PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 [138] 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

-21grams
03-04-17, 12:55
Για το ImgBurn εξηγώ αναλυτικά τι έχει συμβεί, είναι θέμα Server και δημιουργείται το πρόβλημα.
Ναι, δεν αμφιβάλλω. Αλλά δεν είναι μόνο θέμα server.
Εγώ διατηρώ ένα φάκελο με τις πιο πρόσφατες εκδόσεις installers προγραμμάτων που έχω εγκατεστημένα (τον έχω shared στο τοπικό δίκτυο για ενημερώσεις των άλλων υπολογιστών).
Ένα απλό access στον subfolder όπου ήταν αποθηκευμένο το setup.exe του ImgBurn, ήταν αρκετό για το διαγράψει το Kaspersky.
Κατά πάσα πιθανότητα είχε κρατήσει το checksum του αρχείου (ή το “signature” τέλος πάντων) στην database.


Άδειες παίρνω από εδώ (https://www.specialprice.gr/)γιατί συνήθως έχουν χαμηλές τιμές (για 3 και 5 άδειες μιλάμε).
Η *προσφορά* (ή τέχνασμα που ακροβατεί στα όρια της νομιμότητας αν θέλεις) της Barcleys είναι πολύ πιο συμφέρουσα. Και από την στιγμή που η εγκυρότητα των activation codes επιβεβαιώνεται από όλους όσοι το προμηθεύτηκαν, θα την προτιμήσω.
Το μόνο που με απασχολεί είναι αν ο κωδικός ενεργοποίησης μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα -ελαφρύτερα- KAV & KIS.
Κανονικά αφορά στο Total Security το οποίο θεωρώ υπερφορτωμένο. Έθεσα το ίδιο ερώτημα στο Insomnia (http://www.insomnia.gr/topic/639181-kaspersky-total-security-1y-5-devices-%C2%A3699-834%E2%82%AC/page-3#entry55585283) χωρίς ακόμα να έχω λάβει απάντηση.
Η λογική λέει πως μια άδεια για το KAV δεν πρόκειται να γίνει δεκτή για ενεργοποίηση ακριβότερων «πακέτων» όπως τα KIS & KTS. Αναρωτιέμαι αν ισχύει το ίδιο και για το αντίστροφο. :hmm:

Τέλος να αναφέρω κάποια μικροπροβληματάκια που συνάντησα και σχετίζονται με τον Chromium (όχι Chrome) v57.0.2987.133 64-bit:
Κατά διαστήματα αναδύονται pop-ups του KAV που μου ζητούν να αφήσω ή τερματίσω encrypted connections που «δεν πληρούν τις προδιαγραφές» του Ευγένιου, βλ. κάτωθι screenshot.

181957

Να τα αγνοήσω; Κατά 99% είναι αποτέλεσμα των αυστηρών (;) Network Settings:

181958

sweet dreams
03-04-17, 13:14
ImgBurn
Από το "Provided by Digital Digest" δημιουργείται πρόβλημα, από το "Provided by ImgBurn" κανένα πρόβλημα, στο "Digital Digest" λοιπόν θα έχουν χώσει μέσα στο "exe" μπόλικο πράγμα που φαίνεται άλλωστε και στο VirusTotal, άρα αποκλειστικά θέμα των Servers που διαθέτουν την εφαρμογή είναι.

Τέτοια παράθυρα μου βγάζει και μένα μερικές φορές σε ιστοσελίδες, αλλά έχω κι' εγώ την ρύθμιση στο τέρμα, προσωπικά πατάω να συνεχιστεί αλλά φυσικά δεν το προτείνω να το κάνεις κι' εσύ, η ασφάλεια είναι προσωπική επιλογή του καθενός.

bill27
10-05-17, 19:59
Καλησπερα,ψαχνω av για σταθερο με 3gb ram με windows 10.Θα ηθελα να ειναι πολυ ελαφρυ και απλο στην χρηση και free,ευχαριστω

cranky
10-05-17, 21:29
Comodo Antivirus for Windows 10 (https://antivirus.comodo.com/antivirus-for-windows-10/).

bill27
10-05-17, 22:53
ευχαριστω θα το δοκιμασω

posy
11-05-17, 01:37
https://www.360totalsecurity.com/en/features/360-total-security-essential/
Πολυ απλο interface,ελαφρυ και με την μηχανη του avira και bitdefender...το εχω σε λαπτοπ 9 ετων με win10 και ουτε καν το νιωθω

cool11
17-05-17, 11:15
Αποψεις για το avira?
Επικαιροποιημενες εννοω, καθως ολα τα χρονια εχουν γραφτει διαφορα.

prometheas
17-05-17, 11:52
Δεν ειναι κακό. Πλέον την εταιρεία την έχει αγοράσει η Avast.

deniSun
17-05-17, 11:55
Δεν ειναι κακό. Πλέον την εταιρεία την έχει αγοράσει η Avast.

Δεν το ήξερα αυτό.
Ελπίζω να μην επηρεαστεί από την αθλιότητα του avira.

prometheas
17-05-17, 12:16
Kοίταξε να σου πώ.. Εμένα ούτε το Avast μου αρέσει. Στο laptop των παιδιων είχα βάλει αρχικά το free και μας είχε σπασει τα νευρα με τις διαφημίσεις..
Καποια στιγμή βρήκα μια καλή προσφορά και το αναβάθμισα για 12 μήνες στην Internet Security έκδοση. Περισσότερες δυνατότητες αλλά παλι πολύ πρηξιμο για νεα features για νεες αναβαθμισεις κλπ..

Τελικά μολις περασε ο χρόνος βρήκα σε πολυ καλή τιμή το ESET Family Protection και το εγκατεστησα σε ολα τα μηχανήματα στο σπιτι. Βρήκα την υγειά μου, δουλεύει αθορυβα χωρις να με πρήζει και με ελαχιστο overhead.

Εννοείται βέβαια οτι πάντα εχουμε πολλαπλά backups των πολύτιμων αρχείων μας (+ off site) αφού πιστεύω οτι κανένα πρόγραμμα Antivirus/Internet Security/ Anti Malware δεν ειναι απολύτως ασφαλες..

deniSun
17-05-17, 12:40
Kοίταξε να σου πώ.. Εμένα ούτε το Avast μου αρέσει. Στο laptop των παιδιων είχα βάλει αρχικά το free και μας είχε σπασει τα νευρα με τις διαφημίσεις..
Καποια στιγμή βρήκα μια καλή προσφορά και το αναβάθμισα για 12 μήνες στην Internet Security έκδοση. Περισσότερες δυνατότητες αλλά παλι πολύ πρηξιμο για νεα features για νεες αναβαθμισεις κλπ..

Τελικά μολις περασε ο χρόνος βρήκα σε πολυ καλή τιμή το ESET Family Protection και το εγκατεστησα σε ολα τα μηχανήματα στο σπιτι. Βρήκα την υγειά μου, δουλεύει αθορυβα χωρις να με πρήζει και με ελαχιστο overhead.

Εννοείται βέβαια οτι πάντα εχουμε πολλαπλά backups των πολύτιμων αρχείων μας (+ off site) αφού πιστεύω οτι κανένα πρόγραμμα Antivirus/Internet Security/ Anti Malware δεν ειναι απολύτως ασφαλες..

Avast free έχω σε πολλούς ΗΥ εδώ και χρόνια.
Διαφημίσεις δεν είδα ποτέ.

cool11
17-05-17, 13:32
Δεν ειναι κακό. Πλέον την εταιρεία την έχει αγοράσει η Avast.

Καλο ακουγεται. Εννοω, καλη σαν συνενωση δυναμεων.
Το avira παλια ειχε νομιζω συχνα ενοχλητικη διαφημιση, ενω πλεον πολυ λιγοτερο.
Το θεμα ομως ειναι να ειναι καλο σε αυτο που πρεπει να κανει, δηλαδη εντοπισμο/εξουδετερωση ιων.
Μαζι με την τεχνογνωσια της avast ισως ειναι πλεον κατι καλυτερο.

Παντως κατεβασα τον offline installer του avira, κι ειναι περιπου 290mb, ενω εναν installer που ειχα απο Ιανουαριο 2017, ήταν 250mb!
40mb περισσοτερα.

skel
17-05-17, 14:38
Αποψεις για το avira?
Επικαιροποιημενες εννοω, καθως ολα τα χρονια εχουν γραφτει διαφορα.

εμένα δεν μου αρέσει το interface του
επίσης αν βρει κάποιο "ιο" δεν σε ρωτάει τι να κάνει(remove,ignore,quarantine) αμέσως τον σβήνει

patrickdrd
17-05-17, 15:19
τα ιδια κι εγω με το avg, μου βγαλε τελευταια κανα δυο παραθυρακια που εκανε block δυο executable,
ενω εχω σε ολα τα options "ask me"!
τους εστειλα και στο support forum και μου λενε να κοιταξω στο "internet security",
δεν ξερω τι ειναι αυτο τους λεω, εγω avg free εχω, δεν πειραζει μου λενε, κοιτα εκει,
ελα ομως που δεν βρισκω πουθενα internet security, χαχα
μου ζητησαν και αξιολογηση πριν λιγο της φοβερης βοηθειας, εννοειται οτι εφαγαν μαυρο

deniSun
17-05-17, 16:35
τα ιδια κι εγω με το avg, μου βγαλε τελευταια κανα δυο παραθυρακια που εκανε block δυο executable,
ενω εχω σε ολα τα options "ask me"!
τους εστειλα και στο support forum και μου λενε να κοιταξω στο "internet security",
δεν ξερω τι ειναι αυτο τους λεω, εγω avg free εχω, δεν πειραζει μου λενε, κοιτα εκει,
ελα ομως που δεν βρισκω πουθενα internet security, χαχα
μου ζητησαν και αξιολογηση πριν λιγο της φοβερης βοηθειας, εννοειται οτι εφαγαν μαυρο

internet security είναι η πλήρης σουίτα που περιέχει και fw μαζί.
15 μέρες trial και μετά κλειδώνει αν δεν το αγοράσεις.
Εννοείται ότι στην free έκδοση δεν υπάρχει fw, παρά μόνο αν ενεργοποιήσεις την παραπάνω σουίτα για trial.

Όσο για το avg...
Έχει πολύ καλό τρόπο να ελέγχει τις usb συσκευές με το που μπούνε.
Βέβαια κάνει ολόκληρο scan αλλά... οκ.
Με κούρασε γιατί ήταν πολύ πιο βαρύ από το avast και το κυριότερο... πίτα στα false alarm.

patrickdrd
17-05-17, 16:39
απ οτι ειχα διαβασει παντως (και οσες φορες εχω πετυχει) σε αποτελεσματα και συγκριτικα που δημοσιευονται κατα καιρους,
εχει και ελαφρως καλυτερο detection/μηχανη

deniSun
17-05-17, 16:44
απ οτι ειχα διαβασει παντως (και οσες φορες εχω πετυχει) σε αποτελεσματα και συγκριτικα που δημοσιευονται κατα καιρους,
εχει και ελαφρως καλυτερο detection/μηχανη

Δεν ξέρω...
Δεν το ψάχνω τόσο πολύ.
Στα περισσότερα τεστ καταλήγουν ότι το Α πιάνει 98.8% και το Β 98.5%.
Αν είναι να την πάθω τώρα μετά από τόσα χρόνια για 0.3%... ας την πάθω.
Σημειωτέον... δεν μου έχει χτυπήσει ποτέ ιός σε αυτό το διάστημα.
Το antivirus το βάζω μόνο προληπτικά για να υπάρχει.
Ειδικά με τον Ι7 και τον ssd δεν τίθεται θέμα πόρων του συστήματος και καθυστερήσεων.

patrickdrd
17-05-17, 16:51
δεν διαφωνω σ αυτο, κι εγω μια φορα εχω κολλησει (πριν πολλα χρονια) κι αυτη τον ξεπατωσα μονος μου :D

οσο για συστημα, 1000m (celeron) με 4gb ram και ουτε καν ssd,
τι να το κανω το καλυτερο; ενα firefox & ενα thunderbird τρεχουν μονιμως στο foreground και
ενα avg πακετακι με ενα malwarebytes background και καθαρισαμε, ολα ρολόι :D

deniSun
17-05-17, 16:53
δεν διαφωνω σ αυτο, κι εγω μια φορα εχω κολλησει (πριν πολλα χρονια) κι αυτη τον ξεπατωσα μονος μου :D

οσο για συστημα, 1000m (celeron) με 4gb ram και ουτε καν ssd,
τι να το κανω το καλυτερο; ενα firefox & ενα thunderbird τρεχουν μονιμως στο foreground και
ενα avg πακετακι με ενα malwarebytes background και καθαρισαμε, ολα ρολόι :D

Με μόνο το malwarebytes (φαντάζομαι αναφέρεσαι στην full έκδοση με real time protection) θα ήσουν οκ.
Το avg στο μηχάνημα που αναφέρεσαι, απλά το γονατίζει σε σχέση με το avast.

patrickdrd
17-05-17, 17:04
ναι, σωστα φανταζεσαι στο 1ο, αλλα στο 2ο οχι, δεν εχω δει να το γονατιζει στα τοσα χρονια που το εχω,
της δουλειας π.χ. ειναι i5-6500 @3.20ghz (με 4gb ram επισης) και δεν εχω παρατηρησει διαφορες στην χρηση της cpu,
μεχρι και streaming μια χαρα κανει με προβολη στην tv με hdmi,
εκει που γονατιζει ειναι αν παω να στριμαρω hd περιεχομενο :D

deniSun
17-05-17, 17:08
ναι, σωστα φανταζεσαι στο 1ο, αλλα στο 2ο οχι, δεν εχω δει να το γονατιζει στα τοσα χρονια που το εχω,
της δουλειας π.χ. ειναι i5-6500 @3.20ghz (με 4gb ram επισης) και δεν εχω παρατηρησει διαφορες στην χρηση της cpu,
μεχρι και streaming μια χαρα κανει με προβολη στην tv με hdmi,
εκει που γονατιζει ειναι αν παω να στριμαρω hd περιεχομενο :D

Το γονάτισμα το γράφω σε σύγκριση με το avast.
Τουλάχιστον σε ΗΥ που το αντικατέστησα με i3 και 5, φάνηκε η διαφορά.

patrickdrd
17-05-17, 17:17
α, οκ, τωρα σε επιασα,

εξαλλου οπως λεει και ο παρακατω, ειναι ιδια μηχανη:


AVG, Avast (AVG+Avast είναι ουσιαστικά η ίδια μηχανή) αλλά προσωπικά που κατεβάζω συνέχεια, μου δημιούργησαν πολλά πολλά προβλήματα με false positives. Μετά από ένα πρόβλημα που μου εμφανίστηκε πρόσφατα με το Comodo, κράτησα μόνο το Firewall του και εγκατέστησα ξεχωριστό antivirus. Δοκίμασα και τα τρια το τελευταίο μήνα αλλά δυστυχώς σε αρκετές περιπτώσεις μου μπλόκαραν καθαρά αρχεία και δεν μου επέτρεπαν να τα κάνω restore και εξαίρεση (δεν δούλευε η επιλογή). Επέστρεψα στο Comodo και βρήκα την υγειά μου.



Το AVG είναι μακράν καλύτερο του Bitdefender και θα ήταν το καλύτερο antivirus αν είχε λιγότερα false positives και η επιλογή "restore & add to exceptions" δούλευε πάντα...


αλλα πως τα παει το avast με τα false;;

deniSun
17-05-17, 17:27
α, οκ, τωρα σε επιασα,

εξαλλου οπως λεει και ο παρακατω, ειναι ιδια μηχανη:



αλλα πως τα παει το avast με τα false;;

Δεν μου έδωσε ποτέ μέχρι τώρα false alarm.

biggeo65
18-05-17, 15:27
Δεν ειναι κακό. Πλέον την εταιρεία την έχει αγοράσει η Avast.

Μου δίνεις λίγο ένα λινκ; Δεν μπόρεσα να βρω κάτι για την αγορά.

Τόσο στο site όσο και στο blog της AVIRA,όχι μόνο δεν αναφέρει κάτι για εξαγορά,
αλλά δίνει και δωρεάν Internet suite με VPN.

mzaf
18-05-17, 18:58
Μου δίνεις λίγο ένα λινκ; Δεν μπόρεσα να βρω κάτι για την αγορά.

Τόσο στο site όσο και στο blog της AVIRA,όχι μόνο δεν αναφέρει κάτι για εξαγορά,
αλλά δίνει και δωρεάν Internet suite με VPN.

Πρόκειται περί παρεξήγησης...Η avast εξαγόρασε/συγχωνεύθηκε με την avg, όχι με την avira

biggeo65
18-05-17, 22:06
Πρόκειται περί παρεξήγησης...Η avast εξαγόρασε/συγχωνεύθηκε με την avg, όχι με την avira

Ναι, αυτό το ήξερα. Αλλά διάβασα AVIRA και παραξενεύτηκα.

prometheas
19-05-17, 09:25
Sorry παιδιά, δικό μου λάθος...

patrickdrd
19-05-17, 10:39
λοιπον, μετα απο 3-4 χρονια με avg δοκιμασα avast, συμπερασματα:
1) μοιαζουν αρκετα, αλλα σιγουρα το avast ειναι πιο ελαφρυ, δεν "λαγκαρει" και πιο γρηγορο απο το avg που,
ειδικα με το περασμα των χρονων, οντως εχει βαρυνει αρκετα
2) το cleaner ομως του avg ειναι καλυτερο - πολυ πιο παραμετροποιησιμο
3) στο manual scan δεν εχει (ουτε το ενα ουτε το αλλο απ οσο θυμαμαι) επιλογη "add to exclusions",
δεν καταλαβα γιατι πρεπει να μου παρει το αρχειο, να το παει στην καραντινα και
μετα να πρεπει να κανω "restore and add to exclusions"
η οποια επιλογη εντωμεταξυ δεν κανει delete το αρχειο απ την καραντινα και πρεπει να το κανεις μετα εσυ,
το ιδιο ισχυει και για την περιπτωση που βρει κατι που τρεχει εκεινη την ωρα (real time scanning),
παρολο που παντου εχω βαλει στο "ask" το "action" δεν δινει επιλογη "add to exclusions",
πρεπει παλι να παει πρωτα καραντινα και μετα να το κανεις restore and add,
η οποια "βολτα" εχει ως αποτελεσμα την αλλαγη της ημερομηνιας του αρχειου (!)
4) τελος, μετα απο 100+ αρχεια που εκανα add στα exclusions,
πλεον η λιστα φαινεται αδεια και οταν πατησεις το add δεν κανει τιποτα!
προφανως bug..

βρεθηκε και το θεμα της αγορας:
https://www.adslgr.com/forum/threads/943020-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CF%82-AVG-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-Avast-%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9-1-3-%CE%B4%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD

tripkaos
30-05-17, 19:42
Σχετικα με το Eset internet security εχω δυο προβληματα,το ενα ειναι οτι δεν τρεχει στην εκκινηση,για καποιο αγνωστο λογο δηλαδη σταματησε να τρεχει.Πως μπορω να το κανω να τρεχει;Εχει καποια ρυθμιση μεσα το eset η πρεπει να παω καπου στα win10 64pro να βαλω ενα shortcut οπως στα παλιοτερα win(δεν θυμαμαι εκδοση);Ολα ειναι γνησια και eset και win,απλα για καποιο λογο σταματησε να τρεχει.

Επισης εχω και ενα αλλο προβλημα ακολουθει φωτο 183750 δεν εχω ιδεα ποτε εμφανηστηκε,το θεμα ειναι πως το διορθωνουμε;Αν παω να το αλλαξω μου βγαζει το εξης 183752 ,αφου υποτιθεται οτι ειναι απενεργοποιημενο γιατι μου το βγαζει αυτο;Δεν εχω το τελευταιο win10 update ακομα,αν το βαλω λετε να φτιαξει η θα γινει πιο χαλια(το εχω το update απλα κολλαω να το βαλω με αυτα που διαβαζω δεξια και αριστερα με τα προβληματα που βγαζει)Οποια βοηθεια θα εκτιμηθει παρα πολυ,ευχαριστω προκαταβολικα.

prometheas
02-06-17, 10:10
Αν το πακέτο σου ειναι γνήσιο μιλησε με την ESET κατυθειαν.

https://www.eset.com/gr/about/contact/

http://support.eset.com/

Προσωπικά χρησιμοποιώ τα προιόντα τους εδώ και τρια χρόνια και μετά την αρχική εγκατάσταση και παραμετροποίηση τα εχω "ξεχασει" τελειως.

tripkaos
02-06-17, 14:52
Ευχαριστω prometheas για την απαντηση,τους εστειλα e-mail σημερα και μου απαντησαν σε μερικες ωρες με αυτη την διευθηνση http://support.eset.com/kb2289/ εκανα οτι ελεγαν και ολα κομπλε.Οποτε εαν εχει κανεις παρομοιο προβλημα με το δικο μου ας κανει οτι λεει το λινκ :) και παλι ευχαριστω :)

- - - Updated - - -

Ξεχασα να πω πως το εχω μερικα χρονια και εγω απο την 5η εκδοση,ειναι κομπλε και πολυ καλο το internet security.

Hellmore
23-07-17, 15:19
Παραθέτω τα αποτελέσματα των δοκιμών που έκανα σε δημοφιλή σουίτες προστασίας για όποιον τον ενδιαφέρει να έχει μια πρώτη εικόνα. Τα δείγματα που χρησιμοποίησα ήταν το μέγιστο δύο ημερών με κάποια zero day και στο σύνολο 167. Εδώ (https://drive.google.com/file/d/0Bz0Gu3YozU5JQzlIMVNOT0Exbms/view) τα αποτελέσματα.

skel
24-07-17, 00:51
Παραθέτω τα αποτελέσματα των δοκιμών που έκανα σε δημοφιλή σουίτες προστασίας για όποιον τον ενδιαφέρει να έχει μια πρώτη εικόνα. Τα δείγματα που χρησιμοποίησα ήταν το μέγιστο δύο ημερών με κάποια zero day και στο σύνολο 167. Εδώ (https://drive.google.com/file/d/0Bz0Gu3YozU5JQzlIMVNOT0Exbms/view) τα αποτελέσματα.

πολύ ενδιαφέρουσα λίστα
δεν περίμενα το Comodo να βγάλει το χειρότερο ποσοστό
αν γίνετε να μπει και το panda στην λίστα
το emsisoft δεν περίμενα να είναι τόσο καλό μιας και δεν είναι γνωστό ή εγώ δεν το ξέρω

Hellmore
24-07-17, 01:01
Το Comodo δεν έχει και τα καλύτερα signatures αλλά το sandbox του κάνει πολύ καλή δουλειά. Έχει σώσει μηχάνημα από ένα variant του Sality(botnet) όταν το Bitdefender στο ίδιο μηχάνημα δεν κουνήθηκε. Δεν ήξερε τι ήταν ούτε μπορούσε να το καθαρίσει αλλά το κρατούσε απομονωμένο. Το Emsisoft με την σειρά του φημίζεται για την behaviour μηχανή του.

Όσο για το Panda δεν έχει νόημα να το προσθέσω τώρα μιας και τα samples έχουν παλιώσει, πρέπει να μαζέψω καινούργια και να ξαναγίνουν όλες οι δοκιμές απο την αρχή για δίκαια αποτελέσματα. Θα το δοκιμάσω απο περιέργεια με αυτά τα samples αλλά δεν θα το προσθέσω.

EDIT: Το Panda σκόραρε 88% και απέτυχε να σταματήσει τα υπόλοιπα malware απο το να κάνουν ζημιά μετά απο εκτέλεση τους παρόλα που τα samples είναι εβδομάδας. Ίσως το χειρότερο που έχω δοκιμάσει.
EDIT 2: Σκανάρισμα με second opinion scanners.

184844

patrickdrd
24-07-17, 03:10
δλδ; ένα συγκριτικό zemana & malwarebytes;

Hellmore
24-07-17, 11:12
δλδ; ένα συγκριτικό zemana & malwarebytes;

Είναι τι απέμεινε στο σύστημα που έτρεχε το Panda και δεν μπόρεσε να προστατέψει.

stamka
24-07-17, 14:35
μια ακομα επιβεβαίωση οτι το Kaspersky ειναι κορυφαίο τα τελευταια χρονια
Ενα συγκριτικο zemana, malwarebytes, superantispyware θα ειχε ενδιαφέρον

Hellmore
24-07-17, 15:19
μια ακομα επιβεβαίωση οτι το Kaspersky ειναι κορυφαίο τα τελευταια χρονια
Ενα συγκριτικο zemana, malwarebytes, superantispyware θα ειχε ενδιαφέρον

Το Malwarebytes με απογοητεύει τον τελευταίο καιρό, πολύ κακή προστασία. Του έχει μείνει μόνο το όνομα πλέον. Το Zemana και το HitmanPro είναι κατά τη γνώμη μου τα καλύτερα second opinion scanners. Όσο για το Superantispyware δεν έχω γνώμη γιατί δεν το δοκίμασα ακόμη.

EDIT: Το Superantispyware σε δείγματα 170 malwares εντόπισε τα 47 και δεν κατάφερε να αποτρέψει τα υπόλοιπα να κάνουν ζημιά. Τα δείγματα ήταν όλα >εβδομάδας χωρίς κανένα zero day. Είμαι σίγουρος ότι ο Defender των Windows προσφέρει καλύτερη προστασία.

deniSun
25-07-17, 18:02
Εντύπωση μου κάνει η πολύ καλή απόδοση (protection) του avast free (που χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό) έναντι των επί πληρωμής.
Και μάλιστα εδώ και πολύ καιρό κατέχει πολύ καλή θέση.
https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/windows-10/june-2017/

Hellmore
25-07-17, 18:13
Εντύπωση μου κάνει η πολύ καλή απόδοση (protection) του avast free (που χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό) έναντι των επί πληρωμής.
Και μάλιστα εδώ και πολύ καιρό κατέχει πολύ καλή θέση.
https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/windows-10/june-2017/

Ισχύει, έκανα δοκιμές και σε δωρεάν προγράμματα ασφαλείας και όντως η απόδοση του Avast ήταν κάτι το αναπάντεχο. Επίσης χρησιμοποιεί ελάχιστους πόρους συστήματος με γρήγορη σάρωση και καθαρισμό σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

deniSun
25-07-17, 18:20
Ισχύει, έκανα δοκιμές και σε δωρεάν προγράμματα ασφαλείας και όντως η απόδοση του Avast ήταν κάτι το αναπάντεχο. Επίσης χρησιμοποιεί ελάχιστους πόρους συστήματος με γρήγορη σάρωση και καθαρισμό σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Το χρησιμοποιώ εδώ και 2-3 χρόνια, ίσως και παραπάνω.
Σε 7άρια και 10άρια.
Δεν έχω δει τίποτε καλύτερο σε ταχύτητα και επιλογές σε free.
Προσωπικά απ ότι προσφέρει έχω επιλεγμένο μόνο την av προστασία.
Απλά το βάζεις και το ξεχνάς.
Ούτε να σε πρήζει με διαφημίσεις, ούτε με false alarm και άλλα χαζά σε αναδυόμενα παράθυρα.
Το μόνο που απαιτεί είναι registration (free) ανά 365ημέρες.

manoulamou
25-07-17, 18:22
Μην ξεχναμε βεβαια οτι τοσο το ΜΒΑΜ (http://www.techsupportalert.com/content/malwarebytes-anti-malware.htm-1) οσο και το SA (http://www.techsupportalert.com/content/superantispyware.htm-2) δεν ειναι anti-virus (http://www.techsupportalert.com/best-free-anti-virus-software.htm), που αποτελει και το βασικο θεμα συζητησης στο παρον γιγαντονημα! Λειτουργουν συμπληρωματικα για την προστασια των δεδομενων μας, οπως και τα firewalls (http://www.techsupportalert.com/best-free-firewall-protection.htm)...
:whistle:

Hellmore
25-07-17, 18:27
Μην ξεχναμε βεβαια οτι τοσο το ΜΒΑΜ (http://www.techsupportalert.com/content/malwarebytes-anti-malware.htm-1) οσο και το SA (http://www.techsupportalert.com/content/superantispyware.htm-2) δεν ειναι anti-virus, που αποτελει και το βασικο θεμα συζητησης στο παρον γιγαντονημα! Λειτουργουν συμπληρωματικα για την προστασια των δεδομενων μας, οπως και τα firewalls...
:whistle:

Είναι second opinion scanners αλλά με real-time protection. Επίσης οι devs του MB αναφέρουν ότι δεν χρειάζεσαι antivirus παρά μόνο την δικιά τους λύση. Παρ' όλα αυτά απέτυχαν και τα δύο να μπλοκάρουν malwares που είναι η δουλεία τους να μπλοκάρουν, όπως virlocker variants, .net screenlockers etc. To Malwarebytes έχει χάσει την αξία του πλέον και του έμεινε το όνομα.

deniSun
25-07-17, 18:42
Πλέον περισσότερος είναι ο κίνδυνος από mw παρά από virus.

Hellmore
25-07-17, 18:48
Πλέον περισσότερος είναι ο κίνδυνος από mw παρά από virus.

Ο όρος malware είναι umbrella term για όλα τα κακόβουλα προγράμματα ανεξαρτήτους είδος, virus, trojan, worm κτλπ. Ο νούμερα ένα κίνδυνος πλέον είναι τα ransomwares όπως όλοι γνωρίζουμε, είναι το μόνο malware που μπορεί να σου κάνει τεράστια ζημιά σε λίγο χρόνο.

manoulamou
26-07-17, 09:48
:hmm:
Και πώς ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ την μολυνση απο ενα ransomware, περαν του να μην ανοιγουμε αρχεια/e-mails αγνωστου προελευσεως;
:hmm:

Hellmore
26-07-17, 13:54
:hmm:
Και πώς ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ την μολυνση απο ενα ransomware, περαν του να μην ανοιγουμε αρχεια/e-mails αγνωστου προελευσεως;
:hmm:

Με κάποια εφαρμογή ασφαλείας που έχει proactive προστασία, π.χ sandbox, behaviour engine. Προτείνω Comodo Firewall/Internet security από τα δωρεάν ή Emsisoft Antimalware/Internet security από τα εμπορικά. Μια πιο εξελιγμένη λύση είναι το Intercept X της Sophos επίσης, ο σκοπός του είναι καθαρά να προστατέψει από zero-day ransomwares.

stamka
27-07-17, 03:14
Kaspersky free edition (https://www.kaspersky.com/free-antivirus)

deniSun
27-07-17, 10:36
Δες εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1004761-%CE%A3%CF%84%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-antivirus-Kaspersky-Free).

villager
27-07-17, 19:26
Εγώ το τελευταίο χρόνο έχω το 360 total security πολύ ευχαριστημενος. Τι λέτε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.