PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 [154] 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

sdikr
15-12-19, 23:08
Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν μπορείς να κάνεις format γιατί υπάρχει κάποιο ειδικό λογισμικό, αλλά πραγματικά είναι μετρημένες στα δάχτυλα.
Απο την άλλη εμένα πιο πολύ με συμφέρει να φάω πολλές ώρες για να του δώσω λύση χωρίς format, αλλά του το λέω ξέρεις σε 2 ώρες θα είσαι έτοιμος με 90% όπως ήσουν με format ή θα χρειαστεί παραπάνω, συνήθως επιλέγουν την γρήγορη και την φθηνή λύση.

deniSun
15-12-19, 23:21
Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν μπορείς να κάνεις format γιατί υπάρχει κάποιο ειδικό λογισμικό, αλλά πραγματικά είναι μετρημένες στα δάχτυλα.
Απο την άλλη εμένα πιο πολύ με συμφέρει να φάω πολλές ώρες για να του δώσω λύση χωρίς format, αλλά του το λέω ξέρεις σε 2 ώρες θα είσαι έτοιμος με 90% όπως ήσουν με format ή θα χρειαστεί παραπάνω, συνήθως επιλέγουν την γρήγορη και την φθηνή λύση.

Απλά θα πρέπει να ξέρεις που πρέπει να σταματήσεις.
Γι αυτό και έγραψα για συγκεκριμένη περίπτωση.
Αν δεν μπορείς κάτι να κάνεις από safe mode, προσωπικά πιστεύω ότι είναι χάσιμο χρόνο να ψάχνεις οτιδήποτε άλλο.
Ενημερώνεις τον ενδιαφερόμενο, σώζεις ότι μπορείς και πας σε καθαρή εγκατάσταση.
Τώρα αν κάποιος μπορεί να εφαρμόσει άλλες τεχνικές πέραν του safe mode... ok.

sweet dreams
15-12-19, 23:27
Στο Forum συζητάμε τι κάνουμε και όχι στην προσωπική μας ζωή, άλλωστε εγώ δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με υποστήριξη εταιριών, κ.λ.π.

deniSun
15-12-19, 23:32
Στο Forum συζητάμε τι κάνουμε και όχι στην προσωπική μας ζωή, άλλωστε εγώ δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με υποστήριξη εταιριών, κ.λ.π.

Δεν βγάζει νόημα αυτό.

Kiriakos_ITTSB_EU
15-12-19, 23:36
Θα το συζητούσαμε, αν καταλάβαινα τι εννοείς...... :hmm:

Προτείνεις να λέμε σε όσους ρωτάνε για επιδιορθώσεις να μην κάνουν format αλλά να γίνουν πρώτα αληθινοί μηχανικοί πληροφορικής και τεχνίτες με πραγματική εμπειρία και να προχωρήσουν σε επαναφορά/αναδημιουργία, κ.λ.π., κ.λ.π., κ.λ.π., κ.λ.π.................... :hmm:

Αφου το θες γυμνό από σάλτσα θα το έχεις (απαντώ με θετική ενέργεια), οι κομπογιαννίτες και οι άσχετοι εκεί ξεφτιλίζονται, όταν πελάτης δεν δέχεται φορματ.
Εσύ τώρα είσαι επαγγελματίας τεχνικός πληροφορικής ?

Αληθινός τεχνικός πληροφορικής είναι αυτός που επιδεικνύει υπευθυνότητα και κάθε μέρα ρισκάρει την φήμη του (όποια και να είναι).

Η κουβέντα έχει ξεφύγει, για αυτό και παραπλήσιες απορίες θα μείνουν αναπάντητες.

deniSun
15-12-19, 23:42
Μου αρέσει όταν κάποιος αποχωρεί από την συζήτηση διαπιστώνοντας ότι το θέμα βγήκε offtopic,
αφού φυσικά έχει προσθέσει την δική του άποψη (την offtopic) στο ίδιο μάλιστα post.
Δείχνει κάτι βρε παιδί μου...

Kiriakos_ITTSB_EU
15-12-19, 23:48
Μου αρέσει όταν κάποιος αποχωρεί από την συζήτηση διαπιστώνοντας ότι το θέμα βγήκε offtopic,
αφού φυσικά έχει προσθέσει την δική του άποψη (την offtopic) στο ίδιο μάλιστα post.
Δείχνει κάτι βρε παιδί μου...

Μην σε πονάει που δεν σε αναγνωρίζω ως ισότιμο, διότι δεν είσαι.
Άμα σε πλήγωσα βάλε ιώδιο. βρε παιδί μου.

sweet dreams
15-12-19, 23:52
Δεν βγάζει νόημα αυτό.

Βγάζει, γιατί πιο πάνω λέω

Δεν το κάνουν όλοι, έχω κόσμο που μου ζητάει επιδιορθώσεις και λύσεις από ζημιές που του έχουν κάνει οι ιοί, για να κάνει καθαρή εγκατάσταση ούτε που το συζητά, επιμένει στα μπαλώματα.
συζητάω λοιπόν για τις λύσεις που προτείνουμε εδώ μέσα και όχι για το τι θα κάνω εγώ αν μου φέρουν έναν υπολογιστή για φτιάξιμο, εκεί είναι άλλη ιστορία και πάει ανάλογα την κατάσταση γιατί έχεις τον υπολογιστή στα χέρια για έλεγχο και περαιτέρω ενέργειες.

- - - Updated - - -


Αφου το θες γυμνό από σάλτσα θα το έχεις (απαντώ με θετική ενέργεια), οι κομπογιαννίτες και οι άσχετοι εκεί ξεφτιλίζονται, όταν πελάτης δεν δέχεται φορματ.
Εσύ τώρα είσαι επαγγελματίας τεχνικός πληροφορικής ?

Αληθινός τεχνικός πληροφορικής είναι αυτός που επιδεικνύει υπευθυνότητα και κάθε μέρα ρισκάρει την φήμη του (όποια και να είναι).

Η κουβέντα έχει ξεφύγει, για αυτό και παραπλήσιες απορίες θα μείνουν αναπάντητες.


Μην σε πονάει που δεν σε αναγνωρίζω ως ισότιμο, διότι δεν είσαι.
Άμα σε πλήγωσα βάλε ιώδιο. βρε παιδί μου.

Βλέπω ότι η συζήτηση δημιουργεί κακή ατμόσφαιρα και εμπίπτει στους όρους του Forum.

Απαγορεύονται τα μηνύματα που έχουν ως αποτέλεσμα τη δημιουργία έριδων / κακής ατμόσφαιρας στο forum. Σεβαστείτε όλα τα μέλη ακόμη κι αν διαφωνείτε. Σεβαστείτε όλα τα πρόσωπα φυσικά ή νομικά ακόμη κι αν σας έχουν βλάψει.

Kαλή συνέχεια...... μέχρι νεωτέρας...............

Kiriakos_ITTSB_EU
15-12-19, 23:59
Βγάζει, γιατί πιο πάνω λέω

συζητάω λοιπόν για τις λύσεις που προτείνουμε εδώ μέσα και όχι για το τι θα κάνω εγώ αν μου φέρουν έναν υπολογιστή για φτιάξιμο, εκεί είναι άλλη ιστορία και πάει ανάλογα την κατάσταση γιατί έχεις τον υπολογιστή στα χέρια για έλεγχο και περαιτέρω ενέργειες.

Για το θέμα Home PC και το Gaming PC και πρώτες βοήθειες το θέμα που απαντάς έχει φτάσει τα 500 φύλλα ομάδων συζητήσεις.
Έχει υπερκαλυφθεί.

- - - Updated - - -




Βλέπω ότι η συζήτηση δημιουργεί κακή ατμόσφαιρα και εμπίπτει στους όρους του Forum.


Kαλή συνέχεια...... μέχρι νεωτέρας...............

Ναι κάποιοι δεν εντόπισαν τις επιθέσεις με ειρωνεία, αλλά αντιμετωπίστηκαν με χιούμορ.

HackFreak
16-12-19, 13:30
Δεν πυροβολείς μύγα με καραμπίνα, ούτε σκοτώνεις αρκούδα με μυγοσκοτώστρα.
Αντιστοίχως το αν θα γίνει format ή όχι εξαρτάται από την κατάσταση του συστήματος. Δεν κάνεις format επειδή έχει γίνει corrupt ένα entry στο registry, αλλά ούτε και μπαλώνεις ένα σύστημα που έχουν γίνει corrupt σχεδόν τα πάντα.

badweed
16-12-19, 13:32
Δεν πυροβολείς μύγα με καραμπίνα, ούτε σκοτώνεις αρκούδα με μυγοσκοτώστρα.
Αντιστοίχως το αν θα γίνει format ή όχι εξαρτάται από την κατάσταση του συστήματος. Δεν κάνεις format επειδή έχει γίνει corrupt ένα entry στο registry, αλλά ούτε και μπαλώνεις ένα σύστημα που έχουν γίνει corrupt σχεδόν τα πάντα.
καπως ετσι , παιζει και ρολο η αμοιβη .γιατι αν του πεις του αλλου σου βαζω win με 30 ευρω , και σου βρισκω το προβλημα με 150, μπορει να παιξει διαφορα.

Zus
16-12-19, 13:54
Μετά το format λόγω της γελοιότητας που ονομάζεται Windows Update είμαι χωρίς antivirus παρά μόνο ότι έχει ενσωματωμένο το σύστημα.

Να δώσω ένα 10ρικο για 1 έτος Kaspersky Internet Security 2020? Αξίζει? Δεν είχα παράπονα από το McAfee που έτρεχα αλλά για κάποιο λόγο μου έχει μπει η ιδέα του Kaspersky. :hmm:

deniSun
16-12-19, 15:21
Μετά το format λόγω της γελοιότητας που ονομάζεται Windows Update είμαι χωρίς antivirus παρά μόνο ότι έχει ενσωματωμένο το σύστημα.

Να δώσω ένα 10ρικο για 1 έτος Kaspersky Internet Security 2020? Αξίζει? Δεν είχα παράπονα από το McAfee που έτρεχα αλλά για κάποιο λόγο μου έχει μπει η ιδέα του Kaspersky. :hmm:

Έτσι για είμαστε επίκαιροι και εντός θέματος...
απευθύνσου σε έναν "αληθινό μηχανικό πληροφορικής".
Παραπάνω θα βρεις αρκετούς...

sweet dreams
16-12-19, 20:06
Μετά το format λόγω της γελοιότητας που ονομάζεται Windows Update είμαι χωρίς antivirus παρά μόνο ότι έχει ενσωματωμένο το σύστημα.

Να δώσω ένα 10ρικο για 1 έτος Kaspersky Internet Security 2020? Αξίζει? Δεν είχα παράπονα από το McAfee που έτρεχα αλλά για κάποιο λόγο μου έχει μπει η ιδέα του Kaspersky. :hmm:

Nα δώσεις και αν θέλεις πήγαινε το στην μέγιστη προστασία, προσωπικές εμπειρίες. (https://www.adslgr.com/forum/threads/1127696-%CE%9A%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-ransomware?p=6683984#post6683984)

Zus
16-12-19, 22:27
Nα δώσεις και αν θέλεις πήγαινε το στην μέγιστη προστασία, προσωπικές εμπειρίες. (https://www.adslgr.com/forum/threads/1127696-%CE%9A%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-ransomware?p=6683984#post6683984)

Το αγόρασα τελικά αλλά έκανα βλακεία και το κατέβασα στα Ελληνικά. Δεν με βολεύει καθόλου. Πες μου ότι υπάρχει εύκολος τρόπος χωρίς Uninstall κλπ.

- - - Updated - - -

Άκυρο το βρήκα Shift + F12. Πολύ απλό :p

sdikr
16-12-19, 22:43
Μετά το format λόγω της γελοιότητας που ονομάζεται Windows Update είμαι χωρίς antivirus παρά μόνο ότι έχει ενσωματωμένο το σύστημα.

Να δώσω ένα 10ρικο για 1 έτος Kaspersky Internet Security 2020? Αξίζει? Δεν είχα παράπονα από το McAfee που έτρεχα αλλά για κάποιο λόγο μου έχει μπει η ιδέα του Kaspersky. :hmm:

Το ενσωματωμένο των windows είναι μια χαρά σαν AV, αν θέλεις τα εξτρά του internet security τότε δώσε αυτά που ζητάει, καλύτερα να το πάρεις απο κάποια επίσημη σελίδα για να μην σου κόψουν την συνδρομή στην μέση

Zus
16-12-19, 23:12
Το ενσωματωμένο των windows είναι μια χαρά σαν AV, αν θέλεις τα εξτρά του internet security τότε δώσε αυτά που ζητάει, καλύτερα να το πάρεις απο κάποια επίσημη σελίδα για να μην σου κόψουν την συνδρομή στην μέση

Έχει πολύ πράμα το KIS αλλά δεν νομίζω ότι τα χρειάζομαι όλα. Και θα μου πάρει και καιρό να τα δω ένα ένα και να μάθω ακριβώς τι κάνουν.

Ο μόνος λόγος που θέλω κάτι άλλο από το basic των windows είναι για μεγαλύτερο αίσθημα ασφαλείας.

Mormnak
17-12-19, 23:10
How Much Money Avast Makes by Collecting and Selling User Data.


Avast chief executive Ondrej Vlcek admitted in a recent interview with Forbes that user data is indeed collected and sold, but emphasized the whole process is anonymized. In other words, the data that is collected by Avast’s software can’t be tracked back to you because the company employs a dedicated system that removes identifiable user information from the batch of data.

https://news.softpedia.com/news/how-much-money-avast-makes-by-collecting-and-selling-user-data-528624.shtml
:down::down:

sdikr
18-12-19, 01:26
How Much Money Avast Makes by Collecting and Selling User Data.



https://news.softpedia.com/news/how-much-money-avast-makes-by-collecting-and-selling-user-data-528624.shtml
:down::down:

Το κλασικό ρητό when you are not paying for a product, most likely you are the product.
Το πρόβλημα είναι οτι σε αρκετές περιπτώσεις ακόμα και αν πληρώνεις πάλι κάνουν συλλογή αυτών των δεδομένων

Mormnak
18-12-19, 14:18
Το κλασικό ρητό when you are not paying for a product, most likely you are the product.
Το πρόβλημα είναι οτι σε αρκετές περιπτώσεις ακόμα και αν πληρώνεις πάλι κάνουν συλλογή αυτών των δεδομένων

και εγώ το ίδιο ακριβώς ήθελα να πω οτι εχει γίνει σαν ιος η πώληση των προσωπικών δεδομένων Χωρίς την συγκατάθεσή μας ακόμα και όταν πληρώνεις συνδρομές για έτη ολόκληρα.Είτε ειναι OS...είτε antivirus είτε Χ πρόγραμμα... :down:

tsigarid
29-12-19, 09:15
Στη δουλειά μας ξηλώνουν σιγά σιγά το Symantec endpoint protection και μας περνάνε σε συνδυαστική χρήση windows defender+MBAM premium. WTF; Από πότε αυτός ο συνδυασμός 1) δεν δημιουργεί conflicts σε ταυτόχρονη χρήση, και 2) είναι πραγματικά τόσο καλός; Υπόψιν ότι η δουλειά μου έχει χιλιάδες υπαλλήλους, δεν είναι κάτι μικρό. Έχω χάσει κάτι;

- - - Updated - - -

ΥΓ: Μας στείλανε αυτό το άρθρο (https://thewirecutter.com/blog/best-antivirus/) για να μας πείσουν για την απόφασή τους, το οποίο πιο πολύ με ψαγμένο δελτίο τύπου μου φαίνεται παρά για αντικειμενικό άρθρο...

badweed
29-12-19, 09:17
Στη δουλειά μας ξηλώνουν σιγά σιγά το Symantec endpoint protection και μας περνάνε σε συνδυαστική χρήση windows defender+MBAM premium. WTF; Από πότε αυτός ο συνδυασμός 1) δεν δημιουργεί conflicts σε ταυτόχρονη χρήση, και 2) είναι πραγματικά τόσο καλός; Υπόψιν ότι η δουλειά μου έχει χιλιάδες υπαλλήλους, δεν είναι κάτι μικρό. Έχω χάσει κάτι;

:oneup: εγκρινω :)
θα εχει και αλλες δικλειδες υποψιαζομαι .
οπως εκεινο που το λενε μια , και το κανουν δυο
:hmm:τo back up !
:)

sweet dreams
29-12-19, 12:25
Στη δουλειά μας ξηλώνουν σιγά σιγά το Symantec endpoint protection και μας περνάνε σε συνδυαστική χρήση windows defender+MBAM premium. WTF; Από πότε αυτός ο συνδυασμός 1) δεν δημιουργεί conflicts σε ταυτόχρονη χρήση, και 2) είναι πραγματικά τόσο καλός; Υπόψιν ότι η δουλειά μου έχει χιλιάδες υπαλλήλους, δεν είναι κάτι μικρό. Έχω χάσει κάτι;

- - - Updated - - -

ΥΓ: Μας στείλανε αυτό το άρθρο (https://thewirecutter.com/blog/best-antivirus/) για να μας πείσουν για την απόφασή τους, το οποίο πιο πολύ με ψαγμένο δελτίο τύπου μου φαίνεται παρά για αντικειμενικό άρθρο...

Μ' αρέσει που χρησιμοποιεί το τεστ του ΑVTEST σαν λόγο και το Malwarebytes έχει πάρει φοβερή βαθμολογία

https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/

Zus
29-12-19, 12:28
Το KIS βλέπω 6άρια σε όλα :oneup:

villasg
29-12-19, 12:35
Στη δουλειά μας ξηλώνουν σιγά σιγά το Symantec endpoint protection και μας περνάνε σε συνδυαστική χρήση windows defender+MBAM premium. WTF; Από πότε αυτός ο συνδυασμός 1) δεν δημιουργεί conflicts σε ταυτόχρονη χρήση, και 2) είναι πραγματικά τόσο καλός; Υπόψιν ότι η δουλειά μου έχει χιλιάδες υπαλλήλους, δεν είναι κάτι μικρό. Έχω χάσει κάτι;

- - - Updated - - -

ΥΓ: Μας στείλανε αυτό το άρθρο (https://thewirecutter.com/blog/best-antivirus/) για να μας πείσουν για την απόφασή τους, το οποίο πιο πολύ με ψαγμένο δελτίο τύπου μου φαίνεται παρά για αντικειμενικό άρθρο...

Λογικα θα παιζει και κάποιο watchguard στην συνδεση με τον εξω κόσμο

Ρέα
29-12-19, 14:04
ενδιαφέρον,

διαβάστε


https://www.naftemporiki.gr/story/1546489/ena-protofanes-malware-anakalupse-prosfatos-i-eset

dimitri_ns
29-12-19, 14:17
Το κλασικό ρητό when you are not paying for a product, most likely you are the product.
Το πρόβλημα είναι οτι σε αρκετές περιπτώσεις ακόμα και αν πληρώνεις πάλι κάνουν συλλογή αυτών των δεδομένων

Aκριβώς η περίπτωση του Linus Tovalds και του linux
Aμερικανισμοί του κ@λου, κάποιοι βγάλανε την ατάκα και κάποιοι την επαναλαμβάνουν, επαναλαμβάνοντας τον μέγα gates.

Το open source που το κατατάσσουνε ?
Κάποιες άδειες gpl/gnu/bsd ?

Kai στο κάτω-κάτω, αν είμαι τόσο καλοφτιαγμένο product, τιμή μου και καμάρι μου.

sdikr
29-12-19, 14:27
Στη δουλειά μας ξηλώνουν σιγά σιγά το Symantec endpoint protection και μας περνάνε σε συνδυαστική χρήση windows defender+MBAM premium. WTF; Από πότε αυτός ο συνδυασμός 1) δεν δημιουργεί conflicts σε ταυτόχρονη χρήση, και 2) είναι πραγματικά τόσο καλός; Υπόψιν ότι η δουλειά μου έχει χιλιάδες υπαλλήλους, δεν είναι κάτι μικρό. Έχω χάσει κάτι;

- - - Updated - - -

ΥΓ: Μας στείλανε αυτό το άρθρο (https://thewirecutter.com/blog/best-antivirus/) για να μας πείσουν για την απόφασή τους, το οποίο πιο πολύ με ψαγμένο δελτίο τύπου μου φαίνεται παρά για αντικειμενικό άρθρο...

Μου φαίνεται λίγο χαζό αυτό, καθώς το endpoint έχει απο πίσω και μια κεντρική κονσόλα διαχείρισης ώστε να μπορείς να διαχειρίζεσαι τους 100δες υπολογιστές που το έχεις εγκαταστημένο.

- - - Updated - - -


Aκριβώς η περίπτωση του Linus Tovalds και του linux
Aμερικανισμοί του κ@λου, κάποιοι βγάλανε την ατάκα και κάποιοι την επαναλαμβάνουν, επαναλαμβάνοντας τον μέγα gates.

Το open source που το κατατάσσουνε ?
Κάποιες άδειες gpl/gnu/bsd ?

Kai στο κάτω-κάτω, αν είμαι τόσο καλοφτιαγμένο product, τιμή μου και καμάρι μου.

Μπράβο καμάρι μου
είδες φως και μπήκες να πεις τα κλασικά σου για το Open source; διάβασες το ότι οι άλλοι δίνουν κάτι δωρεάν και μετά πουλάνε τα δεδομένα σου; για μόνο εξυπνάδες για τους Αμερικανισμους;

KostakisK
29-12-19, 14:33
Κοιταξτε παιδια εγω οσες φορες εβαλα το kis συνεχεια format συνεχεια ειχαν σπασει τα νευρα μου, οταν γυρισα απο το linux λογω ασυμβατοτητας μερικων εφαρμιγων σημαντικων ομως για εμενα, εβαλα eset εχω τωρα 2 μηνες ολα καλα και το kis στον 1ο μηνα θα εμπαινε ιος και δεν θα επαιρνα χαμπαρι, οχι να κανει απολυμανση, δεν εβγαζε καμια ενδειξη ενω το ειχα στο maximum protection, τραγικο

Zus
29-12-19, 14:35
Κοιταξτε παιδια εγω οσες φορες εβαλα το kis συνεχεια format συνεχεια ειχαν σπασει τα νευρα μου, οταν γυρισα απο το linux λογω ασυμβατοτητας μερικων εφαρμιγων σημαντικων ομως για εμενα, εβαλα eset εχω τωρα 2 μηνες ολα καλα και το kis στον 1ο μηνα θα εμπαινε ιος και δεν θα επαιρνα χαμπαρι, οχι να κανει απολυμανση, δεν εβγαζε καμια ενδειξη ενω το ειχα στο maximum protection, τραγικο

Ξήλωσες το KIS και με το που έβαλες eset βρήκε ιό?

psolord
29-12-19, 14:37
Κοιταξτε παιδια εγω οσες φορες εβαλα το kis συνεχεια format συνεχεια ειχαν σπασει τα νευρα μου, οταν γυρισα απο το linux λογω ασυμβατοτητας μερικων εφαρμιγων σημαντικων ομως για εμενα, εβαλα eset εχω τωρα 2 μηνες ολα καλα και το kis στον 1ο μηνα θα εμπαινε ιος και δεν θα επαιρνα χαμπαρι, οχι να κανει απολυμανση, δεν εβγαζε καμια ενδειξη ενω το ειχα στο maximum protection, τραγικο

Μήπως μιλάμε για κάποιο false positive ή pup;

KostakisK
29-12-19, 14:39
Οχι ρε συ, ξηλωσα το kis γιατι δεν εβρισκε ιο ενω υπηρχε και το καταλαβαινα απο 2nd opinion scan με τα γνωστα αλλα θαυματουργα hitman pro της sophos και το zemana. Η Εset οταν γινεται κατι μου βγαζει αμεσως ειδοποιηση τοσο στα email οσο και σε real time protection

- - - Updated - - -

PUP και trojan

- - - Updated - - -

Το καταλαβαινω συνηθως οταν ανοιγει η εναρξη απο μονη της χωρις να κανω κατι η αργει το laptop με ssd να ανοιξει ενω κανει 3 δευτερολεπτα να ενεργοποιηθει κανονικα

Zus
29-12-19, 14:40
Οχι ρε συ, ξηλωσα το kis γιατι δεν εβρισκε ιο ενω υπηρχε και το καταλαβαινα απο 2nd opinion scan με τα γνωστα αλλα θαυματουργα hitman pro της sophos και το zemana. Η Εset οταν γινεται κατι μου βγαζει αμεσως ειδοποιηση τοσο στα email οσο και σε real time protection

- - - Updated - - -

PUP και trojan

- - - Updated - - -

Το καταλαβαινω συνηθως οταν ανοιγει η εναρξη απο μονη της χωρις να κανω κατι η αργει το laptop με ssd να ανοιξει ενω κανει 3 δευτερολεπτα να ενεργοποιηθει κανονικα

Δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα από όσα γράφεις. Αν μπορείς να τα βάλεις σε μία σειρά θα το εκτιμούσα. :p

KostakisK
29-12-19, 14:46
Εξηγω: συνηθως οταν εχει ισχωρισει ιος εγω το καταλαβαινω γιατι το laptop κανει διαφορα παλαβα οπως ανοιγει η εναρξη μονη της, τα εικονιδια της γκριζαρουν λες και εχουν χαθει, το laptop αργει να ανοιξει κλτ κτλ, οσο συνεβαινε αυτο ειχα το kis μεσα, σε μαξιμουμ προστασια ουτε ειδοποιηση χτυπησε ουτε τιποτα μα ουτε καν για απολυμανση τιποτα σας λεω, κανω format γιατι σιγα μην καθομουν να κανω μπαλωματα στο λειτουργικο ξερετε τι εννοω, τελικα μετα το format εβαλα το eset που πραγματικα δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα, χτυπαει ειδοποιηση οταν βρεθει κατι, με ρωταει για αφαιρεση αρχειων κτλ κτλ αυτο εγινε οποτε εγω δεν ξαναλλαζω av

- - - Updated - - -

Γενικα το ειχα σε 2 laptop πριν παρω αυτο που εχω τωρα το kis.Παντα καποιος ιος θα τρυπωνε και θα μου τα εκανε μπαχαλο και το kaspersky τιποτα δεν ανιχνευε

sweet dreams
29-12-19, 16:45
Δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα από όσα γράφεις. Αν μπορείς να τα βάλεις σε μία σειρά θα το εκτιμούσα. :p

Δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις κάτι, έχουμε δει και παλιότερα το ίδιο μπάχαλο.

- - - Updated - - -


Εξηγω: συνηθως οταν εχει ισχωρισει ιος εγω το καταλαβαινω γιατι το laptop κανει διαφορα παλαβα οπως ανοιγει η εναρξη μονη της, τα εικονιδια της γκριζαρουν λες και εχουν χαθει, το laptop αργει να ανοιξει κλτ κτλ, οσο συνεβαινε αυτο ειχα το kis μεσα, σε μαξιμουμ προστασια ουτε ειδοποιηση χτυπησε ουτε τιποτα μα ουτε καν για απολυμανση τιποτα σας λεω, κανω format γιατι σιγα μην καθομουν να κανω μπαλωματα στο λειτουργικο ξερετε τι εννοω, τελικα μετα το format εβαλα το eset που πραγματικα δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα, χτυπαει ειδοποιηση οταν βρεθει κατι, με ρωταει για αφαιρεση αρχειων κτλ κτλ αυτο εγινε οποτε εγω δεν ξαναλλαζω av

- - - Updated - - -

Γενικα το ειχα σε 2 laptop πριν παρω αυτο που εχω τωρα το kis.Παντα καποιος ιος θα τρυπωνε και θα μου τα εκανε μπαχαλο και το kaspersky τιποτα δεν ανιχνευε

Άσε και μην κουράζεσαι, έχω δοκιμάσει και συνεχίζω να το δοκιμάζω κάθε μέρα, το KIS σε καταστάσεις που δεν υπάρχει γυρισμός και δεν έχω πάθει το παραμικρό, μόλις πάθω κάτι θα είστε οι πρώτοι που θα το μάθετε μαζί με πιο καινούργιο συνεχίζω το ταξίδι στον αγύριστο.

deniSun
29-12-19, 17:45
Εξηγω: συνηθως οταν εχει ισχωρισει ιος εγω το καταλαβαινω γιατι το laptop κανει διαφορα παλαβα οπως ανοιγει η εναρξη μονη της, τα εικονιδια της γκριζαρουν λες και εχουν χαθει, το laptop αργει να ανοιξει κλτ κτλ, οσο συνεβαινε αυτο ειχα το kis μεσα, σε μαξιμουμ προστασια ουτε ειδοποιηση χτυπησε ουτε τιποτα μα ουτε καν για απολυμανση τιποτα σας λεω, κανω format γιατι σιγα μην καθομουν να κανω μπαλωματα στο λειτουργικο ξερετε τι εννοω, τελικα μετα το format εβαλα το eset που πραγματικα δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα, χτυπαει ειδοποιηση οταν βρεθει κατι, με ρωταει για αφαιρεση αρχειων κτλ κτλ αυτο εγινε οποτε εγω δεν ξαναλλαζω av

- - - Updated - - -

Γενικα το ειχα σε 2 laptop πριν παρω αυτο που εχω τωρα το kis.Παντα καποιος ιος θα τρυπωνε και θα μου τα εκανε μπαχαλο και το kaspersky τιποτα δεν ανιχνευε

Μήπως είχες ενεργοποιημένο στο kis κανένα game mode/σίγαση ειδοποιήσεων;
Πάντως να ξέρεις ότι με κανένα av δεν θα είσαι ποτέ σίγουρος 100%.
Όσο για την επιλογή του format... καλά έκανες αφού αυτό θεώρησες ότι είναι η καλύτερη λύση.

stamka
29-12-19, 19:41
μηπως εχει το KIS με crack και την παθαινει απο εκει ...

sweet dreams
29-12-19, 21:26
Τα είχε γράψει ξανά και παλιότερα μπερδεμένα και είχα απαντήσει χωρίς στο τέλος να βγαίνει άκρη με αυτά που έλεγε, αν το βρω θα το ανεβάσω.

- - - Updated - - -

Aπό εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/113486-%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-antivirus-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF?p=6433357#post6433357)και κάτω, μια ματιά και στα δύο Link που έχω.

iJohnnyCash
29-12-19, 21:43
Συχνά διαβάζω το θέμα αυτό αλλά έχω μια απορία.
Το πια εταιρεία έχει ένα προϊόν, π.χ. η χώρα της έδρας, οι μέτοχοι κτλ σπάνια βλέπω να μας απασχολούν.
Στην εποχή σειρά σκανδάλων τύπου Huawei και έναν Putin να θέλει ζώνει και καλά, οι ρώσικες εταιρίες να αναζωπυρωθούν, δεν θα έπρεπε να μας προβληματίζει και αυτή η παράμετρος;

sweet dreams
29-12-19, 21:49
Δηλαδή από ποια χώρα και εταιρία προτείνεις να παίρνουμε συσκευές και προιόντα;;

Προσωπικά πάντως είμαι καταδικασμένος γιατί έχω κινητό Huawei και AV ρώσικο.

iJohnnyCash
29-12-19, 22:01
Δεν το κρύβω ότι είμαι αμερικανόφιλος αλλά η ερώτηση μου ήταν για την ύπαρξη αυτή της παραμέτρου ή όχι.

sweet dreams
29-12-19, 22:11
Εντάξει τότε, πέσαμε σε χώρα χωρίς σκάνδαλα, χωρίς φακέλωμα, χωρίς "πατάω επί πτωμάτων" για να ανέβω, χωρίς μποϊκοτάρισμα, κ.λ.π., κ.λ.π., κ.λ.π.

famous-walker
29-12-19, 22:41
Δεν το κρύβω ότι είμαι αμερικανόφιλος αλλά η ερώτηση μου ήταν για την ύπαρξη αυτή της παραμέτρου ή όχι.

Τότε θα έπρεπε να κόψεις οτιδήποτε αμερικάνικο.

deniSun
29-12-19, 22:55
Συχνά διαβάζω το θέμα αυτό αλλά έχω μια απορία.
Το πια εταιρεία έχει ένα προϊόν, π.χ. η χώρα της έδρας, οι μέτοχοι κτλ σπάνια βλέπω να μας απασχολούν.
Στην εποχή σειρά σκανδάλων τύπου Huawei και έναν Putin να θέλει ζώνει και καλά, οι ρώσικες εταιρίες να αναζωπυρωθούν, δεν θα έπρεπε να μας προβληματίζει και αυτή η παράμετρος;

To kasp κατηγορήθηκε πολύ γι αυτό τον λόγο.
Αλλά παραμένει το κορυφαίο av.
Δεν νομίζω ότι βγαίνει κάποιο συμπέρασμα από αυτή την συζήτηση.
Πολύ απλά γιατί παίζονται πολλά πολιτικά παιχνίδια.

stamka
29-12-19, 23:04
με αυτη την λογικη οχι win και google apple ios γιατι παρακαλουθουν οι Αμερικανοι kai oxi Kaspersky γιατι οι Ρωσοι
Αν πρεπει να διαλεξω θα διαλεγα να με παρακολουθουν οι Ρωσοι. Δεν θα παω ουτε θα δουλεψω ουτε οτιδήποτε σχεση θα εχω με αυτους οποτε οτι και να ξερουν σκασιλα μου

deniSun
29-12-19, 23:06
RuNet...

mzaf
29-12-19, 23:15
Δεν το κρύβω ότι είμαι αμερικανόφιλος αλλά η ερώτηση μου ήταν για την ύπαρξη αυτή της παραμέτρου ή όχι.

Να τον προσέχεις τον sweet_dreams...είναι Πουτινάκιας και θα σε καταστρέψει!
:rofl:

Zus
30-12-19, 01:33
Συχνά διαβάζω το θέμα αυτό αλλά έχω μια απορία.
Το πια εταιρεία έχει ένα προϊόν, π.χ. η χώρα της έδρας, οι μέτοχοι κτλ σπάνια βλέπω να μας απασχολούν.
Στην εποχή σειρά σκανδάλων τύπου Huawei και έναν Putin να θέλει ζώνει και καλά, οι ρώσικες εταιρίες να αναζωπυρωθούν, δεν θα έπρεπε να μας προβληματίζει και αυτή η παράμετρος;

Ποιο είναι το σκάνδαλο-huawei?

sweet dreams
30-12-19, 22:52
Ποιο είναι το σκάνδαλο-huawei?

Εικασίες των Αμερικάνων ότι η Huawei έχει την δυνατότητα να κατασκοπεύει την Aμερική..........είπαν οι αθώες περιστερές της NSA, CIA, Google, κ.λ.π., δηλαδή "είπε ο γάιδαρος τον πετεινό "κεφάλα".
https://emea.gr/epicheiriseis/566592/%CE%B7%CF%80%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BF%CE%BD-huawei-%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%AE-%CE%B7-%CE%BA/

famous-walker
30-12-19, 23:08
Το σκάνδαλο είναι πως με αοριστίες προχώρησαν στην παράνομη κρατηση ανθρώπου και πήραν μέτρα οικονομικού πολέμου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.