PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 [161] 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

Zus
26-02-21, 00:02
Τελικά έβαλα σε ένα λάπτοπ που "έστρωσα" το Kaspersky Free. Για να δούμε.

sweet dreams
26-02-21, 00:11
Το περνάω από τότε που βγήκε σε κόσμο και λαό και δεν είχε ποτέ κανένας πρόβλημα.
Του λείπει βέβαια το firewall, αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα και τζάμπα, κάπως θα πρέπει να ζήσουν και οι εταιρίες.

Doxaios
26-02-21, 09:11
Ερώτηση : όπως προείπα αγόρασα το KIS 21 από το μαγαζί που είχε πεί ο Zus (thanks once again) οπότε κατέβασα το KIS έβαλα τον κωδικό που σου στέλνει το μαγαζί και δουλεύει. Αν θέλω να κάνω φορμάτ τί γίνεται? Δεν θα υπάρχει θέμα αν πάνω να ξαναβάλω τον κωδικό? Υπάρχει κάποια διαδικασία για αυτό το πράγμα?

kkgas
26-02-21, 09:25
Δημιουργήστε λογαριασμό στο https://my.kaspersky.com/ , έπειτα αφού έχετε
δημιουργήσει λογαριασμό να πάτε στο πεδίο «Άδειες» και να κάνετε ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΚΩΔΙΚΟΥ
ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ. Για να εγκαταστήσετε το λογισμικό στον υπολογιστή μετα απο format απλά πατήστε Λήψη στο αντίστοιχο
προϊον που αγοράσατε. Για δώσετε άδεια σε έναν άλλο υπολογιστή να χρησιμοποιήσει το
κλειδί και να φαίνεται ο υπολογιστής μέσα στο Μy Kaspersky στείλτε τον σύνδεσμο λήψης,
ελέγξτε τα εισερχόμενά σας στη συσκευή που θέλετε να προστατεύσετε και έπειτα
εκτελέστε λήψη και εγκατάσταση της εφαρμογής. Στον οδηγό εγκατάστασης, συνδέστε την
εφαρμογή με τον λογαριασμό My Kaspersky.

OnAl3rt
26-02-21, 18:05
Δημιούργησε λογαριασμό όπως σου είπε ο kkgas.
Σε περίπτωση format ο υπολογιστής θα φανεί ως άλλη συσκευή.
Φύλαξε τον κωδικό και απλά τον ξαναβάζεις, διαγράφεις την "παλιά" συσκευή και συνεχίζει κανονικά.

Περίπου ένας μήνας είναι που έκανα format.

johnmegarythmos
27-02-21, 00:17
Ελαφρύ δεν είναι αλλά είναι αρκετά αξιόπιστο

σε ευχαριστω , να σε ρωτησω το kaspersky με το eset βλεπω οτι εχουνε και οι 2 εταιρειες καποιο browser για να εκτελεις αγορες με καρτα και internet banking με ασφαλεια υπαρχει καποιο αλλο internet security που να το παρεχει αυτο; .
Επισης καλυτερο ειναι το kaspersky ή το eset internet security ; .

D_G
27-02-21, 16:08
Και το bitdefender έχει browser για internet banking, ίσως και άλλες σουίτες.
Εδώ τα αποτελέσματα δοκιμών:
https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/

KostakisK
27-02-21, 20:15
σε ευχαριστω , να σε ρωτησω το kaspersky με το eset βλεπω οτι εχουνε και οι 2 εταιρειες καποιο browser για να εκτελεις αγορες με καρτα και internet banking με ασφαλεια υπαρχει καποιο αλλο internet security που να το παρεχει αυτο; .
Επισης καλυτερο ειναι το kaspersky ή το eset internet security ; .

Και τα 2 έχουν ισχυρή προστασία, το Kaspersky είναι λίγο πιο ελαφρύ αλλά και τα 2 είναι αρκετά ισχυρά και έχουν και τα 2 εξατομικευμένες ρυθμίσεις

johnmegarythmos
02-03-21, 02:40
Και τα 2 έχουν ισχυρή προστασία, το Kaspersky είναι λίγο πιο ελαφρύ αλλά και τα 2 είναι αρκετά ισχυρά και έχουν και τα 2 εξατομικευμένες ρυθμίσεις

σε ευχαριστω παρα πολυ , η σουιτα του internet security εχει μεσα και προστασια για malware ; εγω σε ενα υπολογιστη μας εχω περασει avast free antivirius και εχω ενα malwarebytes , και ενω εκανα σαρωση και απο τα 2 το avast δεν βρηκε κατι ενω το mawarebytes κατι βρηκε για αυτο και ρωταω.
Επισης συμφερει περισσοτερο να αγορασεις κλειδι για internet security απο το site της καθε εταρειας; πχ απο την eset ή να αγορασεις απο scroutz ; ή απο καποιο καταστημα πληροφορικης;

Iris07
02-03-21, 11:14
Στο Σκρούτζ βρίσκεις καλές ευκαιρίες για κλειδιά, και για διάφορα πακέτα του κάθε AV.

Mormnak
02-03-21, 22:49
Από το Amazon.uk μια καλή για εμένα ευκαιρία είναι αυτή εδώ..

https://www.amazon.co.uk/Kaspersky-Internet-Security-Devices-Activation/dp/B07MG528P3/ref=sr_1_24?dchild=1&keywords=Kaspersky&qid=1614714362&s=software&sr=1-24&th=1

KostakisK
04-03-21, 00:23
σε ευχαριστω παρα πολυ , η σουιτα του internet security εχει μεσα και προστασια για malware ; εγω σε ενα υπολογιστη μας εχω περασει avast free antivirius και εχω ενα malwarebytes , και ενω εκανα σαρωση και απο τα 2 το avast δεν βρηκε κατι ενω το mawarebytes κατι βρηκε για αυτο και ρωταω.
Επισης συμφερει περισσοτερο να αγορασεις κλειδι για internet security απο το site της καθε εταρειας; πχ απο την eset ή να αγορασεις απο scroutz ; ή απο καποιο καταστημα πληροφορικης;

Λοιπόν για αρχή βγάλε το ένα απο τα 2 προγράμματα AV γιατί στα Windows 10 γίνεται conflict. Κοινώς μπάχαλο, το ένα ανιχνεύει το άλλο. Επίσης καμιά φορά βρίσκεις λίγο πιο χαμηλά στο skroutz απο οτι στην eset αλλά όχι πάντα. Αν πάρεις κλειδί των 5 ευρώ κάποια στιγμή θα λήξει και θα πρέπει να πάρεις άλλο

johnmegarythmos
06-03-21, 00:10
Λοιπόν για αρχή βγάλε το ένα απο τα 2 προγράμματα AV γιατί στα Windows 10 γίνεται conflict. Κοινώς μπάχαλο, το ένα ανιχνεύει το άλλο. Επίσης καμιά φορά βρίσκεις λίγο πιο χαμηλά στο skroutz απο οτι στην eset αλλά όχι πάντα. Αν πάρεις κλειδί των 5 ευρώ κάποια στιγμή θα λήξει και θα πρέπει να πάρεις άλλο

γιατι συμβαινει αυτο στα windows 10 ;.

KostakisK
06-03-21, 00:12
γιατι συμβαινει αυτο στα windows 10 ;.

Έλα μ ντε? Πάντως άσε ένα μέσα ( Ενα μαζί με τον defender των windows)

nemesis1
06-03-21, 13:48
Προσφορά για κλειδί Eset Internet Security υπάρχει πουθενά αυτή τη στιγμή?

Και απο ebay αν υπάρχει κάποιο αξιόπιστο και έχετε δοκιμάσει

sweet dreams
06-03-21, 18:18
γιατι συμβαινει αυτο στα windows 10 ;.

Δεν "συμβαίνει" μόνο στα 10.

Από τότε που βγήκαν τα AV στην αγορά οι εταιρίες δεν συνιστούν να υπάρχουν δύο ή περισσότερα AV που θα σκανάρουν σε real time, το γιατί το αναλύουν οι ίδιες οι εταιρίες μέσα στα sites τους.
https://usa.kaspersky.com/resource-center/preemptive-safety/running-more-than-one-antivirus-program
https://support.avast.com/en-us/article/Uninstall-other-antivirus
https://blog.emsisoft.com/en/29265/do-not-run-multiple-antivirus/
https://support.norton.com/sp/en/us/home/current/solutions/kb20080520095244EN

- - - Updated - - -


Έλα μ ντε? Πάντως άσε ένα μέσα ( Ενα μαζί με τον defender των windows)

Ο Defender απενεργοποιείται αυτόματα από τα περισσότερα ΑV και σε περίπτωση που δεν απενεργοποιηθεί θα πρέπει να το κάνουμε μόνοι μας, οι λόγοι προφανείς.

psolord
06-03-21, 22:30
Εχω εδω και πεντε χρονια MBAM και KIS ταυτοχρονα σε ολα μου τα συστηματα. Δεν εχω δει προβληματα, ουτε καν στο σαραβαλο ι3-2120.

Ειχα ακουσει οτι ειχε προβλημα το MBAM με το KIS 2021 πριν απο καιρο, αλλα τοτε ειχα το KIS 2020. Καποια στιγμη αναβαθμιστικε σε 2021 και δεν ειδα καποιο προβλημα παντως.

Εχω δει δε πολλες φορες, να πιανει αλλα πραγματα το ενα και αλλα το αλλο. Τα θεωρω αλληλοσυμπληρουμενα.

KostakisK
07-03-21, 00:33
Εχω εδω και πεντε χρονια MBAM και KIS ταυτοχρονα σε ολα μου τα συστηματα. Δεν εχω δει προβληματα, ουτε καν στο σαραβαλο ι3-2120.

Ειχα ακουσει οτι ειχε προβλημα το MBAM με το KIS 2021 πριν απο καιρο, αλλα τοτε ειχα το KIS 2020. Καποια στιγμη αναβαθμιστικε σε 2021 και δεν ειδα καποιο προβλημα παντως.

Εχω δει δε πολλες φορες, να πιανει αλλα πραγματα το ενα και αλλα το αλλο. Τα θεωρω αλληλοσυμπληρουμενα.

Μην κράξεις αλλά τι είναι το mbam?

peragialos
07-03-21, 00:50
Malware bytes antimalware

KostakisK
07-03-21, 00:57
Malware bytes antimalware

Πάω να αυτοκτονήσω βασιλικά :rofl::rofl::rofl:

Doxaios
07-03-21, 10:09
Εχω δει δε πολλες φορες, να πιανει αλλα πραγματα το ενα και αλλα το αλλο. Τα θεωρω αλληλοσυμπληρουμενα.Γιατί πίστευα ότι MBAM και Kaspresky Antivirus ναί έχει νόημα αλλά με το KIS όχι? Γιαυτό τώρα που αγόρασα το KIS δεν τον εγκατέστησα. Θα το ψάξω για να το βάλω αν είναι.

sweet dreams
07-03-21, 11:00
Εχω εδω και πεντε χρονια MBAM και KIS ταυτοχρονα σε ολα μου τα συστηματα. Δεν εχω δει προβληματα, ουτε καν στο σαραβαλο ι3-2120.

Ειχα ακουσει οτι ειχε προβλημα το MBAM με το KIS 2021 πριν απο καιρο, αλλα τοτε ειχα το KIS 2020. Καποια στιγμη αναβαθμιστικε σε 2021 και δεν ειδα καποιο προβλημα παντως.

Εχω δει δε πολλες φορες, να πιανει αλλα πραγματα το ενα και αλλα το αλλο. Τα θεωρω αλληλοσυμπληρουμενα.

Aυτά που μπορεί να βρει το Malwarebytes και δεν ασχολείται το KIS είναι κάποιο adware και τίποτε άλλο.
Το είχα κι' εγώ για χρόνια σαν πρόσθετο και όχι σε real time scan και διαπίστωσα ότι μόνο κάτι τέτοια έπιανε. Έχω το Superantispyware για κάτι τέτοια που το βάζω που και που έτσι για την ιδέα.
KIS & Malware protection (https://www.kaspersky.com/resource-center/threats/malware-protection)

Κατά τα άλλα μένουμε στο ότι δεν θα πρέπει να έχουμε δύο AV σε real time scan, κάτι ξέρουν περισσότερο από μας αυτοί που τα φτιάχνουν.

225319

macro
07-03-21, 11:36
Καμια ουσια να εχετε 2 real time machines. Το μονο που κανετε ειναι να γονατιζετε το πισι σας, αν δε δημιουργηθει καποιο αλλο θεμα. Απαγορευεται δια ροπαλου αυτο. Με την ιδια λογικη μπορουμε να βαζουμε τοτε 5-6 μαζι.

Archon
07-03-21, 16:07
Καποτε ενας ειχε βαλει καποιος 7! AV μαζι. Και δεν μου εκανε εντυπωση οτι εβαλε 7 αλλα οτι δεν εκανε conflict το ενα με το αλλο. Και τον ρωτησα και μου λεει οτι φυσικα και τα ειχε φτιαξει ετσι ωστε να μην κανει conflict το ενα με το αλλο. Δεν ξερω αν γινεται οντως κατι τετοιο ακομα κι αν γονατιζει το πισι. Και τα ειχε βαλει γιατι πηγαινε σε πολλες εταιρειες και σε πολλα διαφορετικα δικτυα οποτε δεν ηξερε τί θα βρει και ενιωθε πιο προστατευμενος. Μπορει να μου ειχε φανει τοσο καλο τοτε αλλα μηπως ηταν υπερβολη? Το λαπτοπ εκανε πανω απο μιση ωρα να ανοιξει με τοσα AV και δεν ηταν και κανενα φτηνο! (τουλαχιστον ετσι ειχε πει, δεν ειχα δει χαρακτηριστικα αλλα οντως γουργουριζε για αρκετη ωρα).

badweed
07-03-21, 16:12
Καποτε ενας ειχε βαλει καποιος 7! AV μαζι. Και δεν μου εκανε εντυπωση οτι εβαλε 7 αλλα οτι δεν εκανε conflict το ενα με το αλλο. Και τον ρωτησα και μου λεει οτι φυσικα και τα ειχε φτιαξει ετσι ωστε να μην κανει conflict το ενα με το αλλο. Δεν ξερω αν γινεται οντως κατι τετοιο ακομα κι αν γονατιζει το πισι. Και τα ειχε βαλει γιατι πηγαινε σε πολλες εταιρειες και σε πολλα διαφορετικα δικτυα οποτε δεν ηξερε τί θα βρει και ενιωθε πιο προστατευμενος. Μπορει να μου ειχε φανει τοσο καλο τοτε αλλα μηπως ηταν υπερβολη? Το λαπτοπ εκανε πανω απο μιση ωρα να ανοιξει με τοσα AV και δεν ηταν και κανενα φτηνο! (τουλαχιστον ετσι ειχε πει, δεν ειχα δει χαρακτηριστικα αλλα οντως γουργουριζε για αρκετη ωρα).

αυτο που με μπερδευει στο παραπανω , ειναι οτι για να ξερει να ρυθμισει τα αντιβαιρους ωστε να μην εχουν conflict μεταξυ τους , σημαινει οτι εχει περασει απο το σταδιο του να ξερει οτι δεν υπαρχει λογος να εχει τοσα αντιβαιρους .

sweet dreams
07-03-21, 16:36
Καποτε ενας ειχε βαλει καποιος 7! AV μαζι. Και δεν μου εκανε εντυπωση οτι εβαλε 7 αλλα οτι δεν εκανε conflict το ενα με το αλλο. Και τον ρωτησα και μου λεει οτι φυσικα και τα ειχε φτιαξει ετσι ωστε να μην κανει conflict το ενα με το αλλο. Δεν ξερω αν γινεται οντως κατι τετοιο ακομα κι αν γονατιζει το πισι. Και τα ειχε βαλει γιατι πηγαινε σε πολλες εταιρειες και σε πολλα διαφορετικα δικτυα οποτε δεν ηξερε τί θα βρει και ενιωθε πιο προστατευμενος. Μπορει να μου ειχε φανει τοσο καλο τοτε αλλα μηπως ηταν υπερβολη? Το λαπτοπ εκανε πανω απο μιση ωρα να ανοιξει με τοσα AV και δεν ηταν και κανενα φτηνο! (τουλαχιστον ετσι ειχε πει, δεν ειχα δει χαρακτηριστικα αλλα οντως γουργουριζε για αρκετη ωρα).

Αφού έχεις την υπομονή να ακούς κάτι τέτοιους σου δίνω συγχαρητήρια, σε μένα έχει στερέψει η υπομονή εδώ και πολλά χρόνια.
Δεν ξέρω αν το ρίξω στην Yoga μήπως και καταφέρω κάτι :hmm:

- - - Updated - - -


αυτο που με μπερδευει στο παραπανω , ειναι οτι για να ξερει να ρυθμισει τα αντιβαιρους ωστε να μην εχουν conflict μεταξυ τους , σημαινει οτι εχει περασει απο το σταδιο του να ξερει οτι δεν υπαρχει λογος να εχει τοσα αντιβαιρους .

Φυσικά και ξέρει να τα ρυθμίζει, αφού ό ίδιος έχει γράψει τον κώδικα για όλα αλλά το κρατάει κρυφό για να μην εκθέσει τις εταιρίες.

Archon
07-03-21, 16:46
Αφού έχεις την υπομονή να ακούς κάτι τέτοιους σου δίνω συγχαρητήρια, σε μένα έχει στερέψει η υπομονή εδώ και πολλά χρόνια.
Δεν ξέρω αν το ρίξω στην Yoga μήπως και καταφέρω κάτι :hmm:

- - - Updated - - -



Φυσικά και ξέρει να τα ρυθμίζει, αφού ό ίδιος έχει γράψει τον κώδικα για όλα αλλά το κρατάει κρυφό για να μην εκθέσει τις εταιρίες.

Δεν τον ειχα ακουσει, δουλευα μαζι του (για μικρο χρονικο διαστημα αλλα αυτο μου το εδειξε απο την αρχη και το μονο που κρατησα γιατι μου φανηκε παραξενο).

villasg
07-03-21, 20:47
Ειχα ακουσει οτι ειχε προβλημα το MBAM με το KIS 2021 πριν απο καιρο, αλλα τοτε ειχα το KIS 2020. Καποια στιγμη αναβαθμιστικε σε 2021 και δεν ειδα καποιο προβλημα παντως.

Xρήσιμη πληροφορία , εγω για αυτο το λογο ( εχω lifetime malwarebytes ) αλλαξα το KIS ( μετα απο 8 χρονια χρησης ) σε bitdefender .

sweet dreams
07-03-21, 20:57
Δεν τον ειχα ακουσει, δουλευα μαζι του (για μικρο χρονικο διαστημα αλλα αυτο μου το εδειξε απο την αρχη και το μονο που κρατησα γιατι μου φανηκε παραξενο).

Έβαλα κι' εγώ 9 συγχρόνως(τον πάτησα τον άλλον με τα 7), τα "ρύθμισα" κι' εγώ όπως είπε ο συνάδελφος και λειτουργούν μια χαρά.

Να λέμε και καμιά @@@@@@ για να περνάει η ώρα και να γελάσει λίγο το χειλάκι μας. Τα μεγαλύτερα κουφά πάντως μέσα σ' αυτό το νήμα έχουν ακουστεί.

225344

badweed
07-03-21, 21:10
10 με τον defender :lol:

sweet dreams
07-03-21, 21:21
10 με τον defender :lol:

Mπα, τον απενεργοποίησαν τα άλλα, το εικονίδιο έμεινε.
Θα συνέχιζα αλλά γονάτισε ο αρχαίος DELL που έχω για δοκιμές.

badweed
07-03-21, 21:22
Mπα, τον απενεργοποίησαν τα άλλα, το εικονίδιο έμεινε.
Θα συνέχιζα αλλά γονάτισε ο αρχαίος DELL που έχω για δοκιμές.

"lockdown" απο την πολυ προστασια
τι να μου θυμιζει ..
καποιο ανεκδοτο μαλλον :D

sweet dreams
07-03-21, 21:30
"lockdown" απο την πολυ προστασια
τι να μου θυμιζει ..
καποιο ανεκδοτο μαλλον :D

Δυστυχώς η προστασία είναι το πιο παρεξηγημένο και με περίεργες θεωρίες χρηστών πράγμα που υπάρχει στους υπολογιστές, αν πάρεις το νήμα από την αρχή θα θυμηθείς πράγματα και θάματα που έχουν ειπωθεί εδώ μέσα και που μερικές φορές δεν έχουν καμία βάση ή σχέση με την πραγματικότητα.

manoulamou
08-03-21, 17:08
Εχω εδω και πεντε χρονια MBAM και KIS ταυτοχρονα σε ολα μου τα συστηματα. Δεν εχω δει προβληματα, ουτε καν στο σαραβαλο ι3-2120.

Ειχα ακουσει οτι ειχε προβλημα το MBAM με το KIS 2021 πριν απο καιρο, αλλα τοτε ειχα το KIS 2020. Καποια στιγμη αναβαθμιστικε σε 2021 και δεν ειδα καποιο προβλημα παντως.

Εχω δει δε πολλες φορες, να πιανει αλλα πραγματα το ενα και αλλα το αλλο. Τα θεωρω αλληλοσυμπληρουμενα.

Τα περισσοτερα conflicts συμβαινουν οταν τρεχουν ταυτοχρονα σε realtime πανω απο ενα antiVIRUS.
Το ΜΒΑΜ ειναι αντι-malware.
Στα δικα μου μηχανηματα συνυπαρχουν χωρις προβλημα MBAM, SuperAntiSpyware και Avira ολα στη free εκδοση.
Το Avira σε real-time μονιμα τα άλλα κανουν μονο on-demand scan.
Καποια στιγμη εγκατασταθηκε το Avast κατα λαθος - μαλλον κατι πατησα σε λογισμικο τριτου κατασκευαστη - ειδα κι επαθα να το ξεφορτωθω, δεν ηταν ομως σε λειτουργια τo διαρκες σκαναρισμα σε πραγματικο χρονο!
:whistle:

sweet dreams
08-03-21, 18:03
Δηλαδή τα AV δεν είναι "αντι-malware"???
Δηλαδή το KIS που έχω εγώ γιατί είναι ακριβώς??
Το έχω γράψει και πιο πάνω, αλλά δεν πειράζει, ας το βάλουμε ακόμη μία φορά.
Malware protection: All you need to know (https://www.kaspersky.com/resource-center/threats/malware-protection)

Λίγο διάβασμα χρειάζεται μόνο, τίποτα περισσότερο....................

- - - Updated - - -

Bonus track

AV-TEST Product Review and Certification (https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/)

Δοκιμή των Windows antivirus software
Protection against malware infections
(such as viruses, worms or Trojan horses)

manoulamou
08-03-21, 18:09
Το KIS ειναι ολα σε ενα πακετο. Τα προβληματα προκυπτουν οταν λειτουργουν ταυτοχρονα ΔΥΟ ιδιου τυπου ΑΝΤΙ*-.
Τα Anti-Virus δεν καλυπτουν ολο το φασμα malware και τα anti-malware ειδικευονται σε συγκεκριμενο τυπο εισβολεων.
https://blog.malwarebytes.com/101/2015/09/whats-the-difference-between-antivirus-and-anti-malware/
https://www.pandasecurity.com/en/mediacenter/malware/difference-between-antivirus-antimalware/

sweet dreams
08-03-21, 18:40
Λίγο διάβασμα είπαμε ποτέ δεν έκανε κακό.
Αν είχεις την όρεξη να διαβάσεις αυτά που βάζουμε και όσα βρεις στο Internet θα σου λυνόταν οι απορίες.

Malware
https://en.wikipedia.org/wiki/Malware


What is malware?
To put it simply, malware is malicious software that is purposefully designed to cause harm to you or your device.
Types of malware
Worm
Adware
Virus
Bots
Ransomware
Rootkit
Trojan horse
Όλα λοιπόν τα παραπάνω λέγονται Malware.
Aπό κει και πέρα, όλα μα όλα τα AV που κυκλοφορούν είναι φτιαγμένα να προστατεύουν από όλα τα παραπάνω, άλλα καλύτερα και άλλα χειρότερα.
Αν μπεις μέσα στα Sites όλων των AV θα διαβάσεις τις ίδιες αναφορές για τα malware.
Όλα τα υπόλοιπα είναι διαφημιστικά κόλπα των εταιριών που έχεις αναφέρει ώστε να προσελκύσουν αγοραστές που δεν έχουν γνώσεις και να φορτώνουν το σύστημα τους με επιπλέον real time μηχανές.

- - - Updated - - -

Όλο το άρθρο του Malwarebytes (https://blog.malwarebytes.com/101/2015/09/whats-the-difference-between-antivirus-and-anti-malware/) είναι για γέλια, αλλά σ' αυτό το κομμάτι έχουν δώσει ρεσιτάλ :p


Still, there are key differences between antivirus and anti-malware software that go beyond semantics. What differentiates these companies are the types of malware they specialize in and how they deal with them.
Antivirus usually deals with the older, more established threats, such as Trojans, viruses, and worms. Anti-malware, by contrast, typically focuses on newer stuff, such as polymorphic malware and malware delivered by zero-day exploits. Antivirus protects users from lingering, predictable-yet-still-dangerous malware. Anti-malware protects users from the latest, currently in the wild, and even more dangerous threats. In addition, anti-malware typically updates its rules faster than antivirus, meaning that it’s the best protection against new malware you might encounter while surfing the net. By contrast, antivirus is best at crushing malware you might contract from a traditional source, like a USB or an email attachment.
If antivirus and anti-malware were dances, antivirus would be the waltz and anti-malware would be hip-hop.

Όποιος δεν βαριέται ας το διαβάσει όλο, θα διασκεδάσει αρκετά.

OnAl3rt
08-03-21, 19:13
Να τρέχουν 2 ταυτόχρονα είναι υπερβολή. Συνήθως όμως το MBAM μπαίνει ως free, όπου δεν είναι διαθέσιμο το real time scan. Ανέκαθεν το είχα κι εγώ έτσι. Τελευταία όμως που ξανάβαλα μετά από χρόνια KIS και με ενημέρωσε ότι το MBAM είναι μη συμβατό, το αφαίρεσα καλού κακού. Ίσως τον επόμενο χρόνο αν ξαναπάω σε BitDefender να το ξαναβάλω.

sweet dreams
08-03-21, 21:15
Παλιά η εταιρία του Malwarebytes ήταν πιο σοβαρή, το είχα κι' εγώ και μάλιστα το πρότεινα για χειροκίνητο σκανάρισμα. Με το που άρχισε να λανσάρει την έκδοση που λειτουργεί σε real time και έπρεπε να ανταγωνιστεί τις καταξιωμένες εταιρίες στον χώρο, άρχισε να ανεβάζει διάφορα φαιδρά σαν αυτά που λέει στο άρθρο που είναι πιο πάνω στο Link.
Προσπαθεί να παρουσιάσει τα άλλα AV σαν απαρχαιωμένα, που ασχολούνται με τους "παλαιού" τύπου ιούς και όχι με τους καινούργιους, ότι ενημερώνουν τις βάσεις τους πιο αργά απ' ότι αυτό και γενικά ότι αυτό είναι το "καινούργιο" και τα άλλα τα "παλιά".
Όταν φτάνει μια εταιρία προστασίας υπολογιστών, που θα πρέπει να απευθύνεται με σοβαρό λόγο στους υποψήφιους αγοραστές, να διαφημίζει το προιόν της με το παρακάτω αμίμητο:

If antivirus and anti-malware were dances, antivirus would be the waltz and anti-malware would be hip-hop.
Tότε μπορείς να καταλάβεις τις απεγνωσμένες προσπάθειες να πουλήσει.

Έχει φάει και την κρυάδα από το The Independent IT-Security Institute, οπότε πετάει το κουφό:
Πάρτε με καλέ κύριε και βάλτε με να τρέχω κι' εγώ μαζί με τα άλλα για να τα βοηθάω να πιάνουν τις "μοντέρνες μολύνσεις" γιατί μόνα τους δεν μπορούν.

Doxaios
09-03-21, 09:13
Δηλαδή το KIS που έχω εγώ γιατί είναι ακριβώς??

Bonus track

AV-TEST Product Review and Certification (https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/)

Το συγκεκριμένο λινκ το KIS 21 έχει την ίδια ακριβώς βαθμολογία με το Avast Antivirus free. Αυτό σημαίνει ότι είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα, εντοπίζει τα ίδια πράγματα με την ίδια επιτυχία και εν τέλη προσφέρει τις ίδιες υπηρεσίες ως προς την προστασία?

psolord
09-03-21, 09:42
Tότε μπορείς να καταλάβεις τις απεγνωσμένες προσπάθειες να πουλήσει.

Έχει φάει και την κρυάδα από το The Independent IT-Security Institute, οπότε πετάει το κουφό:
Πάρτε με καλέ κύριε και βάλτε με να τρέχω κι' εγώ μαζί με τα άλλα για να τα βοηθάω να πιάνουν τις "μοντέρνες μολύνσεις" γιατί μόνα τους δεν μπορούν.


Ναι ακριβώς αυτό γίνεται.

Γιατί δεν αφήνεις εμάς που έχουμε και τα δύο να έχουμε γνώμη, αφού έχουμε δει ιδίοις όμμασι τι γίνεται και επιμένεις ανεβάζοντας το τι λέει η κάθε εταιρεία; Δηλαδή τι περίμενες να σου πει η Kaspersky; Ναι παιδιά βάλτε ότι θέλετε και ανοίξτε πόρτα στα προϊόντα των ανταγωνιστών;

Το Malwarebytes με έχει σώσει αλλά έχει σώσει και πολλά συστήματα γνωστών και φίλων, από πλείστα κακά.

manoulamou
09-03-21, 10:19
Εμεις - οι εστω και ημιμαθεις - ξεχασαμε το βασικοτερο
ΚΑΝΕΝΑ anti- * δεν μπορει να καλυψει τα παντα, εαν ο καθε λωλοστεφανης μπαινει όπου να' ναι και κατεβαζει ο,τι του φανει!
Επισης τα free απλα εχουν λιγο πιο περιορισμενες δυνατοτητες και καλυτερα να αποφευγονται σε κοινοχρηστα μηχανηματα...
Παλιοι καλοι ΟΔΗΓΟΙ - HOW TOs (Παλιοι καλοι ΟΔΗΓΟΙ - HOW TOs)

ΝΑΙ ΞΕΡΩ τα links που εβαλα ηταν τελειως ενδεικτικα απο εταιριαρες και οποιος ψαξει λιγο παραπανω μεσω google ή εστω wiki, θα βρει απειρες πηγες σχετικης ενημερωσης :whistle:

sweet dreams
09-03-21, 14:54
Ναι ακριβώς αυτό γίνεται.

Γιατί δεν αφήνεις εμάς που έχουμε και τα δύο να έχουμε γνώμη, αφού έχουμε δει ιδίοις όμμασι τι γίνεται και επιμένεις ανεβάζοντας το τι λέει η κάθε εταιρεία; Δηλαδή τι περίμενες να σου πει η Kaspersky; Ναι παιδιά βάλτε ότι θέλετε και ανοίξτε πόρτα στα προϊόντα των ανταγωνιστών;

Το Malwarebytes με έχει σώσει αλλά έχει σώσει και πολλά συστήματα γνωστών και φίλων, από πλείστα κακά.

Nα ξεκινήσουμε από το "αν εσένα σου αρέσει, εμάς μας περισσεύει, ώστε να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις".

Από κει και πέρα, αν πιστεύεις ότι όλες οι άλλες μεγάλες εταιρίες δεν ξέρουν τι τους γίνεται και περιμένουν το Malwarebytes να τους μάθει τρόπους καταπολέμησης των Malwares, απλά θα πω ΟΚ με ένα απλό μειδίαμα.

Οι εταιρίες που θα είχαν αμφιβολία για την αποτελεσματικότητα θα πρότειναν και κάτι επιπλέον και δεν θα σου έλεγαν να το βγάλεις και δεν είναι μόνο η Kaspesrsky.
225410 225411

Kι' εγώ επίσης από εμπειρία τα λέω εδώ και δεκαετίες με μόνο το Kaspersky σε real time και αν κάποια στιγμή δεις που μπαίνω και τι κατεβάζω απλά θα ζητήσεις αναβολή από την ζωή. :)
Το έχω ξαναπεί ότι έχω υπολογιστές για δοκιμές και τεστάρω καθημερινά το Kaspersky σε ότι μου κατέβει στο κεφάλι, μόλις την πατήσω θα είστε οι πρώτοι που θα το μάθετε γιατί έχω αποσύρει τις μετοχές μου από την εταιρία.

- - - Updated - - -


Το συγκεκριμένο λινκ το KIS 21 έχει την ίδια ακριβώς βαθμολογία με το Avast Antivirus free. Αυτό σημαίνει ότι είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα, εντοπίζει τα ίδια πράγματα με την ίδια επιτυχία και εν τέλη προσφέρει τις ίδιες υπηρεσίες ως προς την προστασία?

Όσα στην συγκεκριμένη δοκιμή έχουν πάρει την ίδια βαθμολογία στην προστασία, γιατί έχει κι' άλλες κατηγορίες, σημαίνει ότι είχαν την ίδια αποτελεσματικότητα.

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι σχετικά με τα Free ΑV και τα επί πληρωμή, γιατί έχουν δημιουργηθεί διάφορες παρεξηγήσεις.
H Free και η επί πληρωμή έκδοση της κάθε εταιρίας έχουν την ίδια ακριβώς μηχανή. Οι διαφορές τους δεν είναι στην δυνατότητα ανίχνευσης και αποτροπής μόλυνσης αλλά στις επιπλέον δυνατότητες παραμετροποίησης του προγράμματος.
Επίσης η κάθε εταιρία ανάλογα και με την επί πληρωμή έκδοση θα βάλει και τα ανάλογα εxtra πράγματα που δεν τα έχει στην Free.
Kαμία εταιρία δεν θα διακινδυνεύσει το όνομα της και να φτιάξει μια Free έκδοση που εννοείται ότι προορίζεται και για δοκιμές, η οποία θα είναι κατώτερη στην ανίχνευση και αποτροπή από την επί πληρωμή, απλή λογική είναι.
Αν τώρα η Free έκδοση δεν έχει τόσες ρυθμίσεις ή επιπλέον συστήματα ώστε να μπορείς να την φτάσεις στην ανώτερη βαθμίδα δεν φταίει η εταιρία, μπορείς να πας στην επί πληρωμή και να έχεις μια πλήρη σουίτα, από την νοοτροπία σου εξαρτάται(δεν βάζω το θέμα κόστους, γιατί το θεωρώ γελοίο).

- - - Updated - - -


Xρήσιμη πληροφορία , εγω για αυτο το λογο ( εχω lifetime malwarebytes ) αλλαξα το KIS ( μετα απο 8 χρονια χρησης ) σε bitdefender .

225416

:hmm: :hmm: :hmm:

Doxaios
09-03-21, 17:24
@Sweet
Επειδή έχεις το KIS ξέρεις με ποιόν τρόπο μπορώ να ΑΠΟΕΠΙΛΕΞΩ και να ΜΗΝ πραγματοποιεί οποιοδήποτε σκανάρισμα ή οτιδήποτε τέλος πάντων στα USB που μπαίνουν στο PC???

sweet dreams
09-03-21, 18:06
Στην καινούργια έκδοση
Σάρωση >>> Σάρωση αφαιρούμενων μονάδων δίσκου >>> ρυθμίσεις(γρανάζι) >>> Ανενεργό >>> Aποθήκευση.

psolord
10-03-21, 09:48
Nα ξεκινήσουμε από το "αν εσένα σου αρέσει, εμάς μας περισσεύει, ώστε να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις".



Ναι αυτό ακριβώς και δι υμάς! :oneup:

Archon
10-03-21, 16:28
Μιας και το θυμηθηκα τωρα και με "ταλαιπωρει" καιρο, πώς μπορει να φυγει αυτο εδω ? -->

bathan
15-03-21, 19:34
Για πολύ καιρό χρησιμοποιούσα το Comodo Internet Security χωρίς προβλήματα.
Τον τελευταίο καιρό όμως παρατήρησα σημαντική επιβάρυνση στο performance του laptop (i5 με Windows 10-20H2) και καθυστερήσεις που υπεύθυνο ήταν το Comodo
Ειδικά το disk utilization ήταν στο θεό με αποτέλεσμα να σέρνεται το laptop μέχρι αηδίας
Το ξήλωσα σήμερα και έμεινα μόνο με τον defender για δοκιμή. Από πλευράς performance το laptop ανάσανε :hmm:
Από πλευράς προστασίας θα δούμε

macro
15-03-21, 19:46
To comodo ηταν παντα υπαιτιο για bad performance. Καποιες φορες το σουλουπωνανε λιγο και για λιγο χρονικο διαστημα, αλλα κατα το πλειστον σε επιβραδυνε αρκετα.

johnmegarythmos
17-03-21, 01:02
Καλησπερα , σε 10 ημερες μου ληγει η δωρεαν 30 ημερες του eset internet security , να αγορασω αδεια απο την Ελλαδα; ή να παρω καποια keys απο site του εξωτερικου; βλεπω οτι η προσφορα με 3 κλειδια πληρωνοντας για 2 κλειδια 41 ευρω μου φαινεται αρκετα ακριβη.
Ενω στην scroutz βλεπω οτι εχει με 25,90 ευρω , και σε ενα αλλο https://buy-keys.com/product/eset-internet-security-key-1-year-1-pc/?dTribesID=mdTNrT45ZLvF0QC4EjgMT53EGfp5X0FK%7Cadtribes%7C98978&utm_source=Google%20Shopping&utm_campaign=GameKeys-GoogleFeed-SE&utm_medium=cpc&utm_term=98978&gclid=Cj0KCQjwrsGCBhD1ARIsALILBYq0AtL39ppTy4UMX0XcTlbgSnNJLu7PuFvjUW9CPE8zSv8sp9uHKy4aAvJ5EALw_wcB
. Ποιο ειναι πιο αξιοπιστο; .
Επισης εβγαλαν στο youtube πριν 3 ημερες ενα κλειδι δειτε εδω https://www.youtube.com/watch?v=5aYYc2SMsYw
και εβγαλαν λεει σημερα δωρεαν κλειδια δειτε εδω https://www.youtube.com/watch?v=RlT5AoNjwYA , δεν μπορω να τα πιστεψω οτι θα λειτουργουνε τα συγκεκριμενα κλειδια.
Βλεπω στο public οτι υπαρχει το eset internet security και λεει 1 αδεια +1 δωρο . δειτε εδω https://www.public.gr/product/computers-and-software/software/anti-virus/eset-internet-security-1-etos-1-adeia-plus-1-doro/prod5410021pp/ τι ειναι το δωρο; δεν εχω καταλαβει; μια ακομα αδεια; ή κατι αλλο; .

@ ADSLgr.com All rights reserved.