PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 [148] 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

Blackened
13-03-19, 15:41
Απ' ότι βλέπω στο specialprice.gr, δίνει το Internet Security για 3 συσκευές με διάρκεια χρήσης ενός χρόνου, με 29 €. Οι επόμενες ανανεώσεις της άδειας, πάλι δεν κοστίζουν 'κανα 30άρι ή κάνω λάθος ?

sweet dreams
13-03-19, 15:45
Απ' ότι βλέπω στο specialprice.gr, δίνει το Internet Security για 3 συσκευές με διάρκεια χρήσης ενός χρόνου, με 29 €. Οι επόμενες ανανεώσεις της άδειας, πάλι δεν κοστίζουν 'κανα 30άρι ή κάνω λάθος ?

Κάθε χρόνο 30 ευρώ για 3 συσκευές, 10 ευρώ η συσκευή το χρόνο.

Blackened
13-03-19, 15:49
Δλδ στην ανανέωση της άδειας χρήσης, μπορώ να ζητήσω μόνο για μία συσκευή, με χαμηλότερο κόστος. Αυτό εννοείς ?

Αλλά μάλλον δεν το έχω πιάσει σωστά. Η αγορά είναι αυτή που κοστίζει το 30άρι και οι επόμενες ανανεώσεις είναι φθηνότερες ?

:oops: sorry, δεν πήρε το μάτι μου την απάντηση σου. Οπότε τελικά ισχύει το δεύτερο. Άλλο το κόστος αγοράς και άλλο της ανανέωσης άδειας.

sweet dreams
13-03-19, 16:07
Δλδ στην ανανέωση της άδειας χρήσης, μπορώ να ζητήσω μόνο για μία συσκευή, με χαμηλότερο κόστος. Αυτό εννοείς ?

Αλλά μάλλον δεν το έχω πιάσει σωστά. Η αγορά είναι αυτή που κοστίζει το 30άρι και οι επόμενες ανανεώσεις είναι φθηνότερες ?

:oops: sorry, δεν πήρε το μάτι μου την απάντηση σου. Οπότε τελικά ισχύει το δεύτερο. Άλλο το κόστος αγοράς και άλλο της ανανέωσης άδειας.

Ανανέωση ή αγορά από την αρχή είναι το ίδιο.
Υπάρχουν και άδειες για μία συσκευή (https://www.skroutz.gr/c/666/antivirus-security/m/2070/Kaspersky/f/871254/2019.html)αλλά δεν συμφέρουν, καλύτερα να αγοράσεις περισσότερες και να τις μοιραστείς με άλλους.

Blackened
13-03-19, 16:18
Sorry για τις χαζές ερωτήσεις (δεν έχω τελειώσει ακόμα τον καφέ μου :rolleyes:), αλλά δεν κατάλαβα ακόμα από που βγαίνουν τα 10 € της κάθε συσκευής ?

Αγοράζω την IS έκδοση για τις 3 συσκευές που αναφέρει π.χ. & το εγκαθιστώ μόνο στο δικό μου PC. Στην επόμενη ανανέωση πάλι δεν θα θέλει 30€ (μετά από τον 1 χρόνο ?) :what:

sweet dreams
13-03-19, 16:26
Sorry για τις χαζές ερωτήσεις (δεν έχω τελειώσει ακόμα τον καφέ μου :rolleyes:), αλλά δεν κατάλαβα ακόμα από που βγαίνουν τα 10 € της κάθε συσκευής ?

Αγοράζω την IS έκδοση για τις 3 συσκευές που αναφέρει π.χ. & το εγκαθιστώ μόνο στο δικό μου PC. Στην επόμενη ανανέωση πάλι δεν θα θέλει 30€ (μετά από τον 1 χρόνο ?) :what:

Μα δεν μιλάμε να πάρεις το πακέτο με τις 3 άδειες και να βάλεις μόνο μία, αφού το λέμε πιο πάνω

Υπάρχουν και άδειες για μία συσκευή αλλά δεν συμφέρουν, καλύτερα να αγοράσεις περισσότερες και να τις μοιραστείς με άλλους.

- - - Updated - - -

Επίσης, ότι πακέτο και να πάρεις δεν δεσμεύεσαι να πάρεις το ίδιο και του χρόνου, την μία χρονιά μπορείς να πάρεις πακέτο με 5 άδειες, γιατί έτσι έτυχε και την επόμενη να πάρεις μόνο μία για σένα.

Blackened
13-03-19, 16:41
Ειλικρινά ζητώ συγνώμη για όλες τις ερωτήσεις μου, αλλά ακόμα δεν κατάλαβα από που βγαίνουν τα 10€ που είπες ότι δίνεις για ανανέωση.

Σχετικά με την επιλογή του πακέτου εννοείς ότι δεν συμφέρει «οικονομικά» αυτό της μίας συσκευής ? Γιατί στο link του Skroudz που ανέφερες έχει το IS για 1 συσκευή & άδεια ενός χρόνου, με 19€.

sweet dreams
13-03-19, 16:57
Ειλικρινά ζητώ συγνώμη για όλες τις ερωτήσεις μου, αλλά ακόμα δεν κατάλαβα από που βγαίνουν τα 10€ που είπες ότι δίνεις για ανανέωση.

Σχετικά με την επιλογή του πακέτου εννοείς ότι δεν συμφέρει «οικονομικά» αυτό της μίας συσκευής ? Γιατί στο link του Skroudz που ανέφερες έχει το IS για 1 συσκευή & άδεια ενός χρόνου, με 19€.

:scratch:scratch:scratch:scratch:scratch:scratch:scratch

Είπαμε ότι ανανέωση και από την αρχή αγορά είναι ίδια πράγματα, δεν υπάρχει διαφορά και δεν κερδίζεις κάτι. Το ίδιο θα κάνω κι' εγώ που έχω ήδη αγοράσει άδεια, το ίδιο και αυτός που τώρα αγοράζει πρώτη φορά, μόλις λήξει θα αγοράσουμε και οι δύο από μία καινούργια άδεια.

Αγοράζω το πακέτο με τις 3 άδειες που κάνει 30 ευρώ, κρατάω εγώ την μία και τις άλλες δύο τις δίνω σε δύο φίλους που μου δίνουν από 10 ευρώ ο καθένας(σύνολο 20 ευρώ), σε μένα δεν έχει στοιχίσει η άδεια 10 ευρώ;;; γιατί μπερδεύεσαι τόσο;;:hmm:

Blackened
14-03-19, 19:39
:scratch:scratch:scratch:scratch:scratch:scratch:scratch

Είπαμε ότι ανανέωση και από την αρχή αγορά είναι ίδια πράγματα, δεν υπάρχει διαφορά και δεν κερδίζεις κάτι. Το ίδιο θα κάνω κι' εγώ που έχω ήδη αγοράσει άδεια, το ίδιο και αυτός που τώρα αγοράζει πρώτη φορά, μόλις λήξει θα αγοράσουμε και οι δύο από μία καινούργια άδεια.

Αγοράζω το πακέτο με τις 3 άδειες που κάνει 30 ευρώ, κρατάω εγώ την μία και τις άλλες δύο τις δίνω σε δύο φίλους που μου δίνουν από 10 ευρώ ο καθένας(σύνολο 20 ευρώ), σε μένα δεν έχει στοιχίσει η άδεια 10 ευρώ;;; γιατί μπερδεύεσαι τόσο;;:hmm:

Μάλιστα, τώρα έβγαλα κάποια άκρη. Μάλλον επειδή το σκεφτόμουν βάσει των δικών μου δεδομένων είχα μπερδευτεί. :oops:

Κάτι τελευταίο σχετικά με το IS

Στο επίσημο site της Kaspesky https://www.kaspersky.com/internet-security, η επιλογή για 3 συσκευές κοστίζει $79,95

Στο ελληνικό https://www.kaspersky.gr/, έχει επιλογή & για 2 συσκευές, με 34,97€

Και τέλος στο https://www.specialprice.gr/el/software/programmata-asfaleias , έχει το πακέτο για 3 συσκευές με 28€

Στην δική μου περίπτωση, χρειάζομαι για 2 συσκευές, οπότε τί γίνεται? Λογικά συμφέρει ν' αγοράσω το πακέτο από το «specialprice» & μετά να κάνω ανανέωση άδειας μόνο για τις 2 ή όχι ? :scratch

sweet dreams
14-03-19, 21:12
Yπάρχει στο Scroutz με 23 ευρώ για δύο συσκευές. (https://www.skroutz.gr/s/17695968/Kaspersky-Internet-Security-Multi-Device-2-Licences-1-Year-Key.html)

deniSun
14-03-19, 23:43
Μάλιστα, τώρα έβγαλα κάποια άκρη. Μάλλον επειδή το σκεφτόμουν βάσει των δικών μου δεδομένων είχα μπερδευτεί. :oops:

Κάτι τελευταίο σχετικά με το IS

Στο επίσημο site της Kaspesky https://www.kaspersky.com/internet-security, η επιλογή για 3 συσκευές κοστίζει $79,95

Στο ελληνικό https://www.kaspersky.gr/, έχει επιλογή & για 2 συσκευές, με 34,97€

Και τέλος στο https://www.specialprice.gr/el/software/programmata-asfaleias , έχει το πακέτο για 3 συσκευές με 28€

Στην δική μου περίπτωση, χρειάζομαι για 2 συσκευές, οπότε τί γίνεται? Λογικά συμφέρει ν' αγοράσω το πακέτο από το «specialprice» & μετά να κάνω ανανέωση άδειας μόνο για τις 2 ή όχι ? :scratch

Εάν πρόκειται για οικιακό ΗΥ, δεν το χρειάζεσαι το IS.

sweet dreams
14-03-19, 23:53
Έχει επιπλέον λειτουργίες το IS, που είναι χρήσιμες στην περιήγηση και σε άλλες δραστηριότητες.

https://www.kaspersky.com/blog/kis-kav-difference/11012/

deniSun
14-03-19, 23:58
Έχει επιπλέον λειτουργίες το IS, που είναι χρήσιμες στην περιήγηση και σε άλλες δραστηριότητες.

https://www.kaspersky.com/blog/kis-kav-difference/11012/

Τις θεωρώ περιττές αν έχεις ff με ασβό και noscript.
Εκτός αυτού, προσθέτουν μεγάλη καθυστέρηση στο φόρτωμα των σελίδων (έχω κάνει δοκιμές/μετρήσεις).

sweet dreams
15-03-19, 00:04
Τις θεωρώ περιττές αν έχεις ff με ασβό και noscript.
Εκτός αυτού, προσθέτουν μεγάλη καθυστέρηση στο φόρτωμα των σελίδων (έχω κάνει δοκιμές/μετρήσεις).

Μιλάς για τον δικό σου υπολογιστή(ff με ασβό και noscript).

Ποιο προσθέτει καθυστέρηση;; η ιδιωτική περιήγηση ή το anti-banner;; γιατί σε μένα δεν υπάρχει καμία καθυστέρηση και έχω και την προστασία στο WEB στο ανώτερο επίπεδο.

deniSun
15-03-19, 00:11
Μιλάς για τον δικό σου υπολογιστή(ff με ασβό και noscript).

Ποιο προσθέτει καθυστέρηση;; η ιδιωτική περιήγηση ή το anti-banner;; γιατί σε μένα δεν υπάρχει καμία καθυστέρηση και έχω και την προστασία στο WEB στο ανώτερο επίπεδο.

Στο kasp free το λέει kasp protection στα addons.

sweet dreams
15-03-19, 00:25
Στο kasp free το λέει kasp protection στα addons.

Μιλάμε για το KIS και τις λειτουργίες που ανέφερα πιο πάνω, αν αναφέρεσαι στο χωριστό κομμάτι του VPN, δεν το χρησιμοποιώ.

202275 202276

Το δεύτερο ss είναι από μια ιστοσελίδα τεχνικού περιεχομένου.

skel
15-03-19, 02:52
Στο kasp free το λέει kasp protection στα addons.

το anti-banner το εχω παρατηρήσει ότι καθυστερεί λίγο στο φόρτωμα σελίδων (λίγα sec)

deniSun
15-03-19, 09:01
Δεν υπάρχει περίπτωση να φιλτράρεις περιεχόμενο και να μην έχεις καθυστέρηση.
Το θέμα είναι αν είναι ανεκτή ή όχι.

Iris07
15-03-19, 12:25
Να σας πω και ένα κατάστημα που το βρίσκω τελευταία σε πολύ καλές τιμές.
https://www.specialprice.gr/el/software/programmata-asfaleias

Μου αρέσει το κατάστημα αυτό γιατί στέλνει Retail συσκευασία σφραγισμένη.
(H 1η που είχα πάρει ήταν με CD.. η 2η με κάρτα που ξύνεις..)

(Άλλοι στέλνουν τον κωδικό με e-mail)

Παίρνεις ένα πακετάκι για 5 dev. και το βάζεις σε 5 συσκευές, PC, Laptop, Tablet, Smart! :)

Για Kaspersky δείτε και εδώ! ;)

sweet dreams
15-03-19, 12:45
Έχω δυο υπολογιστές με δύο οθόνες μπροστά μου, ο ένας έχει το KIS με Windows 10, ο άλλος Multi Boot με 7/8.1/10 και την Free έκδοση, browser o Chrome.
Mε ανοικτό ή κλειστό το KIS καμία διαφορά, με το KIS στον έναν και το Free στον άλλον καμία διαφορά, βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά σε millisecond που δεν μπορώ εγώ να την μετρήσω.
Κοιτάξτε μήπως φταίει κάτι άλλο και καθυστερεί το άνοιγμα, τα λίγα sec που λέει ο συμφορουμίτης είναι αιώνας.
Από περιέργεια στον υπολογιστή με το KIS έκανα δοκιμή με χρονόμετρο στο άνοιγμα του ADSLgr, έκανε 52 χιλιοστά του δευτερολέπτου να ανοίξει, για τέτοια καθυστέρηση μιλάμε.

psolord
15-03-19, 13:40
Για Kaspersky δείτε και εδώ! ;)

Καλή προσφορά είναι δε λέω, αλλά υπάρχουν στο ebay καταστήματα που μπορείς να πάρεις το ίδιο 5/1 με 26 ευρώ.

https://www.ebay.com/itm/Kaspersky-internet-security-Multi-Device-2018-1-PC-3-PC-5-PC-1-2-JAHR/132972914995?hash=item1ef5cda933%3Am%3Am_3aQN2k4817ZSsOsYcTtkw&LH_BIN=1

Εγώ πέρυσι είχα πάρει από έναν άλλο πωλητή, 2/1 με 9,70.

202285

Γενικά από το ebay παίρνω Kaspersky τα τελευταία 5 χρόνια και είμαι ΟΚ.

deniSun
15-03-19, 15:09
Έχω δυο υπολογιστές με δύο οθόνες μπροστά μου, ο ένας έχει το KIS με Windows 10, ο άλλος Multi Boot με 7/8.1/10 και την Free έκδοση, browser o Chrome.
Mε ανοικτό ή κλειστό το KIS καμία διαφορά, με το KIS στον έναν και το Free στον άλλον καμία διαφορά, βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά σε millisecond που δεν μπορώ εγώ να την μετρήσω.
Κοιτάξτε μήπως φταίει κάτι άλλο και καθυστερεί το άνοιγμα, τα λίγα sec που λέει ο συμφορουμίτης είναι αιώνας.
Από περιέργεια στον υπολογιστή με το KIS έκανα δοκιμή με χρονόμετρο στο άνοιγμα του ADSLgr, έκανε 52 χιλιοστά του δευτερολέπτου να ανοίξει, για τέτοια καθυστέρηση μιλάμε.

Δεν λέω για το θέμα της εκκίνησης κλπ.
Μιλάω για τα addons που προσθέτουν στους browser και ελέγχουν τα Link μαρκάροντάς τα αν είναι ασφαλή κλπ.
Όπως επίσης και με το να προσθέτουν δικούς τους ελέγχους για τα certificate όπου γίνεται αρκετό μπάχαλο.

Iris07
15-03-19, 15:11
Βρίσκεις διάφορους και στο Skroutz..
Εάν πάρεις κλειδί απ' ευθείας με E-Mail γλυτώνεις και τα μεταφορικά..

Τον συγκεκριμένο τον επέλεξα γιατί ήθελα και Retail.

Πάντως οι συσκευασίες γράφουν πάνω και για Europe μόνο..
Δεν ξέρω ακριβώς εάν έχει σημασία αυτό στην ενεργοποίηση.

deniSun
15-03-19, 15:14
Βρίσκεις διάφορους και στο Skroutz..
Εάν πάρεις κλειδί απ' ευθείας με E-Mail γλυτώνεις και τα μεταφορικά..

Τον συγκεκριμένο τον επέλεξα γιατί ήθελα και Retail.

Πάντως οι συσκευασίες γράφουν πάνω και για Europe μόνο..
Δεν ξέρω ακριβώς εάν έχει σημασία αυτό στην ενεργοποίηση.

Απλά θέλει προσοχή από που αγοράζεις τα κλειδιά.

Iris07
15-03-19, 15:18
Επίσης συμφέρει να αγοράσεις 3-5 dev. με φίλους που εμπιστεύεσαι για το κλειδί και να μοιραστείς το κόστος! :cool:

sweet dreams
15-03-19, 15:19
Δεν λέω για το θέμα της εκκίνησης κλπ.
Μιλάω για τα addons που προσθέτουν στους browser και ελέγχουν τα Link μαρκάροντάς τα αν είναι ασφαλή κλπ.
Όπως επίσης και με το να προσθέτουν δικούς τους ελέγχους για τα certificate όπου γίνεται αρκετό μπάχαλο.

Αυτά που έβαλα πιο πάνω έχω εγώ καθώς και την ρύθμιση επιπέδου ασφάλειας στο "Υψηλό", έτσι τα είχα πάντα χωρίς προβλήματα αργοπορίας. Αν βέβαια παίζουμε με τα χιλιοστά του δευτερολέπτου δεν με ενδιαφέρει προσωπικά και καθόλου, αρκεί να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο.

202288 202289

deniSun
15-03-19, 15:24
Αυτά που έβαλα πιο πάνω έχω εγώ καθώς και την ρύθμιση επιπέδου ασφάλειας στο "Υψηλό", έτσι τα είχα πάντα χωρίς προβλήματα αργοπορίας. Αν βέβαια παίζουμε με τα χιλιοστά του δευτερολέπτου δεν με ενδιαφέρει προσωπικά και καθόλου, αρκεί να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο.

202288 202289

Η διαφορά στην ταχύτητα είναι max=1''.
Εγώ τοπ αναφέρω για όποιον ψάχνετε λίγο παραπάνω.
Για εμένα είναι άχρηστο όταν κάποιος έχει ασβό/noscript.

sweet dreams
15-03-19, 15:30
Η διαφορά στην ταχύτητα είναι max=1''.
Εγώ τοπ αναφέρω για όποιον ψάχνετε λίγο παραπάνω.
Για εμένα είναι άχρηστο όταν κάποιος έχει ασβό/noscript.

Αυτές είναι προσωπικές προτιμήσεις, εγώ τα έχω όλα σε ένα με το KIS, έλεγχο, μπανάρισμα, μπλοκάρισμα, κ.λ.π., όποιον Browser και να έχεις δεν χρειάζεται να βάλεις κάτι επιπλέον στον καθένα χωριστά.

deniSun
15-03-19, 15:32
Αυτές είναι προσωπικές προτιμήσεις, εγώ τα έχω όλα σε ένα με το KIS, έλεγχο, μπανάρισμα, μπλοκάρισμα, κ.λ.π., όποιον Browser και να έχεις δεν χρειάζεται να βάλεις κάτι επιπλέον στον καθένα χωριστά.

Κατανοητό.
Εγώ παίζω μόνο με την αλεπού.

Iris07
15-03-19, 15:42
Εγώ έχω KIS..
και στον FF NoScipt & Ghostery..

Μπορεί κάτι να ξεφύγει από το ένα και να το σταματήσει το άλλο,
αλλά γενικά ελέγχω/βλέπω καλύτερα τι κόβω..
και μπορείς εύκολα να τα κάνεις και αυτά disable άμα θες.

Επίσης έχω και το
https://www.malwarebytes.com/ (Free)

για ένα σκανάρισμα που και που..

deniSun
15-03-19, 15:52
Άλλη δουλειά κάνει το ένα και άλλη το άλλο.
Το ghost πέτα το.
Βάλε τον ασβό.

Blackened
15-03-19, 18:31
Να κάνω μια κουτή ερώτηση ?

Πριν 'κανα μήνα που είχα περάσει το Bitdefender AV (free), έτυχε να πάρω τηλ/νο για να ρωτήσω εάν μπορώ (με την αγορά ενός πακέτου) να το εγκαταστήσω & στα 2 λειτουργικά του υπολογιστή. αλλά η απάντηση ήταν πως θα χρειαστώ άδεια για 2 συσκευές. Είχα μπερδέψει την έννοια "συσκευή".
Οπότε απ' αυτό έβγαλα το συμπέρασμα ότι χρειάζομαι πακέτο 2 συσκευών (μιας & βλέπει κάθε δίσκο ως ξεχωριστή συσκευή). Σωστά ? :hmm:

deniSun
15-03-19, 18:37
Να κάνω μια κουτή ερώτηση ?

Πριν 'κανα μήνα που είχα περάσει το Bitdefender AV (free), έτυχε να πάρω τηλ/νο για να ρωτήσω εάν μπορώ (με την αγορά ενός πακέτου) να το εγκαταστήσω & στα 2 λειτουργικά του υπολογιστή. αλλά η απάντηση ήταν πως θα χρειαστώ άδεια για 2 συσκευές. Είχα μπερδέψει την έννοια "συσκευή".
Οπότε απ' αυτό έβγαλα το συμπέρασμα ότι χρειάζομαι πακέτο 2 συσκευών (μιας & βλέπει κάθε δίσκο ως ξεχωριστή συσκευή). Σωστά ? :hmm:

Δεν είναι μόνος ο δίσκος.
Ολόκληρο τον συνδυασμό (λειτουργικό κλπ) το αντιλαμβάνεται ως διαφορετικό.

sweet dreams
15-03-19, 18:42
Να κάνω μια κουτή ερώτηση ?

Πριν 'κανα μήνα που είχα περάσει το Bitdefender AV (free), έτυχε να πάρω τηλ/νο για να ρωτήσω εάν μπορώ (με την αγορά ενός πακέτου) να το εγκαταστήσω & στα 2 λειτουργικά του υπολογιστή. αλλά η απάντηση ήταν πως θα χρειαστώ άδεια για 2 συσκευές. Είχα μπερδέψει την έννοια "συσκευή".
Οπότε απ' αυτό έβγαλα το συμπέρασμα ότι χρειάζομαι πακέτο 2 συσκευών (μιας & βλέπει κάθε δίσκο ως ξεχωριστή συσκευή). Σωστά ? :hmm:

Συσκευή είναι το μηχάνημα και όχι πόσα λειτουργικά έχει πάνω, πριν βγει το Kaspersky Free αγόραζα μία άδεια KIS για υπολογιστή με Μulti Boot(7/8.1/10) και το περνούσα και στα 3 λειτουργικά χωρίς πρόβλημα, ο server της εταιρίας βλέπει κάθε φορά τον ίδιον υπολογιστή να έχει την άδεια ασχέτως λειτουργικού.

Blackened
15-03-19, 19:03
Αυτό εννοώ. Θεωρούσα ως συσκευή το PC,

Τελικά, πιο θεωρείς καταλληλότερο πακέτο στην περίπτωση μου? :what:

sweet dreams
15-03-19, 19:08
Αυτό είναι απόφαση καθαρά δική σου, εμείς σου είπαμε, μαγαζιά, Scroutz, ebay, κ.λ.π., κάνεις μια έρευνα αγοράς και προχωράς.

Blackened
15-03-19, 19:53
Αυτό είναι απόφαση καθαρά δική σου, εμείς σου είπαμε, μαγαζιά, Scroutz, ebay, κ.λ.π., κάνεις μια έρευνα αγοράς και προχωράς.

Απλώς ανησυχώ μην αντιμετωπίσω 'κανα θέμα με την εγκατάσταση & στους 2 δίσκους, με πακέτο 1 συσκευής. Δεν είναι το οικονομικό δλδ. Βέβαια υπάρχει κι ένα laptop που χρησιμοποιώ μια στο τόσο, οπότε με πακέτο 2 συσκευών ίσως είμαι καλυμμένος (αν υπάρξει πρόβλημα στο PC). Συμφωνείς ?

sweet dreams
15-03-19, 21:15
Απλώς ανησυχώ μην αντιμετωπίσω 'κανα θέμα με την εγκατάσταση & στους 2 δίσκους, με πακέτο 1 συσκευής. Δεν είναι το οικονομικό δλδ. Βέβαια υπάρχει κι ένα laptop που χρησιμοποιώ μια στο τόσο, οπότε με πακέτο 2 συσκευών ίσως είμαι καλυμμένος (αν υπάρξει πρόβλημα στο PC). Συμφωνείς ?

Σου είπα τι έχω κάνει εγώ χωρίς να έχω πρόβλημα, η εταιρία βλέπει σε πόσους υπολογιστές συγχρόνως έχει εγκατασταθεί το λειτουργικό, δεν θα σου βάλει περιορισμό αν εσύ στον ίδιο υπολογιστή έχεις Windows 7 την μία μέρα και Windows 10 την επομένη και σε διαφορετικό δίσκο, αν ήταν έτσι θα μπορούσες να κάνεις μόνο μία ενεργοποίηση και τέλος, αν άλλαζες λειτουργικό, δίσκο ή υπολογιστή θα πέταγες και την άδεια που μπορεί να την είχες μόνο μία μέρα.

Σε έναν υπολογιστή που έχω για δοκιμές(αυτόν με το Multi Boot που γράφω πιο πάνω), έχω τα Windows 10 σε χωριστό δίσκο γιατί όταν αλλάζει η έκδοση κάνω καθαρή εγκατάσταση, διάφορες αλλαγές, κ.λ.π., πέρυσι είχα κάνει μια περίοδο απανωτές ενεργοποιήσεις και κάποια στιγμή μου έβγαλε κάρτα ότι έχω υπερβεί τις επιτρεπόμενες ενεργοποιήσεις, πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να στείλω mail με το κωδικό που είχα και την απόδειξη από που τον είχα πάρει και μου ξεμπλόκαραν αμέσως τις ενεργοποιήσεις.

Blackened
15-03-19, 22:38
Σου είπα τι έχω κάνει εγώ χωρίς να έχω πρόβλημα, η εταιρία βλέπει σε πόσους υπολογιστές συγχρόνως έχει εγκατασταθεί το λειτουργικό, δεν θα σου βάλει περιορισμό αν εσύ στον ίδιο υπολογιστή έχεις Windows 7 την μία μέρα και Windows 10 την επομένη και σε διαφορετικό δίσκο, αν ήταν έτσι θα μπορούσες να κάνεις μόνο μία ενεργοποίηση και τέλος, αν άλλαζες λειτουργικό, δίσκο ή υπολογιστή θα πέταγες και την άδεια που μπορεί να την είχες μόνο μία μέρα.

Σε έναν υπολογιστή που έχω για δοκιμές(αυτόν με το Multi Boot που γράφω πιο πάνω), έχω τα Windows 10 σε χωριστό δίσκο γιατί όταν αλλάζει η έκδοση κάνω καθαρή εγκατάσταση, διάφορες αλλαγές, κ.λ.π., πέρυσι είχα κάνει μια περίοδο απανωτές ενεργοποιήσεις και κάποια στιγμή μου έβγαλε κάρτα ότι έχω υπερβεί τις επιτρεπόμενες ενεργοποιήσεις, πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να στείλω mail με το κωδικό που είχα και την απόδειξη από που τον είχα πάρει και μου ξεμπλόκαραν αμέσως τις ενεργοποιήσεις.

Εντάξει! Μάλλον κατάλαβα τελικά τι παίζει με την έννοια της συσκευής :oneup:

manoulamou
16-03-19, 10:39
ΜΗΠΩΣ λεω μηπως να λεγαμε τον ΑΣΒΟ με το αυθεντικο του ονομα
για τους μη... παροικουντες την ιερουσαλημ;
Privacy Badger (https://www.eff.org/privacybadger)
:whistle:

deniSun
18-03-19, 18:07
Avast Free Antivirus prior to 19.1.2360 stores user credentials in memory upon login, which allows local users to obtain sensitive information by dumping AvastUI.exe application memory and parsing the data. (https://packetstormsecurity.com/files/151590/Avast-Anti-Virus-Local-Credential-Disclosure.html)

Mind Deception
19-03-19, 23:39
Ένα κορυφαίο software (σε Windows) για προστασία που δεν απογοητεύει κατ'εμέ είναι το Bitdefender Antivirus Plus (2019),
κατέχει το μεγαλύτερο σκορ στα ποσοστά προστασίας malware ανάμεσα σε δεκάδες άλλα δυνατά ονόματα antivirus :oneup:

202457

deniSun
19-03-19, 23:43
Ένα κορυφαίο software (σε Windows) για προστασία που δεν απογοητεύει κατ'εμέ είναι το Bitdefender Antivirus Plus (2019),
κατέχει το μεγαλύτερο σκορ στα ποσοστά προστασίας malware ανάμεσα σε δεκάδες άλλα δυνατά ονόματα antivirus :oneup:

202457

Το 2017 είναι αυτά που ποστάρεις.
Αλλά γενικά μην δίνεις και πολύ σημασία στα τεστ.

Mind Deception
19-03-19, 23:59
Το 2017 είναι αυτά που ποστάρεις.
Αλλά γενικά μην δίνεις και πολύ σημασία στα τεστ.

Η τελευταία ενημέρωση που έγινε μήνα 12/18 από το ινστιτούτο προστασίας & ασφάλειας στη Γερμανία, το καθιστά No1 προιόν στην κατηγορία του,
και για του λόγου το αληθές:
202458 202459

deniSun
20-03-19, 00:02
Η τελευταία ενημέρωση που έγινε μήνα 12/18 από το ινστιτούτο προστασίας & ασφάλειας στη Γερμανία, το καθιστά No1 προιόν στην κατηγορία του,
και για του λόγου το αληθές:
202458 202459

Το γνωρίζω το avtest.
Το παρακολουθώ χρόνια.
Για το ποστ που έκανες λέω με αποτελέσματα από 2011 και 2017.
Και πάλι να σου επαναλάβω την τελευταία πρόταση του προηγούμενου ποστ.

KostakisK
20-03-19, 01:39
εγω επαψα να τα χρησιμοποιω και ειμαι τωρα 3 μηνες με το sophos βεβαια μια επιβραδυνση παρατηρειται αλλα μεχει εκει

deniSun
20-03-19, 09:35
Όλα τα av προσθέτουν επιβάρυνση.
Απλά με i5, 8GB, ssd και πάνω... δεν είναι παρατηρήσιμη.
Σε οτιδήποτε λιγότερο καταλαβαίνεις πολύ την διαφορά.

nith1717
20-03-19, 17:06
Το 2017 είναι αυτά που ποστάρεις.
Αλλά γενικά μην δίνεις και πολύ σημασία στα τεστ.

Καλησπέρα.

Είναι δυνατόν να μην δίνουμε σημασία από έναν διεθνή ανεξάρτητο οργανισμό ελέγχου Antivirus, καθώς και από το AV-COMPARATIVES;;!!! https://www.av-comparatives.org/about-us/

deniSun
20-03-19, 17:46
Καλησπέρα.

Είναι δυνατόν να μην δίνουμε σημασία από έναν διεθνή ανεξάρτητο οργανισμό ελέγχου Antivirus, καθώς και από το AV-COMPARATIVES;;!!! https://www.av-comparatives.org/about-us/

Ναι είναι.

nith1717
20-03-19, 17:48
Ναι είναι.

Μπορείς να το στηρίξεις με επιχειρήματα;!

@ ADSLgr.com All rights reserved.