PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 [151] 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

deniSun
17-10-19, 16:43
Και εγώ πλέον έχω ξηλώσει το av.
Δεν μου χρειάζεται.

KostakisK
17-10-19, 22:27
εγω παλι ξηλωσα τα windows με ubuntu και το μηχανημα χαιρει ακρας υγειας

manoulamou
18-10-19, 10:34
Ο χειροτερος ιος συνηθως βρισκεται μπροστα στο πληκτρολογιο!
:rolleyes:

iliastra
18-10-19, 13:05
Για χρόνια είχα/έχω το bitdefender, απολυτα ικανοποιημένος αλλά πλεον σκεφτομαι να το βγάλω....

OnAl3rt
18-10-19, 16:07
Για χρόνια είχα/έχω το bitdefender, απολυτα ικανοποιημένος αλλά πλεον σκεφτομαι να το βγάλω....

Χωρίς antivirus κι εσύ; :bless: Υποθέτω ότι ξέρεις τι κάνεις.
Εκτός αν με το χωρίς, εννοείτε απλά με τον windows defender. Ο οποίος είναι και ποιο βαρύς, και με πολλά false positives.

deniSun
18-10-19, 17:18
Χωρίς antivirus κι εσύ; :bless: Υποθέτω ότι ξέρεις τι κάνεις.
Εκτός αν με το χωρίς, εννοείτε απλά με τον windows defender. Ο οποίος είναι και ποιο βαρύς, και με πολλά false positives.

Απολύτως τίποτε.
Κλειστό και το uac.

OnAl3rt
18-10-19, 18:08
Απολύτως τίποτε.
Κλειστό και το uac.

Εσύ πρέπει να παίζεις με το firewall του router ή κάτι άλλο. No script & ublock θυμάμαι σίγουρα στον browser. Και είσαι και γνώστης.
Τώρα υπάρχει και η περίπτωση να τον φας από usb stick. Εκεί; vm ή dual boot με antivirus;

Ανάλογα την χρήση και την εμπειρία είναι πολλές οι λύσεις και οι δυνατότητες αν ξέρει τι να κάνει κάποιος και ταυτόχρονα η λογική λειτουργεί ικανοποιητικά. :)
Προσωπικά μιας και κάθονται και τα ανίψια στο pc δεν εξαρτάτε μόνο από εμένα.

deniSun
18-10-19, 21:15
Εσύ πρέπει να παίζεις με το firewall του router ή κάτι άλλο. No script & ublock θυμάμαι σίγουρα στον browser. Και είσαι και γνώστης.
Τώρα υπάρχει και η περίπτωση να τον φας από usb stick. Εκεί; vm ή dual boot με antivirus;

Ανάλογα την χρήση και την εμπειρία είναι πολλές οι λύσεις και οι δυνατότητες αν ξέρει τι να κάνει κάποιος και ταυτόχρονα η λογική λειτουργεί ικανοποιητικά. :)
Προσωπικά μιας και κάθονται και τα ανίψια στο pc δεν εξαρτάτε μόνο από εμένα.

Στον ΗΥ μου δεν κάθεται κανένας απολύτως.
flashάκια μπαίνουν πάντα με δεξί κλικ και έλεγχο χειροκίνητα.
ff + noscript + bandger
dns τοπικό με adblock
fw στο ρούτερ με κλειστά τα πάντα από έξω προς τα μέσα

Τον χαρακτηρισμό "γνώστης" δεν το δέχθηκα ποτέ.
Γηράσκω αεί διδασκόμενος.

sdikr
18-10-19, 21:35
Υπάρχει αρκετός κόσμος εκεί έξω που το κάνει και χωρίς προφυλακτικό, προσέχει με ποιους/ποιες πάει, όποτε θεωρεί πως δεν χρειάζεται, μέχρι που του λέει ο γιατρός οτι ξέρεις είσαι θετικός και μετά χάνει το κόσμο απο τα πόδια του, φυσικά μέχρι να πάει για κάποιο λόγο να κάνει το συγκεκριμένο τεστ απλά θεωρούσε πως όλα είναι καλά.
Σε άλλους τους αρέσει να το παίζουν τζόγο αν θα κολλήσουνε ή οχι, μερικοί δεν κολλάνε, αρκετοί όμως άλλοι κολλάνε.

Τα λειτουργικά την σημερινή ημέρα είναι πιο ενημερωμένα, προστατεύουν απο πολλές τρύπες κλπ, αλλά δεν είναι πάντα 100% το UAC βοηθάει, όπως βοηθάει και το AV αλλά και πάλι δεν το κάνει 100% σίγουρο.

deniSun
18-10-19, 21:52
Υπάρχει αρκετός κόσμος εκεί έξω που το κάνει και χωρίς προφυλακτικό, προσέχει με ποιους/ποιες πάει, όποτε θεωρεί πως δεν χρειάζεται, μέχρι που του λέει ο γιατρός οτι ξέρεις είσαι θετικός και μετά χάνει το κόσμο απο τα πόδια του, φυσικά μέχρι να πάει για κάποιο λόγο να κάνει το συγκεκριμένο τεστ απλά θεωρούσε πως όλα είναι καλά.
Σε άλλους τους αρέσει να το παίζουν τζόγο αν θα κολλήσουνε ή οχι, μερικοί δεν κολλάνε, αρκετοί όμως άλλοι κολλάνε.

Τα λειτουργικά την σημερινή ημέρα είναι πιο ενημερωμένα, προστατεύουν απο πολλές τρύπες κλπ, αλλά δεν είναι πάντα 100% το UAC βοηθάει, όπως βοηθάει και το AV αλλά και πάλι δεν το κάνει 100% σίγουρο.

Δεν προτείνω να κάνουν όλοι αυτό που κάνω εγώ.
Σε όσους στήνω μηχανήματα, βάζω απαραίτητα και av.
Φυσικά και η πλειοψηφία χρησιμοποιεί av.
Πολύ καλύτερα αν έχουν και uac.
Δεν σημαίνει ότι είναι 100% ασφαλισμένοι αλλά έχουν μια πολύ καλή προστασία.
Όπως επίσης και υπάρχει η δική μου πλευρά.
Λιγότεροι μεν αλλά υπάρχουν.

Βέβαια το παράδειγμα που χρησιμοποίησες είναι παρατραβηγμένο.
Δεν με έχει χτυπήσει ποτέ virus ή οτιδήποτε άλλο από τότε που χρησιμοποιώ ΗΥ.
Και για να μην το τραβήξω τόσο πολύ... από τότε που έχω internet (κάπου στο 1994 αν θυμάμαι καλά).
Άπειρες δισκέτες, άπειρα αρχεία...
Δεν το λες τύχη... με τίποτε...
Αρκεί να σου πω ότι έπαιξα 5-6 φορές στη ζωή μου τυχερά παιχνίδια και ποτέ δεν κέρδισα.
Όπως καταλαβαίνεις... δεν πιστεύω στην τύχη...

macro
19-10-19, 10:04
Ο deni παντως ειναι πολυ εγωιστης που αμα κολλησει κατι ( που θα κολλησει) δε θα ερθει ποτε να το γραψει εδω...............

Γενικως παντως οσοι δε βαζετε antivirus.................. περαστικα σας ευχομαι.

manoulamou
19-10-19, 10:10
Κατι τετοιες μερες μας λειπει πολυ ο patentman (https://www.adslgr.com/forum/members/16210-Patentman)... :(

deniSun
19-10-19, 11:31
Ο deni παντως ειναι πολυ εγωιστης που αμα κολλησει κατι ( που θα κολλησει) δε θα ερθει ποτε να το γραψει εδω...............

Γενικως παντως οσοι δε βαζετε antivirus.................. περαστικα σας ευχομαι.

Να είσαι καλά...

sdikr
19-10-19, 12:57
Δεν προτείνω να κάνουν όλοι αυτό που κάνω εγώ.
Σε όσους στήνω μηχανήματα, βάζω απαραίτητα και av.
Φυσικά και η πλειοψηφία χρησιμοποιεί av.
Πολύ καλύτερα αν έχουν και uac.
Δεν σημαίνει ότι είναι 100% ασφαλισμένοι αλλά έχουν μια πολύ καλή προστασία.
Όπως επίσης και υπάρχει η δική μου πλευρά.
Λιγότεροι μεν αλλά υπάρχουν.

Βέβαια το παράδειγμα που χρησιμοποίησες είναι παρατραβηγμένο.
Δεν με έχει χτυπήσει ποτέ virus ή οτιδήποτε άλλο από τότε που χρησιμοποιώ ΗΥ.
Και για να μην το τραβήξω τόσο πολύ... από τότε που έχω internet (κάπου στο 1994 αν θυμάμαι καλά).
Άπειρες δισκέτες, άπειρα αρχεία...
Δεν το λες τύχη... με τίποτε...
Αρκεί να σου πω ότι έπαιξα 5-6 φορές στη ζωή μου τυχερά παιχνίδια και ποτέ δεν κέρδισα.
Όπως καταλαβαίνεις... δεν πιστεύω στην τύχη...

Και εγώ στον υπολογιστή του σπιτιού δεν θυμάμαι ποτέ να μου έχει χτυπήσει κάποιο alarm για virus για κάτι που να μην το περιμένω, γιατί γενικά προσέχω αλλά μου αρέσει που υπάρχει αυτή η δικλείδα ασφαλείας.
Στον υπολογιστή του γραφείου που αναγκαστικά όμως πρέπει να βάζω δίσκους και φλασάκια τρίτων μου έχει χτυπήσει όμως αρκετές φορές

HackFreak
19-10-19, 14:04
Ο deni παντως ειναι πολυ εγωιστης που αμα κολλησει κατι ( που θα κολλησει) δε θα ερθει ποτε να το γραψει εδω...............

Γενικως παντως οσοι δε βαζετε antivirus.................. περαστικα σας ευχομαι.

Τα περαστικά πρέπει να πάνε κυρίως σε αυτούς οι οποίοι έχουν την εντύπωση ότι άπαξ και βάλουν antivirus, είναι καλυμμένοι οπότε επαναπαύονται. Συμφωνώ ωστόσο με τον sdikr ότι είναι καλά ως δικλείδα ασφαλείας. 1st line of security θα πρέπει να είναι οι βασικοί κανόνες ασφαλείας και μετά το AV ως extra security. Το αντίθετο είναι πρόβλημα.
Πάντως μεταξύ ενός προσεκτικού χρήστη που ακολουθεί όλα τα security practices χωρίς AV, και ενός "άτακτου" με AV θα διάλεγα ξεκάθαρα τον πρώτο.

deniSun
19-10-19, 16:59
Δεν υπάρχουν "προσεκτικοί χρήστες" κατά τον @macro.
Μόνο εγωιστές...

macro
19-10-19, 18:04
Ελα ρε που παρεξηγηθηκες τωρα........ αυτο για το προσεκτικοι χρηστες δεν το ειπα εγω αλλα εσυ. Εγω ειπα μονο για το εγωιστης. :p

manoulamou
19-10-19, 21:59
"Κι εσυ δικιο εχεις" ανεκραξεν ο σοφος Χοτζας...
Υπαρχει παντα η μεση οδος, και να προσεχουμε και να βαζουμε προφυλακτικον!
Ακομη κι αν δεν μπαινουν αλλοι στο πισι μας ακομη κι αν νομιζουμε οτι δεν κινδυνευουμε γιατι ξερουμε πού μπαινουμε, σε τι κανουμε κλικ και τι κατεβαζουμε ΠΟΤΕ δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτα σιγουροι.
Εχουμε ξεχασει παλιοτερα οταν βρεθηκαν σφραγισμενα πακετα μεγαλο-εταιριας τα οποια περιειχαν κακοβουλο λογισμικο;
:twisted:

deniSun
20-10-19, 08:06
Εχθές στήνοντας νέο ΗΥ παρατήρησα ότι πλέον η free έκδοση του kasp av είναι πλέον άχρηστη.
Συγκεκριμένα δοκίμασα την 18.Χ όπου ενώ στηνόταν κανονικότατα και κατέβαζε επίσης την db,
εμφάνιζε μήνυμα στα settings ότι πρέπει να κάνω upgrade σε άλλο προϊόν,
και είχε όλες τις ασπίδες προστασίας disable.
Το θέμα είναι ότι και σε άλλες εγκαταστάσεις που είχα έκανε disable όλες τις προστασίες χωρίς να μου εμφανίσει κανένα μήνυμα.
Τις έλεγξε μετά την χθεσινή παρατήρηση.

Την 20.Χ την βρήκα μόνο στα ελληνικά και δεν την εγκατέστησα γιατί και αυτή θα έχει το ίδιο θέμα (στο μέλλον αν όχι από τώρα).

Οπότε έκανα δοκιμή με το kasp cloud free.
Αρχικά να πω ότι έχει περισσότερη προστασία.
Είδα επιλογές για rootkit, mallware, ransomware κλπ όπως επίσης και όλα τα παλιά, που είχε το av free και μετά τα έκλεισαν σταδιακά, όπως για email, im κλπ.
Το τίμημα για όλα αυτά είναι να κάνεις, απαραίτητα, λογαριασμό στην kasp με τον οποίο είναι συνδεδεμένη η εφαρμογή.
Και το "καλύτερο"... από το web interface μπορείς να αλλάξεις όλες τις παραμέτρους της εφαρμογής, μέχρι και να δώσεις εντολή για scan.
Χρήσιμο για κάποιον διαχειριστή πολλών ΗΥ, επικίνδυνο αν κάποιος κλέψει τον κωδικό και έχει πρόσβαση.
Γενικά τα remote control τα απεχθάνομαι... οπότε το απορρίπτω ως εφαρμογή.
Όπως επίσης... δεν μπορεί να λειτουργήσει σε off-line συστήματα ή καλύτερα... δεν σε αφήνει να επέμβεις στις παραμέτρους.

Κρίμα γιατί ήταν μια πολύ καλή εφαρμογή και την χάλασαν κατά την άποψή μου.
Στην αρχή άρχισαν να κλειδώνουν παραμέτρους και μετά... το cloud.

Ξανά λοιπόν για ψάξιμο νέας free έκδοσης.

villasg
22-10-19, 17:16
Παιδες ξερει κανεις εαν κοπηκε το Comodo Internet Security free ?
Πηγα να το βαλω σε ενα φιλο που ηθελε και δεν εβρισκα να το κατεβασω ως free πλεον ...

Hellmore
22-10-19, 18:23
Παιδες ξερει κανεις εαν κοπηκε το Comodo Internet Security free ?
Πηγα να το βαλω σε ενα φιλο που ηθελε και δεν εβρισκα να το κατεβασω ως free πλεον ...

Για δες εδώ (https://www.comodo.com/home/internet-security/free-internet-security.php?track=8234&af=7639).

villager
23-10-19, 01:12
Παιδες ξερει κανεις εαν κοπηκε το Comodo Internet Security free ?
Πηγα να το βαλω σε ενα φιλο που ηθελε και δεν εβρισκα να το κατεβασω ως free πλεον ...

Όχι μια χαρά το έχω σε έμενα https://www.comodo.com/home/internet-security/free-internet-security.php?track=8234&af=7639

οπα βλέπω και ότι πήγε 5.90ευρώ/χρόνο;;;; Τον χρόνο;

macro
23-10-19, 13:20
Ουτε να με πληρωνουν δε το βαζω αυτο εγω.......

deniSun
23-10-19, 13:49
Σε συνέχεια του παραπάνω μηνύματός μου #7519 (https://www.adslgr.com/forum/threads/113486-%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-antivirus-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF?p=6683772#post6683772) κατέληξα και πάλι στο παλιό "καλό" avast free.

sweet dreams
23-10-19, 17:50
Παιδες ξερει κανεις εαν κοπηκε το Comodo Internet Security free ?
Πηγα να το βαλω σε ενα φιλο που ηθελε και δεν εβρισκα να το κατεβασω ως free πλεον ...


Για δες εδώ (https://www.comodo.com/home/internet-security/free-internet-security.php?track=8234&af=7639).


Όχι μια χαρά το έχω σε έμενα https://www.comodo.com/home/internet-security/free-internet-security.php?track=8234&af=7639

οπα βλέπω και ότι πήγε 5.90ευρώ/χρόνο;;;; Τον χρόνο;

Nα ξεκαθαρίσω ότι το συγκεκριμένο δεν το βάζω που να με δέρνουν, πάμε παρακάτω....
το είχα δοκιμάσει παλιότερα(Internet Security free), γιατί δοκίμαζα όλα τα free για να έχω μια εικόνα και είχα διαπιστώσει ότι έχει το πιο γελοίο UI από όλα και με Google Translate στα Ελληνικά!!! οι άνθρωποι πράγματι είναι απίστευτοι.

Το κατέβασα και τώρα για να δω μήπως και έχουν διορθωθεί, μπαααααα, δεν υπάρχει περίπτωση, η ίδια γελοία εμφάνιση.

Ο συμφορουμίτης ρωτάει για το Internet Security, αυτό που έχετε βάλει στα Links είναι το Antivirus(χωρίς το Firewall, κ.λ.π.).

208001

sdikr
23-10-19, 22:41
Το καλύτερο ips firewall που έχω δοκιμάσει εδω και χρόνια (το comodo).
Δεν με ενδιαφέρει το UI με ενδιαφέρει το ότι κάνει την δουλειά του, ακόμα πότε μου δεν έχω επιλέξει ελληνικά για γλώσσα του Υπολογιστή, απλά δεν είναι η γλώσσα του ;)

sweet dreams
23-10-19, 22:50
Προσωπική εμπειρία από επίτηδες άσχετο και απρόσεκτο χρήστη, Κaspersky Firewall >>> Άψογο εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

Και με σωστά Ελληνικά.

sdikr
23-10-19, 22:57
Προσωπική εμπειρία από επίτηδες άσχετο και απρόσεκτο χρήστη, Κaspersky Firewall >>> Άψογο εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

Και με σωστά Ελληνικά.

Δεν υπάρχουν σωστά ελληνικά για χρήση στην πληροφορική, η κάθε επιστήμη έχει την γλώσσα της.

sweet dreams
23-10-19, 23:18
Δεν υπάρχουν σωστά ελληνικά για χρήση στην πληροφορική, η κάθε επιστήμη έχει την γλώσσα της.

Υπάρχουν, αυτά που δεν είναι από Google Translate, έχουμε δουλέψει εφαρμογές που σου βγάζουν τα μάτια στο μενού αλλά έτσι κι' αλλιώς γούστα είναι αυτά.

sdikr
24-10-19, 01:15
Υπάρχουν, αυτά που δεν είναι από Google Translate, έχουμε δουλέψει εφαρμογές που σου βγάζουν τα μάτια στο μενού αλλά έτσι κι' αλλιώς γούστα είναι αυτά.

Συγνώμη, έκλεισα τον φυλλομετρητή και δεν είδα την απάντηση σου στην αγορά :p

manoulamou
24-10-19, 08:24
Εδω ουτε για τα... καθημερινα Ελληνικα δεν συμφωνουν οι καθηγηταδες γλωσσολογοι μεταξυ τους, να μην μιλησω για το λεξικο της Ακαδημιας... στην πληροφορικη θα κολλησουμε; :twisted:

sweet dreams
24-10-19, 14:39
Εδω ουτε για τα... καθημερινα Ελληνικα δεν συμφωνουν οι καθηγηταδες γλωσσολογοι μεταξυ τους, να μην μιλησω για το λεξικο της Ακαδημιας... στην πληροφορικη θα κολλησουμε; :twisted:

Eίναι θέμα χαρακτήρα όπως είπαμε και παραπάνω, επειδή είμαι της παλιάς σχολής, λόγω ηλικίας, μου αρέσει και η γραμματική και η ορθογραφία και να βγάζω νόημα από αυτά που διαβάζω.

Επειδή κρατάω πάντα αρχείο από αυτά που μου κάνουν εντύπωση, πάρε μια γεύση από το μενού του Comodo Internet Security όταν το είχα δοκιμάσει, σου αρέσει;; κανένα πρόβλημα, εμένα πάλι όχι, θεωρώ ότι ολόκληρη εταιρία θα έπρεπε να είχε φροντίσει να μην έχει τέτοιες ανορθογραφίες και ακατάληπτα πράγματα σε ένα πρόγραμμα που το δίνει στον κόσμο, εδώ προσέχουμε να γράφουμε όσο πιο σωστά γίνεται μεταξύ μας και ολόκληρη εταιρία σου βγάζει τα μάτια από τα κουφά που διαβάζεις.

208016 208017 208018 208019

208020 208021

Σε άλλες πάλι εταιρίες μια χαρά διαβάζω και καταλαβαίνω το μενού και χωρίς το παραμικρό ορθογραφικό λάθος, αυτοί δηλαδή δεν ξέρουν τόσα πολλά από υπολογιστές ενώ οι της COMODO είναι οι Θεοί των υπολογιστών, οπότε η Ελληνική γλώσσα είναι σε δεύτερη μοίρα;; εμένα μου δείχνει απλά ότι δεν υπάρχει σεβασμός στους Έλληνες χρήστες.

sdikr
24-10-19, 14:56
Σε άλλες πάλι εταιρίες μια χαρά διαβάζω και καταλαβαίνω το μενού και χωρίς το παραμικρό ορθογραφικό λάθος, αυτοί δηλαδή δεν ξέρουν τόσα πολλά από υπολογιστές ενώ οι της COMODO είναι οι Θεοί των υπολογιστών, οπότε η Ελληνική γλώσσα είναι σε δεύτερη μοίρα;; εμένα μου δείχνει απλά ότι δεν υπάρχει σεβασμός στους Έλληνες χρήστες.


Όταν πας να κάνεις Install σου λέει ξεκάθαρα, Greek by community, το κάνανε δηλαδή οι χρήστες

sweet dreams
24-10-19, 15:01
Όταν πας να κάνεις Install σου λέει ξεκάθαρα, Greek by community, το κάνανε δηλαδή οι χρήστες

Με δική τους πρωτοβουλία οι χρήστες άλλαξαν την γλώσσα στο exe του επίσημου site της εταιρίας;; η εταιρία δεν έλεγξε τίποτα;; αυτοί μπορεί να γράφανε και @α@αριές, που λέει ο λόγος, μέσα.

sdikr
24-10-19, 15:04
Με δική τους πρωτοβουλία οι χρήστες άλλαξαν την γλώσσα στο exe του επίσημου site της εταιρίας;; η εταιρία δεν έλεγξε τίποτα;; αυτοί μπορεί να γράφανε και @α@αριές, που λέει ο λόγος, μέσα.

Ναι ..... για αυτό λένε by community αλλιώς θα έλεγε by comodo όπως λέει στις άλλες γλώσσες

sweet dreams
24-10-19, 15:06
Ναι .....

Συγχαρητήρια λοιπόν στην εταιρία!!! ευχαριστώ, δεν θα πάρω, υπάρχουν καλύτερες και πιο σοβαρές.

sdikr
24-10-19, 15:08
Συγχαρητήρια λοιπόν στην εταιρία!!! ευχαριστώ, δεν θα πάρω, υπάρχουν καλύτερες και πιο σοβαρές.

Ο καθένας είναι ελεύθερος να κρίνει κάτι με ότι νομίζει πως είναι σημαντικό όσο σημαντικό ή ασήμαντο είναι αυτό

sweet dreams
24-10-19, 15:14
Είναι εταιρία AV, από προσωπική εμπειρία αλλά και από δημοσιευμένες δοκιμές υπάρχουν καλύτερες εταιρίες και πιο σοβαρές από αυτή.

Παρεμπιπτόντως, να χαίρεται και το "community" που έχει, μήπως να ασχοληθούν με κάτι άλλο, π.χ. να μαζεύουν ελιές, από το να μεταφράζουν;;

deniSun
24-10-19, 16:55
Προσωπικά δεν θεωρώ ότι μπορεί να υπάρξει σωστή μετάφραση σε λέξεις/ορολογία.
Και πιστεύω ότι είναι λάθος η τάση να προσπαθούμε να μεταφράσουμε το οτιδήποτε στην τεχνολογία.

sweet dreams
24-10-19, 17:11
Προσωπικά δεν θεωρώ ότι μπορεί να υπάρξει σωστή μετάφραση σε λέξεις/ορολογία.
Και πιστεύω ότι είναι λάθος η τάση να προσπαθούμε να μεταφράσουμε το οτιδήποτε στην τεχνολογία.

Δηλαδή αυτά που υπάρχουν στο COMODO, ακόμη και οι ανορθογραφίες θεωρείς ότι είναι αναπόφευκτα;;; με φοβίζεις......

Κάνε έναν κόπο και ρίξε μια ματιά σε μενού άλλων σοβαρών εταιριών, τέτοια τερατουργήματα μαζεμένα δύσκολα θα συναντήσεις.

deniSun
24-10-19, 17:24
Δηλαδή αυτά που υπάρχουν στο COMODO, ακόμη και οι ανορθογραφίες θεωρείς ότι είναι αναπόφευκτα;;; με φοβίζεις......

Κάνε έναν κόπο και ρίξε μια ματιά σε μενού άλλων σοβαρών εταιριών, τέτοια τερατουργήματα μαζεμένα δύσκολα θα συναντήσεις.

Θεωρώ ότι κακός έγινε η μετάφραση.
Προσωπικά σε οτιδήποτε μεταφρασμένο σε sw, χρειάζομαι μία επιπλέον μετάφραση στην αρχική του μορφή.

sweet dreams
24-10-19, 18:01
Θεωρώ ότι κακός έγινε η μετάφραση.
Προσωπικά σε οτιδήποτε μεταφρασμένο σε sw, χρειάζομαι μία επιπλέον μετάφραση στην αρχική του μορφή.

Υπάρχει και αξιοπρεπής μετάφραση με σωστή ορθογραφία, συντακτικό, καλαίσθητο περιβάλλον και κυρίως ανθρώπους που ξέρουν τι να μεταφράσουν και τι να αφήσουν όπως είναι.
Ξέρουν να αφήσουν το Cloud όπως είναι και να μην το πουν "σύννεφο" , το Spam, το Web, το phishing, κ.λ.π., να γράφουν προτάσεις σωστές με ορθογραφία και νόημα.
Παράδειγμα από το μενού του KIS, αν και υπάρχουν και πολλές άλλες εταιρίες με αξιοπρεπές και σωστά μεταφρασμένο μενού και όχι με το χάλι της COMODO.

208032 208033 208034

Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν τα πάνε καλά με τα Αγγλικά και όμως χρησιμοποιούν υπολογιστές, αυτούς θα πρέπει να τους μάθουμε αναγκαστικά Αγγλικά;; να τους πάρουμε τους υπολογιστές;; να τους πετάξουμε στον Καιάδα;;
Θα καταφέρουν και αυτοί ας μην ξέρουν Αγγλικά να καταλαβαίνουν τι είναι το Cloud και να μην το λένε "σύννεφο", όπως μάθανε να λένε παρμπρίζ και όχι ανεμοθώρακας καθώς και ένα σωρό άλλες ξένες λέξεις και έννοιες, να τους μάθουμε όμως από την αρχή Αγγλικά, δεν γίνεται.
Μια χαρά δουλεύουν τα Windows στα Ελληνικά και χωρίς να μου έχουν παραπονεθεί για λέξεις και έννοιες που δεν καταλαβαίνουν, εκτός αν πάμε σε διάφορα τεχνικά θέματα.

deniSun
24-10-19, 22:04
Υπάρχει και αξιοπρεπής μετάφραση με σωστή ορθογραφία, συντακτικό, καλαίσθητο περιβάλλον και κυρίως ανθρώπους που ξέρουν τι να μεταφράσουν και τι να αφήσουν όπως είναι.
Ξέρουν να αφήσουν το Cloud όπως είναι και να μην το πουν "σύννεφο" , το Spam, το Web, το phishing, κ.λ.π., να γράφουν προτάσεις σωστές με ορθογραφία και νόημα.
Παράδειγμα από το μενού του KIS, αν και υπάρχουν και πολλές άλλες εταιρίες με αξιοπρεπές και σωστά μεταφρασμένο μενού και όχι με το χάλι της COMODO.

208032 208033 208034

Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν τα πάνε καλά με τα Αγγλικά και όμως χρησιμοποιούν υπολογιστές, αυτούς θα πρέπει να τους μάθουμε αναγκαστικά Αγγλικά;; να τους πάρουμε τους υπολογιστές;; να τους πετάξουμε στον Καιάδα;;
Θα καταφέρουν και αυτοί ας μην ξέρουν Αγγλικά να καταλαβαίνουν τι είναι το Cloud και να μην το λένε "σύννεφο", όπως μάθανε να λένε παρμπρίζ και όχι ανεμοθώρακας καθώς και ένα σωρό άλλες ξένες λέξεις και έννοιες, να τους μάθουμε όμως από την αρχή Αγγλικά, δεν γίνεται.
Μια χαρά δουλεύουν τα Windows στα Ελληνικά και χωρίς να μου έχουν παραπονεθεί για λέξεις και έννοιες που δεν καταλαβαίνουν, εκτός αν πάμε σε διάφορα τεχνικά θέματα.

Δεν διαφωνώ.
Απλά όταν ξεκίνησα με τους ΗΥ η ελληνική μετάφραση των προγραμμάτων ήταν ανύπαρκτη έως δυσεύρετη.
Οπότε όλο αυτό το σκηνικό με ξενιζει εμένα προσωπικά.
Απλά θέμα συνήθειας είναι.
πχ στο ελληνικό gpedit σηκώνω τα χέρια.
Πραγματικά θέλω ώρες να κάνω αυτά που θέλω.

sweet dreams
24-10-19, 22:23
Δεν διαφωνώ.
Απλά όταν ξεκίνησα με τους ΗΥ η ελληνική μετάφραση των προγραμμάτων ήταν ανύπαρκτη έως δυσεύρετη.
Οπότε όλο αυτό το σκηνικό με ξενιζει εμένα προσωπικά.
Απλά θέμα συνήθειας είναι.
πχ στο ελληνικό gpedit σηκώνω τα χέρια.
Πραγματικά θέλω ώρες να κάνω αυτά που θέλω.

Σ' αυτό δεν έχεις και άδικο, κι' εμένα αρκετές ορολογίες μέσα από το gpedit, services, κ.λ.π. με μπερδεύουν και αναγκάζομαι να μπαίνω στην Aγγλική έκδοση, αλλά εδώ πλέον μιλάμε για εξειδικευμένες ενέργειες που απαιτούν και τεχνικές γνώσεις, δεν είναι απλές ρυθμίσεις κάποιου μενού προγράμματος.

sdikr
24-10-19, 23:32
Προστασία προγραμμάτων ΙΜ, εκτέλεση αδρανούς σάρωσης, παρακολούθηση συστημάτων (και όχι συστήματος), στα μισά γράφει ιστού, στα άλλα γράφει web κάπου τα γράφει και τα δυο, λογισμικό απόκρυψης ίχνων ή rootkit και άλλα τόσα μαργαριτάρια.

macro
25-10-19, 09:03
To χαλι της comodo δεν ειναι οι γραμματοσειρες της, αλλα η ιδια μηχανη antivirus.

sweet dreams
25-10-19, 21:01
Προστασία προγραμμάτων ΙΜ, εκτέλεση αδρανούς σάρωσης, παρακολούθηση συστημάτων (και όχι συστήματος), στα μισά γράφει ιστού, στα άλλα γράφει web κάπου τα γράφει και τα δυο, λογισμικό απόκρυψης ίχνων ή rootkit και άλλα τόσα μαργαριτάρια.

To χάλι της COMODO δεν το πιάνε που να τρέχει ξυπόλητη, από την άλλη πάλι, δεν υπήρχε περίπτωση να πω εγώ Α και να μην πεις εσύ Ω, κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια................υπάρχει πλέον μια γραφικότητα να το πω στις μεταξύ μας συζητήσεις. :lol:

sdikr
25-10-19, 21:49
To χάλι της COMODO δεν το πιάνε που να τρέχει ξυπόλητη, από την άλλη πάλι, δεν υπήρχε περίπτωση να πω εγώ Α και να μην πεις εσύ Ω, κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια................υπάρχει πλέον μια γραφικότητα να το πω στις μεταξύ μας συζητήσεις. :lol:

Δεν είναι εγώ αυτός που ψάχνει να πιαστεί απο χαζά πράγματα, όπως η μετάφραση.

Σαν AV τα πάει μια χαρά https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/ σαν ids firewall τα πάει πολύ καλύτερα, αν βάλουμε μετά και τα sandbox Κλπ...

sweet dreams
25-10-19, 22:39
Δεν είναι εγώ αυτός που ψάχνει να πιαστεί απο χαζά πράγματα, όπως η μετάφραση.

Σαν AV τα πάει μια χαρά https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/ σαν ids firewall τα πάει πολύ καλύτερα, αν βάλουμε μετά και τα sandbox Κλπ...

Το "χαζά πράγματα" μπορεί να θεωρηθεί και βρισιά όταν λέγεται από σένα, από άλλον θα ήταν μια κοινή έκφραση που χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητα, δεν το αναλύω άλλο, θεωρώ όλα τα σχόλια σου που αφορούν εμένα κακοπροαίρετα, θα περιμένω σχόλια και γνώμες άλλων συμφορουμιτών για να συζητήσω.
Το πιο ωραίο το είπε συμφορουμίτης σε κατ' ιδίαν συζήτηση, "όταν συζητάτε εσείς ανεβάζετε την "τηλεθέαση", θα λένε ότι το κάνετε και επίτηδες αυτοί που δεν ξέρουν".

Κατά τα άλλα, όταν ανέβαζα εγώ τα test του AV-TEST έτρωγα και πόλεμο γιατί ήμουν αυτός που κοιτούσα τα test που είναι αναξιόπιστα, πληρωμένα, κ.λ.π., τι έγινε τώρα ξαφνικά;; τα δεχόμαστε σαν αξιόπιστα;; αν ναι, υπάρχουν και καλύτερα από αυτό που παίρνουν και διάκριση ΤΟP, γιατί να πάρω το κατώτερο;; α!!! ξέχασα!!! αφού έχω πει κακά λόγια εγώ, πάρτε όλοι αυτό.

sdikr
26-10-19, 00:58
Το "χαζά πράγματα" μπορεί να θεωρηθεί και βρισιά όταν λέγεται από σένα, από άλλον θα ήταν μια κοινή έκφραση που χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητα, δεν το αναλύω άλλο, θεωρώ όλα τα σχόλια σου που αφορούν εμένα κακοπροαίρετα, θα περιμένω σχόλια και γνώμες άλλων συμφορουμιτών για να συζητήσω.
Το πιο ωραίο το είπε συμφορουμίτης σε κατ' ιδίαν συζήτηση, "όταν συζητάτε εσείς ανεβάζετε την "τηλεθέαση", θα λένε ότι το κάνετε και επίτηδες αυτοί που δεν ξέρουν".

Κατά τα άλλα, όταν ανέβαζα εγώ τα test του AV-TEST έτρωγα και πόλεμο γιατί ήμουν αυτός που κοιτούσα τα test που είναι αναξιόπιστα, πληρωμένα, κ.λ.π., τι έγινε τώρα ξαφνικά;; τα δεχόμαστε σαν αξιόπιστα;; αν ναι, υπάρχουν και καλύτερα από αυτό που παίρνουν και διάκριση ΤΟP, γιατί να πάρω το κατώτερο;; α!!! ξέχασα!!! αφού έχω πει κακά λόγια εγώ, πάρτε όλοι αυτό.

Έλεος πραγματικά, αν έχεις τάσεις καταδίωξης κλπ είναι κάτι που δεν μπορώ να σε βοηθήσω, το τι λες στις ιδιωτικές σου συζητήσεις με άλλους δεν ενδιαφέρει άλλους εκτός απο αυτούς που τα λέτε, εμένα σίγουρα δεν με ενδιαφέρουν.

Τελικά είναι αναξιόπιστα ή όχι αυτά τα site, παραδέχεσαι δηλάδη ότι κακώς τα είχες σαν αναφορά παλιότερα ή όχι;

@ ADSLgr.com All rights reserved.