PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 [160] 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

xaris2335
10-12-20, 13:04
Kι' εγώ υπέρ του ΑV είμαι παντού, γιατί οι καιροί αλλάξανε και φτιάχνει malware ακόμη και η κουτσή Μαρία.

ας είναι καλά το github & η Python ;)

- - - Updated - - -

μιας και μιλάμε για ιούς δείτε τις τεχνικές που χρησιμοποιούν τα malwares για να κρυφτούν.
https://channel9.msdn.com/Shows/Defrag-Tools/Defrag-Tools-108-Sysinternals-SysMon-Mark-Russinovich?term=mark&pubDate=range&lang-en=true&date-range-from=2014-01-01&date-range-to=2015-01-01
Αν και κακώς τα δείχνω αυτά γιατί έτσι βάζω ιδέες σε μερικούς κακόβουλους χρήστες.

manoulamou
10-12-20, 13:30
Το είχα στον οικογενειακό υπολογιστή για τουλάχιστον 16 χρόνια. Από ένα απλό, αλλά αξιόλογο δωρεάν antivirus σταδιακά κατέληξε ένα bloated freemium nagware με λειτουργία antivirus. Όταν διαπίστωσα πριν από μερικούς μήνες ότι σε μια ενημέρωση είχε εγκαταστήσει με το «έτσι θέλω» Opera, κάποιο VPN, system tuning και άλλα προγράμματα αμφιβόλου ασφάλειας και χρησιμότητας, το έδιωξα.

Σε bundle με άλλα προγράμματα δεν το έχω πετύχει πάντως, σε αντίθεση π.χ. με το Avast.

Μπορει καποιος να πει, εαν οντως ειναι ενεργοποιημενα απο τον κατασκευαστη και εαν καποια αποτελουν ΚΙΝΔΥΝΟ;
Εχω το δωρεαν AVira πολλα χρονια και ομολογω δεν εδωσα ιδιαιτερη προσοχη στις αλλαγες!
:hmm:

A.N.T.
10-12-20, 13:44
Δεν έχω antivirus.
Ξέρω ότι ακούγεται αντισυμβατικό και κάποιοι θα το θεωρούν ανόητο αλλά δεν έχω (είχα κάποτε) - κι ούτε πρόκειται να βάλω.
Χρησιμοποιώ το Sandboxie και το Shadow Defender πάνω από 10 χρόνια.
To τείχος προστασίας που προσφέρουν είναι σχεδόν απόλυτο και δεν συγκρίνεται με κανενός antivirus.
Ούτε αναβαθμίσεις κάθε τρεις και λίγο, ούτε ενοχλητικά σκαναρίσματα, ούτε lag, ούτε συνδρομές.

To Sandboxie δεν είναι χρήσιμο μόνο για δοκιμές ύποπτων αρχείων αλλά και για πολλά άλλα.
Π.χ., εγκατάσταση προγραμμάτων ώστε να βρεις εύκολα τί γράφεται σε αρχεία και στη registry (tip: το reghive μπορεί να ανοιχτεί και να βρεις εύκολα πού αποθηκεύονται κωδικοί όταν γίνεται online registration και να το σώσεις για μελλοντική χρήση, ειδικά σε εκδόσεις τύπου give away),
χρήση trial εκδόσεων ανά πάσα στιγμή,
εγκατάσταση παιχνιδιών για να βρεις εύκολα το savegame,
χρονοβόρα εγκατάσταση προγραμμάτων (μεγάλος όγκος και πολλαπλές ρυθμίσεις) ώστε να παίρνεις ένα ολόκληρο zip του φακέλου του sandbox και ανά πάσα στιγμή κάνεις migration με απλό unzip,
εγκατάσταση προγραμμάτων για έκτακτη χρήση και μετά διαγραφή...

Επιπλέον, χρησιμοποιώ το Sandboxie μέσα σε ένα μεγάλο ramdisk, με προφανή οφέλη :
μεγάλη ταχύτητα και κάνεις όλη την πρόχειρη δουλειά χωρίς να φθείρεται ο SSD.

Το Sandboxie μπορεί να λειτουργήσει και σε συνδυασμό με το Shadow Defender, το οποίο κάνει virtualization όλο τον δίσκο.
Έχοντας ρυθμίσει κατάλληλα ότι χρησιμοποιώ (απενεργοποίηση αναβαθμίσεων κ.α.),
τα windows έχουν σχεδόν μηδέν φθορά (δεν μαζεύεται σαβούρα από temp files κλπ).
Το μηχάνημα δουλεύει πάντα άψογα, όπως την στιγμή που το "πάγωσα".
Μια φορά το μήνα το ξεπαγώνω για να κάνω κάποιες αναβαθμίσεις, και μετά πάλι "πάγωμα" αμέσως.
Το Shadow Defender έχει μια option όπου του παραχωρείς ένα ποσό ram (Write Cache)
ώστε όλες οι αλλαγές να γίνονται στη ram και να μην γράφεται στον δίσκο τίποτε.

Ότι και να γίνει στο μηχάνημα που αφορά το λογισμικό (ιοί, αποτυχημένες ρυθμίσεις κλπ),
διαγράφοντας το sandbox (Sandboxie) ή κάνοντας restart (Shadow Defender) ο υπολογιστής επανέρχεται καθαρός και λειτουργικός όπως πριν.
Τhis is magic !

Τα λογισμικά αυτά ΔΕΝ προστατεύουν από υποκλοπή δεδομένων, δεν είναι αυτός ο ρόλος τους,
επομένως όποιος φοβάται κάτι τέτοιο πρέπει να εγκαταστήσει και έναν antikeyloger.
Και όποιος βαζει/βγάζει συνέχεια στικάκια και δίσκους, και φοβάται ότι μπορεί να του περάσει malware σ' αυτά, πρέπει να κάνει sandbox κι αυτά.

Κανένα malware δεν έχει περάσει το Sandboxie, κυριολεκτικά ποτέ,
από δε το Shadow Defender είχαν περάσει μόνον κάτι υπολλείματα από το rootkit TDSS (το 2013 μιλάμε) τα οποία όμως δεν μπορούσαν να κάνουν ζημιά.
Και βέβαια έχω πάντα image backup.


Βλέπω όλες αυτές τις συζητήσεις για τα antivirus και - μετά συγχωρήσεως - γελάω ειρωνικά με τον ντόρο που γίνεται.
Περί ορέξεως βέβαια κολοκυθόπιτα, ο καθένας προστατεύεται όπως νομίζει κι όπως ξέρει,
αλλά μου φαίνεται περίεργο που τα λογισμικά αυτού του είδους δεν είναι γνωστά στο ευρύ κοινό.

Μάλιστα εδώ και πολύ καιρό τα Windows έχουν πλέον δικό τους sandbox (νομίζω οι pro εκδόσεις),
το ίδιο και μερικά antivirus όπως το Comodo.
Αμφιβάλλω όμως αν το ξέρουν και πολλοί...

Iris07
10-12-20, 14:49
Μόνο που δεν είναι εύκολο για τον καθένα να κάτσει να κάνει όλες αυτές τις ρυθμίσεις.. :cool:

και πάλι χρειάζεται και άλλα..

A.N.T.
10-12-20, 15:03
Λάθος κάνεις, πανεύκολο είναι.
Π.χ. όποιος δεν έχει πολλές απαιτήσεις, απλώς τρέχει τον browser στο sandbox.
Ένα κουμπί είναι. Δεν μπορεί τίποτε να περάσει έξω.
Κι αν περάσει από λάθος του, θα υπάρχει το Shadow Defender (ή κάποιο αντίστοιχο) που δεν απαιτεί σχεδόν καμιά ρύθμιση.
Μπορεί να κάνει shadow και τους εξωτερικούς δίσκους που χρησιμοποιεί.
Αυτά αρκούν.
Μπορεί να έχει και μόνον ένα εκ των δύο, ανάλογα πως χρησιμοποιεί το μηχάνημα.
Εγώ έχω ενεργοποιημένο το Shadow Defender στο 99.99% του χρόνου,
το Sandboxie το χρησιμοποιώ σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.


Απλώς απαιτείται μια νοοτροπία στην οποία δεν είναι συνηθισμένοι οι χρήστες :
στο μηχάνημα δεν γράφεται τίποτε (στην partition του λειτουργικού ας πούμε), δεν αλλάζει τίποτε παρά μόνον αν ο χρήστης το κάνει συνειδητά.
Σαν ο υπολογιστής να τρέχει από rom και ο δίσκος να έχει προστασία εγγραφής.
Tα πλεονεκτήματα είναι η ασφάλεια, η σταθερότητα και η ελαχιστοπίηση της συντήρησης, τα βλέπω δέκα χρόνια τώρα.


Σε κάποιες περιπτώσεις τα antivirus είναι απαραίτητα (π.χ. σε εταιρίες), αλλά οι απλοί χρήστες μπορούν μια χαρά και χωρίς αυτά.
Ένα υποτυπώδες AV μπορεί να υπάρχει για να ελέγχεις που και που κανένα αρχείο που κατεβάζεις, τίποτε άλλο.
Η προστασία του υπολογιστή για τους απλούς χρήστες πρέπει να είναι το backup (image & μεμονωμένων αρχείων) και το light virtualization.
Τα antivirus μόνον δευτερευόντως - και αν...

Τα περισσότερα AV, έτσι όπως συμπεριφέρονται είναι ιοί τα ίδια, δυστυχώς.

zaranero
10-12-20, 18:01
Κοιταγα το Shadow Defender και αναφερει στο Help File μεχρι και τα windows 8. Δεν αναφερει καθολου τα 10. Αυτο ειναι παραλειψη του Help File?

Ναι οκ απαντηθηκε η ερωτηση κανοντας search :)

snips
11-12-20, 18:48
Δεν έχω antivirus.
Ξέρω ότι ακούγεται αντισυμβατικό και κάποιοι θα το θεωρούν ανόητο αλλά δεν έχω (είχα κάποτε) - κι ούτε πρόκειται να βάλω.
Χρησιμοποιώ το Sandboxie και το Shadow Defender πάνω από 10 χρόνια.
To τείχος προστασίας που προσφέρουν είναι σχεδόν απόλυτο και δεν συγκρίνεται με κανενός antivirus.
Ούτε αναβαθμίσεις κάθε τρεις και λίγο, ούτε ενοχλητικά σκαναρίσματα, ούτε lag, ούτε συνδρομές.

To Sandboxie δεν είναι χρήσιμο μόνο για δοκιμές ύποπτων αρχείων αλλά και για πολλά άλλα.
Π.χ., εγκατάσταση προγραμμάτων ώστε να βρεις εύκολα τί γράφεται σε αρχεία και στη registry (tip: το reghive μπορεί να ανοιχτεί και να βρεις εύκολα πού αποθηκεύονται κωδικοί όταν γίνεται online registration και να το σώσεις για μελλοντική χρήση, ειδικά σε εκδόσεις τύπου give away),
χρήση trial εκδόσεων ανά πάσα στιγμή,
εγκατάσταση παιχνιδιών για να βρεις εύκολα το savegame,
χρονοβόρα εγκατάσταση προγραμμάτων (μεγάλος όγκος και πολλαπλές ρυθμίσεις) ώστε να παίρνεις ένα ολόκληρο zip του φακέλου του sandbox και ανά πάσα στιγμή κάνεις migration με απλό unzip,
εγκατάσταση προγραμμάτων για έκτακτη χρήση και μετά διαγραφή...

Επιπλέον, χρησιμοποιώ το Sandboxie μέσα σε ένα μεγάλο ramdisk, με προφανή οφέλη :
μεγάλη ταχύτητα και κάνεις όλη την πρόχειρη δουλειά χωρίς να φθείρεται ο SSD.

Το Sandboxie μπορεί να λειτουργήσει και σε συνδυασμό με το Shadow Defender, το οποίο κάνει virtualization όλο τον δίσκο.
Έχοντας ρυθμίσει κατάλληλα ότι χρησιμοποιώ (απενεργοποίηση αναβαθμίσεων κ.α.),
τα windows έχουν σχεδόν μηδέν φθορά (δεν μαζεύεται σαβούρα από temp files κλπ).
Το μηχάνημα δουλεύει πάντα άψογα, όπως την στιγμή που το "πάγωσα".
Μια φορά το μήνα το ξεπαγώνω για να κάνω κάποιες αναβαθμίσεις, και μετά πάλι "πάγωμα" αμέσως.
Το Shadow Defender έχει μια option όπου του παραχωρείς ένα ποσό ram (Write Cache)
ώστε όλες οι αλλαγές να γίνονται στη ram και να μην γράφεται στον δίσκο τίποτε.

Ότι και να γίνει στο μηχάνημα που αφορά το λογισμικό (ιοί, αποτυχημένες ρυθμίσεις κλπ),
διαγράφοντας το sandbox (Sandboxie) ή κάνοντας restart (Shadow Defender) ο υπολογιστής επανέρχεται καθαρός και λειτουργικός όπως πριν.
Τhis is magic !

Τα λογισμικά αυτά ΔΕΝ προστατεύουν από υποκλοπή δεδομένων, δεν είναι αυτός ο ρόλος τους,
επομένως όποιος φοβάται κάτι τέτοιο πρέπει να εγκαταστήσει και έναν antikeyloger.
Και όποιος βαζει/βγάζει συνέχεια στικάκια και δίσκους, και φοβάται ότι μπορεί να του περάσει malware σ' αυτά, πρέπει να κάνει sandbox κι αυτά.

Κανένα malware δεν έχει περάσει το Sandboxie, κυριολεκτικά ποτέ,
από δε το Shadow Defender είχαν περάσει μόνον κάτι υπολλείματα από το rootkit TDSS (το 2013 μιλάμε) τα οποία όμως δεν μπορούσαν να κάνουν ζημιά.
Και βέβαια έχω πάντα image backup.


Βλέπω όλες αυτές τις συζητήσεις για τα antivirus και - μετά συγχωρήσεως - γελάω ειρωνικά με τον ντόρο που γίνεται.
Περί ορέξεως βέβαια κολοκυθόπιτα, ο καθένας προστατεύεται όπως νομίζει κι όπως ξέρει,
αλλά μου φαίνεται περίεργο που τα λογισμικά αυτού του είδους δεν είναι γνωστά στο ευρύ κοινό.

Μάλιστα εδώ και πολύ καιρό τα Windows έχουν πλέον δικό τους sandbox (νομίζω οι pro εκδόσεις),
το ίδιο και μερικά antivirus όπως το Comodo.
Αμφιβάλλω όμως αν το ξέρουν και πολλοί...

Δυστυχώς έχει δίκιο.

Και γω είχα πολλά από το 1998 που προτοεγκατέστησα το Norton, αλλά δεν έχω πια. Και αν βάλω προφανώς μόνο κάποιο trial μηνός κλπ για ένα δειγματοληπτικό scan. Μόνο to ΜΜΒΜ έχω στην free έκδοση του για ενεργητικό και όποτε θέλω σκανάρισμα σε ότι νομίζω ότι είναι ύποπτο ή τελος πάντων άγωνστο αρχείο.

Αλλά το marketing μας υπαγορεύει άλλα. Antivirus, anti τετοιο, αντιεκείνο, και τώρα πια και VPN. Δεν νοείται λέει PC user που δεν έχει αυτά τα δύο. Θα του επιτεθούν εξωγήινοι, θα χάσει όλες τις κάρτες του, θα , θα , θα....
Εγώ σταμάτησα να γελάω με αυτά που διαβάζω περι καλύτερου AV, σε διάφορα AV tests sites. Η κοροιδία και η διαφήμιση πάει σύννεφο.
Αν είσαι μέσος χρήστης και ξέρεις 3 βασικά πράγματα δεν χρειάζεσαι AV. Αν είσαι η κόρη μου που πατάει τα πάντα που πατιούνται σε μια ιστοσελίδα και ένα mail, τότε θες και AV, και Antimalmware και ένα χέρι ξύλο να βάλεις μυαλό.

Archon
11-12-20, 19:02
Επειδη διαβαζω πολλα και καταλαβαινω πολλα περισσοτερα, θα πω κι εγω το εξης. Εγκατεστησα το norton απο το dvd της μητρικης μου σε νεο μηχανημα εχοντας πανω τους αλλους δυο σκληρους. Το εγκατεστησα αλλα δεν πατησα τπτ. Ειχα ενα προβλημα, ασχετο, πιο πριν και λεω ας μπω στο ιντερνετ να ψαξω. Και εψαξα, και μετα απο λιγο αρχιζουν και βαρανε οι δισκοι ταμπουρλο. Διαβαζαν, εγραφαν, πανικος. Τί ειχε γινει? Ειχα μπει σε μια σελιδα που μαλλον ηταν κακοβουλη και κατεβηκε ιος, και μου κατεστρεφε αρχεια. Παταω επανεκκινηση και μου γραφει οτι ο ταδε ιος, με μια νεκροκεφαλη για εικονιδιο, λειτουργει ακομα οπως το γραφει για καθε προγραμμα που ακομα τρεχει οταν παει καποιος να κανει επανεκκινηση. Κανει επανεκκινηση και ξεκιναει ξανα να τα πειραζει. Το κλεινω, βγαζω τους δισκους, περναω φρεσκια εγκατασταση στον ssd και μετα με οση ψυχραιμια ειχα, ανοιξα τους δισκους και διαπιστωσα το αληθες. Καποια αρχεια τα ειχε κωδικοποιησει και ακομα μεχρι τωρα ψαχνω να βρω λυση. Ενα χρονο πριν. Αυτο που με προβληματιζει και δεν ξερω γιατι το εκανα, ηταν γιατι ειχα τους δισκους συνδεδεμενους. Αφου παντα τους αποσυνδεω. Και μετα οταν ειδα το AV, ειδα οτι απλα εγκατασταθηκε και δεν λειτουργουσε. Ομως αν δε βιαζομουν και δεν ηθελα να βρω μια λυση εκεινη την στιγμη, θα ειχα βαλει πρωτα το AV που ηθελα, θα ειχα μπει σε εκεινο το site, δεν θα ανοιγε ή θα χτυπουσε το AV και θα ειχα γλυτωσει την επανεγκατασταση και φυσικα το χασιμο αρχειων. Οποτε, ναι, μεινετε χωρις AV, μπειτε σε οποιο σελιδα θελετε, και μετα ομως μην λετε οτι την πατησατε γιατι οταν θα ερωτηθειτε για το αν ειχατε AV δεν θα ξερετε τί να πειτε. Βαλτε το και αφηστε το εκει. Για να υπαρχει, καποιο λογο θα εχει. Και δεν εχει να κανει με το αν ξερετε που μπαινετε γιατι μπορει να φαινεται ασφαλης μια σελιδα αλλα απλα να φαινεται, οχι να ειναι κιολας.

sweet dreams
11-12-20, 19:03
Το 2016 σε κάποιο δικό μου post από το ίδιο νήμα

Τα ίδια λέγαμε και πριν από χρόνια, τα ίδια λέμε και τώρα και τα ίδια θα λέμε, καλά να είμαστε και μετά από άλλα τόσα χρόνια. Θα βγούνε παλιοί φίλοι και θα πούνε για τα sandbox, άλλοι για τα Deep Freeze, άλλοι για συνδυασμούς ΑV και Firewall, άλλοι για τον χρήστη, για τον ανάδρομο Ερμή, για την τρίτη και 13 και άλλα πολλά ωραία και ενδιαφέροντα, απλά για να βρισκόμαστε σε συζήτηση και να περνάμε ωραία.
Καλά να είμαστε και το 2030 να λέμε τα ίδια και τα ίδια. :)

A.N.T.
11-12-20, 22:37
Aν και εγώ το κάνω εδώ και πολλά χρόνια, δεν υποστηρίζω να μην υπάρχει καθόλου AV.
Aυτό που λέω είναι να μην αποτελεί την κύρια ή την μοναδική γραμμή άμυνας.
Το AV πρέπει να είναι βοηθητική, όχι πρωταρχική προστασία.
Η προστασία πρέπει να είναι το light virtualization και το backup.

Κανένα από τα περιστατικά που περιγράφετε δεν θα συνέβαινε αν μπαίνατε στην ιστοσελίδα με ενεργοποιημένο το Shadow Defender.
To ransomware θα κρυπτογραφούσε τα αρχεία αλλά με ένα restart θα επανέρχονταν.
Ακόμη και πολύ επίκνδυνοι ιοί όπως ο Petya και ο memz δεν θα μπορούσαν να κάνουν ζημιά καθώς το Shadow Defender προστατεύει όλο το track 0 (με το MBR).

Όλοι οι δίσκοι πρέπει να είναι shadowed,
εκτός από ελάχιστους φακέλους που περιέχουν πρόχειρα και τρέχουσα δουλειά.

Eιδικά για το Sandoboxie, η δοκιμή επίφοβων αρχείων θέλει μια προσοχή.
Ένα ιός ίσως να μην μπορεί να τρέξει εντός αυτού, δίνοντας έτσι την εντύπωση ότι το αρχείο είναι ασφαλές.
Αν ο χρήστης ξεγελαστεί και το βγάλει έξω, την έπαθε !
Με το Shadοw Defender δεν υπάρχει τέτοιο θέμα διότι το virtualization είναι σε όλο το περιβάλλον.

Μπες όπου θέλεις και πάτα ότι θέλεις,
όμως ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΠΑΓΩΜΕΝΟΥΣ,
ή/και ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ SANDBOX.
Και έχε πάντα backup.

Δώσε τον υπολογιστή σου σε κάποιον ατζαμή ή απρόσεκτο, να μπαίνει όπου να 'ναι και να πατάει ότι να 'ναι
όμως ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΠΑΓΩΜΕΝΟΥΣ και με ΚΩΔΙΚΟ για το ξεπάγωμα
(ώστε να μην μπορεί να απενεργοποιήσει το πρόγραμμα).
Το σύστημα είναι unbreakable.

Ειδικά η χρήση του Shadow Defender είναι πανεύκολη.
Δεν καταναλώνει σχεδόν τίποτε από πόρους
(εκτός από τον χώρο στον δίσκο για το virtualization και τη write cache αν του έχεις δώσει),
είναι σταθερότατο και τρέχει αόρατα.
Aναβαθμίσεις μια-δυο φορές τον χρόνο (και αν).
Καμιά σχέση με οπoιοδήποτε AV.


Η αναφορά στα δυο συγκεκριμένα προγράμματα είναι επειδή αυτά χρησιμοποιώ εγώ και με έχουν βολέψει χρόνια τώρα.
Όμοια με το Shadow Defender είναι το Deep Freeze, ToolWiz time freeze κ.α.
Και με το Sandboxie τo Shade Sandbox, το sandbox του Comodo, των windows κ.α.

Ειλικρινώς δεν καταλαβαίνω πως οι χρήστες αγνοούν αυτά τα λογισμικά και μιλάνε παντού μόνον για AV.
Kυνήγι διαρκών ενημερώσεων, σκαναρίσματα, lag, δυσκολία απεγκατάστασης, συνδρομές....
Τα AV είναι ιοί τα ίδια !
Για μένα είναι απλώς σαβούρα και πεταμένα λεφτά.

Με χρήση light virtualization, το AV των windows είναι αρκετό.
Εγώ κι αυτό το έχω απενεργοποιημένο (αλλά όχι το SmartScreen του Εdge, καθώς αυτό δίνει μια βασική online προστασία χωρίς να ενοχλεί)
και απολαμβάνω εδώ και χρόνια ένα μηχάνημα το ίδιο ή περισσότερο ασφαλές, λιγότερο ενοχλητικό, πιο καθαρό και πιο γρήγορο.


Παρακάτω δείχνεται πόσο απλά το Shadow Defender προστατεύει από δύο γνωστά, εξαιρετικά επικίνδυνα ransomware.
Petya και WanaCry. Ένα restart και καθάρισες....
https://www.youtube.com/watch?v=W7UEkU5sLds
https://www.youtube.com/watch?v=p-vUCk3a9k8

KostakisK
12-12-20, 18:23
Λοιπόν εγώ έκανα το πολύ απλό σε windows 10. Καταρχάς ενεργοποίησα όλα τα isolation που έχει ο Defender μετά κατέβασα ένα εργαλείο απο το github ανοικτού κώδικα προφανώς και ρύθμισα τον Defender στο Maximum. Εάν χρειαστώ βοήθεια για αφαίρεση ιού κατεβάζω το eset online scanner και το autorun απο την σελίδα της ms και διαγράφω τα άσχετα στο σύστημα

Το εργαλείο το βρίσκετε εδώ. https://github.com/AndyFul/ConfigureDefender

Προσοχή. Στην τελευταία ρύθμιση: ADMIN: HIDE SECURITY CENTER θα βάλετε visible

shocked
12-12-20, 20:01
Εάν χρειαστώ βοήθεια για αφαίρεση ιού κατεβάζω το...

μα το όλο νόημα δεν είναι να μην χρειαστείς βοήθεια; τι θα κάνει το eset Και το κάθε eset αν ο κακόβουλος κώδικας έχει κάνει ήδη ζημιά;

manoulamou
12-12-20, 21:10
Ο μεγαλυτερος ιος ειναι το... πληκτρολογιο του απροσεκτου χρηστη! :whistle:

zaranero
13-12-20, 22:43
Εγκατεστησα το Shadow Defender και εκρυψα ολους τους σκληρους μου δισκους (2 ssd , 3 Hd , 3 USB ) και δουλεψα μερικες ωρες, εχοντας κανει exclude μονο το φακελλο που πανε τα downloads. Καποια στιγμη ειπα να κανω restart να βγει απο Shadow Mode ... του εκανα και οταν εσβησε και ξαναναψε και φορτωνε για windows μου εβγαλε την πρωτη BSOD που εχω δει σε αυτον τον υπολογιστη που εχω κανα τριμηνο σχετικα με memory management κατι ... εκανε επανεκκινηση μονο του και μπηκε τη δευτερη φορα κανονικα στα windows (Windows 10 pro τελευταια). Δεν νομιζω να ειναι τυχαιο, μαλλον καποια ασυμβατοτητα .... κριμα :(

KostakisK
13-12-20, 23:22
μα το όλο νόημα δεν είναι να μην χρειαστείς βοήθεια; τι θα κάνει το eset Και το κάθε eset αν ο κακόβουλος κώδικας έχει κάνει ήδη ζημιά;

Καταρχάς αν δεν θες να χάσεις τα αρχεία σου βγάζεις πρώτα τον ιό, μετά με τα εργαλεία της MS τύπου autorun διαγράφεις τις ανούσιες ειδοποιήσεις και έπειτα με Sfc, Dism και iso φρεσκάρεις το μηχάνημα. Το έχω κάνει σε φίλους άπειρες φορές που έβαζαν crack και έμπαινε πακέτο ο trojan και έπειτα όλα λειτουργούσαν μια χαρά....μέχρι βέβαια να κάνουν πάλι το γνωστό με τα crack. Στην ουσία το ζήτημα είναι το αν δεν βαριέσαι να ξοδέψει 5 ώρες μπροστά στο pc

sweet dreams
14-12-20, 11:03
Εγκαθιστούμε τα ΑV ή όλα τα άλλα που αναφέρονται εδώ μέσα ώστε να προλάβουμε να μην μπει ο ιός στο σύστημα, αν μπει και μας κρυπτογραφήσει/αλλοιώσει/διαγράψει/υποκλέψει τα αρχεία μας είναι εντελώς περιττό και επικίνδυνο απλά να τον αφαιρέσουμε και να συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε το ίδιο λειτουργικό, γιατί δεν μπορούμε να ξέρουμε τι αλλοιώσεις μπορεί να έχει κάνει και σ' αυτό.
Επιβάλλεται να γίνει καθαρή εγκατάσταση από την αρχή και αφού θα έχουν καθαριστεί και έχει γίνει έλεγχος και σε όλους τους δίσκους του συστήματος.

KostakisK
14-12-20, 15:55
Εγκαθιστούμε τα ΑV ή όλα τα άλλα που αναφέρονται εδώ μέσα ώστε να προλάβουμε να μην μπει ο ιός στο σύστημα, αν μπει και μας κρυπτογραφήσει/αλλοιώσει/διαγράψει/υποκλέψει τα αρχεία μας είναι εντελώς περιττό και επικίνδυνο απλά να τον αφαιρέσουμε και να συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε το ίδιο λειτουργικό, γιατί δεν μπορούμε να ξέρουμε τι αλλοιώσεις μπορεί να έχει κάνει και σ' αυτό.
Επιβάλλεται να γίνει καθαρή εγκατάσταση από την αρχή και αφού θα έχουν καθαριστεί και έχει γίνει έλεγχος και σε όλους τους δίσκους του συστήματος.

Ναι φίλε μου και ο defender an δεν κατεβάσεις τίποτα περίεργο μια χαρά firewall εχει. Το θέμα είναι τι γίνεται όταν έρθει η καυτή πατάτα? Τσάμπα η αγορά av. Είχα και kaspersky και Eset. Με max ρυθμίσεις. Μέχρι να πάρουν χαμπάρι τι γίνεται ο ιός είχε μπεί ήδη στο σύστημα. Τώρα με τον defender οτι και να κατεβάσω το κλειδώνει με το smartscreen. Και κάνω εγώ τα υπόλοιπα

sweet dreams
14-12-20, 16:04
Ναι φίλε μου και ο defender an δεν κατεβάσεις τίποτα περίεργο μια χαρά firewall εχει. Το θέμα είναι τι γίνεται όταν έρθει η καυτή πατάτα? Τσάμπα η αγορά av. Είχα και kaspersky και Eset. Με max ρυθμίσεις. Μέχρι να πάρουν χαμπάρι τι γίνεται ο ιός είχε μπεί ήδη στο σύστημα. Τώρα με τον defender οτι και να κατεβάσω το κλειδώνει με το smartscreen. Και κάνω εγώ τα υπόλοιπα

Οι φίλοι σου που αναφέρεις στο post #7965 (https://www.adslgr.com/forum/threads/113486-%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-antivirus-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF?p=6949173#post6949173)γιατί έμειναν απροστάτευτοι από τον Defender και πήγες εσύ να τους καθαρίσεις τους υπολογιστές???

KostakisK
14-12-20, 16:08
Οι φίλοι σου που αναφέρεις στο post #7965 (https://www.adslgr.com/forum/threads/113486-%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-antivirus-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF?p=6949173#post6949173)γιατί έμειναν απροστάτευτοι από τον Defender και πήγες εσύ να τους καθαρίσεις τους υπολογιστές???

Με συγχωρείς ξέχασα να διευκρινήσω κάτι. Επειδή η σελίδα του έλεγε να κλείσει τον defender πρίν κατεβάσει το παιχνίδι, εκείνος το έκανε. Έκλεισε το Real Time Protection και την ελεγχόμενη πρόσβαση στους φακέλους. Έτσι έγινε το όλο μπάχαλο και ξόδεψα χρόνο να διορθώσω την ζημιά

sweet dreams
14-12-20, 16:11
Αν θέλεις ανέβασε όλες αυτές τις σελίδες που έχουν τους ιούς για να κάνουμε δοκιμή αν τους πιάσουν τα δικά μας AV.

KostakisK
14-12-20, 16:12
Λοιπόν θα κάτσω το μεσημεράκι να μαζέψω μερικές. Καλό θα ήταν να έχετε μια εικονική μηχανή. Μην τυχόν και πάει τίποτα στραβά

sweet dreams
14-12-20, 16:14
Mην αγχώνεσαι, με δική μας ευθύνη κάνουμε τις δοκιμές.

xaris2335
14-12-20, 19:07
Καταρχάς αν δεν θες να χάσεις τα αρχεία σου βγάζεις πρώτα τον ιό, μετά με τα εργαλεία της MS τύπου autorun διαγράφεις τις ανούσιες ειδοποιήσεις και έπειτα με Sfc, Dism και iso φρεσκάρεις το μηχάνημα. Το έχω κάνει σε φίλους άπειρες φορές που έβαζαν crack και έμπαινε πακέτο ο trojan και έπειτα όλα λειτουργούσαν μια χαρά....μέχρι βέβαια να κάνουν πάλι το γνωστό με τα crack. Στην ουσία το ζήτημα είναι το αν δεν βαριέσαι να ξοδέψει 5 ώρες μπροστά στο pc

υπάρχει και άλλος τρόπος τρέχεις πρώτα το rkill & τερματίζει ότι ιός υπάρχει ταυτόχρονα σετάρει τα file associations και διάφορα άλλα πράγματα είναι δοκιμασμένο απο μένα. Εννοείται ότι καταβάζεις την πιο πρόσφατη έκδοση. Μετά σκανάρεις και είναι όλα κομπλε.

KostakisK
15-12-20, 20:28
Λοιπόν κάποιες σελίδες: 17ebook.com

aladel.net

bpwhamburgorchardpark.org

clicnews.com

dfwdiesel.net

divineenterprises.net

fantasticfilms.ru

gardensrestaurantandcatering.com

ginedis.com

gncr.org

hdvideoforums.org

hihanin.com

kingfamilyphotoalbum.com

likaraoke.com

mactep.org

magic4you.nu

marbling.pe.kr

nacjalneg.info

pronline.ru

purplehoodie.com

qsng.cn

seksburada.net

sportsmansclub.net

stock888.cn

tathli.com

teamclouds.com

texaswhitetailfever.com

wadefamilytree.org

xnescat.info

yt118.com


Δεν ξέρω αν θα σας καλύψουν. Η Norton τα έχει δημοσιεύσει

sweet dreams
15-12-20, 20:49
Δοκίμασα μερικά και δεν βλέπω φως, αυτό το άτιμο το KIS με ξεστραβώνει με την προειδοποίηση.
Αυτό βέβαια δεν είναι κάτι καινούργιο για μένα στην 15ετη+ συμβίωση μου με το Kaspersky, πάντα θα με ξεστραβώσει σε τέτοιες σελίδες και αν πάλι μπω και πάω να κατεβάσω κάτι, τρώει τα exe ή ότι άλλο ύποπτο υπάρχει μέσα και μου αφήνει μόνο text.
222180
Μας έγραψες βέβαια και αυτό πιο πάνω

Είχα και kaspersky και Eset. Με max ρυθμίσεις. Μέχρι να πάρουν χαμπάρι τι γίνεται ο ιός είχε μπεί ήδη στο σύστημα.
Το Eset δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά το Kaspersky και να μην πάρει χαμπάρι και εκεί ειδικά που μπαίνω εγώ, είναι από τα πολύ παράξενα.......

Κάτι άλλο πιο ύπουλο υπάρχει??? έστω και με PM???

KostakisK
15-12-20, 22:13
Δοκίμασα μερικά και δεν βλέπω φως, αυτό το άτιμο το KIS με ξεστραβώνει με την προειδοποίηση.
Αυτό βέβαια δεν είναι κάτι καινούργιο για μένα στην 15ετη+ συμβίωση μου με το Kaspersky, πάντα θα με ξεστραβώσει σε τέτοιες σελίδες και αν πάλι μπω και πάω να κατεβάσω κάτι, τρώει τα exe ή ότι άλλο ύποπτο υπάρχει μέσα και μου αφήνει μόνο text.
222180
Μας έγραψες βέβαια και αυτό πιο πάνω

Το Eset δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά το Kaspersky και να μην πάρει χαμπάρι και εκεί ειδικά που μπαίνω εγώ, είναι από τα πολύ παράξενα.......

Κάτι άλλο πιο ύπουλο υπάρχει??? έστω και με PM???

Κάτι πιο πονηρό μετά πας σε crack μα όποιον ιό έχουν μέσα. Δεν αναφέρομαι πάντως σε σελίδες. Ούτως ή άλλως είναι εύκολο να μπλοκάρει μια σελίδα. Αναφέρομαι σε μεγάλα αρχεία με trojan και τι γίνεται αν εκτελεστούν. Πόσο γρήγορα θα ανταποκριθεί το kasperksy, θα αφήσει υπολείμματα ιού και πως θα είναι το σύστημα αφου γίνει καθαρισμός? Μια σελίδα με πολλά crack είναι το getintopc.com και τα πιο πολλά έχουν trojan μέσα. Αν θέλεις δοκίμασε

- - - Updated - - -

Και υπάρχει ένα κανάλι στο youtube που παρακολουθώ συχνά. Αν θές τσέκαρε και αυτό. Ο τύπος τεστάρει τα AV με κάπως επαγγελματικό τρόπο, βέβαια αυτό έγκειται στην κρίση του καθενός.: https://www.youtube.com/user/ThePCSecurity

shocked
15-12-20, 23:42
όσον αφορά τα βίντεο που λες στο κανάλι αυτό, μου είχε πει η εσετ ότι οι ασπίδες πρέπει να λειτουργούν όλες για αποτελεσματική προστασία. αν κλείνεις το firewall ξέρω γω και πας να μπεις στη Σάρα και τη Μάρα, το AV δεν θα φταίει σε τίποτα μετά.


παντως μπήκα σε αρκετές σελίδες που έχεις παραπάνω, αλλά δεν έκανε τίποτα. εκτός από 1-2 που έκαναν ανακατεύθυνση αλλού, οι υπόλοιπες ήταν άσπρες εντελώς. μόνο κάτι copyright εδειχνε.

sweet dreams
16-12-20, 00:01
Κάτι πιο πονηρό μετά πας σε crack μα όποιον ιό έχουν μέσα. Δεν αναφέρομαι πάντως σε σελίδες. Ούτως ή άλλως είναι εύκολο να μπλοκάρει μια σελίδα. Αναφέρομαι σε μεγάλα αρχεία με trojan και τι γίνεται αν εκτελεστούν. Πόσο γρήγορα θα ανταποκριθεί το kasperksy, θα αφήσει υπολείμματα ιού και πως θα είναι το σύστημα αφου γίνει καθαρισμός? Μια σελίδα με πολλά crack είναι το getintopc.com και τα πιο πολλά έχουν trojan μέσα. Αν θέλεις δοκίμασε

- - - Updated - - -

Και υπάρχει ένα κανάλι στο youtube που παρακολουθώ συχνά. Αν θές τσέκαρε και αυτό. Ο τύπος τεστάρει τα AV με κάπως επαγγελματικό τρόπο, βέβαια αυτό έγκειται στην κρίση του καθενός.: https://www.youtube.com/user/ThePCSecurity

Aν είναι να κατεβάσω 500 αρχεία μήπως και βρω κάτι για να κάνω δοκιμή....σωθήκαμε, είπαμε μήπως έχεις κάτι έτοιμο για να μην ψάχνουμε.

KostakisK
16-12-20, 00:47
όσον αφορά τα βίντεο που λες στο κανάλι αυτό, μου είχε πει η εσετ ότι οι ασπίδες πρέπει να λειτουργούν όλες για αποτελεσματική προστασία. αν κλείνεις το firewall ξέρω γω και πας να μπεις στη Σάρα και τη Μάρα, το AV δεν θα φταίει σε τίποτα μετά.


παντως μπήκα σε αρκετές σελίδες που έχεις παραπάνω, αλλά δεν έκανε τίποτα. εκτός από 1-2 που έκαναν ανακατεύθυνση αλλού, οι υπόλοιπες ήταν άσπρες εντελώς. μόνο κάτι copyright εδειχνε.

Για το βίντεο, θέλει να δείξει πως λειτουργεί το AV όταν δεν έχει βγει ενημέρωση της βάσης για νέο ιό, περίεργος ο τρόπος γιατί είναι έτσι όπως τα λές. Δεν κλείνουμε ποτέ τις λειτουργίες του av. Αυτό λογικά είναι στο 2ο μισό του βίντεο. Στο 1ο δείχνει πως εξελίσσεται η υπόθεση με την ανίχνευση των ιών
Βάζω ένα link στο github:https://github.com/mitchellkrogza/The-Big-List-of-Hacked-Malware-Web-Sites/blob/master/.input_sources/hacked-malware-websites.txt . Ανοίξτε το αρχείο πατώντας view raw και θα σας δώσει αμέτρητες σελίδες με διάφορους ιούς. Τώρα με τα crack σε όλες τις σελίδες υπάρχει η πιθανότητα να βρείς ιο και να μην βρείς

spirosgra
16-12-20, 01:05
Έχω χρόνια που είμαι με KIS.

Δεν εχω κολλήσει ποτε τίποτα.

Ακριβώς όπως τα λέει ο sweet dreams.:oneup:

shocked
16-12-20, 01:25
θέλει να δείξει πως λειτουργεί το AV όταν δεν έχει βγει ενημέρωση της βάσης για νέο ιό


πέρασε καιρός που το είχα δει. αν είναι για αυτό το λόγο, τότε κάθε εταιρεία έχει τις δικές της τεχνολογίες στο να κάνει ανάλυση του κάθε αρχείου και να καταλαβαίνει αν είναι κακόβουλο ή όχι. και πάλι δεν κλείνεις ασπίδες παρά μόνο αν ξέρεις ότι κάτι που θες να περάσεις είναι "ασφαλές"

Doxaios
22-02-21, 15:10
Υπάρχει κάποια καλή προσφορά για KIS 2021 για 1 Η/Υ και για 1 έτος?

Zus
22-02-21, 15:12
Υπάρχει κάποια καλή προσφορά για KIS 2021 για 1 Η/Υ και για 1 έτος?

Για τσέκαρε εδώ (https://www.allkeyshop.com/blog/buy-kaspersky-internet-security-2021-cd-key-compare-prices/).

Doxaios
22-02-21, 15:21
Για τσέκαρε εδώ (https://www.allkeyshop.com/blog/buy-kaspersky-internet-security-2021-cd-key-compare-prices/).

Σίγουρα είναι valid κάτι τέτοιο ε (δές το παρακάτω λινκ) ? Μου κάνει εντύπωση 5€. Το πιο φθηνό Key μέσω μαγαζιού στο skroutz είναι 25€.
https://www.kinguin.net/category/78039/kaspersky-internet-security-2021-eu-key-1-year-1-device?r=3445&nosalesbooster=1&currency=EUR&utm_source=www.allkeyshop.com&utm_medium=referral&utm_campaign=allkeyshop

Zus
22-02-21, 15:26
Σίγουρα είναι valid κάτι τέτοιο ε (δές το παρακάτω λινκ) ? Μου κάνει εντύπωση 5€.
https://www.kinguin.net/category/78039/kaspersky-internet-security-2021-eu-key-1-year-1-device?r=3445&nosalesbooster=1¤cy=EUR&utm_source=www.allkeyshop.com&utm_medium=referral&utm_campaign=allkeyshop

Είναι η 2η φορά φέτος που αγόρασα από το link που σου έδωσα. Δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια αν αγόρασα από το ίδιο μαγαζί που έστειλες.

Δεν είχα κανένα πρόβλημα με ενεργοποιήσεις κλπ. Αλλά νομίζω το είχα αγοράσει λίγο πιο ακριβά. Να μην σε πάρ στο λαιμό μου, τελική απόφαση δική σου.

patrickdrd
22-02-21, 16:04
κι εγω θα ψαχνω για antivirus (το προτιμω απ το internet security) σε καμια 25αρια μερες που μου ληγει,
απ το ebay ψωνιζω, κοιτωντας παντως τιμες στα παραπανω σαιτ, μου κανει εντυπωση οτι πουλανε σε 2πλασια τιμη το antivirus :S

Doxaios
22-02-21, 16:28
κι εγω θα ψαχνω για antivirus (το προτιμω απ το internet security) σε καμια 25αρια μερες που μου ληγει,
απ το ebay ψωνιζω, κοιτωντας παντως τιμες στα παραπανω σαιτ, μου κανει εντυπωση οτι πουλανε σε 2πλασια τιμη το antivirus :SΤo Kaspresky Internet Security νομίζω συμπεριλαμβάνει και το Kaspresky Antivirus.

patrickdrd
22-02-21, 16:34
ναι, το συμπεριλαμβανει, αλλα δεν θελω τα added features (πιστευω πως ακομα και να απενεργοποιθουν ολο και κατι θα μενει..)

Doxaios
23-02-21, 21:47
Σίγουρα είναι valid κάτι τέτοιο ε (δές το παρακάτω λινκ) ? Μου κάνει εντύπωση 5€. Το πιο φθηνό Key μέσω μαγαζιού στο skroutz είναι 25€.
https://www.kinguin.net/category/78039/kaspersky-internet-security-2021-eu-key-1-year-1-device?r=3445&nosalesbooster=1¤cy=EUR&utm_source=www.allkeyshop.com&utm_medium=referral&utm_campaign=allkeyshop

Τελικά όντως αγόρασα από εδώ. Για την ώρα φαίνεται legit το πράγμα.

thourios
23-02-21, 21:52
Ξαφνικά τα βλέπεις ληγμένα όταν υπάρχει πρόβλημα.

Iris07
24-02-21, 00:30
Το Σκρουτζ έχει και το KIS 2020 κάπου στα 11 ευρώ..

Λογικά θα κάνει Update σε 2021..

Doxaios
24-02-21, 09:22
Ξαφνικά τα βλέπεις ληγμένα όταν υπάρχει πρόβλημα.

Ναί θα το έχω υπόψη γιατί είναι και σε pc που ναι μέν είναι ανοιχτό συνέχεια αλλά δεν ελέγχεται καθημερινώς δε. Πάντως ο λόγος που τελικά το πήρα από το συγκεκριμένο λινκ που είχε δώσει ο φίλος είναι ότι δεχόταν paypal, και είχε και επιλογή χώρας που μετά προσάρμοζε και το ΦΠΑ. Δηλαδή τέτοιος παπάς αν ήταν catfish κλειδιά που σε 1 μήνα θα τα κλειδώσει το Kaspersky? Τί να πώ.

Zus
24-02-21, 09:23
Δεν νομίζω να χεις θέμα.

johnmegarythmos
24-02-21, 21:41
γενικα το eset internet security θεωρειται αξιοπιστο ; , βλεπω στην δωρεαν μηναια εκδοση οτι ειναι πολυ ελαφρυ.

KostakisK
24-02-21, 22:46
γενικα το eset internet security θεωρειται αξιοπιστο ; , βλεπω στην δωρεαν μηναια εκδοση οτι ειναι πολυ ελαφρυ.

Ελαφρύ δεν είναι αλλά είναι αρκετά αξιόπιστο

shocked
25-02-21, 15:14
είναι πολύ καλό. χρόνια φαν της έσετ και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος.
είναι όσο ελαφρύ μπορεί για να μην τραβάει πολλούς πόρους και να μην σε ενοχλεί αν δεν υπάρχει λόγος. δεν ξέρω για τον ανταγωνισμό αλλά τα modules τα αναβαθμίζει με ενημερώσεις κάθε 1-2 βδομάδες χωρίς να χρειαστεί νέα έκδοση του προγράμματος. νέο γενικό Update δίνουν περίπου 3-4 φορές το χρόνο.

224959

D_G
25-02-21, 16:10
γενικα το eset internet security θεωρειται αξιοπιστο ; , βλεπω στην δωρεαν μηναια εκδοση οτι ειναι πολυ ελαφρυ.

Το βρίσκω πιο ελαφρύ από όλα, και μέχρι τώρα, πάνω από 10 χρόνια χρήστης, αξιόπιστο.

Zus
25-02-21, 16:11
Ένα απλό free antivirus. Ποιο προτείνετε.

sweet dreams
25-02-21, 16:26
Κaspersky Free.
https://www.kaspersky.gr/free-antivirus

cool11
25-02-21, 23:56
Καποτε το kaspersky κοστιζε αρκετα νομιζω.
Τωρα δινει κατι οντως εξισου αξιοπιστο free?

---

Θα εχει ξαναερωτηθει φανταζομαι,
αλλα για την πλειοψηφια των περισσοτερων σημερινων pc με win10, με updates εννοειται,
δεν ειναι αρκετο το windows defender?

Υπαρχει λογος για ξεχωριστο antivirus πια;

@ ADSLgr.com All rights reserved.