PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 [150] 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

mzaf
07-08-19, 00:30
Εγώ το βλέπω προς κατάργηση.

Οκ,τότε!

deniSun
07-08-19, 08:09
Αν κάποιος έχει δοκιμάσει το cloud ας μας πει εντυπώσεις.

tripkaos
07-08-19, 10:21
πρωτα απολλα το cloud δεν παιζει ελλαδα just to know...εκανα νεο account και εβαλα οτι μενω αγγλια αλλιως δεν σε αφηνει να κανεις register την free αδεια,ειναι για τον πατερα μου οποτε δεν εχω γνωμη για παρακατω...

macro
07-08-19, 11:00
Βασικα το ιδιο θα ειναι αλλα πιο ελαφρυ.....

deniSun
07-08-19, 12:28
Βασικα το ιδιο θα ειναι αλλα πιο ελαφρυ.....

Αν είναι να μην έχει τοπική βάση και να θέλει να στέλνει τα αρχεία για έλεγχο ή να κατεβάζει τα αντιικά από το δίκτυο... δεν μου κάνει.

macro
07-08-19, 13:12
Λογικα θα εχει βαση, θα δουλευει σα το panda cloud φανταζομαι. Δε το ξερω ομως και σαφως μπορει να φανταζομαι και λαθος. Σε οσα εχω εγκατεστημενα δε μου εχει βγαλει κανα μηνυμα για οτιδηποτε, οποτε και μενω ετσι.

tripkaos
07-08-19, 13:32
λιγο που το κοιταξα εκανε update την βαση δεδομενων του antivirus,αλλα οπως ειπα δεν ειναι για την ελλαδα ακομα ,θελει νεο account με χωρα αγγλια που δοκιμασα.

deniSun
07-08-19, 18:13
Λογικα θα εχει βαση, θα δουλευει σα το panda cloud φανταζομαι. Δε το ξερω ομως και σαφως μπορει να φανταζομαι και λαθος. Σε οσα εχω εγκατεστημενα δε μου εχει βγαλει κανα μηνυμα για οτιδηποτε, οποτε και μενω ετσι.
Έχω κακή εμπειρία με το panda γι αυτό φοβάμαι μήπως είναι σαν αυτό.

λιγο που το κοιταξα εκανε update την βαση δεδομενων του antivirus,αλλα οπως ειπα δεν ειναι για την ελλαδα ακομα ,θελει νεο account με χωρα αγγλια που δοκιμασα.
Περίεργο πάντως.
Από την στιγμή που δίνουν, επίσημα τουλάχιστον μέσω της σελίδας τους, μόνο cloud...
πώς είναι δυνατόν να έχουν την ενεργοποίηση μόνο για την Αγγλία.
Άρα στην ουσία είναι σαν να δίνουν free μόνο στους Άγγλους.

tripkaos
07-08-19, 19:52
ελλαδα δεν δινουν σιγουρα,απλα εγω εβαλα αγγλια για να ειμαι σιγουρος,δεν εχω και 800 e-mail για να φτιαχνω accounts για το kaspersky...

macro
08-08-19, 08:38
Δεν εχω φτιαξει ποτε σε κανενα pc account για το kas. Απλα παταγα Χ στο μηνυμα και τελος.

deniSun
08-08-19, 12:53
ελλαδα δεν δινουν σιγουρα,απλα εγω εβαλα αγγλια για να ειμαι σιγουρος,δεν εχω και 800 e-mail για να φτιαχνω accounts για το kaspersky...

Κάτσε γιατί μας μπέρδεψες...
Εγκατάσταση γίνεται;
Τρέχει κανονικά η εφαρμογή;
Για το εάν ζητάει να του κάνεις reg κλπ και το εάν δέχεται reg μόνο από Αγγλία... δεν με απασχολεί καθόλου.

manoulamou
10-08-19, 10:31
Εδω και κατι... αιωνες εχω την προστασια του εντελως δωρεαν AVIRA για απλη οικιακη χρηση σε laptop με Win7 - προς το παρον. ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ διαβαζοντας εδω αυτα περι Kaspersky - KFA αρχισα να προβληματιζομαι. Βρηκα κι αυτα στο Gizmo (https://www.techsupportalert.com/best-free-anti-virus-software.htm).
ΛΟΙΠΟΝ ποιο ακριβως μπορω να κατεβασω free - οχι trial - να το φερω στα μετρα μου και μεχρι πότε;

Σε ανυποπτο χρονο δοκιμασα το Avast, δεν με βολεψε καθολου αλλά δεν μπορεσα να το απεγκαταστησω πληρως, ολο μου ενοχλει με κατι full screen κινδυνολογιες για να προτιμησω το paid :p

deniSun
10-08-19, 11:04
Όπως γράψαμε και παραπάνω... δεν υπάρχει κάπου πλέον σε install το kasp free av.
Πλέον διατίθεται το kasp security cloud free.
https://www.kaspersky.com/free-antivirus
Οπότε κατεβάζεις αυτό και το εγκαθιστάς.
Απ ότι είδα στα γρήγορα έχει ίδιο περιβάλλον με το "παλιό".

ΥΓ
Πολλές φορές προσπάθησα να δουλέψω με το avira free.
Ποτέ δεν τα κατάφερα.
Σπαστικό από κάθε άποψη...
Έτσι πριν το kasp free ήμουν με avast free.
Το εγκατέλειψα γιατί είχε πολύ αχρείαστο υλικό που δεν το ήθελα.
Το kasp το βρήκα περισσότερο ορθολογικό στις ρυθμίσεις έχοντας τα απολύτως απαραίτητα για κάποιο που θέλει μόνο προστασία από ιούς και τίποτε περισσότερο.
+ το όνομα της kasp όπου για εμένα δεν έχει αντίπαλο στο θέμα της προστασίας από ιούς κλπ.

macro
10-08-19, 11:09
Για πιο λογο? Το avira εχει σχεδον τα παντα και σχετικα ευκολo στο χρηστη. Εκτος και αν δε σου κανει αυτο με τα exceptions.

manoulamou
10-08-19, 11:46
Προσωπικα θελω ενα απλο, φιλικο στο χρηστη και ρυθμισιμο. Δεν εχω επαγγελματικες απαιτησεις, φυσικα το ονομα Kaspersky μετραει, ομως δεν αποτελει και... πανακεια! Εαν εχει και Real-time Guard ακομη καλυτερα. :oneup:

mzaf
10-08-19, 13:54
Εδω και κατι... αιωνες εχω την προστασια του εντελως δωρεαν AVIRA για απλη οικιακη χρηση σε laptop με Win7 - προς το παρον. ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ διαβαζοντας εδω αυτα περι Kaspersky - KFA αρχισα να προβληματιζομαι. Βρηκα κι αυτα στο Gizmo (https://www.techsupportalert.com/best-free-anti-virus-software.htm).
ΛΟΙΠΟΝ ποιο ακριβως μπορω να κατεβασω free - οχι trial - να το φερω στα μετρα μου και μεχρι πότε;

Σε ανυποπτο χρονο δοκιμασα το Avast, δεν με βολεψε καθολου αλλά δεν μπορεσα να το απεγκαταστησω πληρως, ολο μου ενοχλει με κατι full screen κινδυνολογιες για να προτιμησω το paid :p

Καλημέρα, μπορείς να το κατεβάσεις απο το kaspersky.gr
https://www.kaspersky.gr/free-antivirus

KostakisK
10-08-19, 14:18
ειδαμε και τα free,εβαλα της sophos το απλο antivirus το πρωην HitmanPro μετα το kaspersky και μου ειχε βρει trojan που το famous kaspersky δεν ειχε βρει,πριν βαλω το Ηitman pro ειχα βαλει το Kaspersky rescue disc,μα ενα περιεργο πραγμα ουτε αυτο βρηκε τπτ, κανονικο φορματ και εβαλα eset με μεγιστες ρυθμισεις, δεν περναει τπτ και καλο θα ηταν συμβουλη μου το eset να τρεχει σε υπολογιστες μονο με SSD

deniSun
10-08-19, 17:31
Για πιο λογο? Το avira εχει σχεδον τα παντα και σχετικα ευκολo στο χρηστη. Εκτος και αν δε σου κανει αυτο με τα exceptions.

Οι εκδόσεις που δοκίμασα πριν χρόνια ήταν γεμάτες από ads και popup παράθυρα που εκτός που δεν σε άφηναν να κάνεις την δουλειά σου, σου έσπαγαν και τα νεύρα.

macro
10-08-19, 18:32
Αυτο με το pop up δε σταματησε ποτε και σου βαζει ακομη και δικο του bloat με vpn, updaters, κ.λ.π. που μετα τα βγαζεις.

deniSun
11-08-19, 10:25
Αυτο με το pop up δε σταματησε ποτε και σου βαζει ακομη και δικο του bloat με vpn, updaters, κ.λ.π. που μετα τα βγαζεις.

Κάτι τέτοιες αυθαιρεσίες έκανε και το avast free.
Κατά τις αυτόματες αναβαθμίσεις του προγράμματος εγκαθιστούσε secure browser κλπ ανοησίες.

manoulamou
11-08-19, 13:43
Βεβαια μεγαλυτερη σημασια εχει να εντοπιζει περισσοτερες απειλες απο τα υπολοιπα, να τις εξαλειψει ευκολα, καθως επισης να εχει ελαχιστα false alarms...
:whistle:

Μιλωντας για εντελως δωρεαν - οχι trial !

D_G
11-08-19, 14:48
συμβουλη μου το eset να τρεχει σε υπολογιστες μονο με SSD
Για ποιο λόγο να τρέχει μόνο με SSD και όχι σε σκληρό;
Το είχα για πολλά χρόνια, αλλά με επηρέασαν τα test των εργαστηρίων και το άλλαξα με άλλο.

sweet dreams
11-08-19, 16:56
Βεβαια μεγαλυτερη σημασια εχει να εντοπιζει περισσοτερες απειλες απο τα υπολοιπα, να τις εξαλειψει ευκολα, καθως επισης να εχει ελαχιστα false alarms...
:whistle:

Μιλωντας για εντελως δωρεαν - οχι trial !

Aν δεν θέλεις κάτι ιδιαίτερο μένεις και με τον DEFENDER (https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/), έχει βελτιωθεί αρκετά, αν θέλεις κάτι επιπλέον πας στην σοβαρή λύση του Kaspersky Free (https://www.kaspersky.gr/free-antivirus)και πρόταση μου είναι να το ρυθμίσεις σε επίπεδο ασφαλείας "Υψηλό", επίσης θα χρειαστεί να κάνεις έναν τυπικό λογαριασμό για την ενεργοποίηση χωρίς να έχεις άλλες ενοχλητικές ειδοποιήσεις.
Τώρα αν θέλεις κάτι ακόμη καλύτερο αλλά πληρωμένο, το ποσό θεωρείται πολύ μικρό γι' αυτά που προσφέρει και δοκιμασμένο χρόνια στις χειρότερες συνθήκες με τον χειρότερο χρήστη, πας σε Kaspersky Internet Security (https://www.kaspersky.gr/download/internet-security) και σ' αυτό με τις ρυθμίσεις όλες στο "Υψηλό".

205817

Hellmore
11-08-19, 17:13
Aν δεν θέλεις κάτι ιδιαίτερο μένεις και με τον DEFENDER (https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/), έχει βελτιωθεί αρκετά, αν θέλεις κάτι επιπλέον πας στην σοβαρή λύση του Kaspersky Free (https://www.kaspersky.gr/free-antivirus)και πρόταση μου είναι να το ρυθμίσεις σε επίπεδο ασφαλείας "Υψηλό", επίσης θα χρειαστεί να κάνεις έναν τυπικό λογαριασμό για την ενεργοποίηση χωρίς να έχεις άλλες ενοχλητικές ειδοποιήσεις.
Τώρα αν θέλεις κάτι ακόμη καλύτερο αλλά πληρωμένο, το ποσό θεωρείται πολύ μικρό γι' αυτά που προσφέρει και δοκιμασμένο χρόνια στις χειρότερες συνθήκες με τον χειρότερο χρήστη, πας σε Kaspersky Internet Security (https://www.kaspersky.gr/download/internet-security) και σ' αυτό με τις ρυθμίσεις όλες στο "Υψηλό".

205817

Θα συμφωνήσω για το Windows Defender. Έχει βελτιωθεί δραματικά τα τελευταία χρόνια. Το μεγάλο του πρόβλημα είναι τα false positive βέβαια. Παραθέτω και πρόσφατες μετρήσεις που έγιναν στο παρακάτω link (https://www.av-comparatives.org/tests/real-world-protection-test-february-may-2019/).

deniSun
11-08-19, 18:00
Βεβαια μεγαλυτερη σημασια εχει να εντοπιζει περισσοτερες απειλες απο τα υπολοιπα, να τις εξαλειψει ευκολα, καθως επισης να εχει ελαχιστα false alarms...
:whistle:

Μιλωντας για εντελως δωρεαν - οχι trial !

Σε avast και kasp δεν είχα ποτέ false alarm.
Αντίθετα το avg free (προ avast)... το είχε ξεφτιλίσει.

Το θέμα των περισσότερων εντοπισμών δεν με απασχόλησε ποτέ.
Το να βασίζεσαι σε τεστ που το ένα λέει ότι το Χ εντοπίζει 99.9 και το Υ 99.8... είναι λάθος τεχνική.
Βασίσου στην βασική εικόνα και στο όνομα που όπως και να το κάνουμε λέει αρκετά στον χώρο.

KostakisK
11-08-19, 18:51
Για ποιο λόγο να τρέχει μόνο με SSD και όχι σε σκληρό;
Το είχα για πολλά χρόνια, αλλά με επηρέασαν τα test των εργαστηρίων και το άλλαξα με άλλο.

Διοτι απο μονο του ειναι βαρυ, αυτο τουλαχιστον εχω παρατηρησει εγω,2ον αν το τρεχεις σε ssd δεν θα καταλαβεις οτι λειτουργει και χρησιμοποιει πορους γιατι το μηχανημα σε συνολικη αποδοση παει πολυ γρηγορα, εγω απευδησα και δεν ηθελα να απεγκαταστησω το eset οποτε λεω ας βαλω και εναν ssd να δω πως θα παει και αμα ειναι το απεγκαθιστω,σε πληροφορω με τις ρυθμισεις στο maximum που του εχω βαλει δεν μπαινει τπτ, καποτε εκανα ενα φορματ ανα 2 μηνες, ε τωρα 5 μηνες το εχω με ssd και δεν εχω συναντησει ουτε εναν ιο και μου αποκλειει την συνδεση οταν βλεπει κατι υποπτο,γενικα πολυ ευχαριστημενος,να σημειωσω χρησιμοποιω laptop,δεν εχω σταθερο και γιαυτο το θεμα της ταχυτητας

tripkaos
11-08-19, 20:02
τι eset τι kaspersky,και τα δυο πολυ καλα,δεν φταινε τα αντιvirus,εμεις ειμαστε το θεμα που παμε σε dark sites και κολλαμε ιους απο κρακ κρουκ σβινγκ σβουνγκ...οποιος θελει τα latest θα εχει και virus,παιχνιδια τα εχουν φτηνα και σε προσφορες,προγραμματα υπαρχουν και trial,demo,alternative. ε ταινιες τωρα δεν ξερω,βιντεοκλαμπ δεν υπαρχουν ποια; :crazy: οπως και να εχει εναλλακτικες υπαρχουν σωστα;

sweet dreams
11-08-19, 20:08
Αν ξέρεις να ρυθμίσεις και να χειριστείς σωστά το μηχάνημα σου δεν κολλάς τίποτα και ας μπαίνεις όπου θέλεις, αυτά από προσωπική εμπειρία πολλών ετών.

tripkaos
11-08-19, 20:37
δεν λεω για τον εμπειρο χρηστη sweetdreams,λεω για τον απειρο,για τον μεσο χρηστη που κανει πατατες,ειδος ο αλλος καθε 2 μηνες εκανε φορματ και τοσοι αλλοι υπαρχουν...

manoulamou
11-08-19, 20:42
(1) η μεγαλυτερη απειλη συνηθως βρισκεται... μπροστα απο το πληκτρολογιο
αλλά
(2) καμια φορα την παταμε και με ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ πακετα = παλιοτερα υπηρξαν περιπτωσεις μολυσμενων αυθεντικων software...
:whistle:

HackFreak
11-08-19, 20:54
(1) η μεγαλυτερη απειλη συνηθως βρισκεται... μπροστα απο το πληκτρολογιο
αλλά
(2) καμια φορα την παταμε και με ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ πακετα = παλιοτερα υπηρξαν περιπτωσεις μολυσμενων αυθεντικων software...
:whistle:

Το (1) διορθώνεται με στοιχειώδη ενημέρωση και κοινή λογική. Updated λογισμικό περιήγησης, δεν κατεβάζουμε executables από όποιο site να ναι, δεν ανοίγουμε attachments από άγνωστα emails, ρίχνουμε πάντα ένα βλέμμα στην πράσινη κλειδαριά πριν κάνουμε login κάπου. Όλα αυτά πιστεύω ότι μπορεί να τα κάνει και ο πλέον αδαής.

sweet dreams
11-08-19, 22:48
δεν λεω για τον εμπειρο χρηστη sweetdreams,λεω για τον απειρο,για τον μεσο χρηστη που κανει πατατες,ειδος ο αλλος καθε 2 μηνες εκανε φορματ και τοσοι αλλοι υπαρχουν...

Kαι ο άπειρος σώνεται με σωστή προετοιμασία, τα έχουμε πει και παλιότερα σε εκατοντάδες νήματα, αν τώρα είσαι άσχετος αλλά δεν ρωτάς γιατί εσύ τα ξέρεις όλα ή γιατί νομίζεις ότι ζεις σε κόσμο αγγελικά πλασμένο.................τότε ας πρόσεχες..................

Για μένα συνοπτικά τα πράγματα για να μην τα ξαναγράφω είναι στο παρακάτω Link
https://www.adslgr.com/forum/threads/1037581-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-free-antivirus?p=6333352#post6333352

deniSun
12-08-19, 09:45
Με τα σημερινά δεδομένα σε επεξεργαστή και μνήμη... δεν χάνεις τίποτε με το να τρέχεις ένα av στο background.

KostakisK
12-08-19, 12:37
Με τα σημερινά δεδομένα σε επεξεργαστή και μνήμη... δεν χάνεις τίποτε με το να τρέχεις ένα av στο background.

Ε ναι αν εχεις σταθερο οχι, για παρε ενα hp 250 g6 με 4αρα μνημη και απλο σκληρο να δουμε ποσο θα τρεχει γιατι αν ειχα και εγω gaming λαπτοπ δεν θα μιλαγα,και δεν το λεω για εσενα γενικα αναφερομαι

deniSun
12-08-19, 18:15
Ε ναι αν εχεις σταθερο οχι, για παρε ενα hp 250 g6 με 4αρα μνημη και απλο σκληρο να δουμε ποσο θα τρεχει γιατι αν ειχα και εγω gaming λαπτοπ δεν θα μιλαγα,και δεν το λεω για εσενα γενικα αναφερομαι

Σε ένα τέτοιο μηχάνημα δεν θα έβαζα ποτέ av.

KostakisK
12-08-19, 20:56
Σε ένα τέτοιο μηχάνημα δεν θα έβαζα ποτέ av.

Και με τι θα προστατεύουν? Μπήκε ένας ssd και λειτουργεί μια χαρα

goku
19-09-19, 23:39
Ας ζωηρέψω λίγο το θέμα. Σε κινητό με Android 9 (το οποίο μάλλον θα αναβαθμιστεί και στο 10 από ότι έχω ακούσει), αξίζει να βάλω κάποιο αντιβιοτικό; Και αν ναι, ποιο;

deniSun
20-09-19, 12:51
Ας ζωηρέψω λίγο το θέμα. Σε κινητό με Android 9 (το οποίο μάλλον θα αναβαθμιστεί και στο 10 από ότι έχω ακούσει), αξίζει να βάλω κάποιο αντιβιοτικό; Και αν ναι, ποιο;

Προσωπικά δεν έβαλα ποτέ av σε κινητό.
Εξαρτάται βέβαια και το τι επισκέπτεσαι και πόσο προσεκτικός και συνειδητοποιημένος χρήστης είσαι.

goku
20-09-19, 13:07
Προσωπικά δεν έβαλα ποτέ av σε κινητό.
Εξαρτάται βέβαια και το τι επισκέπτεσαι και πόσο προσεκτικός και συνειδητοποιημένος χρήστης είσαι.

Γενικώς προσέχω, στους υπολογιστές μου έχω πάνω από 15 χρόνια να κολλήσω ιούς (από όσο ξέρω τουλάχιστον), αλλά επειδή ποτέ δεν υπάρχει 100% ασφάλεια έλεγα να έχω το κάτι παραπάνω. Στους υπολογιστές μου χρησιμοποιώ το Avast και το Malwarebytes. Τώρα εγκατέστησα δοκιμαστικά το Malwarebytes και στο κινητό, αλλά έλεγα μήπως κανείς ξέρει κάτι παραπάνω.

sweet dreams
20-09-19, 13:27
Γενικώς προσέχω, στους υπολογιστές μου έχω πάνω από 15 χρόνια να κολλήσω ιούς (από όσο ξέρω τουλάχιστον), αλλά επειδή ποτέ δεν υπάρχει 100% ασφάλεια έλεγα να έχω το κάτι παραπάνω. Στους υπολογιστές μου χρησιμοποιώ το Avast και το Malwarebytes. Τώρα εγκατέστησα δοκιμαστικά το Malwarebytes και στο κινητό, αλλά έλεγα μήπως κανείς ξέρει κάτι παραπάνω.

Θέλεις Free;; Kaspersky αλλά χωρίς real-time στην free έκδοση. Έχει Scan, anti-theft, call filter.

goku
20-09-19, 13:36
Θέλεις Free;; Kaspersky αλλά χωρίς real-time στην free έκδοση. Έχει Scan, anti-theft, call filter.

Δεν με πειράζει το real-time (να μην μου τρώει και μπαταρία), μπορώ να το τρέχω κάθε 1-2 εβδομάδες ή όταν έχω εγκαταστήσει πολλές εφαρμογές ή αρχεία και θέλω να κάνω έναν έλεγχο για να είμαι εντάξει. Αν υπήρχε εφάπαξ πληρωμή μία για πάντα μπορεί και να πλήρωνα (γενικώς όπου μπορώ δίνω), αλλά επειδή δεν έχω σταθερή εργασία δεν μπορώ να δίνω λεφτά κάθε φορά σε συνδρομές, οπότε ξεκινάω με κάτι δωρεάν. Οπότε ελέγχω και το Kaspersky.

Iris07
20-09-19, 14:20
Kaspersky έχω και εγώ στα κινητά!
Μιά χαρά!

Του έχω περάσει και serial..

Δεν κοστίζει πολύ να πάρεις ένα πακέτο Kaspersky για 5 ή 10 συσκευές.. :cool:

D_G
16-10-19, 12:29
Καλό απόγευμα!

Επειδή παρακολουθώ τα αποτελέσματα των εργαστηριακών τεστ, μήπως ξέρετε ποια είναι η διαφορά προστασίας πραγματικού κόσμου, και προστασίας από κακόβουλο λογισμικό;

Ποιο είναι το πιο σημαντικό στο σερφάρισμα στο ίντερνετ, αλλά και γενικά στον υπολογιστή;

Γιατί στις ίδιες εταιρίες (π.χ. eset) παρατηρώ διαφορές στις δύο αυτές μετρήσεις.

Για οικιακούς χρήστες πάντα.

sweet dreams
16-10-19, 16:51
Καλό απόγευμα!

Επειδή παρακολουθώ τα αποτελέσματα των εργαστηριακών τεστ, μήπως ξέρετε ποια είναι η διαφορά προστασίας πραγματικού κόσμου, και προστασίας από κακόβουλο λογισμικό;

Ποιο είναι το πιο σημαντικό στο σερφάρισμα στο ίντερνετ, αλλά και γενικά στον υπολογιστή;

Γιατί στις ίδιες εταιρίες (π.χ. eset) παρατηρώ διαφορές στις δύο αυτές μετρήσεις.

Για οικιακούς χρήστες πάντα.

μήπως εννοείς "πραγματικού χρόνου"(Real-Time Protection);;

Στην Real-Time Protection λειτουργία τρέχει το πρόγραμμα συνέχεια και ενεργεί χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ, προστασία από κακόβουλο λογισμικό έχεις ή τρέχει συνέχεια ή κάνεις χειροκίνητη σάρωση.
Το Real-Time Protection είναι απαραίτητο αλλά πάντα και με τις κατάλληλες ρυθμίσεις, προστασία από κακόβουλο λογισμικό έχεις μετά ούτως ή άλλως άσχετα αν θέλεις να κάνεις και μόνος σου προληπτικές σαρώσεις.

OnAl3rt
16-10-19, 18:10
Μετα από 3-4χρονια χρήσης ESET Internet Security, τελικά έβαλα Bitdefender Internet Security.
Το τελευταίο 6μηνο, ίσως και παραπάνω, είχε γίνει πολύ βαρύ κατά το ξεκίνημα του pc το ESET.
Αργούσε να λειτουργήσει πλήρως το firewall, και έκανε και κάποιο αυτόματο scan και για δέκα λεπτά χρησιμοποιούσε έναν πυρήνα στο 100% (~25% cpu load). Μα σε κάθε επανεκκίνηση τα ίδια.
Το μόνο που με κρατούσε από το να το σουτάρω ήταν τα rules στο firewall όπου βαριόμουν να τα ξαναπερνάω όλα αλλού.
Μέχρι στιγμής ευχαριστημένος.

KostakisK
17-10-19, 08:02
Μετα από 3-4χρονια χρήσης ESET Internet Security, τελικά έβαλα Bitdefender Internet Security.
Το τελευταίο 6μηνο, ίσως και παραπάνω, είχε γίνει πολύ βαρύ κατά το ξεκίνημα του pc το ESET.
Αργούσε να λειτουργήσει πλήρως το firewall, και έκανε και κάποιο αυτόματο scan και για δέκα λεπτά χρησιμοποιούσε έναν πυρήνα στο 100% (~25% cpu load). Μα σε κάθε επανεκκίνηση τα ίδια.
Το μόνο που με κρατούσε από το να το σουτάρω ήταν τα rules στο firewall όπου βαριόμουν να τα ξαναπερνάω όλα αλλού.
Μέχρι στιγμής ευχαριστημένος.

στο eset εχω προτεινει σε ολους σας να μην το τρεχετε σε hdd αλλα ssd για αυτον ακριβως τον λογο, καλο αντιικο αλλα βαρυ καθε αντιικο εχει το τιμημα

macro
17-10-19, 09:09
καλο και βαρυ δεν υπαρχει λογος να εχεις, απο τη στιγμη που υπαρχουν τα καλα και ελαφρια.

OnAl3rt
17-10-19, 15:29
στο eset εχω προτεινει σε ολους σας να μην το τρεχετε σε hdd αλλα ssd για αυτον ακριβως τον λογο, καλο αντιικο αλλα βαρυ καθε αντιικο εχει το τιμημα

Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Έχω ssd.
i7 4790k, 16gb ram, 850 evo 500gb, rx 480.



καλο και βαρυ δεν υπαρχει λογος να εχεις, απο τη στιγμη που υπαρχουν τα καλα και ελαφρια.

Διαφωνώ. Εξαρτάτε τη χρήση που κάνει κάποιος.

deniSun
17-10-19, 16:22
Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Έχω ssd.
i7 4790k, 16gb ram, 850 evo 500gb, rx 480.




Διαφωνώ. Εξαρτάτε τη χρήση που κάνει κάποιος.

Απ ότι κατάλαβα δεν είπε να μην έχει κάποιος av αλλά να έχει κάποιο ελαφρύ αντί για κάποιο βαρύ.
Πράγμα που είναι και λογικό.

OnAl3rt
17-10-19, 16:41
Απ ότι κατάλαβα δεν είπε να μην έχει κάποιος av αλλά να έχει κάποιο ελαφρύ αντί για κάποιο βαρύ.
Πράγμα που είναι και λογικό.

Έχεις δίκιο. Ελαφριά γράφει, όχι δωρεάν. Από την κούραση διάβασα ότι ήθελα.. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.