PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 [155] 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

KostakisK
30-12-19, 23:57
παιδια crack δεν εχω...τωρα τι να πω αμα ειναι να εχω kaspersky που υποτιθεται ειναι ΤΟ κορυφαιο εδω και πολλα χρονια και να γινεται αυτο το πραγμα ε ενταξει καποιος με εχει μουντζωσει

- - - Updated - - -

θα βαλω vm με windows 7 8.1 και 10 να κανω ενα τεστ να δω τι γινεται και θα σας ενημερωσω για το πως κατεληξε

iJohnnyCash
31-12-19, 14:16
Ποιο είναι το σκάνδαλο-huawei?


Εικασίες των Αμερικάνων ότι η Huawei έχει την δυνατότητα να κατασκοπεύει την Aμερική..........είπαν οι αθώες περιστερές της NSA, CIA, Google, κ.λ.π., δηλαδή "είπε ο γάιδαρος τον πετεινό "κεφάλα".
https://emea.gr/epicheiriseis/566592/%CE%B7%CF%80%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BF%CE%BD-huawei-%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%AE-%CE%B7-%CE%BA/

Πριν λίγο καιρό είχα γράψει (https://yannakas.me/2019/11/eco-5g/):

Η γκρίνια μας για το 5G τοποθετείται τη στιγμή όπου ο εμπορικός πόλεμος μεταξύ ΗΠΑ και Κίνας κορυφώνεται. Αναφερόμαστε σε ένα εμπορικό πόλεμο με σαφείς εκφάνσεις τρομοκρατίας και περίπλεξης του ψυχρού πολέμου. Το Νοέμβριο του 2002 ο Vladimir Putin θερμότατα καλωσόρισε τον George Jr. Bush για τις αποφάσεις του γύρω από το Iraq και τον «προειδοποίησε» ότι σε αυτή τη μάχη για τα πυρηνικά όπλα του Iraq δεν είναι μόνος του. Από το κάδρο δεν απουσίαζε το ενδιαφέρον της Κίνας. Ο ιδρυτής της Huawei και επί χρόνια μηχανικός του Κινέζικου στρατού, με πλούσιο επιχειρηματικό portfolio, καθώς είχε προηγηθεί σειρά από «έξυπνες» κινήσεις (όπως φερ’ ειπείν η εξαγορά της αμερικάνικης εταιρείας δικτύου 3Com), αναγράφονταν στην έκθεση των δώδεκα χιλιάδων σελίδων που αναγκάστηκε να παραδώσει η Κυβέρνηση του Iraq στις 7 Δεκεμβρίου του 2002 στον UNMOVIC, την επιτροπή του ΟΗΕ που παρακολουθεί τα πυρηνικά όπλα και όπλα μαζικής καταστροφής. Ακριβώς 10 μέρες αργότερα από το Λευκό Οίκο και δια στόματος Colin Power κρίνεται η έκθεση ως προβληματική, κατατίθεται αίτημα στο Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ να λογοκριθούν οι 8.000 σελίδες, καθώς εμπεριείχαν ισχυρισμούς ότι οι επικείμενες υποδομές πυρηνικών του Iraq κατασκευάζονται με τη συνδρομή βρετανικών και αμερικάνικων εταιρειών. Υπήρχαν σαφείς αναφορές για την Huawei, οι οποίες επεκτείνονταν και παραπέρα, όπως την παροχή υποδομών οπτικών ινών για την Ιρακινή Αεροπορία. Ο βουλευτής των Εργατικών του Βρετανικού Κοινοβουλίου, Tam Dalyell σχολιάζοντας τη διαρροή της Ιρακινής έκθεσης, δήλωσε ότι «[t]his dossier [exposes] the true nature of Western interests. It comes as no surprise that China is involved in Iraq because the West are already involved».

Στο σήμερα, ο Donald Trump έχει διατάξει καμία αμερικάνικη εταιρεία να συναλλάσσεται με την Huawei και είναι άγνωστη η ικανότητα της δεύτερης να συνοδεύει της συσκευές της π.χ. με το Google Android ή τα Microsoft Windows, καθώς για την ώρα αυτό το πράττει με ενιάμηνες άδειες του Υπουργείου του Εμπορίου της Αμερικής. Η Huawei φαίνεται να επιμένει, καθώς στον κινεζικό Τύπο κυκλοφορούν τα σχέδιά της. Για παράδειγμα το Safe City Solution Project της σε γειτονία της Βαγδάτης, το οποίο εγκαινιάστηκε αρχές του 2019 και με παρευρισκόμενους κινέζους διπλωμάτες. Πρόκειται για ένα δίκτυο καμερών με δυνατότητες αυτόματης αναγνώρισης προσώπου και με σκοπό τη διατήρηση της εκεί ασφάλειας, εν όψει ότι η κατοχή της περιοχής από αντάρτες του ISIS είναι ακόμη νωπή3.

johnmegarythmos
31-12-19, 16:11
τελικα ποιο ειναι το value for money internet security ή απλο antivirus για ολο το 2020 ; η θεια μου πηρε το kaspersky internet security με 69 ευρω για 3 υπολογιστες δηλαδη σου βγαινει 23 ευρω τον μηνα για καθε υπολογιστη.
Πιστευω οτι ειναι πολυ καλα και για οτι ειναι η πληρης προστασια του internet security.

Mormnak
31-12-19, 16:33
τελικα ποιο ειναι το value for money internet security ή απλο antivirus για ολο το 2020 ; η θεια μου πηρε το kaspersky internet security με 69 ευρω για 3 υπολογιστες δηλαδη σου βγαινει 23 ευρω τον μηνα για καθε υπολογιστη.
Πιστευω οτι ειναι πολυ καλα και για οτι ειναι η πληρης προστασια του internet security.

Γκουχ γκουχ γκουχ....εδώ... https://www.skroutz.gr/s/16259438/Kaspersky-Internet-Security-2019-3-Licences-1-Year.html

(και στο Ebay...ακόμα φθηνότερα...)

:oneup: :)

johnmegarythmos
31-12-19, 17:36
Γκουχ γκουχ γκουχ....εδώ... https://www.skroutz.gr/s/16259438/Kaspersky-Internet-Security-2019-3-Licences-1-Year.html

(και στο Ebay...ακόμα φθηνότερα...)

:oneup: :)

λαθος μου το eset ητανε τελικα, και στο scroutz εχει 49 ευρω ( https://www.skroutz.gr/s/13786305/Eset-Internet-Security-3-Licences-1-Year.html ) πιο φθηνα απο τον κοτσοβολο που το ειχε παρει.
Γενικα ποιο απο τα 2 ειναι καλυτερο το eset ; ή καποιο αλλο; δεν χρησιμοποιω εδω και χρονια καποιο προγραμμα αλλα λεω να βαλω. ξερω οτι θα μου σπασει τα νευρα με ειδοποιησεις για αυτο και δεν το θελω .
Με βλεπω να περναω 2 λειτουργικα συστηματα ενα linux που θα μπαινω στο ιντερνετ και τα windows για αλλα προγραμματα που δεν υποστηριζονται με κλειστη την τοπικη συνδεση για περισσοτερη ασφαλεια.

sweet dreams
31-12-19, 18:23
Aφού δεν εμπιστεύεσαι τα ΑV μην ασχολείσαι καθόλου μ' αυτά, κάνε αυτό που λες στο τέλος.

johnmegarythmos
31-12-19, 20:13
δεν ειναι οτι δεν τα εμπιστευομαι ειναι οι σπαστικες ειδοποιησεις που τις περισσοτερες φορες ειναι και αχρηστες.

sweet dreams
31-12-19, 20:20
δεν ειναι οτι δεν τα εμπιστευομαι ειναι οι σπαστικες ειδοποιησεις που τις περισσοτερες φορες ειναι και αχρηστες.

Σε ποιες ειδοποιήσεις αναφέρεσαι;; άσε βέβαια που απενεργοποιούνται αν θέλεις ή από το πρόγραμμα ή από τα Windows.

deniSun
31-12-19, 22:07
Τις ειδοποιήσεις μπορείς να τις κλήσεις με το game/silence mode.
Αλλά τότε δεν θα έχεις ενημέρωση για οποιοδήποτε προσβολή.

peragialos
01-01-20, 13:31
Επίσης αν κάποιο πρόγραμμα δεν λειτουργεί γιατί το μπλοκάρει το AV δεν θα το ξέρεις. Καλή χρονιά.

sweet dreams
01-01-20, 13:41
Φαντάζομαι ότι δεν αναφέρεται σε ειδοποιήσεις ασφαλείας αλλά σε διαφημιστικά pop-up που πετάνε οι διάφορες free εκδόσεις, υπάρχει περίπτωση κάποιος να θέλει να απενεργοποιήσει τις ειδοποιήσεις για ιούς και άλλες σημαντικές ειδοποιήσεις;;

stamka
01-01-20, 16:35
Πηγα στο γιατρο και με ειδοποίησε οτι εχω χοληστερίνη και να μειώσω τα λιπαρά
Ενοχλήθηκα απο την ειδοποίηση, πολλη μ@λ@κ.. ο γιατρος
Έκοψα τον γιατρό και δεν με ενοχλεί πια ...

sweet dreams
01-01-20, 16:59
Πηγα στο γιατρο και με ειδοποίησε οτι εχω χοληστερίνη και να μειώσω τα λιπαρά
Ενοχλήθηκα απο την ειδοποίηση, πολλη μ@λ@κ.. ο γιατρος
Έκοψα τον γιατρό και δεν με ενοχλεί πια ...

:lol: :oneup:

deniSun
02-01-20, 09:46
Φαντάζομαι ότι δεν αναφέρεται σε ειδοποιήσεις ασφαλείας αλλά σε διαφημιστικά pop-up που πετάνε οι διάφορες free εκδόσεις, υπάρχει περίπτωση κάποιος να θέλει να απενεργοποιήσει τις ειδοποιήσεις για ιούς και άλλες σημαντικές ειδοποιήσεις;;

Ενημερωτικά... στο avast free δεν είχα ποτέ διαφημίσεις.
Όσο για αυτό που ρωτάς... το game/silent mode κάνει αυτό που λέει.
Δεν πετάει ειδοποιήσεις που μπορεί να σε δημιουργήσουν πρόβλημα/ενόχληση.
πχ όταν βλέπεις ταινία σε πλήρη οθόνη ή παίζεις κάποιο παιχνίδι.
Όσο για το εάν θα σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα...
Τα περισσότερα av έχουν από default ρύθμιση για auto clean σε ιούς.
Οπότε το μόνο που δεν θα πάρεις είναι ότι βρήκε κάτι και το καθάρισε.
Σε περίπτωση που δεν το καθαρίσει συνήθως υπάρχει κάποια ένδειξη στο tray icon.

Και για να μην μείνουμε εκτός θέματος...
Έχω γιατρό, μου βρήκε χοληστερίνη αλλά επειδή δεν θέλω να το σκέφτομαι... βάζω το χάπι μέσα στο φαγητό για να μην το καταλαβαίνω ότι το παίρνω και με αγχώνει.
Τον γιατρό δεν τον καταργώ, αφού κάθε μήνα πάω για να μου γράψει νέα συνταγή.

Zus
13-02-20, 00:37
Παρότι έχω αυθεντικά Office 2016 θέλησα να εγκαταστήσω τα WPS Office (https://www.wps.com/) γιατί μου άρεσε πολύ το PDF Viewer του όταν το είχα τρέξει πριν καιρό.

Κατά το Install(νομίζω προς το τέλος) όμως μου πέταξε μήνυμα το Kaspersky για Trojan. :crazy:

badweed
13-02-20, 00:39
χρησιμοποιω το sumatrapdf (https://www.sumatrapdfreader.org/free-pdf-reader.html)εδω και κανα δυο χρονια και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος , ειναι πολυ ελαφρυ κυριως που με ενδιαφερει .

Zus
13-02-20, 00:41
χρησιμοποιω το sumatrapdf (https://www.sumatrapdfreader.org/free-pdf-reader.html)εδω και κανα δυο χρονια και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος , ειναι πολυ ελαφρυ κυριως που με ενδιαφερει .


Έχω το Foxit Reader αλλά αν θυμάμαι καλά με είχαν βολέψει κάποιες επιλογές στο WPS για πιο ξεκούραστο διάβασμα των pdf στο PC. :hmm:

badweed
13-02-20, 00:48
το foxit ειχα πριν απο το sumatra για καμποσα χρονια αλλα καπου ηταν λιγο βαρυ και αν θυμαμαι καλα ειχε (σπανια ) προβληματα απεικονισης που δεν εχω συναντησει στο sumatra .

snips
13-02-20, 12:08
το foxit ειχα πριν απο το sumatra για καμποσα χρονια αλλα καπου ηταν λιγο βαρυ και αν θυμαμαι καλα ειχε (σπανια ) προβληματα απεικονισης που δεν εχω συναντησει στο sumatra .

Βαρύ το foxit??? Σοβαρά? Δηλαδή το Sumatra να υποθέσω ίπταται? ????.
Θα το δοκιμάσω.

Στο θέμα μας, προχθές το KAS έφαγε απεγκατάσταση. Πολλά false positives τελικά. Και αφού είχα την free έκδοσητου kAS είπα να δοκιμάσω ένα άλλο free και έβαλα Avira. Αν και αυτο με το καλημέρα μου απέκλεισε ένα autoexec από USB. Είδωμεν.
Πάντως μεγάλο θέμα αυτό με το καλύτερο AV. Σηκώνει πολλούς πειραματισμούς.

Προς το παρόν bitdefender και KAS είναι εκτός λόγω false positives.
Μην παρεξηγηθεί. Αξιόπιστα και τα δύο. Αλλά κάποια προγράμματα και που ήθελα τα κάναν quarantine ακόμα και αν τα έβαζα σαν exclusions. Με το που τα εβλεπαν πάλι...τσουπ! Quarantine.

Εν τω μεταξύ το KAS "διέγραφε" συνέχεια ένα launcher που έχω σε game σε έναν ρώσικο private server. Τουλάχιστον φαίνεται διαβασμένο για τους συμπατριώτες του.

Zus
13-02-20, 12:11
Λογικά και εμένα περί False Positive πρόκειται διότι το WPS είναι στην πιάτσα χρόνια.

sweet dreams
13-02-20, 12:33
Έχω το Kaspersky κάτι δεκάδες χρόνια και γύρω στα 100 προγράμματα εγκατεστημένα, άσε που κάθε μέρα εγκαθιστώ και απεγκαθιστώ καινούργια για να τα δοκιμάζω, ότι έχει βγάλει μέχρι τώρα είναι ιός ή περίεργη δραστηριότητα που επεμβαίνει σε κρίσιμες λειτουργίες του λειτουργικού.
False positives;; αν βγάλει το Kaspersky false positive τα άλλα θα πρέπει να κάνουν χαρακίρι.

Zus
13-02-20, 12:34
Έχω το Kaspersky κάτι δεκάδες χρόνια και γύρω στα 100 προγράμματα εγκατεστημένα, άσε που κάθε μέρα εγκαθιστώ και απεγκαθιστώ καινούργια για να τα δοκιμάζω, ότι έχει βγάλει μέχρι τώρα είναι ιός ή περίεργη δραστηριότητα που επεμβαίνει σε κρίσιμες λειτουργίες του λειτουργικού.
False positives;; αν βγάλει το Kaspersky false positive τα άλλα θα πρέπει να κάνουν χαρακίρι.

Αν δεν σου κάνει κόπο δοκίμασε να κάνεις Install αυτό που ανέφερα παραπάνω. WPS Office.

sweet dreams
13-02-20, 12:45
Αν δεν σου κάνει κόπο δοκίμασε να κάνεις Install αυτό που ανέφερα παραπάνω. WPS Office.

To δοκίμασα ήδη, το αρχείο είναι καθαρό αλλά στην εγκατάσταση βγάζει το παρακάτω
211515
Προσωπικά θα πήγαινα σε κάτι άλλο

Για όσους θέλουν να έχουν και μια άποψη από το The Independent IT-Security Institute. (https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/)

Zus
13-02-20, 12:55
To δοκίμασα ήδη, το αρχείο είναι καθαρό αλλά στην εγκατάσταση βγάζει το παρακάτω
211515
Προσωπικά θα πήγαινα σε κάτι άλλο

Για όσους θέλουν να έχουν και μια άποψη από το The Independent IT-Security Institute. (https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/)

Κοίταξε δεν καίγομαι τόσο για το software αυτό αλλά μου προκαλέι εντύπωση. Γιατί δεν βλέπω και καμία αναφορά πουθενά αλλού.

sweet dreams
13-02-20, 13:02
Κοίταξε δεν καίγομαι τόσο για το software αυτό αλλά μου προκαλέι εντύπωση. Γιατί δεν βλέπω και καμία αναφορά πουθενά αλλού.

Που κοίταξες και δεν είδες αναφορά;; έτσι στο φτερό που το Googlαρισα

https://blog.malwarebytes.com/detections/pup-optional-kingsoft/

macro
13-02-20, 13:26
Και γιατι απορεις που το βγαζει trojan δλδ? Το πιθανοτερο ειναι το exe να κανει redirect για να σου κατεβασει trojan. To Kas να βγαλει fault πολυ δυσκολο. Εγω δε θα το εβαζα αυτο το προγραμμα.

Και αναφορα δε βλεπεις επειδη πιθανον να μη το χρησιμοποιει καποιος με καποιο καλο antivirus. Για εμενα ειναι παγκοσμιως αγνωστο παντως.

Η λογικη παντως του βγαζω το antivirus επειδη καποια ελεεινα προγραμματα που τρεχω και ειναι επικινδυνα, τα βγαζει ως επικινδυνα, ειναι τουλαχιστον αστεια. Μετα ερχεστε ολοι και λετε "............ μου κρυπτογραφησαν τα αρχεια, τι να κανω?" ............ τρεχα ειναι η απαντηση.

sweet dreams
13-02-20, 15:20
Κοίταξε δεν καίγομαι τόσο για το software αυτό αλλά μου προκαλέι εντύπωση. Γιατί δεν βλέπω και καμία αναφορά πουθενά αλλού.

Στο Link γίνεται αναφορά από χρήστες του ESET, Malwarebytes, Norton, Comodo, κ.λ.π., αν ψάξουμε θα βρούμε κι' άλλα.
https://www.google.com/search?q=WPS+office+install+trojan%3F%3F%3F%3F%3F&sxsrf=ACYBGNR0K0195mfPIAlUaaXnOc2Od-J5KA:1581596084291&ei=tD1FXqmyEc7orgSo-bTgDw&start=0&sa=N&ved=2ahUKEwip3KDGwM7nAhVOtIsKHag8Dfw4FBDy0wN6BAgLEDA&biw=1536&bih=731

Zus
13-02-20, 15:22
Στο Link γίνεται αναφορά από χρήστες του ESET, Malwarebytes, Norton, Comodo, κ.λ.π., αν ψάξουμε θα βρούμε κι' άλλα.
https://www.google.com/search?q=WPS+office+install+trojan%3F%3F%3F%3F%3F&sxsrf=ACYBGNR0K0195mfPIAlUaaXnOc2Od-J5KA:1581596084291&ei=tD1FXqmyEc7orgSo-bTgDw&start=0&sa=N&ved=2ahUKEwip3KDGwM7nAhVOtIsKHag8Dfw4FBDy0wN6BAgLEDA&biw=1536&bih=731

Προφανώς όταν μου το εμφάνισε το έβγαλα άμεσα με τις ενέργειες που μου σύστησε το Kaspersky. Ευχαριστώ για τα link παιδιά. Δεν το ακουμπάω ξανά. :oneup:

snips
13-02-20, 16:48
Που κοίταξες και δεν είδες αναφορά;; έτσι στο φτερό που το Googlαρισα

https://blog.malwarebytes.com/detections/pup-optional-kingsoft/

PUPs, or Potentially Unwanted Programs, are programs that may include advertising, toolbars, and pop-ups that are unrelated to the software you downloaded. PUPs often come bundled with other software that you installed.

Παπαλα δλδ. το Unrelated δεν σημαίνει και ιός ή malmware η κάτι κακόβουλο. Αν ήταν έτσι το 90% των προγραμμάτων θα πρέπει να χαρακτηριστούν...PUP...ή Poop....

sweet dreams
13-02-20, 17:12
PUPs, or Potentially Unwanted Programs, are programs that may include advertising, toolbars, and pop-ups that are unrelated to the software you downloaded. PUPs often come bundled with other software that you installed.

Παπαλα δλδ. το Unrelated δεν σημαίνει και ιός ή malmware η κάτι κακόβουλο. Αν ήταν έτσι το 90% των προγραμμάτων θα πρέπει να χαρακτηριστούν...PUP...ή Poop....

Δεν το βγάζουν PUP όλα, αλλά δεν έχει καμία σημασία, το βάζεις και το λειτουργείς και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι, υπάρχει και η πολύ σοφή ατάκα για το συγκεκριμένο θέμα "αν εσένα σου αρέσει, εμένα μου περισσεύει".

Προσωπικά έχω κάνει εκατομμύρια(θα μπορούσα να πω) tests με το KIS και δεν με έχει προδώσει ποτέ, μόλις το κάνει θα είστε οι πρώτοι που θα το μάθετε και....... πάμε γι' άλλα, συμβόλαιο δεν έχω κάνει με κανένα AV.

- - - Updated - - -

Παρεμπιπτόντως,
Θα μας αναφέρεις και άλλα προγράμματα που χτυπάνε όλα αυτά τα AV;; έστω και για PUP;;

- - - Updated - - -

Για την ιστορία, αυτή την στιγμή υπάρχουν τα παρακάτω αλλά μπαίνουν και βγαίνουν συνέχεια και σπάνια θα δω αυτό που είδα στο παραπάνω και φυσικά δεν είμαι διατεθειμένος να το βάλω στις εξαιρέσεις.
Υπάρχει και περίοδος που υπάρχουν 130~140 προγράμματα εγκατεστημένα και χωρίς να έχει βγάλει κάποιο fulse positive το KIS.
211519

Archon
13-02-20, 18:38
Δεν ξερω αν εχει απαντηθει παραπανω.

Εχει κανεις αλλος προσπαθησει να κατεβασει το Kaspersky security cloud free?????

Προσπαθω εδω και μερες και δεν κατεβαινει. Απο εδω --> https://www.kaspersky.com/downloads/thank-you/free-antivirus-download, παταω κατω δεξια που γραφει περιοχη και βαζω european union. Βασικα ο,τι και να βαλω, δεν κατεβαινει.

Απο που αλλου μπορω να το κατεβασω? Θελω να βαλω win10 και μετα την νιλα που επαθα πριν μερικους μηνες, δεν θελω να την ξαναπατησω.

snips
13-02-20, 18:57
Ρε παντογνώστες. Σταματήστε να είστε είρωνες και μετά πείτε και την γνώμη σας. Δεν βαρεθήκατε;
macro και sweet μην την μαμάτε την συζήτηση όπως έχει πει και ο Χαλβατζής. Αν δεν πετούσαν τα αγαπημένα σας AV μυνήματα όταν δεν έπρεπε τότε δεν θα υπήρχει και φράση FALSE POSITIVES για αυτά τα προγράμματα που ΑΓΑΠΑΤΕ. Το ότι εσύ δεν ξέρεις το Wps Office δεν σημαίνει ότι είναι και παράνομο ή κακόβουλο η ότι θα μας μαμήσει το σπίτι και τη γυναίκα κάποια μέρα.

Ε Λ Ε Ο Σ. Το ότι δεν έχουμε 40000000 posts δεν πάει να πει ότι δεν σκαμπάζουμε ΓΡΙ....

ΤΕΛΟΣ.

sweet dreams
13-02-20, 19:37
Δεν ξερω αν εχει απαντηθει παραπανω.

Εχει κανεις αλλος προσπαθησει να κατεβασει το Kaspersky security cloud free?????

Προσπαθω εδω και μερες και δεν κατεβαινει. Απο εδω --> https://www.kaspersky.com/downloads/thank-you/free-antivirus-download, παταω κατω δεξια που γραφει περιοχη και βαζω european union. Βασικα ο,τι και να βαλω, δεν κατεβαινει.

Απο που αλλου μπορω να το κατεβασω? Θελω να βαλω win10 και μετα την νιλα που επαθα πριν μερικους μηνες, δεν θελω να την ξαναπατησω.

Μόλις δοκίμασα το site και κατέβηκε κανονικά από Chrome και Firefox.

- - - Updated - - -


Ρε παντογνώστες. Σταματήστε να είστε είρωνες και μετά πείτε και την γνώμη σας. Δεν βαρεθήκατε;
macro και sweet μην την μαμάτε την συζήτηση όπως έχει πει και ο Χαλβατζής. Αν δεν πετούσαν τα αγαπημένα σας AV μυνήματα όταν δεν έπρεπε τότε δεν θα υπήρχει και φράση FALSE POSITIVES για αυτά τα προγράμματα που ΑΓΑΠΑΤΕ. Το ότι εσύ δεν ξέρεις το Wps Office δεν σημαίνει ότι είναι και παράνομο ή κακόβουλο η ότι θα μας μαμήσει το σπίτι και τη γυναίκα κάποια μέρα.

Ε Λ Ε Ο Σ. Το ότι δεν έχουμε 40000000 posts δεν πάει να πει ότι δεν σκαμπάζουμε ΓΡΙ....

ΤΕΛΟΣ.

Έχεις πει διάφορα με εκνευρισμό και υφάκι και σε άλλο νήμα, αν οι απαντήσεις δεν σου αρέσουν, που εννοείται συνοδεύονται και από τα ανάλογα στοιχεία, δεν φταίω εγώ, ψάξε αλλού τι ακριβώς φταίει.

Σου έχω ανεβάσει τις προσωπικές μου αξιολογήσεις που τις συνοδεύω και από tests, Links, screenshots και άλλα πολλά, το συνοδεύω επίσης και από το

Προσωπικά έχω κάνει εκατομμύρια(θα μπορούσα να πω) tests με το KIS και δεν με έχει προδώσει ποτέ, μόλις το κάνει θα είστε οι πρώτοι που θα το μάθετε και....... πάμε γι' άλλα, συμβόλαιο δεν έχω κάνει με κανένα AV.
και συνεχίζεις να λες τα δικά σου.
To επαναλαμβάνω, δεν έχω τίποτε αγαπημένο και δεν πληρώνομαι από κανένα AV, παράλληλα με το KIS δοκιμάζω και διάφορα άλλα για να έχω προσωπική άποψη.

Το test έχει μέσα και αξιολόγηση για οτιδήποτε False, μπορείς να το διαβάσεις
False warnings
False detections
False blockages
δεν σε ενδιαφέρουν τα διάφορα tests;; και πάλι δικό σου θέμα, περιμένουμε να ανεβάσεις τα δικά σου tests.

Το σταματάω εδώ και το αφήνω στην κρίση των άλλων μελών και αναγνωστών.

man with no name
13-02-20, 19:59
@ sweet dreams πως κατάφερες και το κατέβασες γιατί πατάω στην λήψη και η νέα καρτέλα που ανοίγει είναι κενή.

Archon
13-02-20, 20:00
Τωρα κατεβαινει κανονικα. Ισως ειχε φαει σκαλωμα. Αλλα τοσες μερες? Αφου λυθηκε, ευχαριστώ.

sweet dreams
13-02-20, 20:06
@ sweet dreams πως κατάφερες και το κατέβασες γιατί πατάω στην λήψη και η νέα καρτέλα που ανοίγει είναι κενή.

Κανονικά κατεβαίνει, δεν δοκιμάζεις και με άλλο Browser;;;

211524

mzaf
13-02-20, 20:17
Οι ενδιαφερόμενοι ας ρίχνουν μια ματιά,τις επόμενες ημέρες
https://community.kaspersky.com/kaspersky-anti-virus-12/kaspersky-detecting-suspicious-activity-from-wps-office-7063

villager
14-02-20, 01:17
Πάντως εγώ όταν έχω υπόνοια για κάτι

https://www.virustotal.com/gui/home/upload

Και περνώ μια ιδέα.

Zus
14-02-20, 01:28
Οι ενδιαφερόμενοι ας ρίχνουν μια ματιά,τις επόμενες ημέρες
https://community.kaspersky.com/kaspersky-anti-virus-12/kaspersky-detecting-suspicious-activity-from-wps-office-7063

:oneup:

Θα τσεκάρω αύριο μπας και βρω εγώ το report που ζητά.

skel
15-02-20, 16:29
το sophos home AV έχουμε καμιά εμπειρία σε αυτό ?
έχω πρόσβαση για κλειδί αλλά δεν το γνωρίζω και πολύ σαν AV
σε review δείχνει καλά score αλλά από προσωπική εμπειρία κανείς αν υπάρχει θα βοηθούσε καλύτερα

KostakisK
16-02-20, 02:02
το sophos home AV έχουμε καμιά εμπειρία σε αυτό ?
έχω πρόσβαση για κλειδί αλλά δεν το γνωρίζω και πολύ σαν AV
σε review δείχνει καλά score αλλά από προσωπική εμπειρία κανείς αν υπάρχει θα βοηθούσε καλύτερα

Ειναι ολα με cloud διαχειριση, περιλαμβανει και το συστημα ανιχνευσης του hitman pro γενικα ειναι καλη λυση αλλα βαρυ οπως με το eset

skel
17-02-20, 17:34
Ειναι ολα με cloud διαχειριση, περιλαμβανει και το συστημα ανιχνευσης του hitman pro γενικα ειναι καλη λυση αλλα βαρυ οπως με το eset

το εγκατέστησα

το cloud UI δεν με προσωπικά δεν με βολεύει
γενικά έχει λίγες επιλογές σε σχέση με άλλα AV

ενδιαφέρον είναι το σύστημα ανίχνευσης που έχει

macro
17-02-20, 21:11
για ριξε μια ματια task manager να μας πεις ποσο σου καιει.

skel
17-02-20, 23:47
για ριξε μια ματια task manager να μας πεις ποσο σου καιει.

211732

σε σχέση με panda cloud, avast Που έχω δοκιμάσει κρατάει περισσότερη ραμ

KostakisK
18-02-20, 03:52
Παιδια ειναι βαρυ το ειπα, για κατι πιο ελαφρυ και δωρεαν πατε σε kaspersky

macro
18-02-20, 10:04
Αρκετα καιει παντως, σε κατασταση σκαν δε θα μπορεις να κανεις σχεδον τπτ. Ειναι και ακομη αυτη η 80αρα απο κατω.

snips
18-02-20, 13:06
Χθες εγκατέστησα το trial AV (μόνο AV) του Bullguard. 3 διεργασίες εκτελούνται με σύνολο περίπου 20MB μνήμης. Σε WiN 7 pro.

Δεν το λες κακό. Απλό, εύχρηστο. Έχει και ένα game booster option που και καλά όταν ξεκινάς κάποιο παιχνίδι, γινεται πιο ελαφρύ. Δεν πρόλαβα να δω πόση μνήμη δεσμεύει σε scan mode.

Αλλά και αυτό, L2.exe σε private server (lineage2) το έστειλε στα κάγκελα. Upload για τέστ βγήκε καθαρό από Kas. Norton, eset και άλλα γνωστά. Το τσίμπησαν κάτι άλλα. Το κακό είναι ότι για να κάνεις την δουλειά σου πρέπει να απενεργοποιήσεις το AV εντελώς. Δεν έχει επιλογή για να το βάλεις εξαίρεση. Ακόμα και όταν είπα να εξαιρεθεί από live protection ο φάκελος του αρχείου αυτό συνέχισε να το τσιμπάει.

Iris07
15-04-20, 17:32
Μετά το Kaspesky Internet Security θα περάσω και στο Total Security..

Βρήκα πολύ καλή προσφορά.. 5 συσκευές για 2 έτη στα 45 Ευρώ!
(Retail συσκευασία με κάρτα - Κωδικός ισχύει για ενεργοποίηση έως τέλος του 2022)

deniSun
15-04-20, 23:43
Μετά το Kaspesky Internet Security θα περάσω και στο Total Security..

Βρήκα πολύ καλή προσφορά.. 5 συσκευές για 2 έτη στα 45 Ευρώ!
(Retail συσκευασία με κάρτα - Κωδικός ισχύει για ενεργοποίηση έως τέλος του 2022)

Από που;

Iris07
15-04-20, 23:58
Δεν μπορώ να σου στείλω pm ?
Μου είπαν οι διαχειριστές να μην το βάλω λόγω διαφήμισης..
Kαι μιλάω για Ελληνικό κατάστημα..

Πάντως αυτή η τιμή δεν υπάρχει στο Skroutz!
Εκεί ξεκινάει από 65 ευρώ αυτό το πακέτο!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.