PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 [147] 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

NiKapa
15-12-18, 23:41
Αυτό το νέο εικονίδιο του Kaspersky 19 στο tray υπάρχει τρόπος να αλλάξει με το παλιό ?

deniSun
16-12-18, 09:47
Αυτό το νέο εικονίδιο του Kaspersky 19 στο tray υπάρχει τρόπος να αλλάξει με το παλιό ?

Όχι δεν νομίζω.
Προσωπικά μου αρέσει πολύ.

Iris07
16-12-18, 10:13
Στα Win 10 μου το αναβάθμισε στο '19.
Σε ένα άλλο που τρέχει Win 7 έμεινε στο '18..

Σκεφτόμουν να έβαζα και το Secure Connection, το VPN που έβγαλαν..
(34 ευρώ για 1 χρόνο το δίνει το Ελληνικό site..
δεν το έχω βρει σε κάποιο κατάστημα..)

αλλά σε ένα review δεν διάβασα τα καλύτερα στον τρόπο που δουλεύει..

patrickdrd
16-12-18, 11:57
καλα που μου το θυμισες να το ξηλωσω το secure connection..

deniSun
16-12-18, 13:04
Θέλει καλή ρύθμιση γιατί κάνει bw limit υπό συνθήκες.

stamka
16-12-18, 14:53
Θέλει καλή ρύθμιση γιατί κάνει bw limit υπό συνθήκες.

το χρησιμοποιείς συχνα η απλα το εχεις δοκιμασει ?

deniSun
16-12-18, 15:27
το χρησιμοποιείς συχνα η απλα το εχεις δοκιμασει ?

Τα έχω απενεργοποημένα γιατί έχω fw στο ρούτερ και μου είναι άχρηστη η συγκεκριμένη προστασία.

MitsosDaBest13
17-12-18, 19:22
Δοκίμασα πολλά free anti-virus και κατέληξα ότι το Panda είναι το λιγότερο σπαζ@@@@κο. :p

Βρήκα στο ebay την έκδοση Dome Advanced 2019 με λίγο πάνω από 4€ και σκέφτομαι να την αγοράσω.

Υ.Γ. Βέβαια με ανησυχεί λίγο, που υπήρξε μια είδηση πρόπερσι, ότι ένα bug του Panda έβρισκε ιό στο ίδιο το anti-virus! :tooth

sweet dreams
17-12-18, 21:19
Δεν έχει πάρει και τις καλύτερες κριτικές....

MitsosDaBest13
21-12-18, 02:43
Όποιος θέλει δωρεάν το AVG Internet Security 2019, ορίστε. Πιστεύω να είναι νόμιμο. :p Το είχα δοκιμάσει πριν κάνα μήνα περίπου και αν θυμάμαι καλά, μου έδωσε τζάμπα key για 1 χρόνο. Το έσβησα την ίδια μέρα όμως, γιατί σαν antivirus με ενοχλούσε πολύ. :p

https://sharewareonsale.com/s/free-avg-internet-security-2014-54-99-value

Έβαλα ένα fake e-mail από ΕΔΩ (10minutemail.com/)και μου ήρθε το key σε μήνυμα από κάτω. :p

deniSun
21-12-18, 15:55
Δοκίμασα πολλά free anti-virus και κατέληξα ότι το Panda είναι το λιγότερο σπαζ@@@@κο. :p

Βρήκα στο ebay την έκδοση Dome Advanced 2019 με λίγο πάνω από 4€ και σκέφτομαι να την αγοράσω.

Υ.Γ. Βέβαια με ανησυχεί λίγο, που υπήρξε μια είδηση πρόπερσι, ότι ένα bug του Panda έβρισκε ιό στο ίδιο το anti-virus! :tooth

Τον εαυτό του εντόπιζε σαν ιό;
Άσε τα αρκουδάκια και πάνε απευθείας στην πραγματική αρκούδα.

Hellmore
21-12-18, 16:12
Τον εαυτό του εντόπιζε σαν ιό;
Άσε τα αρκουδάκια και πάνε απευθείας στην πραγματική αρκούδα.


Αναφέρεται σε αυτό (https://news.thewindowsclub.com/panda-antivirus-update-likely-brick-windows-systems-restart-74490/) το fiasco πριν 3 χρόνια.

patrickdrd
25-12-18, 18:57
πολυ καλο τελικα το kaspersky internet security :whistle: :down: :lol:

199863

sweet dreams
25-12-18, 19:08
Nα βλέπαμε από που είναι αυτό και τι ακριβώς λέει τόσο θολό που είναι, τι καλά θα ήταν.

Καλές γιορτές. :dance:

patrickdrd
25-12-18, 19:52
αν πατησεις επανω κατι γινεται..
επισης..

διαβασα κι αυτο:

now softwares are using DNS cache poisoning

sweet dreams
25-12-18, 19:55
Έχω πατήσει, το Link θα βοηθούσε περισσότερο.

patrickdrd
25-12-18, 20:13
τα link εδω δεν επιτρεπονται, εχει πεσει πολυ μπαν, αλλα και κραξιμο σε διπλανα μαγαζια..

deniSun
26-12-18, 09:47
Το πρόβλημα ποιο είναι;
Αλλά γενικά... το fw τι ακριβώς το θέλεις;

patrickdrd
26-12-18, 11:47
δεν το θελω εγω (το fw), δεν ειναι δικο μου το μηνυμα, σε αλλο φορουμ ποσταριστηκε,
εγω τα εχω απενεργοποιημενα και των windows και στο ρουτερ,
στο τελευταιο εχω κλειστες τις πορτες και κανω port forwarding μονο σε αυτες που θελω εγω,
ποσταρε λοιπον καποιος οτι με μπλοκαρισμενη την προσβαση για το ccleaner στο kis,
το ccleaner, οπως φαινεται απ τον ρουτερ του, καταφερε να συνδεθει

sweet dreams
26-12-18, 12:19
Αν καθόμασταν να δίνουμε σοβαρή βάση τι γράφει ο κάθε πικραμένος, θα ήμασταν τώρα πάνω στο έλκηθρο Του Αϊ Βασίλη να επιστρέφουμε στην Λαπωνία.

Το τσεκάρισες μόνος σου να βάλεις αποκλεισμό και το ccleaner να αλλάξει τον κανόνα μόνο του και να τον κάνει "Αllowed" που φαίνεται στο ss;;

patrickdrd
26-12-18, 14:09
οχι μωρε τι να τσεκαρω, ccleaner εχω, αλλα kis οχι, kaspersky free εβαλα προσφατα που τα λεγαμε εδω

deniSun
26-12-18, 15:42
δεν το θελω εγω (το fw), δεν ειναι δικο μου το μηνυμα, σε αλλο φορουμ ποσταριστηκε,
εγω τα εχω απενεργοποιημενα και των windows και στο ρουτερ,
στο τελευταιο εχω κλειστες τις πορτες και κανω port forwarding μονο σε αυτες που θελω εγω,
ποσταρε λοιπον καποιος οτι με μπλοκαρισμενη την προσβαση για το ccleaner στο kis,
το ccleaner, οπως φαινεται απ τον ρουτερ του, καταφερε να συνδεθει

Το fw στο ρουτερ κακώς το έχεις κλειστό.
Εκτός την προστασία σε ν6 που την χρειάζεσαι, σε φυλάει και από dos.

patrickdrd
26-12-18, 16:38
τι είναι v6; εννοείς ipv6; αυτό το έχω απενεργοποιημένο

deniSun
26-12-18, 17:49
ναι αυτό εννοώ

patrickdrd
27-12-18, 08:14
Το τσεκάρισες μόνος σου να βάλεις αποκλεισμό και το ccleaner να αλλάξει τον κανόνα μόνο του και να τον κάνει "Αllowed" που φαίνεται στο ss;;

ακυρο, ο χρηστης δεν ειχε σεταρει σωστα το kis τελικα...

sweet dreams
27-12-18, 10:59
ακυρο, ο χρηστης δεν ειχε σεταρει σωστα το kis τελικα...

Eίπα κι' εγώ....... :oneup:

Alexpag
06-02-19, 22:52
Έβαλα πρόσφατα σε καινούριο λαπτοπ asus (i5-7200υ - 8gb ram) δοκιμαστικά το bitdefender total security για 3 μήνες δωρεάν. Μέχρι τώρα αρκετά θετικές εντυπώσεις χωρίς να επιβαρύνει ιδιαίτερα το σύστημα και διακριτικό.

KostakisK
07-02-19, 00:35
παιδια απευδησα με το eset,τωρα εχω αλλο θεμα,μου μπλοκαρει ολη την κινηση στο ιντερνετ και δεν με αφηνε να μπω πουθενα,εβαλα kaspersky και αν παρει ιο πηρε δεν θα κατσω παλι να σκασω,να ναι καλα το media creation tool των windows

D_G
07-02-19, 12:38
11 χρόνια ήμουν χρήστης του eset, πολύ ευχαριστημένος, αλλά αυτό που με έχει προβληματίσει τελευταία είναι η αποχή του από τα τεστ των εργαστηρίων.

anonymos1982
22-02-19, 19:05
Είπα πριν λίγο καιρό να δοκιμάσω το Kaspersky free. Μετά από λίγο καιρό άρχισε ο υπολογιστής μου να βγάζει μπλε οθόνη που είχα χρόνια να δω κάθε μέρα αρκετές φορές. αλλά δεν έκανα την σύνδεση στο μυαλό μου.
Μου εμφάνιζε 2 μηνύματα συνήθως το πρώτο:
thread not handled exception netio.sys και το
Driver Isql not less or equal netio.sys
Αφού έψαξα λύσεις, έκανα διαγνωστικούς ελέγχους, ενημέρωσα drivers, αφαίρεσα οτιδήποτε δεν χρειαζόμουν, μέχρι και το advanced system care θυμήθηκα μετά από τόσα χρόνια σε μια απέλπιδα προσπάθεια μου ήρθε η έμπνευση, το έψαξα λίγο διαπίστωσα ότι και άλλοι είχαν πρόβλημα το αφαίρεσα και το πρόβλημα λύθηκε.

Iris07
22-02-19, 20:06
Χρησιμοποιώ χρόνια Kaspersky..

Δεν μου έχει τύχει ποτέ..

anonymos1982
22-02-19, 20:13
Ποιος ξέρει τι φταίει, Πάντως είναι ο υπολογιστής που χρησιμοποιώ στο γραφείο μου και τα πάντα είναι νόμιμα, μέχρι και το Office έχω το αντίστοιχο για μικρές επιχειρήσεις και όχι για οικιακή χρήση. Τα windows είναι ενημερωμένα, οι οδηγοί ενημερώθηκαν όλοι και με το που το απεγκατέστησα το πρόβλημα λύθηκε. Κάποιο πρόβλημα συμβατότητας με το hardware λογικά θα είναι.

sweet dreams
22-02-19, 21:02
Σε όσους το έχω βάλει από τότε που έχει κυκλοφορήσει δεν έχει δημιουργήσει ποτέ κανένα πρόβλημα, μιλάμε για εντελώς διαφορετικά μηχανήματα σταθερά και Laptops.

Δώσε μας, αν θέλεις, το Link με τα προβλήματα, γιατί βάζοντας γενικά "kaspersky free problems" δεν μου εμφανίζει κάτι.

deniSun
22-02-19, 21:17
Είπα πριν λίγο καιρό να δοκιμάσω το Kaspersky free. Μετά από λίγο καιρό άρχισε ο υπολογιστής μου να βγάζει μπλε οθόνη που είχα χρόνια να δω κάθε μέρα αρκετές φορές. αλλά δεν έκανα την σύνδεση στο μυαλό μου.
Μου εμφάνιζε 2 μηνύματα συνήθως το πρώτο:
thread not handled exception netio.sys και το
Driver Isql not less or equal netio.sys
Αφού έψαξα λύσεις, έκανα διαγνωστικούς ελέγχους, ενημέρωσα drivers, αφαίρεσα οτιδήποτε δεν χρειαζόμουν, μέχρι και το advanced system care θυμήθηκα μετά από τόσα χρόνια σε μια απέλπιδα προσπάθεια μου ήρθε η έμπνευση, το έψαξα λίγο διαπίστωσα ότι και άλλοι είχαν πρόβλημα το αφαίρεσα και το πρόβλημα λύθηκε.

Μήπως παράλληλα τρέχεις και τίποτε άλλο;
Επίσης... σε τι σύστημα;

patrickdrd
22-02-19, 21:51
εμενα μου πεταξε οθονες οταν το πρωτοεστηνα, οταν κατι δεν μου αρεσε και αποφασισα να το ξηλωσω (και να βαλω ξανα avast που ειχα πριν),
στο ξηλωμα λοιπον την εφαγα και χρειαστηκε να κανω restore απο image,
τελικα βρηκα λυση σ αυτο που δεν μου αρεσε και το κρατησα

deniSun
22-02-19, 21:58
εμενα μου πεταξε οθονες οταν το πρωτοεστηνα, οταν κατι δεν μου αρεσε και αποφασισα να το ξηλωσω (και να βαλω ξανα avast που ειχα πριν),
στο ξηλωμα λοιπον την εφαγα και χρειαστηκε να κανω restore απο image,
τελικα βρηκα λυση σ αυτο που δεν μου αρεσε και το κρατησα

Σε 10άρια είχε κάποιο θέμα με insider και κάποιες μεγάλες αναβαθμίσεις.
Σε ορισμένα συστήματα όμως.
Όχι σε όλα.
Προσωπικά δεν είχα ποτέ θέμα.

tiffany
22-02-19, 22:50
Όλο το 2017 είχα κανονικά το KIS. Το 2018 το έβαλα πάλι και άρχισε τις GSOD. Σωστά λέει ο Denisun για τα TP.

sweet dreams
22-02-19, 23:08
To KIS το έχω εγώ δεκαετία+ στους δικούς μου υπολογιστές και σε μερικούς συγγενών και φίλων αρκετά χρόνια, μιλάμε για Windows 7 και Windows 10, δεν μου παρουσίασαν όλα αυτά τα χρόνια κανένα πρόβλημα.
Σε όσους δεν θέλουν να πληρώσουν τους βάζω από τότε που βγήκε το Free και ούτε με αυτό είχα κάποιο πρόβλημα, ειδικά αυτό που με παραξενεύει είναι η αναφορά σε BSOD. :hmm: δεν έχει τύχει σε κανένα υπολογιστή από αυτούς που το έχω βάλει γιατί θα ήμουν και ο πρώτος που θα το μάθαινε.

anonymos1982
22-02-19, 23:29
Μήπως παράλληλα τρέχεις και τίποτε άλλο;
Επίσης... σε τι σύστημα;

Windows 10 είναι, είχα κάνει την αναβάθμιση από τα 8.1.
Δεν έχω άλλα προγράμματα προστασίας εγκατεστημένα ούτε προγράμματα τύπου ccleaner και advanced system care (άλλο που το εγκατέστησα για να δω μήπως κάνει κάτι), τα προγράμματα εκκίνησης είναι τα απολύτως απαραίτητα, ούτε τα προγράμματα που τρέχω της δουλειάς είναι ενεργά πάντα.
Το σύστημα είναι τελείως βασικό, μητρική ΑΜ2, SSD.
Γκούγλαρα τα 2 μηνύματα της μπλε οθόνης μαζί με την λέξη Kaspersky, είναι λίγο παλιά τα αποτελέσματα και δεν αναφέρονται στο free αλλά δείχνουν ότι υπήρχε το πρόβλημα και σε άλλους έστω και παλιότερα.

sweet dreams
22-02-19, 23:43
Μιλώντας γενικά
Το σωστό είναι το μηχάνημα να έχει λειτουργικό από καθαρή εγκατάσταση και όχι να είχε προεγκατεστημένο κάποιο AV που δίνουν μαζί με το λειτουργικό και το απεγκαταστήσαμε για να βάλουμε άλλο ή κάνουμε γενικά δοκιμές με ΑV και βάζουμε-βγάζουμε το ένα μετά το άλλο.
Καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού και εγκατάσταση μόνο ενός AV που έχουμε καταλήξει και μας αρέσει, αν πρόκειται να βάλουμε άλλο πάλι καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού, δεν μπορούμε ποτέ να ξέρουμε τι κατάλοιπα μπορεί να έχει αφήσει στο σύστημα το προηγούμενο AV και κατά πόσο θα επηρεάσει το καινούργιο.

deniSun
22-02-19, 23:44
Windows 10 είναι, είχα κάνει την αναβάθμιση από τα 8.1.
Δεν έχω άλλα προγράμματα προστασίας εγκατεστημένα ούτε προγράμματα τύπου ccleaner και advanced system care (άλλο που το εγκατέστησα για να δω μήπως κάνει κάτι), τα προγράμματα εκκίνησης είναι τα απολύτως απαραίτητα, ούτε τα προγράμματα που τρέχω της δουλειάς είναι ενεργά πάντα.
Το σύστημα είναι τελείως βασικό, μητρική ΑΜ2, SSD.
Γκούγλαρα τα 2 μηνύματα της μπλε οθόνης μαζί με την λέξη Kaspersky, είναι λίγο παλιά τα αποτελέσματα και δεν αναφέρονται στο free αλλά δείχνουν ότι υπήρχε το πρόβλημα και σε άλλους έστω και παλιότερα.

windows defender;

anonymos1982
22-02-19, 23:53
Απενεργοποιημένο

Blackened
12-03-19, 23:38
Το τελευταίο 2μηνο, έχω δοκιμάσει το Kaspersky AV, Bitdefender AV (σε Win7) & τώρα έχω περάσει το Avast Free AV (στα 10άρια).

Το Kaspersky το βρήκα ιδιαίτερα βολικά με αρκετές επιλογές, που έλειπαν απ' το Bitdefender. Βέβαια δεν έκατσα να τσεκάρω καταπονήσεις σε μνήμη κλπ. Το Avast, μέχρι στιγμής αφήνει καλές εντυπώσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κάνει αυτόματο σκανάρισμα κατά την εκκίνηση του λειτουργικού. Δεν έχω βρεί κάτι σχετικό στα settings. Κοίταξα από περιέργεια τις προγραμματισμένες εργασίες των Win, αλλά δεν φαίνεται κάτι. Τεσπά. Θα συνεχίσω λίγο ακόμα την χρήση του & βλέπουμε.

Αυτά που με μπερδεύουν & θα ήθελα κάποιες συμβουλές, έχουν να κάνουν με τα διάφορα χαρακτηριστικά τους. Real Time Protection, Ransomware, Wi-fi Inspectors, VNP, FW, Password management κλπ. Ποιά ακριβώς είναι απαραίτητα για βασική ασφάλεια? Οι επιλογές για VNP κάνουν δουλειά ή είναι κουκουρούκου. Το Real Time, υποπτεύομαι πως έχει να κάνει με το σερφάρισμα ή όχι. Κι αυτό για το οποίο δεν έχω ιδέα, είναι που εξυπηρετεί η λειτουργία FW.

Και τέλος, ποιά είναι η διαφορά των εκδόσεων Internet Security απ' τις AV, μιας και αναφέρουν κι αυτά (AV) Real Time Protection ?

Eυχαριστώ

sweet dreams
13-03-19, 00:02
Το τελευταίο 2μηνο, έχω δοκιμάσει το Kaspersky AV, Bitdefender AV (σε Win7) & τώρα έχω περάσει το Avast Free AV (στα 10άρια).

Το Kaspersky το βρήκα ιδιαίτερα βολικά με αρκετές επιλογές, που έλειπαν απ' το Bitdefender. Βέβαια δεν έκατσα να τσεκάρω καταπονήσεις σε μνήμη κλπ. Το Avast, μέχρι στιγμής αφήνει καλές εντυπώσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κάνει αυτόματο σκανάρισμα κατά την εκκίνηση του λειτουργικού. Δεν έχω βρεί κάτι σχετικό στα settings. Κοίταξα από περιέργεια τις προγραμματισμένες εργασίες των Win, αλλά δεν φαίνεται κάτι. Τεσπά. Θα συνεχίσω λίγο ακόμα την χρήση του & βλέπουμε.

Αυτά που με μπερδεύουν & θα ήθελα κάποιες συμβουλές, έχουν να κάνουν με τα διάφορα χαρακτηριστικά τους. Real Time Protection, Ransomware, Wi-fi Inspectors, VNP, FW, Password management κλπ. Ποιά ακριβώς είναι απαραίτητα για βασική ασφάλεια? Οι επιλογές για VNP κάνουν δουλειά ή είναι κουκουρούκου. Το Real Time, υποπτεύομαι πως έχει να κάνει με το σερφάρισμα ή όχι. Κι αυτό για το οποίο δεν έχω ιδέα, είναι που εξυπηρετεί η λειτουργία FW.

Και τέλος, ποιά είναι η διαφορά των εκδόσεων Internet Security απ' τις AV, μιας και αναφέρουν κι αυτά (AV) Real Time Protection ?

Eυχαριστώ

Mηχανή αναζήτησης έχουν ίδια οι διαφορετικές εκδόσεις της ίδιας εταιρίας, απλά οι IS εκδόσεις έχουν και κάποιες επιπλέον λειτουργίες που μπορεί να εξυπηρετούν κάποιον, δες τα μέσα από τις ιστοσελίδες τους.
Παράδειγμα:
https://www.kaspersky.com/blog/kis-kav-difference/11012/

Για τα υπόλοιπα, επειδή είναι πολύ μεγάλη συζήτηση, τα Googlαρεις και βρίσκεις αναλυτικές πληροφορίες.
Παράδειγμα:
Tι είναι το VPN (https://www.pcsteps.gr/1376-vpn-technology-explained/)

Tι είναι το Firewall (https://www.pcsteps.gr/1295-technologi-explained-firewall/)

To θέμα ασφάλειας είναι προσωπικό ζήτημα του καθενός, άλλος πιστεύει ότι τα AV είναι για να παίρνουν τα λεφτά οι εταιρίες από τον κόσμο και άλλοι τα θεωρούν απαραίτητα, δεν θα βγάλεις ποτέ άκρη, ούτε και για ποιο είναι το καλύτερο.

Blackened
13-03-19, 14:20
Καλημέρα

Καταρχάς, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση στις απορίες μου, όπως επίσης & για το link σχετικά με το Firewall. Aν & παρακολουθώ το PCsteps δεν είχε πέσει το μάτι μου στο συγκεκριμένο άρθρο τους γιατί είναι λίγο παλιό βλέπεις (έχει γραφτεί το 2011). Θα το μελετήσω λίγο αργότερα.

Σχετικά με το VPN η ερώτηση μου έχει να κάνει με την αξιοπιστία τους. Επειδή τα περισσότερα AV απ' ότι έχω δει έχουν ενσωματωμένη αυτή την δυνατότητα (η οποία βολεύει ιδιαίτερα για torrents), απλώς ζητώ τα φώτα σου (σε περίπτωση που κι εσύ ο ίδιος κάνεις χρήση) αν όντως σ' έχει βολέψει. Και επειδή (όπως άλλωστε αναφέρεις) είναι πολύ μεγάλη συζήτηση κι έχω ήδη διαβάσει αρκετά άρθρα (ακόμα & του PCsteps), δεν έχω καταλήξει κάπου!

Βέβαια θα μου πεις, πως αν δεν το δοκιμάσω ο ίδιος δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Απλώς σε ρωτώ λόγω της εμπειρίας που έχεις, σε συνδυασμό μάλιστα με την προτίμηση που έχεις δείξει για το «Kaspersky» (σε άλλο νήμα), για το οποίο ψήνομαι κι εγώ ;)

deniSun
13-03-19, 14:50
Το vpn έχει να κάνει κυρίως με την ανωνυμία.
Αν έχεις δικό σου vpn τότε ναι... παίζει και η ασφάλεια.

Όσο για τα άλλα...
Σίγουρα το avast free έχει τι περισσότερες επιλογές παραμετροποίησης.
Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δοκιμάσει κάποιο άλλο free με τόσες.
Το kasp free το χρησιμοποιώ και εγώ σχεδόν από την στιγμή που έγινε free.
Παλιότερα είχε περισσότερες επιλογές.
Πλέον κάποιες έχουν γίνει lock.
Με βολεύει πολύ γι αυτά που θέλω (κυρίως για exclude folders κλπ).
Σχεδόν τέλειο σε false alarms.
Και το μεγάλο πλεονέκτημα για εμένα... kasp av db...
Προσωπικά το θεωρώ κορυφαίο σε ασφάλεια εδώ και χρόνια.

Blackened
13-03-19, 15:16
Κουτή ερώτηση! :oops:

Θα πρέπει δλδ κάθε φορά που τελειώνει το περιθώριο ημερών χρήσης να κάνω απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του free ? :hmm:

deniSun
13-03-19, 15:19
Κουτή ερώτηση! :oops:

Θα πρέπει δλδ κάθε φορά που τελειώνει το περιθώριο ημερών χρήσης να κάνω απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του free ? :hmm:

Ανανεώνεις το licence.
Ένα κλικ είναι.

Blackened
13-03-19, 15:28
Sorry, αλλά το έχασα λίγο. Όταν φτάσει δλδ στο σημείο που λέει, έχετε άλλη μια μέρα π.χ. ελεύθερης χρήσης, αν πατήσω ανανέωση προσθέτει πάλι το περιθώριο (των 30 ημερών πχ) ?

sweet dreams
13-03-19, 15:31
Καλημέρα

Καταρχάς, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση στις απορίες μου, όπως επίσης & για το link σχετικά με το Firewall. Aν & παρακολουθώ το PCsteps δεν είχε πέσει το μάτι μου στο συγκεκριμένο άρθρο τους γιατί είναι λίγο παλιό βλέπεις (έχει γραφτεί το 2011). Θα το μελετήσω λίγο αργότερα.

Σχετικά με το VPN η ερώτηση μου έχει να κάνει με την αξιοπιστία τους. Επειδή τα περισσότερα AV απ' ότι έχω δει έχουν ενσωματωμένη αυτή την δυνατότητα (η οποία βολεύει ιδιαίτερα για torrents), απλώς ζητώ τα φώτα σου (σε περίπτωση που κι εσύ ο ίδιος κάνεις χρήση) αν όντως σ' έχει βολέψει. Και επειδή (όπως άλλωστε αναφέρεις) είναι πολύ μεγάλη συζήτηση κι έχω ήδη διαβάσει αρκετά άρθρα (ακόμα & του PCsteps), δεν έχω καταλήξει κάπου!

Βέβαια θα μου πεις, πως αν δεν το δοκιμάσω ο ίδιος δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Απλώς σε ρωτώ λόγω της εμπειρίας που έχεις, σε συνδυασμό μάλιστα με την προτίμηση που έχεις δείξει για το «Kaspersky» (σε άλλο νήμα), για το οποίο ψήνομαι κι εγώ ;)

Για το VPN, ότι λέει και ο @deniSun πιο πάνω, προσωπικά δεν χρησιμοποιώ.

Για το Kaspersky, το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια χωρίς πρόβλημα, αξίζει για 10 ευρώ το χρόνο να πάρεις το Internet Security και όχι να βάλεις το Free που είναι κουτσουρεμένο, κρίνεις και αναλόγως πράττεις.
Μερικές φορές παίρνω άδειες από εδώ (https://www.specialprice.gr/el/software/programmata-asfaleias), βγαίνει η άδεια όσο σου είπα πιο πάνω.

- - - Updated - - -


Sorry, αλλά το έχασα λίγο. Όταν φτάσει δλδ στο σημείο που λέει, έχετε άλλη μια μέρα π.χ. ελεύθερης χρήσης, αν πατήσω ανανέωση προσθέτει πάλι το περιθώριο (των 30 ημερών πχ) ?

Το Free εννοεί ο @deniSun και όχι το Trial, εκείνο λήγει και πρέπει να το αγοράσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.