζει και σκέτο antivirus αν σε ενδιαφέρει.



για browser δοκίμασε opera ή maxthlon που δεσμεύουν λίγοτερη ραμ απο ff/chrome

Κ-Μeleon (http://kmeleonbrowser.org/) άμα είναι για παλιό pcaki. Το έχω και πάει σφαίρα.

goku
10-02-17, 13:50
για browser δοκίμασε opera ή maxthlon που δεσμεύουν λίγοτερη ραμ απο ff/chrome

Από όσο ξέρω μόνο ο Firefox και τα Firefox-ειδή έχουν μείνει που υποστηρίζονται ακόμη στα XP (και o Firefox θα σταματήσει την υποστήριξη κάποια στιγμή φέτος). Ο Opera βασίζεται στο Chromium, όπως και ο Chrome, που έχουν σταματήσει την υποστήριξη.

skel
10-02-17, 14:05
Από όσο ξέρω μόνο ο Firefox και τα Firefox-ειδή έχουν μείνει που υποστηρίζονται ακόμη στα XP (και o Firefox θα σταματήσει την υποστήριξη κάποια στιγμή φέτος). Ο Opera βασίζεται στο Chromium, όπως και ο Chrome, που έχουν σταματήσει την υποστήριξη.

ναι έχεις δίκιο ξέχασα πως μιλάμε για xp λειτουργικό

stamka
10-02-17, 14:58
Από όσο ξέρω μόνο ο Firefox και τα Firefox-ειδή έχουν μείνει που υποστηρίζονται ακόμη στα XP (και o Firefox θα σταματήσει την υποστήριξη κάποια στιγμή φέτος). Ο Opera βασίζεται στο Chromium, όπως και ο Chrome, που έχουν σταματήσει την υποστήριξη.

o firefoχ δεν θα σταματησει την υποστήριξη σε ΧΡ απλα το Μαρτιο θα σε μεταφερει αυτοματα σε εκδοση Firefox Extended Support Release (ESR).

johnmegarythmos
12-02-17, 00:59
[QUOTE=SpaceMarine13;6112274]Το πακέτο του Comodo είναι βαρύ γιατί εκτός από antivirus έχει να κάρο προγραμματάκια που τρέχουν όπως Firewall, sanbdox, HIPS, Viruscope, φιλτράρισμα ιστοσελίδων και κατ' επέκτασιν είναι πολύ πιο βαρύ αλλά και ασφαλές από ένα απλό antivirus. Πρόγραμμα Βit finder δεν ξέρω. Μήπως εννοείς bit defender? Έχει τη καλύτερη μηχανή εντοπισμού από τα "ελαφριά" antivirus επομένως στο προτείνω και εγώ. Πάντως το Comodo βγάζει και σκέτο antivirus αν σε ενδιαφέρει.

Σαν internet security μονο η comodo εχει δωρεαν internet security; δωρεαν για 1 χρονο;
οσο για το biτ defender εχεις δικιο νομιζω για αυτο μου ειπανε , ειναι δωρεαν ; αλλα μονο antivirus ; και ισχυει για 1 χρονο;.
οσο για τα εξτρα προγραμματα του κομοντο ναι εχει παρα πολλα που εγκαθιστα, θα συμφωνησω αλλα δεν μπορω να το θεωρησω αξιοπιστο πχ ειχα κολλησει τον ιο της αστυνομιας με αυτο , και δεν με προστατεψε .
Επισης αμα μπεις στο matousec που εχουνε αποτελεσματα για το πιο antivirius περασε τα crash test το comodo internet security ειναι στο 100% δες εδω http://www.matousec.com/projects/proactive-security-challenge/results.php , και το bitdefender ειναι στο 97% ,μου το εδωσε το site αυτο ενας καθηγητης μου σε μαθημα για αποκτηση πτυχιου πληροφορικης . , βεβαια μου πεις για το defender 2011 γραφει το ξερω αλλα εκει μου ειχε πει να συμβουλευομαι για τεστ σε antivirius δεν βλεπω παντως να εχει ανανεωθει το site .

johnmegarythmos
13-02-17, 22:04
[QUOTE=SpaceMarine13;6112274]Το πακέτο του Comodo είναι βαρύ γιατί εκτός από antivirus έχει να κάρο προγραμματάκια που τρέχουν όπως Firewall, sanbdox, HIPS, Viruscope, φιλτράρισμα ιστοσελίδων και κατ' επέκτασιν είναι πολύ πιο βαρύ αλλά και ασφαλές από ένα απλό antivirus. Πρόγραμμα Βit finder δεν ξέρω. Μήπως εννοείς bit defender? Έχει τη καλύτερη μηχανή εντοπισμού από τα "ελαφριά" antivirus επομένως στο προτείνω και εγώ. Πάντως το Comodo βγάζει και σκέτο antivirus αν σε ενδιαφέρει.

Σαν internet security μονο η comodo εχει δωρεαν internet security; δωρεαν για 1 χρονο;
οσο για το biτ defender εχεις δικιο νομιζω για αυτο μου ειπανε , ειναι δωρεαν ; αλλα μονο antivirus ; και ισχυει για 1 χρονο;.
οσο για τα εξτρα προγραμματα του κομοντο ναι εχει παρα πολλα που εγκαθιστα, θα συμφωνησω αλλα δεν μπορω να το θεωρησω αξιοπιστο πχ ειχα κολλησει τον ιο της αστυνομιας με αυτο , και δεν με προστατεψε .
Επισης αμα μπεις στο matousec που εχουνε αποτελεσματα για το πιο antivirius περασε τα crash test το comodo internet security ειναι στο 100% δες εδω http://www.matousec.com/projects/proactive-security-challenge/results.php , και το bitdefender ειναι στο 97% ,μου το εδωσε το site αυτο ενας καθηγητης μου σε μαθημα για αποκτηση πτυχιου πληροφορικης . , βεβαια μου πεις για το defender 2011 γραφει το ξερω αλλα εκει μου ειχε πει να συμβουλευομαι για τεστ σε antivirius δεν βλεπω παντως να εχει ανανεωθει το site .


παντως και για μία ακόμα χρονιά, το Bitdefender αναδεικνύεται ως το κορυφαίο Antivirus στις δοκιμές των ανεξαρτήτων εργαστηρίων, για όλα τα λειτουργικά συστήματα δειτε εδω https://www.pcsteps.gr/493-%cf%84%ce%b1-%ce%ba%ce%b1%ce%bb%cf%8d%cf%84%ce%b5%cf%81%ce%b1-%ce%b4%cf%89%cf%81%ce%b5%ce%ac%ce%bd-antivirus/?utm_source=getresponse&utm_medium=email&utm_campaign=pcsteps&utm_content=%CE%A4%CE%B1+%CE%BD%CE%B5%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1+%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1+%CF%84%CE%BF%CF%85+%5 B%5Brss_title%5D%5D#i

SpaceMarine13
15-02-17, 18:13
Σαν internet security μονο η comodo εχει δωρεαν internet security; δωρεαν για 1 χρονο;
οσο για το biτ defender εχεις δικιο νομιζω για αυτο μου ειπανε , ειναι δωρεαν ; αλλα μονο antivirus ; και ισχυει για 1 χρονο;.
οσο για τα εξτρα προγραμματα του κομοντο ναι εχει παρα πολλα που εγκαθιστα, θα συμφωνησω αλλα δεν μπορω να το θεωρησω αξιοπιστο πχ ειχα κολλησει τον ιο της αστυνομιας με αυτο , και δεν με προστατεψε .
Επισης αμα μπεις στο matousec που εχουνε αποτελεσματα για το πιο antivirius περασε τα crash test το comodo internet security ειναι στο 100% δες εδω http://www.matousec.com/projects/proactive-security-challenge/results.php , και το bitdefender ειναι στο 97% ,μου το εδωσε το site αυτο ενας καθηγητης μου σε μαθημα για αποκτηση πτυχιου πληροφορικης . , βεβαια μου πεις για το defender 2011 γραφει το ξερω αλλα εκει μου ειχε πει να συμβουλευομαι για τεστ σε antivirius δεν βλεπω παντως να εχει ανανεωθει το site .


Τόσο το Comodo Internet Security Suite όσο και το Bitdefender ειναι δωρεάν για πάντα. Όχι μόνο για 1 χρόνο. Πλήρες πακέτο τύπου Antivirus+Firewall+εξτρα εφαρμογές νομίζω πως έχει μόνο η Comodo. Τώρα γιατί κόλλησες τον ιό της αστυνομίας δεν ξέρω. Από τη μέρα που το έχω βάλει, δεν περνάει τίποτα.

Το bitdefender έχει λίγο καλύτερη μηχανή εντοπισμού. Ωστόσο, είναι πολύ φτωχό σαν antivirus και σου δίνει απειροελάχιστες δυνατότητες ρύθμισης. Αν ρυθμίσεις το Comodo Suite όπως πρέπει, είναι καλύτερο από κάθε δωρεάν antivirus εκεί έξω γιατί ότι δεν θα εντοπίζει η μηχανή του, θα το ακινητοποιούν τα δευτερεύοντα προγράμματα που έχει και αποτρέπουν κάθε παρέμβαση στο σύστημά από ύποπτες εφαρμογές. Το μεγάλο μείον βέβαια είναι ότι θα εντοπίζει συνεχώς false positives και θα έχεις ειδοποιήσεις για το παραμικρό.

johnmegarythmos
15-02-17, 21:12
το comodo suite ειναι το internet security ; και πως δηλαδη να το ρυθμισω; δεν το καταλαβα ; τα false positives τι ειναι; .

skel
21-03-17, 19:24
καμιά πρόταση για free internet security ή 6μηνo license ?
δεν θέλω σουίτα, μόνο internet security
είχα το panda global για 6 μήνες και με άφησε ευχαριστημένο

cranky
21-03-17, 19:28
είχα το panda global για 6 μήνες και με άφησε ευχαριστημένο
Τότε, ξαναβάλε το ίδιο.

Ποιά windows έχεις ;

skel
21-03-17, 20:51
Τότε, ξαναβάλε το ίδιο.

Ποιά windows έχεις ;

10 έχω
ήτανε δοκιμαστική έκδοση οπότε δεν μπορώ να την βάλω και ψάχνω κάτι για free αν υπάρχει κάτι

cranky
21-03-17, 22:35
Comodo Antivirus for Windows 10 (https://antivirus.comodo.com/antivirus-for-windows-10/).

thourios
21-03-17, 23:15
Mcafee antivirus 2017 για 6 μήνες
στο link (https://sharewareonsale.com/s/mcafee-antivirus-plus-giveaway-coupon-sale)

Panda antivirus 2017 για 6 μήνες
στο link (https://sharewareonsale.com/s/panda-internet-security-sale)

skel
21-03-17, 23:53
Comodo Antivirus for Windows 10 (https://antivirus.comodo.com/antivirus-for-windows-10/).


Mcafee antivirus 2017 για 6 μήνες
στο link (https://sharewareonsale.com/s/mcafee-antivirus-plus-giveaway-coupon-sale)

Panda antivirus 2017 για 6 μήνες
στο link (https://sharewareonsale.com/s/panda-internet-security-sale)

ευχαριστώ
πάω για το panda :twisted:

meletis
22-03-17, 01:39
ευχαριστώ
πάω για το panda :twisted:
Για ποιο λόγο δεν σου αρέσει το Comodo? Εχω μείνει ευχαριστημένος. και το έχω σε 2 συστήματα.

skel
22-03-17, 02:04
Για ποιο λόγο δεν σου αρέσει το Comodo? Εχω μείνει ευχαριστημένος. και το έχω σε 2 συστήματα.

δεν έχω κάτι με το comodo απλά είπα να πάω σε panda για ένα 6μηνο

anonymos1982
23-03-17, 19:34
[QUOTE=johnmegarythmos;6113361]


παντως και για μία ακόμα χρονιά, το Bitdefender αναδεικνύεται ως το κορυφαίο Antivirus στις δοκιμές των ανεξαρτήτων εργαστηρίων, για όλα τα λειτουργικά συστήματα δειτε εδω https://www.pcsteps.gr/493-%cf%84%ce%b1-%ce%ba%ce%b1%ce%bb%cf%8d%cf%84%ce%b5%cf%81%ce%b1-%ce%b4%cf%89%cf%81%ce%b5%ce%ac%ce%bd-antivirus/?utm_source=getresponse&utm_medium=email&utm_campaign=pcsteps&utm_content=%CE%A4%CE%B1+%CE%BD%CE%B5%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1+%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1+%CF%84%CE%BF%CF%85+%5 B%5Brss_title%5D%5D#i

Για την ακρίβεια ισοβάθμησε με άλλα και μάλιστα δωρεάν, το σπρώχνουν λίγο εκεί στο pcsteps...

SpaceMarine13
25-03-17, 16:38
ευχαριστώ
πάω για το panda :twisted:

Κακώς. Όντας χρόνιος χρήστης του Panda, σου προτείνω το Comodo Internet Security.

Καλά και τα Bitdefender, AVG, Avast (AVG+Avast είναι ουσιαστικά η ίδια μηχανή) αλλά προσωπικά που κατεβάζω συνέχεια, μου δημιούργησαν πολλά πολλά προβλήματα με false positives. Μετά από ένα πρόβλημα που μου εμφανίστηκε πρόσφατα με το Comodo, κράτησα μόνο το Firewall του και εγκατέστησα ξεχωριστό antivirus. Δοκίμασα και τα τρια το τελευταίο μήνα αλλά δυστυχώς σε αρκετές περιπτώσεις μου μπλόκαραν καθαρά αρχεία και δεν μου επέτρεπαν να τα κάνω restore και εξαίρεση (δεν δούλευε η επιλογή). Επέστρεψα στο Comodo και βρήκα την υγειά μου.




Για την ακρίβεια ισοβάθμησε με άλλα και μάλιστα δωρεάν, το σπρώχνουν λίγο εκεί στο pcsteps...

Το AVG είναι μακράν καλύτερο του Bitdefender και θα ήταν το καλύτερο antivirus αν είχε λιγότερα false positives και η επιλογή "restore & add to exceptions" δούλευε πάντα...

-21grams
30-03-17, 23:10
Μια ερώτηση προς χρήστες λογισμικού του Ευγένιου:

Αναβάθμισα πρόσφατα (με καθυστέρηση ετών!) το Kaspersky Anti-Virus από την έκδοση 15.0.2.361g (KAV 2015) στην 17.0.0.611d.
Με εξαίρεση κάποια καθυστέρηση στο manual scan μεμονωμένων αρχείων (μέσω δεξιού click -> Scan for viruses), δεν διαπιστώνω κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στις επιδόσεις.
Οι αλλαγές αφορούν κυρίως στο interface («εκμοντερνίστηκε» ελαφρώς). Φαντάζομαι ανανεώθηκε και η engine.
Υπάρχει λόγος διατήρησης παλαιότερων offline (~180 MB έκαστο) installers; Στις λίγες μέρες που δουλεύω το KAV2017, δεν νομίζω πως θα χρειαστεί ποτέ να κάνω roll-back.
Εσείς φυλάτε τα setup executables προηγούμενων εκδόσεων;

sweet dreams
30-03-17, 23:18
Για ποιο λόγο να κρατήσεις τα παλιότερα;; ίσα-ίσα που άργησες κιόλας υπερβολικά να περάσεις την καινούργια έκδοση, υποτίθεται ότι ειδικά στο AV πάντα κοιτάζουμε να έχουμε τις τελευταίες εκδόσεις.

cranky
30-03-17, 23:19
Υπάρχει λόγος διατήρησης παλαιότερων offline (~180 MB έκαστο) installers;
Όχι, κανένας.

-21grams
31-03-17, 00:10
Για ποιο λόγο να κρατήσεις τα παλιότερα; Ίσα-ίσα που άργησες κιόλας υπερβολικά να περάσεις την καινούργια έκδοση, υποτίθεται ότι ειδικά στο AV πάντα κοιτάζουμε να έχουμε τις τελευταίες εκδόσεις.
Σε αντίστοιχα upgrades κατά το παρελθόν χάνονταν τα settings (ειδικά τα "Threat & exclusions" -> Exclusions, Trusted applications* κ.λπ.) με αποτέλεσμα να απαιτείται εκ νέου configuration.
Κι όλα αυτά ενώ είχα κρατήσει το σχετικό cfg αρχείο!
Ίσως να έφταιγε το γεγονός πως έκανα full uninstall προτού εγκαταστήσω την νεότερη έκδοση· αυτή τη φορά απλώς έκανα double click στο setup χωρίς να απεγκαταστήσω κάτι χειροκίνητα ή να επέμβω.
Η διαδικασία κύλισε απολύτως ομαλά: Αφαιρέθηκε o "Kaspersky Anti-Virus 15.0.0" φάκελος απ' το C:\Program Files (x86)\Kaspersky Lab χωρίς να χαθεί καμία από τις παραμετροποιήσεις :oneup:

*Παρότι ο Ευγένιος κατά κανόνα αριστεύει στην κατηγορία "False positives", αραιά και που προκύπτουν ανορθογραφίες. Ουδείς τέλειος.
π.χ. Πολύ πρόσφατα αναγνώρισε -εσφαλμένα- ως ιό κακόβουλο λογισμικό το Kodi v17.1, το οποίο και διέγραψε [Αιτιολογία: not-a-virus:PDM:RiskTool.Win32.DelShad.rab].
Μόλις το googleαρα και διαπιστώνω πως υπάρχει ξεχωριστό νήμα (http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=291414) (αφορά παλαιότερη beta version πάντως).

Κάτι ανάλογο συμβαίνει -και μάλιστα συστηματικά μιας που το λάθος επαναλαμβάνεται- με το JDownloader 2.
Επεμβαίνει, σβήνοντας το "jdownloader 2.exe" εξαιτίας κάποιου pattern (σε περιπτώσεις όπου επιχειρείται download ενός αρχείου με το ίδιο όνομα παραπάνω από μία φορά).
Το χειρότερο ήταν πως δεν επέτρεπε την διατήρηση του παρότι ζητούσα εξαίρεση. Με το επόμενο restart, είχε φάει πόδι!
Ε, τελικά το πρόσθεσα στα Trusted Applications και ξεμπέρδεψα διά παντός.
Κοιτώντας τα exclusions, βλέπω πως έχω συμπεριλάβει και το Ace Stream Media v3.0.5 [not-a-virus:AdWare.Win32.Agent.guew]

Κάτι τελευταίο:
Απενεργοποίησα το Kaspersky Secure Connection 1.0 χωρίς να το πολυσκεφτώ. Περί VPN υπηρεσίας δεν πρόκειται;
Ε, έχω ακόμα διαθέσιμα 40τόσα GB από προσφορά *κανονικού* VPN provider.

sweet dreams
31-03-17, 09:39
Σε αντίστοιχα upgrades κατά το παρελθόν χάνονταν τα settings (ειδικά τα "Threat & exclusions" -> Exclusions, Trusted applications* κ.λπ.) με αποτέλεσμα να απαιτείται εκ νέου configuration.
Κι όλα αυτά ενώ είχα κρατήσει το σχετικό cfg αρχείο!
Ίσως να έφταιγε το γεγονός πως έκανα full uninstall προτού εγκαταστήσω την νεότερη έκδοση· αυτή τη φορά απλώς έκανα double click στο setup χωρίς να απεγκαταστήσω κάτι χειροκίνητα ή να επέμβω.
Η διαδικασία κύλισε απολύτως ομαλά: Αφαιρέθηκε o "Kaspersky Anti-Virus 15.0.0" φάκελος απ' το C:\Program Files (x86)\Kaspersky Lab χωρίς να χαθεί καμία από τις παραμετροποιήσεις :oneup:

*Παρότι ο Ευγένιος κατά κανόνα αριστεύει στην κατηγορία "False positives", αραιά και που προκύπτουν ανορθογραφίες. Ουδείς τέλειος.
π.χ. Πολύ πρόσφατα αναγνώρισε -εσφαλμένα- ως ιό κακόβουλο λογισμικό το Kodi v17.1, το οποίο και διέγραψε [Αιτιολογία: not-a-virus:PDM:RiskTool.Win32.DelShad.rab].
Μόλις το googleαρα και διαπιστώνω πως υπάρχει ξεχωριστό νήμα (http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=291414) (αφορά παλαιότερη beta version πάντως).

Κάτι ανάλογο συμβαίνει -και μάλιστα συστηματικά μιας που το λάθος επαναλαμβάνεται- με το JDownloader 2.
Επεμβαίνει, σβήνοντας το "jdownloader 2.exe" εξαιτίας κάποιου pattern (σε περιπτώσεις όπου επιχειρείται download ενός αρχείου με το ίδιο όνομα παραπάνω από μία φορά).
Το χειρότερο ήταν πως δεν επέτρεπε την διατήρηση του παρότι ζητούσα εξαίρεση. Με το επόμενο restart, είχε φάει πόδι!
Ε, τελικά το πρόσθεσα στα Trusted Applications και ξεμπέρδεψα διά παντός.
Κοιτώντας τα exclusions, βλέπω πως έχω συμπεριλάβει και το Ace Stream Media v3.0.5 [not-a-virus:AdWare.Win32.Agent.guew]

Κάτι τελευταίο:
Απενεργοποίησα το Kaspersky Secure Connection 1.0 χωρίς να το πολυσκεφτώ. Περί VPN υπηρεσίας δεν πρόκειται;
Ε, έχω ακόμα διαθέσιμα 40τόσα GB από προσφορά *κανονικού* VPN provider.

Μια άλλη περίπτωση με εγκατάσταση προγράμματος.
Eγκαθιστώ σε όλους τους υπολογιστές μου το ImgBurn χρόνια, σε κάποια πρόσφατη εγκατάσταση διαπίστωσα ότι μου έβγαζε προειδοποίηση το KIS ενώ παλιότερα δεν γινόταν αυτό. Στην σελίδα του Download πατούσα συνέχεια από συνήθεια στο "Mirror 1 - Provided by Digital Digest" και ενώ παλιότερα μου το έβγαζε εντάξει τώρα έβγαζε προειδοποίηση. Το βάζω από περιέργεια στο VirusTotal και βγάζει 24 προειδοποιήσεις. Πατάω μετά στο "Mirror 7 - Provided by ImgBurn" και γίνεται εγκατάσταση χωρίς κανένα πρόβλημα ή ειδοποίηση. Στο VirusTotal βγάζει μόνο 3 προειδοποιήσεις.

Δοκίμασα το Kodi, ούτε στην σάρωση μου έβγαλε κάποια προειδοποίηση και έγινε η εγκατάσταση κανονικά, το ίδιο και με τον JDownloader, κανένα πρόβλημα.

181882

- - - Updated - - -

Nα προσθέσω ότι η ρύθμιση του KIS είναι σε όλα "Υψηλό(μέγιστη προστασία σε επικίνδυνα περιβάλλοντα)".

-21grams
31-03-17, 12:45
Αυτό με το ImgBurn συνέβη και σε εμένα. Blockάρισμα & διαγραφή στα καλά καθούμενα!
Και είναι πολύ περίεργο αν λάβουμε υπ' όψιν πως το εν λόγω πρόγραμμα παραμένει στην ίδια έκδοση εδώ και σχεδόν 3 χρόνια! Τι Διάολο ανίχνευσε μετά από τόσο καιρό;
[Μήπως ο Installer ήταν bundled με σαβούρες; Τίποτα toolbars; Νομίζω πως έχει ατονήσει το φαινόμενο]

Επιστρέφοντας στο ζήτημα του JDownloader 2, να επισημάνω πως το false positive δεν αφορά το setup αρχείο αλλά το executable που τρέχει αφότου εγκατασταθεί (και αυτό υπό ορισμένες προϋποθέσεις)
Δες το παρακάτω screenshot και θα καταλάβεις:

181890

Τελευταία ερώτηση:
Από που προμηθεύτηκες License;
Υπάρχει εκείνη η προσφορά στο Insomnia για αυθεντική άδεια 5 users σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή. Τυπικά ισχύει μόνο για τους πελάτες της τράπεζας Barcley, θα πρέπει μάλιστα να δηλώσεις και διεύθυνση κατοικίας εντός του Η.Β. αν δεν απατώμαι.
Τα παιδιά εκεί επιβεβαιώνουν πως δουλεύει. Πρόσφατα σημειώθηκε και κύμα ανανεώσεων.

sweet dreams
31-03-17, 13:34
Αυτό με το ImgBurn συνέβη και σε εμένα. Blockάρισμα & διαγραφή στα καλά καθούμενα!
Και είναι πολύ περίεργο αν λάβουμε υπ' όψιν πως το εν λόγω πρόγραμμα παραμένει στην ίδια έκδοση εδώ και σχεδόν 3 χρόνια! Τι Διάολο ανίχνευσε μετά από τόσο καιρό;
[Μήπως ο Installer ήταν bundled με σαβούρες; Τίποτα toolbars; Νομίζω πως έχει ατονήσει το φαινόμενο]

Επιστρέφοντας στο ζήτημα του JDownloader 2, να επισημάνω πως το false positive δεν αφορά το setup αρχείο αλλά το executable που τρέχει αφότου εγκατασταθεί (και αυτό υπό ορισμένες προϋποθέσεις)
Δες το παρακάτω screenshot και θα καταλάβεις:

181890

Τελευταία ερώτηση:
Από που προμηθεύτηκες License;
Υπάρχει εκείνη η προσφορά στο Insomnia για αυθεντική άδεια 5 users σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή. Τυπικά ισχύει μόνο για τους πελάτες της τράπεζας Barcley, θα πρέπει μάλιστα να δηλώσεις και διεύθυνση κατοικίας εντός του Η.Β. αν δεν απατώμαι.
Τα παιδιά εκεί επιβεβαιώνουν πως δουλεύει. Πρόσφατα σημειώθηκε και κύμα ανανεώσεων.

Για το ImgBurn εξηγώ αναλυτικά τι έχει συμβεί, είναι θέμα Server και δημιουργείται το πρόβλημα.

Άδειες παίρνω από εδώ (https://www.specialprice.gr/)γιατί συνήθως έχουν χαμηλές τιμές (για 3 και 5 άδειες μιλάμε).

@ ADSLgr.com All rights reserved.